Nummer 3. Zondag- 10 Januari 1886< 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van WaalwijK, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. IT UITGEVER: Waalwijk. \Y De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Donderdag 7 Januari, nam. 6 u. Tegenwoordig alle leden, uitgenomen de heeren Mombers en Quirijns. Voorzitter de wethouder J. B. De Maan. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goed gekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Missive van den heer commissaris des konings, meldende, dat door Z. M. den koning is gO"dgekeurd het besluit van den raad be treffende het vergunningsrecht. b. Kennisgevingen van de heeren J. van Dooren, benoemd tot lid van het algemeen arm bestuur, eu var. G. van Loon, benoemd tot lid van het gasthuisbestuur, dat zn de benoeming aanueraen. e. Kennisgeving van gedep. stalen, dat de gemeenteraad var. Heusder; wenscht de paarden- en beestenmarkt, thans gehouden wordende den eersten Dinsdag in Maart voortaan te doen plaats hebben op den tweeden Donderdag in April. Gedep. staten verzoeken den raad van Waalwijkbijaldien er bedenkingen tegen die verandering bestaan daarvan aan genoemde stater, kennis te geven voor 10 Januari De voorzitter„die dag kan van tijd tot tijd vallen op de Waalwijksche paarde,ntoaikt, o. a. het volgend jaar. Burgem. en weth. feilen daarom voor aan gedep. staten te adviseer,::: de jaarmarkt te Hensden te doen plaats he .hen daags na de Waalwijksche. Conform besloten. II. Algemeene plaatselijke politieverordening. De secretaris leest dezelve artfkelsgewijze voor. Art. 7, 2e lid en art. 8 der oude verordening vervalleD. Bij art. 10 wordt bepaald dat de \i :rberger, en tapperijen het geheele jaar door moet sloten worden 's avonds ten 11 u; Art. 14, 2e en 3e lid en art. 15 vervallen. Bij hoofdstuk III., vervoer va" lijders »an besmettelijke ziekten, spreekt dr. Van Hei.jst iU wenschelijkheid uit, dat er steeds 2 draagbaren voorhanden zijn, waarvan eene uitsluitend be stemd voor lijders aan besmettelijke ziekte: De heer Van Es zegt, dat er in het gast!)ma twee zijn. Bij hoofdstuk VI vraagt dr. Van Heijsi of er in onze gemeente nog een keurder is au visch en vleesch. De voorzitter zegt dat de marechaussees hu r- voor het geld trekken. De heer Van Es „de vorige commandant c! marechaussee maakte daarvan nogal wer' i heeft nog al eens partijeu afgekeurd maar den teger.woordigcn weet ik het niet." De heer Van der Heijden //geeft het no wat De heer Van Es„ja, de marechaussee krijgen voor deze en andere diensten steeds f25./; De heer Van der Heijden „ik geloof niet dat de brigadier aangesteld is, eu dit hoorde toch." De voorzitter: „die opmerking is wel goed; we zullen er gevolg aan gever, en hem de gra tificatie geven, mits hij ook lette op vise: en vleesch. De heer Timmermans van Turenhout/Ht zou wenschen verder te gaan, en de marechaus see verzoeken de gemeente politie te helpen bij baldadigheden." De heer Van Es „ik geloof dat wij dan op bezwaren zullen stooten. Ik heb zelf een luite nant hooreu zeggen, dat hoe minder de mar.