Engeland. Duitschland. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. bezuinigingen niet voldoende mochten zijn, dan zal me i toevlucht moeten nemen tot verhooging van belastiugen. (Afkeurende beweging van de rechterzijde). Wat de quaestie betredende Tongkin en Madagascar aangaatde regeering wijst de staatkunde van de ontruiming dier landen van de hand (Bijval van het centrum;maar eene vermindering van het bezettingsleger zal in het voorjaar mogelijk zijn. De verklaring stelt voorts de inmenging der geestelijkheid in het verkie- zingswerk in het lichtdoch zij laat er op volgen, dat de meerderheid der natie niet gunstig gestemd is voor het denkbeeld van scheiding van kerk en staat. (Rumoer van zeker deel der linkerzijde en gelach van de rechterzijde). De zuivering van het ambtenaarspersoneel is een moeilijk werk en daarbij van langen adem. (Afkeuring van de linkerzijde en bijval van het centrum). Het blijktdat koning Thebaw niet gezind is om zich de wetten te laten stellen door de Engelschen en dat hij besloten is zich krachtig tegen de Engelsche troepen te verdedigen. In zijn proclamatie laat hij het niet aan middelen ontbre ken om de dweepzucht van zijn volk op te wekken. Hij noemt de Eugelschen barbaren, wier eenig doel is den godsdienst des volks, zijne zeden en gebruiken te belagen en zegtdat allen die met hem den heiligen godsdienst verdedigen, het eeuwige leven zullen beërven. //Indien de bar baren ons gebied durven aantasten zegt koning TLebaw zullen wij u in persoon tegen hen aanvoeren, hen vernietigen en hun land in bezit nemen." Voorts verklaart hij de voorstellen van Engeland „te belachelijk" om ze aaD te nemen. Ondanks het gevaar dat de Europeanen loopeD, blijft óe consul van Italië tot nader orde te Mandalay. In de Engelsche proclamatie aan het volk van Birma wordt verzekerddat niemand in zijne privilegiën zijn handel of de uitoefening van zijn godsdienst zal worden belemmerd. Het boedhisjne zal de godsdienst des lands blijven. Een ieder wordt gewaarschuwd dat het ver moorden of het mishandelen van Engelsche sol daten met eene zware boete zal worden gestraft. De proclamatie eindigt aldus Thebauw zal niet langer over Birma regeeren. Generaal Prendergast is .te Thuyesmya aangekomen. Te Liverpool heeft een brand de grootste katoenfabriek aldaardie van Louis Behrens Zoongeheel in de asch gelegd. Men schat de schade op ongeveer 3.000,000. Een nog veel erger brand woedde in de Ame- rikaansche stad Galveston Texas. Daar zijn 60 blokken huizen vernield. De schade wordt op 1,500,000 dollars (3,650,000) geschat. Honder den gezinnen zijn van hun onderkomen beroofd. In Engeland bedoeg het gezamenlijke ka pitaal der leveusverzekeringmaatschapijen bij het begin van dit jaar 140,750,808 dat is 3,679,995 meer dan in het begin van verleden jaar. De ontvangsten aan premiën bedroegen over 1884 12,572,856 tegen 12,307,152 in 1883. De uitbetaalde gelden in 1883 bedroe gen 10,618,948. Het Engelsche „Law Journal" maakt mel ding van een zonderling rechtsgeding, dat onlangs in Zuid-Afrika gevoerd werd. Twee mannen stonden terecht voor het ongeloorloofd handelen in diamanten. l)e een kon niet anders spreken dan Portugeesck de ander sprak de taal der Basoetos. Van de twee getuigeu sprak de een Zoeloe de andere Metapele. Van de twee tolken sprak er één EngelschBasoetoZoeloe en Metapele de auder -verstond alleen Engelsch en Portugeesch. De rechter was eenigszins op de hoogte van hel Engelsch. Niettegenstaande deze moderne spraakverwarring wist de rechter tot de conclusie te' komen dat beide beschuldigden een dwangarbeid van zeven jaren verdiend hadden. De oorlog met Birma is begonnen met de verovering van eene boot des konings op de Irravvaddy door de Engelsche kanonneerboot Kathleen; deze beschoot de koningsboot en ver dreef hare tweehonderd koppen sterke bemannii g, waarna zij de stoomboot enterdedie met am munitie volgeladen bleek. Aan de Birmaansche grens had eene botsing plaatswaarna de Bir- manen ijlings retireerden. Aan de Times wordt uit Rangoon geseind dat de