Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Zondag heeft de eerste beraadslaging van het nieuwe kabinet plaats gehad. De hoofdlieden der Sociaal-democratische Vereeniging hebben aan Gladstone schriftelijk keunis gegeven, dat zij tegen aanstaanden Zondag eene volksvergadering in het Hyde park voorbe reiden ten einde van de regeering maatregelen te verlangen tot tegemoetkoming in den nood der werkeloozen. De Daily News bevat een blijkbaar ge ïnspireerd artikelin hetwelk Griekenland op het hart wordt gedrukt den raad zijner beste vrienden te volgen. Een aanval van Griekenland op Turkije (zoo wordt hier betoogd) zou op het huidige tijdstip aan Griekenland veel meer kunnen schaden dan aan Turkije. Te Birmingham werden Maandag door werkeloozen ongeregeldheden gepleegd. De toe stand liet zich iu het begin dreigend aanzien maar de politie slaagde er spoedig in, de oploopen te onderdrukken. Op verzoek der autoriteiten werd kavalerie gereed gehouden om in geval van nood hulp te bieden. Te Great-Yarmouth poogden de werklieden een oploop te houden doch de politie dreef hen uiteen. Het huis van afgevaardigden heeft met 314 tegen 2 steramen (terwijl 27 biljetten in blanco werden ingeleverd) den heer Köller tot voorzitter gekozen. Deze heeft de benoeming aangenomen. Tot eersten ondervoorzitter werd met 218 tegen 4 stemmen cn 118 blanco-biljetten de heer Heeremann benoemd. Tot tweeden ondervoorzitter werd gekozen de heer Benda, met 276 stemmen, terwijl 3 stemmen oo andere leden uitgebracht en 32 blonco-bil- jetten ingeleverd werden. In parlementaire kringen worden nog vier wetsontwerpen verwachtstrekkende tot bevor dering van den Duitscheu invloed in de oostelijke provincies van Pruisen, en wel twee betreffende het schoolwezen een omtrent het gebruik der taal en een strekkende tot het aanstellen van artsen voor de vaccine. De rijksdag heeft in de derde lezing de begrooting en de leeningswet aangenomen, nage noeg gelijkluidend met de bij tweede lezing ge nomen besluiten. Van de bij de tweede lezing geschrapte 800,000 mark voor den bouw van adviesjachteuwerden echter 600,000 mark toegestaan terwijl tot gelijk hedrag geschrapt werd op andere posten als op de sommen voor marine gebouwen te Ellerbeck Kiel en Wilhcms- haven uitgetrokken. Naar een dagblad te Graz mededeelt, hebben zich in genoemde stad verscheidene Fransche officieren gevestigd met hel dool om de Duitsche taal machtig te worden. Ook in veischeidene andere Oostenrijksche steden als te VVeenen PraagLeuz Innsbruck en Salzburg moeten op last hunner regeering Fransche officieren met hetzelfde doel zijn komen wonen. Het nieuwe kerkelijk politieke wetsontwerp is bij l.et Pruisische heerenhuis ingediend. Daarin wordt bepaald afschaffing van het verplichte wetenschappelijke staatsexamen van geestelijken; toelating der convicten onder een staatstoezicht naar slechts algeraeene bepalingen; opheffing van het staalsgerecklshof voor kerkelijke zaken. Voorts wordt het beroep op den staat tegen beslissingen van kerkelijke overheden beperkt tot de gevallen van afzetting uit het ambt eu vermindering vau inkomsten. De beslissing op het beroep zal be rusten bij het staatsministerie. In de motieven wordt grzegd, dat de regeering, in de uitvoering van haar reeds sedert twee jaren gekoesterd voornemenom tegemoet te komen aan de wenschec hare katholieke onder danen betreffende dc opleiding van en de juris dictie over de geestelijkheid verhinderd werd door de omstandigheid dat de bijeenkomst van het parlement in de laatste jaren telkens verge zeld ging van verschijnselen, welke eenen indruk teweegbrachten ls kon de regecring door aan vallen en bedreigingen tot besluiten bewogen worden, welke zij uit vrijen wil Diet nemen zou. Aangezien thans geen aanleiding bestaat tot deze opvatting, heeft de regeer'mg van dit oogenblik gebruik gemaakt om hare voordracht niet langer terug te houden. De „Opinione" bevat een heftig artikel over de speelbank te Monte Carlo die door het blad de pestbuil vau Zuidelijk Europa wordt genoemd. De inrichting levert aan haar eigenaars een inkomen op van negentien