Nummer 98. Zondag 6 December 1885. 8C Jaargang EEN GODSGERICHT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Waalwijk. DE TWEE BONDGENOOTEN. v VERANDERDE VERHOUDINGEN. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Te Campenhout bij Antwerpen is een kar, bespannen met een paard, in aanraking gekomen met den treintoen de eerste de spoorbaan overstak. De kar werd verbrijzeld en het paard onmiddellijk gedood. Het ongelukkigste van dit geval is nogdat ook de twee mannen die zich op de kar bevonden waarvan de een 60 eD de andere 33 jaar oud was, den dood hierbij gevonden hebben. De commissie voor het onderzoek der kredieten voor Vfonkin gaat voort met het nemen van in formation bij personen die het een en andere belangrijks over de koloniën kunnen mededeelen. Admiraal Duperré werd gehoord en deze ver klaarde dat de moord op de christenen een gevolg uas van de bezetting van Huédat be zorgdheid over de christenea geen doorslag voor de ontruiming kon geven en een beschermheer hem onnoodig voorkwamomdat geen Fransche handelaars zich in Tonkin zouden gaan vestigen. Alleen een nieuw verdrag zou in den toestand verbetering kunnen brengen. Toch wilde hij voor de gevolgen eener ontruiming niet volkomen instaan en was dus zeer voor eene vermeerdering van garnizoen. Den Aededeeling, die zeer veel gewicht in de SC-haa§/gt' ^ie Van a(^m'raa^ De Courcy. Hij seint ^iamelijk dat hij een .telegram aan het offici.^le dagblad van Annam heeft onderschept waaruit blijktdat de uitspraak der commissie voor de kredieten ten gunste eener ontruiming net sein zou wezen tot een algemeen oproer in Tonkin en Annam en tot eene algemeene slachting. De generaal verzocht daarom in kennis gesteld te worden met de plannen der regeering ten einde de angstigen gerust te stellen en voorzorgs maatregelen te nemen. Hij verklaart in te staan voor de herstelling van uen vrede op het delta. Minister CampeDon heeft geantwoord, dat het ministerie pal zou staan in het verdedigen van De Courcy's plannen. Naar liet Duitsch van G. Wild 4e HOOFDSTUK. Eindelijk hief Ethel haar schoon hoofd op van 's graven schouder. „Mijn vader is voor eenigen tijd op reis ge gaan," «prak zij. „Hoe gelukkig treft dat," antwoordde de graaf; „nu kunnen wij elkander ongestoord zien en spreken." „Zoo dikwijls gij wilt," riep Ethel hartstoch telijk „o mijn echtgenoot, mijn alles, hoe on uitsprekelijk lief heb ik u!" De graaf deed zijn best om dezen stormachtigen uitval met gelijke warmte te beantwoorden, en 't gelukte hem zoo goed dat miss Ethel door zijne woorden misleid werd en als verrukt tot de overtuiging kwam, dat zij zijne liefde nog steeds onverminderd bezat. Ethel was inderdaad 's graven echtgenoote; bij haar intrede in de wereld had zij Francis Wil ton leeren kennen, en had eene hartstochtelijke liefde voor hem opgevat, die, overeenkomstig haar heftige geaardheid gee.ne maat of perken kende maar steeds des te begeerlijker werd, hoe minder zij op de vervulling harer wenschen kon hopen. Haar vader, dit wist zij, zou nooit in een verbintenis met Wilion toestemmen, maar zij was vast besloten zijnen toorn te trotseeren en alles te beproeven, om de gade des geliefden mans te worden. Francis Wilton dacht gematigder over dit Een gunstige getuigenis is door generaal Briere de 1' Isle over den heer Ferry afgelegd. Door de commissie der Tonkin-credieten is bo vengenoemde generaal gehoord en hij heeft zich over het algemeen op zeer optimistische wijze ten gunste van een blijvende bezetting uitgelaten. De