Nummer 9. Zondag 31 Januari 1886, 9e Jaargang. MD 11 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. ZEVEN MILLIOEN. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN. BRIEVEN Novelle door MAX RING. De Echo 7an het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Dec. Van Waalwijk. J. A. Boom. Oosterwijk. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, BAGGERMAN. Zonder eenig verder incident heeft de kamer de begrooting van justitie aangenomen met 73 tegen 23 stemmen. Het hof van appel te Brussel heeft in raad kamer geweigerd, den burggraaf Dupleix de Ca- dignan tegen een borgtocht van fr. 10,000 op vrije voeten te laten. Hij blijft dus in voorloopige hechtenis maar de behandeling van zijn proces in hooger beroep zou, naar gemeld wordt, reeds over drie weken plaats hebben. De jongste telegrammen uit Saigon bevestigen de laatste berichten over den ernstiger, toestand in Cambodscha. De opstandelingen hebben na het einde van den regeutijd overal weder naar de wapens gegrepen en verontrusten het geheele land. De gouverneur van Cochinchina, generaal Begin, die de hervatting der vijandelijkheden met zekerheid verwachttehad reed3 vooraf maatre gelen genomen. Hij zond kolonel Baders als resident generaal met alle beschikbare troepen naar Pnom-Penh, de hoofdstad van Cambodscha, en liet in de omgeving der stad blokhuizen op lichten. Aan de grens van Cochinchina en Cam bodscha hebben reeds ontmoetingen met de op standelingen plaats gehad. De regeering is zeer verbolgen op generaal Courcy. Toen de opperbevelhebber bericht ont ving, dat hij moest terugkeeren en generaal War- II Verrast bleef hij staan om te luisteren. Daar hij echter niets meer vernam, en in weerwil van zijn scherp gezicht geen menschelijk wezen kon ontdekken, geloofde hij zich vergist te hebben. Reeds wilde hij voortgaan, toen het angstig ge roep nog duidelijker en dringender werd her haald. Haasiig snelde hij nu in de richting, vanwaar hij het geroep had vemomen het bosch in, en kwam weldra aan eene van die moeielijk toe gankelijke woudkloven waarin een wandelaar, die met de streek niet bekend is, licht kan ver dwalen. Opnieuw bleef hij staan, daar hij zich niet kon voorstellen, dat een bekende van hem in dezen onbegaanbaren afgrond vrijwillig zou vertoeven. Mijnheer van Bergen klonk het thans ten derden male zeer duidelijk in zijne nabijheid. Nu was er geen twijfel meer mogelijk. Ik kom riep hij luid. Dit was echter gemakkelijker gezegd dan ge daan, daar hij van de hoogte, waarop hij ach bevond, niet zonder gevaar in de diepte kon komen, hoe bedreven in lichaamsoefeningen hij ook was. Nu eens aan een boomstam, dan weder aan een buigzamen tak zich vasthoudende, ge lukte het hem eindelijk langs de steile helling, die met afgevallen dennennaalden bedekt en daardoor zeer glad was, naar beneden te komen, tot hij den vlakken grond onder de voeten had. Eerst thans bemerkte hij twee jonge dames, die op hare wandeling door het bosch verdwaald waren, en door hare vruohtelooze pogingen om net tot zijn opvolger was benoemd, had Warnet Tonkin reeds verlaten. Courcy had zonder mede weten der regeerir.g den generaal naar huis ge- zondeu en hem door ecu ander vervangen. Ge lukkig lag de bootwaarmede Warnet was ver trokken nog op de reede van Saigon zoodat de generaal onmiddelijk naar Hanoi kon terug keeren. De commissie tot onderzoek van het am- nestievooistel is gekozen. Zes leden er van zijn tegeu de amnestiedrie wenschen een beperkte amnestie terwijl slechts twee leden der commis sie mgr. Freppel en