Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Balkan-Schiereiland. Amerika. BINNENLAND. op 's graven landgoed, zijn bewijs var, vergun ning niet bij zich had. De koningiu-regentes heeft Zaterdag den nieuwen Nederlandschen gezant een gehoor toe gestaan om zijne geloofsbrieven in ontvangst te nemen. De regeering bereidt een wetsontwerp voor tot herziening van het stelsel van openbaar onderwijs op liberale grondslagen. MADRTD, 11 Januari. Den vorigen nacht trachtte een sergeant met veertig soldaten zich meester te maken van het kasteel San Julian te Carthagena. Dc aanvallers die den kreet aan hieven „leve de republiekwerden terugge slagen door de bezetting van het kasteel en de troepen der stad, onder bevel van den militairen gouverneurdie lichtelijk gekwetst werd. Den opstandelingen is het gelukt te ontkomen op een koopvaardijschip dat hen wachtte en naar Oran is vertrokken. Officieel wordt gemeld dat de koningin in persoon het parlement zal openen. Aan Daily News wordt nit Athene bericht, dat de regeering aan eenige vrienden verklaarde dat oorlog onvermijdelijk is. De ministers bestellen groote hoeveelheden provisie en ammuuutie ec maken schikkingen voor een langdurigen veld tocht. De Standard verneemt uit Athene dat de regeering aldaar van plan is, twee pantser schepen te koopen in Daitschland en dat de koning binnenkort naar Thessalie gaat om troepen ie inspecteeren. De Times verneemt uit Konslantinopel dat, volgens particuliere telegrammen uit Egypte Moektar Pacha in het geheim intrigeert tegen den ijhedive en de onJer-koninklijke dynastie, hetzij ten eigen batehetzij ten bate van den sultan. Het schijnt dat Duitschland Moektar's intriges steunt. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News datnaar men gelooftalle plannen voor het houden eener nieuwe conferentie aldaar opgegeven zijn. Bulgarije heeft aan de Porte de volgende voorstellen doen toekomen lo Turkije erkent de Bulgarijsche unie op grondslagen over welke later zal worden beraadslaagd; 2o Bulgarije stelt zijn leger voorwaardelijk ter beschikking van den sultan 3e Bulgarije gaat voort met de regel matige tribuut-betaling aan de Turksche schatkist; 4e Bulgarije waarborgt de rechten van den sultan op de ontvangsten der tolkantoren; 5e Alexander gaat naar Koustanstinopel om door den sultan op zijnen troon te worden bevestigd. Oostenrijk verzet zich tegen doch Engeland ondersteunt deze voorstellen over welke het Turksche ministerie beraadslaagd heeft zonder tot eene slotsom te geraken. Onder voorzitterschap van den khedive werd Zaterdag de eerste bijeenkomst met den Engelschen en den Turkschen commissaris (Sir Heniy Drummond Wolft ec Mouktar Pacha) gehouden. Mouktar was van oordeel dat het herstel van den vredestoestand in Soedan alleeu mogelijk is met het zwaard in de eene en den vredepalm in de andere hand. Slechts door een uitsluitend uit Muzelmannen bestaand Egyptisch leger zon dit doel verwezenlijkt kunnen worden. De volgende bijeenkomst zal waarschijnlijk den 13en dezer gehouden worden. Tusschen de Duitsche bladen heerscht er op 't oogenblik een eigenaardige strijd. De organen van alle partijen spreken over de wederzijdsche verleening van ridderorden door den keizer en den paus, naar aanleiding der beslissing in de Carolinen-quaestie. De bladen der regeeringspartij roepen triom fantelijk uit Nu moet toch iedere katholieke kiezer zien, dat de door Windthorst opgeworpen fictie eener Diocletiaansche vervolging der kerk ten eenenmale onwaar isdaar toch anders de paus niet prins Bismarck met de hoogste pauselijke orde zou hebben begiftigd; terwijl ook de pauselijke staatssecretaris Jacobini niet van keizer Wilhelm de orde van den Zwarten Adelaar zou hebben verkregen en aangenomen wanneer er tusschen den eersten wereldlijken en den eersten geestelijken souverein geen goede verstandhouding bestond. De katholieke bladen geven in antwoord hierop te kennen Kinderen laat u daardoor niet overbluffen. Die geheele wisseling van