Biljart concours c. i'MER-THMM viiims m. it was, HUIZEN, NOTARIS BOSSERS, wee prachtige schilderijen, laa tste berichten Een perceel Hooiland, Egypte. ^^^TFv^eTinge n. BINNENLAND. ADV E RTENTIEN G.G.VANHULTEN WAALWIJK. Publiek Verkoopen Tweede Kamer. 320de STAATSLOTERIJ. BIJ EINDE ZONDAG 27 DECEMBER, 's avonds 10 ure. VIER prijzen elk bestaande uit: Stationsstraat, WAALWIJK, Leeft de eer te berichten, dat hij zich als Specialiteit in het politoeren en ophalen van meubels. BIJ INZET op Dinsdag 29 December 1885, BIJ TOESLAG op Dinsdag 12 Januari 1886, ler herberge van JOHANNES v. ALPHEN te Capelle, telkens des avonds 6 ure _f SCHUUR, ERF, BOOMGAARD en TUIN onder Capelle, H. 416, 417, 418 en 144, samen groot 7,90 aren. te Loonopzand, zal, op Dinsdagen 12 en 26 Januari 1886, des avonds 7 uur, ter herberge van C. MOMBERS te Kaats heuvel, VEILEN en VERKOOPEN Volgens een telegram aan Le Matin te Parijs zou er in eene gondwasscherij van Ple- joutcliin bij Irkutsk in Siberië een vreeselijke dynamiet ontploffing hebben plaats gehad, waarbr honderden menschen omgekomen zouden zijn. De bron waaraan Le Matin zijn bericht ont leent wordt niet gemeld en het karakter vn het blad, hetwelk aan schrijvers van alle richtinpn ruimte scheukt ter verdediging hunner denkbul— den is niet zoo betrouwbaar om alleen op -ijn gezag voor waar aan te nemen al wat het znen lezers aanbiedt. Uit Warschau wordt gemeld d'. het openbaar ministerie in het groote nihilistemroces de doodstraf heeft geëischt tegen 26 van do-29 beschuldigden. Waarschijnlijk zal hetvonnis Maandag gewezen worden. Het herhaalde uitstel van het vc-trek van Moukhtar Pacha naar Egypte wekt onerustheid. Men gelooft, dat het vertrek van Sir drummond Wolft naar Egypte onbepaald is vershoven. Van de vriendschappelijke onderhandelivenwelke door de Anglo-Turksche overeer.bmst in het vooruitzicht waren gesteld zal vorloopig niets komen tengevolge van het hervtten der vij andelijkheden door de opstandeliivèn. WAALWIJK. Zaterdag 26 dezer, 's midd 12 ure, door de liedertafel „Oefening ei'Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1. Lentelied Verhulst. 3. Pius-cantate, woorde van dr. Schaepman, muziek van Verhul?. CAPELmE. Door de rederijkerskamer „Vriendentrouw" op Woensdag 30 Deceiber 1885, 's avonds 7 ure, bij den heer M. Bezer. Na afloop bal. Waal wijt23 December 1885 De gemeentebegroting voor 1886 is door gedeputeerde staten ,oedgekeurd, zooals zij door den gemeenteraad vn Waalwijk in zijne verga dering vau 27 November jl. was vastgesteld. Het proces, dat hangende was tusschen schipper Tak wens schip in de haven van Waalwijk averij Iskomen had, en de gemeente Waalwijk is d>or laatstgéiuoemde in hoogste instantie verloro* Bit is voor de belasting betalende ingez&euen een buitenkansje van 5 a 6000 gulden, <at zij te danken hebben aan de goede zorgen an burgemeester en wethouders, aan wien, krehtens art. 179, litt. h. der ge meentewet, i opgedragen de zorg voor de in standhoudt,bruikbaarheid, vrijheid en veilig heid der piblieke wegen, bruggm, veren, wate ren, vaar te), enz. Die f6'00, gevoegd bij de ongeveer f2000, die op d( begrooiing voor 1886, na de herzie ning dort" burgem. en weth. ten slotte nog te kort kwamen, en die gedekt zijn moeten worden door bdtengewone ontvangsten, maken te zamen een bedrag van circa f 8000, voor welker dek king luitengewone middelen moeten worden te baat genomen. 