Spanje. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Ein groote zwerm zakkenrollersmanaen en vrouwen was voor den Nieuwejaarsdag op Parijs neergestreken. De omr.ibusslations werden door deze behendige dieven overstroomd. Twee vrouwen werden op heeterdaad betrapt, bij wie gevonden werden een zilveren knip met 172 frs., twee diamanten riugen en groote hoeveelheid portemonnaies, samen ongeveer 100 frs. inhou dende. Ook een tienjarig meisje werd gepakt. Dit veelbelovende kind had de portemonnaie met 48 frs. van eene dame gerold. Zij ver klaarde dat haar moeder haar uit stelen zond en zij, als ze niets thuis bracht, slaag kreeg. De moeder, die haar kind door de ageuten zag wegvoeren, is sedert niet meer in haar woning verscheneu. Eeu twintigtal Engelsche en Itali- aanscne pickpockets werd op de boulevards ingerekend. Dit is nog niet alles. Een dame die zich door de menigte wandelaars een weg baande, voelde een hand in haar zak. Onmid dellijk greep zij daarnaar en riep „houd den dief!" De dief trachtte te ontkomen, maar twee voorbijgangers beletten hem dit en brachten hem naar een politiepost. Door den commissaris oudervraagd, verklaarde hij Engelschraan te zijn en John YValker te heeten. Hij ontkende, de poging tot diefstal bedreven te hebben; toen een der beide heeren, die hem zijn vlucht belet haddea, het feit bevestigde, wierp hij hem een doek, waarin een pak van vijffranc-stukken geknoopt was, naar het hoofd gelukkig zonder hem te raken. De ageuten wilden zich toer. van hem meester maken; maar de Engelschman begon te boksen doch eindelijk gelukte het hem onder den voet te krijgen en te binden. Een soldaat van het 29e Fransche linie- regiment Louis Gatigny die in de gevangenis van Laon opgesloten wasis dezer dagen op de ongelooflijkste wijze uit de gevangenis ontsnapt. Hij is er in geslaagd een gat te boren in den muur der kamer, waartegen zijn bed geplaatst was; van daar is hij in de politiezaal der onder officieren geraakt die zelden bezet is en waarvan de deur bijna altijd openstaat. Vervolgens begaf hij zich naar de stallen waaruit hij een der beste paarden nam toebehoorende aan eenen kapitein na het dier gezadeld te hebben verliet hij de kazerne en reed in volle vaart in de rich ting der Belgische grenzen hij is in België aangekomen zonder het minst verontrust te wor den. De omwentelingsmannen te Parijs hebben Zondag den sterfdag van Blanqui gevierd door een samenkomst Dij zijn graf, op Pcre Lachaise. Er werden verscheidene toespraken gehouden. De politie bemoeide zich er niet mee en alles liep in de beste orde af. Hel verzoek van den Hongaarschen minister van onderwijs aan Pasteurom aan een Hon gaarschen dokter toe te staan de proeven van Pasteurom de lijders van hondsdolheid te genezen bij te wonen is toegestaan. De exmaaracbalk Bazaine woont te Madrid en verkeert in behoeftige omstandigheden. Degeen, die zich iu Frankrijk nog aan hem laat gelegen liggen is de hertog vau Aumale. Dezer dagen zond hij hem nog 4000 faancs nadat hij hem ook vroeger meermalen uit de verlegenheid heeft gered. De hertog van Aumale was het, die den krijgsraad presideerde waarvoor Bazaine na de overgave van Metz aan de Duitschers terecht stond. Een dame te Parijs gaf op oudejaarsavond een partijtje aan de vriendiunetjes van hare dochter. Onder het dansen viel een lamp om en deed de kleederen van eeu der meisjes vlam vatten. Den volgenden morgen overleed zij aan de bekomen brandwonden. Gedurende de voorstelling in het „Palais de cristal" te Marseille heeft een toeschouwer, die op de eerste gaanderij was gezeten, zich een revolverschot in het hart gelost. In zijn zak vond men een ongeteekend briefje waarin hij vergiffenis vroeg aan zijne moeder en aan „de wreedeen er op aandrong dat men geen na- sporingeD zal doen naar zijn naam en zijne identiteit. Een afschuwelijke