Frankrijk. Duitschland. Engeland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. schandelijke en lasterlijke praatjes verspreid werdenwelke den schrijver van het artikel bekend moesten zijn. Trouwensvoor de lezers was het volkomen duidelijk, dat het artikel tegen generaal Pontus gericht was. Het vonnis strekt, tot vergoeding der schadedoor hem in eer en goeden naam geleden en tot openbaarmaking van het gekeele vonnis op de wijze en in de dagbladen door de rechtbank aangewezen. De redacteur der „Nation" heeft terstond tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Baileyde beruchte Engelsch-Servische majoor en de meester in de kunst van oplichten, die zich te Brussel bij de herinneringsfeesten der artillerieschutterij heeft doen eeren en bewierooken en in ruil daarvoor, honderden franken uit anderer zak klopteis te Mechelen, in het hotel De Zwaan in hechtenis genomen. De zoogenaamde vereenigde linkerzijde heeft Woensdag eene bijeenkomst gehoudenwaarin omstreeks 150 afgevaardigden tegenwoordig wa ren. Met eene meerderheid van iwee derden der aanwezigen is een voorstel aangenomen van den heer Granetom bij den minister-president een stap te doen ten gunste van eene vroegere bij eenroeping van het congres (ter verkiezing van den president der republiek.) De ministerraad is echter overeengekomen dat de dag voor de bijeenroeping van het congres niet kan worden vastgesteld vóór het toestaan van de voor den dienst van 1886 noodige credieten. De aanvrage om deze credieten zal Zaterdag worden ingediend. In een distilleerderij van absinth te Parijs, aan de Quai de Tournelles heeft een ontploffing plaats gehadwaarbij 39 personen gewond zijn. Zeven personen zijn in een hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Op het eerste sein kwam de brandweer aangerukt. Zij hebben on- middelijk de kelders, die 15000 liters alcohol bevatten onder water gezet. De luitenant der pompiers is ernstig gewond geraakt bij de red dingswerken. De magazijnen de bureaux al les is vernield. Een paniek heerschte in de geheele wijkmaar het gevaar is men meester. De extratrein van Brindisi, met den Xndi- schen mailis Zondag bij Aiguebelle, in Savoye ontspoord. Een conducteur werd gekwetst, maar van de z e s passagiers en het overige treinper soneel bekwam niemand ecnig letsel. Pasteur heeft op het oogenblik dertig per sonen, die door dolle honden gebeten zyn, in behandeling De drie patiënten uit ltoubaix zijn nu genezen huiswaarts gekeerd. Zij zijn zeer voldaan over de ondervonden behandeling. Zij moesten zich dagelijks anderhalf uur aan de inentingen onder werpen. De genezenen hebben een aantal puisten op het lichaamwelke een natuurlijk gevolg zijn van de herhaalde inentingen maar spoedig ge nezen. Pasteur heeft een heftige tegenstandster gekregen in een Engelsche dame, secretaresse der „Vereeniging voor dierenbescherming". Zij komt op tegen zijne konijnenverdervende inentingswijze, en houdt vol, dat hel uitbranden van de won den een voldoend geneesmiddel is. In een brief welke zij den beroemden geleerde schreef, verklaart zij, vijf o? zes keeren door uit branden genezen te zijn van den beet van een dollen hond en voorts biedt zij aan zich in het laboratorium, van Pasteur door een dol len hond te laten b ij ten, onder voor waarde dat men haar de wond op hare wijze zal laten genezen. Dat is ten minste een vrouw die „den moed harer over overtuiging" heeft zeker eenen flater begingdoor eerst eene on waardige komedie met het robellenhoofd te spelen, hi m door eene geneeskundige commissie te doen onderzoeken en de ophauging uit te stellen hetgeen ontegenzeggelijk op gratie doelde heeft wijselijk niets gedaau om de demonstratiën der Franschen te beletten. Alzoo heeft zich hun toorn opgelost in betrek kelijk onschuldige monsterraeetiugs en het ver branden der gehate ministers in beeltenis. Kiel's dood is nu een voldongen feiten het is der halve nutteloos nog verder