Duitschland. Italië. Rusland. Oostenrijk, Engeland. y( BINNENLAND. Alfonso XII. UITVOERINGEN. oudste dochter van den koning, tot koningin zal uitgeroepen worden ouder het regentschap van koningin Christina. Het kabiuet heeft zijn ontslag genomen, doch zich bereid verklaard zoolang aan het bewind te blijven, tot de koningin een besluit genomen zal hebben. Men verzekert dat Sagasta een uieuw kabinet zal vormen met Jovellar voor oorlog Comacho voor financiënMartos voor buiteu- landsche zaken en Venancio Gonzalez voor bin- nenlandsche zaken. Allen zijn liberalen. Maar schalk Martinez Campos zal het bevel over het Noorderleger aanvaarden. Particuliere telegrammen uit Madrid van 26 Nov. melden, dat aldaar zeer groote opgewon denheid heerscht; men vreest, dat er elk oogen- blik een opstand ten gunste der republiek kan ontstaan. Alle troepen zijn iu de kazernes ge consigneerd en er hebben tal van inhechtenis nemingen plaats. Ook uit het Noorden van Spanje komen ver ontrustende berichten omtrent eeu dreigenden opstaud der Carlisten. Van weerszijden hebben wapeningen plaats. De leiders der partij van Sagasta, waartoe verschillende groepen der liberale, ook geavan- ceerden behooren hebben den 24sten eene bijeenkomst gehoudenwaarin met eenparige stemmen besloten is om, wat er ook gebeure, den wettigen toestand te handhaven. Dezer dagen kwam te Madrid een Eng<*l- sche dierentemmer, Williams genaamd, om daar eenige voorstellingen te geven. Maar 'snachts wer den door moedwillige handen zijn leeuwenhokken met petroleum overgoten en in brand gestoken. Al de leeuwen kwamen in de vlammen om. Verscheidene personen, die men van deze lage daad verdacht zijn in hechtenis genomen. Alfonso XII die in den bloei des levens aan zijn land ontvallen is heeft vóórdat hem kroon en scepter ten deel vielen de school des tegen- spoeds gekend. Zes jaren lang, van 1868, het jaar der verdrijving van koningin Isabella tot 1874 heeft Spanje eene soort van tusschenre- geering gehad voorloopige redering, republiek, regentschap monarchie van Amadeo opnieuw republiek en gedurende dien tijd heeft Alfonso rondgezworven als balling. Daar verhief generaal Martinez" Campos in 1874 bij Saguntum een pronunciamento ten gunste van den zoon van Isabella, en het gelakte hem den jeugdigen balling op den troon te brengen. Vooraf had deze den 28 November, toen hij achttien jaar oud en dus meerderjarig was geworden eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zijne recht matige aanspraak op de kroon deed gelden. In het begin van 1875 hield hij zijn plechtigen intocht te Madrid. Het werk der September- revolutie van 1868 was bijna zonder bloedvergieten door het werk der omwenteling van December 1874 te niet gedaan. Wel is waar verhief het Carlisme weer het hoofd op Spaanschen bodem, waardoor het land langen tijd deerlijk geteisterd werd maar het gelukte Alfonso XII zijn troon te bevestigen door een zegevierenden veldtocht. Ook de republikeinen, met Ruiz Zorilla aan het hoofd trachtten herhaaldelijk het land in opstand te brengen maar zonder ander gevolg dan dat een aantal officieren en soldaten, die hem gevolgd waren overgeleverd werden aan den krijgsraad. Gedurende Alfonso's regeering was het steeds een vinnige parlementaire strijd tusschen de conservatieven onder aanvoering van Canovas del Castillo, den tegenwoordigeh minis'erpresident, en de dynastische liberalen van welke Sagasta een der leiders was. Canovas del Castillo meende iu anti-liberale richting met kracht te besturen, maar kracht heeft hij niet aan de regeering des konings gegeven. Een slag meende het ministerie te slaan, toen het den koning eene reis naar Duitschland liet doen waarop diens benoeming tot kolonel van het in Straatsburg in garnizoen liggend Uhianen- regiment gevolgd is maar het heeft er weinig vruchten van geplukt. De liberale partij zag met leedwezen die nauwere aansluiting tot