Italië. Balkan-Schiereiland. Oostenrijk, Griekenland. Rusland. BINNENLAND. heven vertegenwoordiger der vorstelijke waardig heid en macht, sterk in krachtmiddelen, geves tigd in eigen denken en willen staat keizer Wilhelm in den avond zijus levens op eene zeldzaam bereikte hoogte. De zegepralen en de politieke verheffing zijns volks, het beleid en de verre blik zijner raadslieden de degelijkheid en dapperheid zijner legerhoofdenhebben hem evenals de standvastigheid van zijn karakter, tot die hoogte gebracht. Zijn gevoel van rechtvaar digheid om ieder te geven wat hem toekomt, zijne toewijding aan het algemeen welzijn, hebben hein op die hoogte gehouden. Het is niet voor de eerste maal dat de wereldgeschiedenis mel ding maakt van dc 25jarige regeering van een monarch maar eene 25jarige regeeriug, die uit de lauweren van den veldheer eene keizerskroon deed voortspruiten stond nog niet in hare ge denkbladen opgeteekend. Evenals reeds vroeg in de middeneeuw het Duitsche koningschap onafscheidelijk was van de opperste leiding van het krijgswezen en de aan voering in den oorlog, zoo kon ook de volksgeest bij ons evenals in oudere Pruisische gewesten, zich kroon en zwaard slechts in onverbreekbare vereeniging voorstellen. Zonder oorlogzoekende eerzucht, alleen geleid door redeneeriug, beheerscht door nationaal gevoelhebben de Hohenzoller- ners het ten allen tijde als huDne voornaamste regeeriogstaak beschouwd, den staat verdedigbaar te houden eu het volk in de beoefeuing van alle daaruit voortvloeie-de plichten voort te gaan. De vereenzelving van het koningschap met het opperbevelhebberschap is daardoor roor het Prui sische vorstenhuis typisch geworden. En juist in de eerwaardige figuur van keizer Wilhelm komt deze zijde zijner werkzaamheid als regeerder bij een korten terugblik op zijn leven in het hel derste licht." Na hierbij eeu overzicht te hebben gegeven van hetgeen de keizer reeds als prins-regent en vervolgens als koning voor de legerorganisatie heeft gedaan en wat hij in de oorlogen van zijn regeeringstijdpeik is geweest eindigt de Nord- deutsche aldus Daarom behooren leger en natie op den eer vollen dag van den doorluchtigeu vorst dankbaar op nieuw den roem te gedenken, dien hij in den krijgsdienst voor het vaderland heeft verworven, en tevens met bewondering te staren op de zui ver menschclijke grootheid, die in het verhevene van zijn karakterin de godsvrucht eu zacht moedigheid van zijn wezen een zoo welsprekende uitdrukking vindt." (N. R) Het is nu bepaalddat de algemeene Duit sche tentoonstelling te Berlijn in 1888 gehouden zal worden. Duitschland heeft nu ook met een derde koloniale mogendheid, nl. met Portugal, verschil omtrent zijne overzeesche bezittingen. Het be weert nl. dat de Duitsche bezittingen aan de westkust van Afrika zich uitstrekken tot voorbij de 18e breedte graad, en tevens de binnenlan den ten zuiden daarvan, tot aan het meer Ugami eu de Zambeze. Maar Portugal beweert dat een gedeelte van die landen zijn eigendom is, en het is weer de oude strijd evenals bij de Ca- rolina-eilanden. Misschien zal de paus hierbij ook nog wel te pas moeten komen. Eene ontploffing in de buskruitfabriek z/Dunaburg", in de nabijheid van Geesthacht, een station van den spoorweg Berlijn —Hamburg, moet volgens de wMagdeburgcr Ztg." een ontzettende uitwerking gehad hebben. Vijf werklieden werden bij de katastrophe on middellijk gedood en verscheidene personen wer den zwaar gekwetst. Hoe hevig de uitbarsting was blijkt het best uit hel feitdat van het lokaalwaarin de hydraulische pers zich bevond, geen stuk heel bleefzelfs de fundeering er van was verbrijzeld. Aangezien de ontploffing des avonds ten half elf ure plaats vond, was de om vang vaD het onheil eerst den volgenden morgen te overzien. Hier lag een been ginds een arm en twee lijken waren zóózeer verminktdat zij niet herkenbaar waren. Twee der gedoode werk lieden waren gehuwd. Het gejammer der nabestaanden die naar de plek van het ongeval snelden, was hartverscheu rend. Het gemeentebestuur verscheen nog