daarover te twisten; maar ik betwijfel of de regeering van Canada haar doel zal kunnen bereiken indien dat doel wasnavolgers van Kiel door de galg af te schrikken. Dergelijke middelen hebben nimmer gebaat de geschiedenis leert het ons waar wer kelijke volksgrieven in het spel waren. De rijksdag werd Donderdag met eene keizer lijke troonrede geopend, waarin de noodzakelijk heid wordt aangetoond van grootere uitgaven voor leger marine en de invaliden. Voordrachten worden voorts aangekondigd tot herzier.iug der suiker belasting, tot belasting van den brandewijn ter uitbreiding der wet tot verzekering van werklieden tegen ongelukken en tot aanleg van een Noord-Oostzee-kanaal. Een beslechting van den twist met Spanje is door pauselijk bemiddeling aanstaande. Overigens staat Duitschland tot alle regeeringen in vriend schappelijke betrekking. De keizer koestert de gegronde hoopdat de strijd op het Balkan-schiereiland den vrede in Europa niet zal storen. De onderteekenaars der Berlijnsche overeenkomst zullen er in slagen de bestaande verdragen door de staten van den Balkan te doen eerbiedigen. Elf officieren uit Brunswijk zijn in vesting arrest gebrachtzoo men zegtwegens hunne stappen ten gunste der troonopvolging van den hertog van Cumberland. Bij een bankier te Berlijn in de Jager- strasse verscheen een joLge man om een wissel op New-York van 50 pd. st. in te wisselen. De bankier had echter uit Bremen bericht ontvangen dat de wissel te Dresden den eigenaar ontstolen was om welke reden de jonge man in hechtenis genomen werd. De dief was een koopman uit Kiesa, die gezamenlijk met een Amerikaan de reis van Amerika had gemaakt, Na hun aan komst te Hamburg vertrokken beiden naar Dresden waar de Duitscher zijn reisgenoot bestal en zich vervolgens naar Berlijn begaf. heeft men opgemerktdat er in de regee- ringskringen te St. Petersburg een eenigzins vriendschappelijker toon jegens Bulgarije wordt aangeslagen. BUCHAKEST19 November. Yan de inneming van Widdin is hier niets bekend. Het deswege verspreide gerucht schijnt onge grond te zijn. SOFIA19 November (des avonds 9 uur). Door het gevecht van heden zijn wij beslist vooruitgegaan. Het gevecht was echter bloe dig. Wij hebben meer dan SOU dooden en gewonden waaronder tien officieren. Kapitein Marinoff, adjudant van vorst Alexanderis doodelijk gewond. Wij hebben meer dan 250 Serviërs gevangen gemaakt. Het vuren is om half zes geëindigd, zoodat het gevecht, dat om 7 uur des morgens is begonnen tien en een half uur zonder ophouden heeft geduurd. Onze voorposten zijn niet meer dan een half uur van den Dragoman-pas verwijderd. Onze troepen hebben zich zeer dapper gehouden. 20 November. De strijd bij Slivnitza is gisterenmorgen le 7 uur hervat. De Serviërs, die zich op de heuvels geposteerd hadden werden door den rechtervleugel der Bulgaren aangevallen en na een moorddadig gevecht op de vlucht gedreven. Inmiddels had het centrum van het leger der Bulgarenhet vuur geopend op het Servische legerdat in de vlakte zich bevond, terwijl twee bataillons der Bulgaren omtrokken ten einde den rech tervleugel te versterken. Tegen 12 uur des middags was de strijd beslist en moesten de Serviërs wijken. Dank zij eene nog juist ter tijd aanrukkende versterkiug konden de Ser viërs er echter in slagen de Bulgaren tot staan te brengen. Aan beide zijden vielen vele dooden eu gekwetstende Bulgaren namen 300 Serviërs gevangen. BUCHAREST, 20 November. Het gerucht is verspreiddat de Bulgaren gisteren den aanval der Serviërs op Widdin hebben afge slagen. Oostcrsclic quacstie. SOFIA, 18 November. Gisteren (Dinsdag) werd bij Slivnitza een belangrijke veldslag geleverd. De linkervleugel der Serviërs werd vervolgd door de Bulgaren, die minder geluk kig waren geweest op den rechtervleugel. Vorst Alexander richtte het geschut en moedigde de troepen tot den strijd aan. Zij herwonnen 17 kilometers. De Serviërs hadden 25,000 man in het vuur. De slag zal