Duitschlandwelke zij tegen 's lands belang achtte in strijd met overlevering en geschiedenis, die banden met het stamverwaute Frankrijk ge vormd hadden. Hoe het zij, de toenadering tot Duitschland heeft Spanje niet kunnen behoeden voor verwikkelingen met die mogendheid ter zake der Carolinen verwikkelingen die zich aanvanke lijk ernstig lieten aauzien maar die in de laatste dagen beschouwd konden worden zoo goed als uit den weg geruimd. De koning was den 23 Januari 1878 in den echt getreden met eene dochter van den hertog van Montpensier, zijae nicht. Vijf maanden daarna was hij weduwnaar. Ruim een jaar later sloot hij een tweede huwelijk met de dochter van den aartshertog Karei Ferdinand var. Oosten rijk. Uit dit huwelijk zijn twee dochters geboren: de oudstede prinses van Asturien Maria de las Mercedes den 12 September 1880, aan wie thaos rechtens de kroon ten deel valt. houding der Canadeesche regeering ten strengste wordt veroordeeld. Overigens werd de orde nergens verstoord. De proclamatie van de jeugdige prinses Mer cedes tot koningin van Spanje zal slechts voor- loopig zijn daar men wil afwachten of de koningin, die vier maanden zwanger issoms een man- melijken erfgenaam van den troon het leven schenken zal. Van welingelichte zijde wordt verzekerd dat Bismarck vasthoudt aan welwillende voorstellen, die ten doel hebben de qu<ie3tie over de Caro linen bij te leggen en dat het tegenwoordige conservatieve ministerie iu Spanje die voorstellen dringend zal aanbevelen aan het liberale minis teriedat er nu zal optreden. Het trekt zeer de aandachtdat de Duitsche kroonprins Woensdagavond laat nog met Spanje's gezant een gesprek haddat twee uren duurde. Men meent dat dit gesprek de quaestie der Carolinen betrof. Alle Duitsche dagbladen spreken met zeer veel sympathie over koning Alfonso en zijn zeer be kommerd over Spanje's toekomst. Te Berlijn blijft de zelfmoord als het ware epedemisch heerschen. De rapporten der politie maakten den 21 dezer nog van drie gevallen op één dag melding. Sedert verscheidene jaren is men bezig met voorbereidende werkzaamheden tot instand houding van het vermaarde slot te Heidelberg hetwelk zonder hulp van meuschenhanden spoedig door den vernielenden invloed der natuur geheel en al een bouwval zou worien. De Badensche regeering zal voor dat doel weder 70.000 mark op de nieuwe begrooting brengen, en de land dag zal dien post waarschijnlijk zonder bedenken goedkeuren. De voorbereidende werkzaamheden, welke meer kosten dan men aanvankelijk meende, zullen eerst in 1887 afgeioopei zijn. Dezer dagen is te Paderborn een man tot 6 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens een straatroof, we ke hem .80 pfennig (48 cents) opleverde. De straf is zwaar in vergelijking van de ge stolen som. Maar het misdrijf blijft natuurlijk betzelfde. Bij Spandau, op het landgoed „Karolinen- böhe is een onmenschelijke moord gepleegd. De tuinman en de koetsier aldaar hebben een armen reizenden handwerksman dietegen een uit drukkelijk verbod een slaapplaats in den hooi berg had gezocht, 's nachts daaruit gehaald, hem deerlijk geslagen en geschopt, en vervolgens twee kwaadaardige bulhonden op hem aangehitst. Men vond het lijk van den ongelukkige den volgen den morgeu treurig verminkt bij den hooiberg liggen. De beide moordenaars werden spoedig ontdekt en in hechtenis genomen. Zij toonen volstrekt geen berouw. De Vesuvius is in de laatste dagen weder zeer onrustig. Sedert den 17en komt uit den voornaamsten krater, aan de westzijde, een vrij hevige lavastroom, en boven den krater verschijnt van tijd tot tijd een vuurgloed. De toeloop van vreemdelingen is groot. SOFIA, 25 November. Eene dépêche var prins Alexander, gisteren uit Zaribrod gezonden, zegt dat de vijand het centrum van het Bulgaarsche leger aangevallen heeft maai in verwarring teruggeslagen is. De Bulgaarsche voorposten hebben de Servische grenzeu