Engeland. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Denemarken. Oostenrijk, Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De gemeentebegrooting voor 1886. zijn. Het hof heeft zijn uitspraak gegrond op de verklaring „dat de eerste uitspraak onjuist gemotiveerd was." Een jongmensch uit 's Hage F. v. S., die sedert ecnige dagen in de Oranjestraat te Ant werpen een kamer had betrokken heeft volgens het „Antw. Hblad." geiraeht zich van het leven te berooven, Hij heeft een revolverschot op de borst gelost en zich een gevaarlijke wonde toe gebracht. De gekwetste is naar het gasthuis vervoerd. Bij hem zijn twee pakken patronen en het portret zijner moeder gevonden. De oorzaak van dit wanhopig besluit kent men niet. Naar 't heet, zullen in het Fransche kabinet voor de kamers bijeenkomen nog eenige veran deringen worden gebracht. O. a. zal Lockroy optreden als minister van onderwijs. Deze, die te Parijs de meeste stemmen ver wierf doet op het oogenblik krachtige pogingen om eene unie der verschillende republikeinsche partij schakeeringen tot stand te brengen en heeft daartoe alle te Parijs aanwezige republikeinsche afgevaardigden tot eene samenenkomst opge roepen. De pogingen van Le Temps, om ter bevordering van de eenheid onder de republikeineneen republikeinsche vereeuiging tct stand te brengen, schijnen met goeden uitslag bekroond te worden. Een Fransch geneesheerdr. Estachy ridder van het Legioen van Eer en eet. man van gewicht in het departement Vaucluse,Sis schuldig bevonden aau een poging tot vergiftiging van een ambtgenoot en mededinger en veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Pasteur beeft nu een derden patient, die door een dollen hond gebeten is, in behandeling genomen. Het is een kind van 14 jaren. Hij ontving nog drie andere aanvragen om hulp maar hij neemt geen geval in behandeling voor hij een nauwkeurig onderzoek naar alle omstan digheden heeft ingesteld. Te Reims is een groote werkstaking onder de arbeiders der fabrieken van lakens en wollen stoffen ontstaan. Zij gaf reeds aanleiding tot ongeregeldheden waarbij de tusschenkomst van de gewapende macht noodig was, en 20 personen iu hechtenis genomen werden. Er zijn strmgste maatregelen genomen tot handhaving van de orde. De werkstakende wevers te Lyon hebben nu, door den nood gedrongen bewilligd in pogingen tot een voorloopige schikking tusschen hunne vertegenwoordigers en de patroons. Uit Périgueux wordt bericht dat de werk zaamheden die in de ingestorte steengroeven van Chancelade tot nu toe voortgezet waren tot wegruiming van de aarde en het puin den 2 dezer gestaakt werden wegens het gevaar dat aan de verdere werkzaamheden verbonden was. Het heeft weinig gescheeld of de prefectzijn kabi netchef en een ander ambtenaar werden in een der gangeu onder eene nieuwe instorting bedolven, en allen, die aan het werk gezet waren hebben verklaard dat de arbeid nog lang zou duren, dat de gevaren groot waren en de uitkomsten zeer twijfelachtig. De werklieden aan wie het beren was op gedragen hebben verzekerd, dat zij den 3en dezer 's ochtends nog hamerslagen onder hunne voeten gehoord hebben ten teeken dat er nog levenden waren onder de ongelukkigen, die toen reeds negen dagen waren bedolven. Diep was de ontroering, die hierdoor is ODtstaan, bij allen, die ter plaatse aauwezig waren. Intusschen heeft men nog slechts ter diepte van 14 meter geboord, en men berekent dat men tot eene diepte van 70 meter moet komen. Men wilde nu dynamiet gebruiken. Op eene bijeenkomst van conservatieven te Londen heeft de markies