Nummer 14. Donderdag 18 Februari 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. J ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Spanje. Frankrijk. ZEVEN MTLLIOEN. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Novelle door MAX RING. 1 De Echo van het Zuiden, OU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Na een zeer levendig debat heeft de kamer met 70 tegen 52 stemmen de voorstellen der re gering aangenomen omtrent de legerreserve, of liever omtrent de vorming van nieuwe kaders van officieren eventueel voor deze reserve be stemd. Dit votum werd voorafgegaan door eene zeer levendige gedachtenwisseling tus3chen den aanvoerder van de liberale partij Frère Orban,, en den heer Simonseen der clericaal-onafhan- kelijke afgevaardigden van Brussel. De heer Frère zeide, dat er aan de verdeeldheid in de liberale partij een einde zal komen, en dat alsdan de clericale partij zal ophouden te bestaan. Deze week is de boot der reddingsmaat schappij te Blaakenbcrgh in zee gestoken om jacht te maken op een walvisch, die zich sedert eenigen tijd op de Belgische kust vertoonde. De jacht heeft vier uren geduurd en er werden 19 geweerkogels van grooi kaliber op het dier af geschoten. Daarna is het, na ernstig gekwetst te zijn in de richting vau het westen verdwe nen. De raad heeft beslist, dat de bisschop zich schul dig heeft gemaakt aar. misbruik van zijn ambt en heeft voorts den bedoelden brief te niet ge daan. Op het slagveld van Malplaquet waar Marlborough en prins Eugenius in 1708 een overwinning op de Franschen behaalden heeft dezer dagen weder een gevecht plaats gehad maar nu tusschen Fransche grensbeambten en Belgische smokkelaars. Dezen laatsten 150 in getal trachtten met een groote hoeveelheid goe deren de grens over te trekken, maar de tolbe ambten die toevallig juist versterking hadden gekregen vielen hem aan. In het langdurige gevecht werden 3 beambten zwaar gewond, maar 12 smokkelaars gevangen genomen. De overigen vluchtten met hunne waren. Later vond men op de plaats van het gevecht 17 kilogram koffie, 12 kilogram tabak en 15 pakken lucifers. De minister van buitenlandsche zaken heeft in den ministerraad mededeeling gedaan van de in lichtingen die hij van het buitenland heeft ont vangen omtrent de zaak der wereldtentoonstelling in 1889. Daaruit blijkt dat de industrieelen om de economische crisis, die op Europa drukt, en wegens de kosten die de exposanten zich moeten getroosten zich meeten getroosten zich over het algemeen weinig geneigd getoond hebben tot deelneming aan de tentoonstelling. De raad van State heeft uitspraak gedaan in de zaak van den bisschop van Pamiers die vervolgd werd wegens de voor de regeering be- leedigende termen van den herderlijken brief, dien hij had uitgevaardigd nadat aan een aantal zijner geestelijken de bezoldiging was ingehouden. VI liet was inderdaad een kluchtige toestand die Van Bergen het meest ergerde. Hoe zei zijhem alleen met een vrien delijken glimlach aanziendetoen hij, om niet langer getuige van het hem walgende tooneel te moeten zijn, het eerst opstond, wilt gij ons reeds verlaten Waarom hebt gij zoo'n haast Ik moet nog voor het vertrek van de post een noodzakelijken brief schrijven. - Dat spijt mij. Ik hoop u spoedig terug te zien. Ik zou niet gaarne een oogenblik ver liezen, en liefst zoodra mogelijk onze teekenlessen beginnen. Gij hebt slechts te bevelen. Als het u dan gelegen komt zouden wij terstond morgen een aanvang kunnen maken. Eerst nadat Van Bergen vertrokken was herademde de graaf, en traohtte op nieuw met zijn voorname bloedverwanten en den