Nummer 2. Woensdag 6 Januari 1886. 9° Jaargang. 1 1M GODSGERICHT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Naar het. Duitsch van G. Wild, 11e HOOFDSTUK. DE VLUCHT. XI 's Keizers jubilé. --.-Ts-vr^uMiii.-fiaiaBgiacr arr Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WÊNÊmmÊÊumigiÊiÊÊÊÊaÊmÊÊmmmqgmattgBms>MnmBÊÊmsgaBÊpKgmaB*aitmg0BBu*m ^fMmmaspsmaaBik^asMBm Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van &.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per re Woensdagnacht is op de lijn Luik-Maastricht eene poging gedaan tot het doen ontsporen van den trein. Er waren namelijk twee ijzeren stangen uit den hoofdwissel aan het station tc Maastricht losgerukt. Gelukkig werd de toeieg ontdekt en kon de wissel nog bijtijds hersteld worden. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Met algemeene stemmen heeft Zaterdag de Antwerpscbe gemeenteraadovereenkomstig het voorstel van het college van burgemeester en schepenen en op een uitvoerig rapport van den heer Allewaertschepen voor het onderwijs besloten dat op het leerplan der openbare school niet het godsdienstonderwijs zal worden geplaatst, zoodat zij voor de geestelijken gesloten zal blijven. Een sluwe bedrieger heeft dezer dagen zes aanzienlijke kooplieden te Brussel en twee te Duinkerken voor duizenden francs opgelicht. Deze wiens ware naam is Frans Buis, gaf zich uit voor een invloedrijk Spaansch edelman, de markies de Maestro. Hij maakte kennis met de bedoelde kooplieden en liet zich gedurig onthalen door deze heerendie zeer gestreeld waren door den omgang met den hidalgo. Om hun op zijn beurt een bewijs van. vriendschap te geven beloofde hij hun te zullen bewerken, dat zij tot consul van Spanje werden benoemd. Dat beloofde hij o. a. aan een koopman te Duinkerken. Deze moest hem 5000 francs be talen welke som volgens de wet vereischt werd, en dan zou de markies de zaak wel in orde maken. Eenigen tijd later kwam de markies zijn vriend diens aanstelling tot consul brengen. Het stuk was geteeker.d Vicomte de Cardenas Spaansch gezant te Parijs. De koopman betaalde de 5000 francs en ging naar Parijswaar nog eenige formaliteiten moesten plaats hebben. Maar hier ontdekte hijdat hij beetgenomen was Bij zijne terugkomst was de markies vertrokken met achterlating van een hooge rekening in zijn hotel. Op dezelfde wijze ging de hidalgo te w met de andere kooplieden, die hij tot cons -: Zij droogde' hare tranen en beproefde bedaard na te denken. Ach zij kon niet geregeld denken, en toen de tijd naderde, dat zij het slot moest verlaten zat zij nog immer besluiteloos. Eindelijk sloeg het verlangde en toch zoo bang verwachte uur. Minnie zor.k op hare knieën en zond een gebed uit den grond haars h rten hemelwaarts. Iets kalmer stond zij op om zich reisvaardig te maken. Zij hulde zich in een donkeren mantel, welks kap zij diep in 't gezicht trok; vervolgens legde zij den brief voor hare moeder op hare toilet tafel zoo dat hij dadelijk in het oog moest vallen, en nog een zacht, smartelijk „vaarwel" uitsprekend, sloop zij zonder ger'uisch te maken, weg. Een zeldzaam toeval wildedat Minnie juist denzelfden weg namdien dr. Burton vc*>r twintig jaren met den geroofden knaap had ingeslagen om door de niet gebruikte gangen in het park te komen. Minnie kende dezen weg nauwkeurig; als kin/1 had zij eens de geheime deur ontdekt, die ait Ethel's kamers naar den gang leidde, en hoe dikwijls had het eenzame kind, dat zender speelgenoot opwies, met eene soort van