Nummer 97. Donderdag 3 December 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van WaalwijK, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Vrijdag 27 November, nam. 6 u. Afwezig de heer Baijens. Voorzitter de burgemeester Van dei Klokken. De voorzitter opent de vergadering. Ue notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter „aan de orde is, mijne heeren de begrooting. Vooraf wil ik echter den raad mededeelen, dat ik aan Z. M. deü kor.ing eervol ontslag heb gevraagd als burgemeester dezer gemeente tegelijkertij l heb ik hiervan kennis gegeven aan den commissaris des konings, met verzoek om mijne aanvrage te oudersteunen, zoodat het gevraagde ontslag eerlang kan tegemoet worden gezien. De begrooliog is volgens het verlangen van den raad, door B. en W. met de uiterste nauw gezetheid nagezien en wij zijn tot de slotsom gekomen dat 86 nog een klein batig saldo van f 23V2 kan opleveren. Over 1885 hebben wij nog in te vorderen en in kas 1207 9; desniettegenstaande is het B. en W. wenschelijk voorgekomen de f 3000 van tijdelijke leening, die in December moest worden afgelostaan te houden tot op 't laatst van April; die som is voorhanden maar zij kan blijven staan en we hoeven er maar 41/3 pet. rente van te betalenwe houden dan kasgeld, wat we zooals de ondervinding meermalen heeft geleerd in 't begin des jaars veel noodig hebbeu; de raad kan dan de dingen afwachten die gebeuren zullen; worden die f3000 afgelost, dan komt er in Januari veel kijken, zooals coupons betalen enz.; als de raad echter besluit ze nog eeuigen tijd te houden, dan kan alles gemakkelijk af- loopen. De raad kan dan in Mei zien en alles heeft zijn gewonen loop; omtrent dit punt zijn B. en W. het eens." De heer De Haan „ik wil hie: nog bijvoegen dat als de raad het door den voorzitter voor gestelde goed vindt, men die f 3000 kan aflossen met zooveel en zoo weinig als men verkiest." De voorzitter „als de zaken zoo geregeld worden als ik zeg, dan is het mogelijk alles te dekken tot Mei, zooals het behoort; in dien tijd kan de raad nader ernstig denken aan het ver sterken der kashetzij door verhooging der opcenten op het personeel, hetzij van den hoof- delijken omslag, hetzij door het aangaan eener leening. De raad heeft dm tijd". De heer Van Es„hierbij komt nog, dat als wij nu die f 3000 teruggeven, in 't voorjaar op nieuw moeten leeneti, omdat om dien tijd de meeste betalingen vallen 't is dus beter ze nu maar te houden." Dc voorzitter„ik geloof dat het zoo heel geregeld zal gaan. We zullen dus nu maar overgaan lot de behandeling der begroeting. De secretaris leest dezelve artikelsgewijze voor. Zij verschilt vau de aanvankelijk door B. en W. opgemaakte (zie Echo van 8 November) in de volgende posten INKOMSTEN. Batig slot der rekening over 1884 vervallen f 2383,86V». Vergunningsrecht op den kleinhan del in sterken drank nu f 1100. Opbrengst van verkoopingen van hak hout f 50. Geldluening ter voorziening in de be hoeften van kasgeld f 660. Vergoeding van het rijk voor de over name in o .derhoud door de ge meente van de opritten van den spoorweg in de Stationstraat en de Putsteeg f 1180,31 Het totaal der inkomsten bedraagt nu f33848.33 UITGAVEN Kosten van schoonhouden van het raadhuis f 100. Kosten van brandstoffen, schrijfbehoef ten, briefporten, bodeloonen en an dere kleine verschotten f 130. Kosten van aanleggen en bijhouden der registers van den burgerlijken stand f 100. Kosten van het aanleggen en bijhou den der kiezerslijsten geschrapt f10. Alverlentiekosten f 50. De heer Timmermans van Turenhout„naar aanleiding van dezen