iuxxi^XxïT"™" Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Amerika. wordtdat 's pausen staatssecretaris eene nota aan de Fransche regeering heeft doen toekomen wegens het inhouden der bezoldiging van een aautal geestelijken (als gevolg van hunnen druk op de geloovigen bij de verkiezingen). Te tien ure begon Zaterdag morgen de be grafenis van koning Alfonso. Twaal f duizend menschen en ongeveer 800 officieren waren ge- noodigd. De meesteu konden niet in de kerk komen. Het was eeD indrukwekkend schouw spel. Acht en dertig prelaten woonden met den bisschop van Madrid de plechtigheid bij. Eene menigte kransen bedekten de katafalk. De begrafenis is afgeloopen zonder eenig bij zonder voorval. De aartsbisschop van Valladolid hield de lijkrede en zwaaide daarin den overle dene grooten lof toe. Dépêches uit Belgrado melden, dat de regee ring van Servie eene circulaire zond aan de ge zanten der mogendheden te Belgrado, waarin de geschiedenis wordt gegeven van den mislukten wapenstilstandcn de mogendheden tot onder handelingen worden uitgenoodigd ten bate van den vrede waartoe de mogendheden zouden tusschenbeide komen, op een eervollen grondslag voor Servie. Dc regeering van Servie zond aan de groote mogendheden tevens eene klacht Over dfi wijzewaarop Bulgarije den wapenstilstand schendt. Naar het schijntwerden de Bnlgaren versterkt en trokken zij voorwaarts. De Times verneemt uit Mandalay, dat daar groote verontwaardiging heerscht, omdat de En- gelschen Thibaw's gewezen eersten minister, zij nen hoofdraadsman en den waren schuldige bij de gepleegde gruwden en den eigenlijken aan stoker van den oorlog, gehandhaafd hebben. De kamer van koophandel protesteerde tegen zijn ambtelijk aanblijven. De Times verneemtdat de Boeren voor nemens zijn Moshette aan te vallen. De staat van zaken in Zoeloeland is onbevredigend. Er heerscht verdeeldheid en ontevredenheid over het bestuur der Boeren. Naar rte Times verneemt hebben directe onderhandelingen tusschen de verschillende Europeesche kabinetten tot het resultaat geleid, dat de regeeringen der drie keizers hun eisch dat in Oost-Rumelie het status quo ante her steld wordt laten vallen. Turkije zal nu door de groote mogendheden worden uitgenoodigd commissarissen daarheen te zenden ten einde van de wenschen der inwoners van Oost-Rume lie zich op de hoogte stellen en de methode te formuleeren waardoor die wenschen bevredigd zouden kunnen worden. Na afdoening dezer zaak van het Turksche standpunt, zal aan den nieuwen staat Bulgarije de diplomatieke sanctie van Eu ropa verleend worden. De Observer zegtdat in dc vorige week van gedachten gewisseld is tusschen Gladstone en Parnellmet het oog op een gemeenschap pelijk handelen in de aanstaande parlementszit- ting. Het gebruiken van bloedhonden tot het opsporen van misdadigers of verslagenen wordt door de Londensche politie tegenwoordig veel- vuliig toegepast, en men heeft besloten, steeds een zeker aantal, van het zuiverste ras, in voor raad te houden. Nog onlangs werd het kind van het echtpaar Wiiley vermist en weken laog had men huis en tuin vruchteloos doorzocht. Maar eindelijk werd, met behulp van twee bloedhonden, het lijk van het knaapje ondereen houten vloer gevonden. Het kind bleek door zijn ouders vermoord te zijn. Uit eene officieele mededeeling blijkt dat het ministerie Salisbury voor het parlement ver schijnen zal en de eerste gelegenheid te baat zal nemen om te weten le komen, of het het vertrouwen van het lagerhuis heeft. De Daiiy Chronicle verneemt dat Salisbury het nieuwe parlement ontbinden zalindien er door een verbond tusschen liberalen eu parnel- listen aan de regeering eene nederlaag mocht worden toegebracht. Engelands strijdkrachten aan den Nijl zullen gedeeltelijk versterkt worden door de re gimenten uit Cairo, daar naar Cairo regimenten van Malta en Gibraltar zullen gezondeD worden naar gelang van de