't Wordt waarachtig tijd, dat er radicale her- voruingen in het financieel beheer onzer ge mekte worden ingevoerd. Wij hopen dat de te benoemen burgemeester d< geschikte man zal zijn om die moeielijke, naar eervolle taak tot een goed einde te brengen. De verleden Donderdag langs de huizen der ingezetenen gehouden gewone jaarlijksche collecte voor den algemeenen arme van Waalwijk heeft opgebracht dc kolossale som van f 105,68, zegge een honderd vijf gulden 68 cent. Dit cijfer kan geen verwondering baren als men weet, dat er vermogende lieden in onze gemeente gevonden worden, die zich niet ontzien aan de leden van het armbestuur een stuivertje of een dubbeltie voor hunne behoeftige natuur- genooten ter hand te stellen. Bij de verleden Zaterdag door burgem. en weth. gehouden verpachting van het marktgeld over 1886, is hetzelve ingezet door A. v. Ree Cz. voor f 960,en gemijnd door F. Bogaerts, voor f1000.dat is f 100,minder dan in 1885. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de matinee, aanstaanden Zaterdag door de lieder tafel te geven. De Pius-cantate, met woorden van dr. Schaepman, is een der schoonste schep pingen van Verhulst, en zij wordt door de zan gers van „OefeniDg en Vermaak" meesterlijk vertolkt. Naar wij vernemen is het voetpad op de brug in den Baardwijkschen overlaat op last van hooger hand gesloten. Benoemd tot onderwijzer aan de R.K. parochiale school te Iieusden de heer Corn. Veltman, te Drunen. Verleden Donderdag heeft jhet R. Kath. keBcïTestuur te Drunen aanbesteed het bouwen van een liefdegestichtroet scholen en verdere aanhooren. Ingeschreven was door Van Hest, te Tilburg, voor f 36,300 C. Smulders, te Raarasdonksveer, 33,490 J. van der Meijs, te Besoijen 31,860 J. van Huiten, te Baardwijk, 31,850 W. Versteijnen, te Oisterwijk, 31,627 Willems Ss Smulders, te Oisterwijk, 30,997 iGustenhoveD, te Tilburg, 30,397 N. van Wel, te Waalwijk, 29,560 Gebr. Struijk, te Oisterwijk, 28,988 Adrianus Snijders, te Drunen, 26,961 Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. Op de interpellatie van den heer Schaep man, waarom [de burgemeester van Andel was herbenoemd terwijl de regeering nog geen in lichtingen verstrekt had op de adressen, waarin de burgemeester van wetssckennis wordt be schuldigd, antwoordde minister Heemskerk dat de inlichtingen spoedig zouden komen, en dat de herbenoeming tijdelijk noodig was, daar anders in Andel anarchie zou heerschen, daar de wet houders en de gemeenteraad ontslag hadden genomen. Tegenover de aanvallen van de heeren De Geer en Thooft hield de minister vol, dat de kamer vrij bleef in haar oordeel; dat bij geen voordracht van andere personen had ontvangen en dat, indien later de juistheid der beschuldi gingen bleekde herbenoemde burgemeester ontslagen kon worden. Bij het debat over de begrooting van oorlog is met 47 tegen 15 stemmen verworpen het voorstel der regeering tot uitbreiding van de oefeningen der schutterij met personeel van het leger. Het remontedepot te Millingen, waartoe Z.M. de koning terrein heeft aangeboden dat echter weinig geschikt geoordeeld wordt, is niettemin behouden. Hoe het in het bond voor algemeen stem recht thans gesteld is, kan eenigszius blijken uit het volgende dat wij ontleenen aan een artikei van den heer Heldt in de „Werkmansbode:" „Allen, die nu bij het bond zijn aangesloten, moeten zijn voor het direct bij de grondwet gewaarborgd kies- en stemrecht van alle meer derjarige ingezetenen, zoowel mannen als vrouwen, die in het volle genot zijn hunner burger- en burgerschaps-rechten, met geheime stemming. „De schrijver wijst er op, dat deze uiterste eisch gesteld is door de sociaal-democraten, die in het bond de eerste viool spelen. Zij gebrui ken dien eisch echter alleen als agitatiemiddel want inderdaad wenschen zij geen algemeen stemrecht, maar revolutie. „Wie dus het algemeen stemrecht zoo lang mogelijk wil zien onthouden, schare zich aan de zijde van de sociaal-democraten, want zij zijn het, die aan artikel 1 van de statuten van het bond de beteekeuis hebben gegeven waardoor allen die zich aansluiten zijn ingesloten, eene