Nummer 91. Donderdag 12 November 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Amerika. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. ^ertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote inters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgeggven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van ADOLj, Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Fransche regeering heeft het gebouw van Carabodje dat op het tentoonstellingiterrein te Autwerpen staataan die stad ten geschenke gegeven. Het zal nu naar het Hdbl. van Autw. mededeelt tot een museum van land en volkenkunde worden ingericht. Daar zullen o. a. ook een deel der voorwerpen, welke op den Congo betrekking hebben en tot heden in het zoogenaamd Sauitarium werden tentoongesteld eene blijvende plaats vinden. De meeste van deze voorwerpen oehooren tot het museum van Natura Artis Magistra te Am sterdam en waren door den heer Markelbach als vertegenwoordiger van dr. G. F. Westerman, afgestaan. Deze verzameling heeft tijdens de tentoonstelling zeer de aandacht getrokken, vooral van de Belgen wier koning de souvereiu is van den nieuwen Congo-staat. Koning Leopold was er zeer mede ingenomen en heeft bij zijn laatste bezoek den heer Markelbach opgedragen zijn hartelijken dank aan dr. Wester raad over te brengen. Zeer gaarne zou Antwerpen de tijdelijk afge stane voorwerpen voor zijn museum behouden. Maar daar zij grootendsels uit geschenken bestaan, mocht het bestuur van Artis er niet over be schikken. Het Antwerp3che blad hoopt echter, dat eer.ige der exemplaren in dubbel den Congo betreffende toch nog te Antwerpen zullen b!ijven. Het ministerie heeft zijn ontslag aangeboden. De president der republiek heeft geweigerd het aan te nemen daar hij meent dat de te genwoordige samenstelling van het kabinet be antwoordt aan de» toestand die uit de verkie zingen is voortgekomPD. Ter. gevolge der weigering van den president der republiek heeft het ministerie besloten voor de kamers te verschijnen en een voudig de beide ministers (Pierre Legrand en Hervé Mangon)die niet herkozen zijn als afgevaardigden te laten vervangen. Het gedenkteeken te Mazagran in Algerië opgericht ter herinnering aan de dappere ver dediging van het plaatsje door 123 Franscheu onder kapitein Lelièvre tegen 15000 Arabieren, is door den bliksem getroffen cn geheel vernield. Men verwacht dat dit monument hernieuwd zal worden hetzij op kosten der regeeringhetzij door gelden door eene openbare inschrijving bijeengekregen. Dezer dagen heeft de heer Albert de Mun aan een zijner vrienden een brief geschreven waariu hij het denkbeeld outwikkelt om onder de conservatieven eene groote „katholieke partij" te Tormen van welken brief een afschrift aan alle anti republikeinsche bladen is gezonden. De heer de Mun heeft in dit schrijven uiteengezet, wat de door hem beoogde katholieke partij óch ten doel moet stellen. Het komt hierop neer dat de maatschappij eene totale verandering heeft te ondergaan in de richting der middeleeuwen en dat de staat ondergeschikt moet zijn aan de kerk. De Cnivers heeft dadelijk zijne ingeno menheid met het denkbeeld betuigd maar dat is bijna ook alles. De Gazette de France wil er niet van weten. Zij beroept zich onder anderen op den graat van Cham bord die altijd tegen het vormen van eene zuiver katholieke partij was. De Francais verklaarde zich er almede tegen desgelijks de Mondedie doorgaat voor het orgaan van den pauselijken nuntius, de Osser- vatore Romano en de Moniteur de Rome. De bezwaren komen bij het eene blad voort uit godsdienstige bij het andere uit staatkundige