Nummer 94. Zondag 22 November 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van WaalwijK, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van Sept. Van het hulpkantoor Drunen. Wed. Tom. Amsterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directevr, BAGGERMAN. OPENBARE VERGADERING van Dinsdag 17 November, nam. 6 u. Afwezig de leden Van Heijst en Timmer mans Wz. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter „aan de orde is de vaststelling van de begrootiDg over 1886. De raadscommissie, belast met bet onderzDek heeft pas een half uur geleden haar rapport ingediend zoodat B. en W. er onmogelijk veel over kunnen zeggen." De secretaris leest het rapport voor. De commissie is van oordeel dat de post van f2383,861/2, als batig saldo van 1884 gebracht onder hoofdst. I art. 1. inkomsten, behoort te vervallen omdat reeds op de begrooting voor 1885 is beschikt over een vermoedelijk batig saldo over 1884 ten bedrage van f 5000; om het evenwicht te herstellen verdient wellicht aanbeveling verhooging van de opcenten op de personeele belastiug thans bedragende 25 pet. Op de overige posten van inkomsten heeft de commissie geen aanmerkingen. Uitgaven Hoofdst. II art. 16, advertentiekosten f150; de commissie stelt voor dezen post te vermin deren met f 100 zij ac'it aanplakking aan het gemeentehuis der publicaties voldoende, zoodat de subsidie daarvoor aan den uitgever van de Echo van het Zuiden toegestaan, zou komen te vervallen. Voor rioleering in de Stationsstraat stelt de commissie voor f 400 uit te trekken. Hoofdst. VIafd. II art. 4, kosten van ge neesmiddelen f 420 voor 't oogenblik heeft de commissie tegen dezen post geen bedenking; zij geeft echter in overweging na expiratie van het contract de medicamenten niet meer cn bloc aan te besteden maar volgens tariefdit zal zijn in 't belang der gemeentekas, maar zeker in dat der patiënten. Op de rekening van het armbestuur heeft de commissie geen aanmerking. De voorzitter ,,'t Ware svenschelijk geweest dat de commissie haar rapport vroeger bad in geleverd wij hadden dan meer er op kunnen terugkomen. Wat dien post van f 2300 aangaat, die kan m. i. onmogelijk van de begrooting wegvallen't ligt absoluut op den weg eener regelmatige administratie, dat hetgeen in een vroeger jaar is overgeblevenkomt aan het hoofd der nieuwe begrooting. Wij zouden mo gelijk bij ged. st. een mal figuur maken als zij ons vroegen waar die gebleven zijn. 't Is zeer wel mogelijk dat dit bedrag nu niet in kas is maar dit is ingesmolten bij 85; naar mijne op vatting heeft 84 aan 85 geleend en 85 zal bij goed saldo aan 84 teruggeven wat het daarvant heeft genoten." „Op de begr. van 85 hebben wij nog te be schikken over f 4000 van den hoofdelijken om slagin kas is f1800; in Januari 86 hebben wij nog te wachten f2300 van het 4/s van het personeeldit zijn posten waarop bij de begroo ting niet is gerekend. Over dit jaar moet de gasfabriek nog afdragen; verder hebben we nog haven- en markigeld, landpachten, opcenten, enz. We kunnen dus zien wat 86 zal geven; ik hoop dat het goed zal zijn." De heer Zijlmans (lid der commissie). Wij hebben alle bescheiden nagegaan en niet kunnen vinden dat er grond is voor een batig slot; 84 sluit met een batig slot van f 2300; 85 beschikt over f 5000; dit is nu gereduceerd tot f2300; ik geloof niet dat die bestaan; en 't is toch zeker een goed syseeem geen cijfers te nemen, die niet bestaan." De voorzitter „dit is juist een punt, waar over B. en W. veel hebben geredeneerd; ik kan mij niet vereenigeD met de opvatting dat die f2300 niet als inkomsten zouden moeten ge bracht worden u zegt dat het niet gebleken is dat die f2300 bestaan maar de rekening van 84 wij9t het toch uit't kan wel zijn dat er veel van is gebruikt maar daartegenover staat ook dat er nog zoo veel is te ontvangen de uitkomst zal het leeren." De heer Vau Es „ja, 't is waar, in hel dag. bestuur is er veel over gesproken, dat blijf ik bij maar ik ben van meening dat die f 2300 er niet over kunnen schietenwel blijven er van 84 f2300 over, maar moeielijk kunnen wij die als inkomst voor 86 nemen; er is misschien maar heel weinig van over, en dan zouden wij in 86 te kort komen, want werkelijk bestaan ze niet." De Voorzitter„ik heb gemeend den raad attent te moeten maken, dat er soms moeilijk heden met ged. st. zouden kunnen volgen. De raad moet het overigens weten." De heer Timmermans van Turenhout „de opmerking door de commissie gemaakt is ook mij opgevallen. Ik ben het in dit opzicht geheel met haar eens. Het verschil komt m. i. daar vandaan, dat over het saldo van 84 een jaar te vroeg is beschikt; van 84 bleef vermoedellijk f 5000 over voor