vraag van Rochefort, of Jules Ferry depêches had vervalschtbeantwoordde hij op de meest stellige wijze in ontkennenden zin. Wel had de regeering elkele dépêches achtergelatenmaar daarmede was zij, volgens den generaal, volkomen in haar recht. Den geest onder de pas aange worven Annamieten noemde Brière de 1' Isle uitmuntend. Zesduizend Franschen zouden volgens hem voldoende zijn om Tonkin met Langsou en Laokai in bedwang te houden. In eene bijeenkomst van de linkerzijde en het linkercentrum uit den senaat is nadrukkelijk elk denkbeeld tot ontruiming van Tonkin ver worpen. In de couloirs der kamer heette het, dat de regeering nagenoeg uit alle departementen protesten ontvangt tegen e6ne ontruiming van Tongkin. Koning Alfonso's begrafenis is met al het oud- Spaansche ceremonieel gevierd somber en schilderachtiguit den nacht der middeleeuwen dateerende. Op het Escuriaal aangekomen, be steeg de processie langzaam den heuvel naar het klooster. Toen de lijkwagen voor de poort aan kwam, was deze gesloten. De opper kamerheer klopte aan da poort. Eene stem van binnen antwoordde: „Wie wenschi binnen te treden?" Het antwoord luidde: „Alfonso de twaalfde. „Toen werden de poorideureu opengeworpen. In den grafkelder daalde niemand af dan de priorde minister van gratie en justitie en de opperkamer heer. De doodkist werd op eene tafel geplaatst in het gewelf van zwart marmerwaarin de koningen van Spanje allen in marmeren tombes rusten; de opperkamerheer sloot de lijkkist open, die met goudlaken overdekt was nam het glas, dat des konings gelaat bedekte, er af, verzocht volkomen stilte, knielde nerler, en riep driemalen luide aan het oor van den dooden vorst: „senior, punt. Hij was een bij uit9tek schoon man, en, zooals meest alle mannelijke schoonheden, bezat hij een week, besluiteloos karakter. Hij beminde Ethel om hare wonderbare schoonheid, maar zij was hem niet dierbaar genoeg om haar bezit door een of ander offer te koopen. In hare hartstochtelijke verblindheid bemerkte Ethel zijne besluiteloosheid en wankelmoedigheid nietde plotselinge dood harer moeder veroor zaakte eene scheiding en eerst eenige maanden later zag El hel den graaf weêr. Niet om Ethel's wille was Francis Wilton in de nabijheid van het slot haars vaders gekomen; een toeval voerde hem op het landgoed van een vroegeren makker zijner jeugd, en op het eerste oogenblik was het hem zelfs minder aangenaam geweest baar weder te ontmoeten; hij had haar reed# half vergeten. Het huwelijk van graaf Neville veranderde den toestandWilton wist, dat Ethel haren vader eer haatte dan beminde en over zijn tweede huwelijk in 't geheel niet gesticht was. Spoedig had hij in haar eene trouwe bondge- noote gevonden, die hem in krachtdadigheid en volharding verre overtrof. Om haar nog vaster aan zich te ketenen sloeg hij haar een heimelijk huwelijk voor. Ethel stemde hierin zonder aarzeling toe en de graaf kon nu ook zonder ernstige bedenkingen de rijkelijke geldelijke ondersteuning aannemen, die Ethel hem van haar speldegeld aanbood. Graaf Neville was niet gierig; zijne dochter ontving van hem voor haar toilet een aanzienlijke som en deze verhuisde nu grootendeels naar Wilton's zakken, die onder een vreemden naam een klein jachthuis had gehuurd en daar tame lijk eenzaam met een bediende woonde. Hij wilde niet dat graaf Neville iets van zijne tegenwoordigheid in deze streek te weten kwam. Teiwijl de graaf met rooken en drinken den tijd senior, senior!" Daarna stond hij op, zeggende „De koning antwoordt