angstig genoegen den duisteren gang betreden, oil door dezen ongemerkt in het park te komen. maakte maar de sommen welke hij vorderde verschilden van 5000 tot 2000 francs. De „Markies de Maestro,, is thans te Brussel gevat. De heer Grévy heeft het verzoek om ontslag van den heer Brisson aangenomen, den heer De Freycinet ontboden om hem te verzoeken zich met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. De heer De Frycinet wees op het ernstige van den toestand, en wenschte tijd om zich te beraden en de voornaamste hoofden der republikeinsche partij te raadplegen. Volgens een telegram van 3 Januari heeft de heer Freycinet er van afgezien een nieuw kabinet samen te stellen daar hij, na met eenige staats lieden gesproken ie hebben, de overtuiging heeft gekregen dat het bijna onmogelijk is de parle mentaire fractiën met elkaar in overeenstemming te brengen wier medewerking noodzakelijk is tot hel verkrijgen van/'eene duurzame meerderheid, Intusschen is nog niets voor goed beslist. PARIJS, 4 Januari. De heer Freycinet heeft na een nieuwe bijeenkomst met den president der republiek, de taak aanvaard om een nieuw kabinet samen te stellen. Koningin Christina van Spanje heeft Woensdag voor het congres der beide kamers plechtig den eed als regentes afgelegd. Zij en hare beide dochtertjes waren in zwaren rouw evenals allen van het hofen de zwarte kleederen maakten een somberen indruk te midden van de' schitterende uniformen en galakleedingen. Dc koninklijke stoet bestond uit zes prachtig versierde rijtuigen met iakeinen in 17eeuwsche kleeding. Overal waar hij langs kwam waren de huizen versierd en werd de koningin door de menigte met eerbiedige, niet luidruchtige deel neming begroet. De minister van financiën deelde aan de kamer .kondigde financieele wetsontwerpen mede. - rainiste van buitenlandsche zaken diende een wetsontwerp) ir. waarbij alle handelstractaten Beschut door het nachtelijk duister sloeg Minnie met kloppend hart den weg in naar de paririJeirr waardoor zij het vrije veld kon be reiken. Met. bevi.nde vingers drukte het jonge meisje op iet si. .f, dal door een geheim mekanisme geopend ko.i worden. ,7Minnie fluisterde eene maar al te wel /..kende st< m en twee sterke armen omvatten vond meisje. Minnie jrak in een hartstochtelijk snikken //Ach 'swald V' fluisterde zij, „ik bega een zwaar om cut moge de hemel ons beiden vergev u." „■Mijn erbaar meisje, mijne zoete Minnie, spreek met zoo denk aan ons geluk al het andere van nog terecht komen „Datgev-, i - o iimompelde zij; „ik heb een voorgevoel. meest ons beiden een groot on geluk overkeken, maar, wat het ook zij in leven en stel en bén ik de uwe." Hij kuste de woorden van de lippenen veerde haar ;v zachten drang naar zijn paard. 1 n rijtuig nemen, dat viel te zeer in t oog." fit.isterde hij, de geliefde vóór zieh in ion zadel z ,entj. Min het naburige dorp aan de groote straat wacht een wageD, die ons naar het station vat der: spoorweg brengt; ik heb alles nauwkeurig berekend, op den eersten trein behoeven wij nu te wachten. In M. wacht ons priester, die ons zal trouwen. Moed. ojoed, gein weldra zijn wij voor immer verecuigd.' Minnie drong iCj dicht tegen den geliefde aan, maar weende voortdurend; zij deelde het vooruitzicht van Oswald niet. tWas haar te moede alsof het eerstvolgend uur iets verschrikkelijk iets ontzettends moest brengen, tn hc,e vf :er zij zich van het slot welke in 1886 eindigen worden verlengd tot 1892. Castelar heeft aangekondigd, dat hij