overwegingen. De royalisten oordeelen dat de Mun hun zaak in gevaar brengt, door ze te ver eenzelvigen met de zaak der kerken de katholiekeu meenen dat hij hunne belangen be nadeelt door die te verbinden aan de belangen des konings. De Monde geeft zelfa te kennen dat de heer de Muu de pauselijke encyliek waarop hij ge zinspeeld heeft ter aanbeveling van zijn denk beeld niet goed heeft begrepen. „Men mag" zeide dit blad „van zekere analogiën geen mis bruik maken om het gezag van den heiligen stoel in dienst te stellen van bijzondere inzichten," en voorts verwijt de Monde den heer de Mun, die tot dusverre zich onder partijtucht en ge hoorzaamheid wist te stellen dat hij ditmaal met eene eigene, eene geheel persoonlijke ingeving in eene zoo gewichtige zaak is te rade gegaan. Hoe ook hij heeft in elk geval eene zware verantwoordelijkheid op zich geladen heet het verder. Alzoo vindt de heer de Mun grooten tegen stand in het kampvan waar hij zeker steun verwacht had. De republikeinsche bladen hebben dit met welgevallen in het licht gesteld. Doch het Journal des Débats gaat verder. De heer de Mun, die vrijheid voor de kerk vraagt, meent dat hiermede aan de kerk alles veroorloofd moet zijn dat die vrijheid een gevolg is van het concordaat. Het tegendeel is echter waar. Het concordaat heeft de rechten der kerk omschreven en beperkt. Het is waarer bestaat op dit punt eene groote inschikkelijkheid. Maar hoe ver zal men in dit opzicht gaan? Eiken dag hoort men van het vormen van vereenigingen buiten de wet om. De heer de Mun volgt dit algemeene voorbeeld. Hij wil eene vereeniging stichten, die geheel Frankrijk in hare nelten zal spannen. Dit nu mag niet .geschieden. Wat de heer de Mun wil is eer. krachtig argument voor de voorstanders van de scheiding van kerk en slaat. Indien zijn denk beeld toegepast werd en slaagdedan zou de scheidiug reeds zoo goed als tot stand gebracht zijn, en zou het de katholieke partij wezen, die den weg er ioe gebaand heeft. Uil Brest wordt gemeld dat de opzichter in het matrozen hospitaal aldaar binnen eenige uren overleden is aan de cholera. Er moeten nog een tiental gevallen van cholera in die in richting hebben plaats gehad. Naar luid van een telegram is de heer Cogordan die met de Ohineeschs regeering te onderhandeleff heeft over het Fransch Uhineesche iiaudelstractaatte Peking aangekomen waar hij reeds de leden van den Tschong-li-Yamen heeft bezocht. Uit Londen wordt van 9 November aan het „Journal des Débats" geseind Men verze kert maar ik geef u dit bericht onder elk voorbehouddat de Birmeesche quaestie eene vreedzame oplossing zal hebben, waaraan naar het schijnt de consul van Frankrijk te Maudalay 1 niet vreemd zou zijn. Men gelooft, dat, behou dens concessiën in het belang van den Engelschen handel en de regeling van de zaak der Bombay Company, de autonomie van Birma erkend zal worden. Gomot is tot minister van landbouw Dautrcsme tot minister van koophandel benoemd. Het strafproces tegen Steadhoofdredacteur van de Pall MallBoothofficier van hi t red dingsleder en twee andere personen, beschuldigd van ontvoering van Eliza Armstrong onder de bekende omstandigheden is heden geëindigd nadat het twaalf dagen geduurd had. De jury heeft Stead en vrouw Jarrett schuldig verklaard maar niet schuldig in dit geval Booth en Jacques. De rechter zal geen vonnis wijzen, vóórdat de jury ook uitspraak zal hebben gedaan over een ander hoofdpunt der beschuldiging, namelijk het indecente onderzoekhetwelk men het meisje heeft doen ondergaan. Volgens tijding uit Mandalay heeft ko ning Theebau zoodra hij het Engelsche ultima tum ontving, zijn