beteekenis, welke elke afwijking en alle overleg en samenwerking met anderen die in beginsel hetzelfde," maar dit niet procies zóó eu Diet zoo dadelijk willen bereiken, totaal onmogelijk maakt. „De oorzaak, dat het bond door de sociaal democraten bestuurd wordt, ligt in het feit, dat elke vereeuiging tegen betaling van een kleine contributie zich bij het bond kan aansluiteu. „Nu wordt van die vrijheid door de afdeelin- gen van het „Alg. Ned. Werklieden-verbond" nagenoeg geen gebruik gemaakt, daar deze hare belangen reeds in hun eigen bond behartigd vinden, maar daarentegen zijn de meest socia listische vakvereeuigingen toegetreden en deze overschreeuwen thans de rest." Op de Merwedc tusschen Sliedrecht en Dordrecht voer Zaterdagmorgen, tengevolge vau den dikken mist, de stoomboot Merwede van de firma Fop Smit Cu. vast op een dam in de rivier. Oiidauks alle pogiugen gelukte het eerst eenige ureu na de vast varing, aan de krachtige hulp van de salonboot dierzelfde firma, de Merwede vlot te krijgen, zcodat deze, zonder veel averij, hare reis kon vooetzetfen. De arrondissementsrechtbank te 's Hage heeft veroordeeld tot celstraf voor den tijd van 15 dagsr. den student D, van de polytechnische school te Delft, wegens moedwillige verwonding van iemand bij een twist aan het Hofsingel te 's Hage in October jl. Vrijdag is te Breda gevankelijk binnen gebracht de jongedochter B., oud 28 jaren, wonende te Beek bij Prinsenhagebeschuldigd van het kind waarvan zij voor weinige dagen bevallen wasin een bos stroo gewikkeld in den stal baars vaders te hebben verborgen. Toen haar broeder het vee wilde voederen moet hij met een hooivork het kind gestoken hebben hetv. elk tot de ontdekking geleid heeft, waarvan de inhechtenisneming het gevolg was. Als mede plichtig werd eveneens gearresteerd zekere W. mede te Beek woonachtig. Te Dalem nabij Gorichem brak Zondag avond brand uitten gevolge van het bijvullen van petroleum in eene brandende lamp, bij den landbouwer L. Muilenburg Het vuur breidde zich zóó geweldig uit dat er niets kon gered worden 4 koeien en een hond kwamen in de vlammen om. Intusschen rukte de brandweer en eene sectie artillerie met eene braudspuit uit Gorinchem aan; ook de brandspuit van Vuren kwam ter hulp. Niettegenstaande dat sloegen de vlammen over naar hel huis van den landbouwer H. v. d. Giessen, hetwelk met eerslgemelde boersnstalling, waarbij 3 hooibergen2 hooimijten en een groote voorraad graan in de asch werd gelegd. Maandag middag omstreeks 2 uur ontstond er te Lekkerkerk in de hofstede van C. de Jager een brand die zoodanig in omvang toenam, dat binnen twee uren alles in de asch lag. De in boedel is voor een gedeelte gered doch van de 23 stuks rundvee is het grootste gedeelte verbrand. Den heer T. van Duijvendijk die het eerst met zijne spuit op bet terrein aanwezig was mocht het gelukken het belendende perceel te behouden. Uit Bussum wordt gemeld dat door de geneeskundigen een revolverkogeltje verwijderd is uit bet been van den heer P. Langerhnizen, op den huize Zuid-Crailo. De inbrekers hadden twee keer geschoten. Het eene schot dat op het hoofd schijnt gemikt te zijn, miste; de kogel werd den volgenden dag gevonden. Het tweede en lager gemikte schot trof het been. De kogels blijken gemakkelijker te vinden te ziju dan de misdadigers. Door de Leeghwater, eene der stoomboolen van de Gebroeders Garsjens te Boskoop, welke geregeld tusschen Arasterdam en Leiden varen is in de vorige week een schip van achteren in- geloopenzoodat het bijna onmiddellijk zonk. De opvarenden werden nog gered. De lading bestaande uit ongeveer 5000 kooien eene hoe veelheid uien en eenige vaten zuurkool, is groo- tendeels bedorven. Het schip zslf, later op de werf gesleept, bleek van