Frankrijk. Spanje. Engeland. BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Oostenrijk, Hartelijk dank, geachte ingezetenen, voor de htildc en eer mij heden bewezen. Die hulde is mij aangenaam, omdat ze mij doet zien dat de keuze'van Z. M. den koning u allen welgevallig is. Zonder persoonlijke verdiensten, want ik ver mocht nog niets voor u te doenhebt gij uwen burgemeester op de luisterrijkste wijze ingehaald; voorzeker voor mij bemoedigend maar u zeer vereerend aangezien gij daardoor toont menschen te zijn, die de orde bemint en eerbied hebt voor het gezag. Met vertrouwen durf ik dan ook uwe hulp inroepen om mij de zware taak te verlichten, die ik aanvaard. Öok u, geachte ingezetenen, meen ik te mogen wijzen op al hetgeen in het belang dezer gemeente door mijn geëerden voorganger den heer v. d. Klokken gedaan werd. Leve Z. M. de koning, leve Waalwijk! Gedurende deze toespraak heerschte eene diepe stilte onder de opeengepakte menigte maar bij bet slot barstte een daverend applaus los met den dikwijls herbaalden kreet „Leve de burgemeester. Alvorens het raadhuis te verlaten bracht de burgemeester een bezoek aan de teeken- schoolwaar de teekenschool—commissie, de leeraren en leerlingen zijn Ed. achtb. op wachtten. De heer Jud. Timmermans Wz. voerde hier het woord en sprak ongeveer het vol gende Mijnheer de Burgemeester «Bij ontstentenis van den president derteeken- schooi-commissie Dr. van Heijst, die de veree- rende taak had op zich genomen om bij sbur- gemeesters eerste bezoek aan de teekenschool ZM. welkom te heeten,stel ik als secretaris mij metra plaats van den voorzitterdie zeker in zijne hoe danigheid veel belangrijke zaken zou hebben te zeggen gehad, waartoe wij nu een nadere gele genheid zullen moeten afwachten. Toch mag ik niet verzuimen u edelachtbare burgemeester een hartelijk ,welkom" namens de commissie toe te roepen. Het zij mij vergund u voor te stellen: lo. de leerlingen dezer school. 2o. de onderwijzers van Delft en Menlkens. 3o. de leden der commissiede lieeren[Dr. van Heijst, de voorzitter is, zooals reeds gezegd, door ongesteldheid verhinderd dezen heugelijken dag mede te vieren.] Dr. de HaanJacq. van RielTimmermans van Turenhout en de onder- geteekende als secretaris. Er is geen twijfel aan of deze gemeentelijke der teekenkunde gewijde instelling zal bij uburge meester, die belangstelling en dien steun vinden, die zij steeds van het hoofd der gemeente mocht ervaren. Intusschen, edelachtbare heerzijn de lieeren onderwijzers te rade geworden u bij deze plech tige gelegenheid de hulde dezer school te doen vertolken in eene teekening, waaraan allen hebben medegewerkt, en welke wij de eer hebben u door de handen van den jongsten leerling aan te bie den. De teekening bevat het wapen van uw edel ge slacht, omkranst met den fleren lauriertak, yer- eenigd met het wapen van "Waalwijkgevat in een krans van eikenlover. Met welgevallen aanvaardde de burgemeester de teekening, hem aangeboden in een rood etui met verguld opschrift, en verklaarde bijzonder prijs te stellen op dit blijk van hulde, waarvoor hij in de meest welwillende bewoordingen dank betuigde, en verklaarde dat hijals voorstander der kunst, gaarne aan de bevordering der Waalwijksche teeken- school zijne beste pogingen zou wijden en hierbij ook niet uit het oog zou verliezen het Noblesse oblige, waaraan hem de president der feestcommissie bij zijne begroeting herin nerd had. Hierna werden door de heeren onderwijzers (bij monde van den heer Van Dellt) de be langen der teekenschool besproken, en den burgemeester aanbevolen, die daarop ander maal zijnen dank betuigde en van zijn vol komen sympathie verzekerde. Nadat de burgemeester het raadhuis had verlaten en weder in zijn rijtuig had plaats genomenstelde zich de stoet opnieuw in beweging, trok eerst naar de Westelijke grens der gemeente, vervolgens terug naar de markt, door de Stationsstraat tot aan de 2e Zeine, en van daar terug naar de markt, waar de stoet werd ontbonden. Gedurende den tocht werden den burge meester verschillende bouquetten aangeboden. Voor de openbare school stonden de leer