in den nacht op het terrein maar men kon weinig uit richten aangezien de geneesheer van het plaatsje op reis was. Nadat de gekwetsten zoo goed mogelijk waren verbonden, seinde men naar Hamburg om genees kundige hulp. Men hoopt twee gekwetsten in het leven te zullen behouden maar men vreest dat een derde zal bezwijken. Men heeft slechts vermoedens omtrent de oorzaak van het onheilaangezien de arbeiders, die er het leven afbrachten op het oogenblik van de ontploffing niet in het lokaal waren, waar die ontstond. Zij stonden juist gereed om de fabriek te verlaten toen de explosie plaats vond. Volgent een gerucht had een Engelschman zich als arbeider weten te doen aanwerven, die van de directie van een Engelsche buskruitfabriek op dracht had gekregen om te trachten achter de geheimen der Duitsche wijze van fabriceeren te komen. t Meer dan waarschijnlijk is onvoorzichtigheid de aanleiding lot het ongeval geweest. Merk waardig mag het worden geacht, dat ae overige gebouwen der buskruitfabriek geheel on gedeerd zijn. Vroeger hadden aan de fabriek „Dünaburg" reeds twee ontploffingen plaats. De lijken der slachtoffers werden onder groote deelneming van de bevolking ter aarde besteld. omtrent bleken gelukkig overdreven. Maar toch zija in de kerk belan-jrijko herstellingen uoodig. In vele pilaren zijn stukken van ruim 1 meter lengte en 30 centimeter dikte gebarsten, zoodat zij dreigen neer te vallen e:i de geloovigen, die de kerk bezochten hebben langer, tijd in gevaar verkeerd van verpletterd te worden. De gcheele kerk wordt nu zorgvuldig onder zocht en men neemt bij de herstellingen de grootste voorzichtigheid in achtwat ook zeer noodzakelijk is. In den avond van Nieuwjaarsdag kwam in den winkel van een juwelier te Weenen een jonge man, die eene kleinigheid kocht en den juwelier voor de betaling een bauknoot overhan digde. Toen de juwelier bezig was het bankbiljet te wisselen gaf de kooper hem een slag op het hoofddat de juwelier buiten kennis nederviel. I)e misdadiger deed een greep in dc geld lade nam daarna de vlucht en tot dusver is hij nog niet ontdekt. De juwelier kwam later weder bij. De Italiaansche regeering moet met de erf genamen van den hertog van Ripalda onderhan delen over den aankoop van de villa Farnesina, welke de beroemde fresco schilderingen van Rafael bevat. In Italië heeft men, gelijk bekend is, meer dan in eenig ander land reden van klagen over langdurige voorloopige hechtenis en langzamer, gaug der gerechtsverhandelingen. Dezer dagen werden een ingenieur en eenige boeren van Mantua naar Venetië overgebracht om daar terecht te staan wegens het deelnemen aan ongeregeldheden welke verscheidene maan den geleden plaats hadden. Bij de behandeling van hunne zaak zullen 40 groot folio deelen gerech telijke stukken doorworsteld moeten worden waarvan minstens drie vierden onnoodig ziju. Zoo zullen de beschuldigden, vóór hunne ver oordeeling hun straf reeds hebben uilgezeten. Want de Italiaansche wet is zoo billijk om de reeds ondergane voorloop:ge gevangenschap af te trekken van het vonnis. Maar door de lang zaamheid der verhandelingen komt die wel alleen den schelmen ten goede want de onschuldigen krijgen volstrekt geen schadeloosstelling. Te Saluzzo stonden de bestuurders eener bank terecht wegens verduistering van gelden. Ver scheidene hunner werden vrijgesproken, en twee werden tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Doch de beschuldigden brachten drie jaren in voorloopige hechtenis door. Zij ziju dus nu allen tegelijk schuldigen en onschuldigen op vrije voeten gesteld. Dezer dageu vreesde men te Weenen niet meer of minder dan het insiorten van de prachtige 3;. Stephanus kerk aldaar. De geruchten daar- Er worden thans verschillende bijzonderheden bekend over de militaire commissiedie den definitieven wapenstilstand tusscken Servië en Bulgarije moest tot stand brengen. De onder handelingen daarover zijn lang niet zoo gemak kelijk gevoerdals men wel met het oog op hareu korten duur zou denken. De commissie constitueerde zich te Nisch