achteren tot voren vernield tc zijn, de mast zelf was door den schok gebroken. De kapitein de stuurman en de dekknecht der Leeghwater zijn 11. Zaterdag door de directie afgedankt. "Art. 36. Verleggen van de uitmonding der ri vier de Maas. De heer Seret verzoekt den minister, alsnog tegemoet te komen aan de bezwaren der bewoners van het noordelijk deel van Noord-brabantbe treffende eene geregelde afvoering voor die streek en dringt op het nemen van maatregelen aan. Voorts spreekt hij over de quaestie van de nieuwe overbrugging te Heusdenvoor de belangen van het Lana Altena eene levenszaak. Spr. betoogt het recht en de billijkheid van het Land van Altena op eene verbinding met Heusden door middel van eene brug. De onthouding aan Heusden van eene brug zou eene wreede daad zijn, want gebeurde dit, dan zou de vruchtbare streek van Altena in een vol slagen staat van isolement komen. Spr. kondigt een amendement aan om Heusden dat recht te geven. De heer Van der Borch van Verwolde stemt ge* heel met de wenschen van den heer Seret in, en beveelt eveneens de belangen van het N.W. deel van Noord-Br-ibant in 'sministers overweging aan. Hij vraagt of de regeei'ing ook geneigd is te zor- Sen voor het beveiligen der landen, die op de 'onge uitwateren tegen overstroomingen of de minister geneigd is het Kapelsveer op zijne tegen woordige plaats te behoudenen of' hij eene schutsluis ten noorden van Waalwijk wil laten aanbrengen. De heer Van Baar dringt met de vorige sprekers aan op voorziening in de belangen van het N.W. deel van Noord-Brabantin een woord op nako ming der voor de verlegging van den Maasmond gestelde voorwaarden, en acht eene brug te Heus den zoo niet een allernoodzakelijkst dan toch een hoogst nuttig werk. Theoretisch moge waar zijn, dat een veer beter is dan eene brug, maar spr. is er zeker van dat van de 100 personen geen 1 het veer zullen verkiezen boven eene overbrug ging, met het oog op de inconvenienten aan een veer verbonden. Daarbij wijst spr. er op, dat men niet behoeft te hopendat de provincie Noord- Brabant ooit die brug zal maken. De heer Schimmelpenninck van der Oye hecht in deze zaak het meest aan de bezwaren, betrek kelijk de waterlossing, wanneer de waterstaat kundige toestand groote verandering kan onder gaan. Naar aanleiding daarvan vraagt spreker, of het niet wenschelijk zou zijn de bezwaren door eene commissie nader te doen onderzoeken. De minister van waterstaat [de heer v. d. Bergh] meer.tdat de wet reed? voldoende zekerheid g°eft omtrent de verzorging der belangen van het N. W. deel; verzekert, dat de noodige werken zoodra mogelijk zulleu worden onder handen genomen; blijft bij zijne meening omtrent de overbrugging bij Heusden en zijn bereidverklaring om, indien de belanghebbenden eene brug willen, de kosten van aanleg van een veer en het gekapitaliseerd bedrag der onderhoudskosten, als regeeringssub- sidie in de kosten der overbrugging bij te dragen. Wat de verplaatsing van het Kapelsveer betreft j gelooft de minister dat men zich die quaestie te belangrijk voorstelt, hoewel hij bereid is de zaak nog eens zeer nauwkeurig te overwegen, Voor het maken van eene schutsluis bij Waalwijk be staat thans geene aanleiding. Wat de vraag van den heer Schimmelpenninck van der Oye bclreft, zegt de minister, dat de quaestie der waterloozing reeds voldoende onder zocht is zoodat hij niet zou weten wat er door eene commissie verder te onderzoeken viel. Die zaak is afgedaan. De heer V^os de Wael verklaart zich bereid mede te werken tot het verzekeren van eene brug aan de gemeente Heusden en meent ook dat ae be langen van het N.W. deel van Noordbrabant bij de wet tot verlegging van den Maasmond voldoende zijn verzekerd en niet mogen worden opgeofferd aan die van het