Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Balkan-Schiereiland. 1 2 3 Op liet eerste bericht dier gebeurtenis vertrok ken de prefectde onder prefect te Villefranche, de officier van justitie en de kommandant der gendarmerie naar Decazeville. Alle beschikbare troepen werden opgevraagd. 400 soldaten ver trokken uit Rodez en 300 uit Albi. Bovendien werd eene atdeeling soldaten belast met het bewaken der mijnschachten. Na den moord van den heer Watriu hadden er geen onlusten plaats. De minister van justitie heeft den procureur generaal te Montpellier per telegraaf gelast zich onverwijld naar Decazeville te begeven. Uit Saragossa wordt gemeld dat de Ebro twee meter gewassen is. Ook de Taag is bij Aranjuez buiten hare oevers getreden. De dijk is reeds ten deele vernield en loopt gevaar geheel en al vernield te worden. In het Spaansche gebergte Despenaderros is een rooverbende verschenen dis de spoor treinen van Madrid naar Cordua wilde plunderen. Zij werd echter door soldaten uiteengejaagd. De hertog van Sevilla is voor den krijgs raad verschenen. Zooals men weet, heeft bij met geweld de vertrekken der koningin willen binnendringen en toen hem dit geweigerd werd, heeft hij zich zeer oneerbiedig over de koningin tegen over de soldaten die ouder zijne bevelen stonden uitgelaten. De hertog werd voor den krijgsraad verdedigd door den voormaligen re- publikeinschen minister Carvajal. Het vonnis za) eerstdaags door den krijgsraad uitgesproken worden. De straf, welke het openbaar ministerie heeft geëischtis het verlies van zijn rang en zijn verwijdering uit het leger. Spoediger dan men het wellicht verwacht had, heeft het kabinet Salisbury zich genoodzaakt gezieD zijn ontslag te nemen. Woensdag vermoedde men nog slechts, dat de regeering aan hare bedreiging de aanneming van het amendement Codings, waarbij het huis zijn leedwezen te kennen geeft dat het verkrijgen van kleine hoeven door de pachters niet vergemakkelijkt wordt, als motie van wantrouwen zal beschouwen gevolg zou geven thans echter is het een feit. Na een YV oensdagmiddag gehouden kabinetsraad heeft het ministerie tot aftreden besloten en onmiddellijk is een bijzonder gelastigde naar Osborne gezonden om het besluit der koningin mede te deelen. De koningin liet echter per" telegraaf weten dat zij, met het oog op het late uurlord Bowton, die met deze boodschap was belast, liever Donderdag morgen zou ontvangen. Reeds verschillende veronderstellingen omtrent de samenstelling van het nieuwe kabinet worden geuit. De //Daily News" meentdat niemand dan de heer Gladstone de staatsman is, die thans kan optreden en eene onlangs gevoerde gedach- tenwisseling met zijne vroegere ambtgecooteu neemt allen twijfel weg aangaande de mogelijkheid der vorming van een sterk en eensgezind kabinet. De //Standard" zegtdat de heer Gladstone niet anders dan een kabinet op liberalen grondslag zal kunnen samenstellen. Het geruchtdat Parnell als staatssecretaris van Ierland in het nieuwe kabinet zal treden is geheel uit de lucht gegrepen daar het aan nemen van een regeeringspost in Engeland in strijd is met het beginsel der Parnellisten. Van goed onderrichte zijde wordt verzekerd, dat de voorgenomen aanslagdie den prins van Wales aanleiding gaf, op zijn reis daar Chester, reeds een station voor die stad uit den trein te stappen niet op den prins van Wales was ge munt, doch op den hertog van Westminster, die Niet mij, hernam de aangesprokene, maar het toeval moet gij dank weten. Dat wi! zeggen Ik begeer uw dank Diet, dame Om 's hemels wilHoe kunt gij zoo slecht van mij denken. Waarmee heb ik dat verwijt verdiend Door de onvriendelijkheid, die gij ons tot dusverre hebt betoondhernam zij met een glimlach over zijne verlegenheid. Kunt gij loo chenen, dat gij ons opzettelijk hebt vermeden en ons zooveel mogelijk hebt trachten te igno- reeren Om eerlijk te zijn moet ik zeker toe stemmen, dat het mij aanvankelijk niet aange naam was nieuwe buren te