ministerraad bijeengeroepen, en dtn volgenden dag de consuls van Frankrijk en Italië geraadpleegd die hem aanraadden de Engelsche voorwaarden aan te nemen. Daarop liet Theebau verscheidene generaals roepen, en beval hun zich gereed te houden omdat men waarschijnlijk zou moeten vechten. Het schip „Jason", kapt. Henderson van Londen naar Calcutta is 12 October te Port Elisabeth biunengeloopen met brand in het on- derruim Den 4-den October op 41° Z.Br. en 4° O. L. bespeurde men rookdie uit de luiken opsteeg. Dadelijk werd er lading uitgeworpen om bij de steenkolen te kunnen komen, waarin men gedeeltelijk slaagdedoch de brand nam weder toe. Er werd veel water in het schip gepomptdoch het vuur bleef steeds voortwoe den. In de haven liggende was men den brand nog niet meester en vereischte die veel zorg en voorzichtigheid. Lichters iiggen langs zij om lading over te nemen. De brand is denkelijk in de onderste lagen van de steenkolen. De Standard meldt van den 8sten uit Sofia, dat dr. Strausky, onder beschuldiging van omkoopingen verplicht is geworden zijn ontslag te nemen. Naar de Times uit Rangoen vernam, is er te Thayetmys een stoomschip aangekomen uit Mandclay, met het antwoord op het ultimatum. Thibaw's antwoord op het ultimatum van Engeland is in vijandige termen vervatwat betreft Engcland's eisch om over de buitenland- sche aangelegenheden invloed te erlangen. Thi- baw zegt dat hij vooraf Duitschland, Frankrijk en Italië raadplegen moet. Dit antwoord wordt beschouwd als volstrekt niet bevredigend, en de Britsche troepen zullen dus zoo spoedig mogelijk over de grens trekken. Reeds zijn er vier regimenten op stoombooter. op de Irawaddy ingescheept. De hoeveelheid bier die door Duitschland uit gevoerd wordt neemt geregeld toe. Verleden jaar bedroeg de uitvoer van 1 Januari tot 30 Sep tember 1,050,000 hectoliters. Dit bedrag is dit jaar geklommen tot 1,200,000 heet. Het bestuur van de Jura-Bern-Luzern-spoor- weg heeft een baanwachtster wegens dronken schap moeten ontslaan. Deze vrouw had van 30 Januari tot 17 Augustus, dus in 210 dagen, 345 liter sterkendrank gebruikt. Zij kocht den sterkeu drank meeerinalen per 15 liters tegelijk. Vrijdag werd de nachttrein van Napels naar Foggia bestolen. Een baanwachter werd gedood. De wdarde van het gestolene is 10,000 francs. De roovers zijn ontvlucht. SOFIA 9 November. Vijftig Servische sol daten zijn gisteren bij Rakita, in het district Trun, over de Bulgaarsche grens getrokken en hebben eenen Bulgaarschen post aangevallen die, hun vuur beantwoordende, éénen Serviër doodde. Eene andere vijandelijke daad werd do«r de Serviers in het district Kustensdil begaan. Deze feiten doen vermoeden dat Servie een casus belli zoekt, ten einde plotseling Bulgarije te kunuen binnendringen. 9 November. Heden werd er niets nieuws van de Servische grens gemeld. Van de Konslantinopelsche conferentie ver neemt men weinig of niets. Naar uit Konstan- tinopel aan de Kölnische Zeitung geseind wordt hebben de deelnemers zich onderling tot de strikste geheimhouding verplicht. Niettemin is uitgelekt eerstensdat de drie keizers het eens zijn en ten tweede dat En geland niet voornemens schijnt tegenover deze eeenstemraigheid een krachtig verzet te stellen. De openbaarmaking van het keizerlijk Rus sisch besluit waarbij vorst Alexander vau Bulgarije van de legerlijst wordt geschraptbe schouwt men algemeen als een bewijs dat Rus land in geen geval zijne toestemm ng zal geven tot de veelbesproken „personeele Unie" der beide landen. Zoowel in Bulgarije als in Servie worden „anti-dynastische" woelingen waargenomen. Van de eerste verdenkt men