NOTARIS BOSSERS, MANUFACTUREN, evraagd li Notaris BINK, HUIS EN ERE yiMiSCIIIIIII; WMLWIJÏ ZUIVERE .IIWE HUIST, <2. Een perceel Hooiland, FIJNE LIKEUREN, Cognac, Porta Port, Madera, enz. de Stoomhoutzagerij, Een Huis en Erf FOTOGRAFISCHE kunst inrichting1 Burgerlijke Stand ADYERTENTIEN. te Waalwijk G. G. VAN HTJLTEN. Verbunt van Overbeek, WAALWIJK. P. H. KORST, publiek verkoopen Betaaldag 15 April 1886. dameswerk Finaal Verkoopen Frans de Cortie, ROETMAN SCHEFFERS EN CO. 320de STAATSLOTERIJ. UITVOERINGEN. Ilcrmanus Josephus van Giersbcrgen in het stoomtramstation bij 1886, des avonds 7 uur, ter herberge van C. MOMBERS te Kaats heuvel, VEILEN en VERKOOPEN 0 Il i.iilUL I LIILI 14 Januari 1886, ten koffiehuize van den beer VAN EALLIER aldaar, telkens des voormiddags ten 10 ure, BEKWAME VAST WERK en HOOG LOON- s 1. Maandag den 11 Januari 1886, BIJ HERVEILING: 2. Dinsdag 12 Januari 1886, 3. Woensdag 13 Januari 1886, TE SCHIEDAM. Wij hebben reeds met een enkel woord melding gemaakt van het wetsvoorstel om de v r ij s t e 11 i n g e n van het patentrecht uit te breiden tot allen, die zonder werklieden, alleen of met hun vrouwen of kinderen, een aantal bedrijven uitoefenen. Door dit voorstel, dat eene welkome oude- j aars verrassing is voor kleine industrieelen tegelijk in «te dienen met het ontwerp tot verhooging van invoerrechten, meent de mi nister van financiën wederom eene schrede vooruit te gaan op den weg, die tot billijker verdeeling van lasten kan leiden. //In die inrichting is het onvermijdelijk/' zegt hij „om van den esnen kant zwaardere oilers ten deele direct, teu deele indirect van de gegoeden te vrageuvan den anderen kant, zooveel de toestand van 's lands geldmiddelen dit toelaat, verlichting aan te brengen bij de' minder gegoeden, in de eerste plaats bij henvoor wie zelfs een geringe belastingdruk bezwaar moet geven. De meer-gegoeden zullen niet enkel getroffen worden door de voorgestelde verhooging dei- invoerrechten en zuidvruchten en thee en door de uitbreiding en verhooging, welke de rechten van zegel en van overgang op ef fecten ondergaan, maar tevens door de per- soneele belasting, waarop tijdelijk buitenge wone opcenten zijn gelegd. „Dit wetsontwerp daarentegen vraagt geen grootere offers ten behoeve van de schatkist, maar geeft vrijstelling van patentrecht ten behoeve van den ambachts- en handwerksman, voor zoover hij zijn handwerk of ambacht zonder werklieden, zij het met medewerking van vrouw en kinderen uitoefent. ,/Art. 3 lit. 6 der wet op dat rechtheeft de werklieden, die in dienst van hun meester arbeiden, vrijgesteldmaar de werk- of ambachtsmandie zonder hulp, voor eigen rekening werktis patentplichtighoezeer zijne verdiensten niet zelden lager en wissel valliger zijn. ,/Deze ongelijkheid weg te nemen is het doel van dit wetsontwerp. Het ontheft van belasting volgens de laatste statistiekruim 47,000 personen die de eigenlijk gezegde ambachts-of handwerks-nijverheidin 104 beroepen verdeelduitoefenend. i. meer dan een tiende van het geheele aantal pa- tentplichtigen." Het bedrag der aanslagen van die personen beloopt 77 cent tot f6.40, en vele zijn oninbaar. De opoffering, die de staat door deze vrijstellingen doet, bedraagt ongeveer f67,000 'sjaars, wat echter ten deele wordt vergoed door mindere kosten van adminis tratie en vervolging. De minister voegt er bij dat een weduwe, die het beroep van haren overleden echtge noot voortzetvrijgesteld blijft, ook als zij slechts door één arbeider wordt bijgestaan en dat de leeeftijd der kinderen, die hun vader bijstaangeen invloed heeft op de vrijstelling. Aan de wet van 31 December 1885, Stbl. no 264, waarbij het recht van zegel voor de effecten wordt verhoogd en uitgebreid, is het volgende ontleend. Aan zegel zijn onderworper De certificaten nationale werkelijke