krijgen omdat ik van de eenzaamheid houd. En gij ons voor eenvoudige Opper-Sile- zische landbouwers hieldt. Mijnheer de luitenant van Bergen was te trotsch om tot ons af te dalen. - Gij doet mij onrechtofschoon ik erken dat ik geen vriend ben van gewone badkenoissen, en liever alleen blijfdan met onverschillige menschen te verkeeren. Dat begrijp ik volkomen zei de stille gezelschapsjuffer. Mag ik dan hopen hernam de luitenant met een dankbaren blik op het lieve meisje, dat gij mij vergiffenis schenken, en niet langer boos op mij zijn zult O zeker, antwoordde zij en tot bekrach tiging reikte zij hem de hand, die hij langer vasthield dan juist noodig was. Ditmaal, voegde juffrouw Richter er schert send bij willen wij u vergiffenis schenken, en met het oog op uwe verdiensten van dezen dag, genade voor recht laten gelden. Gelijk gewoonlijk werkten deze openlijke be kentenissen slechts mede om het wederkeerig door zijne jongste redevoering tegen de //Home- rule" den haat der Ieren heeft opgewekt. Hicks Beach deelde in het lagerhuis, lord Cranbrook deelde in het hoogerhuis mededat het ministerietengevolge van de stemming in het lagerhuis op Dinsdag 1.1. der koningin eene mededeeling deed gewordenwaarvan zij den aard nog niet kunnen opgeven; dat Salisbury bij de koningin is geroepen en dat zij eerst den uitslag Maandag kunnen meedeelen. Zij ver zochten de kamers hare zitting tot Maandag te verdagen daar het ministerie thans onmogelijk verantwoordelijk kan zijn. De zittingen werden opgeheven. De heer Gladstone heeft van een aantal Grieken het verzoek ontvangen om de zaak van Griekenland te steunen, waarop de grijze staats man per dépêche geantwoord heeft, dat hij de hoop koestert, dat Griekenland zich nog bijtijds zal bedenken, alvorens in botsing met de welover wogen en vereenigde aanbevelingen der mogend heden te komen. Volgens inlichtingen door de admiraliteit verstrekt, bestaat het Engelsche eskader in de Middellandsche zee, dat gi reed is in de Grieksche wateren op te treden, uit 20 schepen met 5000 koppen bemand en met 125 kanonnen gewapend. De Grieksche marine telt slechts 16 schepen met 3000 koppen. De Iersche nationale ligawelke in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gevestigd is, heeft in den tijd van een jaar niet minder dan 100,000 dollars aan de nationale liga, door Parnell gesticht, om de onafhankelijkheid van Ierland te verdedigen, gezonden. Dientengevolge heeft Parnell aan de zustervereeniging in Amerika een schrijven gerichtwaarin hij haar dankt voor haar steun en verklaart, dat een aantal zetels bij de jongste verkiezingen voor het par lement zonder dien steun voor de Iersche partij verloren zoudeD zijn gegaan. Parnell geett ten slotte als zijne overtuiging te kennen, dat de leren in Amerika zullen voortblijven gaan hunne land- genooten te helpen met dezelfde edelmoedigheid, teneinde eenmaal aan Ierland zijne wettelijke onafhankelijkheid te verzekeren. Volgens een telegram uit New-York heeft O'Donovan Rossa, het hoofd der dynamietmannen, verklaard, dat hij Diet zou beginnen, voor hij overtuigd was, dat het Engelsche parlement en de regeering niets voor Ierland willen doen. Hij zegt een nieuwe ontplofbare stof ontdekt te hebben en een belangrijke som gelds in kas te hebben. In den bondsraad zijn de afdeelingsberaad- slagingen over het monopolieontwerp nog niet begonnen. Deze opmerkelijke vertraging geeft niet weinig voedsel aan de loopende geruchten, volgens welke het ontwerp in aanmerkelijk ge- wijzigden vorm, wellicht zelfs als een monopolie enkel voor ruwe spiritus, den rijksdag zal be reiken. De commissie van den rijksdag voor het Noord-Oostzeekanaal heeft het ontwerp in zijn geheel met eenparige stemmcu aangenomen. Beraadslaging in het huis van afgevaar digden over het voorstel-Achenbach in zake de Polenquaestie. Nadat llaunchhaupt (conservatief) het voorstel gemotiveerd en de jongste beraad slagingen in den rijksdag, met name het optreden