Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Het protocol tu3sclien Spanje en Duitschland, betreffende de Carolines eilanden zal den 5den December worden onderteekend. De koning zal den 27 dezer bet besluit on derteekenen ter bijeenroeping der cortes tegen 28 December, Den 30 dezer gaat de koning naar San Lucar, alwaar hij eene maand zal blijven. Het manifest van bet nationaal Verbond der Ieren dat door Parnell is goedgekeurd, beveelt den Ieren aan geen vertrouwen te stellen in de liberale of radicale partij en niets te verzuimen om te beletten dat de regeering kome in handen van die verraderlijke en onbekwame partij. Uit Calcutta wordt geseinddat men gelooftdat de Engelscbe expeditie onder bevel van generaal PrendergastZondag of Maandag voor Madalay zal komen, welke stad zij onmid dellijk zal aanvallen. Omtrent den oorlog met Birma bestaat tusscben Engeland en China de beste overeenstemming. Men gelooft, dat koning Tbebaw ziju hoofdstad zal verlaten en de Chi— neesche grens zal trachten te bereiken, zoo spoedig de Engelsche expeditie zich voor Mandalay zal vertoonen. Echter zijn, naar men verzekert, bevelen aan de Chineesche troepen gegeven om den Birmeeschen vorst te beletten zich op het gebied van het Hemelsche ltijk schuil te houden. Bij Castle Island in Ierland is dezer dagen het huis van een pachterCuetin, aange vallen door een bende mannen (Mounlighters) die geld en wapenen eischten. Curtin die hun dit weigerde en toen zij de geweren aanlegden op hen schootwondde een zijner aanvallers maar hij viel bijna op het zelfde oogenblik door een kogel getroffen dood neder. Zijn knechts vervolgden de aanvallers en het gelukte hundrie van hen te vatten. Een hevige brand is verleden week in Tooley-street te Londen uitgebroken in een meelfabriek. Hij nam spoedig zulk afmetingen aan dat uit alle wijken der stand spuiten ont boden moesten worden, 's Middags te 4 uren werkten er 35 stoomspuiten. Deze werden voor namelijk voorzien uit het St. Saviours-dok dat bijna geheel droog word. Er heerschte groot gebrek aan water, Eindelijk werd de brandweer, die er met 200 man werkte de vlammen toch meester. De aangerichte schade is zeer groot. In de aristocratische kringen te Londen heeft een buitengewoon voorval zeer veel opzien gebaard. Lady Gordon „dame du palais" der koningin heeft onder den uaam „madame Lièvre" in Goventgarden een groot modemagazijn opgerichtwaarin zij zelve de klanten bedient. Oorzaak hiervan is dat de schoonbroeder der lady de markies van Huntlyweigertzijner weduwe geworden schoonzuster een dusdanig jaargeld toe te kennen dat zij behoorlijk haar sAnd kan ophouden hij wil haar slechts drie duizend vijf honderd pond sterling per jaar geven. De koningin heeft de dame natuurlijk dadelijk ontslagen en de nieuwe firma is door de aristo cratie in den ban gedaan. In rijke burgerkringen schijnt men er echter een eigenaardig genoegen in té vinden om door hoog aristocratische handen bediend te wordenen Lady Lièvre-Gordon maakt prachtige zaken. Verscheidene betaalmeesters van het Pruisische leger, in Posen, te Frankfort a/O., te Manster enz. zijn in hechtenis genomen wegens aanzienlijke geldverduisteringen. Het aantal gevangennemingen bedraagt tot dusver ongeveer 15 en er zullen naar men zegtnog meer volgen. Een Berlijnsch handelshuis moet mede in de zaak betrokken zijn. Voor assisten-postambtenaar niet bruikbaar. Naar Keulende vroegere hoogeschool der postambtenaren werd voor jarcD geleden een jonge post-assistent gezonden die na korten tijd door den hoofd-directeur voor geheel onge schikt voor den postdienst verklaard werd. Toen de postmeester-generaal Nagler eens door Keulen kwam op zijn reis naar Londen waar hij een post-conventie moest sluiten en een secretaris verlangde die met vreemde talen bekend was gaf de directeur hem den onbruikbaren assistent mede. De postmeester-generaal was echter eene andere meening toegedaan. Hij behield den jongen man bij zich en plaatste hem op zijn bureau te Berlijn. Thans is hij staats-secretaris der rijkspost en zijn naam als die van den stichter der wereldpostvereeniging op de geheele aarde bekend. Een