post weüsch ik even hef woor.l te voeren. De commissie heeft voorgesteld dezen post van f150 te verminderen tot f50. Ik heb nagegaan wat wij de laatste 10 jaren zooal aan advertenties hebben uitgegeven en dit bedraagt gemiddeld f135 behalve de f50 sub sidie aan de Echo voor het opnemen der ge- me nte—publicaties 'tis dus onmogelijk, hoe zuinig men het ook zou willen aanleggen, om met f 50 toe te komen. Schrappen wij de f 50 sub sidie voor de Echo, dan loopen wij gevaar veel meer te moeten uitgeven dan nu na wordeu alle periodieke publicaties geplaatst die van het gemeentebestuur uitgaan dit is nog al rekbaar. Er zijn er vele, die wij toch in de Echo zouden moeten plaatsen en die, volgens tarief als adver tentie berekend, heel wat zouden kosten. De bezuiniging van f 50 zou dus blijken juist grootere kosten te veroorzaken. De commissie is van oordeel dat aflezen aan het raadhuis en aan plakken voldoende is; ik zie daar bezwaar in; het publiek is daaraan niet meer gewoon; het publiek neemt de Echo ter hand en is zeker daarin te vinden al wat het kan noodig hebben. Die f 50 komen dus niet zoo zeer ten bate van den uitgever van de Echo als wel van het publiek. Op deze verschillende gronden stel ik voor voor advertentiekosten den vorigen post van f 150 te herstellen. De voorzitter„op de oorspronkelijke be grooting hebben B. en W. voor dezen post even als vroeger f150 uitgetrokken. Bij het opmaken der nieuwe hebben zij gemeend de wenken der commissie te moeten volgeu; daarom alleen komt op deze begrooting maar f 50 voormaar B. en W. hebben niet het minste bezwaar tegen f 150, zij zijn integendeel overtuigd dat er ernstige bedenkingen zijn tegen het verminderen van den post. De heer Van der Heijden „als de heer Timmermans van Turenhout voorstelt f 150 te behouden dan steun ik zijn voorstel." De heer Timmermans Wz.: „'lis veel mak kelijker nu B. en W. den post wenschen te be houden." De heer Hoffmans flid der commissie): „de commissie heeft gemeend dat deze post geschikt kon verminderd worden. Zoolang als de Eclio heeft bestaan zijn daarin wel de publicaties op genomen maar voor dien tijd werden ze enkel afgelezen en aangeplakt. De redactie van de Echo kan echter toch gerust de bekendmakingen plaatsen daar is zeker niets tegen in andere ge-meenten geschiedt dit ook wel gratis; de com missie is er voor daarvoor geen geld uit te geven. Wat nu verder de som van f50 aangaat, deze acht de commissie voldoendehoe zuiniger men met advertentiën is hoe beter." De voorzitter„ik zal het voorstel van de commissie en van den heer Timmermans van Turenhout in stemming brengen." De heer Van der Heijden „dus als de post van f150 hersteld wordt, is hieronder begrepen dat Tielen even als vroeger f 50 subsidie krijgt voor de publicaties." Hieromtrent wordt overeengekomen. Bij stemming verklaarden zich voor het voorstel der commissie de heeren: Van E3Mombers, Zijlmans en Hoftmans; de drie laatsten leden der commissie voor het voorstel Timmermans de heeren Van der Heijden Van HeijsiTim mermans van Turenhout, Quirijns, Timmermans Wz. en de Haan. De post wordt alzoo weder gebracht op f 150. Onderhoud van kunstwegen straten en pleinen f 1300 gewone landwegen f50, bruggen en duikera f 50, rioleering en verbetering in de Stationstraat f400 f1800. De voorzitter„ik zou den raad in overwe ging durven geven den post voor de Stationstraat te verhoogen ik geloof dat het de bedoeling is goed werk te maken en voor f 400 is dit niet te doen. Volgens eene begrooting van Van Dijk en van den burgemeester zou het komen te staan op f 662" Die begrooting wordt