- chaussée's zich bemoeien met burger-politie hoe liever hij het had." De heer Timmermans van Turenhout„dit kan een persoonlijke opvatting zijn van dien mijnheer; maar als wij hen betalen kan hut zeker geen kwaad hen te verzoeken de gemeen* tcpolitie te helpen dit zal zeker goed werken." De heer Baijens „bij de laatste sneeuw heb ik gezien dat verschillende jonge dames erg lastig zijn gevallen door het werpen met sneeuw ballen." De heer Zijl mans „gisterenavond is er slag geleverd op cie gaslantaarns. Verschillende zijn er stuk gegooid." De heer Van Es „bij dr. de Haan zijn al tweemaal de ruiten van de lantaarn kapot ge gooid. Verleden week hebben de burgemeester en ik den veldwachter nog gezegd er op te letten." De heer Timmermans Wz. „Ik hel) gehoord, dat er plan bestaat een ambtenaar aan te stellen voor het keuren van vleesch en visch, enz. Wel licht zal die ook gesteld worden in het bezit eener instructieik zou wenschen daarin op genomen te zien, dat hij verplicht is tusschen- beide verslag uit te brengen, opdat burgem. en weth. steeds op de hoogte zouden zijn van wat er verricln is." De voorzitter „ik geloof wel, dat hij bericht zou geven in geval er iets bijzonders was. Maar 't was wel beter als burgem. en weth. geregeld op de hoogte werden gehouden." De heer Baijens „zoudt gij niet denken, dat hij zou bedanken als wij te veel complimenten makeu." De heer Van der Heijden „dan moet gij hem meer geven." De heer Timmermans Wz. ,,ik geloof dat het van belang is, dat burgem. en weth. steeds op de hoogte worden gehouden nu krijgen zij slechts kennis als er iets bijzonders voorvalt." De voorzitter„wij zullen het gesprokene in acht nemen." Bij art. 52 stellen burgem. en weth. voor aan bnrgem. en weth. de machtiging te verleenen, permissie te geven om bestaande rietendaken te repareeren. De heer Van der Heijden „ik zou dit zonder voorbehoud toestaan. Ik zie niet in waarom menschen, die rietep. daken hebben, die niet even goed zouden mogen repareeren als anderen, die pannen daken hebben dit is zich baas maken over andermans eigendom. De eigenaars van rieten daken worden reeds genoeg getroffen door de assuranties. Daarbij levert een rieten dak alleen gevaar op voor zich zelve; als er een met pannen gedekt huis staat neven een met j riet gedekt zal het laatste afbrandcD, het eerste niet. Dit is meermalea gezien, o. a. bij een brand te Onsenoort, waar de met riet gedekte huizen afbrandden en een met pannen gedekt gebouwtje behouden bleef." J De voorzitter„het doel van artikel 52 is rietendaken te weren de bijvoeging, die thans voorgesteld wordt, is om de eigenaars van rieten daken te gemoet te komenmaar hun carte blanche to geven, dat zou ik niet doen." De heer Van Es spreekt in denzelfden geest. De heer Van der Heijden zet nader zijne "ieuswijze uiteen er. verdedigt zijn gevoelen tegenover de beide wethouders, maar legt zich toch ten slotte bij het gedane voorstel neder, omdat de overige leden blijken ook niet met hem te kunnen medegaan. Art. 59, 2e alinea, te lezen éénmaal in plaats van tweemaal. ril. 60, no 14 en 20. De heer Baijens vindt de bepaling bezwaarlijk voor timmerlieden en kuipers, dat zij in hunne werkplaatsen geen petroleumlampen mogen gebruiken. Dit geldt mei alleen hunne winkels maar ook in aanbouw jndv. huizen, waar nog geen gas is. Daarbij is e'.' tegenwoordig een nieuwe soort bronolie, die ontploft; ais zij vergunning kregen om die te branden en dan in lampen geheel van ijz r, kopt- of ander metaal, dan waren zij geholpen." De voorzitter: „ik blijf er bij dat er veel gtvaai ;n jg gelegen." 1 :er Baijens: „lampen met patentolie zijn er Z)o gevaarlijk en daarbij, men is gewoon aan goej lieht, zoodat men bij patentolielampen niet gotd meer kan werken." 