papieren schoorsteen is dezer dagen aaD een fabriek te Breslan iu gebruik genomen. Hij bestaat uit blokken van geperst papier die met een kleefstof aaneen verbonden zijn en is 18 meter hoog. Zulk een schoorsteen moet even goed zijn als een gemetselde en hij heeft het voordeel van veel goedkooper te wezen. Voor brandgevaar worden zekere bijzondere maatregelen genomen. Oostersclic quacstic. Zaterdag en Zondag is op het oorlogsterrein niet veel voorgevallen dat in den toestand aan merkelijke veranderingen heeft .gebracht Alleen zij alle correspondenten het eer.s dabde stelling van de Bulgaren veel boter is geworden, vooral de slag bij Slivnitza, die Donderdag heeft plaats gehad heeft daartoe het zijne bijgebracht. De rechtervleugel van het Bulgaarsche leger was meer dan 10 kilometer verder voorwaarts gedrongen de linkervleugel had zijne positie volledig gehand haafd, terwijl daarenboven de vijand bijna geheel uit zijne positiën op den weg van Sofia naar Nisch die de basis zijner operaticu vormt, werd verdreven. De correspondent van de „Temps" deelt onder meer bijzonderheden aan zijn blad mede, dat gedurende den slag kapitein Panitza die over 2500 man Bulgaarsche troepen beschikte en op den grooteD weg van Dragoman naar Tzaribrod opereerde, zich daar meester maakte van een aanzienlijken voorraad geweren ammunitie en proviand, bestemd voor de Servische troepen. Vorst Alexander begaf zich op den dag van het gevecht gedurende eenige uren naar Sofia waar een soort paniek hserschte op hetzelfde ongenblik dat op het slagveld alles zoo voor spoedig mogelijk ging. Drie uren later keerde de vorst naar Slivnitza terug. Intusschen heeft Alexander van Bulgarije zich bereid verklaard zijne troepen uit Rumelie terug te trekken. De Porte wenschte den vorst niet alleen met zijn besluit geluk, maar beloofde hem ook tusschenbeide te komen om een einde te maken aan de vijandelijkheden. Inderdaad richtte de Porteblijkens een Londensch telegram reeds de vorige week tot Servië de zeer drin gende aanmaning om bet Bulgaarsch gebied als staande onder Turksche zuzereiniteit, onverwijld te ontruimen. Van dit middel om althans nog met eenig fatsoen uit het land weg te komen eer het er smadelijk wordt uitgeklopt, zal Servië zich waar schijnlijk haasten gebruik te maken. Allerwege slaan de Bulgareu hen terug, en slechts een loos alarm is het geweest, dat de Serviërs Sofia zou den zijn binnengetrokken. Bresnik, eerst slechts door vrijwilligers bezet en daarom door de Ser viërs gemakkelijk genomen i^in het algemeen betaalden de Serviers op Bulgaarsche vrijwilli gers en andere minder geoefenden hunne eerste voordeelen) Bresnik is door den Bulgaar- schen kapitein Popow heroverd terwijl kapitein Panitza, na bij Zaribrod een Servisch convooi te hebben vermeesterd en ettelijke honderden ge vangenen gemaakt, zelfs de grenzen overtrok. De Serviërs trokken nu in de richting van Trin terug en de Bulgaren zullen nu waarschijnlijk van Slivnitza opbreken om hen te vervolgen. Het beste bewijs voor de nederlaag der Ser viërs isdat ze hunne generaals van onbe kwaamheid en verraad beginnen te beschuldigen. Generaal Jovanovitschdie bij Slivnitza bevel voerde, zal zelfs voor den krijgsraad worden ge daagd. Merkwaardig mag het heeten in eene zeer belangwekkende correspondentie van het Parijsche dagblad Le Temps wordt er opmerkzaam op gemaakt dat in het geheele Bulgaarsche ieger, welks opperbelhebber vorst Alexander nooit hooger rang beklpedde dan dien van luitenant der Hessische dragonders, en welks minister van oorlog pas de militaire academie verliet, in zijne rangen niet een generaal en slechts een enkelen majoor telt. 