Nummer 13. Zondag 14 Februari 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. ZEVEN MILLEOEN. Spanj e. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Novelle door MAX RING. Sl De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De minister van koophandel heeft de redactie van het wetsontwerp betreffende de tentoonstel ling van 1889 gereed; maar hij zal het eerst bij de kamer indienen, als hij te weten is ge komen dat de buitenlandsche staten geneigd zijn daaraan deel te nemen. De minister de Freycinet heeft nu 's lands vertegenwoordigers in het buitenland uitgenoodigd dienaangaande het gevoelen der regeeringen, bij welke zij gevestigd zijn, in te winnen. In de kamer heeft JBaslyde regeering over de gebeurtenissen te Decazeville interpel- leerendeeene redevoering voorgelezen, waarin hij den moord van Watrin eene daad van volks- gerechtigheid noemde, hetgeen luid en herhaald protest der rechterzijde en van het centrum uitlokte. Slechts drie leden der linkerzijde ap plaudisseerden. Basly werd tweemalen tot de orde geroepen. Baisant raadde een vergelijk aan tusschen arbeid en kapitaal. Hij verklaarde dat de re geering bereid is alle burgers te beschermen. Sarrien betreurde het vermoorden van Watrin, en wees de tegen de regeering gerichte beschul digingen nadrukkelijk af, terwijl hij het gedrag van elk der ambtenaren trachtte te rechtvaar digen. De kamer nam hierop het votum van ver trouwen met 301 tegen 188 stemmen aan. Het wordt bevestigd dat de krijgsraad, die bijeengekomen is tot onderzoek der zaak van kolonel Herbmger (wien ten laste was gelegd dat hij dronken was, toen hij bevel had gegeven tot ontruiming van Lang-Son), tot eene gunstige beslissing te zijnen aanzien gekomen is. Het gastmaal door den graaf en de gravin van Parijs gegeven ter gelegenheid der verloving hunner oudste dochter met den kroonprins van VI Indien Van Bergen evenwel van de hem aangeboden en door zijne moeder zoo vurig ge- wenschte gelegenheid geen gebruik maakte, en de verzoeking, waarin hij gebracht werd, dapper weerstond, dan was dit niet alleen de verdienste van zijn eervol karakter, maa" evenzeer veroor zaakt door het toeval, daar juist op dit oogen- blik de gezelschapsjuffer in den tuin trad, wier enkele verschijning voldoende was om alle som bere nevelen cn alle gedachten aan stoffelijke voordeelen te verdrijven. Onwillekeurig drong zich aan hem de voor de hand liggende vergelijking op tusschen de rijke erfgename en de arme gezelschapsjuffer, die in hare bescheideuheid en vrouwelijke lief talligheid veel meer aantrok en boeide, dan de interessante millionnaire, met al haar schatten en haar geest. Hoe langer hij echter Flora gadesloeg, des te meer viel hem thans de treurige uitdrukking van haar zacht gelaat, de bleekheid van hare wangen en de smartelijke glimlach van haar fijn besneden mond in het oog. Gaarne zou hij haar naar de reden van hare droefheid hebben gevraagd, maar de tegenwoordigheid van de juffrouw en eene zekere beschroomdheid legden hem het zwijgen op. Hij kon niet begrijpen waarom Flora geheel tegen hare gewoonte zijn vriendelijken groet nauwelijks teruggaf, de tot haar gerichte vragen slechts gedwongen beantwoordde, en iedere toenadering tot hem ontweek, alsof zij boos op hem was, en iedere verklaring opzettelijk wilde voorkomen. Des te vriendelijker en beminnelijker was daarentegen juffrouw Richter, zoo vertrouwelijk en voorkomend als nog nooit te voren. Zonder zich om de tegenwoordigheid der gezelschaps- Portugal, bestond uit 50 couverts. De gewezen koning van Napels was