millioen francs, waarvan volgens de „Opinioneminstens zeven millioen zijn bijeengeschraapt ten koste van den ondergang van Italiaansche familiën. Italië zoo verzekert het Romeinsohs blad, verlangt vurig dc uitroeiing van dit kwaaden hoopt dat Frankrijk welks vazal de vorst van Monaco is, het niet langer zal dulden. Oostersche quacstie. In antwoord op Ruslands vraag om ophelde ringen omtrent de schikking ten aanzien van Oost-Rumelie heeft de Porte verklaard, dat de overeengekomen bepalingen niet in strijd zijn met het tractaat van Berlijn, en dat het artikel om trent deelneming aan gewapend optreden slechts betrekking heeft op zekere weinig waarschijnlijke gebeurlijkheden. De Porte hoopt derhalve dat Rusland, van Turkijs's wenscli overtuigd om aan het tractaat van Berlijn getrouw te blijven, zijne goedkeuring hechten zal aan de schikking, daar ook Rusland zelf bet verlangen heeft uitgesproken het tractaat van Berlijn geeerbiedigd te zien. Atschrift van dit antwoord zal aan de andere mogendheden worden medegedeeld. Ruslands vertegenwoordiger heeft instruc ties ontvangen om in overleg met de gezanten der andere mogendheden ten krachtigste te k- protesteeren tegen de wapeningen van Servie. De correspondent van de Times te Weenen meldt, naar hij uit officieele bron verneemt, dat koning Milan vast besloten isden vrede met Bulgarije te sluiten terwijl terstond daarna de demobilisatie zal volgen. Garaschanin zal zijn ontslag nemen, terwijl Mijatovics iu liet kabinet zal treden. De Standard meldt uit Konstantinopel, dat Rusland nog geenszins zijne oppositie tegen de Bulgaarsch-Turksche conventie ingetrokken heeft. De Porte heeft diensvolgens eene circulaire aan de mogendheden gezonden ter bestlijding van Rusland's pretention. Duitschland, Frankrijk en Italië beloofden Turkije dat zij op de Russische regeering pressie zuilen oefenen om hare bezwaren tegen de conventie in te trekken. Volgens bericht aan de Daily News uit Konstantinopel bevat de circulaire der Porte aan de groote mogendheden de uitnoodiging, om aan het einde der maand te Konstantinopel te con- fereeren over de Bulgaarsch Turksche conventie, waartegen zij geen verzet verwacht behalve van Ruslanu's zijde. Aan de Times wordt uit Bucharest geseind, dat ofschoon het eerste artikel van liet vredes verdrag vastgesteld is, de onderhandelingen geens zins vorderru weshalve ae vertegenwoordigers opnieuw op spoed aandrongen. Intusschen blij ven de Bulgaren en de Serviërs zich wapeueu terwijl de Porte eveneens uit Azie troepen naar de Servische grenzen gezonden heeft. Russische ageuten maken ijverig propaganda in Oost Ru- melie waar zij groote geldsommen besteden om demonstraties tegen de Bulgaarsch Turksche conventie te bewerken. Ook ir. Servie zijn Russische agenten ijverig in de weer, maar te vergeefs beproeven zij de Serviërs afvallig te maken van Oostenrijk. De Duitsche generaal Von der Golz heef', aan de Porte een vcldtochtsplan tegen de Grieken voorgelegd, volgens hetwelk 100,000 man Turk sche troepen op Athene zouden aaurukkeD. Uit Philipopel wordt aan de „Temps„ ge telegrafeerd dat volgens de heerschende meening de vijandelijkheden met Servië binnenkort zullen worden hervat. Alle troepen die mot verlof naar huis waren gezonden hebben aanschrijving ont vangen om in den kortst mogelijken onder de wapenen te komen. In de citadel van Warschau zijn den 28sten Januari eenige nihilisten onthoofd. Iu den nacht warea door de gendarmen de voorbereidende maatregelen genomen. Drie katholieke priesters en een pope begaven zich naar de cellen der ver oordeelden om ze op den dood voor te bereiden. De terechtstelling had plaats bij het aanbreken van den dagin tegenwoordigheid van den kei zerlijken procureur Poskowski, van twintig gen darmen en van de vier genoemde priesters. De schoenmaker Ossotoski, de wever Pi trusinski en de student Kuninski waren zeer kalm alleen de vrederechter Bardowski beefde. Toen de vier veroordeelden op het schavot stonden, riepen zij: Leve de sociale revolutie De lijken zijn in de citadel begraven. Eene krachtige vereeniging van belanghebben den bij