ridderorden is een diplomatieke beleefdheid, die geen penr.ing waard is. Op de binnenlandsche kerkelijke politieke wetgeving heeft zij volstiekt geen invloed. Onze katholieke kiezers blijven getrouw aan onze partij, en Windthorst blijft onze man dien wij en dien onze katholieke kiezers volgen omdat hij beter weet waar de schoen wringt en hoe er met Bismarck moet worden te werk gegaan. In weerwil dezer zegevierende taal van den kant der katholieke ten gunste eener voortzetting der anti-Bismarksche politiek van het centrum, zijn de liberale organen alles behalve met die „Liebangelei" tusschen den paus en den rijks kanselier ingenomen. Ook de orthodox conser vatieven dat wil zeggen de mannen van den uitersten vleugel der rechterzijdewat de strenggeloovige protestanten betreft, gevoelen zich eenigzins onbehaaglijk bij de gedachte dat Bis marck ten slotte in het parlement toch eene katholieke hulpbende zou kunnen winnen. Die protestanten verdiepen zich dan ook in waar schuwingen tegen de lokstemmen uit het Vaticaan, onder bewering dat de pauselijke diplomatie toch tot geen eerlijken vrede geneigd is. (N.R.) Prins Bismarck heeft te gelijk met de Christus-orde dec volgenden brie? van den paus ontvangen. Leo P. P. XIII biedt den uitmuntenden man prins Otio van Bismarck, den grooten kanselier van het Duitsche rijk zijnen groet. Naardien ter zake der Carolinen-cilauden op de door ons voorgestelde voorwaarden eene ge lukkige overeenkomst is verkregen hebben wij gezorgd dat den hoog verheven keizer van Duitschland onze groote vreugde over dat welsla gen werd medegedeeld. Doch ook aan u hooggeachte prins, willen wij deze onze blijdschap kenbaar makenaan udie eigen oordeel en eigen ingeving volgende, aanleiding hebt gegeven dat het geschil ons ter vereffening werd voor gelegd. Jagaarne en na r waarheid erkennen wijdat wanneer het gelukt isde vele moeie- lijkheden dezer taakte overwinnen,ditgrootendeels ligt aan de bereidwilligheid en den ijver, waarmede gij van het begin tot het einde onze pogingen hebt gesteund. Mitsdien betuigen wij u onze dankbaarheid hiervoor dat vooral op uw advies ons de hooggewenschte gelegenheid werd gegeven om in dienst des vredes eene zoo inderdaad edele taak uit te oefenen eene taak die in de geschiedenis van den apostolischen stoel niet nieuw is, maar waartoe toch sinds langen tijd geen aanzoek meer was ontvangen ofschoon er nau welijks iets is wat zoo voortreffelijk met den aard en het wezen van het Roomsche pontificaat overeenstemt. Gij hebt ten deze vrijmoedig uw oordeel gevolgd, en, dc quaestie meer naar haren werke'ijken aard dan naar de meening van an deren of naar traditie beoordeelende hebt gij niet in 't minst geaarzeld, in onze onpartijdigheid vertrouwen te stellenwaarbij u blijkbaar de openlijke of stilzwijgende instemming werd ver leend van alle onvervalscht oordeelenden, en wel met bijzondere blijdschap van de zijde der ka tholieken over het geheele wereldrond, voor welke de eerehunnen vader en herder bewezen voorzeker hoogst welgevallig moest zijn. Uw staatsmansbeleid heeft het meeste bijgedragen om het Duitsche rijk die machtige grootheid te doen verkrijgen welke allen erkennen en waardeeren en thans is uw streven er op gericht, het duur zaam te bevestigen en te doen bloeien, liet is uwe wijsheid echter niet ontgaanwelk eene groote kracht er voor de instandhouding van de openbare orde en vau het staatswezen gelegen is in die machtwelke door ons wordt uitgeoefend, inzonderheid wanneer haar, door wegruiming van alle hindernissen vrijheid van handelen wordt gegeven. Het zij mij derhalve vergundeen blik in de toekomst te slaan en ir, het thans gebeurde eene voorspelling voor het latere te zien. Ten einde gij intusschen van onzentwege een aandenken zoudt hebben, zoowel aan onze daad als aan onzen wensch benoemen wij u bij dezen tot ridder der orde van Christuswaarvan wij u bij dit schrijven de waardigheids-teekenen doen ter hand stellen. Gegeven te Rome bij St. Pieter