't Zijn allen kapiteins de minister van oorlog is kapitein en al de regimenten brigades en divisies worden door kapiteins aan gevoerd. De berichtgever van Le Temps stelt dan ook voor den veldslag bij Slivnitza, zoo roemvol voor het Bulgaarsche leger den kapi teinsslag te noemen. In het Servische leger daarentegen struikelt men haast over generaalsmajoors en kolonels. Nugelijk gezegd is de tusschenkomst der Porte mag voor Servië werkelijk een uitkomst heeten daar koning Milan anders al zeer treurig van zijn onrechtvaardigen tocht zou zijn terug gekeerd. Een particulier telegram van den N. R. Ct. uit Berliju van Maandag, meldt het volgende: Naar ik verneem hebben de hier aanwezige vorstelijke bloedverwanten het volgende particu- lie. telegram uit Sofia ontvangen gedateerd 23 dezer, voormiddags 10 ure: „Gisteren den ge- heelen dag gevochten bij Dragoman. Wij heb ben den nacht op de bestormde hoogten van het défilé doorgebracht. Heden voortzetting van den strijd in de richting van Zaribrod. Nattig we der." Het telegram was onderteekend „V o r s t Alexander." Blijkens dit bericht hebben de Serviërs nieuwe nederlagen geleden. Men heeft hier eene zeer vredelievende opvatting omtrent den toestand. Reeds in de eerstvolgende dagen wordt er een wapenstilstand tusschen de Serviërs en Bulgaren verwacht. Waalwijk, 25 November 1885. Bij kQn. besluit is met ingang van 23 Nov., tot burg. van 's Gravemoer benoemd J. Loeff, sec. dier gemeente. Bij de Maandag alhier gehouden verkiezing tan drie leden voor de kamer van koophandel waren 41 stemgerechtigden opgekomen. Herkozen werden de aftredende leden de heer J. B. Timmermans Wz. met 40 stemmen de heer S. Fano met 38 st. en de heer A. C. Zijl mans met 35 stemmen. De voorzitter van den gemeenteraad van Heusden deelde den leden in de laatstgehondeue raadszitting mede, dat bij burgemeester en wet houders ingekomen is eene missive van hel sedert 1428 bestaande college van oude schutters van St. Joris (welk college in eigendom bezit ver schillende landerijen), daarin kennis gevende, dat het ter beschikking van do gemeente stelt eene som van f5000, voor het makeu van een deug delijk carillon in den stadhuistoren. Ook vóór de restauratie van het stadhuis bezat het een goed carillon. CJit Zwaluwe wordt gemeld Over eene lengte van 4 a 500 meter is het emplacement van den spoorweg alhier geheel ontbloot van eenige afrasteringzoodat ieder oogenblik vreeselijke ongelukken kunnen plaats hebbeD, b.v. door het schichtig worden van paarden enz. Buitendien heeft men hier geen (igenlijk spoorwegperron, en moeten de reizigers, de in en uit de treinen stappen, over 2 of 3 spoorwegrails loopen en kunnen zij slechts zeer bezwaarlijk door het grint komen. Vooral savonds is dit zeer gevaarlijk. Reeds heeft eene bejaarde dame daar een ongeluk gehad, dal betrekkelijk gelukkig is afgeloopen doch bij den naderenden winter zullen ongelukken onvermijdelijk voor komen, zoodat het van het spoorwegbestuur on verantwoordelijk zou zijn, langer te wachten met het nemen van die maatregelen we^jce de vei lig!, eid van het publiek waarborgen. Het adres van de Nederl. maatschappij van geneeskunde, waarin gewezen op de misbruikendie van begrafenisfondsen worden gemaakt is gesteld in handen der commissie voor eene wettelijke regeling der levensverzekering hier te lande. (Veiz. b.) Omtrent de rekening van bet R. C. ar- menbestnur te Venloo, welke door den gemeen teraad is afgekeurd hebben deze eersten protest aangetcekend omdat de motieven voor de af keuring ongegrond zijn bevonden. De gemeen teraad heeft besloten zich hieromtrent, tot den officier van justitie te Roermond te wenden, die met een onderzoek in zake de verloren gelden belast was om te vragen hoever de vervolging tegen de regenten der voormelde stichting ge vorderd was, en tevens aan ged. staten te vragen, welken weg mer» hier moest volgen. Te Leiden hebben zich gevestigd twee personen genaamd Marcus Salomon Cats en Abraham van Gelderen beiden oud 21 jaren en die onder den naam magazijn De Ster in- kooppn doen. Zijn de goederen eenmaal geleverd, en wel a contant, dan maakt men bezwaar tegen de dadelijke afbetalingonder bijvoeging dat daarover naar het hoofdkantoor te Amsterdam zal geschreven worden. Werkelijk komt alsdan een brief uit Amsterdam om den verkooper gerust te stellen, doch bet blijkt dan later, dat e.