Engelschen behalve de Birmaansche koningsbootnog veroverd hebben twee platbo dems waarmede de Birmanen de rivier wilden versperren heigeen thans verijdeld is. De En gelsche boot Dowoon welke het ultimatum, naar Mandalay heeft overgebrachtis te Rangoon aangekomen. De Birmanen lieten haar vertrek ken maar beschoten haar voortdurend onderweg en trachtten ook haar te overrompelen hetgeen mislukte. De bevelhebber van de Dowoon rap porteert dat alles rustig was te Mandalay, waar niettemin eene paleisrevolutie verwacht werd. Bij den bondsraad is een wetsontwerp inge komen luidende „De uitoefening der rechtsmacht in de land streken die onder Duitsche bescherming zijn ge plaatst alsook de medewerking der Duitsche autoriteiten in de uitvoering dezer rechtsmacht en de hierbij toepasselijke voorschriften van het burgerlijk recht en het strafrechtworden bij keizerlijk besluit ge.egeld. „De besluiten, krachtens deze wet uitgevaar digd worden den bondsraad en den rijksdag terStond of in de eerstvolgende zitting, ter ken nisneming voorgelegd". Het Duitsch eskader onder bevel Van den schout bij nacht Knorr blijft voorloopig nog bij Zanzibar. Het fregat „Gneisenau," dat veertien dagen te Kaapstad is geweest, is weder bij het es kader gekomen dat nu bestaat uit de fregatten „Bismarck"en „Gneisenau," de kruiser „Möwe"en de kanonneerboot „Hyane. In de volgende week gaat er een schip derwaaarts, om de man schappen der Hyiine af te lossen en manschap pen aan de andere schepen te brengen. Het kantongerecht te Dresden veroordeelde dezer dagen drie werklieden van 5 tot 7 dagen gevangenisstrafomdat zij bij de begrafenis van een hunner makkers kransen met roode liuten gedragen hadden. De veroordeeling was gegrond op het feitdat rood de kleur der sociaal- democratischepartij is, dus van een partij, wier doel is de tegenwoordige maatschappij omver te wer pen dat dientengevolge het dragen van roode teekens gelijk te achten is met het dragen van republikeinsche symbolen hetgeen volgens de wet van 14 Juli 1849 strafbaar is", 't Is ver gezocht In Re morgue te Berlijn zijn in de maand October niet minder dan 66 lijken gedeponeerd, die grootendeels door de betrekkingen herkend zijn. De meesten hadden zelfmoord gepleegd terwijl de overige ongelukkigen van gebrek op straat waren omgekomen. In de gevangenis te Berlijn heeft eene vrouwelijke gevangene getracht zich door het inademen van gas het leven te benemen. Toen 's morgens om 6 uur het gewone uur voor de gevangenen om op te staan de cel gëopeud werd, lag de gevangene bewusteloos op den grond. Met moeite werd zij weder tot bewustzijn ge bracht. Zij had de gaskraan geopend en op déze wijze de cel met gas gevuld. Dat kon zij echter eerst kort voor 6 uur gedaan hebben, omdat de gasleiding naar de cellen 's nachts afgesloten is. Tengevolge van Servie's oorlogsverklaring is de conferentie der Europeesche mogendheden voor loopig op zij gezet. Het belangrijkst is de ver klaring der Portedat zij Servie's oorlogsver klaring niet beschouwt als een reden tot oorlog voor Turkije. Dientengevolge maakt de oorlogs verklaring op de beurzen van Berlijn en Weenen slechts geringen indruk. De Porte is voornemens ook deze zaak aan de beslissing der Europeesche mogendheden te onderwerpen. De jongste poging van den Russischen groot handelaar Sibiriakoft' om deu zeeweg naar Siberië door dc Kariscke zee te forceereu, is ook in het afgeloopeu jaar mislukt. Omstreeks het midden van Juli veriiet hij met zijne stoomboot A. E. Nordenskjöld Archangel, doch hij voud aan den ingang van de Kariscbe zee zulke geweldige en onbewegelijke massas ijsdat hij eene maand later reeds den terugtocht ondernemen moest. Zijne tweede stoomboot Ob daarentegen heeft eene lading koopwaren naar den mond van de Petschora georachtvanwaar zij gedurende de wintermaanden langs den in (ten vorigen winter aangelegden rijweg naar de Schtschekurjaeen bijvloed van den Obzullen gebracht worden. Gelukt deze onderneming, dau heelt Sibiriakoft het plan op deze route een paardenspoor aau te leggen. Rusland is uit