waar men tot_ de benoeming van een president overging. Naar rang en ouderdom zou de gedelegeerde van de Porte, Schakir Pachatot voorzitter gekozen moeten zijn, maar de commissie achtte het beter een meer neutraal persoon tot die waardigheid te roepen. Om die reden viel de keus op den kolonel Ceruf.i, den vertegenwoordiger van Italië. De commissie werd in den begii.ue door koning Milan ten vriendelijkste onthaald en was niet weinig verbaasd uit 's koniugs mond de gulle bekentenis te vernemen, dat de oorlogsverklaring tegen Bulgarije eene groote poli»ieke fout geweest was. De koning trachtte daarop de overwinning van den vijand zooveel mogelijk te verkleinen en bij de commissie de meening te doen ingang vindeualsof de Serviërs slechts in voorposten gevechten en schermutselingen geslagen waren, maar geenszins in groote veldslagen. De inter nationale commissie was echter die mceniDg niet toegedaan en handelde ook daarnaar. Toen de militaire attachés na het vaststellen der demarcatie-lijnen naar Pirot terugkeerden werden zijna langen tijd op eene audiëntie gewacht te hebben door den koning zeer koel ontvangen. Koning Milan was niets tevredeL met de voorwaardenwaarop de wapenstilstand gesloten wasen wel omdat het Bulgaarsche leger eerst dan de stellingen om Pirot behoefde te ontruimenals de Servieis het vijandelijk grondgebied geheel zouden verlaten hebben. Dat laatstgenoemden met de ontruiming een begin moesten maken en dit niet tegelijkertijd door beide partijen geschieden zou, griefde deD koning zeer. Hij voegde de commissie daarover vele verwijten toeen keurde het ten sterkste af, dat de grenslijnen door haar getrokken waren, zonder dat°daarover met de commandanten der voor posten van beide legers onderhandeld was. De commissie antwoordde daarop dat de sneeuw voeten hoog lagen het dus onmogelijk geweest was in het open veld te onderhandelen. De koning protesteerde verder tegen eene bepaling der overeenkomst, volgens welke de vredesonder- handelaars dadelijk benoemd moesten worden. Dit punt, zoo sprak de koning, was van politieke strekkingen de commissie die zich alleen met militaire zaken had in te laten had daarmede haar mandaat overschreden De president der commissie trachtte den koning wel te overtuigen, dat men zich streng aan de instructies gehouden had, maar zonder succes. Ook over nog iets voelde de koning zich diep gegriefd. Toen namelijk de Servische eu Bulgaarsche onderhandelaars hunne volmachten wisselden verscheen er een koerrier van den koning met den lastdat de Servische onderhandelaars slechts onder voorbe houd van alle verdere rechten den wapenstilstand zouden mogen onderteekenen. De commissie wilde echter van zulk een voorbehoud niet weten, en gingzonder daarop acht te slaan over tot de orde van den dag. De oflicieien van beide legers waren ontevreden over de afkondiging van den wapenstilstand en het waren vooral de Serviërs, die meenden op gunstiger voorwaarden te mogen aanspraak maken. Uit Czechische Dron verneemt men dat de oorlog betrekkelijk niet veel aan Bulgarije gekost heeftdaar de officieren afstand van hunne gage deden eu de soldaten met halve soldij zich tevreden stelden. De uit 3000 ossenwagens bestaande trein werd door de boeren met inbegrip der levensmiddelen kosteloos geleverd en het alge meen vertrouwen in prins Alexander was zóó grootdat de natiouale ve.-gaderiug hare werk zaamheden geschorst en aan den vorst eenstem mig de dictatuur verleend had. Hoewel de wapenstilstand met ptimo Maart afloopt en derhalve alsdan do vrede moet geslote zija zullen de onderhandelingen in de eerste tijden wel weinig kans van slagen opleveren daar beide partijen uiterst verbitterd zijn. Aan Servië worden nu het den wapen stilstand heeft verkregen die het voor eeue nog smadelijker nederlaag bewaard heeft dan het reeds heeft geleden ten opzichte van Bul garije al zeer weinig edele planDen toegeschreven. Trouwens Servië gedroeg zich tegenover Bulgarije altoos klein. Terwijl het geheele wapenstilstands werk ten voordeele van Servië en ten nadeelo van