Heeren Schoenfabrikanten, RIJKSNORIIHLLISSEN IIIISMMBRMTI! GAKDES d'HONNEUR ten kofflehuize van M. DE ROOIJ, op Je Markt. ALLE op Donderdag 11 Februari, A SCHOENENZAAK van den Burgemeester van Waalwijk, op Donderdag 11 Februari 1886 Handelsberichten. te Waalwijk, VERGADERING C, G. VAN DEK HEIJDEN. WAALWIJK. LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIEN. een geschikte WINKEL op Donderdag 18 Februari 1886. 's avonds half zeven ure precies, 's avonds 8 ure, op MUSIS SACRUM. IJS OEJS- H O USZ, pres. op MUSIS SACRUM op Dinsdag 16 Februari a. s dat op 1 April e. k. aan genoemde normaallessen kweekelingen kunnen geplaatst worden. als muziekgezelschappengilden, handboogschutterijen, enz. enz., die deel zullen nemen aan den optocht ter gelegenheid van de installatie van den burgemeester, op 18 Februari 1886, WORDEN OPGEROEPEN tot eene vergadering met de feestcommissie, Gezegde besturen worden beleefd uitgenoodigd vooraf de noodige besprekingen te houden, om met behoorlijke volmachten voorzien ter vergadering te verschijnen. De feestcommissie, geen sprake meer zijn. De heer Schuijlenburg verneemt met ge noegen dat er volgens dat systeem een prijslijst zou kunnen worden gemaakt zonder medehulp van de fabrikanten echter, zou dit zeer bezwaarlijk gaan als de heeren zooda nige lijst, met de middenprijzen voor elke soort en afmeting, wilden samenstellen, zoo mogelijk met de kenteekenen ter onderschei ding, dan zouden zij de taak der commissie zeer vergemakkelijken die zich voor de ontvangst ten zeerste houdt aanbevolen. De heer Sprangers bespreekt nadór het voorstel Van der Heijden, stelt er de voor deden van in het licht en de nadeelen van andere systemen. De heer Timmermans betreurt het, dat de rechten niet hooger zijn hij acht differentieele rechten noodig als echter de bespreking van dit punt niet ligt op den weg der commissie, dan zal hij daarvan gaarne afzien. De heer Schuijlenburg antwoordt, dat de commissie zich liefst streng wil houden aan de haar verstrekte opdrachtnamelijk om middelen op te sporen tot betere toepassing van de bestaande wetgeving en daardoor stijving der schatkist. Al wat daartoe niet behoort, wenscht zij buiten bespreking te laten. De heer Yerwiel besprak het bezwaar dat er in gelegen is, dat de ambtenaren de aan halingen voor eigen risico moeten doen hij zou het beter vin en, dat dit geschiedde voor rekening van het rijk. De heer Schuijlenburg merkt hier tegen op, dat zij ook de winst hebben, en dat zij meer actief zullen zijn in hun eigen uit sluitend voordeel dan wel in dat van den staat. Daarbij zou het rijk gevaar loopen groote verliezen te lijden door niet te juister tijd te verkoopen, terwijl ook de plaats van verkoop bezwaar zou kunnen opleveren. De vraag van een der commissieleden, of zoodanige prijslijst dikwijls herzien zou moeten worden, tengevolge van fluctuatie in de prijzen, wordt in ontkennenden zin beantwoord. Na nog eenige besprekingen wordt bepaald: De heeren C. G. van der Heijden, Kievits, Sprangers en Joh. van Helvoirt belasten zich met de taak, elk in de plaats zijner inwoning, eene commissie van 3 schoenfabrikanten te doen benoemen, die eene gemiddelde waarde bepaling zal maken in den geest van het voorstel Van der Heijden; Op nader te bepalen dag en plaats zullen die vier commissiën, onder leiding der kamer van koophaudel alhier, bijeenkomen, om uit de door hen gemaakte lijsten eene definitieve vast te stellen, en die aan de commissie voor het onderzoek te doen toekomen. De heer Schuijlenburg uitte deu wensch, dat het nu niet bij het idee zou blijven, maar dat het spoedig tot uitvoering zou komen, teneinde dsn tot handelen te kunnen overgaan. Hij dankt de heeren voor de trouwe op komst en de verstrekte inlichtingen, en ver trouwt dat de betoonde belangstelling tot