voorloopig geen deel zal nemen aan de parlementaire werk zaamheden. Te Barcelona is een fabriek van valsche Spaansche en Fransche banknoten ontdekt. Vier personen zijn gevangen genomen. Men nam er slecht afgedrukte bankbiljetten tot een bedrag van 143,000 francs in beslag. Iti de Engelsche bladen wordt met ophef melding gemaakt van de overwinning der Engel sche troepen in Soedan. De generaals Butler en Huysche rukten van twee zijden met hunne brigades op terwijl de huzaren en het kameel- korps de woestijn verder inreden om den Ara bieren den terugtocht af te snijden, Eerst werd het dorp Kosheh met de bajonet genomen, waarna beide afdeelingen zich vereenigden en samen tegen Giniss het versterkte legerkamp der Arabieren, oprukten. Volgens hun gewone taktiek verlieten de Arabieren hun verschansingen en stormden de Engelsche legermacht te gemoetmaar na een hardnekkigen strijd werden zij teruggedreven. De cavalerie verstrooide den vijand in alle rich tingen en joeg hem met verlies van drie ka nonnen en twintig standaarden de woestijn in. Vooral de dapperheid der Egyptische soldaten die naast de Engelschen stredenwordt zeer geroemd. „Het zou voorbarig zijn merkt de oorlogs correspondent van de Standard" op om te gelooven dat de strijd nu uit is, want de onder vinding heeft reeds herhaaldelijk geleerd 'hoe snel dc Arabieren zich na een nederlaag herza- meien, maar toch zullen nu de Arabieren tusscben Kosheh en Assouan, die ook al onrustig begonnen te worden wel inzien dat zij vooreerst niet op de hulp der scharen van den mahdi hebben te rekenen." Men heeft Louis Riölhet hoofd der opstandelingen in Canada volgens zijn wensch, op het kerkhof te St. Boniface willen begraven. Het stoffelijk overschot kwam daar den 12en Dec. aan begeleid door 500 halfbloed-Indianen Neville verwijderde, des te grooter, des te druk kender werd haar angst. Lord Oswald trachtte haar door zoete woorden gerust te stellen terwijl zij daar zoo langzaam heenreden, want de heerschende duisternis maakte de wegen tamelijk onzeker. Lord Oswald haalde verlicht adem, toen zij dec wachtenden wagen bereikten, en zond den koetsier met het rijpaard terug; hij nam zelfde teugels ter hand om het rijtuig te sturen. Uitgeput door overspanning en angst zonk Minnie in de kussens neder, en weldra 3loot een weldadige sluimering hare moede oogen. Zij wist niet hoe lang zij had geslapen, toen plotseling het portier van het rijtuig werd open gerukt en eene ruwe hand het sidderende meisje greep om haar uit hetzelve te lillen. In het vale schemerlicht van den aaubrekenden dag zag Minnie het van toorn onstelde gezicht haars vaders voor zich, en naast hem lord Os wald, bleek en bevend. Het jonge meisje stiet een angstkreet uit en bedekte zich het aangezicht met de beide handen. Zoo was haar voorgevoel vervuld, en aan hare vlucht plotseling een einde gemaakt. Ontstuimig trok de graaf zijner dochter d6 handen van het gezicht weg. ./Eervergetene," riep hij dreigend, „acht gij zoo mijne bevelen In het bewustzijn haror schuld liet Minnie het hoofd zinken; schrik en angst hielden hare lippen gesloten. Met somberen blik beschouwde de graaf het doodelijk verschrikte meisje. Graaf Neville was eenige uren vroeger aan het station gekomen dan hij gerekend had, en dientengevolge vond hij daar het bestelde rijtuig niei. Getrouw aan zijne gewoonte steeds alleen te reizen, had hij ook nu geen bediende bij zich en gedragen door acht oud-3trijders. Er waren groote toebereidselen voor de