den Amerikaanschen tabaks- en petro- leumhandel heeft zich gevormdmet het doel eeue verhooging te verkrijgen van het inkomend recht op Suraatra-tabak ingeval de Nederland- sclie regeering een hooger recht mocht gaar. heffen van petroleum bij invoer in Nederlandsche be zittingen. De New-York Herald van Zaterdag behelst een zeer uitvoerig artikelwaarin na een bijzon der onderzoek bevestigd wordtdat de Ameri- kaaDsche socialisten in verschillende hoofdsteden zich geregeld in den wapenhandel oefenen, terwijl de aanvoerders verklaren dat eeue bloedige re volutie ophanden is. De Herald deelt uittreksels mede uit een opruiend socialistisch vlugschrift waarvan 500,000 exemplaren verspreid zijn en voegt er bij dat de socialisten op frauduleuse wijze eene groote massa dynamiet verkregen. De socialisten te New-York verklaren dat zij in ge talsterkte de plaatselijke militie overtreffen. De Herald oordeelt uen toestand ernstig, maar zegt, dat de arnarchisten in Noord Amerika, behalve de politie, de geheele burgerij zullen moeten over winnen. Waalwijk 13 Februari 1886. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Kampen J. Brune, thans in dezelfde betrekking te Oss te Heerlen J. W. A. Dautzenberg, thans in dezelfde betrek king te Waalwijk; te Vianen II. S. van Slooten, thans te Raalte. Bij de Maandag te Amsterdam gehou den aanbesteding van 19,000 paar hooge schoenen, machinaal bewerkt, voor het leger in Nederl. Indië, zijn aangenomen Perceel 1 door de firma Van der Heijden Yan Grins ven, te Waalwijk. Perceel 2 door G. Smits, te Dongen. Perceel 3 door J. de Booij, te Breda. Perceel 4 door Larsen, te Amsterdam. Perceel 5 door J. v. d. Berg, te Baardwijk. Perceel 6 door D. P. de Booij, te 's Bosch. In de gisterenavond gehouden verga- nering van schoenfabrikanten is besloten, dat de lieeren J. LeijtensJ. van Bladel, J. Timmermans van Turenliout.C. van der Ven en J. van Dooren Jr. prijslijsten zullen samenstellen van schoenwerkdeze bij den ondervoorzitter der kamer van koophandel zullen overleggen en daaruit eene enkele zullen opmaken. De regeering, antwoordende op het verslag der tweede kamer over de grondwetsherziening nopens het onderwijs, handhaaft haar in dit opzicht ingenomen standpunt zonder mede te werken tot eene regeling in bijzonderheden. De grondwet moet alleen hoofdbeginselen omtrent het onderwijs bevatten. Ait. 194 kan niet onveranderd blijven wegens de gebrekkige redactie. In de openbare school ziet zij geen kweekplaa's van rationalisme en atheïsme. De regeering blijft haar voorstel be schouwen als een formule, waarbij de meerderheid zich kan nederleggen. De eenige wijziging in het voorstel der re geering omtrent art. 194 gebracht, is dat zij opueemt de bepaling, dat voor anderen dan oi- vermogenden het onderwijs van overheidswege in openbare scholen wordt verstrekt tegen be taling van een billijk schoolgeld. De regeering bestrijdt het denkbeeld om het onderwijs-vraag- stuk het eerst te beslissen. Het voorloopig verslag der tweede kamer is verschenen omtrent het ontwerp van wet tot wijziging van eenige artikelen der gemeentewet. Vrij algemeen kon men zich er mede vereeni gen dat voorzieningen werden voorgesteld ten aanzien van benoemde gemeenteraadsleden die door het niet afgeven van het bewijs van ontvang, bedoeld in art. 13 der gemeentewet, of door verzuim van indiening van hunnen ge'oofshrief oorzaak zijn dat de vertegenwoordiging der ge meente onvoltallig blijft. "Sommigen waren echter van mceningdat deze gevallen zoo zeldzaam voorkomen dat eena wetswijziging of wetsaan- vuliing daardoor niet voldoende wordt gerecht vaardigd. Overigens gaf de wijzewaarop ae regeering in die leemten wenscht te voorzien, tot verschillende bedenkingen aanleiding. Meer verdeeld was het oordeel aangaande de artikelen III en V, waarin blijkbaar de hoofdbe- paliugen dezer wetsvoordracht en de voornaamste aanleiding tot de indiening daarvan moeten ge zocht worden. Sommige leden waren van oordeel dat door in de memorie van toelichting vermelde gevallen de voorgestelde maatregelen alleszins werden gerechtvaardigd. Vele andere leden