resultaat zal leiden. De heer Van der Heijden dankt de com missie voor de welwillendheid, waarmede zij de belanghebbenden heeft aangehoord, en hoopt dat zij haren invloed bij den minister zal aanwenden tot bevordering van den bloei der industrie. Hierna ging de vergadering uiteen. [De door den minister benoemde commissie verklaarde ons, er grooten prijs op te stellen in gelicht te worden door belanghebbenden, ook bij andere industrieën. Wij verzoeken daarom de re dacties der verschilllende bladen, dit verslag geheel of gedeeltelijk over te nemen of er ten minste in hunne kolommen melding van te maken.] Redactie. Wat draagt ,/net volk" in dc belastingen bij? Die vraag behandelde het „Handelsblad" in een zeer interessant artikel naar aanleiding van de veelbesproken „onbillijke verdeeling der belastingen". In de eerste plaats wijst het blad er op, dat nagenoeg uitsluitend door de meer- gegoeden worden opgebracht lo. grondbelasting, 2o. personeel3o. wijnaccijns 4o. accijns op rund- en kalfsvleesch, 5o. belasting op gouden en zilveren werken, 60. zegelrechten, 70. regis tratierechten, zegge een bedrag van 49 mil- lioen, waarin de loontrekkende arbeider niet of nagenoeg niet bijdraagt. In provinciale en gemeentelijke heffingen draagt deze zoo goed als niet bij het bedrag op deze wijze geïnd zonder de arbeidersbevolking, en gros genomen, er iets van bemerktis veilig op ruim 20 millioen te stellen. Zoo komt men al tot 70 millioen. Tot de rijksbelastingen terugkeerende rekent het „Hdb." als drukkende op de geheele bevol king lo. accijns op zout, 2o. op zeep, 3o. op bieren en azijnen; 4o. zelfs op suiker, te zamen 141/2 millioen. I)an komen nog de 231/g millioen ven het gedistilleerd, die door de geheele jeneverdrinkende bevolking worden opgebracht; maar dit kan men beschouwen als een geheel vrijwillig off-r aan de schatkist, waarover niemand met grond zich beklageu kan. Aan de ruim 4 millioen patentbelasting betaalt de arbeider zeer weinig even weinig aan de 5 millioen invoerrechten, daar eerste levensbehoeften niet belast zijn. Om den schijn te vermijden de rekening der gegoeden te willen flatteeren laat zij de patent- en invoerrechten echter buiten rekeiing. En dan blijkt uit het vorenstaande dat aan belastingen waarin de arbeidende klasse niet bijdraagt, 641/2 pet. van het totaal wordt op gebracht aan belastingen op eerste levensbe hoeften (met inbegrip van de suiker) IS1/» pet., en aan gedistilleerd 22 pet. In de klacht over de onbillijke verdeeling der belastingen schuilt dus, naar het „Hd'o" terecht opmerkt, veel overdrijving. De ka r.er van koophandel te Zwolle heeft in een adres aan de tweede kamer verzocht, hare goedkeuring te onthouden aan de door den minister van financiën ingediende wetsontwerpen tot heffing van een statistiek recht hij den in- en doorvoer van «vrije goederen en tot wijziging van het tarief der invoerrechten. Door de invoering van het bedoelde statistiek ïvcht waarvan de opbrengst door den minister zelf op niet minder dan f 500,000 wordt geraamd, zal niet alleen onze industrie in het algemeen maar vooral de kleinhandel in het bijzonder ernstig wordoQ getroffen. Wat de ontwerp wijzinging van het tarief van invoerrechten betreft, komen vooral de verhoogde rechten op petroleum thee en gezaagd hout de kamer zeer bedenkelijk voor. Het is alweder op den kleinhandel en deu kleinen verbruiker, dat de voorgestelde verhoogingen drukken zullen. Maar de handel in het algemeen zalwat heide artikelen betrefter zeer zeker or.der lijden. Aan het vooruitzicht om te onzent eene goede petroleum markt te verkrijgen wordt daardoor de bodem ingeslagen, en geheele verplaatsing der theemarkt naar Engeland is er van te vreezen. Vermindering van invoer is er in elk geval het gevolg van, en uit een fiscaal oogpunt zal