een staathuishoudkundig oogpunt in de laatste zestien jaren veel vooruit gegaan. Het aantal fabrieken, dat in 1822 4657 bedroeg met 179,606 arbeiders, is nu geklommen tot 35,160 met 880,000 arbeiders en eenjaar- lijksche opbrengst van 1310 millioen roebel. Ouder die nijverheids ondernemingen bekleedeü de scheikundige en de melaalfabrieken een voor name plaats. Voorts doen de nog onontgonnen schatteu van zijn bodem zijn steenkolen en petroleum vooorraad o. a. voor de toekomst veel van het groote czarenrijk verwachten dat de aan gewezen bemiddelaar is voor den handel op Midden- en Oost Azië De toongevende bladen keuren de oorlogs verklaring van Servië nadrukkelijk af als eene broedermoordende avontuurlijke onderneming. De Nowoje Wremja beschouwt den oorlog als eene schending van het Berlijnsche iractaaten zelfs het uniouistisch streven van Bulgarije in roekeloosheid overtreffende. De Nowosti en de Petersburger Zeitung meenen dat Rusland on mogelijk rustig kan toezien, hoe het door zijne regeering bevrijde Bulgarije en het stamverwante Servie elkander om hals brengen. De Peters burger Zeitung stelt in het licht hoezeer Servie zijne herhaalde beloftedat het zich rustig zal houden tot na afloop der conferentie, geschonden heeft. Het in de Russische 'taal geschreven „Petersburgsche dagblad" beschouwt Servie's oorlogsverklaring als het uitvloeisel van lord Salisbury's plannen en voegt er bijdat men te Sofia wel reeds het onderscheid zal begrepen hebben, dat er gelegen is tusschen de vriendschap van den Russischen bevrijder en de platonische sympathie van het Engelsche kabinet. Het Journal de St Pétersbourg veroordeelt Servië's handelswijze eu spreekt zijne afkeuring uit over de onder Engelands invloed staande conferentiedie niet vooruit komt. In weerwil van Rusland's smart over den broedermoordenden oorlog in de Balkaustaten, kan het niet den strijd aanbinden wegens hetgeen er in elkeu Balkanstaat voorvalt. Zal de herstelling van den „status quo antedie gisteren mogelijk wasook morgen nog mogelijk zijn Met wat minder begeerte naar een diplomatiak succeszou de jroekelooze oorlog licht te keer kunnen worden gegaan. Onder den eersten indruk van Schrik is de opgave der verwoestingen door den brand aan gericht te Galveston, overdreven. In het gehe I zijn 52 blokken te zamen 300 alle van houi gebouwde huizen vernield. Vijfhonderd gezinnen zijn van dak beroofd. Met uitzondering van eenige kleine winkels waren alle huizen door particulieren bewoond. De schade aan vernielde woningen wordt op 1.500,000 dollars geschat. Een ruim zeventigjarige bruid werd dezer dagen te San Francisco in het huwelijk verbonden met een jonkman die haar kleinzoon kon wezen. Deze damede rijke weduwe van den veehan delaar Murphy de „groote veekoning van het Noordwesten is reeds overgrootmoeder en vierde eenige jareu geleden haar gouden bruiloft met haar eersteu man omgeven door hare talrijke kinderen en kleinkinderen. Deze, haar tweede groene bruiloftwerd door geen harer bloedver wanten bijgewoond. Een buitengewone dikke dame is dezer dagen te Philadelphia overledeu. Het was Mrs. Emma Markleydie verleden jaarop het congres van dikke vrouwen, tot „de dikste vrouw van Amerika er. de wercld„ werd verklaard, en die niet minder woog dan 275 kilogram (550 pond.) Zij reisde geruimen tijd als „dikke dame" het land rond en vestigde eindelijk te Philadelphia een kosthuis voor matrozen. Tot haar twintigste jaar toe was Mrs. Markley een mager meisje. Oostcrschc quaestie. NISCH14 November. De minister van buitenlandsche zaken Garaschauin, heeft Rhan- gabe, gezant te Sofia, bevel gezonden, te» ken- nisse der Bulgaarsche regeering te brengen, dat de regeering des konings op de uitdaging van Bulgarije met eene oorlogsverklaring antwoordt. De koning is heden nacht te 1 uur naar Pirot vertrokken om als opperbevelhebber des legers het bevel over de troepen op zich te nemen. 