een der gasten. Na het diner werd er receptie gehouden. Alle aanzienlijke royalisten, alsmede het corps diplomatiquezijn in het hotel van dec graaf van Parijs gekomen om hunnen .naam in een egister te teekenen ten bewijze hunner belang stelling. Van de personen, die bij de ongeregeld heden te Decazeville in verzekerde bewaring waren genomen zijn veroordeeld een tot drie maanden, een tot twee maanden, twee tot ééne maand en een tot veertien dagen gevangenisstraf. Het proces tegen deze beschuldigden had niets te maken met het geding, dat nog volgen moet tegen de moordenaars van den onderdirecteur Watrin. Een landeigenaar, Chapuy genaamd te Jas, bij Feurs (Fr. dep. Loire), bood onlangs een heftigen tegenstand aan een deurwaarder, die voor een schuld van 50 francs, welke hij wei gerde te betalen beslag kwam leggen op zijn boedel. Chapuy had zijn huis versperd en dreigde iederdie zou trachten binnen te komen, met den dood. Hij en zijn vronw gingen met een geweer en een revolver voor een venster staan. Hij loste zelfs een schot in de richting der gendarmes, waardoor een "an de menigte nieuws gierigen licht gewond werd. Bij het vallen van den avond gaf men de poging tot binnendricgenop; maar het huis werd den geheelen nacht bewaakt. Den volgenden morgen werden de heftige tooneelen herhaald maar eindalijk gelukte liet den gedarmes door een listwaartoe zich een zwager van den be legerden schuldenaar leende, het huis binnen te dringen en zich na een hevige worsteling, van Chapuy meester te maken die nu, met zijn vrouw, naar de gevangenis weid gebracht. Dubois, die als de vermoedelijke moorde naar van Barrême, den prefect van Eure, werd aangehoudenis weder op vrije voeten gesteld juffer te bekommeren, schertste en lachte zij luid met den luiteuanten verzocht hem eindelijk zelfs haar teekenonderwijs te geven, alsof zij het er geheel op toelegde hem hare genegenheid openlijk te kennen te geven. Gekwetst door Flora's koelheid, teruggestooten door ha3r onverklaarbare handelwijze, die hij, naar zijne meening, niet had verdiend, schonk hij, meer uit trots en ergernis dan uit innerlijke aandrift, al tijne opmerkzaamheid aan de juffrouw, en onderhield zich met haar zoo levendig en opgewekt, dat hij slechts in haar belang scheen te stellen. Terwijl Van Bergen aldus tusschen de beide dames weifelde, hield graaf Randau zich uitslui tend bezig met de gedachte aan de rijke erf gename. 't Zou dom zijn, zeide hij in zich zeiven bij het maken van zijn ochtendtoilet den be- leedigde te spelen en zich terug te trekken. Vrouwen en vestingen willen belegerd worden eer zij zich overgeven. Tegenstand met iederen dag zwakker, overwinning zeker bij genoegzame volharding. Zal het verstandigste zijn bezoek te brengen, bouquet aan te biedeD, gezondheid te informeeren. Zal getroffen zijn, dai ik mij zoo edel wreek en geen wrok toon. Heb geen vrees voor Var. Bergen, is niet gevaarlijk, al woont hij met haar in hetzelfde huis. Gravin Von Randau klinkt toch anders dan mevrouw Van Bergen. Komt aan het hof, wordt onder de hofdames opgenomen, moet zich vereerd gevoelen, indien ik haar mijne hand aanbied. Onder zoodanige gedachten voltooide de graaf zijn toilet, waarop hij zich onmiddellijk naar het visschershuisje begaf, nadat hij zich nog vooraf door den tuinman van het koerhuis den schoon- sten ruiker had laten bezorgen, die in het plaatsje was te krijgen. Door de zoetste hoop bezield ging hij recht op zijn doel los, toen hij tot zijn leedwezen op den gezantschapssecretaris stiet, dien hij in dezen oogenblik gaarne ware ont