behoefte. Naar men verzekert zullen weldra de militairen naar Dongola oprukken. Aan de grenzen van het tegenwoordige Egypte, bij Koshay, is de toestand weinig bevredigend. In eene dichtbewoonde wijk van Plymouth brak Zondag ochtend vroeg een brand uit, die zóó snel toenam, dat er 12 personen in de vlammen omkwamen voor redding mogelijk was. Nog één persoon die uit het venster sprong, kwam om het leven, terwijl er nog twee anderen worden vermist. In een handelsmagazijn te Birmingham van de firma Lewis, is Zaterdag een hijschtoestel met elf personen naar beneden gevallen. Het aantal bedienden, die in de lift waren, was meer dan deze eigenlijk bevatten kon, en door die overlading, misschien ook door een of ander gebrek, knapte het ijzertouw af, en het toestel viel, ter hoogte van de derde verdieping, onge veer 40 voet. De elf bedienden werden naar het gasthuis gebracht. Zij bleken gekneusd te zijr.maar slechts twee hunner zoo ernstig, dat zij ter ver pleging in het ziekenhuis bleven. De rijksdag heeft Antwerpen als tusschen ha ven goedgekeurd, op den wensch van den Bremer Lloyd. De staatssecretaris Bötticher deelde verder mededatbehalve Antwerpen slechts Rotterdam en Vlissingen in aa merking kwamen. Rotterdam bad tot zijn nadeel, dat het met de zee door een kanaal verbonden was.hetwlk door ijsgang niet te paaseeren zou zijn, en slechts eene geringe diepte had. Vlissingen daarentegen biedt groote voordce len. De heer Hamraacher betoogdedat hei belang vac de nijverheid in de Rijnstreken voor Rotterdam pleitmaar ontkende niet de aldaar bestaande technische moeilijkheden. De heer Meijer (Bremen) zeide ten voordeelf: van Ant werpen dat in de belangen van Zuid-Westelijk Duitschland voldoende door het gekozen station wordt voorzien. Het graf der slachtoffers van den grooten brand in het Ringtheater te Y\ eenen werd op den ge denkdag van den ramp, den 8n Dec,, als alle jaren druk bezocht. Óp Allerzielendag wordt er een katafalk opgericht, welke tot den 8u Dec. blijft staan. Aan den voet van die katafalk lagen tal van fraaie kransen, waaronder een van den Oostenrijkschen kroonprins en zijn gemalin, en van het Weener gemeentebestuur. - De daders van den grooten juweelendiefstal te Weenen bij den juwelier Granichstadten, is men nog niet op het spoor. Het bedrag van het gestolene is minder dan aanvankelijk ge meld werd, nl. f125,000. De dieven moeten minstens twee of drie in getal ec goed bekend met het ingewikkeld sa menstel van de brandkasten geweest zijn, welke zij zonder moeite geopend blijken le hebben. In het zuiden van Oostenrijk heerscht buitengewoon strenge koude. Tc Triëst heeft men een sneeuwstorm gehad, en voor het eerst sedert vele jaren zijn de straten van Fiume met sneeuw bedekt. De waterstand van den Rijn is steeds rijzende. Te Keulen en in andere steden zijn laaggelegen wijken overstroomd. Ook de Neckar en de Moezel zijn zeer gezwollen. Maar als hel koude weder voortduurt, vreest men geen ernstige overstroomingen, zooals in 1883. De uitbreiding der pokziekte in Oostenrijk heeft de regeering er toe geleid, de ingezetenen bij publicatie aan het nut der inenting te her inneren en tot ouders, voogden, onderwijzers en fabrikanten het verzoek te richten, om alle onder hun dak zich bevindende personen, die nog niet of zonder goed gevolg mochten ingeënt zijn, zoo spoedig mogelijk te doen vaccinepren. Tevens worden alle volwassenen uitgenoodigd, voor zoover zij zich nog aan geene revaccinatie mochten onderworpen hebbendit alsnog te doen. De politie te Rome heeft dezer dagen weder twee der opkoopers van kinderen geval, waarvan wij onlangs melding maakten. De eer., die agent is van den te Londen wonendeu handelaar Tar- tagüa, had een meisje bij zich dat hij voor 100 fr. en een knaap, dien hij voor 60 fr. had ge kocht, en die hij naar Engeland moest zenden om daar voor rekening van hunne eigenaars te bedelen. De andere