Italië. Rusland. BINNENLAND. Amerika. Afrika. Burgerlijke Stand UITVOERINGEN. jonge geneeskundigen die zich verbinden ge durende een bepaald aantal jaren in een door de regeering aan te wijzen plaats werkzaam te zijn. De gendarm Blasius Götz te Hockenheim, die Julius Lieske den moordenaar van den politieraad Rampfï te Frankfort, het eerst heeft aangehoudenheeft eeue belooning van 5000 mark ontvangen. Hierop kunnen cog wel eens eeuige dreigbrieven volgen. Uit de „Minerva-boekerij„ te Rome is dezer dagen een zeer kostbaar Latijnsch werk nl. de uitgave van Lactantius welke in 1465 in het klooster van Subiacodoor de twee Duitsche boekdrukkers Schwennheimer en Pangracz ge drukt werd en dus het eerste werk der drukpers in Italië was gestolen. Voor eenigen tijd bracht zulk eene uitgaaf bij een verkooping 15,000 lire op. Men verdenkt den een of ander der boe kerij bedienden van den diefstal. Bij de Italiaansche stad Castellamare heeft men dezer dagen in een bergkloof het lijk van een 12jarigen knaap gevonden blijkbaar ver moord. Wie hij was of vanwaar hij kwam is niet bekend. Men had hem eenige dagen te voren daar voor het eerst gezien, in het gezelschap van een bejaarden heer. Dezedie met den knaap in het Hotel de Genève te Napels logeerde en een onleesbaren naam in het vreemdelingen- boek geschreven had is spoorloos verdwenen. Men vermoedtdat deze de moordenaar is en dat de misdaad met een erfenis in verband staat. Er zijn drie Duitsche handwerkslieden gevat, onder verdenking van den moord maar waar schijnlijk zullen zij wel blijken niet de ware schuldigen te wezen. Oostcrsclic quacstic. Daar de Porte op nieuw een commissaris naar Rume'.ie heeft gezonden zoo is eene Rumelische deputatie bij prins Alexander komen protesteeren ten gunste van het behoud der vcreenigiug van Rumelie met Bulgarije. De prins antwoordde hierop in guustigen zin en verklaarde verder dat hij heden zoowel als gisteren gereed was zich toe te wijden aan de heilige zeak van Bulgarije. Een gemachtigde van Servië kwam het voorstel doen tot eene wederkeerige ontruiming en tot verlenging van de wapenschorsing met eene maand. Dit voorstel werd verworpen. Prins Alexander deed een tegenvoorstel, volgens hetwelk Bulgarije Pirot zou bezet houden, terwijl Servië het grond gebied van Widdin zou ontruimen. De toestand is gespannea. De Times verneemt van Servische zijde dat Servie door zijn officieeleu vertegenwoordiger zou hebben doen verklaren, dat het vast besloten is den oorlog te hervatten, indien prins Alexander van Bulgarije eene oorlogsvergoeding eischt. In eene dépêche uit Nisch worden de Bulgaren beschuldigd ia weerwil van den wa penstilstand Dinsdag een aanval op de Ser vische stellingen te Vlasina te hebben gedaan. De Turksche gedelegeerden zijn Woensdag avond te Phillippopel aangekomen. Zij zijn in het bezit van eene-proclamatie van den sultan, waarbij de Rumelische bevolking en de autoriteiten verzocht worden van hunne dwaling terug te komen waartoe zij gebracht zijn door personen, die alleen hun eigen belang zoeken. In de proclamatie wordt de welwillendheid van den sultan jegens Rumelië verzekerd en eene alge- meene amnestie beloofd. Woensdag had eene vergadering plaats in het bisschoppelijk paleis. Zij werd bijgewoond door de voornaamste inwoners en verscheidene vertegenwoordigers uil de provincie. Met algemeene stemmen werden resolutiën aangenomenverklarende dat ieder voorstel, niet strekkende tot vereeniging van Bulgarije en Oost-Roemeliëzal worden ver worpen dat de vergaderden alle tractaten strekkende tot herstel van den status quo ante, zouden weigeren en dat de Turksche gedelegeerden moesten worden uitgenoodigd hunne zending uit te stellen en de provincie te verlaten des te meer daar de Roemeliers alleen Sofia als hoofdstad erkennen. Eene deputatie van 7 leden werd benoemd om deze resolutien aan de buitenlandsche consuls mede te deelen. De Standard verneemt uit Adrianopel dat de sultan een adjudant heeft gezonden uaar vorst Alexander, om rechtstreeks met dezen te