Duitschland. Italië. Oostenrijk, Servie. Rusland. lll.NNEXI.AXD. UITVOERINGEN Naar de Times verneemt, heeft Ro9ebery aan Delyanis te verstaan gegeven, dat de nieuwe Britsche regeering de politiek van Salisbury in zake de Oosterscke quaestie zal voortzetten. De instructiënwelke de bevelhebber der Britsche vloot van Salisbury ontvangen heeftworden on veranderd gekaudhaafd en zullen onvoorwaardelijk worden uitgevoerdindien daartoe aauleiding mocht ontstaan. Dit werd aan de Grieksche rageering formeeel te verstaan gegeven. Men meldt uit Londen, dat de Flamingo, van Antwerpen naar Liverpool, met een deel van het gebouw der Antwerper tentoonstelling aan boord (dat dienen moet voor de Liverpoolsche) in de Merry bij mistig weder is aangevaren en gezonken. Alleen de masten komen boven water uit. Men hoopt het schip te redden. De tweede machinist is bij de ramp verongelukt. De berichten nopens de ongeregeldheden te Londenhebben groote vreugde veroorzaakt onder de socialisten in Amerika. Most en an dere aanvoerders verklaren dat de Amerikaansche socialisten gereedstaan om het te Londen gegeven voorbeeld te volgen. De aanvoerders beweren dat de socialisten te Ncw-York zich dagelijks oefeneu en slechts van hunne leiders het seiu tot den opstand afwachten. De rijksdag heeft een aanvang gemaakt met de derde en laatste lezing der begrooting. De conservatieven en nationaal -liberalen hebben het voorstel gedaan om den bij tweede lezing gewei- gerden pos» van 800,000 mark voor een kanon neerboot weer op de begrooting te brengen. In den Pruisischen landdag zijn de eerste wetten tot versterking van het Duitsche element in Polen ingediend. De vier eerste ontwerpen betreffen de kolonisatiehet schoolverzuim en de aaustelling van onderwijzers en geneesheeren. De Poolsche beweging richtte zich ook al tegen de Duitsche geneesheeren zoodat ook deze be scherming noodig hebben. De drie andere ont werpen waarmede de voordracht volledig is zullen spoedig volgen. Betreffende de behandeling van het mono polie op gedistilleerd in den bondsraad wordt gemeld, dat de vertegenwoordigers der zuidelijke bondsstaten ijverig aan de bespreking hebben deelgenomen en menige wijziging hebben door gezet. Ook hebben deze staten Beieren, YVur- temberg en Baden zich voorbehouden om de landdagen in hun land over de invoering van het monopolie te laten beslissen. Eerst thans is een quaestie, die tusschen België en Duitschlaüd sedert 1870 bestond, op gelost. Belgie had van het Duitsche rijk eene schadevergoeding geëischt voor het terughoudeu van een groot aantal spoorwegwaggons gedurende den Fransch-Duitschen oorlog. Thans zijn par tijen overeengekomen dat Duitschland 900.000 francs schadeloosstelling zal betalen. De Pruisische staat heeft nu met vader lijke zorg voor zijn dienaren alle ambtenaren en militairen verboden met Poolsche vrouwen in het huwelijk te treden. Frederik de Groote dacht er indertijd anders over dan Bismarck. Toen bij de eerste verdee ling van Poleniu 1772 het zoogenaamde Netzedistricl bij Pruisen werd ingelijfd liet de koning om die zwak bevolkte streek met trouwe onderdanen te voorzien groote landgoederen in verscheidene deelen splitsen en schonk die als belooning aan gewezen onderofficieren, onder voor waarde, dat zij ten spoedigste een Poolsche vrouw zouden trouwen. Zij kregen voorts de vermaning, goede echtger»ooten te zijn en niet toe te laten, dat er een andere taal dan Duitsch in hun huis gesproken werd. In hei proces bij het rijksgerechtshof tegen Sarrauw en Piöttger, beschuldigd van landverraad, is Sarrauw veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf ea 10 jaar verlies van eerRöttger is vrijge sproken. De regeering heeft bij het huis van afge vaardigden het aangekondigde wetsontwerp in gediend aangaande benoeming en dienst van onderwijzers en