bedoelde verhooging dus ten slotte toch niet aan 's ministers verwachting beantwoorden. - Eer'ang zullen de vier voorname planetenVenus, Mars, Jupiter en Saturnus, tegelijk boven onzen horizon zichtbaar zijn een merkwaardig ster- rekundig verschijnsel. De ontmoeting tusschen Venus en Mars beeft maar dens in de 32 jaren plaatsen het samentreffen dier naamdragers van dat godenpaar is dikwijls, naar men beweert, oorzaak van storingen in onzen dampkring. De Ilaagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. vertelt eene anecdote van 't hof, aardig genoeg om haar mee te deelen en mocht hij eens iets meer verteld hebben dan strikt juist was dan ware het slechts een streepje op 's mans kerfstok te meer. Het verhaal clan loopt over de aanschaffing van zangvogels voor het prinsesje. De schrijver zegt „Een bekend, zeer eenvoudig koopman in vogels werd daartoe ten paleize ontboden. De man wist niethoe spoedig bij er heen zou komen enhij 'iep er maar in zijn huispak dat er niet bijzonder vourdeelig uitzag heen. „Niettemin ontving de koning hem persoonlijk, en Z. M. had veel schik in den doodeenvoudigen man, die geheel verbouwereerd was en die den vorst aansprak als „Excellentie.,, Geheel van streek liet hij verschillende volgels uit de kooien vliegen, en, hoe knap hij anders er ook mee was, het gelukte hem niet ze weer te vangen. „Excellentie,, zei bij ten slotte //mag ik mijn knecht even laten binnenkomen Het werd hem toegestaan en men kan zich voor stellen hoe dece dienaar er uitzag. Tel maitre, tel valet. „Het grappigste was echter, dat, terwijl de baas den koning nog het praedicaat van Excel lentie gaf, de knecht binnenkwam en, militaire- ment salueerende, Z. M. begroette met een eerbiedig „Weleerwaarde!,, Men schrijft uit het Noorden van oris land: Op ongewoon groote schaal wordt tegenwoordig de sluikerij gedreven uit Noord-Drente Oost- Groningen naar en van Hanover. Het is alsof de geruchten van eventueele verhooging van den foezelprijs iu Duitschland al wat smokkelen wil, scherptom als laatste uitzet ongehoorde hoe veelheden naar hier te halen. Dagelijks ziet men om iets ie noemen te Ter Ape Ik naai een 10 a 12tal soms zelfs 40 tot 50 mannen passeereu, van wie de geheele buurt reeds weet, dat ze op de sluikerij uitgaan, en de ambtenaren, met het toezicht belast, zijn in de onmogelijk heid daaraan geheel paal en perk te stellen. Men haalt dan iu Haren Ruitenbruek, Dan- keren en omgelegen streken (op Hanoversch gebied) den spiritus in zoogen. kroezen. Een kroes b eval 5/4 liter waarvoor de sluiker 8 grosschen of 43 ets. betaaltterwijl hij, wauneer zijn tocht zonder hiudernissen afloopter hier f 1 voor terugbekomt. Eene verleidelijke winst alzoo De kooper ni. de herbergier die er den sluiker van ontlast, lengt deze massa „foezel" met gelijke hoeveelheid water aan, en maakt dan p. m. f 2 voor hetgeen hij met f 1 betaald heeft. Weer een mooie winst. Zoo gebeurt het dat b.v. te Weerdingermor.d Valkerinond Tei Apelkanaalja zelfs te Stads kanaal in tal van herbergen reine foezel wordt getapt, wanneer er naar Schiedammer gevraagd wordt. Men verzekert dat alleen in dit gedeelte van Drente en Groningen dagelijks meer dan 150 liter foezel het land binnenstroomt. Opmerkelijk is zeker dat in Hanover waar dat vocht zoo goedkoop isde dronkenschap iu veel geringer mate gevonden wordt dan hier hetgeen doet denken aan het spreekwoord „als de kat op hel spek gebonden wordtwil zjj niet bijten.,, GORIN CHEM8 Februari. Men besteedde voor: ristarwe f7,25 k 7,40 roode dito f 6,50 k f 6,80witte dito f 7,20 f 7.50, inl. rogge f5,75 5,85 buitenl. dito fÓ,a 0, gerst f4,90 a 5,10, haver f3,20 k 3,60 beste kook- ervvten f8,— 8,25, koolzaad fO.OO k 0.00 per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 172 koeien en paarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeicn f180 260. Kal fvaarzen f120 180. Melkkoeien f 140 h 200. Hok keling ossen f h V/s jarige ossen f 80 k 110. Guiste vaarzen f 80 100. Pinken f 40 a 80. Graskalveren f 30 a 50. Nuchtere kalv. f 8 16. Aangevoerd 26 varkens van 19 a 22 c., voor dito a c. per half kilo, 16 biggen van 6 tot f 10 per stuk. Boter 55 k 75 cent per half kilo. Eieren f 1.30 a fl.40 per 26 stuks. ROTTERDAM, 8 (Februari. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f6.40 k f6.80 Mindere en geringe f 6.00 6,30. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.50 h 5.70; dito mindere f 5.00 h 5.40 Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 4.40 a 4,70mindere f 3,90 a 4,30 beste Zomer f4.40 k 4.60; mindere f3,80 k 4.30. Haver. De beste f3.40 h 3.80. Mindere f 2.60 a 3.30. Paardenboonen. De beste f6.30 k 6.50. Mindere f5.90 a 6.20. Duivenboonen van f6.75 a 7.00. Mindere fO.OO k fO.OO. Bruine boonen de beste f8,00 a 9,00; Mindere f6,75. k 7.75. Witte boonen De beste f9.50 h 10.50. Blauwe erwtende beste pai-tijtjes van f 7.25 7,75 mindere van f6.75 a 7.00. Voersoorten f6.50 6.75. Schokkers traag van f 8,50 9.50. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed p.vl. 42 tot 45. Zomerzaad f0,00 tot fO.OO Xanariezaad f9.50 tot f9.75 worden beleefd uilgenoodigd tot eene des avonds ten 8 ure. TE Londen 9 Februari. Daar sommige groepen gisteren avond met een herhaling der wanorde lijkheden hebben gedreigd heeft de militaire autoriteit buitengewone maatregelen genomen om het te beletten. Algemeen vooral onder de geplunderde winkeliers gaan er luide klachten op tegen de politie op grond dat door hare afwezigheid de aanval op de winkels in de hoofdstraten mogelijk was. De aangerichte schade wordt op minstens 100,000 pond Sti rling begroot. Geheele magazijnen zijn leeggeplunderd. Ver scheidene politieagenten, die tegenstand boden, zijn mishandeld. In sommige clubswaar de steenen door de zalen vlogen zijn verscheidene leden gekwetst. De Times eischt eene strafrech terlijke vervolging tegen de aanvoerders der socia listische partijdie de onlusten hebben te weeg gebracht. Volgens bericht uit St. Petersburg aan de Times wordi het in invloedrijke kringen bevestigd, dat de Russische regeering de overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije verwerpt, en dat zij weigert aan eene nieuwe conferentie deel te nemen, tenzij de mogendheden vooraf overeenkomen omtrent de grondslagen. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen 1) OOI TER Anna van Roessel-Van Sprang. Waalwijk, 8 Februari 1886. De ondergeteekende, directeur der rijksnor maallessen te Waalwijk, brengt ter alge- meene kennis, Zijdie aan bet toelatings-examen wen- scben deel te nemenzijn gehouden zich bij den ondergeteekende aan te melden voor den 24 dezeronder overlegging van de volgende stukken 1°. Hunne geboorte-akte. 2°. Een getuigschrift van hemwiens onderwijs zij genotenomtrent hun gedrag, aanleg en vlijt; 3°. Eene verklaring van ouders of voogden, dat deze voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. De adspiranten voor de normaallessen moe ten op 1 April den leeftijd van 14, die voor de voorbereidende klasse dien van 12 jaar bereikt hebben. Tijd en plaats van het toelatings-examen zullen nader aan de belanghebbenden worden bekend gemaakt. Waalwijkden 10 Februari 1886. De directeur, W. VAN DER SLÜIJS. Te Amsterdam wordt op een drukken stand in den omtrek van den Dam te huur aangeboden. voor een waaraan niets veranderd behoeft te worden. De bewoners van bet buisgoed met den verkoop bekend, zijn geneigd, zoonoodig tegen borgstellingde leiding der zaak op zich te nemen. Huurprijs zeer billijk. Brieven letter M.F. bureau van dit blad* ss vwwwww VAN ff

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3