van Salisbury verklaard, dat het niet in strijd is met de beginselen var. het vrijhandelstelsul wanneer een land zijne tarieven verhoogt ten opzichte van landen die zijne voortbrengselen uitsluiten terwijl die van andere landen worden toegelaten. Maatregeien van weerwraak (represailles) ten opzichte van Spanje bijvoorbeeld achtte de minister alleszins gerechtvaardigd. De verbitterring tusschen de beide deelen der Iersche nationale partij de mannen van Farnell en de Land league en de Feniansde mannen van het uiterste is tegenwoordig groot. De parlementsleden 'O'Kelly en Kenny zijn terwijl zij met een zeker aantal Parnellieten door het dorp Dissart trokken aar.gevallcu door een troep Fenians, die allerlei verwenschingen uit braakte en verscheidene leden der „Nationale partij" ernstig verwondde. Het huis, waar de twee parlementsleden den nacht doorbrachten, werd rondom bewaakt en den volgeuden morgen vertrokken zij ongehinderd naar Athlone. Met de Engelsche zijde- nijverheid staat het ook al slecht geschapen. Vijf en twintig jaren geleden waren er in de Londensche wijken Spitalfields en Bethnal Green 15,000 zijdewevers en thans zijn er niet meer dan 1500. Ook elders, te Macclesfield Congleton, Derby, Notthir.gkam ea Glasgow is het niet beter gesteld. De mededinging van andere landen: Amerika, Duitschland China en Japan is oorzaak van dien achteruitgang. De zijdeweversdie onlangs een vergadering hielden in het Victoria park te Londen willen den toestand verbeteren door beschermende rech ten en een tolverbond tusschen Engeland en zijne koloniën. Deze laatsten zijn echter daartoe niet geneigd, en het is ook zeer te betwijfelen of de voorgestelde maatregel helpen zou. De Times verneemt uit Rangoon, dat er eene paniek heerscht ouder de inlanders en Europeanen aldaar omdat men eenen inval der Birmanen en ook eenen opstand ducht. Vele huisgezinnen verlaten de stad. De Great Eastern het onlangs verkochte reusachtige stoomschip, zal, met een lading steen kolen naar Gibraltar gezonden worden, en daar voortdurend blijven om als steenkoolmagazijn dienst te doen. De Standard maakt eenen brief uit Port- Hamilton openbaar, waaruit blijkt, dat Engelana wel degelijk de haven heeft bezettoen de Russissche occupatie op handen scheen. Inmiddels heeft Engeland de onderhandelingen over den aankoop met de regeering van Corea voortgezet, welke eindelijk op de overdracht aan Engeland uitliepen. De Engelsche regeering heeft de koop som, wier bedrag niet gemeld wordt, gedeponeerd bij de bank te Shanghai. Port Hamilton is daarna belangrijk versterkt en door eene telegraafliju met Hongkong verbonden. Vau zeer goed ingelichte zijde wordt uit Madrid aan de „Vossische Zeitung" het volgende mede gedeeld: Koning Alfonso isondanks alle officieels eD officieusc dementis ernstig ziek hij lijdt aan diarrhee en aan eene hardnekkige koorts die bijna geen eokelen dag wegblijft. Het kabinet verkeert in de grootste onzekerheidzelfs de conservatieven zijn van oordeeldat het binnen kort zal moeten aftreden. En op dit alles wordt de kroon gezet door het feitdat men van de stemming in het leger geen oogenblik zeker is zóó zelfs, dat eiken dag een pronunciamento in zijne gelederen wordt tegemoetgezien. Al de bladen te Madrid deelden Dinsdag het bericht mede van een brand die een der voornaamste winkelstraten van Manilla zou ver nield hebben. De „Correspondercia" zegt echter dal bij het ministeiie van koloniën nog geene bevestiging van dit bericht is aangekomen. „El Correo bevatte dien avond een uitvoerig ver haal van eene pogingwelke Zondag