was op het punt van twee kleine jongens naar Frankrijk te zenden, aan een zekeren Maselli wieu hij ook nog een meisje levereD zou voor 6 fr. per maand. Oostersche quacstic. Dat het met Bulgarije's zaken steeds gunstiger begint te staan kan weer blijken uit de om standigheid dat de Porte aan vorst Alexander een buitengewoon gevolmachtigde, Madjetpacha, heeft gezonden, nadat de vorst zich had bereid verklaard dezen te omvangen. Voorts heeft, gelijk we reeds gemeld hebben, de Fransche minister van buitenlandscbe zaken op eene wijze, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, te kennen gegeven, dat naar eene oplossing dient te worden gezocht, waarin op billijke wijze en in verzoenenden zin rekening wordt gehouden //met zekere eischen der bevolking eu de onmis bare veiligheids - waarborgen van het Turksche rijk". Overigens is in zake het Servisch-Bulgaarsche geschil heden niets nieuw te melden. Voor beide legers blijkt alleen ware wegens moeielijkbeden met levensmiddelen, ver- plegingals anderszins het spoedig tot stand komen van een wapenstilstandof Dog liever van den vrede, zeer geweuscht. Uit New-York wordt gemeld, dat uit het Zaterdag voorgelezen testament van Vanderbilt blijkt, dat zijn vermogen ongeveer d. 180 mil- lioen bedraagt. Ove. eenkomstig zijn uiterste wils beschikking verbindt de familie zich het ver mogen, voor zoover het belegd is in spoorwaar- den bijeen te houden, zoodat niets kan verkocht worden zonder gezamenlijke goedkeuring, waardoor men de eenheid der spoorwegnetten van Van derbilt verzekerd acht. De kinderen erven elk d. 10 millioende weduwe krijgt bet restant met uitzondering van enkele legaten. 4 Waalwijk, 16 December 18 85. 43ij kon. besluit van 11 Dec. is aan F. A. D. van der Klokken, met ingang van 13 Dec., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend: als burgemeester van Waalwijk. Men moge verschillend denkeu over den heer Yan der Klokken als burgemeester wij zeiven stonden vaak tegenover hem in allen gevalle verliest de gemeente in hem een ontwikkeld hoofd, met onafhankelijkheids- en vrijheidszin, deugden, die niet genoeg ge waardeerd kunnen worden. Laat ons hopen dat zijn opvolger diezelfde deugden in niet mindere mate bezitte. Al ware het alleen ter wille van die deug den heeft het ons gespeten, dat niet een der wethouders of der leden van den raad, nadat de heer Van der Klokken mededeeling had gedaan dat hij zijn eervol ontslag had ge vraagd, hem een hartelijk woordje heeft toe gevoegd. Dat eischte toch zelfs de officieele beleefdheid. Daarom veroorloven wij ons deu heer Van der Klokken hartelijk dank te zeugen voor de dienstendie hij gedurende 24 jaren aan de gemeente Waalwijk heeft bewezen of heeft willen bewijzen. ZEd. achtbare geniete nog vele jaren eene. onverstoorbare rust in den meest wenschelijken gezondheidstoestand Zaterdag avond heeft de heer Yan der Klokken afscheid genomen van het collegie van burgemeester en wethouders en de be ambten der secretarie, en zijne functien over gedragen aan den oudsten wethouder, Dr. de Haan. .K Vrijdag j.l. werd ten raadhuize te Waalwijk een vergadering gehouden van be langhebbende grondeigenaars in den buiten en binnenpolder van Waalwijk, daartoe bij eengeroepen door dc voorzitters der besturen van gemelde polders, en zulks naar aanleiding van de ter visie liggende schaal van schatting en de opgaaf van de als typen geschatte eigendommen. Algemeen was het de vergadering eens, dat de huurwaarde in de ontworpen schaal van schatting te hoog genomen is, zoodat als gevolg daarvan de huurwaarde van de als typen geschatte perceelennaar het oor deel der vergadering, mede te hoog is gesteld. De hoogst geschatte huurwaarde bedraagt f120, de laagste f4< per hectare. Ook is geblekendat niet voor alle soort grond een type is aangegeven bepaaldelijk niet voor moeras, water en rietlandterwijl voorts in groote gedeelten der