misdaad is te Tlemeen (Algcrië) gepleegd. Eenige kwaadwilligen drongeD in °den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de woning van eene alleenwonende vrouw die een herberg hield. Zij bonden haar eerst en na de laden en kasten geplunderd te hebben, werd het huisje in brand gestoken. De buren, die bij het zien der vlammen toesnelden, vonden nog slechts het verkoolde lijk der ongelukkige herbergiester. Eene daad van ongehoorde wreedheid met doodelijken afloop heeft in den nacht vau Zaterdag op Zondag in het hospitaal Beaujon te Parijs plaats gehad. Een liefdezuster, die, zooals eiken nadht tweemaal plaats heeftal de zalen van het hospitaal bezochtzag dat een der ledikanten ledig was. Zij riep dadelijk den ziekenoppasser, die op hare vragen stamelend antwoordde. De zusterdie door zijne vreemde houding achter docht begon te koestereu zette aan hare vragen klem bij. Eindelijk riep de oppasser 7daar is de zieke 1" en hij opende op hetzelfde oogenblik eene deur van een steenkolenhok, dat anderhalven meter lager lag. De liefdezuster bemerkte toen ia dit vertrek een drieëozestigjarigen grijsaard, Guesdon genaamd die zieltogende neerlag. Door den directeur van het hospitaal die inmiddels geroepen was, weru den ongelukkige onmiddellijke doch helaas vrpichteloozehulp verstrekt en de oppasser voorloopig in hechtenis genomen. Het onderzoekdoor den commissaris van politic ingesteld leidde tot arrestatie. De daderdie veertig jaren oud is was sedert twee maanden in het hospitaal in dienst. Na al reeds verscheiden malen van dienst te zijn verwisseld was hij op de zaal waar Guesdon die aan beroerten leed, te bed lag, als oppasser aangesteld. De oorzaak tot de verschrikkelijke daad was dat Guesdon die hulp noodig had deu oppasser riep die in staat van dronkenschap verkeerende, Guesdon aangreep en in het kolenhok smeet. De rechter van instructie Benoil heeft zich zoo spoedig mogelijk naar hel hospitaal begeven om van de zieken op de zaal die van dit drama getuigen zijn geweestgegevens te bekomen. PARIJS 7 Januari. Het Journal Officiel zal morgen mededeelen dat de heer De Freycinet optreedt als voorzitter van het ministerie en als minister vau buitenlandsche zakende heer Sarrieti als minister van binnenlandsche zaken Carnot als minister van financiënGoblet als minister van onderwijs Boulanger als minister van oorlog, Aubeals minister van marine, Demole als minister van justitie Bachaert als minister var. openbare werken Develle als minister van landbouw Lockroy als minister van koophandel, Granet als minister der posteiij. De landen, welke onder Frankrijks bescherming staan behooren niet meer tot het ministerie van marine, maar komen bij dat van buitenlandsche zaken. Om het protest te belette dat de republi- keinsche afgevaardigden wilden uiten tegen de oplossing der quaestie over de Carolinen eilanden en om tegelijk de amendementen te voorkomen, die de protectionistische afgevaardigden van Catalonië zouden indienen op het wetsontwerp, betreffende de verlenging der handelstractateri, en vooral op het verdrag met Duitschland, heeft de president van het kabinet, de heer Sagasta, in den senaat en in de kamer een decreet voor gelezen waarbij de zittingen der cortès geschorst worden. De out binding zal in Februari plaats hebbea on de algemecne verkiezingen in het laatst van Maart. De nieuwe cortès zulleu in de maand Mei bijeenkomen. E:n zoo plotselinge verdagiug der zitting werd niet verwacht. Volgens de verklaring der vrienden van het kabinet zou men weldra eene verandering in het ministerie kunnen verwachten namelijk de af treding in het ministerie van binnenlandsche zaken van justitie van openbare werken en van koloniën. Een aantal lersche pachters blijven halsstarrig weigeren hun pacht te betalen, en de huizen der landeigenaren alsmede vele hoeven en kudden vee