voorgelezen. De heer Quirijns „de materialen hebben wij alle; we hebben due niets te betalen dan ar beidersloon en dan kan men voor f400 nog al wat doen." De heer Mombers (lid der commissie.) De commissie heeft gemeend dat f 400 voldoende is; blijkt later dat er meer noodig is dan kan men bij vragen." De h„er van der Heijden „Ik zou voor de Stationstraat geen afzonderlijke som uittrekken maar den post van f 1300 voor onderhoud van kunstwegen met 400 verhoogen. Heeft men dan voor het eene wat meer noodig dan kan dit misschien op het andere worden gevonden. De heer Zijlraans (lid der commissie) „het doel der commissie was enkel om het materieel te benuttigen, dat voor de gasfabriek ligt opge stapeld. 't Is een gek figuur de menschen naar droge punten in de steeg te zien zoeken terwijl daar heele hoopen keien nutteloos liggen. Met dat materieel en hetgeen dit en het volgend jaar nog van den keiweg vrij komtkan men den weg in de Stationstraat aan weerszijden 1/3 M. verbreeden en in verband daarmede een rioleering maken; dit idee heeft de commissie geleid eu dan kan meu met f 4U0 nog al wat doen. De voorzitter: „zooals van zelf spreekt is bij de begrooting daarop gerekend. Eerst werd het op het 7 a 800 gulden geschatmaar omdat de keien voorhanden waren is bij nauwkeurige berekening gebleken dat f 662 voldoende zal zijn." De heer Zijlmans„in de voorgelezen be grooting vind ik verschillende posten, die mij onnoodig voorkomen kliukers 0. a. zie ik niet in dat er moeten zijn allec.i de voorhanden steenen en kantkeien moeien gebruikt worden dan, het eg liseeren van 100 M. grond en f25 onvoorziene uitgaven is overbodig voor zoo'n werk." De heer Yan de. Heijden „Daarom zou ik alles op één post brengen en dien stellen op f1700. De voorzitter „als de raad besluit overeen komstig het voorstel Yan der Heijden, zal er f 60 bijgedaan moeten wordenwil men goed werk hebben." De heer Vau der Heijden „gij kunt immers niet vooruit weten of ge 1300 voor gewoon onderhoud noodig hebt." De voorzitter„en als er te kort komt dan maar oveischrijven." Het voorstel van den heer Van der Heijden wordt zonder stemming goedgekeurd, zoodat de afzonderlijke post voor de Stationstraat vervalt en post onderhoud wegen gebracht wordt op f 1700. Ondethoud van haven en kade beschoei ingen wordt gebracht op f 300. Buitengewone herstellingen der gasfabriek op f150.— Onderhoud gemeentehuis f 75. kazerne f 25. brandspuiten enz. f100. Oefeningen personeel f 200. Kosten ontginning gronden enz. f 50. Onderhoud schoollokalen enz. f 75.— Subsidie aan de zangschool memorie. harmonie Chrispiju voor het geven van volksconcerten, memorie. De voorzitter„de vorige keer is de subsidie aan Chrispijr, ter sprake geweestde meeste leden schenen er eene onrechtvaardigheid in te zien dezelve niet toe te staan. Het gevoelen van B. en W. is dat onder de j ig- beden de beide subsidies moeten blijven bestaan, f50 aau de zangschool en f 60 aan Chrispijn." Conform besloten en de posten op de begroo ting uilgetrokken. Kosten van verpleging van arme krankzinnigen f 1600. Bij den post „kosten van geneesmiddelen" geeft het commissielid de heer Zijlmans, den raad het rapport der comaiis;'i-: in overweging „om na expiratie van het contract de medica menten niet meer en bloc san te besteden maar volgens tarief dit zal zijn ir 't beiaug der ge meentekas en zeker niet tegen dat der patiënten." De voorzitter „de vorige vergadering is besloten deze zaak te stellen in handen van B. en W. ten einde daarop te gereeder tijd terug te komen. Dat is dus afgedaan. Het tarief Opwyrda is voor