Laguerre voor de geheele amnestie zijn. In den ministerraad is het decreet, rege lende het protectoraat over Tonkin en Madagas car goedgekeurd. In de couloirs der kamer verzekert men, dat de regeering besloten heeft ten aanzien der amnestie in de houding te volharden, die zij bij de beraadslaging over de urgentie heeft aange nomen. Ferdinand De Lesseps is Donderdag te Southampton scheep gegaan naar Panama, met zijn genoodigdeu afgevaardigden van eenige kamers van koophandel eu deskundigen uit Frank rijk en het buitenland wien hij den staat der werken van het kanaal zal laten zien. Men beschouwt in Frankrijk die reis als een zekere waarborg voor de voltooiing van het groote werk dat in 1889 gereed moet zijn. Zooals men weet zijn er vooral van Ameri- kaansche zijde, veel ongunstige berichten omtrent de kansen van het Panama-kanaal verspreid. Maar De Lesseps twijfelt volstrekt niet of de aangevoerde bezwaren zullen s chitterend gelo genstraft worden evenals bij ziju eerste reuzen werk het Suez-kanaal is geschied. Welke voordeelen die onderneming heeft opge leverd, toonde de wakkere grijsaard eenige maan den geleden aan toen hij zich verdedigde tegen verscheidene beschuldigingen en lasterlijke aan tijgingen. Men had gezegd, dat hij voor het Suez kanaal Frankrijk 600 millioen francs ontnomen had, om die aan het buitenland te geveu. Maar hij toonde aan dat de voordeelen, door Frankrijk van het •ig—Mg den rechten weg terug te vinden uitgeput, zich in de grootste onrust bevonden. Mijn hemelriep de luitenant verrast, toen hij zijne beide buurdamesde energieke nicht en de schuwe gezelschapsjuffer van mevr. Grund herkendehoe komen ae dames hier? Wij wilden een uitstapje doen naar den Golm, die wegens zijn heerlijk uitzicht beroemd is, en zijn daarbij verdwaald, antwoordde juffr. Richter. Dat verwondert mij nietgij zijt in plaats van rechtuit te gaan te veel links afgeslagen, en in de zoogenaamde Wolfskloof terecht gekomen. Welk een geluk, dat Flora u terstond ge zien en herkend heeft 1 De luitenant richtte zijn blik onwillekeurig naar dé blozende gezelschapsjuffer. Indien het mij vergund is, zal ik de dames den weg wijzen en naar den Golm vergezellen, zei hij. Gij zijt al te goed, maar dat mogen wij niet aannemen. Indien gij ons slechts uit de kloof en op den rechten weg brengen wildet. Zeer gaarnel hernam hij een weinig geraakt. Ik vreesde slechts dat u eenig nieuw ongeval mocht overkomen, en gij andermaal zoudt kunnen verdwalen. Maar indien mijn gezelschap u on aangenaam is. Hoe kunt gij dat denken Wij willen slechts mijnheer geen overlast aandoen. Integendeel, voegde de gezelschapsjuffer er bij, het zal ons zeer aangenaam zijn, indien gij ons wilt vergezellen. Niet zonder bezwaren en hindernissen van allerlei-aard gelukte het den luitenant, die door zijn menigvuldige uitstapjes met den geheelen omtrek bekend wasden uitgang uit de diepe kloof te vinden en de dames op een wel is waar begaanbaar, maar toch moeielijk pad te brengen, zoodat deze zich genoodzaakt zagen dikwijls van kanaal getrokken, 1,250 millioen francs bedroe gen. De bruidschat zijner tweede vrouw, 100.000 francs, dien hij in aandeelen van het Suezkanaal geplaatst h--d is nu tot 2 millioen aangegroeid enz. En van het Panama-kanaal verwacht „de groote Franschman," zooals Gambetta hem, in de dagen van zijn tegenspoed, noemde, niet minder goede uitkomsten. In het station van Saint-Denis bij Parijs ontstond een eigenaardige brand. Door vonken, die uit een locomotief ontsnapten geraakte een trein ge'aden met petroleum