moeten aauhoudend dag en nacht door po litie bewaakt worden om mogelijke moord of dynaraielaanslagen ts voorkomen. Alleen voor de bewaking van Lord Kenmares kasteel bij Killarney zijn 22 gerechtsdienaren noodig. In het graafschap Kerry alleen werd in het vorig jaar voor dergelijke doeleinden door de regeering een som van 10,000 (f120.000) uitgeven De bekende redacteur van de „Pall Mali Gazette" de heer Stead bevindt zich thans in de gevangenis te Holloway, om zijn straftijd te ondergaan. Ten eii.de den man zija gevangenis straf dragelijk te maken heeft het leger des Heils, naar de „Berl. Börsen Cour." verneemt hon derdvijftig muzikanten van de verschillende schouwburgen gehuurd die tot taak hebben om iederen dag gedureude verscheidene uren voor dat gedeelte van de gevangenis waarin de heer Stead zich bevindtvroolijke raelodicn ten ge- hoore te brengen om den gevangene eenige af leiding te verschaffen. De directie der gevan genis heeft tevergeefs naar verbodsbepalingen gezochtop grond waarvan deze rustverstoring zouden kunnen verboden worden. Onlangs berichtte men uit Zoeloelaud de ontdekking van een gounmijn. Een nieuwe dé pêche uit Winnipeg meldt de ontJekking var. zilvermijnen bij Port-ArthurOntario. Een maatschappij met een kapitaal van 2.500000 francs heeft zich gevormd tot exploitatie der mij nen en reeds is er een verkocht voor de som van 1.250000 francs. Te Birmingham verscheen een bruidegom voor het altaarzoodanig beschonken dat zijn bruid hem moest ondersteuuen. De geestelijke weigerde, ondanks haar smeekbeden, het huwelijk te voltrekken en de bruid viel daarop in zwijm'. In Birma gaat het nog niet naar wensch. Het laatste bericht uit Rangoon deelt mede, dat de vrijbuiterij in Beneden-Birma onverminderd voortduurt en dat de bevelvoerende officieren dringend om versterking vragen. Ook te Man- dalay en in de omstreken nier stad verspreiden de rooverbenden schrik. Drie sterke colonnes zijn afgezonden om deze buitensporigheden te beteu gelen. In het zuiden van het Engelsche graafschap Devon is Maandag een schok van aardbeving ge voeld welke vooral te Torerosa hevig was, maar nergens schade veroorzaakte. De rechtbank te Stone-oa-Trent heeft dezer dagen een vonnis uitgesprokenwaarbij lord Granville werd veroordeeld tot betaling van eene schadevergoeding ten bedrage van 150 pd. st. aan de weduwe van een ir. zijne steenkolengroe ven omgekomen werkman. Telegrammen uit Birma melden dat de toestand ernstig is geworden. Het aantal gewa pende rebellen rondom Mandalay hetwelk ge schat wordt op 10.000, breidt zich uit; zij staan onder bevel van de koninklijke prinsen. De Standard vernoemt uit Kaïro dat de be trekkingen tussohen de Engelsche en Turksche commissarissen eenigszins gespannen zijn. Moktar Pacha schijnt niet geneigd tot oene overeenstem ming te geraken. Bij het aanbesteden der scheper. die voor rekening van den Nooruduilschen Lloyd te Fahr- field ir. Schotland worden gemaakt heeft de maatschappij zich het ri cht voorbehouden om het binnenwerk als het meubileeren der kajuiten enz. in Duitschland te laten maken. Deze voor waarde zal vele takken van industrie in 't wes ten van Schotland treffer., daar de waarde van dat binnenwerk dat thans de Duitsche industrie ten goede zal komen op 30,000 pd. st. geschat wordt. In een zacdgroef te Kieef werden Zaterdag 3 mannen onder het zand bedolven. De eene werl spoedig gered doch de beide anderen werden eerst den volgenden dag als lijken te voorschijn gehaald. Een dievenbende maakt tegenwoordig te Frankfurt hare tournee. Zij heeft liet voorna melijk op da woningen van kunstanaars voorzien en doet hen op die wijze de nadeelen van hunne beroemdheid gevoelen. Het stadsbestuur heeft besloten de nachtpoiitie belangrijk te versterken en de straatverlichting te verbeteren. Op oudejaarsavond is te Duisburg de groote