het overnemen van den prov. weg; over die f 5000 is beschikt in 85; het werkelijk batig saldo over 84 was" echter maar 2383,86Y2. zoodat wij in plaats van een batig saldo van dat bedrag, een te kort hebben op de begr. van 86 van f2616.I35" „Uw gezegde dat nog veel te innen is kan niet slaan op het batig saldo natuurlijk komt er den eeuen tijd meer in dan den andere. Die f 5000 zijn op de begrooting 85; daarop moeten zij dus worden verantwoord." De voorzitter „misschien is er over 85 nog f 10,000 te ontvaDgen." De heer Yan Es„daarvan zal niet veel overschietenwant er is nog veel te betalen. Gij hebt wel opgeteld wat er nog is te ontvan gen, maar niet wat er nog staat te betalen." De voorzitter„o, niet zooveelde laatste keien nog, misschien f1000." De heer Van Es: ,,'t zal wel meer zijn, zooals alle jaren." De voorzitter „misschien een beetje. In T belang eener geregelde administratie heb ik er op gewezen." De heer Timmermans van Turenhout„dat u dit doet voor geregelde administratie respecteer ik; maar ik oordeel in 't belang eener geregelde administratie die f 2300 niet op de begrooting van 86 te brengen; door eene verkeerde ziens wijze omtrent geregelde administratie is over f 5000 een jaar te vroeg beschikt." De voorzitter„de rekening van 1885 zal dit moeten beslissen, 't is enkel een formaliteit, en, daar ik onaangenaamheden vrees, heb ik gemeend den raad attent te moeten maken." De heer Van E9 „onaangenaamheden vrees ik nietged. staten hebben die f 5000 op de begrooting van 85 goedgekeurd. Maar die f2300 bestaan nietbrengen wij ze op de begrooting dan komen wij zeker te kort; want ze zijn weg." De voorzitter „u beschouwt die als weg ik nietzooals ik reeds gezegd heb beschouw ik het als een leening van 84 aan 85; 85 zal wat er overblijft teruggeven, dit zal later blijken. Maar ik leg er mij bij nederals de raad dien post wil schrappen, mij wel." Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Hoofdst. II, afd. 1, art. 3. Opcenten op het personeel. De voorzitter „nu die 2383,861/» geschrapt zijn, moet de raad een aequivalent vinden de commissie geeft in overweging dit te vinden door verhooging van de opcenten op de personeele belastingmaar als de raad daartoe wenscht over te gaan, hoe hoog moeten dan de percenten gesteld worden De heer Zijlmaus„nu bij 25 pet. bedraagt de opbrengst f 1756,95; om de 2383,86V2 te vinden zouden ze dus minstens moeten worden verdubbeld." De heer De Haan „als het door den voor zitter gezegde waar is, dan is er nog veel in te vorderen ik zou dus de belasti ig niet verhoo- gon, maar daartoe eerst overgaan als wij te kort komen ik zou dit eerst afwachten om al vooruit te loopen, dat zou ik niet doen vroeger is ook al eens geprobeerd, meen ik, om de op centen te verhoogenmaar toen oordeelde de raad liet niet noodi*ik zou er nu ook mede wachten tot het volkomen onvermijdelijk blijkt." De heer Zijlmans: „hoe wilt gij dan uwe begrootiDg goed maken De heer Timmermans „uit verschillende 1e- deneeringen, o.a. van dr. De Haan blijkt, dat men gekant is tegen verhooging van belasting toch moet er een aequivalent worden gevonden Zou het nu niet wenschelijk zijn dat burg. en weth. hierover eer.s ernstig nadachten en dan de volgende vergadering den raad mededeelden, welke middelen het meest aanbeveling verdienen om in den tegenwoordigen toestand te worden aangewend; want zooals de zaken nu staan kun nen wij onmogelijk de begrooting afwerken." De heer De Haan „ik kan mij hiermede zeer goed vereenigen als burgem. en weth. dan rapport hebben uitgebracht kan de begrooting direct worden afgehandeld." De heer Van Es „al wat noodig is is in de begrooting omschreven 't is heel goed de zaak eerst nog eens rijpelijk te overwegen maar ik geloof niet dat er iets anders op zit dan ver hooging der belastingen." De voorzitter: „ik kan mij zeer goed met het gevoelen van den heer Timmermans vereenigen. Verleden jaar is ook een verhooging der opcen ten op het personeel ter sprake geweest toer. werd geoordeeld, dat deze heffing ongelijkmatig drukten ik geloof dat dit werkelijk het geval isde verhooging zal eenigen drukken, velen niet. Als er niemand tegen het voorstel van den heer Timmermans is, zullen wij het voor aan genomen houden burgem. en weth. zullen dan overwegen welke de be9te middelen zijn om de begrooting in evenwicht te brengen." Niemand verklaarde zich hier tegen. De voorzitter „tegen de armenrekening heeft de commissie geen bezwaarzij sluit met een nadeelig saldo van f 289,46^2 dus wij zijn veel vooruitgegaan. Kunnen de leden de rekening goedkeuren De heer Quirijns „tegen de rekening heb ik niets; maar hoe komt het dat alle stukken maar door 2 