- goen hoofdkantoor bestaat en dat eersige noemde uit Amsterdam aan v. G. een gefin- geerden brief schrijft. Cats en v. Gelderen hebbende kort geleden te Rotterdam gewoond uitoefenende het beroep van zakkenpiakkers. Men schrijft uil Utrecht Ook onze stad schijnt in den laatsten tijd eene beude gelukzoekers te huisvesten, die op het voorbeeld van deu „heer" Doesburg en an deren zich ten koste van argelooze fabrikanten en handelaars trachten te verrijken. In het belang van den goeden naam, dien onze Utrecht- sche neringdoenden in ons land tot nog toe hebben, schijnt het wenschelijk de aandacht op die personen te vestigen. Het hoofd van het consortium schijnt te zijn zekere G. J. Busbroek, wiens naam echter reeds zóó gevestigd is, dat aan diens adres maar weinig meer wordt afge zonden. Daarom heeft deze heer zich eenige leden var, zijn slag geassumeerd, en ofschoon hij nog altijd de correspondentie voert op brieven met gedrukte, schoonklinkende hoofden, onder- teekend worden de bestellingen thans door G. G. Klaassen of door W. Willemse in de Tram straat, welke laatste straat niet bestaat doch slechts pseudoniem is voor Tromp3tral, waar de heer VV. zijne tabernakelen heeft opgeslagen. Nog eenige andere heeren wier namen mij op het oogenbiikhelaasniet bekend zijn, zijn deelhebbers in de zaak, die van alles verhandelt: boterversche visch meubelen reisdekens bokking, baring, schoenen manufacturen wijn alles is welkom. De aflevering van eene zending van 6 vaten kunstboter uit Nieuweram- stel werd nog juist terechtertijd door middel van de telegraaf beletdaar de geadresseerde geen lust had om den prijs van f96 er voor te be talen. De afzender schijnt door een gelukkig toeval vernomen te hebben, welk vleesck hij m de kuip had. Verscheidene visch handelaars zijn minder gelukkig geiveest. Een meubelmaker hier ter stede zij bevoordeelen ook hunne stadgenooten had een aantal meubelen reeds aan tweo leden dezer bende op een wagen met een knecht medegegeven toen een der buren hem waarschuwde. Men wilde de meubelen reeds jifladen om ze in het reeds wel voorziene magazijn op te bergen, toen hij nog aankwam om dit tot groote blijdschap der nabij dat magazijn wonende menschen niet andeis dan tegeD betaling toe te staan. Men zij voor deze bestellers, op wier vóórman de politie reeds lang een opmerkzaam oog gericht hondt, gewaarschuwd Zoodra ik ook de namen der andere leden kan te weten komen, zal ik ze wereldkundig maken. Voorloopig weet ik sleohts, dat het geheele gezelschap vergadert in de herberg van den heer Arie Bestebroer, wiens naam voor eenige maanden in de pers de ronde deed, toen hij als aandeel- en obligatiehouder van de Nederlandsche Ceutraalspoorweg-maat- schappij deze een proces aandeed over den voor genomen verkoop van dien weg aan den Rijn spoorweg. De heer E. ICiderlen uit Delfshaven, die de weddenschap had aangegaan om de reis van van Rotterdam naar Leeuwarden fafstand 31 uren) per rijwiel te maken binnen de 24 uren heeft dien tocht in 22 uren en 25 minuten gedaan.' Zaterdagavond te 8 uren vertrok hij van Rot terdam en kwam omstreeks half 12 ur^H dien nacht te Utrecht aan. Van daar reed hij naar Amersfoort, waar de heer Kiderlen, met inbegrip van oponthoud, te ongeveer éen uur des nachts aankwam. Van Amersfoort werd de reis, na een korte rust voortgpzet. Zondagmorgen vertrok hij te B1/» uren van Apeldoorn om 10 uur 10 min. van Zwolle en kwam te midden'van dui zenden menschen die hem langs den Heeren- veenschen straatweg waren tegemoet gegaan des avonds 6 uur 35 min., bij zwaar mistig weder, te Leeuwarden aan. l)e reis was niet altijd even gemakkelijk ge weest de met een laag zand bedekte weg van Amersfoort naar Apeldoorn met zijne hoogten en laagten, was vooial moeielijk te berijden. Ook de Noordoostenwind en later de dikke mist be moeilijkten de reis zeer. ,,1:^ Bij de aankomst te Leeuwarden zag de heer Kiderlen er opgeruimd uit en scheen hij blijk baar niet zeer vermoeid. De reis wasnaar hij mededeelde, hem zeer meegevallen; en hij zou zeker twee uren vroeger zijn aangekomen, indien hij niet door verschillende omstandigheden buiten zijne schuld hier en daar was opgehouden ge worden. Cesar. Timmermans, die, zooals men weet, door het gerechtshof te 's-Herlogenbosch tot le venslange tuchthuisstraf is veroordeeld wegens den dubbelen moord ten huize van mr. E. van Oppen te Maastsicht, is Zaterdag naar het tucht