onderwijzeressen op openbare scholen in de oostelijke provinciën van Pruisen, alsook aangaande de straffen op schoolverzuim bij de openbare en de katholieke lagere scholen aldaar. De „Kuryer Poznanski" te Posen meldt dat het metropolitaankapittel aldaar een brief van den paus heeft ontvangen, inhoudende het officieel bericht, dat kardinaal Ledochwoski zijne betrekking al3 aartsbisschop vau Posen-Gnesen heeft nedergelegd en dat m zijne plaats de proost Dinder tot aartsbisschop is benoemd. Tn Duitschland wordt tegen de vervalschers van levensmiddelen zeer gestreng te werk ge gaan. Zoo heeft de rechtbank te Miilhausen dezer dagen den wijnhandelaar Silhart aldaar, wegens het vervalschen van wijn, tot eene gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden en tot eene boete van 60,000 mark (f36,000) of, bij nietbetaling tot eene verdere gevangenisstraf van 2 jaren veroordeeld. De kosten van het geding zijn grootendeels ook ten zijnen la9te, evenals mede de openbaarmaking van het vonnis in 12 Duitsche, door de rechtbank aangewezen couranten. Een zeer onbeschaamde diefstal is te Berlijn Unter den Linden gepleegd in het huis van vorst Radziwilgeneraaladjudant des keizers. Daar zijn een groot aantal zilveren voorwerpen door dieven weggevoerd, zonder dat iemand uit het huis, of een der schildwachten van de vlak daarbij gelegen wachtpost, aan de Brandenburg- sche poort, iets er van bemerkten. Vier dagen geleden werd een ander adjudant des keizers, graaf Albedyli, op dezelfde wijze bestolen. Prins Alexander Torlonia, de Romeinsche Rothschild, is plotseling gestorven, tengevolge eeuer beroerte. Zijn vader was een marskramer, die door ijver en financieele bekwaamheden het tot bankier gebracht had, een groot vermogen had vergaderd en toegelaten werd onder de patricische familien. De zoon, Alexander, ge- boreu in 1800, erfde het vaderlijk vermogen en zijn zin voor financieele ondernemingen. Door zijn beleid nam de welvaart der familie toe, terwijl het fortuin der Collona's, Orsini's en Borghese's afnam. Prins Torlonia vermeerderde zijne vaste bezittingen, zijne paleizen en vlilas, en verrijkte deze met de kunstschatten van het oude Rome. Zijn paleis te Rome wa9 jaren lang de plaats van bijeenkomst der koninklijke en prinselijke familien, die de eeuwige stad bezochten. Het schitterendste werk zijns levens was het droogleggen van het Fucino meer, in de provincie Aquila, dat reeds door keizer Claudius beproefd was. De door die onderneming vrijgevallen grond is gebruikt tot het bouwen van 400 modelhoeven. Koning Victor Emmanuel beloonde hem voer dat werk met eer. gouden medaille en met den titel van hertog van Fucino. De verlichting der stad Rome door middel van eleclriscn licht zal in Juni een aanvang nemen. Hierbij zal gebruik gemaakt worden van het systeem Zipernowsky en Deri. Viei machines van 700 paardenkracht zullen noodig zijn om 28.000 lampen te verlichten. Door de Polen te Wcenen is Maandagavond een groot dansfeest gegeven, dat door de broeders des keizers, de aartshertoginnen en ook door de Oostenrijksche kroonprinses werd bijgewoond. De kroonprins was door ongesteldheid verhinderd. Men beschouwt dit deelnemen van de keizer lijke familie aan het Polenbal als een protest tegen de gezindheid der Duitsche regeering jegens de Polen. Uit Hongarije komt weder een bijna on- geloofelijk bericht omtrent het toepassen van de midaeneeuwsche pijnbank. Vier mannen werden te Szerb Pade gevat onder verdenking van moord cn drie hunner hadden weldra schuld bekend. Maar toen de onderzoekingsrechter te Szerb Pade aankwam, verklaarden de gevangenen, dat hur. door pijniging de bekentenis was afgedwongen. Zij werden onverwijld, op last van den rechter, naar de stad Kikinda gebracht, en uit een ge neeskundig onderzoek bleek de waarheid van hunne verklaring. Twee hunner