leden van het armbestuur ziju geteekend en niet door 3 dit is geen regelmatige admi nistratie." De heer Mombers „het 3 j lid van het arm bestuur is behoorlijk gevraagd, maar niet ge komen wij hebben hier de rekening opgemaakt zonder hemen konden hem toen toch niet naloopen om dezelve te teekenen." De br. Quirijns: „ik dank den heer Mombers voor de gegeven inlichtingen." De voorzitter „Hebt gij Ver wiel ook ge vraagd om de rekening te teekenen De heer Mombers „neen." De voorzitter „hij schijnt gerekend te hebben op voordeel; nu dit niet komt schijnt hij zich terug te trekken." De heer Mombers: „verleden jaar hebben wij veel moeite gehad bij het doen van graafwerken maar hij is nooit gekomen hij heeft verklaard geen tijd te hebben om de betrekkiug waar te nemen. De rekening wordt zonder verdere discussie geedgekeurd. De secretaris geeft lezing van een adres van de harmonie Chrispijn, verzoekende subsidie van f 50 gedurende 1886 voor het geven van volks concerten. De voorzitter „we zullen dit behooren toe te geven er bestaat een zeker bandje." De heer van Es„belofte wel maar ver plichting niet." De beer van der Heijden „'t zou toch wel wat erg pikant zijn de subsidie aan Chrispijn te weigeren." Besloten te voegen bij de begrooting om met deze te behandelen. De secretaris leest een adres van P. Reijnen verzoekende dat voortaan de levering der genees middelen ten behoeve der armlastigen niet meer en bloc worde aanbesteed maar dat die ge schiede volgens tarief Opwijrda. De voorzitter „wij zullen dit schrijven aan nemen voor kennisgevingop 't oogenblik is er niets aan te veranderen. De heer van Es„'t Is toch wel raadzaam zoo'n tarief te vragen en te stellen in handen van deskundigen." De heer de Haan: „Reijnen schijnt te willen zeggen dat f 420 te veel isdan had hij moeten inschrijven." De heer Zijlmans; „in 84 i9 eer9t besloten tot aanbesteding en bloctoen is er door het arm bestuur een maatregel genomen die de levering van medicamenten veel heeft verminderd; vroeger ging iedereen die verkoos maar geneesmiddelen balen nu alleen zij die een briefje van den armmeester hebben." De heer Timmermans van Turenhout: „Ik heb vroeger een rekening vau Reijnen gezien, opge maakt volgens tarief Opwijrda, en die was over de f600." De heer Zijlmans „Toen was die maatregel nog niet genomen." De voorzitter„die maatregel zou heel goed kunnen weiken maar dan moesten de genees middelen maar ook de visites berekend worden volgens tariefdaarbij zou de gemeente waar schijnlijk wel f 500 'sjaars voordeel hebben. De heer van der Heijden „als daartoe zou worden overgegaan dan zou ik beiden apothekers het tarief voorleggen en de levering opdragen aan hem, die daarop de grootste korting toestond; vroeger gebeurde dit ook zoo totdat de heeren na gemeenschappelijk overleg besloten die kor ting maar zelf te houden maar toen waren zij het eens en gelukkig zijn zij dit nu niet." De heer Timmermans van Turenhout „Ik stel voor het adre9 te stelleD in hauden van B. en W. ten einde daarop te gereeder tijd terug te komen." De voorzitter„ik kan mij met dat voorstel wel vereenigen, maar verzoek dan het recht iemand ie assumeeren want 't is voor mij niet heel pleizierigReijnen is mijn opvolger en Zee- gers is de zwager van den dokter, 't Is waar het afgeloopen jaar was een goed jaar, maar na een goed kan een kwaad komen. De gemeen tegeneesheer heeft zoowat f3 per visite gehad." De heer Zijl mans „ho,ho 1 Ik zou wel eens willen weten hoe u daaraan komt." De voorzitter „zooveel recepten, dus zooveel visites." De heer Zijlmans „dus nooit visites zonder recepten De voorzitter„ik bedoel voor elk recept dat hij heeft geschreven." De heer Zijlmans „nu, we zullen daarover nog wel nader spreken." Het voorstel Timmermans wordt zonder stem ming aangenomen. Het suppletoir kohier van de belasting op de honden ad f 16.15 wordt goedgekeurd. Wordt voorgelezen besluit van ged. staten houdende goedkeuring van het suppl. kohier van den hoofdei, omslag. De deuren worden gesloten. Woensdag heeft de rechtbank te Brussel uit spraak gedaan in het het vroeger reeds mede gedeelde lasterprocesdoor den minister van oorlog generaal Pontus, tegen la Nation ingesteld. Geheel in tegenovergestelden zin als het openbaar ministerieheeft de rechtbank den eischer ont vankelijk verklaard in zijn eisch en hem dien toegewezen op grond dat uit algemeen bekende omstandigheden buiten het geïncrimineerde ar tikel zelf gelegen, de bedoeling blijkt, dat geene algemeene beschouwingen geleverd werden, maar het artikel wel degelijk niemand anders dan generaal Pontus op het oog had, te wiens aanzien

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1