huis te Leeuwarden-Overgebracht. liet gerucht dat men de dieven van de diamanten in het laatst van den zomer in de Scheveningsche Badhnisgalerij gestolen, in Ameri ka op het spoor zou zijn wordt beslist tegen gesproken. De heer M. L. le Eindhoven had voor eenige dagen de onvoorzichtigheid een geladen geweer schoon te maken met het ongelukkig gevolg dat het schot afgiDg en de kogel in 'smans hand drong. In den nacht van Zaterdag zijn te Amster dam op den Haarlemmerdijk bij een horlogema ker P: C. Verheijen 180 zilveren en gouden horloges gestolen. De dieven hebben hierbij overleg, maar niet minder onbegrijpelijke brutaliteit getoond. Terwijl een gaslantaarn op de straat dicht bij het win kelraam branddede m^an helder scheen en in het sl -apvertrek achter den i iet grooten winkel, van dezen slechts door een glasraam gescheiden, een nachtlicht branddewaarbij de bewoners sliepen werd de diefstal gepleegd, die zeker een vrij lang tijdsverloop gevorderd heeft. De hon derd acht zilveren en twee en zeventig 'gouden horloges toch welke vermist worden, hingen in een uitstalkast, door een paar glazen schuifdeur tjes, waarin de sleutel stak, voor stof bewaard aan haakjes en het was dus noodig stuk voor stuk daarvan af te lichten. Zonderling genoeg heeft men eenige gouden horloges, op een soort van schild gerangschikt en in dezelfde kast staande, evenmin als de ter herstelling ontvangene en in een andere glazen kast weggesloten uurwerken medegenomen. Wellicht zijn de dieven opgeschrikt geworden en hebben zij den tijd niet gehad, deze bij de andere te voegen. Een op den grond ge vonden horloge zou hiervoor mede tot bewijs kunnen strekken. Wellicht is dit geweest, toen de moeder van het gezin een oogenblik op was. Hoe laat het feit gepleegd werd kan overigens moeilijk worden nagegaan. Een van de bewoners van het bovenhuis heeft later verklaard in den vroegen morgen ongeveer te vijf uren, het toe slaan van een deur te hebben gehoord en een overbuur zou een drietal mannen bij het huis hebben zien zwerven maar zoomin omtrent den tijd op welken, als over de personen door wie de inbraak geschieddeheeft men eenige zeker heid. Het listig overleg blijkt uit de wijze, waarop de dieven te werk zijn gegaan. Daar men wist, dat aan de binnenzijde van de winkeldeur een schel hingdie de bewoners onmiddellijk waar schuwen zou, dat er onraad was, heeft men de deur van het bovenhuis daarnaast zooals ge zegd wordt was deze 's avonds te negen uur reeds gesloten weten te openen. Rechts in het beneder.portaaltje had men nu een andere deur die tot den winkel toegang gaf. Maar aan de winkelzijde waren hierop twee knippen geschoven. Nu moest de centerboor dienstdoen. Eerst werd een gat geboord op een plaats waardoor men de knippen onmogelijk bereiken kou. Daarop maakte men een tweede gatcn de bovenknip kon m t de hand teruggeduwd worden. Die aan het benedeneind der deur volgde nu na het bo ren van een derde gaten de toegang was ge opend. Met groote voorzichtigheid moest echter gehandeld worden, aaDgezien tegen de deur eenige klokken hingen en de beweging van het werk daarin de slapenden licht had kunnen wekken, Met goeden uitslag werd de dielstal volvoerd. Toen des morgens te zeven ure de horloge maker P. C. Verheijen uit zijn huisvertrek in den winkel kwam, zag hij tol zijn schrik, dat hem voor een bedrag van omstreeks f.35-90 was ontvreemd. Natuurlijk deed hij terstond aangifte bij de politie. Door het uitschieten van den vaarboom viel Maandag namiddag de schippersknecht M. L. in het kanaal door de Ruige Plaat, te Delfshavenover boord van zijn vaartuig. De drenkelingdie reeds in zinkenden toe stand verkeerde werd echter door de spoedige en moedige hulp van den sluisknecht Tlis. van Jaarsveld nog bij tijds op het droge gebracht. De brigadiers der rijksveldwacht Schilt- huizen van Leidenen Smits, van Leider dorp zijn er in geslaagd den dief te arres- teerenJ. A. S. genaamddie aan den Zoeterwoudschen Singel uit eeue weide toebehoorende aan den heer J. W. van Beek, zeven lammeren had ontvreemd. Te Arnhem zijn bij eenige ingezetenen

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2