onderhandelenin strijd met het advies van DuitschJand en Rusland om dadelijk in Oost- Rumelie te intervenieren. Uit Pirot wordt aan de Standerd geseind, dat de vorst van Bulgarije dreigt den wapen stilstand terstond af te brekentenzij de Serviërs onverwijld aanvangen met de vredes onderhandelingen en met het ontruimen van het gebied van Widdin. Hetzelfde blad verneemt uit Belgrado dat Kheveuhiiller een onderhoud heeft gehad met vorst Alexanderwaarin hij dezen niet alleen bedreigde met eene bezetting van Servie door Oostenrijk, maar ook met eene ge lijktijdige bezetting van Bulgarije door Rusland. Omtrent de innming van Pirot door de Bulgaren op 28 Nov., wordt nog gemeld, dat de Serviers vóór de stad mijnen lieten springen waardoor van de Serviërs zelf veertig soldalen gedood werden. Deze daad had eene groote verbittering ouder de Bulgaarsche soldateu ten gevolge. In de stad kwam het tot bloedige ge vechten die echter gedeeltelijk op rekeniug van het gepeupel gesteld moeten worden, dat van de verwarring wilde profiteered Volgens vertrouw bare berichten verloren de Serviërs 107 offi cieren. De Standard verneemt uit Pestdat de regeering een gedeelte der officieren van het Zuid-Hongaarsche legerkorps heeft opgeroepen. In Hongaarsche regeeringskringen gelooft men dat er eene zwenking in de Russische politiek ophanden is. Alexander zou zich aan den czar onderwerpen waarna Rusland zou optreden als beschermer der Bulgaren. Oostenrijk schijnt hierin te berusten, mits Bulgarije aan Servie een paar grensdistricten met inbegrip van Widdin, afsta. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, is de toestand ernstig. De Duitsche, Russische en Oostenrijksche gezanten, alsook de gedelegeerdeder Porte verklaarden verdere zittingen van het con gres overtollig, daar overeenstemming blijkbaar onmogelijk is en afstuit op de houding van En geland. Vermoedelijk zal de conferentie niet weder vergaderen. Men verzekert te Konstantinopel dat vorst Alexander van Servie eene oorlogschatting van 80 millioen francs eischt. Een in de Kaukasische bergen en spelonken zwervende rooverbende, onder aanvoering van zekeren Kerim verspreidt tegenwoordig in den omtrek van Tiflis niet weinig schrik. Alle pogingen om zich van den aanvoerder meester te maken blijven vruchteloos, waardoor hij steeds onbeschaamder wordt en hij zijn heldendaden met ongelooflijke stoutmoedigheid volvoert. Daar omtrent verneemt de „Moskowskya Wjedomosti" het volgende De schilderachtige bergweg van Delishan naar Tiflis heeft bij Writapa een scherpe bocht. Hier had Kerim zijn rooverpiketten opgesteld om de niet kwaads vermoedende reizigers aan te vallen, te ontwapenen en bij hem te brengen. Oalangs gelukte het hem op één dag 150 personen op deze wijze te grijpen. Hun leven liep geen gevaar, doch al wat zij aan goud zilver, edelgesteenten of geld bij zich hadden werd hun ontnomen. Daarbij is hij nu en dan grappig. Den rechter van. instructie uit het district Erivan ontnam bij 200 roebels en zijn zilveren sigarenkoker terwijl hij hem als aandenken zijn eigen pa pieren koker daarvoor in de plaats schonk. Een officierdie dienzelfden dag in zijn handen viel, moest hem zijn uniform geven die hij aantrok en bleef dragen. Toen tegen den avond alle gevangenen van hun zaken van waarde beroofd waren, liet hij hen vertrekken, ieder een paar roebels reisgeld scheukende. Hij wenschte hun tot wederzien tor en verklaarde dat zij gerust een regiment kozakken mochten zenden want dat bij toch niet te vangen was. WAALWIJK. Zondag 6 Dec. 1885, zal door de har monie PEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Marche militaire, Yan Ilemert. 2 Concert-Walzer Strauss. 