gedaan is om de wachtposten van het arsenaal en het tuchthuis te Carthagena te overvallen. Deze poging is niet geslaagd; de voornaamste persoon is met 16 medeplichtigen gearresteerd. Een telegram van den gouverneur generaal der Philippijnsche eilanden zegt dat de brand van 24 October slechts twee huizen heeft ver nield welke geassureerd waren en dat niemand is gewond. Dit telegram is hedenavond door de bladen openbaar gemaakt om de geruchten tegen te spreken die gisteren in omloop waren. Zes bladen der oppositie zullen vervolgd worden wegens verspreiding dier geruchten. Van de 433 verkiezingen is op één na de uitslag bekend. Gekozen zijn: 140 conservatieven, 60 vrije conservatieven, 99 clericalen, 70 natiooaal- liberalen44 vrijzinnigen 14 Polen, 2 Deenen, 3 Welfen. Volgens een telegram uit Kopenhagen aan de Pall Mall Gaz. heeft de koning een voorloopige wet tot afkondiging gereed tegen de vrijheid van het woord en van de pers. Deze wet legt ge vangenisstraf op aan iederdie iets spreekt^ of schrijft strekkende tot opruiing van het publiek tegen de regeering. Deze wet wordt wel streng afgekeurd maar tot heden is er nog geen schijn van openlijk verzet tegen deze wet merkbaar. Ook wordt bij deze wet ieder staatsambtenaar met intrekking van zijn pensioen of met dwang arbeid gestraft, die zich schuldig maakt aan misleiding var. militairen om hunne plichten te verzaken. en twee andere werden onbewoonbaar. Bij St. Lorenzniet ver van daarverkregen de water massa's de tienvoudige breedte der rivierbedding, Bij WelsbergOlang en nog drie andere plaatsen binnen zes uur afstands brakeu de dijken even eens door. Ook de zijstroomen en stroompjes van deRienz deden het hunne om de schade te vergrooten. In Zuid-Tirol geleek het dal van de Etsen bij Bozen ééne zee. Bozen zelf was den 16den ran alle zijden afgesloten en van daar tot aan Trient zijn alle dijken doorgebroken. Uit de dalen van Suganavan de Sarca en van de Avisio komen eveneens berichten over verwoeste dijken en door steen bedolven akkers. Door de Duitsche en Oostenrijksche Alpen- vereeniging werd reeds f2600 bijeèngebracht waarvan f 2000 aau de meest noodlijdende at- deelingen uitgekeerd is. Te Rome waren dezer dagen politieagenten aan het station om den trein uit Napels op te wachten en een echtpaar gevangen te nemen dat twee kleine jongens en een idioot had op gekocht, om ze te Parijs of Louden te verkoopcD, waar ze voor het bedelen gebruikt kunnen wor den. Bij het verhoor bleek dat de kinderen een van 12 en een van 11 jaardoor hunne ouders afgestaan waren voor 18 lire per stuk. Een werkstaking van wijndrinkers wordt uit de Italiaansche stad Fano bericht. Daar hebben 500 burgers zich verbonden om met hunne gezinnen geen wijü meer te gebruiken vóór de wijnverkoopers de prijzen verlaagd heb ben en hunne vervalschingen staken. De landwijnen vaD Fano en vele andere plaatsen kunnen niet goed verzonden worden en men verwacht dat de wijnhandelaren wel tot toegeven genoopt zullen zijn. De dalen der Italiaansche provincie Massa Carara zijn overstroofnd. Duizend menschen werden daardoor van have en goed beroofd en verkeeren in ellende. Het spoorwegverkeer op de lijnen Genua-Pisa en Pisa-Pistoja is gestremd. Na de berichten omtrent de overstroomingen in de laatste dagen van September in Tirol en Karinthie door ons uit de Mittheilungen van de Duitsche en Oostenrijksche Alpenvereeniging overgenomen hebben er nieuwe verwoestingen over veel grootere streken plaats gehad. Ten gevolge van een bijzonder hevigen heeten en drogen Föhn aan de zuidzijde der Alpen