uitgezochten kling van de vorstin von Randenburg te schit teren. De secretaris zocht door zijn vernuft uit te blinken en sprak van zijn vooruitzichten om eerlang bij het gezantschap te Parijs of te Rome verplaatst te worden terwijl de meer bejaarde kapitein door zijn krijgshaftige houding, en de eenigszins bekrompen kamerjonker door het aan halen van zijne overwinningen bij wedrennen de aandacht op zich trachtten te vestigen. Eindelijk namen de heeren afscheid, het laatst de graaf met een bezwaard hart, en ontstemd over de onverwachte concurrentie, jaloersch op Van Bergen, en vooral verbitterd over de valsch- heid van den met hem bevrienden secretaris Evenals in elk land, heeft de arbeidende klasse in Spanje wegens gebrek aan arbeid het dezen winter hard te verantwoorden. Het gevolg hier van is dat zoowel te Madrid als in de overige provinciale hoofdsteden herhaaldelijk demonstra ties plaats hebben. Zooveel als in haar vermogen is, wordt door de overheden werk verschaft, doch zij verdenken de socialisten en auarchisten dat deze de malaise exploiteeren om van het gebrek der werklieden in het belang hunner revolution- naire woelingen partij te trekken. Dj voorzor gen om elke demonstralie te voorkomen, wörden verdubbeld zoo ook op den verjaardag van de proclamatie der republiek in 1873 na het ver trek van koning A.r.adeus. In de politieke kringen zegt men dat er sprake is van onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Spanje over het initiatief, dat beide mogendheden zullen nemen tot het bijeenroepen van eene Europeesche conferentie, teueinde ge meenschappelijke maatregelen tegen het socialisme te nemen. De overheid te Madrid heeft eene geheime bewaarplaats van ontplofbare patronen en van wapens in eene der voorsteden ontdekt. dien hij wegens zijne handelwijze aanvieltoen hij hem aan de table d'höte weer ontmoette. Schoone vriend zei hij mokkend. Had zulk eene trouweloosheid van u niet verwacht. Ik betaal u slechts met gelijke munt. Waarom hebt gij mij trachten te misleiden Meendedat gij met mij wildet concur- reeren. Gij hebt toch geen uitsluitend recht op haar, geen patent op de juffrouw. Maar de prioriteit. Heb haar in zekeren zin het eerst ontdekt. Laten wij niet twisten om des keizers baard hernam de sluwe diplomaatdaar mij ons beider kansen meer dan twijfelachtig toe schijnen. Ik vrees dat de dame meer belang stelt in Van Bergen dan in een van ons beiden. Bespottelijk Zal toch niet zoo dwaas zijn een armen luitenant te nemen, als zij graven of aanstaande gezanlschapsraden kan krijgen. Op dit punt zijn de vronwen ondoorgron delijk en vragen niet naar rang of geboorte wanneer haar hart in het spel is. Daarom zou ik u een voorstel willen doen. Laat hooren ben werkelijk nieuwsgierig. Tn plaats van te kibbelen en vijandig tegenover elkander te staan, moesten wij liever gemeeoe zaak maken en een of- en defensief verbond tegen Van Bergen sluiten. Tot het ons gelukt is Van Bergen ter zijde te schuiven beloven wij elkander wederkeerig te ondersteunen en te helpen. Wat dunkt u daarvan, Bodo Is mij wel. Weet maar niethoe Van Bergen am het lijf te komen. Laat mij daarvoor zorgen; wij zullen met hem wel klaar raken als wij het slechts eens zijn, en ons het juiste oogenblik ten nutte maken. Afgepraat Willen ons verslaan en tegen den gemeenschappelijken vijand ageeren. Tot bezegeling van dit verbond dronken de Na Londen is Leicester het tooneel van onge regeldheden geworden. Donderdagavond hebben in genoemde stad hebben oploopen plaats gehad, welke hun oorsprong vinden in de veriaging van loon in de wolfabrieken