Bulgarije door de mogendheden werd op het getouw gezettracht de Servische regeering de berichtgever van the Staudard te Belgrado verzekert het de vredes-onderhandeiingen thans zooveel mogelijk te belemmeren daarbij uitgaande van de lage onderstelling, dat Bulgarije zijne nu reeds zoo goed als geheel uitgeputte geldmiddelen volkomen zal opteren wanneer het nog een paar maanden een leger in het veld houdt, terwijl Servi van het te Weenen geleende geld nog altijd wat over heeft. liet is niet te denken dat de mogendheden, dietoen ze vorst Alexander tot toegeven noop ten dezen het tot stand komen van den defi nitieven vrede zoo goed als hebben gewaarborgd, dergelijke dingen ongestraft zullen laten geschie den. En zoo al de mogendheden dan zeker niet de Porte. Met deze schijnen de gemach tigden van vorst Alexander bijzonder op te schieten, en reeds hoort men verzekeren, dat de vereeniging reeds in beginsel tot stand is gekomen, maar het grootste bezwaar nog maar i9 hoeveel de jaarlijksche schatting zal zijn. Dit is haast te Turksch om niet waarschijnlijk te wezen. De adjudant van vorst Alexander kapitein Marinof die bij Slivnitza gekwetst werd, is dtzer dagen aan zijne wonden overleden en zal met groote plechtigheid begraven worden. Meer dan ooit is in de laatste dagen weer sprake van een aanstaand huwelijk des vorsten met eene dochter van den Duitschen kroonprius om wier hand hij vroeger al eens te vergeefs heeft aangehouden. Men ziet's vorsten papieren zijn steeds rijzende. Uit Nish meldt de correspondent van de Standard dat koning Milan, die naar Belgrado vertrokken is, nimmer de aanvrage van Gara- schanin om ontslag inwilligen zal, noch in eene wijziging van Servie's binnen— en buitenlandsene politiek zal toestemmen. Uit Belgrado wordt aan hetzelfde blad geseind, dat dc oorlogszuchtige stemming blijkbaar be koelt wat eene verzoening vergemakkelijk; tus- schen de progressisten en de andere staatkundige partijen de vormir.g van een coalitie-kabinet in den loop der maand is waarschijnlijk. Aan de Standard wordt uit Salonika geseind, dat de Portc hare krijgstoerustingen oj, groote schaal voortzet. Dagelijks komen er udt Syrië troepen aan ziekten heerschen echter onder de Turksche troepen. Uit Athene seint de correspondent, van de Standard, dat de Grieksche regeering voornemens is de aandacht der groote mogendhedeL tc ves tigen op de Grieksche circulaires betreffende de verhouding der Porte tot Griekenland. v Zij zal opnieuw de hoop uitspreken dat de O'ost-Ru- melische quacstie geregeld worde rnet inachtne ming van Griekenlands belangen. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News gemeld, dat Servië weigert een gedeleget rde voor de vredesonderhandelingen naar Sofia te zeoden. Prins Alexander heeft per brief aan don czaar de hand der verzoening gereikt en terut zending der Russische officieren verzocht. geopend wordon. Bij ee» tooneelvoorstelling te St. Petersburg had op 25 December tene kleine politieke de monstratie plaats. Eene transche operette-troep gaf „La belle Hélcnc, en een der acteurs maakte een zeer krasse toespeling op de terechtwijzing, welke onlangs aan generaal Durnowo, president der Slavische liefdadigsheidsyereenigingwegens tijne politieke redevoering is toegediend. Een deel van het publiek applaudisseerde deze toe speling op de keizerlijke terechtwijzingeen ander deelvooral de aauwezige officieren, pro testeerden. De twist werd vrij heftig; de politie kwam tusschenbeide en begon een onderzoek dat tot arrestatiën leidde. De Russische studenten zullen voortaan nog wat meer op militaire wijze gedrild worden dan tot dusverre. Er is nu bepaald dat de studenten van de hooge6cholen en het technolo gisch instituut militaire eer moeten bewijzen aan den keizer en zijn huis den minister van on derwijs, de hoogleeraren en hunne middellijke of onmiddellijke chefs. Voor den czar en jle groot vorsten moeten zij zelfs //front maken. De krijgstoerustigen worden opnieuw n -f kracht voortgezet. Een groot aantal troepen naar de grenzen vertrokken. Een