smolt eensklaps de kort te voren in groote hoe veelheden gevallen sneeuw én veroorzaakte zoo doende den 15den en 16 October nieuwe over stroomingen. Ziehier het voornaamste wat het bovengenoemde blad daarover iu zijn November nummer bericht. In Noord-lirol trad de lnn buiten hare oevers en overstroomde met de Sill de omstreken van Innsbruck. Van de zijdalen leden ditmaal vooral het Stubai-, Oets- en Zillerdal. In het Pusterdal stond het water gedeeltelijk no» hooger dan in 1882. Wanneer desniette genstaande de verwoestingen van particuliere bezittingen geriRger zijn dan is dit alleen aan de na 1882 uitgevoerde w. terbouwwerken te danken die echter nu in zulk een toestand ver keeren dat zij aan een nieuwen aanval der wateren geen weerstand meer zouden kunnen bieden. Bij Bruneck braken in den nacht van den 15den op den 16den de dijken aan beide oevers van deRienz door. Een huis stortte in De conferentie kwam Donderdag bijeen. De zitting duurde kort er werden slechts de vol machten ingeleverd en het bureau samengesteld. De volgende zitting is op heden Zaterdag. Uit New-York wordt van Woensdag gemeld: Men verneemt dat de werklieden in alle in dustrieën dreigen het werk te staken omdat blanke werklieden die gevraagd hadden dat hun saiaris verhoogd zou wordeD, vervangen zijn door negers. 1600 werklieden hebben het werk ge staakt. Een telegram uit Mexico bericht dat de opgewondenheid van het publiek, tengevolge van de ophanden zijnde verkiezingeu zoo groot is dat ernstige ongi regeldheden hebben p'aats gehad in de Mexicaansche republiek. In een gevecht te Rustamente zijn zes dooden en vijftien gewon den gevallen. genoodigd eerst de vergadering te sluiten anders zou de vergadering met den oudsten wethouder worden voortgezet. De voorzitter komt hierop terug, sluit met een stevigen vuistslag de ver gadering en verlaat, dezelve onmiddelijk daarop; of nog één der leden iets in het belang der gemeente in het midden had te brengen, hierop zal miuder gelet worden. De begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor de gemeente Waalwijk over het jaar 1886 bevai aan INKOMSTEN Batig slot der rekening over het dienstjaar 1884 2,383.861/3 Opcenten op 's rijks directe belas tingen eu uitkeering van het 4/s der personeele belasting 10,287.74 lioofdelijken omslag 5.000. Vergunningsrecht op den klein handel in sterken drank 1.000. Belasting op honden 250. Vergoeding van de provincie voor de opheffing van tollen 103.38 Opbrengst van het marktgeld 1.000. Opbrengst van haven- en kaaigeld 1.700. Opbrengst van schoolgelden 820. Huur van huizen en gebouwen 1.408. Opbr. van bouw- en hooilanden en grond aan de haven 1.032. Opbrengst verkoop van boomen en hakhout (memorie.) Opbrengst van de gasfabriek 6.592. Vergoeding door het rijk ingevolge art. 45 der wet op het lager onderwijs 1.110. Ontvangsten der geldboeten ten behoeve der gemeente uitgespr. 85. Pensioenbijdrage der onderwijzers 78. Rijks- en provinciale bijdrage in de verplegicgskosten van arme krankzinnigen 640. Aandeel der rijksbijdrage in de kosten van het kantonnaal huis van bewaring te Waalwijk over het jaar 1886 12, Teruggaaf van voorschotten voor het rijk wegens reisgelden, huis vesting, voeding enz. aan man schappen der nat. militie en andere militairen 10, Uitkeering van bijdrage voor het onderwijs u 200. Teruggaaf van zegelgelden door houders van bevelschriften 50. Ongelden bij aanbestedingen 70, Prov. bijdrage in de kosten der teeker school u 200, Vergoeding van de helft der her- schattingskosten van 't vergun ningsrecht ii 10. Bijdrage van de gem. Besoijen wegens !