weken. Moet naar neef Leibnitz, antwoordde de daar geene voldoende bewijzen gevonden zijn die wettigden hem gevangen te houden. In den ministerrad deelde de heer De Freyciuet gisteren mede, dat de toestand in het Oosten nog steeds niet was, zooals hij behoorde te zijn de overeenkomst tusschen Bulgarije en Turkije vond veel verzet bij Rusland en Griekenland welks houding jegens Turkije nog niets veranderd is. De minister deelde voorts mede, dat de werk lieden te Saint-Quentin het werk weder gedeel telijk hadden hervat en dat heden de werksta king wellicht definitief een einde zou nemen. De kamer van afgevaardigden neemt een aantal voorstellen in overweging, waarouder een strekkende om te verbieden, dat buitenlandsche werklieden bij werken door het rijk ondernomen, geplaatst worden, terwijl een ander voorstel strekt om een ver blijf—belasting op de vreemdelingen toe te passen. Markies de Campo een der rijkste reeders in Spanje heeft der regeering aangeboden, op zijn kosten met een zijner schoonste stoombooten een officieele commissie, bestaande uit ingenieurs en hoofdofficieren der marine, naar Panama over te voeren, om tegenwoordig te zijn bij het bezoek en de inspectie der werkzaamheden van het kanaal door den heer De Lesseps. De ongeregeldheden die Maandag te Londen zoo geheel onverwacht zijn uitgebroken, hebben zulk eeD schrik onder de bewoners er. vooral on der de winkeliers der Engelsche hoofdstad ge bracht dat het minste gerucht van samenscho lingen of oploopjes her. het besluit doet3,nemen de winkels of magazijnen te sluiten. Dit was althans Dinsdag het geval. Reeds vroeg in den middag hoorde men dat in de zuidelijke voorstad van Soulwark samenscholingen plaats hadden en graaf verlegen op diens vraag naar het doel van zijr. vroegen uitgang. En wat moet gij dan met die bloemen Aan mijne nicht brengen. Altijd galant, spotte de secretaris, het schoonste zoekt hij op de velden om zijne liefde op te tooien. Doe mij nu een pleizier en houd mij niet op met flauwe uien. Moet mij haasten, vind anders niemand te huis. Blijde den lastigen vriend ontsnapt te zijn, snelde Randau voort, achtervolgd door de onge- loovige, spotachtige blikken van den diplomaat. De dwaas wil mij '..at wijs maken, mom pelde deze honend, maar ik wil wedden, dat hij naar de millioennaire loopt. Het is inderdaad onbeschaamd mij te willen bedotten, maar hij zal er voor boeten. Intusschen bezoekt Randau de juffrouw in hare woning en bood haar den geurigen ruiker aan met zijn bevalligste buiging en zijn bemin- nelijksteu glimlach, ofschoon hij bij het gezicht van den luitenantmet wien hij haar in een vertrouwelijk gesprek vond, een lichten aanval van jaloerschheid niet kon onderdrukken. Geneer toch niet vroeg hij, terwijl hij Van Bergen twee vingertoppen toestak, en de gezel schapsjuffer met een neerbuigend hoofdknikje vereerde. Wilde mij slechts veroorlooven de juffrouw ie vragen hoe haar de avond van gisteren is bekomen. Gij zijt zeer beleefd, hernam zij. Maar wilt gij niet plaats nemen, heer graaf? Met genoegen. Voel mij nog niet geheel weer op streekeen weinig gefatigeerd. Was geen lichte taak, alles te regelen en in orde te brengen. Heeft mij veel hoofdbreken gekost, ben schaakmat van vermoeienis. Schoonste be looning, indien gij tevreden zijt en u geamuseerd hebt. O, bijzonderhernam juffrouw Richter lachend, vooral in den cotillon. Zeer vleiend Geloof eenigen smaak te be zitten in dergelijke zaken. Een geboren maitre dat de werkeloozen uit de zuidoostelijke voorste den plan hadden om over ae London-bridge naar de