polders geen typen worden aangetroffen. Bij acclamatie werd besloten te protesteeren tegen de schaal van schatting en tegen de huurwaarde van de als type geschatte per ceelen, als zijnde deze te hoog gesteld. In het staande de vergadering vastgestelde adres werd verzocht 1°. De bestaande typenschatting in de verschillende deelen der polders aan te vullen, opdat voor alle soorten grond een type worde verkregen, en 2°. de geschatte huurwaarde met f 10 a f 15 per hectare te verminderen. Wij maken het publiek opmerkzaam, dat bij de werking van den Baardwijkschen overlaat gebruik kan gemaakt worden van het voetpad langs de spoorwegbrug, maar alleen van één uur vóór zonsopgang tot een uur na zonsondergang. O O De heer A. Schoenmakersbenoemd secretaris en gemeente-ontvanger te Waspik, heeft den raad dier gemeente kennis gegeven, dat hij eerstgenoemde betrekking niet wenscht aan te nemen. Bij kon. besl. zijn benoemd tot rijksont vanger le Geertruidenberg H. C. van der Ften, thans te Doetinchem lot id. te Boxtel G.' L. II. Dierkx thans te Valkenburg. Uit Nieuwkuik schrijft men Voor de landbouwers hier en in ue naburige gemeenten, die zich hoofdzakelijk bezig houden met hopoultuur en daarmede in vorige jaar goede zaken maakteu ziet het er dit jaar allertreurigst uit. In het jaar 1882 maakte men voor de 50 vanKfv80 t0* 100, in 1883 f27 a 33 en 1884 f35 a 40, en thans bij een klein gewas kan men niet meer dan f 7 a 8 per 50 KG. maken ruim de helft van het gewas is reeds in handen der opkoopers, daar de kleine land bouwers niet bij machte zijn hunne hop tot een volgend jaar te houden. Voorwaar een treurige tijd voor de landbouwers in deze streken; daarbij komt nog dat de ongebouwde eigendommen bij typen nog van f20 tot 40 hooger geschat zijn, waartegen door de gezamenlijke grondeigenaren een bezwaarschrift is ingediend. Voor het zegelen van quitantiën en van handelspapier wordt met 1 Januari 1886 een nieuw model van plakzegel ingevoerd. Dit zegel is van rechthoekigen vorm eu heeft eene lengte van 29 millimeters bij eene breedte van 22 millimeters. De kleur is paarsch voor het zegel van vijf cent en rood voor de zegels van hoogere bedragen. Het draagt aan het hoofd 's rijks wapen vastgehouden door twee gekloonde leeuwen, boven een lint met de spreuk „Je Maintiendrai,, alles op een gebloemden achtergrond. Ken ongekleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de ^aanwijzing van den prijs, die aan den voet van het zegel nog eens vermeld staat. Daartuéschen komen op acht regels veertien malen voor de woorden: //Nederlandsch Plakzegel/,. De plakzegels volgens het bestaand model kunnen voor zoover de voorhanden voorraad strektworden uitgegeven gebruikt. Zaterdag heeft te Zevenbergen met goed gevolg de beproeving plaats gehad van de nieuwe ijzeren draaibrug over de rivier de Mark aan het Lamsgatsveer aldaar. Bevracht met 25,000 kilogram was de doorbuiging slechts 9 milli meters. Eerstdaags zal deze brug nu voor het publiek verkeer worden geopend en zai er dan een uitstekend middel van communicatie bestaan tusschen deze gemeenten en de gemeenten Ou denbosch ec Hoeven. Den 4 Januari e. k. zal te Nijmegen de «anbestcding plaats hebben van den bouw der monumentale brug voor voetgangers over den Voerweg tot verbinding van de beide wandel plaatsen bet Kelfkensbosch en het Valkhof, waarvoor op de gemeentebegrooting voor 1886 eene som van f' 7300 is uitgetrokken. Deze brug zal strekken als een huldeblijk van den gemeen teraad aan de bijzondere raadscommissie voor de ontmanteling en den uitleg der stad dewijl die commissiebestaande uit de heeren mr. W. Francken NGz. H. L. Terwindt en Joh', h! Graadt van Roggen, na den val van den ves tinggordel tot algemeene tevredenheid der in woners eene buitengewone veerkracht heeft aan den dag gelegd^ en Nijmegen heeft gemaakt tot wat het thans is. Tot vereeuwiging van de namen dezer