begrafenisplechtig heid gemaakt. De Engelschen van Winnipeg echter waren hierover zeer opgewonden. Eenige honderden kwamen om de plechtigheid bij ie wonen. Zij hadden wapenen ónder hunne klecderen verborgen gereed die op het eerste sein te gebruiken. Ook de Franschen en de mestiezen waren gewapend. Slechts door doeltreffende voorzorgsmaatregelen der overheid werden vijandelijkheden voorkomen. De aartsbisschop zag af van de aanvankelijk bepaalde bijzondere plechtigheid buiten de kerk, en vierde alleen den lijkdienst binnen terwijl een opgewonden menigte buiten wachtte, tot het stoffelijk overschot de kerk uitgedragen zou worden. Dit geschiedde echter niet. De begrafenis werd uitgesteld en bet lijk bleef voorloopig in de kerk. Daarop ging de menigte uiteen. De overheid denkt er over het stoffelijk over schot in de kerk te doen begraven om onge regeldheden te voorkomen. Wordt Iliel op het kerkhof begraven dan zullen zijne partijgenooten daar een gedenkteeken oprichten. De Engelschen zouden trachten dat te vernielen en men zou zeker handgemeen worden. Riel's weduwe en zijne oude moeder gingen in den stoet. Keizer Wilhelm herdacht Zaterd. zijn 25jarige regeering als koning van Pruisen. De Norddeut- scbe Algemeine |Zeitung wijdt hem hare hulde in de volgende bewoordigen „In vurige dankbaarheid en vereering ziet he den bij de intrede van het nieuwe jaar, geheel Duitschland op naar de eerwaardige heldenge stalte die wij mat trots onzen keizer en koniDg noemen, in wien de geheele natie den hechten steun van alle welvaart des lands, geheel Europa den beschermer en steunpilaar des vredes de geheele beschaafde wereld den drager en behoe der der macht en grootheid van zijn Pruisisch en Duitsch vaderland ziet. „Nooit is aan een Duitschen vorst eene hoo- gere positie ten deel gevallen. Als hoogstver- daar hem het wachten in het kleine eenzame station te lang scheen, had hij zich te voet op weg begeven, en een toeval voerde hem op den weg der vluchtelingen. Met grenzelooze woede beschouwde de woe dende man zijne dochter. HoeDit kleine, zwakke schepsel, wiens bestaan zijne vurigste wenschen vernietigd had, waagde het nog hem te trotseereu, zijne bevelen te minachten, zich aan zijn geweld te onttrekken! O, hij zou dit meisje hebben kunnen ver pletteren, zonder medelijden zonder erbarmen alleen om voldoeuing te geven aan zijnen gloeiend opwellenden toorn. Was het geen misdaad genoeg, dat zij een meisje was Moest zij nog door hare onge hoorzaamheid zijne gramschap opwekken En vreemd genoeg, toen hij daar zoo stond en haar met woedende oogen aanzag, voor het eerst sedert twintig jaren haar zoo goed be schouwdetoen viel hem een zekere gelijkenis op tusschen haar en Henri. Ach, de trekken van dien jongeling waren zoo diep in zijn geheugen geprent, zoo trouw, zoo vast, als ware hij zijn eigen kind geweest. En hoe langer hij Minnie aanzag des te meer drong zich die gelijkenis aan hem op zij geleken zeer op elkander, die twee, de dochter die hij haatte, en de zoon van een vreemde, dien bij beminde geene stem sprak voor haar tot zijn hart, als zij, de oogen opslaande hem biddende aanzag; neen, geen enkele Plotseling overviel hem weder dezelfde zinne- looze woede als toen hij op het punt was ge weest, zijne dochter Ethel te dooden; stormachtig vloog hem al het bloed naar het hoofdeen roode nevel kwam voor zijne oogen en dreigend verhief zich de gebalde vuist, om de weerspan nige dochter te tuchtigen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1