14 November. De oorlogsproclamatie van koning Milan wijst op de provocatie van Bulga rije hetwelk steeds een slechte nabnur was en dat thans het evenwichi in het Balkan-gebied verstoort. Na langdurig geduld heeft de koning, ter verdediging van Servie's eer en belangen, zijn leger bevel gegeven de grenzen te over schrijden. SOFIA14 November. Bij dagorder be schuldigt prins Alexander den koning van Servie, lafhartig en verraderlijk Bulgarije aan te vallen, en roept hij de Bulgaren op om de aanvallers te vei volgen, tot zij geheel vernietigd zijn. 14 November. Heden ochtend is eene Servische afdeeling, bestaande uit een bataljon infanterie drie eskadrons cavalerie en 15 stukken geschut, het Bulgaarsche grondgebied binnen getrokken, in de richting van Planitza. 14 November, (5 uur 'savonds.) De Ser viërs zijn offensief tegen Trin opgetreden. De vijand bezette zonder tegenstand de Bulgaarsche dorpjes Miloslavi, Zeleni, Grad en Swousi. Te Trin hoort men kanonvuur. Bijzonderheden ontbreken maar een ernstig treffen is niet waaischijnlijk voor morgen of Maand g, daar de Bulgaren den aanval des vijands afwachten in stellingen, welke in een rayou van omstreeks 20 kilometer dezerzijds van de grenzen liggen. PHILIPPOPEL, 14 November. Na eene plechtige godsdienstoefening in de Kathedraal, las prins Alexander eene proclamatie voor, ter aankondiging van Je ontvangen oorlogs verklaring. Hij drukte er zijne verwondering over uit, dat de Serviësdie zoowel door stamverwantschap als door den godsdienst broeders der Bulgareu zijn, een broederoorlog beginnen iu den legen- woordiger. tijd, die voor de kleine Balkaustaten zoo onrustig is. De vorst spoorde alle strijd vaardige burgers aan om voor eer en vaderland te strijden, en eindigde uieri den zegen des al- machtigen op Bulgarij's heilige zaak af te smeken. Prins Alexander is naar Sofia vertrokken. SOFIA, 15 November. Wegens den aanval naar den kant van Tzaribrod, hetwelk de Bulgaren niet voornemens waren te verdedigen, omdat het geen strategisch punt is, zijn de Bulgaarsche troepen teruggetrokken naar Dra goman, alwaar het gros des legers geconcentreerd is. De bergpas van Dragoman, die goed bewaakt wordt, zal vermoedelijk morgen het tooneel eener actie zijn. SOFIA, 16 November. Talrijke troepen Ser viërs van Czaribrod oprukkende, vielen gisteren ochtend de positie van Dragoman aan. Een hevig artilleriegevecht had er plaats, hetwelk tot het vallen van den avond duurde. I)e Bulgaren leden weinig verliezen. Ken ander Servisch korps hetwelk de positie van Dragoman trachtte om te trekken, werd afgeslagen. Heden wordt een nieuwe aanval verwacht. Ook had er eene ontmoeting plaats bij Trin maar daarvan ontbreken nog de bijzonderheden. 16 November. Prins Alexander is gisteren ochtend alhier aangekomen. Terstond heeft hij zijne ministers rondom zich vergaderd. Drago man wordt door 2000 man Bulgaarsche troepen bezet. Gisterenavond bewerkstelligden de Serviers eene omtrekkende beweging aan de linkerflank der Bulgaren. Daar de positie der Bulgaren gevaarlijk is geworden worden er versterkingen verwacht. De dag van heden zal waarschijnlijk beslissend zijn. 16 November, (11 uur 's ochtends.) Na een beet gevecht hebben de Serviërs de positie van Trin langs Rapcha omgetrokken en den weg vau Trin naar Bresnik bezet. Aan den anderen weg is Dragoman, na eene moedige verdediging definitief opgegeven. De Bulgaren concentreerden zich op Sliwnitza dat waaisonijulyk heden nog zal worden aangevallen. De Serviers rukken in groote getale op. Het gevecht van heden zal over het lot van Sofia be slissen. Waalwijk, 18 November 1885. In de gisteren avond gehouden ver gadering van den gemeenteraad kwam de ge- meeutebegrooting voor 1886 in behandeling. Aan het hoofd der inkomsten was door B. en W. gebracht een batig saldo over 1884 van 2383,86*/s. Op de begrooting van 1885 was echter reeds beschikt over een vermoedelijk batig saldo over 1884 van f 5000 met algemeene stemmen werd dientengevolge be sloten den post van 2383.te schrappen. Op voorstel van den heer Timmermans van Turenhout werd nu besloten de begrooting aan te houden en B. en W. op te dragen de middelen te overwegen, die aanbeveling ver dienen om het