klok der Salvator-kerk bij het luiden voor de godsdienstoefening, neergestort. Het gevaarte, dat 1500 kilogram zwaar is, richtte in den toren groote schade aan en viel beneden in stukken. Gelukkig bekwam echter niemand eenig letsel. De Miincheners schijnen in de zorg voor hun eigendom nogal nalatig of goed van ver trouwen te ziju. In den nieuwjaarsnacht vond de politie, bij hare ronde niet minder dan 538 huisdeuren openstaan. Te Aken zijn weder een vrouw en een kind door kolendamp gestikttengevolge van het af sluiten van een kachelklep in een slaapkamer. Twee kinderen, die ook in dat vertrek sliepen verkeeren in een bedenkelijken toestand. Nog altijd schijnt er niet genoeg tegen dergelijke on voorzichtigheden gewaarschuwd te ziju. Een afschrikkend voorbeeld van een ander kwaadwaartegen herhaaldelijk vau alle kanten geijverd is, kwam dezer dagen te Zerbst (Anhalt Dessau) voor. Daar is een meisje gestorven ten gevolge van een te nauwgeregen corset. Zij viel, op een feest waar zij druk meedanste, plotseling door een beroerte getroffen levenloos op den grond. WAALWIJK. Zondag 10 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, iu de zaal Musis Sacrum Programma ad libitum. Waalwijk, 9 Januari IS86. Bij koninklijk besluit van 31 December jl. is afwijzend beschikt op het beroep, door den raad der gemeente Reusel ingesteld van het besluit van gedeputeerde staten van Noordbrabant van 27 Aug. 1885, waarbij goedkeuring is onthouden aan eene regeling, door genoemden raad en dien der gemeente Hoogemierde vastgesteld, omtrent de toelating van kinderen uit Reusel op de openbare lagere scholen te Hoogemierde. De afwijzing is in hoofdzaak gegrond op het feitdat het gemeenschappelijk besluit ook bepaaltwanneer het gemeentebestuur van Reuzel verplicht zal zijn, de openbare school aldaar weder te openen en zoodanige bepaling niet tot een onderwerp van ge meenschappelijke regeling kan gemaakt worden. De beetwortelsuikerfabriek aan de Groenendijkscbe haven te Oosterhout is ver kocht voor f 104,330,91 aan den heer J. Bressers te Dongen. Onder deze som is begrepen de inventaris, die volgens taxatie moest overgenomen worden voor f 18,330.91 Te Deventer heeft de Wiener bier brouwerij en mouterijmet woonhuis en bijliggende grondenbij toeslag in massa opgebracht f 45,000. Koopers zijn de heeren Van der Harten uit Eindhoven en Luk tie uit 's Hertoger1- bosch. De gemeenteraad van Eindhoven b^ft op advies van de kamer ,van koophandel besloten, in tegenstelling met die van 's Her togenbosch, Breda en meer andere plaatsen, voor het behoud van de vrije weekmarkt. De toestand van Andel is inderdaad niet aangenaam. Het is er than3 zoover gekomendat men bij de teraardebestelling van eeu lijk groote moeieiijkheden ondervond, aangezien er iu de gemeente geen aml)fenaar van den burgerlijken stand is. De gemeente secretaris, die ook reeds ziju betrekklng ^ad neergelegd, heeft die echter maar weer aaa~ vaard, doch onder zekere voorwaarden- Uil- alles blijkt echter duidelijk, dat de toestand zoo verward is, dat een verandering dringend noodig moet worden genoemd. Men schrijft uit Grave van Donderdag: De stand der Maas is heden 9 ure v/m. 9.01 M. A. P., of 0.41 M. was in 24 uren. De uiterwaarden loopen allengs onder. Een bericht uit Maastricht van heden ochtend meldt 0.96 M. was in het laatste etmaal. Het schijntdat de sinds jaren ge volgde manier bij liet coutracteeren van suikerbieten bij de landbouwers tegenstand ondervindt. Waren het tot dusver de sui- kerfakrikantendie de prijzen en de wijze van levering vaststelden, thans wenschen de verbouwers van dit artikel zich meer te doen gelden. In Zuid-Bevelaud ziju op verschil lende plaatsen de landbouwers in overleg getreden en hebben aan de fabrikanten eenige voorgaarden gesteld. In een onlangs ge houden vergadering van belanghebbenden te