rekening der ge meente ontboden." De heer van der Heijden „er is den laatsten tijd nog al eens gesproken over de noodzakelijk heid van belastingen te verhoogen 't was wel goed als we van den anderen kant een paar honderd galden konden bezuinigen die kon den heel goed af vaL het tractement van den armendokterf 1000 is heel royaal betaald; als de raad bevoegd is dat tractement te verminderen, dan zal ik er het voorstel toe doen." De beer van Es „eer we verder hierover discussieëren is het best het besluit voor te lezen waarop hij is aangesteld." De heer Zijlmans„art. 7 van de instructie zegt dat het tractement zeker nooit mag worden verminderd." De heer van der Heijden „zouden wij dus het recht hebben de lui die 25 jaar na ons komen te binden." De heer Zijlmans: „zeer zeker dit staat in de condities en voorwaarden. a De secretaris leest artikel 7 van de instructie voor luidende Het zal den gemeenteraad niet vrijstaan, tijdens de genees- heel- en verloskundige de betrekking heeft aanvaard, den werkkring in deze instructie bepaald willekeurig of zonder gegronde redenen te vermeerderen noch de jaarweddebij raads besluit van den 24 Aug. 11. vastgesteld, te ver minderen (15 October 1870). (Voor zoover ik gehoord heb zijn niet gelezen de woorden: „bij raadsbesluit van den 2 4 Au gustus 11. vastgesteld", alleen is gezegd„noch de jaarwedde te verminderen." Verslaggever.) De heer van der Heijden „als dit vaststaat dan is er niets aan te doen, maar ik verlang een afschrift van die instructie," De heer de Haan „er staat willekeurig te verminderen" dit zou een verschil kunnen maken. De voorzitter „hij die benoemt ontslaat ook, dit staat bij mij vast. De heele raad en de heele gemeente zijn het daarover eens, dat f 1200 enorm veel is, daar de dokter 'top zijn'slofjes afkan; dit salaris is toegestaan in een tijd, toen er al gemeen gebrek wasdit is nu niet meer het geval. De vorige vergadering heb ik gezegd dat de dokter voor elk voorschrift f 3 heeft genoten; ik vind dit wel wat kras De 'icer Zijlman3: „maar al was hei tracte ment nu 1 1800 dan was er nog niets aan te doen 't is dus belachelijk er over te spreken 't is niet houdbaar te beweren dat er iets aan te doen zou zijn wanneer de geneesheer in gebreke zou blijven dan is 't wat anders. Ik begrijp niet hoe een lid van den raad zoo iets te berde kan brengen zonder eerst de stukken in te zien. De heer van der Heijden „wat de heer Zijlraans belachelijk vindt en wat werkelijk be lachelijk is daailusschen is dikwijls een zeer groot onderscheid ik verschil met hem in ge voelen, er. zal de zaak nader onderzoeken; mijn heer Zijlmans kan daarmede lachen zooveel hij wil." De heer Zijlmans „Er ontbreken geen vor men aan." De voorzitter: „ik ben niet van het gevoelen van den heer Zijlmans. Neem eens aan dat de raad het traktement niet zou mogen verminderen, dan is het toch niet aan te nemen dat de raad niet bij machte zou zijn hem te ontslaan." De heer Zijlmans „zonder reden niet, neen!" De voorzitterDe dokter is 36 jaar oud hij kan nog best 36 jaar leven de gemeente tou hem dus al die 36 jaar door maar f 1200 moeten blijven geven en hem dus jaarlijks een massa bevoordeelen ten koste der ingezetenen De heer Zijlmans: „Ja!" De voorzitter„en ik deed het niet." De heer Van der Heijden „De raad heeft het recht om de ambtenaren die hij aanstelt te ontslaan hier is geen hoogere autoriteit die aanstelt." De heer Van Es„ik vind hel heel natuurlijk dat hierover wordt gesproken en ik had dit ook verwacht; 't verwondert mij echter dat de voor-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1