3 l'olka pour piston (op verzoek) Van Dam. 4 a l'Opéra Comique, (mosaïque) Kessels. Blijkens te New York uit Mexico ontvangeu berichten is er in den staat Nueva Leon eene revolutie uitgebroken naar het schijnt ten gunste van den minister van binnenlandsche zaken Rubio, die aanspraak maakt op het presidentschap. Er zijn reeds gevechten geleverd en men vreest dat de revolutie zich zal uitbreiden over geheel noordelijk Mexico. De Standard verneemt uit New-York dat de Noord-Mexioaansche opstand io werkelijkheid voortspruit uit de rivaliteit tusschen den ex- president Gonzalez vertegenwoordiger der noor delijke staten, en president Diaz vertegenwoordiger der zuidelijke staten. De tegenwoordige Mexi- caansche regeering liet Gonzalez strafrechterlijk wegens verduistering van landsgelden vervolgen en ontsloeg alle zijne ambtelijke aanhangers. Gonzalez wreekt zich nu door den opstand aau te voeren. De toestaud is ernstig. De regeering zal vermoedelijk de krijgswet afkondigen in de Noordelijke Staten. De Mexicaansche gezant te Parijs verklaart naar Mexico te hebben getelegrafeerd betreffende het gerucht als zou er in de provincie Nieuw- Leon eene omwenteling zijn uitgebroken. Hij ontving officieel ten antwoord dat de troebelen in Nieuw-Leoo een geheel plaatselijk karakter dragen en geene gewapende bemiddeling noodig maken. Hot geval brengt de algemeene rust der re publiek volstrekt niet in gevaar. Deze blijft ongestoord. In eene dépêche uit Panama wordt gemeld dat er tijdingen ontvangen waren uit Lima waarin geconstateerd wordt dat generaal Iglesia's zich Woensdag namiddag twee ure heeft overge geven. Generaal Eusebio Sanchez is benoemd tot voorloopigen president. Volgens eene andere dépêche uit Lima van Woensdag drie ure 's namiddags is alles geschikt. Er is eene commissie benoemd om het bevel over het leger op zich te nemen en om de kiescolleges bijeen te roepen ter verkiezing der léden van het nieuwe congres. Eene algemeene amuestie is uitgevaardigd. Volgens eene dépêche uit Lima is gedurende het straatgevecht dat aan het tot standkomen van een vergelijk tusschen de vijandige partijen voorafging, veel schade berokkend. Hei vergelijk kwam tot stand door bemiddeling van het korps diplomaten. Eene dépêche uit Santiago van Chili bericht, dat de gebeurtenissen te Lima groote ontroering teweegbrachten omdat daardoor misschien de handelsbetrekkingen tusschen Chili en Peru ge vaar liepen. De Standard verneemt uit Tamatave, dat de Hovas de onderhandelingen tot herstel der be trekkingen met Frankrijk hebben heropendzij schijnen te zullen slageu, zoo Frankrijk den eiscli van het protectoraat wil intrekken. Waalwijk 5 December 1 SS5. Volgens ingewonnen bericht is door zijne exc den minister van waterstaat, handel en nijver heid gunstig beschikt op het door d- betrokken gemeentebesturen ingediend adres, om de voet brug in den Baardwijkschen overlaat ten gebrnike van het publiek open te stellen bij werking van genoemden overlaat. Reeds moeten daarvoor aan de Drunensche en Baardwijksche zijde wachters zijn aangesteld. Ar Iu het afdelingsverslag der eerste kamer lezen wij het volgende omtrent de verlegging van den Maasmond Ter voorkoming van mogelijke teleurstelling en geheel onvoorziene bezwaren, achtten eenige leden een nader deskundig onderzoek van de gevolgen van dit werk nuttig en noodig. Daar tegen werd met nadruk opgekomen, op grond dat dit tot niets zou leiden dan tot oponthoud. Vtle leden drongen dan ook op het spoedig tot stand brengen van het werk aan. Iu de tweede kamer werden Donderdag de debat'en over de begrooting voortgezet. De heer Gleichman stemde met de regeering in, dat indiening eener nieuwe kiestabel thans slechts de grondwetsherziening zou belemmeren. Hij kwam op tegen de afwijzing der rechter zijde om tot de herziening mede te werken zonder wijziging van art. 194 en zinspeelde op de mogelijkheiddat de liberalen toenadering zouden toonenmits geene staatssubsidie voor bijzondere scholen werd verlangd. De heer Reuther bestreed den vorigen spreker en bleef grondwetsherziening voor de rechterzijde onmogelijk achteu, zoolang het onrecht in zake het onderwijs niet was hersteld. Ook de heeren Van Baar en Lohman bestre den de rede van den heer Gleichman. Minister Heemskerk bleef een wederindienir.g der kiestabel niet raadzaam achten. Het algemeen debat was d«arna gesloten. De