niet. Het is dus waar dat de koning dood is." Hij sloot de lijkkist wederoverhandigde de sleutels aan den prior, en den staf, het teeken zijner waardigheid, in stukken brekende, wierp hij die stukken aan den voet der tafel neder. De lijkdienst voor koning Alfonso zal ge houden wordeu in de kerk SanFrancisco, waar in 1878 ook de lijkdienst voor koningin Mercédes heeft plaats gehad. De buitengewone gezanten der buitenlandsche hoven zijn bijna allen reeds te Madrid aangekomen en zullen den 9den De cember door de koningin ontvangen worden. De regeering bereidt een gedeeltelijke amnestie ten guuste der pers en der geëmigreerde politieke personen voor. De heer Camacho heeft de schatkist in een weinig bevredigenden staat gevonden. De stand der vlottende schuld en der tekorten door het conservatieve kabinet achtergelaten brengen de financiën van het land in een treurigen toestand. In de laatste dagen zijn dientengevolge te Bar- colona en te Madrid verscheiden faillissementen voorgekomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft, in antwoord aan eene deputatie uit den handel, de belofte afgelegd dat hij de ontwikkeling der handelsbetrekkiugen met de Latijnsche landen zal bevorderen. Tevens kondigde hij bet plan aan tot het houden eener tentoonstelling te Madrid in het volgende jaar. Donderdag werd de eerste ministerraad gehoudenmet de regentes als voorzitster. Sagasta zeide dat eene algemeene vergiffenis voor misdrijven der drukpers en staatkundige zaken noodzakelijk was. Hij voerde redenen van hooge staatkunde ter rechtvaardiging van dezen maat regel aan. De regentes keurde de plannen goed. De raad nam verscheidene administratieve ont werpen aan. Het protocol betreffende de Caroline eilanden is Donderdag uit Berlijn aangekomen. De overeenkomst bevat zes artikelen In het eerste erkent Duilschland de souvereiniteit van Spanje over de Carolinen- en Palaos-eilanden in het tweede artikel is de grens der eilanden- doorbracht, was Ethel onvermoeid in zijn belang werkzaam. Zij was hetdie met doctor Burton onder handelingen aanknoopte, en door den verkoop van een groot gedeelte harer juweelen de som wist bijeen te krijgen, die Burton als prijs voor zijne hulp had geëischt. Graaf Wilton liet alles aan haar over; hij liet zich van haar aanbidden, en leefde van haar geld wanneer dit leventje begon te vervelen dan ging hij voor eenige dagen op reis, en zoo kwam hij den tijd tamelijk aangenaam om. Nadat de erfgenaam des graven gelukkig on schadelijk was gemaakt, zou Wilton liefst naar Londen zijn teruggekeerd; maar Ethel liet hem niet los. Zij beminde den zwakkeling zoo vurig, zoo hartstochtelijk, dat het leven zonder hem alle aantrekkelijkheid verloor en zij zich liever aan het gevaar blootstelde zich te compromitteeren dan hare bijeenkomsten met Francis na te laten. Met gloeiende wangen schilderde zij hem nu hoe zij het aan zou leggen om hem dagelijks te zien, en Wilton hoorde haar met zeer gemengde gewaarwordingen aan. Met schrik zag hij, dat zijn gemakkelijk leven ten einde liep; maar zoo vurig was zijne liefde voor Ethel nietdat hijom haar te kunnen zien, van zijne gewone leefwijze afweek om door alle weder naar de tamelijk ver verwijderde plaats van bijeenkomst te spoeden. „Mijne dierbare Ethel", zeide hij, „er is veel onzekers bij deze bijeenkomsten in het bosch. Mogelijk zou men ons kunnen beluisteren en dit kon voor u onaangename gevolgen hebben. Was het niet beter, dat gij tot mij kwaamtHet jachthuis ligt zoo afgelegen dat uwe bezoeken