hadden zelfs doodelijke verwondingen bekomen, waaraan een reeds overleden is. De Hongaarsche regeering heeft eene gerech telijke vervolging tegen de onmenschelijke gen darmerie van Szerb Pade ingesteld. Oostersche quaestie. Uit goede bron wordt met stelligheid verno men, dat, tengevolge der besliste weigering van Rusland, de bewuste paragraaf van de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst, voigens welke Bulgarije zich verplichten zou om Turkije in oorlog .bij te staan, achterwege gelaten zal worden. Turkije heeft eene commissie benoemd tot beraadslaging over de hervorming van het tarief en heeft de mogendheden ui'genoodigd tot het zenden van gedelegeerden, tot vergemakkelijking van nader te sluiten handelsverdragen. Duitsch land heeft zich reeds bereid verklaard aan deze uitnoodiging gevolg te geven. De Times verneemt uit Bucharest dal de Porte aan de Servische regeering inlichtingen gevraagd heeft over het samentrekken der Ser vische troepen aan de Turksche grens. De Porte heeft de bevelen om de Turksche troepen van de Bulgaarsche grenzen over te brengen naar de grenzen van Griekenland, weder ingetrokken, en zij deed tevens de eerstgenoemde troepen ver sterken. Deze frontverandering levert de beves tiging der geruchten, dat er nieuwe moeielijkheden in het Bulgaarsche vraagstuk gerezen zijn, naar aanleiding van Rusland's verzet tegen de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst. Men gelooft dat Servie voornemens is de vijandelijkheden te hervatten. Te Konstantinopel loopen geruchten over eene ministerieele crisis, terwijl de Turksche wape ningen onverpoosd worden voortgezet. De Standard verneemt uit Philipopel, dat de Turksch-Bulgaarsche conventie in Oost- Rumelie een ongunstigen indruk te weeg brengt, en eene reactie ten gunste der Russen in de hand werkt. De Montenegrijnsche minister van onderwijs, Pavlocics Jova, is, naar men bericht, te Belgrado in hechtenis genomen, en eenige uren daarna het land uitgezet. Hij was, onder voorwendsel van onderhandelingen met den Russischen ge zant, naar de Servische hoofdstad gekomen. Men brengt dit feit in verband met sinds lang loopende geruchten van plannen tot onttrooning van koning Milan, om vorst Nicolaas tot koning van Servie en vorst van Montenegro te maken, welke plannen door Rusland, dat op het Balkan schiereiland eeuwig kuipt en intrigeert, onder steund zouden worden. Het spoorwegverkeer tusschen Belgrado en Nisch is tengevolge van aardverschuivingen eu het ophoopen van sneeuw gestremd. Door twee bladen was medegedeeld dat on langs verscheidene arreslatien van politieke personen hadden plaats gehad, welk bericht door het officieuse „Journal de St. Petersbourg was tegengesproken. Thans blijkt dat het officieuse orgaan slecht was ingelicht. Uit zekere bron wordt we' degelijk als waar verklaard dat in de maand Januari veertig personen zijn gearresteerd alleen te Petersburg. Deze laatste dagen nog heeft de politie Serge Ivanoff in hechtenis genomen, dien men sedert langen tijd zocht on die als een der leiders van de nihilistische partij wordt beschouwd. Hetgeen voor de belangrijkheid dezer arrestatie getuigt, is dat het hoofd der veiligheidspolitie, door wiens bemoeiingen Ivanoff in handen der politie is ge komen, eene gratificatie van 1000 roebels heeft ontvangen dat de secretarissen van den minister van binnenlandsche zaken hem namens den keizer persoonlijk de insignies van de Wladimirordc hebben overhandigd, en eindelijk dat verscheidene agenten belooningen iu geld hebben ontvangen, zoodat de arrestatie van Serge Ivanoff den staat ongeveer honderdduizend roebel heeft gekost. De ongeregeldheden, die den 2n dezer te Lublin zijn voorgekomen, waren veroorzaakt door de arrestatie van een katholiek priester. De be woners verzetten zich tegen het wegvoeren van den gevangene, zoodat de politie, welke niet bij machte was het oproer te onderdrukken, het 69e regiment infanterie te hulp moest roepen. 