den 31 De cember 1885 in het achtste jaar van ons pon tificaat. (Eigenhandig) Leo P. P. XIII. Als een voorbeeld van den enormen weer stand die door de Westinghouse rem aan een trein wordt aangebrachten van den korten af stand waarop bij eene verbazende snelheid een trein die van zulk een rem voorzien istot stilstand gebracht kan worden diene dat een trein van Berlijn naar Milaan, die het Wurtem- bergsche station Fhalkausen met eene snelheid van 70 kilometer per uur passeerde, op dat punt het hoofdspoor verliet en op een zijspoor liep dat slechts 146 M. is lang en tot aau den rand van een kaaimuur aan den Neckar loopt. Toen de machiuist zag dat de wissel hom op 't zijspoor brachtverspilde hij geen tijd met onnoodige sigualen, maar remde met de grootste tegenwoordigheid van geest door zijn Westing house alle rijtuigen zoodat de geheele trein op enkele meters van den bedoelden rand stopte. De machinist heet Kohier en werd voor dit feit met de zilveren medaille en 100 mark beloond. Dit geval pleit wel voor de voordeelen van een oogenblikkelijk remmen op alle rijtuigen, eene eigenschap die de Westinghouse rem in hoogere mate dan eenige vacuumrem bezit. Bij het koloniaal bestuur te Berlijn is het bericht ontvangen, dat de Duitsche korvet Alba tros op een der Samoa-eilanden zee-soldateu aan land heeft gezet ter bescherming der Duitsche handelaren en er de vlag van Samoa heeft neer gehaald. De Engelsche regeering meent goede reden te hebben om te gelooven, dat het niet in Duitschland's plan ligt de eilanden in te lijven. De werkplaats in het magazijn van het arsenaal te Kiel is ten gevolge eener ontploffing totaal vernield. Vier soldaten zijn daarbij om gekomen en drie zwaar gewond. Uit Aken wordt gemeld, dat Vrijdagavond aldaar een hevige brand is uitgebroken in de wolspinnerij der heeren Kaiser en Biesing. De fabriek, benevens inhoud, werden eene prooi der vlammen. Honderd arbeiders zijn door deze ramp broodeloos. De gebouwen enz. zijn door assurantie gedekt. Waarschijnlijk zijn acht werk lieden omgekomen. Op verschillende plaatsen zijn eer^ verkoolde menschenbeenderen gevonden, waarna men vier lijken onder de puinhoöpen heeft ontdekt. De brand moet ontstaan zijn doordat een vlok wol in aanraking kwam met een gasvlam. Spoedig na den diefstal bij den juwelier Granichstadten te Weenen ontving de politie te Budapest een anoniem schrijven, waarin de han delingen van de misdadigers zoo juist geschilderd waren, dat de meöedeelingen door een der deel nemers aan de misdaad persoonlijk moesten ge daan zijn. De politie loofde eene belooning van 5000 florijnen uit, wanneer de schrijver van den brief zich bekend maakte. Dit deed hij echter niet. Voor korten lijd werd te Pest eene zekere vrouw Lampl vermoord en bij de opsporing der moordeuaars ontdekte men dat vrouw Lampl den brief had afgezonden en dat de inbrekers de vrouw uit vrees voor verraad voor eeuwig tot zwijgen hadden gebracht. Twee der moordenaars zijn bij de politie bekend en worden vervolgd. In de rijksmunt te Weeueu is mm een diefstal op het spoor gekomen. Een jonkman heeft in het begin van December bij ecu geldwisselaar dukaten van 18S6 gebracht terwijl die geldstukken niet voor 15 Dcc. in om loop kwamen. Men vermoedt, dus dat eruit de verzegelde zakken met nieuw aangemunte dukaten eenige honderdduizenden stuks een diefstal is gepleegd. Omtrent het bedrag en de daders daarvan is een onderzoek ingestelddat vrij omslachtig is; want alle personen, bij het munten en het behandelen der geldstukken werkzaam, zijn er in betrokken. Binnen twee maanden zal voor het hof van assises het proces behandeld worden in de zaak van het bekend maken der plannen van het tuig huis en de vestingwerken te Spezzia aan eene vreemde mogendheid. De aanklachtgelijk reeds vroeger is ge meld is gericht tegen drie personen twee broeders Vecchi en iemand des Dorides genaamd. De advocaten der beschuldigden beweren, dat de zaak bij lange de verhoudiug niet heeft als be weerd is en dat