evenwel deelden dit gevoelen niet, en meenden in de bedoelde bepalingen een te forschen greep in de autonomie der gemeente besturen te zien. Het ging huns inziens te ver, om alle macht aan den burgemeester te geven wanneer de raadsleden onwillig zijn ter vergade ring te verschijnen. Maar ook al wilde men met de regeering aauncraen dat in werkelijkheid iu de laatste jaren, meer dan vroeger eene neiging tot feite lijkheden of tijdelijken weerstand bij sommige gemeentebesturen was aan te treffen die bij zondere tusschenkomsl van den rijkswetgever vorderde, dan nog waren onderscheiden leden van oordeel dut alvorens met het oog daarop tot meerdere centralisatie werd overgegaan, zeer bepaaldelijk moest worden onderzocht of voor dien geest van verzet geene aanleiding, in meer of minder rechtstreekscbe matevanwege de regeering was gegeven. Zoo werd van meer dan een zijde de meening uitgesproken er, hierbij hadden sommigen vooral het oog op het gebeurde te Andel dat in vele gevallen de hoofdoor zaak van het kwaad was te zoeken in de min oordeelkund'ge keuze van een burgemeester. Omtrent de wijzewaarop aan dit euvel zou kunnen worden te gemoet gekomenwaren de gevoelens verdeeld. Terwijl eenigen op het voetspoor van het voorstel var. den heer Van Kerkwijk het niet meer dan billijk achtten dat aan de gemeente, welke toch de kosten van de bezoldiging des burgemeesters draagt, ook invloed op diens benoeming worde toegekend, en dat) ook aan den raad de bevoegdheid wilden ge schonken zien eene aanbeveling te doen aan den commissaris des konings, wenschten anderen niet zoo ver te gaan. De regeering, zoo zeiden zij behoort bij de benoeming van een burgemeester volkomen vrij te wezen daar het in vele ge vallen zeer wenschelijk kan zijn iemand buiten de gemeente te benoemen. Al ware echter ook hare opportuniteit onbe twistbaardan nog was, volgens verschillende leden, deze wetsvoordracht niet aannemelijk als strijdig met de letter, en in elk geval met den geest de grondwet. Volgens de wijzigingen toch, voorgesteld in de artt. Ill en V, zal het geval zich kunnen voordoen dat de burgemeester geen raadslidhet geheele gezag aan het ge meentebestuur toegekend en zoowel dus dat, bedoeld in art. 140 der gemeente wetals dat, aan het gemeentebestuur opgedragen als agent der algemeene uitvoerende rijks- of provinciale macht in zijn vollen omvang uitoefent. Anderen en daaronder bevonden zich ook leden welke op zich zelf niet gaarne zouden zien dat de in art. 140 der grondwet aan de gemeenten toegekende autonomie verminderd werd waren daarentegen de meening toegedaan, dat de aan de grondwet ontleende bezwaren geenszins aan de aanneming van dit octwerp behoefden in den weg te staan. Uit lerseke schrijft men aan de M. C. Deze week had hier een koene vervolgingstocht plaats. Maandag avond tusschen half' zes en zes uren warden in den St. Pieterspolder onder lerseke 2 gewapende stroopers en 2 drijvers opge merkt door den onbezoldigden rijksveldwachter A. Busschaart van den üostdijk (gem. Kruiningen) en een particulier persoon M. Nieuwenhuise m de aldaar woonachtig. De laatste bood den eerste adsistentie aan. Dadelijk werden de 4 stroopers, die op den lcop gingen, nagezet en toen zij op ongeveer 70 passen genaderd waren, Aangemaand om te blijven «taan. Toen de stroopers merkten dat zij den dans riet ont springen zond' n loste eeu der gewapenden een geweerschot op Nieuwenuuise, waarschijnlijk minder om hem te treffen dan om hem schrik aan te jagen. Doch de andere gewapende schreeuw de „Schiet hem door zijn verd Een 2e schot volgde werkelijk waardoor eenige hagelkorrels N.die zich omgewend had, in den rug van zijr.e jas bleven zitten. Bovendien weid hij aan den pink van de linkerhand gewond. De andere gewapende loste een schot op Bosschaart waardoor "deze in den wijsvinger vau de rech terhand gewond werd, terwijl eenige hagelkorrels zijn mouw doorboorden. Desniettemin werd de vervolging voortgezet terwijl B. en N. door eenige uitroepen den schijn aannamen alsof er nog meer politie in de nabij heid was. Daardoor waarschijulijk gingen de vier opnieuw op