49 personen werden in hechtenis genomen en naar Warschau overgebracht. Men vestigt de aandacht er op, dat dei gelijke ongeregeldheden in Polen altijd voorkomen, wanneer de gouverneur afwezig is. Ook thans was dit het gevalgeneraal Gourko was juist naar Petersburg vertrokken. WAALWIJK Zondag 14< Febr, 1886, zal door de har monie l'Espétance op de harmoniezaal worden uitgevoerd Eenige stukken van het laatste concert. Zondag 14 Februari 1886, 's avonds 7 ure preciesdoor de liefhebberijtooneelclub „Vondel^, onder de zinspreuk „Nut en Ge noegen" van Bezooien, in het lokaal van den heer Willem Brokken, te Bezooien. Men zie de programma's. Waalwijk 13 Februari 1886. De regeling van de feestelijkheden, bij ge legenheid der installatie van den nieuwen burgemeester van Waalwijk, vordert goed. Een 40 tal gardes d'nonueur hebben zich aangemeld, die gekozen hebben tot comman dant den heer O. W. PI. van Tussenbroek tot onder-commandanten de heeren Ph. Tim mermans en G. van Baal; alle hier bestaande gezelschappen en corporatiën hebben verklaard aan den optocht te zullen deelnemenhet stellen der eerebogen is aanbesteed. Voor de versiering echter van deze roept de com missie de medewerking in van Waalwijks meisjes; wij twijfelen niet of daaraan zal ruimschoots worden voldaan. De programma's van den plechtigen intocht zullen Dinsdag avond waarschijn.lijk worden uitgegeven. Dit kan moeilijk eerder omdat thans nog niet bepaald kan worden of de burgemeester de gemeente van de Oost- of Westzijde zal binnenkomen. De tweede kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 1 Maartdes middags ten halftwee uren. Bij kon. besluit zijn tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1886 be noemd Noordbrabantin het le militiedistrict tot voorz. Mr. W. D. Boschlid der prov. staten tot ziju plaatsverv. L. van Meerwijk, id.; tot lid Mr. A. H. Sassenlid van den gemeenteraad van 's-Hertogenboscktot zijn plaatsverv. R. A. van der Yen, wethouder van s-Hertogenboschin het 2e militie- distr. tot voorz. Mr. M. P. M. van Dam, lid der prov. staten; tot zijn plaatsverv. J. A. van Akenid.tot lid Mr. E. de Man Ez., lid van den gemeenteraad van Breda; tot zijn plaatsverv. E. H. A. Guljé, wetb. van Bredain bet 3e militiedistr tot voorz. Mr. A. J. H. van Baar, lid der prov. staten; tot zijn plaatsverv. Mr. A. Yerheijen van Estvelt, id.tot lid J. J. Schutjes, lid van den gemeenteraad van Eindhoventot zijn plaatsverv. J. W. van der VeldeD, id. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Maas tricht zijn uitgebracht 1237 geldige stemmen. Gekozen is de heer L. F. H. O. Ruland burgemeester van Yaals, met 742 stemmen. Op den heer Kleuters waren 344, op den heer Schrienemacher 97 stemmen uitgebracht. Donderdag heeft het gerechtshof te 's Bosch uitspraak gedaan is zake tegen J. M., 26 jaren gewezen brievengaarder van het hulpkantoor te Berlikum, schuldig ver klaard aan 1 o. het als openbaar bewaarhouder verduisteren van aan bijzondere personen toebehoorende penningen of geldswaardige papierendie hem uithoofde van zijn post in handen waren tweemalen gepleegd2o. valschheidgepleegd door een ambtenaar in de uitoefening zijner functiën door het stellen eener valsche handteekening3o. het des bewust gebruik maken van dat valsche stuk in zijne qualiteit van ambtenaar; 4o. valsch heid door als ambtenaar in het opmaken van eene akte tot ziju post behooreude liet wezen daarvan bedriegelijk te veranderendoor een valsch feit als waar uit te maken ;- 5o. het als ambtenaar verduisteren en vernielen van akten en bescheiden, die hem ter zake van zijn post waren overgegeven, tweemalen gepleegd, met aanneming van verzachtende omstandig heden veroordeeld tot twee jaren