bereikt. De Serviërs hedben Trin ontruimd. LONDEN, 25 November. De Times ver neemt uit Servische bron, dat koning Milan besloten is afstand te doen van den troon. Zijne vr.enden en aanhangers zoo binnen- als bui tenlands, beijveren zich hem te overreden, om de troonsopvolging aaa zijn zoon te verzekeren, zoo mogelijk onder het regentschap der koningin. De koiiiug heeft echter geweigerd eene zoodanige combinatie aan te nemen, en is besloten, zich met zijoe familie, waarschijnlijk naar Frankrijk, terug te trekkeu. Ten einde te verhinderen dat Peter Karageorgewitch den troon beklimtis eene bezetting van Servië door Oostenrijksch- Hougaarsche troepen te verwachten. Treurige berichten werden hier ontvangen nopens den terugtocht der Serviers, welke ramp vol moet zijn geweest. Honderden gewonde- Serviërs liggen half bevroren op de Bulgaarsche hoogvlakten er. bergpassen. De Serviërs hebben mede groote hoeveelheden ammunitie en provisie in den steek gelaten. De Servische regeering wendt dan ook gebrek aan voedsel voor als de oorzaak van den wanordelijken terugtocht. Des Standards berichtgever te Pirot seint, dat het Servische leger volslagen is gedemoraliseerd. De bevelhebbers trachten de korpsen te Pirot te herzamelen, met bijvoeging der manschappen van de tweede reserve, waarvan er 32,000 in den loop dezer week verwacht worden. De Standard verneemt uit Belgrado, dat er algemeen groote bitterheid bestaat tegen de regeering en den koningwiens bewind gevaar loopt door eene dreigende omwenteling. Iedereen noemt reeds als zijn opvolger Karageorgevics. De Agence Havas meldt uit Konstantinopel, dat de conferentie zonder resultaat gebleven is tengevolge vap. de handhaving der reserves door Engeland. De eerstvolgende zitting heeft Zater dag plaats. De veldtocht der EDgelschen tegen Mandalay is tot dusver zeer voorspoedig. Zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten hebben de troepen reeds meer dan de helft van den afstand naar Man dalay afgelegd. Nu echter is een legercorps van 300*0 Birmeezen op weg om de Engelschen tegen te houden. In de provincie Quebec houden de Fran- sche Canadeezen nog steeds bijeenkomst om te prolesteeren tegen Riels terechtstelling. Te Mont real werd een vergadering belegddie door 10.000 personen werd bijgewoond en waarin de De Correspondance politique meldtdat de Oostenrijksch-Hongaarsche zaakgelastigde te Bel grado graaf Khevenhöller van zijne regeering in last gekregen heeft zich naar het Bulgaarsche hoofdkwartier te begeven ten einde aan prins Alexander de denkbeelden der mogendheden omtrent het staken der vijandelijkheden kenbaar te maken. Oostcrsclie quaestie. De kans bestaat, dat de vijandelijkheden weldra geëindigd zullen zijn. De vertegenwoor digers der vreemde mogendheden te Belgrado hebben eene nota tot den minister Garachanine gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de regeeringen eenstemmig hebben besloten om aan den broedermoord een einde te maken terwijl de Servische regeering wordt uitgenoodigd ook hare zienswijze hierover mede te deelen. In antwoord op deze nota berichtte Garacha nine dat koning Milan bevel heeft gegeven om de vijandelijkheden te staken en den opperbevel hebber der Serviërs gelastte om deze beslissing ter kennis te brengen der Bulgaarsche bevel hebbers. Het oog is derhalve thans op vorst Alexander van Bulgarije gericht. Welke houding zal hij die op het punt staat aan het hoofd der zege vierende troepen de Servische grens te over schrijden tegenover dezen geraeenschappelijken wensch der mogendheden aannemen. Voor een groot, deel zal het daarvan afbangen, of, en zoo ja, welke maatregelen Oostenrijk zal noodig oordeelen om den met zooveel moeite verkregen invloed op het Balkan-schiereiland, niet onher roepelijk verloren te zien gaan en in handen te zien spelen van zijn Russischen mededinger. SOFIA 24 November. Het Servische leger schijnt op