de openbare behandeling dezer zaak zal doen zien, hoezeer zij door praatjes is overdreven. De postwagen van een spoortrein op de lijn MilaanVerona is Maandagavond iu brand geraakt. De brieven en pakketen zijn voor het grootste gedeelte verbrand. De beambte redde zich door uit den wagen te springen. Dat de vereeniging van Bulgarije en Oost- Rumelië bij de bevolking van de beide landen reeds diep wortel heeft geschoten blijkt bijna dagelijks op de meest ondubbelzinnige wijze. De correspondent van den „Standard" te Sofia deelde voor eenige dagen mededat op groote schaal aanstalten werden gemaaktom bij gelegenheid van het Grieksche Kerstfeest de vereeniging fees telijk te herdenken. Niet minder dan 10,000 Bulgaren en Rumeliërs hebben lijdelijk verlof ontvungeu om hunne haardsteden op te zoeken; de meesteu hunner zullen aan deze volksdemon stratie deelnemen. Gedurende de beide laatste weken zijn ouge- veer 15,000 man den Trojaanschen bergpas, tus schen Tatar Bazardijk en Phillippopel, gepasseerd, om Kerstmis te gaan vieren. De sneeuw ligt hier en daar niet minder dan vijf voet hoog zij is echter niet in staat de manschappen van een bezoek aan hunne vrienden en bloedverwan ten terug te houden. De belastingen komen zeer geregeld inen onder de bevolking heerscht een zeldzame te vredenheid over den loop der gebeurtenissen, die niet weinig afsteekt bij het wantrouwen, waar mede de Turken over het algemeen worden ga deslagen. Zelfs Madjid-Pacha werd, op zijne reis vau Adriauopel, uren lang aan de Oost Ru- melische grens opgehoudeneu kon zijne reis naar Sofia eerst vervolgennadat vorst Alexan der per telegraaf last had gegeven, den Turkschen gevolmachtigde te laten doorgaan. De vertegenwoordigers van alle mogend heden hebben instructies ontvangen voor een collectief optreden te Belgrado, Sofia en Athene, ten eiude eene min of meer omvangrijke ont wapening te verkrijgen. In Griekenland en vooral te Athene schijnt mennaar de correspondenties uit de Grieksche hoofdstad in de „Standard" en „Daily News" te oordeelen zeer oorlogzuchtig gezind zijn, wanneer Griekenland geene schadeloosstelling bekomt na de vereeniging van Bulgarije met Oost-Rumelië. Ofschoon de Grieken weteQ dat de mogendheden tegen hen zijnworden de krijgstoerustingen onverpoosd voortgezet, zoodat het leger weldra voor een veldtocht zal gereed zijn. In de diplomatieke kringen te Berlijn gelooft men niet, dat de Grieksche regeering gevolg zal geven aan hare bedreiging en tot vijandelijkheden zal overgaan daar haar legermacht niet alleen minder talrijk is dan die der Porte, maar ook veel minder goed is uitgerust. De „Köln. Zeit." meent dan ook dat den sultan een oorlog met Griekenland zeer aangenaam zou zijn. Eene overwinningdie zoo goed als zeker is zou de rust voor langer tijd herstellen dan langs di- plomatieken weg mogelijk is, en bovendien zou de Porte wier soldaten reeds zoovele maanden ge reed siaan den anderen staten op het Balkau- Schiereiland meer ontzag inboezemen wauneer deze zien dat het Tuiksche leger niet uitsluitend dient tot vertoouingen en dreigementen. Verscheidene steden in Pennsylvauië waar onder Pittsburg, hebben kolenmijnen in hare nabijheid. Scdeft langen tijd verwarmen en ver lichten die steden zich door middel van gas, dat zich op natuurlijke wijze uit de onderaardscue minerale lagen oplost. Die kolenmijnen werden daartoe met buizen aan de steden verbonden. Alles ging zeer goed en iedereen vond de wijze van verwarmen en verlichten zeer goedkoop toen de steden Pittsburg cn Allegheny City zich plot seling tengevolge der strenge koude van hare ge- ivoneu gasvoorraad beroofd zagen. Men kan zich geen deukbeeld vormen van de stoornis welke de onverwachte verdwijning vanjiet gas in deze steden teweegbracht. Te Allegheny City alleen waren meer dan 1000 huizen van alle brandbare stof en verlichting beroofd. Zelfs de personen die nog steenkolen in hunne keiden hadden be waard konden er geen gebruik van makeD, daar. zij in hunne