T7rijdag morgen herhaalden zich reeds vroeg de samenscholingen, en de ar beidersdie wegens de loonsverlaging het werk gestaakt hebben, trokken, gevolgd natuurlijk door de ontevredenen en werkeloozenin talrijke groepen door de stad, hier en daar baldadigheden plegende. Het tumult nam langzamerhand toe, doordat de politie niet sterk genoeg was om de ongeregeldheden te onderdrukken zoodat ten slotte in verschillende werkplaatsen de machines vernield en de ruiten verbrijzeld werden. Om half twee was de verwarring zoo grootdat de overheid alle burgers moest oproepen om tot herstel van de orde mede te werken. Ook Vrij dagavond duurden de ongeregeldheden voort, en het behoeft niet gezegd dat de ruiten van ver scheidene winkels het hebben moeten ontgelden. De politie is uit naburige steden versterkt, doch de toestand is zoo ernstigdat de overheid be sloot het zenden van troepen aan te vragen. Tengevolge van het optreden der werke loozen te Londen in het begin dezer week is een onderzoek ingesteld naar de armoede welke in de Engelsche hoofdstad geleden wordt. Hierbij is aan het licht gekomen dat in twee honderd vierentwintig huizen welke door den beer Kedel bezocht zijn, 187 hoofden van gezinnen gevon den zijn die zonder werk waren. Het getal armen te Londen overschrijdt het cijfer van honderdduizend en dit zijn alleen die armen, die ingeschreven zijn en bedeeld worden. Wanneer men bij dit getal de niet ingeschreven armen de geëmployeerden die zonder betrek king zijn en de werklieden zonder werk voegt, komt men tot een ijzingwekkend cijfer. Een aantal werklieden, die vóór emigratie zijn zijn Donderdag te Londen bijeengeweest en hebben besloten een deputatie naar den heer Gladstone af te vaardigen om hem te verzoeken de landverhuizing der werkeloozen te bevorderen. In deze vergadering is geconstateerd dat in de laatste tien jaren niet minder dan twee millioen verzoende vrienden aan de table d'höte een flesch champagne en klonken met schuimende glazen op het welgelukken van hun plannen, terwijl ieder in stilte de hoop koesterde, na het uit den wog ruimen van den gevaarlijken mede dingerden ander de loef af te steken, en de erfgename voor zich te verwerven. Onbekend met al deze tegen haar persoon gesmede aanslagen, onderhield zich intusschen Marie Richter met hare gezelschapsjuffer over haar vereerders, die zij zonder uitzouderingaan een scherpe kritiek onderwierpen met een onverbiddelijk sarcasme over den hekel haalde. Hoe bevalt u de Graaf? vroeg zij spottend. Gardehuzaartoekomstig majoraatsbezitter, neef van de Vorstin von Randenberg en van den hofmaarschalk von Randauprachtig danser, feestregelaar, maïtre de plaisir en opperhofcere- moniemeester in spe. Indien ik hem huwde, zou ik aan het hof kunnen verschijnen en de nicht van een doorluchtige tante worden. O mijn hart, wat wilt gij meer Ik begrijp niet, hernam Flora smartelijk hoe gij nog schertsen kunt. Mij walgt zijne geheele handelwijze. Het is treurig, te moeten denken, dat zulk een man Weg dan met den Graaf! Wij schrappen hem van de lijst der candidaten. Nomraer twee de gezantschapssecretaris von Rohr, gansch geen kwaad man geslepen kopsluw diplomaat die gaarne vooruit wil, die het nog ver kan brengen. Het vooruitzicht eens als gemalin van den gezant in Rome of in Parijs te kunnen wonen heeft iets verleidelijks. Wat zegt gij mijn schat Dan is mij de graaf nog liever; die hui chelt ten minste niet, en men weet terstond wat men aan hem heeft. GeschraptNommer driede deftige kapitein von Faldern geen talent, maar toch Engelsche werklieden naar Amerika of de Brit- sche koloniën