City op trekken en spoedig daarop was in de City geen enkels winkel van beteekenis meer geopend. Gelukkig bleken de geruchten over dreven te zijn het bleef bij enkele samenscho lingen welke de politie in staat was uiteen te drijven. Thans stond echter een regiment ca valerie gereed om, zoo noodig, der politiebij stand te verleenen. Van de personeD, die Maandagavond gearres teerd zijn zijn wegens eenvoudige handtastelijk heden verscheidene tot één a zes weken gevan genisstraf veroordeeld. Eenige anderen die op diefstal werden betrapt, zijn naar hoogere recht banken verwezen. De regeering is voornemens om de socialisti sche redenaarsdie de oorzaak zijn van het oproer te vervolgen. De heer Chamberlain, president van den „Local Government Board" heeft Woensdag een bezoek ontvangen van de leiders der socialistische partij te Londen de heereit Burns Champeon en Hyndman, die hem een afschrift wilden aan bieden van de resolutiën in de meeting van Maan dag genomen. De heer Chamberlain weigerde hen echter te ontvangen en deelde hun schrif telijk mede dat hij lien in geen enkel opzicht bevoegd achtte om de werkeloozen te vertegen woordigen. Voorts antwoordde de heer Cham berlain, dat hij een streng onderzoek instelde naar de uitgestrektheid en den aard van den nood, welke onder de werklieden heerscht. Overal waar dit noodig blijkt, zullen de „Boards of Guardians" gemachtigd worden om werk buitenshuis te ge ven. Maar de quaestie van openbare werken voegde hij er bijbehoorde niet tot zijne com petentie. In een vergadering van handelaren uit het West-End is lucht gegeven aan de verontwaar diging over de machteloosheid der politie tegen over de baldadigen op Maandagavond. De mi nister van binnenlandsche zaken znl door een depulatie in kennis gesteld worden van de re- solutien op deze vergadering genomen. de plaisir en aanstaand oppercermoniemeester gelijk de vorstin van Raudcnberg gewoon is te zeggen. Kent toch de vorstin Ik ben helaas niet zoo gelukkig. Mijne tante van moeüerszijde, merkte de graaf op terwijl hij een hooge borst zette. Charmante dame, zal mij genoegen doen u voor- te stellen. Daartoe zal zich bezwaarlijk de gelegenheid aanbieden. Reken er bepaald op, dat de juffrouw- aanstaanden winter Berlijn zal bezoeken. Stel mij geheel ter beschikking. Zal u bij tante Me- lanie introduceeren huis van den eersten raag in de residentie uitgezocht gezelschap, konink lijke prinsen, gezanten, ministers. Ook oom Diet rich, hofmaarschalk van zijne hoogheid, zal zich verheugen. Deze belangrijke mededeeling over de familie betrekkingen van den graaf, waarmede deze op juffrouw Richter indruk hoopte te maken, wer den helaas afgebroken door de onverwachte komst van den secretaris die insgelijks een grooten ruiker meebracht, en met het onschul digste gelaat van de wereld naar de gezondheid van de dames informeerde. Nog had Randau zich niet geheel van deze onaangename verrassing, die hem niet weinig had verschrikt, hersteld, of bijna gelijktijdig ver schenen de lange gestalte van den kapitein en de korte figuur van den kamerjonker, beiden met de onmisbare bloemen en de gebruikelijke spreekwijzen, juist alsof allen hadden saamge— zworen om den ontstelden graaf zijno overwin ning te betwisten. Terwijl de heeren elkander met verblufte ge laatstrekken aanstaarden en elkander wenschten naar het land waar de peper groeit, wierp juffrouw Richter heimelijk een spotachtigen blik op het zwijgende gezelschap, er. was nauwelijks in staat een luid gelach te bedwingen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1