der Duitschvrijzinnigen, scherp gecritiseerd heeft, neemt Bismarck het woord. Hij vestigt de aan dacht op de bij de inlijving van Polen door den koning afgelegde beloften, die door het gedrag der Polen en de onafgebroken agitatie ten eenen- male onvervulbaar werden. De agitatie in Polen heeft hij steeds voor een gevaar gehouden, dat hem aanleiding gaf met Rusland voeling te welbehagen in elkander te verhoogen, zoodat van Bergen de aangenaamste uren met de lieve dames op den Golm doorbracht. Onder de veranda van de restauratie, die zich op den berg bevond, zat het kleine, vroolijke gezelschap, en versterkte zich tot den terugtocht door een eenvoudig ont bijt, dat met opwekkende gesprekken en vrooiijke scherts werd gekruid. Eer men er om dacht was de tijd verlogen, en vermaande de onverbiddelijke klok om huiswaarts te keeren. Wij moeten ons haastenzei de nicht indien wij laDger uitblijven, zou tante ongerust worden. Hoe jammer, zuchtte Elora, dat wij reeds moeteu vertrekken. Deze heerlijke dag zal mij onvergetelijk blijven. Op een der eerstvolgende dagen zat graaf Randau na het diner met zijn neef von Reidnitz voor zijn logement, tegen zijne gewoonte in diep gepeins verzonkenterwijl hij stilzwijgend den rook van zijne sigaar uitblies. Zoo in gedachten zei de grondeigenaar, die zich verveelde. Is dat een gezicht, dat gij heden zet Ik zou wel eens willen weten wat er aan hapert. Rare geschiedenis mompelde Bodo, zijn voorhoofd wrijvende. Heb daar een zonderlingen brief van mijn oude ontvangen. Waarschijnlijk vaderlijke vermaningen we gens verscheidene onbetaalde wissels. Dat be hoeft men zich zoo niet aan te trekken. De oude is ook eens jong geweest en zal u niet in den steek laten. In geval van nood zal ik u voorschieten zooveel gij noodig hebt. Dank u, mijn jongen. Betreft dezen keer geen schulden, maar een huwelijk. Moet hier gelijk papa schrijft, een rijke erfgename aange komen zijn, die verscheidene millioenen, benevens verkrijgen en te houden. De Polen trachtten aanhoudend en niet zonder gevolg, het buitenland tegen Pruisen op ie hitsen. Nimmer zal de regeering hare toestemming geven tot het herstel van Polen. //Ten dezen aanzien zeg ik" (verklaarde Bismarck) /,met mijnen vroegere» cu misschien spoedig toekom stige» collega Gladstone handen afIn deze richting zuller. wij zelfs niet de allergeringste concessie doen." Ook in den cuiturkampf hebben de Polen eene zeer bedenkelijke rol gespeeld. Die den staat niet wil verdedigen heeft van den staat ook niets te verlangen. In de middeneeu wen verklaarde men hen, die het staatsverband ontkenden, vogelvrij. Het geloof heeft met deze uitzettingen niets te maken. Aangezien het niet gelukt is de Polen door welwillendheid te winnen, moet meu het Poolsche element doen afnemen en het Duitsche versterken. Dit is de reden der uitzettingen en langs dezen weg zal de regeering, ondanks de besluiten van den rijksdag, voort gaan. Bismarck besluit Eerder dan het vader land in gevaar te laten komen, zal hij den keizer en de bondsregeering aanraden, voor zoover de grondwet en ds wet het toelaten, zich van de obstructiepolitiek van den rijksdag on afhankelijk te maken. Hij verklaart iederen minister een lafaard, die "iet alles op het spel zet, om het vaderland uit het gevaar te redden. De minister van eeredienst zeide o.a., dat de eenige reden tot opheffing der katholieke afdee- ling aan het ministerie van eeredienst was, dat deze zich meer en meer losmaakte van de staatsorganisatie. Door de voorstanders van Bismarck's //brandewijnmonopolie", wordt ook op het voor beeld van Noorwegen gewezen. Daar is het uitsluitend recht tot verkoop van sterken drank in handen van een maatschappij, de Braendevins- Sambag, die zich er op toe legt, den verkoop van sterken drank en hel aantal kroegen ts beperken en wier werkzaamheidvolgens de uilkomst van een onderzoek onlangs door een Duitsck dokter ingesteld, uitmuntende gevolgen heeft. Volgens dien dokter is het