geheime Russische agen ten waarvan er vier zijn in hechtenis genomen. Te Belgrado hadden mede arrestaties plaats van lieden welke men verdenkt sameu te spauren tot herstel van het vorige vorstenhuis. Onder hen zijn verscheidene stuuenten. De Grieksche kamer heeft het ontwerp van wet tot het sluiten eener leening aangenomen. De Heer Trikoupis wees op de noodzakelijkheid nieuwe belastingen uit te schrijven, ten einde te kunnen voldoen aan de verplichtingen welke deze groote leer.ing den lande oplegt. De heer De- lyannis verklaarde dat hij weldra nieuwe fir.an- cieele maatregelen aan het oordeel der kamer zal onderwerpen. De gouverneur generaal van Moskou vorst Dolgoroukow ging oulaugs met den avondtrein van Berlijn naar Moskou terug. Hij was ver gezeld van zijn kamerdienaareen Italiaan en werd tot aan het station te Berlijn vergezeld door eenige hooggeplaatste Russen in de Duitsche hoofdstad. Niet lang nadat de trein vertrokken wasvermiste de vorst zijn handtasch waarin zich zijn geld, juweelen ordeteekens en andere kostbaarheden bevonden, ter waarde van 30000 roebels, alsmede hoogst gewichtige documeuten. De vorst bracht na deze ontdekking een alape- loozen nacht door, telegrapbeerde aan de politie te Berlijn en'zond, te Thorn aangekomen zijnde, zijn kamerdienaar naar Berlijn terug om de vermoedelijk gestolen tasch op te sporen. In- lusschen was de tasch in handen gekomen van den stationchef, die haar ongeschonden kon teruggeven. Sic transit gloria mundi Zoo vergaat aardsche roem! Deze voorspelling als 't feit is geschied, is niet alleen toepasselijk op mensche- lijke grootheid, maar ook op schepen. Men zal zic'i nog wel den ophef herinneren die er nog niet lang geleden gemaakt werd van het keizer lijk Russische stoomjacht Livadia, het schip van buitengewoone gedaante, waarvan'de breedte iets minder was dan de helft der lengte; het vaartuig, dat lijders van zeeziekte zonder eenig bezwaar over de trouwelooze golven zou vervoeren met eene ongeëvenaarde snelheid het zeekasteel, dat wegens zijne tallooze waterdichte compartimenten als bestand tegen schipbreuk werd aangemerkt het zwemmend paleiswelks zaleu en corridors schitterden van electrischen glans, die de weel derige meubelen van kostbare en zeldzame hout soorten vervaardigden de prachtige tapijten en draperiën zoo tooveraohtig deed uitkomen welnu die trotsche bodem,°(die kolos,[toegerust door de firma John Elder Co. te Glasgow met stoomwerktnigen van 10,000 paardekracht, waardoor bij de proefvaart eene snelheid van 19 knoop (35 kilometer per uur)Jwerd verkregen), voorzien van wit marmeren fonteinen uit een stuk gehouwen badkuipen van hetzelfde materiaal, en welks 4 dekken bevloerd waren met wit zwart en rood marmer, doet thans in de haven van Sebastopol dienst als kolenbak Sinds zeker Russisch grootvorstdie zich met den bouw van dit schip belast had en de ideën betreffende de inrichting had aangegeven, bij den beheerscher aller Russen in ongenade is gevallen, is het schip als onzeewaardig en onbetrouwbaar afgekeurd en buiten dienst gesteld, om nu al9 drijvend kolenmagazijn in de haven vau Sebasto- pel een jammerlijk bestaan te rekken. Een telegram uit Tacoma in den staat Was hington bericht dat de bevolking China-Town, een plaatsje dat aan het depot van de Pacific North Railway maatschappij grenst in brand heeft gestoken. Verscheidene eigendommen van de maatschappij zijn vernield. De werkstaking in Texas duurt voort. In Amerika treden de dynamietmanr.en weer op. Hun woede schijnt zich nu tegen standbeelden te zullen keeren. Woensdag ten-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1