'ieer Van Es„meo moet zeker geen Par-lJ takken voor petroleum. De heer Baijens gesproken van in aanbouw zijnde kuisen. maar dat zijn geen timmerwinkels." i,e heer Baijens „als het daar wordt toege- iö-ei) kan men het met minder gevaar doen op ,u' winkels waar geregeld gewerkt wordt." De heer Van Es„als een petroleumlamp omvalt in een timmerwinkelwaar een massa krullen liggen, is er geen redden aan." De heer Van der Heijden „dit gevaar ver mindert als men alleen het gebruik toestaat van metalen lampen, die niet kunnen breken." De heer Baijens „dit is juist mijn voorstel. Ik spreek hier in het belang van den minderen man, die nu niet in de gelegenheid is 's avonds iets te verdienen. riet voorstel Baijens wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Van Heijst, Hoffmans, van Es en de voorzitter. Hoofdstuk XI. Van het bergen van petroleum, nafta eD terpentijn. De heer Zijlmans„aan de haven liggen tusschenbeide wel 50 vaten petroleum 't was toch beter dat die wat meer verwijderd lagen." De heer Timmermans van Turenhout„eeni- gen tijd geleden heb ik hierop reeds gewezen toen is mij geantwoord, dat er door particulie ren in voorzieu was." De heer ZijlmaDs „verder hebben de meeste winkeliers nog petroleum aan huis." De heer Timmermans van Turenhout„in alle geval ligt die petroleum aan de haven in de onmiddellijke nabijheid van het pakhuis van Van Hilst. Ik geloof dat de gemeente ruimte genoeg heeft om verderop een bergplaats te maken. Er is gesproken over het inconvenient van het water, maar m. i. is dit gemakkelijk te maken en 't zou een kleine uitgave zijn, die nuitig besteed is." De heer Van der Heijden: „ruimte is er; maar ik zou wel eens willen weten wat u een kleine uitgaaf noemt't zou heel wat kosten de deksteen van den havenmuur zou een heel eind omhoog moeten en alles in evenredigheid. Mijns inziens ligt de petroleum daar heel goed. Komt er brand, dan verbrandt het pakhuis 7an Van Hilst zelf, maar de petroleum kan niet naar het bebouwde gedeelte der gemeente loopen." De heer Timmermans Wz „burgemeester en weth. zullen dit punt wel in nadere over weging houden." Art. 73. 3e regel wordt geschrapt het cijfer 6. Artt. 87/88 worden vereenigd tot een artikel met eenigszins gewijzigde redactie. Art. 91 3e alinea vervalt. Art. 92, no's 11, 17 21 29, 35 vervallen. Ingelascht de bepalingen omtrent oproer of samenscholingen. Ten slotte wordt de verordening, zooals zij thans is, vastgesteld, die in werking zal treden op den dag harer afkondiging. Op een adres van den havenmeester, om hem tegen een bepaalde som 'sjaars tc beiasten met het uitbaggeren der haven, wordt besloten, aan gezien adressants voorstel uitzicht geeft op voor deel voor de gemeente, dat burgem. en weth. nader met hem zullen in overleg treden. Hierna wordeD de deuren gesloten. 12.319 bedeelden van het burgelijk armbestuur d. i. dus meer dan één vierde van de geheele bevolking der stad De koningin van België viel onlangs in de manege op het slot Laeken van het paard en werd nogal beduidend aan het kniegewricht ver wond. Een man te Brussel verwonderde zicli niet weinigtoen hij des morgens vroeg te huis kwamdat zijn woonkamer geheel ledig was. Toen zijne vrouw eenige oogenblikken later bin nen kwam en hem bekendedat zij alles ver kocht had, strafte de woedende man zijn zorg zame wederhelft eenvoudig door haar door het raam op straat te werpen. Met een paar ge broken ribben werd zij naar het gasthuis gebracht. De vrouw van een baanwachter te Kort- rijkdie zich door haar man en familie verla ten achtte, heeft haar 4-l/s jarig kind den hals afgesneden en zich vervolgens gevangen gegeven. Men vreest dat de vader, die veel van het kind hield, het verstand zal verliezen. In den tijd van drie dagen, 31 December en I en 2 Januari, zijn van het centraal-post- kantoor te Brussel ruim 600,000 visitekaartjes bezorgd. Het gewone personeel van het post kantoor werd bijgestaan door