drankmisbruik in Noorwegen veel minder dan in andere landen, en komen daar slechts zeer zelden gevallen van //delirium tremens" voor. Dezer dagen beeft men in de Berner Jura in een stal een 14jarigen knaap ontdekt, die daar vermoedelijk ziju leven lang gevangen is gehouden. De arme jongen was zeer verwaarloosd en kon niet spreken. In Hongarije hebben groote overstroomingen aanzienlijke schade aarigericht. Te Radna staan 90 en te Lippa 200 huizen diep in het water. In laatstgenoemde stad zijn 50 huizen ingestort, en de watersnood dreigt er nog toe te nemen. Het reddingswerk wordt zeer belemmerd door de tegenwerking der inwoners die weigeren hunne huizen te verlatenen soms door de politie daartoe gedwongen moeten worden. In den omtrek van Praag is dezer dagen bij een jachtpartij van graaf Passy, een gitzwarte haas geschoten. Het zeldzame dier is te Praag tentoongesteld. Onder de vele gemaskerde feesteD, welke nu, iu den carnaval3tijd, te Weer,en gegeven zijn, was een ijsfeest van de Weener schaatsenrijders- club het schitterendst. Op de groote, electrisch verlichte ijsvlakte, hield prins Carnaval zijn intochten na afloop daarvan werd een fraaie pantomima „winter- nachtsdroom" uitgevoerd door ongeveer 1000 personen in fraaie allegorische costumes ijsgoden, nimfen, kabouters kwamen er in vooreen op een vorstelijke heerlijkheid met groote kolen-, zink- en ijzermijnen bezit, en een inkomen heeft van minstens driehonderduizend daalders. Alle duivels Dat zou iemand doen wa tertanden. En hoe heet die goudvisch Juffrouw Marie Richter uit Opper Silezië. Die naam is mij niet bekend. Uw papa moet zich vergist hebben. Is niet mogelijk. Schrijft mij uitvoerig dat de jonge dame onder de hoede van een oude tante de weduwe van een baljuw Grund, zich hier ophoudt. In zulke zaken is de oude altijd goed ingelicht en nauwkeurig. Hebt gij de badlijst reeds ingezien Natuurlijk 1 Was het eerste dat ik deed. Staan er evenwel nog niet op. Moeten zich nog niet aangemeld hebben. Dan behoeft gij het den dokier slechts te vragen die weet het zeker, als er eene millionair aangekomen is. Deze raad was blijkbaar practiscb, en de graaf haastte zich den dokter op te zoeken. Deze gebruikte gedurende het seizoen ook in het koer huis ziju middagmaal en was de type van een ijverigen badarts en de levende kroniek van het plaatsje. Beste dokter, kan ik u geen oogenblik alleen spreken? Met alle genoegen, heer graaf 1 Wat is er van uw dienst? Wat scheelt n? Congesties naar het hoofd, suizing in de ooren, duizeligheid, hartkloppingen, benauwdheid op de borst? Dat heeft niets te beduiden. Dan moet gij morgen maar eens het bad overslaan en in plaats van den zwaren port een licht moezelwijntje aan tafel drinken. Dank voor uw raad, hernam Bodo lachend. Ben evenwel zoo gezond als een visch. Wilde u slechts vragen, of gij jonge dame kent, me juffrouw Marie Richter, met tante, weduwe bal- tocht van de jaargetijden, een fraaie solodans, wa rdoor prins Carnaval, die als vreemdeling bij de ijsgoden gevangen isde dochter van den ijsgod winten eindelijk de bruiloftsstoet van het jonge paar. Eene algemeene danspartij be sloot bet feest, dat volgens de Weener bladen ongeëvenaard was in phantastische schoonheid en frissche bevalligheid. De Porte heeft eene circulaire rond gezonden, warrin wordt gewezen op de territoriale offers, die zij op verzoek van de Europeesche mogend heden reeds heeft gebracht en waarmede hare concessies de uiterste grens hebben bereikt. Zij verklaart dat de bescherming barer rechten en de zorg voor hare belangen thans gebiedend eischeti, dat zij zich ondanks hare vredelie vende gezindheid verzette tegen elke uitda ging van Grieksche zijde. De Porte stelt Griekenland aansprakelijk voor de gevolgen, die hieruit kunnen voortvloeien, alsmede voor het ernstig nadeel, dat Griekenland haar berokkent en waarvoor later vergoeding zal worden geeischt. De circulaire besluit met de mededeeling, dat Turkije, alvorens