schuld door administratiekantoren uitgegeven en alle andere aandeelen in binnenl^ndsche. -'mede alle aandeelcn in buitenlandsche geldleen;ngeu en renten alle aandeelen in maatschappijen of ondernemingen, welker kapitaal door aandeelen vertegenwoordigd wordt; de voorloopige bewijzen van storting op de aandeelen en in het algemeen alle stukken die onder welke benaming ook gerangschikt kunnen worden onder de effecten of publieke fondsen, zijn (behoudens de v.hstel ling onder art. 27 letter A. no 33, verrueld) onderhevig aan een zegelrecht van vijf cent van iedere vijftig gulden. Aan hetzelfde recht zijn onderhevig de a n- deelen, bewijzen of stukken, die bij inwisseling of intrekking van andere of bij vernieuwing ot verandering van schuld, of bij andere gelegen heden hier te lande worden uitgegeven of' in omloop gebrachtom het even of de oorspoo- kelijke stukken voor of na de invoering dezer wet opgemaakt of uitgegeven zijn. „Het recht wordt berekend over het k-v. iu-ai in het stuk uitgedrukt, en wel over r som men van vijftig guldeu tot een bedrag var. twee honderavijfiig gulden; over ronde somman van tweehonderd vijftig gulden tot een bectr g van vijf duizend gulden en boven de vijf duizen gulden over ronde sommen van vijfhor gulden. „Indien geen kapitaal is uitgedruktwordt het twintigvoud vau de uitgeloofde jaariijkseh rente daarvoor genomen. „Is kapitaal of rente alleen in vreemde munt uitgedrukt, dan wordt deze herleid tot Neder- landsche muut r.aar den maatstaf, die ter berr - ning van de nominale waarde der effecten wordt aangenomen bij het verhandelen ter beurze te Amsterdam. „Van de zoogenaamde oprichtersaandeelen restantbewijzen bewijzen van deelgerechtigheid (actions de jouissaoce) en dergelijke, die, na aflossing der oorspronkelijke aandeelen, aan de houders verblijven of uitgereikt worden, is het zegelrecht verschuldigd naar de oppervlakte van het papier. De boetebepalingen zijn ..Eene boete van honderdmaal het niet betaalde recht, doch minstens honderd guldeu voor ieder stuk, is verbeurd door elk, die niet behoorlijk gezegelde stukkeu als in dit nummer bedoeld, binnen het rijk uitgegeven, en in omloop ge bracht, overgedragen, verpand of beleend, afgelost of in niet behoorlijk gezegelde stukken gecon verteerd zal hebben. De volgende stukken zijn vrij van zegel: 1. de effecten vóór het in werking treden dezer wet binnen het rijk opgemaakt 2 De effecten buiten "het rijk of in de over- zeesche bezittingen van het rijk opgemaakt en hier te lande reeds van zegel voorzien. Binnen zes maanden na het in werking treden dezer wet kunnen de onder noramer 1 bedoelde effecten, indien zij niet voorzien zijn van behoor lijk zegel volgens de wet, die tijdens hunne op making van kiacht was, zonder boete gezegeld worden tegen voldoening van het rechtvolgens die wet verschuldigd. Zooals men weet is door den minister van financien de hand geslagen aan de herziening dei- wet op de personeele belasting. Haar wij vernemen wordt dit vrij omvangrijk werk o. a. op de volgende hoofdbeginselen voor bereid. De belastbaarheid zou eerst aanvangen bij een huurwaarde van f100, in plaats van de belastbare opbrengst van f67, thans, aangenomen. De deuren en vensters zouden als grondslag van belasting vervallen. Daarentegen zou voor het mobilair een hooger tarief van belasting voorgesteld worden en zouden de klassen van dienst- en werkboden of paarden, than" onbelast baar of lager belastbaar, in de belasting begrepen worden. Hoofddoel is den druk voor den middel stand zooveel mogelijk te verlichten en meer gelijkmatig te verdeelen. Het 3jarig zoontje van zekeren P. te Breda is al spelende in de rivier de Mark gevallen en levenloos opgehaald. Woensdag morgen ging te Oosterbout ze kere C. J., een oppassend werkman van 26 jaren, uitom konijnen te kloppen, met