N.O. deel dier provincie. Verder zet spr. de bezwaren, verbonden aan het behouden van een veer te Heusdenvooral bij hoog water en ijsgang, in bijzonderheden uiteen. Hij is ook van meeningdat alle werken voor de rivierverbetering van rijkswege moeten worden uitgevoerd. De heer Seret dringt nader aan op het nemen van maatregelen betreffende de verbetering van de Donge-al'watering vóór het openen van de nieuwe rivier, en betoont zich teleurgesteld over 's ministers plan om de overbrugging te Heusden door belanghebbenden met rijkssubsidie te doen tot stand brengenbetoogende spr. nader ^dat tengevolge van de rivierverbetering het Land van Altena van Noord-Brabant is afgesneden, zoodat het rijk de schadeloosstelling in het gemis aan gemeenschap moet dragen. De heer Van der Borch van Verwolde onder steunt den aandrang van den heer Seret, en meent ook dat de overbrugging bij Heusden voor de bewoners van de nijvere streek van Altena eene rechts- en levensquaestie ie. De heer Schimmelpenninck van der Oye zou in allen geval gaarne ziendat de minister over de zaak van den waterafloop meer de stemmen der belanghebbenden hoorde. De minister verzekert, dat zonder buitengewone omstandighedende maatregelen zullen gereed zijn voor de opening van de nieuwe rivier. Artt. 3640 aangenomen. De heer Seret stelt als amendement voor, een nieuw art. 40a, luidende Kosten voor den bouw eener biug te Heusden. Memorie. De heer Van der Sleyden ontraadt de kamer incidenteel te beslissen over de al of niet wen- schelijkheid van eene brug te Heusden en gelooft ook niet, dat in 1886 reeds gelden voor het maken van een veer of eene brug noodig zullen zijn. Hij acht het amendement dus voorbarig, hoe gaarne ook genegen die werken tot stand te brenger., die in het belang van Noordbrabant's toestand vereischt worden. De minister van Waterstaat (de heer v. d. Bergh) merkt op, dat men de zaak van de verlegging van den Maasmond zoo goed voorbereid achtte, dat onlangsbij het onteigeningsontwerp geen enkel woord is gesprokenalsmededat de heer Seret de kamer stelt voor het feit, dat het rijk de brug moet makenen de verplichting daartoe ontkent de mindaargelaten dat hij niet zou weten van waar het geld van daan te halen. De heer Seret betoogt opnieuw die verplichting voor het rijk uil een oogpunt van recht en bil lijkheid. Zijn amendement wordt met 45 tegen 29 stem men aangenomen. Art. 41 goedgekeurd. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. Trekking op 21 Dec. 1885. No. 13228 f1500 no. 5667 f 1000 no. 10259 f400 no. 4253 7904 13517 f200; no. 9869 en 11549 elk f100. Trekking van 22 Dec. No. 1933 f25000; no. 1073 f 2000no. 15320 f 1000; no. 4231 10782 14757 f400 no. 2840 f200 no. 4486 12820 14361 15226 elk 100. PARIJS22 December. De regeeriag heeft een telegram o t vangen waarin gemeld wordt dat er een vredesverdrag gesloten is met de Hovas. WEENEN 22 December. (Officieel bericht). Gisteren avond is er een wapenstilstandop de grondslagen der bepalingen van de militaire commissie, lot 1 Maart gesloten en ook door de commissarissen van Servie en Bulgarije onder teekend. De wederzijdsche ontruiming van grond gebied begint morgen met het opbreken der Servische troepen langs de geheele grens, met eene neutrale strook van 3 kilometers breedte. De oorlogvoerende partijen zullen terstond gede legeerden moeten benoemen voor de onderhan delingen over vrede. Inlcggcld 5 centen per 10 stootcn. gevestigd heeft. Hij beveelt zich beleefd in ieders gunst aan en belooft eene nette en goedko>pe bedien-ng. zal voor zijne principalen ter herberge van B. KOOIJ te Capelle, en Behoorende aan W. A. DE JONG* onder Waalwijk, over den Dwarssloot, sectie A., no 41, groot 85,70 aren.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3