tot het uiterste zijue toevlucht te nemen, een beroep wil doen op de mogend heden, teneinde Griekenland tot ontwapening te brengen. Uit Athene wordt bericht dat de minister Delyannis Maandag langen tijd met den koning heeft geconfereerd, die verklaard heeft, dat hij de gevoelens der natie deelt en dat hij zich zal regelen naar het gouvernement, daar hij even als de ministers Helleen is. De collectieve nota der mogendheden heeft groote verontwaardiging in Griekenland gewekt, daar de bevolking de bedreiging, in bedoelde nota vervat, beschouwt als een aanranding van Griekenland's onafhankelijkheid. Deze beleediging neemt Griekenland niet aan en het zal alleen zijn waardigheid en belangen raadplegen. De bevolking van Pircus heeft in eeD meeting besloteD, een adres van gelukwensching te zenden aan den heer Delyaimis me zijne houding te genover Engeland. De onderhandelingen over den \rede tusschen Bulgarije en Servie, waaraan van Turksch-Bul- gaarsche zijde Djamil-pacha en Zanow en voor Servie Mijaloviclï en Leschanin zullen deelnemen, zullen den 6n Februari te Bucharest een aanvang nemen. De correspondent van de //Köln. ZK" weet reeds, dat Servie het betalen eener oorlogs schatting of den afstand van grondgebied volstrekt zal weigeren. Evenmin zal het toestem men in eenige verandering, welke het evenwicht op het Balkanschiereiland tec gunste van een enkelen staat verbreekt. Het zal verder vragen den afstand van Bregovo aan den Timok (een dorp, dat reeds verscheidene jaren een onderwerp van twist tusschen Servie en Bulgarije is) en de opheffing van zekere verbodsrechtenwaardoor de handel aan de Servische grens zeer benadeeld wordt. De Grieksche gezant te Konstantinopel, de heer Conduriotis, heeft een bezoek ontvangen van den grootvizier, om hem mede te deelen, dat de manifestatie, die te Athene Maandag ten gunste van den oorlog heeft plaats gehad, volgens hem Qet gevolg was van de geruchten eener revolutie op Creta en dal de zending der drie Grieksche schepen geschied was om de revolutie aan te moedigen. De grootvizier voegt er bij, dat wanneer dit waar bleek te zijn, de Porte een ultimatum tot Griekenland zou richten en maat regelen zou nemen om de afgestane provinciën te hernemen, terwijl zij tegelijk een schadeloos stelling zou eischen. Des nachts ontving de minister Delyannis een dépêche van den gezant, inhoudende bovenge noemde verklaringen van den grootvizier, waar- op bij den gezant gelastte te antwoorden, dat juw Grund uit Opper-Silezië. Ik heb de eer, antvoorddc de dokter terwijl hij met een air van gewicht en geheim zinnigheid een snuifje uit zijne gouden doos nam. Eene charmante familie, zeer respectabel, dié mij door den geheimraad F. te Berlijn bijzonder is aanbevolen. Zoudt mij zeer verplichten door mij iets naders omtrent die menschen mee te deelen. Oud vriend mijns vaders, interesseert zich voor die dames. Ik ben gaarne tot uw dienst. Onder het zegel der diepste geheimhouding wil ik u toe vertrouwen, dat mejuffrouw Richter, de eenige dochter van den overleden mijnbezitter Richter, van haar vader een vermogen van zes a zeven millioen daalders moet geërfd hebben. Zeer aardig, hernam de graaf met gehui chelde onverschilligheid. Is maar de vraa<* of de jonge dame in gezelschap presentabel en geen monster is. Integendeel; een hoogst interressant voor komen, fijn beschaafd, en vol geest. Is mij aangenaam te hooren. Maar tante, zeker oude draak. God bewaar mij! viel de dokter met vuur in. Eene voortreffelijke dame eene beste ziel bescheiden en zonder aanmatiging. Overigens is de juffrouw meerderjarig en veel te zelfstandig om zich door hare tante te laten beheerschen. Des te beter. Wilde nog slechts vragen waar dames wonen. Bij den visscher Schielke, in het kleine huisje, waar de luitenant Van Bergen met zijne moeder zijn intrek heeft genomen. Hoe riep Bodo onaangenaam verrast. De luitenant van Bergen Wordt vervolgd,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2