aether en chlo roform in brand. Drie waggons zijn geheel ver brand doch persoonlijke rampen zijn gelukkig niet te betreuren. De zaak Barrême belooft nog hee' wat hoofdbrekens te kosten. De rechercheurs, belast met de opsporing van den moordenaarblijven nog altijd even vergeen spoor is door hen ontdekt. Het schijnt nu weder dat volgens de verklaringen van mevrouw Barrême van geen wraakoefening door een der familieleden sprake kan zijn. De politie heeft er zich op toegelegd om een juist signalement van den moordenaar te geven en dit mag als goed gelukt beschouwd worden. Een luchtballon, „Le Fugitif" is, aan zijn naam getrouwop de vlucht. In het schuitje zaten 3 heeren. Het laatst zag men hen boven Brest toen echter konden de reizigers door den sterken wind niet landen. Zij lichtten den ballon zooveel mogelijk, die daarop snel in de hoogte gingdoch daar medegevoerd werd naar volle zee door een oogenschijr.lijk zeer snelle luckt- strooming. Na dien tijd heeft men niets meer van de luchtreizigers gehoord. Een Russisch schip heeft op den Oceaan de overblijfselen van een ballon gezien zoodat alle hoop vervlogen is. Te Parijs liep het geruchtdat weder een moord in een trein was gepleegd, doch het bleek slechts een poging tot zelfmoord te zijn geweest. Een 25jarig man had een revolverschot op het hoofd gelost. Op den onbekende is een briefje gevonden mededeelende dat hij den dood zocht wegens een ongeneeslijke ziektewaaraan hij lijdende was. zijne hulp gebruik te maken. Nu eens moest hij de eene, dan weder de andere de hand reiken en zijn krachtigen arm tot steun aan bieden. Vooral had de zwakkere en minder moedige Flora zijne hulp noodig. Natuurlijk moest men onder deze omstandig heden vertrouwelijker met elkander worden waardoor de vroegere terughouding langzamer hand verdween. Er ontstond een levendig ge sprek, waaraan vooral de interressante nicht deelnam, terwijl de bescheiden gezelschapsjuftei, gelijk hare betrekking meebracht, zich slechts zelden daarin mengde. Met het lieve kopje naar den grond gericht luisterde zij met zichtbare belangstelling naar de raededeelingen van haar gids uit den laatsten veldtocht, en haar zachte, zielvolle oogen glinsterden van geestdrift en iunig medegevoel bij zijne beschrijving van den slag van Sedanwaar hijdoor een vijandelijken kogel getroffen, die wond had opgedaan, waaraan zijn nog altijd niet geheel verdwenen zenuwlijden mede te wijten was. Evenzoo boezemden de berichten van de dames hem belangstelling in over hare Opper-Silezische woonplaats, vooral de grootsche bergwerken kolenmijnen zink- en ijzerhutten, waarvan Flora met een bewonderenswaardige kennis en begrip van zaken eene beschrijving gaf, zoodst hij den wenscb niet kon onderdrukken, dit gedeelte van het rijk, dat tot dusverre nog zoozeer was ver waarloosd, nader te leeren kennen. Dat moet gij eens doen, zei zij vriendelijk, al ware het maar om u te overtuigen, dat mijn arm geboorteland beter is dan er van gezegd wordt. En dat zijne bewoners, voegde juffrouw Richter er sarcastisch bij, geen wilde barbaren zijn. Daaraan twijfel ik niet, hernam de luitenant, na alles wat ik heden ran u heb vernomen. Te Agen (Frankrijk) heeft een notaris van Pamiers getracht zich het leven te benemen. Hij was in een hotel afgestapt en had zich in zijn karner opgesloten. Toen men hem 's morgens badende in zijn bloed vond werd onmiddellijk geneeskundige hulp alsmede de justitie gehaald, aan welke de ongelukige verklaarde, dat hij sedert tien jaren te Pamiers als notaris was gevestigd en dat de zaken