evenwicht in de begrooting te herstellen. De armenbegrooting is goedgekeurd. Een adres van de harmonie St. Chrispijn om sub sidie van f 50 voor het geven van volkscon certen in 1886 is aangehouden tot bij de definitieve behandeling der begrooting. Een verzoekschrift van apotheker Reijnen, om de geneesmiddelen ten behoeve der arm lastigen niet en bloc aan te besteden maar te doen leveren volgens tarief Opwijrda, is op voorstel van den heer T. v. T. gesteld in handen van B. en W. om daarop te ge- reeder tijd terug te komen. Verder zijn be handeld met gesloten deuren eenige bezwaar schriften tegen den hoofdelijken omslag. Aan het voorloopig verslag omtrent de spoorwegbegrooiing voor 1886 outleenen wij het volgende Ook bij den aanleg der lijn Zwaluwe 's Hertogenbosch werd de gewenschte spoed niet betracht. De vraag werd gedaan of het niet mogelijk warein afwachting eene tijdelijke verbinding te maken tusschen Vlijmen en het station 's Hertogenboschzich aansluitende hetzij aan de lijn UtrechtBokstel, hetzij aan den Zuidooster spoorweg. In elk geval meende men op krachtiger voortgangook met den aanleg van deze lijn te moeten aandringen. Het ontwerp tot herziening van art. 194 der grondwet zal Donderdag in de afdeelingen der tweede kamer worden onderzocht. De plaat van het laatst verschenen nummer de „Lantaarn" stelt het Oude Maasje voor, zich als een slang kronkelende naar onze ledige schat kist om er nog een 30 millioen uit te halen. Het opschrift luidt.,Eun dure kostganger." De llooge raad behandelde Maandag de zaak-Van Ommeren te Amsterdam, beschuldigd van het aanplakken van een voor den koning beleedigend biljet. De voorziening in cassatie werd toegelicht door Mr. B. E. Asscher, die als cassatie:r.iddelen ontwikkelde 1. schending of verkeerde toepassing van art. 1 der wet van 1 Juni 1830 Stbl. No 15, in verband met art. 4 van het souvereiu besluit van 24 Jan. 1814 Stbl. No. 17, eu bel 3e lid van art. 50 Code pénal door het veroordeelen ter .ake van aan randing van de waardigheid en het gezag des konings eu hei smaden en honen van den persoon des koningsvan het verspreiden van een stuk, inhoudende dergelijke aanranding, smaad eu hoon 2e schending of verkeerde toepassing van de art. 206, 211 428 en 443 wetboek van strafvord. in verband met art. 2 der wet van 1 Juni 1830, door den requiraut te veroordeelen wegens het boosaardiglijk beleedigeu van den koning en de kouinklijke waardigheid, zonder behoorlijke mo tiveering van die veroordeeling en zondei dat daartoe geleid hebben eer.ige bij de gemelde artikelen 428 en 443 voorgeschreven bewijsmid delen. Pleiter concludeerde op grond van het eerste middel tot ontslag van rechtsvervolging en op grond van het tweede middel subsidiair tot ver nietiging van het arrest en renvooi der zaak. Het openb. min. zal 30 Nov. conclusie nemen. Door de rechtbank te Breda is een be langrijk vonnis gewezen over het jachtrecht in de voormalige Baronnie van Breda. Het betrof de vraag of de staat der Nederlanden als ge treden in de rechten van deu Baron van Breda, het heerlijk jachtrecht had binnen den kring der voormalige Baronnie in het bijzonder binnen de voormalige heerlijkheid Dongen. Daar zekere J. M. Soethoutwonende te Dongen op de gronden binnen die gemeente gelegen en door den staat verpacht aan ver schillende grondeigenaren met verlof van deze had gejaagd daar zij het recht van den staat op die gronden betwistten werd hij daarvoor gecalangeerd en door den staat gedagvaard voor de rechtbank. In deze zaak werden uitvoerige conclusiëu en pleidooien gewisseld. De rechtbank ontzegde den staat zijn eisch en veroordeelde hem in de kosten van het procesop grond dat het heerlijk jacht recht in de Baronnie van Breda door confusie door verjaring en door de bepaling van art. 641 burgerl. wetboek voor den staat is te niet gegaan nu vaststaat dal vau 1815 tot 1865 de jacht te Dongen publiek jachtveld is geweest. Iu deze zaak traden voor den staat op Mr. A. Pels^ Rijckeu als procureuren Mr. M

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2