de vlucht, en redden zich door de waterleiding tot aan hun midden te door waden. Een der gewapenden J. L.van BiezeÜDge die op Nieuwenhuise geschoten had, werd echter aan zijne stem herkend en dit gaf aanleiding dat men weldra ook de nameu der overigen zekere J. M., P. B. Gz. beiden van Schore en S. J., van Biezelinge te weten kwam. De zaak is in behandeling bij de justitiedie B. reeds tot volkomen bekentenis gebracht heeft. Uit Willemstad wordt gemeld: Donderdag is de machinist der Telegraafboot, op zijne reis van Rotterdam naar Antwerpen op de hoogte van deze plaats zijnde, terwijl hij iets aan de machine wilde verrichten door een der raderen gegrepen, waarbij zijn arm vreeselijk werd gekneusd. De boot lag daarop alhier aan waarna de patient door de hulp van eenige toegeschoten inwoners naar het garnizoens-hospitaal werd gebracht om verzorgd te worden. Aldaar werd hij door den garnizoens dokter, geholpen door den burger dokter, verbonden en verzorgd. Heden is hij op zijn verzoek, naar zijne woonplaats, Rotterdam, vervoerd terwijl er alle waarschijnlijkheid bestaat dat de arm zal moeten worden afgezet. Eene dienstbode te Bezooien had Zaterdag avond in hare kamer, waarin zich geen schoorsteen bevond, vuur, men zegt briquetten, aangelegd in eene kachel. Den volgenden ochtend werd zij geheel bewusteloos in haar bed gevonden. Bij een grooteu Newfoundlandscben hond die den nacht ook in die kamer had doorgebracht, was geen leven meer te bespeuren. In eene vergadering van afgevaardigden van verschillende provinciale landbouwbesturen, uit gezonderd Friesland, is besloten tot de oprichting eener vereeniging, „Het Nederlandsch Paarden stamboek," bedoelende het aanleggen, bijhouden en in druk uitgevc-n van registers van paarden en pogingen om het paardenras in Nederland te verbeteren. De statuten zijn reeds vastgesteld en eene commissie is benoemd om de zaak verder te regelen leder, dier comm'ssie zijn de heeren*. Bultman van Haarlem Tydeman van Tiel Troostwijk van Nieuwerslcis Sloet var Vollen hoven en Blom van Meppel. Donderdag nacht werd te 's Bosch door twee rondzwervende personen, zekere P. H. v. B. en W. P. T., op twee verschillende plaatsen diefstal door iuklimming gepleegd. De daders hadden evenwel niet veel genot van hunne on oneerlijk verkregen bezittingdaar zij Vrijdag reeds door de gemeentepolitie werden aangehouden en den volgenden dag overgebracht naar de ge vangenis. Vrijdagavond wilde zekere J. E., uit Zun- dert, die van Oudenbosch met paard en kar naar Standdaarbuiten reed, een der hoefijzers van het paard een weinig vaster slaan, toen het paard plot seling vooruitging,zoodat de zware kar hem juistop de borst bleef staan. De ongelukkige werd door de toegeschoten menigte zwaar gekneusd opgenomen en naar het gasthuis te Oudenbosch overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Eer. der verpleegden in hel krankzinnigen gesticht te Heel, S. genaamd, kwam onverwachts bij zijne familie te Limbricht (Limburg) terug. Hij schijnt er in geslaagd te zijn het gesticht te ontvluchten. Nauwelijks was hij te huis, of hij verwondde een zijuer broeders op ernstige wijze met een mesen zou waarschijnlijk nog meer ongelukken hebben aangericht, zoo niet de buren ter hulpe waren geschoten, waarna de ongeluk kige andermaal naar een gesticht is overgebracht. Een ernstig ongeluk trof Zaterdagavond den jongen werkman J. v. S., in de kandijfabriek van den heer Castelotte Rozendaal (N. Br.) Hij kwam namelijk in aanraking met een drijfriem waardoor bij werd gegrepen en met kracht rondom eene as geslingerd. Geheel bewusteloos en in wendig ernstig gekneusd viel hij neder. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Bij het binnenkomen van een trein te Zutfer. werd door het. personeel, dat zich in den bagagewagen bevond een schok gevoeld. Ver onderstellende dat iets aan den weg mankeerde, werden maatregelen genomen om de veiligheid aan den volgenden trein die in aantocht was te verzekeren. Bij onderzoek bleek dat twee vrouwelijke personen onder den trein waren ge raakt. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2