Baarland werd o. a. besloten geen bieten te verkoopen voor minder dan f 11 per 1000 K. G. nettoen bepaald dat het contract rechtstreeks gesloten zal worden tussclien de landbouwers en deu suikerfabrikant. Ook de tot dusver gebruikelijke manier van het wegen der suikerpenen zal niet meer worden gevolgd, maar de levering zal alleen geschie den nadat de bieten op de z. g. fairbauk zijn gewogen. Naar het „Dagblad" bericht, bestaat er sedert 1 Januari bij het ministerie van waterstaat enz. geen afdeeling telegraphie meer en is die tak van dienst bij de poste rijen ingesmolten. Met bet rekenplichtig beheer der rijkstelegraaf blijft echter de in specteur, de heer A. H. van Thiel belast. Eenige dagen geleden is de dagvaarding in®de zaak van den officier van justitie te Arnhem, contra de wed. Balkley c. s. aan de drie beklaagden beteekend. Kloppers, die op pistool in de gevangenis te Arnhem zich in voorloopige hechtenis bevindt, ontving daar bet gewichtige stuk. Het bevat, buiten de onzen lezers reeds bekende feiten geen nieuwe bijzonderheden. Daar in correctioneele zaken geen getuigenlijst vooraf wordt betee kend, kunnen wij nog niet vermelden wie als getuigen zullen woideu gehoord. Noordhof, Wolff en de zes gehuurde hel pers zullen allen moeten verschijnen. Waar schijnlijk zullen van de zijde der verdediging getuigen a décharge worden opgeroepen, waar onder ook eenigendie reeds voor het ge rechtshof te 's Graveuhagein het eerste proces, getuigenis hebben afgelegd. Algemeen verwacht men, dat de belang rijke terechtzitting minstens twee dagen zal duren. De planeet Venus bereikt 11 dezer het maximum van baar glans als avondster en is bij heldere lucht ongeveer een half uur voor zonsondergang reeds met het bloote oog te zien. In zuidelijker klimaat komt zulks meer voor en gaf dit in vroegere tijden herhaaldelijk aanleiding tot volksoploopen. De sneeuw die hier Woensdag is gevallen, was blijkbaar slechts eeu klein ge deelte van de groote hoeveelheden, die in naburige rijken viel. In Belgie, zoowel als in Groot-Brittanie is veel sneeuw gevallen: Zoo leest men in het Antwerpsche Handels blad dat eergisteren tengevolge van de sneeuw op verschilleude plaatsen van Antwerpen een zeer groot aantal telephoondradeu zijn ge broken, terwijl de stad geheel van het tele- graafnet is afgesloten, wat ook telegraphische correspondentie tusschen die stad en Neder land onmogelijk maakte. Ook de Londenscbe bladen verhalen van sneeuwstormen uit alle deelen van Engeland. Te Londen leed het verkeer daardoor veel schade; verscheidene telegraaf- en telephoondraden zijn gebroken, terwijl ook een groote telephoonpaal door den druk bezweek. Eergisteren morgen was het wagenverkeer in het East-End bijna ge heel gestremd. Vele telegraafdraden zijn ge broken, en veel omnibussen en rijtuigen in gesneeuwd in de op sommige plaatsen 8 voet hoog opgewaaide sneeuw. Van persoonlijke ongelukken wordt nergens iets vernomen. Gisteren en heden nacht zijn ook hier weder groote massa's sneeuw gevallen, ver gezeld van windvlagen, en, naar 't. zich laat aanzien, krijgen wij nog meer. Dientengevolge hebben de verschillende vervoermiddelen alsook de brievenpost ver traging ondervonden. Bij de gerechtelijke opening van het lijk van den millicien B. van het 1ste regim. vesting artillerie te Utrecht die door een patrouille gearresteerd werd en plotseling in de hoofdwacht overleed, is, volgens het „U. D." gebleken, dat de dood is veroorzaakt door uitstorting van bloed iD de hersenen zoodat hij tengevolge van een val moet zijn gestorven. De begrafenis had met militaire eer op de R. C. begraafplaats aldaar plaats De kist is verzegeld en het on derzoek wordt met de meeste gestrengheid voort gezet verschillende getuigen, zoowel burgers als militiiren, worden gehoord.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2