ten gevolge hebben dat de bergpas bij Dragomanweder vrij komt en het gevaar voor Sofia minder dreigend wordt. Een ander in Engeland aanbevolen middel tegen den beet van dolle honden is droog koppen, dat ook tegen den beet van slangen wordt aange wend. Een bijzonder uommer van de London Gazette maakt eene proclamatie der koningin bekend waarbij het parlement ontbonden en het nieuwe parlement tegen 12 Januari bijeengeroepeu wordt. Uit Kangoon wordt van Woensdag gemeld: Minla is gisteren stormenderhaud iugenomen. De Engelschen leden weinig verliezen. Een officier en drie man werden gekwetst. De weg naar Mandalay is nu vrij. Uit Canada wordt gemeld De executie van Kieldie Maandagmorgen plaats had moet op de Frausche bevolking te Montreal een diepen indruk gemaakt hebben. Een optocht van verscheidene duizenden per sonen bewoog zich door de straten. Een ledepop, voorstellende den minister-president, sir Macdo- nald werd aan het standbeeld van koningin Victoria gehecht en vervolgens aan de vlammen prij3 gegeven. Er werden tusschen de Franschen en Engelschen verscheidene schoten gewisseld, en men vreest voor ernstige ongeregeldheden. Ook te Quebec hebben manifestatiëL plaats gehad. Men zegt datten einde aan de Fransche bevolking voldoening te geven de regeering aan de weduwe en de kinderen van Rial, die zonder middelen zijn een pensioen zal toekennen. De Franschen te Quebec hebben hunne wo ningen met rouw behangen. De Franschen te Ottowa hebben Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden om tegen de onthoofding van Riel te prolesteeren. Latere tijdingen luiden echter gunstiger. De beroering en de begrijpelijke verontwaardiging over Riel's terechtstelling te Kegina schijnen reeds snel te bekoelen. De Canadasche regeering, welke BELGRADO, 18 November. (Officieel.) Gisteren zijn de Serviers te omstreeks 12 uren, Bresnik binnengetrokken. De Bulgaren lieten acht kanonnen in den steek. De Bul- gaarsche troepen te Widdin kunnen worden beschouwd als volkomen verslagen en uit eengejaagd. SOFIA. 19 November. De Serviërs vielen heden morgen den rechtervleugel der Bulgaren aan maar werden teruggeslagen en hervatten toen vergeefs de aanvallen op het centrum en den linkervleugel. De nacht maakte een einde aan het gevecht. De beslissing wordt morgen verwacht. LONDEN 19 November. De „Times" verneemt uit Servische bron eenige bijzon derheden betreffende de tusschen Servië en Turkije gemaakte schikking. Ingevolge de getroffen overeenkomst zal koning Milan, als de Servische troepen Sofia hebben ingenomen, niet met vorst Alexandermaar met den Sultan vrede sluiten, en zal Servie uitbreiding van grondgebied krijgen daar de Porte niet slechts onverschillig is voor de verbrokkeling van Bulgarije, maar zelfs aan een sterk Servië de voorkeur geeft boven een machtig Bulgarije. BERLIJN, 18 November. De aanval der Serviërs op de Bulgaren heeft hier aller- wege de sympathie voor prins Alexander van Bulgarije verhoogd. Intusschen verwekt het veel opziendat er in het groothertogdom Hessen openlijke inzamelingen voor de Bul- gaarsche gekwetsten worden gehouden. Wel is waarprins Alexander van Hessen is de vader van prins Alexander van Bulgarije; vandaar dat in zijn paleis de hoofdcommissie voor de inzamelingen is gevestigd; maar der gelijke manifestatiën kunnen gewoonlijk alleen onder goedkeuring des keizers door vorstelijke personen worden verricht. Evenzeer heeft het opzien verwekt, dat de keizer formeel ver gunning heeft verleend om aan prins Alex ander's jongeren broeder verlof uit het Deut sche leger te geventen einde hij in Blgarije militairen dienst zou kunnen nemen. Voorts WAALWIJK. Zondag 22 November, 's avonds 7 ure, eerste winter-concert door de harmonie l'Espérance, met medewerking van den heer A. J. de Winter, op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel. Men zie de programma's. BESOIJEN. Op Zondag 22 November, des avonds precies halfzes ure, eerste