zich nemende een soort spadehet eenige voorwerp daarvoor benoodigd. Toen hij tegen den avond in de ou derlijke woDing nog niet teruggekeerd was maakte men zich niet ten onrechte ongerust, en ging men ter opsporing uit. Na drie dagen zoe ken vond men in de Dorstsche bosschen de spade, en kwam vervolgens tot de ontdekking, dat de jonkman onder eene instorting van aarde was bedolven. Terwijl de landbouwer L. van Eckelen te Rucphen een bezoek bracht aan den molenaars knecht, schijnt hij, op het oogenblik dat de molen ie jverking was door het zoogenaamde windgat te zijn gevallen, waardoor eene schedelbreuk werd veroorzaakt aan de gevolgen waarvan hij den volgenden dag is overleden. Uit Helmond wordt gemeld Het nieuwjaarwenschen heeft hier het leven gekost aan een zeker persoon bijgenaamd Cobus de Beest, Na zijne medemeuschen alles goeds in het nieuwe jaar toegewenscht te hebben geraakte hij zoozeer in kennelijkcn staat, dat hij in hei water liep. Hoewel een goed zwemmer, verdronk hij onder de oogen der toegestroomde menigte. In den namiddag van Nieuwjaardag ont stond er Ie Roermond twist tusschen den kuiper B. en zekeren V., een der eerste vechtersbazen van de stad. De vader van V., die zich met de zaak inlietwerd door B. met een stok met Jooden knop zoodanig aan bet achterhoofd ver wond, dat men voor zijn leven vreest. De dader is terstond door de maréchaussée aangehouden. Twee kinderen van den daglooner Schloss- macher te BroekSittard (Limb.) van 7 en 4 jaren oud waren Donderdag aldaar aan het spelen door met een mestgaffel het ijs uit een poel nabij den mesthoop stuk te slaan. Het oudste jon getje wierp toevallig de gaffel over zijn schouder naar achter en had daarbij het ongeluk het jongste kind hetwelk hij op dat oogenblik niet had gezieu, zoodanig in het achterhoofd te tref fen. dat de kleine eenige uren later aan de wonde is overleden. Te Maastricht is op Nieuwjaarsdag een tweede diefstal van geld gepleegd, ten huize van den logementhouder H., te Wijk. Men heeft daar uit eene latafel f200 ontvreemd. Gelukkig dat de dief of dieven een aanzienlijk bedrag in bankpapier r.iet opgemerkt hebben althans het bleef onaangeroerd liggen. De vorige week mocht het de gemeente politie te Groniugen gelukken de hand te leggen op eene dievenbendebestaande uit een 5tal jeugdige booswichten van 15 tot 20 jarer. die er hun werk van maakten den ingezetenen looden pijpen etc. te ontrooven. Nadat er aangifte was gedaan van het vprmissen van een eind looden pijp, dienende tot afwatering van een perceel, iverden drie verdachte jongens door een ageDt aangehouden en in het bezit bevonden van het gestolene. Bij nader onderzoek bleek, dat nog een 2tal kameraden zich aan een dergelijk feit (de ontvreemding van eenen looden pomp) hadden schuldig gemaakten zij mede de bedrijvers waren van de ontvreemding van drie metalen ie len langs de spoorlijn GroningenDelfzijl. Een g gedeelte van de pijpen zoomede de drie beffen zijn daarop in beslag genomen terwijl procesverbaal van een en ander werd opgemaakt. Vier fier daders], die hunne gerechte straf zeker niet -uilen ontgaan waren oude bekenden der justitie Zaterdag 11. ontstond een twist tusschen eeni militairen onderling op de Oudegracht te Utrecht. Daarbij moet de milicien B. van den soldaat O. een klap hebben gekregen, waarna hij op d,' straat is gevallen in de Zakkedragerssteeg. He, patrouille nam hem kort daarop mede naar ae hoofdwacht, in de veronderstelling dat hij dronken wa9. Dienzelfden nacht is hij daar overleden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van zijn dood, waartoe de ge rechtelijke lijkopening heeft plaats gehad. Tegen den genie-soldaat O,die den milicien een duw gafwaarbij deze struikelde en op den grond viel, is eene krijgsrechterlijke vervolging ingesteld. (U. D.) Aan den