hoofdstukken 1 en 2 zijn daarop aange nomen en nam de beraadslaging over hoofdstuk 3^ een aanvang. JR De concessie, aan den beer Hub. van de Ven verleend voor den aanleg van een stoom tramweg van 's Hertogenbosch naar Waalwijk en van den Drunensohen hoek naar Heusden, is door den minister van waterstaat tot 1 Juli 1886 verlengd. Men schrijft uit Helmond In den laatsten tijd heeft deze gemeente zich sterk uitgebreid en is het zielental aanmerkelijk toegenomen. Niettegenstaande dat zijn de beide gedeelten der stad, gescheiden door de Zuid willemsvaart nog slechts door eeue brug ver bonden. De passage over 'deze ophaalbrug is dikwijls gestremd door het voorbijvaren van vaartuigen, hetgeen vooral voor de vele fabrieks arbeiders, die er gebruik van maken, een groot ongerief is. Verschillende requesten, o. a. aan de kamer van koophandel en fabrieken, hebben de regeering het plan doen opvatten, om aan dezen toestaud epn einde te maken en voor dat doel eene draaibrug te reservecren, die vroeger aan het Zederikkanaal gediend heeft. De kosten van den geheelen bouw met wachterswoning zijn echter geraamd op f21,000, en daarom heeft het ministerie eene subsidie bij den gemeente raad aangevraagd. Nadat vroeger eene aanvraag van f 15,000 subsidie verworpen was, heeft de gemeenteraad beslote", op voorstel van burgem. en weth., om f 5000 te geven. Door eenige ingezetenen is verder nog f 1600 subsidie toe gezegd en het benoodigde terrein kosteloos af gestaan. Te Zevenbergen is in openbare veiling verkocht de fabriek toebehoorer.de aau de naam- looze vennootschap „de Zevenbergsche Beet wortelsuikerfabriek,, „de Phoenix" in liquidatie, van den Heer J. F. A. de Bosson, suikerfabrikant aldaarroor f 54.660. Hierbij komt nog eene som van f 14.368 voor overneming van de losse gereedschappen. Thans kan met zekerheid gemeld worden, dat de vermoedelijke bedrijvers van den diefstal der 180 horloges gevat en de horloges zei ven teruggevonden zijn. Door de rechercheurs van de 5e sectie, Pan- horst en Verbeek en de rechercheurs van het hoofdbureau Reijnen en Peters zijn ui. opge spoord Jan Bot Willem Bothoven en Willem Lavertu allen bij de politie bekend de laatste als „panee.lzanger". In de Bickerstaat No. 41 was door hen een kamer gehuurd en hier zijn door Panhorst en Verbeek in tegenwoordigheid van den inspecteur Boasde horloges ontdekt. Ic verschillende banken van lcening werden voorts door de vier genoemde rechercheurs vijf stukswelke aldaar beleend waren in beslag gpnomen. In twee sigarenkisten werd de massa aau den verheugden eigenaar vertoond en door dezen herkend. Weder is te Tilburg een diefstal vau ma- nufactureu gepleegd. Ditmaal hadden de dieven de fabriek van den heer J. Sanctorius daartoe gekozen. Het is echter der politie gelukt, eeneu der vermoedelijke daders zekeren v. H. te vat ten. Onder zijn bed zijn stukken manufacturen gevonden afkomstig van vorige diefstallen. Te Gilze ontstond Dinsdagmiddag te 12 uren brand ten huize van den metse laar Mathijs Scheepers op het gehucht Bolberg alhier, en binnen weinig tijds lag huis en stal geheel in asch. Dc inboedel is gedeeltelijk gered. De oorzaak is onbekend de gebouwen zijn verzekerd voor f 400.en de inboedel voor f 300.beiden in de Brusselsche brand w«ar- borgmaatschappij. Woensdag avond is onder toezicht van de politie Daar het stedelijk dekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam gebracht zekere De G. wonende te Breda, dieterwijl hij voor een aankomende tram wilde wijken, aan den Cool singel te water geraakte. Hij werd onmiddellijk door eenige voorbijgangers gered, waarna hij bewusteloos in eene tapperij werd gebracht, waar hij volgens de bekende voorschriften werd bij- geholpen. Der volgenden morgen echter is hij in het ziekenhuis overleden. Men schrijft uit Westbroek van Woensdag aan het U. D.: „Een geacht, bejaard ingezetene dezer gemeenie deelde mij mede, dat hij omstreeks 9 uren, ver gezeld tan zijn kleinzoon en een knecht, op zijne hotstede buiten zijnde, als het ware midden in een