zijn vertrokken. Woensdag is Parnell in Ierland niet gun stig ontvangen. Met nog eenige leden van de nationale lige arriveprde hij te Galway, waar hem een onstuimige ontvangst aan het station ten deel viel. De menigte uitte de kreten: Naar de hel met Parnell Eenige schermutselingen ontston den waarbij verscheidene personen werden ge wond. Er zijn citatiëu uitgevaardigd tegen de personeu die Maandag jl. hebben medegedaan aan de wanordelijkheden in het Westend. Noch de namen der geciteerden noch hun aantal zijn tot nu toe bekend geworden. Door een krankzinnige is een spoortrein te Birker.feld in groot gevaar gebracht. De ongelukkige had namelijk op de rails twee groote steenen gelegd op een plaats waar een sneltrein binnen enkele minuten moest passeeren. De krankzinnige had dit niet gedaan met het doel den trein te laten derailleeren maar om hem te doen stoppen en er dan in te kunnen stappen. Gelukkig ging eenige oogenblikken voor de snel trein een goederentrein langs het andere paar railsde machinist zag het gevaar dat den snel trein dreigdestopte en verwijderde de steenen. Lord Cavendish was onlangs met zijne drie zoons een rijtoer te paard gaan maken langs het strand nabij Holste-Hall. (Lancaster). Eensklaps bevonden zich de vader en een van zijne zoons te midden van drijfzand. De beide paarden begonnen te zakken en waren niet meer in staat zich uit het zand te werken. Lord Cavendish steeg van het paard en ook hij zakte in het zand. Verscheidene visschers bemerkten gelukkig zijn kritieken toestand. Zij haalden stroo en touwen en na veel moeite werden lord Cavendish en ^zijne twee paarden op het droge gebracht. Wanneer men hem niet te hulp was gekomen zou hij ongetwijfeld in het zand om gekomen zijn. De socialisten Hyndman, Champion, Burns en Williams zijn Zaterdag gerecht gedaagd wegens opruiende redevoeringen verleden Maandag op het Trafalgar-square door hen gehouden. karakter. Nommer vier, de kamerjonker von Wolkwitz De een al vervelender dan de ander. Last not leastde heer Van Bergen, ging Marie glimlachend voort de eenige candidaat, die de aandacht waardig is voor wien ik mij interesseer, en op wien ik verliefd zou kunnen worden, indien ik niet zulk eene goede vrieudin ware. Op mij, hernam Flora blozend, behoeft gij geen acht te slaan, ik wil gaarne terugtreden. Dat kan u onmogelijk ernst zijn; de edele ridder zonder vrees of blaam de romantische held der Wolfskloof is onze levensreddcr. Hij is mij geheel onverschillig, zei Flora op een toon die in lijnrechte tegenspraak was met haar woorden. Ik geloof, dat gij u zelvemisleidt, en niet wilt erkennen hoezeer gij htm bemint. Neen, neen! antwoordde Flora, met moeite haar tranen weerhoudende. Hij is niet beter dan al de anderen, maar weet slechts beter zijn oogmerken te verbergen. Sedert hij uw rijkdom kent, ligt hij ook aan uwe voeten en aanbidt u. En toch bemint gij hemhernam Marie, en zijt jaloersch op mij. Neen Neen riep Flora met hartstochte lijke drift. Ilr haat en veracht hem evenzeer «n nog meer, dan ai deze erbarmelijke mannen. Toen Van Bergen den volgenden dag verscheen, om aan de juffrouw in tegenwoordigheid van de goedhartige tante het verlangde teekenonder- wijs te geven, werd hij door haar zoo vriende lijk ontvangen, dat hij nauwelijks nog aan hare liefde en aan zijn succes mocht twijfelen; Zonder een ijdele dwaas te zijn, moest hare vertrouwelijkheid, de belangstelling die zij hem openlijk toonde, de achting die zij hem blijkbaar toedroeg, hem in dit geloot versterken er. zijne IJdelheid vleien. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1