soldaten van het regiment grenadiers en karabiuiers, die hiervoor een franc per dag ontvingen. Volgens Brusselsche bladen zou James Peltzer, de schrijver van de veel besproken bro chure over de veroordeeli.ig zijner beide broeders, Zaterdag bij den procureur-generaal ontboden zijn geweest. Sedert Zaterdag 11. heerscht er te Gent groote gistingmaar ongeregeldheden zooals in bui- tenlandsche bladen gemeld ishebben er niet plaats gehad. De firma Parmentier van Hoe- gaerde Co., een der grootste spinners van Gentheeft in de vorige week bekend gemaakt, dat zijte beginnen met Maandag 11. de loonen moest verminderen, omdat zij alleen op die wijze hare arbeiders aan het werk zou kunnen houden. De groote meerderheid heeft echter daarop het werk geslaakten door allerhande rumoerige demonstraties steeds begeleid door het zingen van de „Marseillaise" en van het vermaarde „O! van den Peereboom-lied," de arbeiders, die aan het werk gebleven zijn getracht het gaan naar en het verlaten van de fabriek te beletten. Zon dag Maandag en gisteren was er in het alge meen veel drukte ea rumoer in de straten en werden er wel bedreigingen en oproerige kreten uit de menigte vernomen maar feitelijk verzet heeft er niet plaats gehad. - Den 31en December 1885 telde Brugge De politie te Charleroi heeft zich meester gemaakt van eene vrouw die het beroep van waarzegster uitoefende, en die door hare buren als eene toovenares werd beschouwd. Haar manier van leven was zeer geheimzinnig; de bezoeken die zij op bepaalde uren van den dag ontving, waren het ook en de buren hadden reeds met een half oog in haar heiligdom gezien, dat alles daar niet richtig toeging. Men zag er kaarsen brandendie met spelden doorstoken waren kaarten schudden, groote en kleine kleine cirkels op den grond trekken enz., altijd in tegenwoor digheid der geheimzinnige bezoekers. Er was dus geen twijfel meer aan of men had met een toovenares te doen, en de politie, meenende dat het tyd was een einde aan hare toovenarijen te maken ontbood haarevenals een aantal van hare bezoekers op het bureau van politie. De gekste en grappigste verklaringen werden hier afgelegd. Aan de eene had zij den terugkeer van een ontrouwen echtgenoot beloofd, aan een ander eene oude weduweeen jongen man; een derde den terugkeer vau een rijken neef uit Amerika, of een groot lot; aan een vrouw vau Dam pre my had zij bevolen het haar kort af te snijden en bedreigde haar met den dood zoo zy iets openbaarde van hetgeen zij gehoord of gezien had. Het ongelukkige slachtoffer heeft dienten gevolge het verstand verloren. De bedriegster is ter beschikking van den procureur des konings gesteld. I)e werkstaking dei spinners te Gent neem* in omvang toe hoofdzakelijk omdat de greyisten door de socialistische partij met brood en geld gesteund worden. Over generaal De Courcyden opperbevel hebber in Annam-Tonkin, is men zeer ontevreden, omdat hij zijn zoon, nog voor dat deze de mi litaire school te St. Cyr cloorloopen en zijne studiën, zooals gewoonlijk, in de school te Saumur voltooid had, tot luitenant heeft benoemd en naar Tonkin heeft laten komen. Toen de zoon daarop ziek werdzond de Courcy hem naar Europa terug en gaf hem kapitein Poupard tot geleide mede. De „République Fraucaise'" maakt naar aanleiding hiervan de opmerking, dat wan neer men onder de monarchie leefde, men voor een prins van den bloede nauwelijks voorko mender had kunnen zijn. Ook de „National" is ontevreden, dat men onder de republiek ka piteins met het werk van kinderjuffrouw belast.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1