onbemerkt zullen blijven, en mijn bediende is een stilzwijgend man." Ethel liet den arm, dien zij om zyu hals had groep bepaald het derde artikel heeft betrekking op de aan Duitschland toegekende vrijheid van handel- en scheepvaart; het vierde kent Duitsch land het recht toe een scheeps- en kolenstation op de eilanden te vestigen terwijl het zesde bepaaltdat de ratificatie binnen acht dagen geschiede. Elke moeielijkheid die bij de uit voering der overeenkomst voor den dag komt zal door een scheidsrechterlijke uitspraak opgelost worden. Eene circulaire van den minister van biunenlanasche zaken aan de prefecten beveelt hun aan vergaderingen en vereenigingen toe te laten welke eene wettelijke en vreedzame propa ganda beoogen, onverschillig over welke politieke denkbeelden het ook zymaar ten strengste elke poging tot het plegen van wanordelijkheden te onderdrukken. Een officieel telegram van 29 November uit Mandalay meldtPrenderga9t heeft gisteren deze stad bezet. Koning Thibaw is aan boord van een stoomschip op weg naar Rangoon. De telegraaf bracht de volgende bijzonder heden omtrent het bezetten van Mandalay: Preudergast ontmoette Thibaw in diens paleis, waar de koning, de koningin en enkele fami lieleden alleen waren overgeblevendaar de wachten en bedienden weggeloopen waren. De koning vreesde voor ziju leven uit hoofde van zijne capitulatie. Inderdaad plunderden zijne onderdanen het koninklijk paleis. Thibaw nam alle voorwaarden aan. Hij bedong enkel lijfsbe houd en een vrijgeleide naar Rangoen voor hemzelven en zijne familie. Dufferin zal vermoedelijk naar Mandalay ver trekken om de zaken aldaar te regelen. In Saksen blijkt gebrek aan geneesheeren te zijn vooral in de minst welvarende streken van het land. Eenige volksvertegenwoordigers hebben bij den landdag een voorstel ingediendom iö dat gebrek aan geneeskundige bulp te voorzien, door rijksbeurzen te stichten ter opleiding van geslagen, zakken. Kwam zij op de gedachte, dat het zuiverste eigenbelang haren echtgenoot dit ingaf. „Is u de weg daarheen te ver?" vroeg zij na eene wijl met bevende lippen. „Ethel, waaraan denkt gij Gij weet toch dat niets mijne liefde tot u te zwaar is. Ik heb enkel uit bezorgdheid voor u gosproken." Een bittere lach deed Ethel's mond sidderen. „Goed, ik zal komen," sprak zij vast besloten. De graaf zag dat zijne gade gekrenkt was. Hij trok haar in zijne armen en spoedig gelukte het aan zijne zoete woorden haar weder gerust te stellen. Toen de beide bondgenooten scheidden was alles tusschen hen afgesproken, en Ethel was in haren blinden hartstocht, meer dan ooit van Wilton's liefde overtuigd. 5e HOOFDSTUK. Graaf Neville vertoefde in verre landen, zijne echtgenoote leefde alleen voor haar kind, en Ethel kon zich ongestoord aan hare neigingen overgeven. 't Was misschien de gelukkigste tijd in het leven van deze met schuld beladene vrouw. Dagelijks reed zij weg naar het eenzame jacht huis diep in het woud, om daar, aan de zijde van haren echtgenoot, eenige gelukkige oogeu- blikken te smaken. Noch storm, noch onweder konden haar van deze tochten weerhouden en, om deze stille za ligheid te kunnen genieten, trotseerde zij zonder nadenken al de ruwheden van het weder. Het offer, dat haren echtgenoot te zwaar was, scheen haar licht, en dronken van geluk, de lippen nog brandend van zijne kussen, keerde zij steeds eerst bij het invallen der schemering huiswaarts. Hare vurige liefde en hare hartstochtelijkheid

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1