steeds waren vooruitgegaan. Hij Lad zich echter in den laatsten verkiezingsstrijd gemengd waarvan het gevolg was geweest, dat een gedeelte zijner clientèle hem verlaten had. Üit vrees dat hij later te kort zou komen had de notaris zich van het leven willen berooven. Te Decazeville hebben 2000 mijnwerkers den arbeid gestaakt; de werkstaking is ontstaan uit tweeërlei oorzaken. Vooreerst ligt er eene quaestie van loon aan den grondslagten andere had een hoop werk lieden grieven tegen den onderdirecteur der maatschappijden heer Watrin. Eene groep arbeiders, die de werkstaking wilde doordrijven, verhinderde de mijnwerkers uit Palayrac aan den arbeid te gaan. Vervolgens ging een troep naar de mijnen van Comoes Lavaysse en Boize en sleepte daar alle werklieden mede in de beweging. Zoo klom het aantal werkstakers reeds tot een paar duizend. Deze gingen nu naar den heer Watrin die zich in het raadhuis bevond. Daar ontving hij eene deputatie van werkliedendie hem hunne eischen bekend maakten. Een der voorwaarden was het aftreden van den onder directeur. De heer Watrin verklaarde geen volmacht te hebben om dadelijk een antwoord te geven. l)e arbeiders trokken nu af, en de gemoederen schenen voorshands tot bedaren te zijn gekomen. Doch toen de heer Watrin kort daarna het raadhuis verliet, zag hij zich omringd door eene dreigende menigtezoodat hij het raadzaam vond de wijk te nemen in een naburig huis. Daar begon nu een regelmatig beleg, en nadat de bende herhaaldelijk vergeefs getracht had het huis bin zien te diiugen was haar dit ten slotte gelukt. De onderdirecteur werd daarop gegrepen geducht geslagen en uit het venster op straat geworpen. Hier lieten de woestelingen nog niet af. Zij trapten den ongelukkigedie kort daarna overleed. Onder aangename gesprekken naderden de wandelaars allengskens hun doel. Met iedere schrede werd de weg schooner en romantischer. Aan beide zijden stonden zware eiken en hooge beuken, die met lichte berken en donkere pijn— boomen schilderachtig afwisselden. Door het loof der dooreecgeslingerde takken speelde het getemperde zonlicht op den grond, die met zacht mos, sierlijke varens, fijn gras, en geurige bonte woudbloemen als met een tapijt was bedekt. In zulk eene omgeving en in zulk een aan genaam gezelschap vergat ook van Bergen zijne zorgen, en liet aan zijn natuurlijke vroolijkheid den vrijen loop. Eerst zacht, daarna luider, hief hij met een krachtige bariton het heerlijke lied van Mendelssohn „Aan het woud" aan, en onwillekeurig accompagneerden hem de dames met een heldere sopraan, en een welluidende alt. Zoo trokken zij vroolijk door het groene woud tot zij den top van den Golm bereikten, die inderdaad een heerlijk uitzicht aanbod en de doorgestane gevaren en vermoeienissen rijkelijk beloonde. Voor hen lag de zacht bewogen zeein den helderen zonneschijn glinsterende en zich noord waarts onbegrensd uitstrekkende, terwijl zich oostelijk en westelijk het lachende kustland met zijn witte duinen en groene heuvels en met schilderachtige visschersdorpeu in afwisselende verlichting aan het verrukte oog vertoonde. Dit verhoogde nog de vertrouwelijke stemming, die door het kleine avontuur was te voorschijn geroepen en hoe langer van Bergen op deze wijze met de beide dames verkeerdedes te beter bevieleu zij hem. Wie hr.d dat kunnen denken, zei juffrouw Richter na een lange pauze, dat wij heden met u zulk een aangenamen dag zouden doorbrengen, waarvoor wij mijnheer den luitenant veel dank schuldig zijn.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1