Hasselerdijk op een uur afstand van Zwolle zijn geheel afgebrand de boerderijen met veestallen en hooibergen van de wed. Put en van J. Hollander. Terwijl men bezig was het vee af te voeren ontdekten de weduwe Put en haar zoon dat er brand in den stal was, en zóó spoedig nam de brand toe dat men niets meer kon redden dan 2 paarden 1 veulen en 5 kalveren, terwijl de overige 28 stuks rundvee in de vlammen omkwamen. De vlammen tastten spoedig ook de aan de overzijde staande woning en hooiberg van Hollander aan waaruit men echter grootendeels het vee en den inboedel konde redden. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. Trekking op 4 Jan. 1886. No. 3385 10720 f 1000 no. 2507 10432 f400; no. 10311 13921 15753 f200; no 7078 15304 en 19891 ieder i 100. WAALWIJK. Op Woensdag 6 Januari ten 7 ure door de iiedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal van Musis Sacrum BAARDWIJK. BEVALLEN: Catharina Ivlerx geb. DekkersZ. Johanna Catharina van Hest geb. Baijens D, Pe- tronella van de Wiel geb. van Loon Z. Maria de Gouw geb. Paaijmans D. OVERLEDENJosephus Adrianus Johannes Maria van Heijst 3 weken. Joharna Pullens, echt- genoote van Augustinus van Leent 34 jaren. Isa bella van Sluisveld echtgenoote van Willem Baijens 60 jaren. Anna Huiberdina Schonis 4 weken. Bevallen van een DOCHTER C. G. van Loon-Gragtmans. Waalwijk5 Januari 1886. i Heden overleed te Biest (Bel-I •I- gie)na een langdurig en smar-1 8 telijk doch geduldig lijden, voor zien van de H. H. sacramenten der I stervenden onze beminde broeder en J behuwdbroeder de zeereerwaarde heer prior van de orde der kruisheeren aldaar, in den ouderdom van nagenoeg 65 jaren. Waalwijk, 1 Januari 1886. A. VAN GIERSBERGEN Uit aller naam. Ie prijs. Eraaie regulateur met slagwerk. 2e Een massief mahoniehouten tafel. 3e Een prachtige spiegel. 4e tt Vier sierlijke schilderijen. Reglement in de zaal aanwezig. Partijgeld 10 cents voor 20 stooten. Stand der punten No 1 153 punten. 232 „3: 30 4 28 te Loonopzand, zal, op Dinsdagen 12 en 26 Januari onder Waalwijk over den Dwarssloot sectie A., no 41, groot 85,70 aren. De ondergeteekende beveelt zicb minzaam aan tot het leveren van alle soorten vendumeester te 's Bosch, zal te VLIJMEN op Woensdag 13 en Donderdag afkomstig uit de welbekende magazijnen van den heer J. DE WINTER te Veghél, be staande in laken, bukskin, kamgaren, ratiné, moiré, linnen merinosbeddenbontpeluw enz. enz. voor Om inlichtingen vervoege men zich bij den uitgever dezer courant. te Waalwijk, zal namiddags 6 ure, in bet Hotel GERRIS, te Waalwijk, onder Capelle, met aanhoorigheder», groot 84,70 aren; ingezet en geboogd tot den zeer lagen prijs van f9000. namiddags 6 ure, ter herberge van J. VAN ALPHEN, te Capelle aldaar, behoorende aan W. A. DE JONG, groot 7,93 aren. Ingezet en gehoogd tot f3100, namiddags 6 ure, ter herberge van M, VAN WORDRAGEN, te Vlijmen te Vlijmen, groot 7,10 aren. Ingezet en gehoogd tot f1600.— De volgende maand zal een NIEUWE CURSUS geopend worden voor eerstbegin- nenden. Zij, die wenschen daaraan deel te nemen, behooren zich aan te melden bij den ondergeteekende. directeur. Vereeniging van gistfabrikanten. Bekroond met de zilveren medaille op de wereld-tentoonstelling Amsterd. 1883, leveren uitsluitend in alle hoeveelheden tot de laagste prijzen* van i» 's--Bosch aan de Parade, Specialiteit in Vergrootingen naar klei ne Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Fotografie), Crayonteekening, AquareU en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het atelier bestaat dagelijks gelegen heid tot poseeren. Opname met het instan tané procédé. NB. Tweemaal bekroond met zilveren medailles voor vergrootingen en andere Eotografiën f^es Zondags wordt het atelier om half een gesloten.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3