Pirot terug te trekken. BUCHAREST, 25 November. De regeering loochent de juistheid van het bericht dat Ru- menie aar. de groote mogendheden eene nota gezonden zou hebben, waarin het verklaart tot het bezeiten van Varna, Silistria en Schumla genoodzaakt te zijn, totdat de mogendheden omtrent het conflict iu de aangelegenheden der Balkanlanden eene beslissing genomen hebben. Het gerucht omtrent het concentreeren van troepen aan de Pruth is ook onwaar. Een staaltje van de algemeen bekende oneer lijkheid, die in de Russische beambtenwereld heerscht, is onlangs aan den dag gekomen door het volgende karakteristieke feit. Eenige weken geleden kwam de Duitsche stoomer China voor de haven van Posiette, niet wetende dat deze haven door eene dubbele rij torpedo's was versperd, die daar tijdens de pe riode van spanning over cic Afgbaansche grens kwestie tussc>en Engeland en Rusland waren gelegd. De boot, die aldaar gestationneerd is om de schepen te waarschuwen was afwezig en de Duitsche kapitein zag ook de roode vlag niet, die aan 't strand werd geheschen, alwaar even min een marinepiket aanwezig was. Twee of drie toeschouwers, die het gevaar zagenwaaraan bet schip zich blootstelde schreeuwden „Mini, Mini" (mijnen!) maar de kapitein begreep hunne bedoeling niet voordat hij onmiddellijk voor de eerste torpedoliji. was. Toen was het te laat om achteruit te werken en te midden van den doodangst en de verbijs tering der passagiers aan boord, besloot hij om, nis dan toch dc zeereis in eene luchtreis moest veranderen, het maar „full speed" te doen, en met volle kracht door te stoomen. En zie tot aller verbazing kwam men niet alleen over de eerste maar ook over de tweede torpedolijn zonder kleerscheuren of onge lukken, en verder heel gemoedelijk in de haven. Een Engelschmsn zon zoo iets noemen een „nar row escape". Te ontkenuen is het niet dat het schip den dans gelukkig is ontsprongen; maar waardoor Men hield de gelegde torpedo's voor een le qualiteit versperringsmiddel uit Rusland ont vangen en door geoefende officieren gelegddie verzekerd hadden, dat zelfs de kleinste vischsmak niet kon biunenloopen zonder tot gruis geslagen te worden. De ondervinding echter, met de China opge daan, opende de oogen en de Russische admira liteit beveelt nu een streng onderzoek. Men gelooft te Petersburg niet dat de officieren, met de ve. sperring belast, in deze de schuldigen zijn, maar dat hier eene herhaling plaats heeft gehad van wat vroeger in de Oostzee bij de Russische marine gebeurd was, toen bare mijnen tegen sir Charles Napier onwerkzaam bleven, en deze, na opgevischt te zijn met zaagsel in plaats van met kruit gevuld bleken te wezen, 't welk door de schurkachtige beambteu, die ze ontvangen hadden, was ontvreemd en verkocht. Gelukkige opvarenden van de China! WAALWIJK. Zondag 29 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak" van "Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk, 28 November 1885. Bij de opening van de gisteren avond gehouden raadsvergadering deelde de voor zitter, de heer F. A. D. van der Klokken, mede, dat hij aan Z. M. den koning eervol ontslag had gevraagd als burgemeester van Waalwijk. (Den 14 December a.s. is zijn zes-jarig mandaat verstreken en op dien datum zal ZEI. de functie 24 jaar vervulö hebben.) De gemeentebegrooting voor 1886, door bargern. en weth. nauwkeurig herzien, is thans door den raad vastgesteldzonder dat het noodig is geweest tot verhooging van belasting over te gaan. De subsi die's aan de zangschool, aan de har monie St. Chrispijn, voor het geven van volksconcertenen aan de Echo van het Zuidenvoor het opnemen der gemeente publicaties, zijn gehandhaafd. Voor onderhoud van wegen, enz. is eene som uitgetrokken van f 1700.teneinde daaruit ook de kosten van eventueel in de Stationsstraat uit te voeren werken te kunnen bestrijden. Het uitvoerig verslag in het volgend nummer. Verleden