celstraf tot twee geldboeten ieder van f2.50 en tot drie geldboeten ieder van f 50, te vervangen iedere boete van f2.50 door een dag celstraf en iedere boete van f50 door drie dagen celstraf. Nb. Men schrijft uit Rozen daal De armoede is hier veel grooter dan vroe gere jarenwanneer de suikerfabrieken in dezen tijd nog volop aan het werk waren. Door nood gedrongen, heeft zich eene com missie gevormd, ten einde aan de huizen der ingezetenen giften in le zamelen. Rozen- daalsclie bedelaars aan onze deur is eene zeldzaamheiddoch bet aantal huiszittende armen is daarom niet minder groot. Indien er zich geene beletselen voordoen, zal er spoedig in den werknood alhier worden voorzien door de uitgebreide werkzaamheden aan het nienwe station alhier. De koninklijke Nederlandscbe fabriek van gebogen en ander glas, te Dordrecht onder directie van den beer J. J. B. J. Bouvy, in ons land en daarbuiten algemeen bekend, is Woensdag nacht nagenoeg geheel door brand vernield. Dinsdagavond omstreeks 11 uren werd door een politieagent de brand ontdekt, welke op de eerste verdieping ontstaan schijnt te zijn. Bij het ontdekken had de brand echter reeds zulk een omvang verkregendat de on middellijk opgeroepen brandwear dien niet dan met de grootste moeite kon bedwingen, en men zich voornamelijk moest bepalen tot het bewaren van de belendende gebouwen hetgeen dan ook gelukt isondanks een hevigen vuurregenwelke voor de naburige gebouwen zeer veel gevaar opleverde. De fabriek zelve isbehalve een klein gedeelte geheel uitgebrand. Naar wij vernemen, was alles tegen brand schade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Behalve de geheele brandweer en haspelwagenshebben ook de stoombootjes van de overzet-veren bij het blusscben mede gewerkt. Door onbekende oorzaak brak in den nacht tusscben 7 en 8 dezerongeveer een uur, bij den laudbouwer Jan Voet te Deursen, een hevige brand uitwaardoor binnen een luttel tijds en voor de noodige hulp aanwezig was zijn geheele erf met inboedel, 7 beesten, 3 varkens, de voorraad hooi, koren en tabak een prooi der vlammen werd. Met moeite werden de bewoners, waaronder 8 kinderen, gered. Een medebewonerdie voor eenige dagen nog een paar koeien had verkocht redde zich met een koenen sprong door een raam, maar moest al zijn geldswaardig papier zien verbranden. Naar men verneemt is Voet gedeeltelijk verzekerd bij de IJaagsche Maatschappij. Te Staphorst wordt in den laatsten tijd weder sterk geklaagd over de onveilig heid. Men beeft het daar andermaal vooral gemunt op de pastorie van ds. H. Doornveld. Door baldadige handen zijn in zijne woning voor een paar dagen niet minder dan acht groote glasruiten ingeslagen en andere ver nielingen gepleegd. Men brengt dit in ver band met zijnen ijver voor het stichten eener kerkelijke school, wijl daags te voren juist eene aanbesteding voor die stichtiug had plaats gehad. Donderdag heeft het ijs in de omsteken van 't> Bosch 3 slachtoffers geëischt. In den polder de Vüert is een knaapje van 9 jaar zoontje van den machinist van het stoomgemaal van dien poldertevens machinist van de wa termachine in die stad door het ijs gevallen en jammerlijk verdronken niettegenstaande alle pogingen om hem te redden zelfs met levens gevaar. Een infanterist moet bij die gelegenheid zich bijzonder hebben onderscheiden. In den polder Boschveld en May, rechts van den weg naar Vlijmen nabij het stoomgemaal zijn twee schaatsenrijders verdronken die zich onbezonnen waagden buit n dc baan. De een is de 12jarige zoon van den heer Van der Vliet, postdirecteur alhier; de andere het elfjarig zoontje van Janssens van Sas koopman in koek en suikerwerken. De lijken der ongelukkigen zijn met behulp van een bootje van eeti voorbijvarende schroef- boot reeds opgevischt. (Nb.)

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2