huizeu de kachels door gastoestellen hadden vervangen. Een groot aantal fabrieken, waar dag en nacht wordt gewerkt, zijn nu ge sloten. In particuliere woningen eu zelfs in ho tels moest men zich te bed begeven bij gebrek aan vuur. De maatschappijen, die natuurlijk gas leveren hebben beloofd, dat een dergelijk feit zich niet meer zal voordoen. Niet alleen Alleg heny City en Piitsburg zijn plotseling van vuur en licht beroofd, hetzelfde had plaats te Beaver Faiiis, New-Brighton en andere minder belang rijke gemeenten van denzelfdeu staat. Waalwijk, 13 Januari 1886. Door den koning is de beslissing verdaagd omtrent de volgende door de staten der provincie Noordbrabant in hunne jongste najaarszitting genomen besluiten, als a. tot oprichting van een waterschap onder de benaming van „de Mooie Keene"; b. tot vaststelling van een reglement voor dat waterschap; c. tot vaststelling van een nieuw regle ment voor liet waterschap „de Oude Fijnaart", d. tot wijziging van het reglement voor het waterschap ,/t Nieuwland of Mancia Winterpolder" en e. tot herziening van de classificatie der gronden in het waterschap „de Dorpspolder van Vucht." Het hoofdbestuur van „volksonderwijs/ Vereeniging tot bevordering van het volks onderwijs en het schoolbezoek in Nederland, wendde zich bij adres tot de tweede kamer met verzoek om hij eene eventueele herzie ning van art. 194 de grondwet, niet aan te tasten de volgende beginselen lo. dat de regeering heeft zorg te dragen voor het openbaar onderwijs, niet slechts ter noodzakelijke aanvulling van hetgeen parti culiere krachten ongedaan mochten laten maar ter vervulling van een steeds en in de eerste plaats op den staat rustenden plicht; 2o. dat deze verplichting niet minder omvat dan voldoend en, zonder onderscheid van godsdienstige belijdenis, voor algemeene behoeften ingericht onderwijs, verkrijgbaar te stellen voor allen die dit begeeren 3o. dat dit onderwijs kosteloos verkrijg baar moet zijnniet alleen voor onvermo— gendenmaar ook voor minvermogenden voor zoover dezen zich hiertoe aanmelden 4o. dat de vrijheid van het bijzonder on derwijs behoort gewaarborgd te biijven, mits onder de voorwaardep, thans in alinea 4 van art. 194 vervat; terwijl tevens aan dit bij zonder onderwijs nimmer subsidie uit de staatskas mag worden verleend, tenzij het zich naar den algemeenen regel, bij alle van staatswege gegeven onderwijs in acht te nemen, en onder no. 2 door ons vermeld. Yan de Veluwe schrijft men De groote jaarlijksche hout veilingen zijn weer in vollen gang. Niettegenstaande der lage schors- en schelhout prijzen in 1885 toen verschillende opkoopers eer schade dan voordeel hebben behaald, worden weer vrij hooge prijzen besteed, zoo o. a. te Barneveld naar berekening tot f40 per voer voor de schors. Het schelhout van vorige jaren bleef aldaar en op andere plaatsen tot heden voor een goed deel onverkocht. Bij weinig handel bedingt men te Barneveld voor het bosjes hout ternauwernood f 3.50 per vim 104 bos. De heer II. W. J. B», kassier te 's Hertogeubosch wonende te Berlikum is 11. Zaterdagavond omtrent 6l/2 ure, kort nadat hij met zijn rijtuig te Berlikum was aangekomennabij den vijver in zijn tuin zieltogende gevonden met eene gapende wond in de borst, veroorzaakt door een geweerschot. In verband hiermede zijn de crediteuren van de firma ter vergadering opgeroepen tot rege ling eener overeenkomst van betaling. Een bediende bij de Amsterdamsche bank heeft Zaterdag getracht zich in een hotel te ;s Bosch van het leven te berooven. Hij werd 's morgens bloedende, met afgesne den polsen gevonden, doch leefde nog en zal waarschijnlijk spoedig herstellen. Waarschijn lijk is valschheid in geschrifte en verduistering van ongeveer f3000 de oorzaak van zijn poging tot zelfmoord. Uit Made wordt van 11 Januari ge meld: Terwijl A. de Laat en zijne vrouw afwezig en enkele hunner kinderen alleen tehuis waren, brandde heden middag zijne woning

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2