Woensdag-avond heeft op Musis Sacrum alhier de vergadering plaats gehad, waartoe de heer Chr. Kievits, fabri kant van schoenen en laarzen te Besoijen, zijne vakgenootelf uit de Langstraat en aan grenzende gemeenten had uitgeno )digd. Ongeveer 80 fabrikanten en andere be langstellenden hadden gevolg gegeven aan de oproeping des heeren. Kievits. Deze heette de aanwezigen welkom en zeide, /Rat het aanvankelijk zijn plan was geweest aan de vergadering voor te stellen een adres aan de regeering te richten om van haar te verkrijgen, dat de invoerrechten op gemaakt schoeisel aanmerkelijk werden verhoogd. Sedert echter was hij van idee veranderd. Hadden wij vroeger veel last van buitenlandsch schoen werk f sedert de Amsterdamsche tentoon stelling is dit gaandeweg verminderd en op 't oogenblik beteekent het om zoo te zeggen niets meer. Wij hebben toch reeds een voor deel op de buitenlanders van 5 pet. en hiermede kunnen wij het heel goed stellen: wij kunnen zeer goed met hen concurrecren, zoowel wat qualiteit als prijs aangaat. Het eenige is, dat het inkomend recht, door de wijze waarop de heffing geschiedt, ontdoken wordt, en dit is zeker ten nadeele der Ne- derlandsche schoenenindustrie. Beter was het b.v. eeu vast recht van iederen schoen te heffen, onverschillig welke de waarde er van is fraude bij de aangifte was dan onmogelijk. Eenigen tijd geleden is door den minister van financiën eene commissie ingesteld tot onderzoek naar eene betere wijze van heffing der invoerrechten. Spreker wenschte nu aan de vergadering in overweging te geven in een adres aan die commissie of aan den minister van financiën het belang der schoen makerij aan te bevelen. De heer Groenen wenschte aaneensluiting van alle fabrikanten over hel geheele land in alle takken van nijverheid, teneinde, door eene algemeene beweging op touw te zetten, de regeering en de kamers te noodzaken de industrie tegen buitenlandsche concurrentie te beschermen. De heer Kievits vond dit idee zeer goed en zou den kamerleden willen doen weten, dat zij niet zullen herkozen worden als zij de industrie niet helpen wij zullen dan enkel industrieelen kiezen. De heer Basting wenschte het maken van een adres op te dragen aan den afgevaardigde ter tweede kamer voor hot district. De heer Tielen wijst er op, dat dit nutte- looze moeite zal zijntwee jaar geleden is er een algemeene petitie van de gansche lederindustrie uitgegaan een zeer gemotiveerd adres is toen der regeering aangeboden, dat door ongeveer 1000 belanghebbenden was geteekend. Een afgevaardigde ter tweede kamer had druk aan de debatten over dat adres deel genomen. De schoenmakerij was in dit adres niet vergeten; (spreker leest eenige zinsneden uit hetzelve voor); voor al de moeiten en kosten heeft men niets gehad, zelfs geen antwoord. De heer C. G. van der Heijden raadt den heer Kievits aan, zijne vrienden in Amsterdam in den arm te nemen, opdat die ti achten de leden der kamer van koophandel aldaar over te halen om het eventueel in te dienen adres te steunen; want zoolang de kamers van koop handel der "beide grootste koopsteden van ons land voor vrijhandel zijn, zal geene regeering protectionistische maatregelen nemen. De heer H. Witlox ziet evenmin als de beide vorige sprekers heil in een adres. De Nederlandsche regeering is vrijhandel toege daan en naar zijn meening kan dit niet anders in een land, waar handel de hoofdbron van het bestaan is en de industrie slechts op de 2e plaats komt. Er zijn in ons land veel meer handelaren en verbruikers, die allen belang hebben bij vrijen handel, dan in dustrieelen, die belang kunnen hebben bij protectie. ~T)é lieer Kievits stelt voor een adres te doen opmaken en dit dan over 14 dagen aan de beoordeeling der vergadering te onder werpen. Geruimen tijd werden er nu afzonderlijke gesprekken tusschen de aanwezigen gehouden,

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2