winteruitvoering door de re derijkerskamer „Oefening kweekt Kennis", met medewerking van de liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Besoijen, en anderen, in het lokaal van mej. wed. Dekkers. Men zie de programma's. LOONOPZAND. Maandag 23 November, 's avonds 6 ure, Concert door de liedertafel „Echo der Duinen", met mede werking van eenige artisten van de stafmuziek van het 6e reg. infanterie uit Breda, bij den lieer A. Pijnenburg. Men zie de programma's. Waalwijk, 21 November 1885. verwijzing naar achterstaande advertentie zijn wij zoo vrij de kiesgerechtigden aan te sporen, bij de verkiezing van drie leden voor de kamer van koophandel, op aanstaanden Maandag, trouw op te komen. De opnieuw aanbevolen aftredende leden verdienen zeker dit blijk van sympathie voor de vele moeite, die zij zich, in overeen stemming met hunne collega's voortdurend geven, om den bloei van onzen handel en onze nijver heid te bevorderen. -7- De heer C. A. Kievits, fabrikaul van schoenen en laarzen te Bezooien, overtuigd dat de lage invoerrechten voor buitenlandsch schoen werk zeer ten nadeele strekken voor de schoen makerijen dezer streek, heeft alle vakgenooten in de Langstraat en aangelegen gemeenten opge roepen tot eene vergadering, in het lokaal Musis Sacrum te Waalwijk, op Woensdag 25 Nov. a.s. 's avonds ten 6 ure. Voor de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hocfdkiesdistrict Sneek zijn uitge bracht 3727 stemmen, waarvan 27 van onwaarde^ geldige 3700 (het getal keizers bedraagt 4698). Gekozen de heer B. H. Heldt (liberaamet 2006 stemmen. Op den heer A. Baron Schim- melpeunick van der Oye (anti-revolutionair) waren er 1670 uitgebracht. Het Dagblad verneemt, dat het wetsont werp tot het brengen van veranderingen in art. 194 van de grondwet, in de afdeeÜDgen der tweede kamer ongunstig is ontvangen. Eene wijziging zooals die door de regeering is gefor muleerd werd door de onderteekenaren der bekende collectieve nota's onaannemelijk verklaard; terwijl aan de linkerzijke de geneigdheid om de poging van de regeeriug tot oplossing van den schoolstrijd te steunen ook zeer gering was. Naar wij vernemen is door ged. staten goedkeuring verleend aan het besluit van stem gerechtigde ingelanden van het waterschap van den binnenpolder van Hedikhuizeu tot het zich verweren in rechten tegen eeue vordering van het waterschap vau den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a. tot betaling der kosten van eene door laatstgemeld bestuur bevolen dichting eener sloot langs den Maasdijk onder Hedikhuizen. Donderdag is het nieuwe stationsgebouw te Zevenbergen voor het publiek verkeer geopend. De ingevallen vorst is oorzaak, dat aan het krankzinnigengesticht te Vucht de metselaars en stukadoors het werk moesten staken. Overigens worden alle krachten aangewend om een gedeelte van het gebouw gereed te maken tot ontvangst der kraukzinnigen die ten getale van circa 100 in het laatste dezer maand uit het gesticht Goudewater bij Rosmalen naar hier zullen worden overgebracht. Het plan bestaat hen 's nachts met een extra- trein per stoomtram Helmond—Bosch—Vucht te vervoerenwaartoe echter de toestemming van het gemeentebestuur te 's Bosch Boodig is om met de locomotief door de stad, waar slechts een paardentram loopt, te mogen rijden. Te 's Bosch is iemand gearresteerd, verdacht van ten nadeeic eener Duitsche firma waarvan hij agent was de opbrengst van ongeveer 100 waggous ijzererts te hebben verduisterd. De welbekende wielrijderde heer E. Kiderlente Delfshaven die heeft aangenomen heden Zaterdag des ajonds te 9 uren per rijwiel uit Rotterdam te vertrekken naar Leeuwarden waar hij den volgenden avond te 5 uren zal moeten aangekomen zijn, zal op dien tocht de volgende plaatsen aandoen: Gouda, Utrecht, AmersfoortMilligen Apeldoorn Hattem Zwolle, Meppel, Steenwijk en Heerenveen. Do woning van der. koopman C. van Gastel te Zundert is met al het huisraed kleederen enz. eene prooi der vlammen geworden, v. G., die te bed lag toen 's nachts de brand uitbarstte, ontvluchtte ongekleed zijn huis. De brand was in den schoorsteen ontstaan. Door de marechaussee te Maastricht is gearresteerd en naar het hois van arrest over gebracht eene vrouw uit Luik, die zich in België heeft schuldig gemaakt aau omkooping van ge tuigen en deswegen door de rechtb nk te Luik tot een jaar gevangenis is veroordeeld. Hare uitlevering is door de Belgische regeeriug ge vraagd. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de groote fabrieken aldaar volop werk hbbbec, zoodat nog dezer dagen in eene dezer fabrieken een aantal werklieden nieuw in dienst moesten worden ge nomen. Nabij de kerk te Astenontstond Zondag tijdens de godsdienstoefening brand in een panduit drie woningen bestaande die met de inboedels eene prooi der vlammen werden. Alles was verzekerd. Naar men zegt, is de brand ontstaan in een geitenstal, waar men even te voren voeder gebracht had in een ketel waaraan nog vuur was. Men schrijft uit Dussen aangaande den Nieuwen Maasmond: Dezer dagen is de opening van den Nieuwen Maasmond een stapje naderbij gekomen.Menschen, die niet iu de belanghebbende streek wonen en diensvolgens minder met de plaatselijke toestanden bekend zijn moeten afgaande op courantenbe richten wel meenen, dat een gevoel van dankbare vreugde alle bewoners der Maasmondstreek be zielt nu de verwezenlijking van bet plan nader begint te komen. Toch is die vreugde niet zoo groot en niet zoo algemeen als men op een afstand meenen zou. Daar zijn er altijd nog velen die in het voorgenomen werk niet veel heil zien. Velen zijn er die nog steeds betwijfelen, of verandering in deze wel verbetering zijn zal. En voor twijfel bestaat hier wel eenige grond. Laten wij iets van dien grond nemen, om daaruit een vraagteeken te boetseeren. De rivier de Maas die nu in grillige bochten laDgs de noordergrens onzer provincie vloeit en zich volstrekt niet zeewaarts spoedtdie juist door hare kronkelingen een groot rivierbed heeft tot berging van groote watermassa's, die daar enboven weinig eb en vloed heeft die Maas wil men nu in haren benedenloop eene richting geven, die weel rechter en dus veel korter is. Een noodzakelijk gevolg daarvan moet zijn dat het water veel spoediger en in veel minder verdeelde massa de zee tracht te bereiken. Als uitmon ding is de rivier de Amer aangewezen. Het is bekend dat de werking van eb en vloed op den Amer zeer sterk is. Denk u nu een sterken vloed uit het westen en eeue krachtig voort- dringende watermassa uit het oosten dan hebt ge in de ontmoeting dier twee stroomingen ééu vorm waarin de zegen vau het nieuwe werk zich voor ons zal openbaren. In een anderen vorm zal het heil zich aan ons vertoonen door de grootere afzondering, waarin wij tegenover het zuiden onzer provincie zullen slaan. Oas naaste spoorwegstation is Waspik onze naaste tramlijn bij Geertruidenberg. Om daar te komen moeten wij een veer over. Als er nu eene breede rivier (kanaal) neren het Oude Maasje wordt gegraven dan hebben we twee veren want aan bruggen slaan schijnt de regee ring niet meer te doen. En als dan de °vier centen veergeld aan 't Keizersveer wellicht tot een dubbeltje aangroeien als daar een stoom- bootdieust komt dan.... nu jadat is de tweede vorm van zegen. Een derde vorm bestaat in het meedoogenloos afscheuren van Heusden van het Land van Altena. Heusden behoort bij AltenaHeusden is onze kantonnale hoofdplaats. De gemeenschap af te breken door het graven van eene nijdige riviereD dan als aequivalent voor zffik een in 't leven grijpend ve.lies een veer te geven dat is om gecne sterkere uitdrukking te bezigen iemand met een kluitje in 't riet sturen. De lezer kan oordeelenhoezeer wij hier dien maatregel toejuichen. Men heeft ons hier steeds gevleid met het uitzicht op eene drukke stoombootvaart op de

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2