/s 1° het onderhoud van den grintweg Besoijen-Drongelen 125. Totaal, 34.241.9873 WAALWIJK. Zondag 8 Nov. 1885, zal door de har monie PEspéianca op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 l'Espérance, marsch Haarman. 2 Fleurs des champs, fantaisie Perck. 4 Concert-Walzer Strauss. Waalwijk, 7 November 1885. Bij kon. besl. is pensioen verleend aan A. W. Mollhoofd eener openbare lagere school te Doeveren, gemeente Drongelen. Naar aanleiding van een minder juist verslag der zitting van den gemeenteraad van Waspik van 3 Nov. 11., opgenomen in no 89 van ons blad, verzoekt men ons het volgende ter recti ficatie op te nemen De vergadering is gehouden 3 Nov., voorm. 9 ure. Tegenwoordig al de leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde zijn Ingekomen stukken. Benoeming gemeenteontvanger. Worden voorgelezen al de ingekomen verzoek schriften om tot gemeentesecretaris en ontvanger benoemd te worden. Wordt ter kennisse gebracht de aanbeveling van burgem. en weth. voor de betrekking van gemeenteontvanger, bestaande uit A. Schoenmakers en J. J. de Glas. Hierop wordt door het lid J. de Graaf aan den voorzitter het woord gevraagd, hetgeen door dezen eenvoudig geweigerd wordt, met de woor den „er moet gestemd worden." De voorzitter geeft of gooit daarop voor ieder lid een stem briefje vier der leden zijn echter niets haastig tot stemming over te gaan. Op de vraag van den voorzitter aan het lid De Graaf „stem de niet" antwoordt deze„dat kan ik doen als ik wil." Een tweede vraag „ga de dan niet weg" werd eenvoudig ontkennend beantwoord. Hierop werd op verzoek van een der leden voorlezing gedaan van eenige artikelen van het reglement van orde alsmede der gemeentewet, waarvan het gevolg was dat de voorzitter op stond met het klaarblijkelijk voornemen de ver gadering te verlatentoen hij nabij de deur gekomen was werd hij door een der leden uit- UITGAVEN. Jaarwedde van den burgemeester van de wethouders Presentiegeld der raadsleden Jaarwedde van den secretaris Jaarwedde van den klerk van den ambtenaar be last met bijhouden der registers van den burgerl. stand en der bevolkingsregisters Idem der kiezerslijsten Jaarwedde van den ontvanger Jaarwedde van gaarders van haven gelden Jaarwedde van den veldwachter van de nachtwakers Kosten van kleeding en wapening der ambtenaren van politic Jaarwedde van den opzichter van den klokkenist van den ambtenaar der botermijn van den vasten ge meentearbeider van den omroeper van den keurmeester van viseS en rleesch i, van den schatter van het licencerecht Salaris der herschatters y Reis- en verblijfkosten der com- missien door den raad benoemd Idem verkiezingen Idem het dagelijksch bestuur Kosten van schoonhouden van het gemeentehuis ii Kosten van licht èn brandstoffen van schrijfbehoeften Briefporten, bodeloonen en andere kleine verschotten Drukwerken u Abonnementen n Kosten van het aanleggen en bij houden der registers van den burgerlijken stand Idem der kiezerslijsten Aankoop der registers van bevel schriften met de z^gelgeldeu Aankoop en inbinding van boek werken y Zegels en dergelijke Idem Huwelijksafkondigingen Advertentiekosten n Onderhoud van kunstwegen, stra ten en pleinen 1905, gewone of landwegen 50, bruggen, dui kers, sluizen en riolen ƒ50 Rioleering en verbetering van de 400.— 160. 110. 600. 364.— 200.— 25.— 600.— 150.— 365.— 520.— 50.— 100.— 30.— 36.— 250.— Iff— 25.— 90.— 20.— 50.— 30.— 50.— 150.— 40.— 50. 60.— 275. 25.80 120.— 10.— 90.— 25.— 15. 20.— 150.— 2.000,—

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2