vuur had gestaan. Ik dacht aan een ster renregen en de uiteengespatte komeet van Biela, doch begreep spoedig dat hiervan geen sprake kon zijn, maar wel van een buitengewoon groot dwaallicht. Het licht had zich verplaatst en was op een uitroep van den knecht 25 _M. versprongen, had den geheelen boomgaard daghelder verlicht en dezen schijnbaar in brand gestoken, zoodat de eigenaar ernstig bevreesd was geworden voor zijn eigendom. Dan langzaam, dan snel, had net licht zich verplaatst en somtijds de gewone be weging der dwaallichten, die hier trouwens niet zeldzaam zijn, namelijk op en neer, aangenomen. Een half uur lang heeft men het verschijnsel om en bij zich waargenomen en ging eindelijk daar het te lang duurde, in huis. De knechi was bevreesddoch de kleinzoon, een jongen van 10 jaren, moet dapper aan de zijde van zijn grootvader zijn gebleven. Ziehier eene bijdrage omtrent de uit ze'f-ont- brandend moerasgas bestaande dwaallichten, wier blauwe vlam zoo weinig hitte geeft, dat zij geen brand kan veroorzaken. De ladingmeester De Groot werd Dorper- dag avond bij het station van den Hollandschen spoorweg te Haarlem op een der sporen gevonden. Vermoedelijk werd hij door een wagen aangere den. Spoedig nadat hij gevonden werd is hij overleden. Zooals men weet wordt in de veenlaag onder de oppervlakte onzer hooge venen meer malen hout gevonden soms geheele boomstam men en altijd zware wortels en omvangrijke stronken, welke het vermoeden wettigen dat vóór of tijdens de veenvormicg in de veenstreken min of meer groote boomgroepen bestaan hebben. Thans zijn in Engeland, ook in leemlagen 10 voet onder den grond een aantal hoornen ge vonden, en wel zoovele dat meD aan een/onder- aardsch. bosch moet denken, want de oüVVaven oppervlakte beslaat 13,000 vierk. meters. vnm- mige exemplaren zijn in bijzonder gaven toesracd en een reusachtige eik meet 90 meter lengte. Te Maastricht heeft Woensdagavond in de St. Andrieskazerne eene ontploffing plaats gehad in den privaatpat. Een zware deksteen werd tegen het plafond geslingerd terwijl vier manschappen, die zich op de privaten bevonden opgenomen en tegen den muur geworpen werden. Allen kwamen ge lukkig met den schrik vrij. Men vermoedt, dat door het werpen van eene brandende lucifer in een der privvaten de daarin aanwezige gassen zich ontwikkeld en de ontploffing veroorzaakt hebben. 'i Is de tweede maal dat zulks daar plaats heeft. Onlangs bood eene boerin op de markt te Doesburg eene zware mand met varkensvleesch ten verkoop aan. Spoedig deed zicli eer.o koop ster op en de mand word met hareu inhoud ge wogen om den prijs van h.et vfeésch dat per pond zou berekend worden te bepalen.. Nadat dit geschied was, werd de waar uit de mand genomen, om daarna de mand te wegen en ver volgens het gewicht van deze van het geheel af te trekken. Maar nu bemerkte de koopster, dat de boerin een breekijzer dat zich tusscheu het vleesch bevondbehendig wilde wegnemen en onder haar schort verbergen. Tableau 1 De boerin verontschuldigde zich met te zeggeD, dat haar man „metselaar" was en bij ongeluk het breekijzei in de mand had gelegd. Maandag is uit de Keulsche Vaart nabij de kalkovens onder Watergraafsmeer opgehaald het lijk van een dertigjarig man zonder baard en van middelmatige taille. Het was gekleed met jekkerpilow broek en laarzen en droeg sporen van verwonding. Aan de rechterzijde van het hoofd was een zeer groote en onder het lin keroog eene kleinere wonde. De kleeding was hier en daar gescheurd. Ofschoou het hoofd en dc handen eenigszins iu ontbindenden staat ver keerden had het lijk toch geen langen tijd in het water doorgebracht. Op het lijk werden gevonden ongeveer f 19 en een zilver horloge. Daar er vermoeden rees dat hier misdrijf in het spel kon zijn, werd het ter gerechterlijke schou wing naar Amsterdam vervoerd. Vanaf 21 November tot en met 4 December. WAALWIJK. BEVALLEN Jacoba Pennings, geb. de Graaff, z. Johanna Elisabeth van Delft, geb. Van Delft, z.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2