groote Afrikaansche aapeen 1 amadryas die te Danikoff, in Oost-Rusland, in een bees tenspel vertoond werd, heeft, uit z-jn hok los gebroken de vijftienjarige dochter van zijn eigenaar, een beeldschoon meisje, ?n een woeste omarming verworgd. Toen de eigei aar zijn kind ter hulp kwam en den aap neerschoot, was het arme meisje reeds een lijk. Volgens de „Wiener corr--sp" wor(lt te Sebastapol hard gewerkt tot verkrijging van een nieuwe oorlogsvloot en van nieuw groote marine- etablissementen. De dokken, die, eerst in Mei gereed zouden moeten zijn, zullei1 111 óeze maand reeds in gebruik genomen kunnet'1 worden, üe bouwkosten bedragen 2400000 roebels Een groot oorlogschip zal in Mei van stapel loopen; vau nieuwe schepen wordt thans de kiel eoIegd en nog nieuwe dokken zullen in di3 ^aand Mei Waalwijk, 5 Januari 1886. Openbare vergadering van den gemeente raad op Donderdag 7 Januari 1886, nam. 6 ure, ter behandeling van 1Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van de politieverordening. In 't oog vallend is liet hoe enkele eigendommen soms in korten tijd aan waarde kunnen verliezen zonder dat daarvoor een gegronde reden kan gevonden worden, dan dat er op 't oogenblik geen liefhebbers zijn. Zoo werd dezer dagen herveild de stoom- houtzagerij te 's Grevelduin Capelle, met aan- hoorigheden, groot 84.70 aren. Er werd niet meer voor geboden dan f 2000, welke som later gehoogd is tot f5000, ter wijl liet pand op 't oogenblik staat aan f9000. Deze stoomzagerij is opgericht in 1884 voor den grond alleen werd betaald f7000. Voor bet bewerken van den grond f 6000. Het hoofdgebouw, boorden wij dezer dagen een deskundige verklaren, zou minstens kosten f13000. Voor macbinerien is betaald f 11,000. De bijgebouwenbestaande uit kantoor directeurswoning en loodsen f 6000. Makende een totaal van f43.000. Bij den eersten verkoop is bet goed ge mijnd voor f 13000, wat een verlies maakt van f30.000. Neemt men nu in aanmerking dat de gebouwen geheel nieuw zijn en de macbine rien in zeer goedèn staat, terwijl alles zeer gunstig gelegen is aan de Capelscbe haven, dan mag men wel zeggen dat het verwon derlijk is, dat er niet meer liefhebbers op dagen; want werkelijk, voor lui, die een der gelijke gelegenheid kunnen gebruiken, zijn er hier zaken te maken. Wellicht houden zij zich schuil tot bij den definitieven verkoop. Wij ontvingen gisteren het programma van bet Woensdag avond door de liedertafel op Musis Sacrum te geven concert. Met genoegen zagen wij daarop, behalve andere scboone nummersde Pius-Cantate figureeren. Liefhebbers vau eeu genotvollen avond radeu wij aan niet te verzuimen deze uitvoering bij te wonen. Een inwoner onzer gemeente, wonende op 75 pas afstand van liet postkantoor alhier, liet op 31 December 1885 onder meer andere in de brievenbus werpen een kaartje, geadres seerd aan een ander ingezetene, wiens buis niet verder dan 125 pas van gezegd kantoor verwijderd is. Bedoeld kaartje werd op 4 Januari 1886 aan zijn adres bezorgd. Dat bij de groote massa's kaarten en brieven, die ter gelegenheid van den Nieuw jaarsdag verzonden worden, de bezorging eeuigszins vertraagd wordt, laat zich begrijpen; maar vier dagen voor een afstand vaii 200 pas dunkt ons toch wel wat al teveel, zelfs met Nieuwjaar. Beroepen te Bezooien ds. A. J. van Tuijnen, te Borselen (cl. Goes). Na Woensdag de gevorderde eeden te hebben afgelegd, heeft de nieuwe griffier van Noordbrabants statende heer P. T. A. Sprengers 11. Zaterdag zijn betrekking aan vaard. De verkiezing van een lid der provin cial-?, staten in ieder der districten Heusden en Tilburg is door gedeputeerde staten be paald op Woensdag 20 Januari a. s. en herstemmingzoo uoodig, op 3 Februari. De gemeenteraad van Heusden heeft besloten, de jaarmarkt van paarden, runderen varkens (tevens van linnen en laken), thans gehouden wordende op den eersten Dinsdag in Maart te veranderen, en bepaald, dat die markt in vervolg zal plaats hebben op den tweeden Donderdag in de maand April.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2