heeren, zullen de namen in de hoofden der brug met daarbijbehoorend opschrift worden Ge beiteld. Te Vlissingen is het treurige bericht ont vangen dat de korten lijd geleden van daar naar Bec d'Ambes gesleepte stoom baggermolen Margaux op zee gezonken was en met haar 2 aan boord zijnde zeelui. De Margaux was in sleeptouw vau de krachtige sleepboot President King en reeds in de nabijheid van de Spaansche kusttoen door Je zware zee een sleeptros brak, waardoor de Margaux dwars voor de zeeën kwam' die nu het vaartuig spoedig vulden en het deden' zinken. De sleepboot bleef nog 13 uren in de nabijheid vandeMargaux, en trachtte herhaaldelijk de beide opvarenden te redden; maar helaas, het was tengevolge van de onstuimige zee on mogelijk. Na eenige dagen wordt nader bericht verwacht. De te Vlissingen nog liggende 3 baggerschuiten en een stoombaggermolen, ook Margaux genoemd en voor dezelfde bestemming, zullen nu voor- loopig daar blijven. Door de politie te Harderwijk is gearresteerd en naar de gevangenis te Zwolle overgebracht een Duitscher, genaamd G. B. M. G., uit Bremen wien3 uitleveriug door de Duilsche regeering gevraagd iswegens diefstal onder verzwarende omstandigheden aldaar gepleegd. Maandag middag is de SOjarige landbouwer v. B. te Kierden dood in zijne woning voor de bedstede liggende gevonden. Waarschijnlijk is hij gestorven tengevolge van bekomen brand wondendaar in zijn woon-, tevens slaapvertrek brand schijnt geweest te zijn. Na den brand gebluscht te hebben schijnt, hij voor zijn bed ineengezegen te zijn. Tc Hcerenveen is gevankelijk binnenge bracht K. V. D. W.koopman en slager te Sloten als medeplichtig aan een aldaar plaats gehad hebbenden diafstal met braak. Uit Heerewaarden ineldt men Naar men verneemtis tegen de beide wet houders alhier proces-verbaal opgemaakt, wegens het jagen op verboden terrrein terwijl buiten dien slechts een hunner van eene jacht-akte zou zijn voorzien zoodat dit als eene dubbele over treding moet beschouwd worden. Volgens den provincialen almanak van Limburg voor 1886 zijn er in die provincie 81 kloosters zijnde 4 meer dan in 1884. Hiervan zijn 30 mannen- en 51 vrouwen-kloosters. Omtrent een nieuw voortbrengsel van vaderlandsche industrie, bevat de N. T. Ct. eenige bijzonderheden waaraan wij* het vokende onlleenen Door eenige onzer ingezetenen werd iii den aanvang van den zomer eene proeve genomen ter oprichting hier ter stede eener industrie, tot dusver in ons land nog weinig bekend in 't buitenland daarentegen, vooral in Engeland, reeds sedert jaren op uit gebreide schaal beoefend. Wie kent^ niet de kleine witte potten waarin de z. g. Engelse -e //Jams,, meer dan veertig jaren in den handel, welke vooral in Engeland doch cok -hier te lande een exquis onderdeel eener fashi- onabele ontbijttafel uitmaken en door het jonge volkje als „iets heerlijks,, beschouwd worden om van Duitschland met zijn appelkroet en velerlei moezen en geleien nog niet eens te ge wagen. Jaarlijks worden lal van kersen half rijpzoogenaamd „voor den Engelschman,, geplukt en naar Aioion uitgevoerd, waaraan natuurlijk echter de eigenaardige geur onzer beroemde rijpe, Betuwsche Meikersen ontbreekt, 't Zelfde geldt voor pruimen en ander fruit. Dit ooft nu wordt aldaar tot de z. g. „Jams" omgezet cu later voor een gedeelte wederom in°ons vaderland voor de consumptie iugevoerd. 't Ma» dus als eene echt natiouale onderneming be schouwd worden oiu deze vruchten geleien in de Betuwe zelve te bereiden. De gezamenlijke proeven werden tot de kersen bepaald en werden deze daarna in onderling overleg, ook voor ander fruit: morellen, kruisbressen, pruimen, abrikozen, bessen enz.ja zelfs perziken 't neusje van den zalm alléén voortgezet door den heer Bae.sjou, en zulks ouder de firma: „Nederlandsche Verduurzaamde-Vruchtenfabriek „de Betuwe,, J H. Bruijnis Co.„

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2