lingen geschaard met de onderwijzers. Nadat den burgemeester door een der leer lingen een bouquet was geoffreerd, zongen allen het volgende lied KomtStellen wij verheugd van zin En helder uit de borst Een welgeraeenden feestzang in, Voor Waalwijks nieuwen Vorst. Ofschoon het lied, uit kind'ren geest, Geen trotsche dichtkunst zij Wij deelen toch in 'thuidig feest, Recht hart'lijk, vrolijk, blij. Komtmakkersdeelen we in de pret In 't vrolijk feestgeluid En storten we een vereend gebed Voor Burgervader uit. Maar eerst een luide Welkomstgroet Uit volle borst en blij Zoo deelt ons aller jong gemoed In 't feest. Komtzingen wij „Hij leve lang Behoud, o, goede God! bewaar, Hier op de levensbaan Den Burgemeester voor gevaar En zegen zijne da&n. Wij smeeken dit van Uwe hand, Met diep geroerde borst Bescherm het nieuw benoemde Pand Van Grotenhuis, onz' Vorst. Toen dit geschied was sprak Jhr. Van Grotenhuis ongeveer in deze termen Onderwijzersmijn hartelijken dank voor het schoone lied, dat door de kinderen hier gezongen is. Hulde aan u, die met de zware en tevens ge wichtige taak van de opvoeding der jeugd belast zijt. Ook tot u, kinderen, richt ihet woord en maan u aan de zware taak van uwe onderwijzers zoo veel mogelijk te verlichten. Nu misschien beseft gij het nog niet genoeg maar in later jaren zult gij met dankbaarheid aan hen terugdenken, die in uwe jeugd voor langen tijd de plaats van uwe ouders vervangen en dezer taak voor een groot gedeelte overnemen. Na den tocht, die in de beste orde, zonder de minste stoornis afliep,- stapte dc burge meester af aan het hotel Ver wiel, om een oogenblik te rusten. Van 4?1/2 tot 5 Va ure hield het nieuwe hoofd der gemeente receptie ten raadhuize. Zeer vele ingezetenen kwamen ZEd. achtbare hunne opwachting maken. Des avonds waren het raadhuis, de ingang der gasfabriek en de boog in de Stationsstraat sierlijk met gas verlicht en de andere bogen met Venetiaansche lantaarns, wat een zeer goed effect maakte, en vele kijkers uitlokte, zoodat de straten aanhoudend vol volk waren. Ten 8 ure stroomde alles naar den dijk, om het vuurwerk te zien, dat in den buiten polder werd afgestoken. Dit vuurwerk geleverd door de gunstig bekende firma A. C. Van der Meulen Zo nen te 's Bosch, voldeed uitstekend en bleek zeer te vallen in den smaak van het buiten gewoon talrijk publiek, dat zoowel uit onze als de naburige gemeenten was samenge stroomd om er getuige van te zijn. Ten 9 ure werden nog eenige muziekstuk ken ten beste gegeven door de harmonie St. Chrispijnvoor het raadhuiswat niet weinig bijdroeg om de feestelijke stemming levendig te houden. Door den gemeenteraad was den burgemeester in het hotel Verwiel een diner aangeboden, waarbij, behalve de leden van de feestcom missie en van de kamer van koophandel, een tiental genoodigden aanzaten. Toen het uur der toasten gekomen was, opende de burgemeester de rei met een dronk op Z. M. den koning daarna volgden andere op den burgemeester, op Waalwijk, op den bloei van Waalwijks industrie en handel, op de kamer van koophandel, den oud-burgemeester, enz. enz. enz. enz. Ten 8 ure werd het diner onderbroken om de gasten in de gelegenheid te stellen het vuurwerk te zien waarvan door bijna allen werd gebruik gemaakt. De tafel deed alle eer aan het hotel Verwiel; alle aanwezigen betuigd en daarover hunne groote tevredenheid. De liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen had de beleefdheid eenige der schoonste nummers van haar repertoir te komen zingende burgemeester dankte haar in warme bewoordingen voor deze attentie, en zegde haar zijnen steun en zijne medewerking toe, voor 't geval zij die ooit mocht noodig hebben. We mogen niet vergeten te vermelden dat onze behoeftige ingezetenen door de mildda digheid van Jhr. van Grotenhuis rijkelijk bedacht waren zoodat ook voor hen deze dag een ware feestdag was. De dag liep verder in de gansche gemeente in de allerbeste orde af, en aangenaam is 't ons te kunnen constateeren, dat de politie Donderdag geen enkel persoon heeft behoeven in te rekenen. Waalwijk heeft zijnen nieuwen burge meester op schitterende wijze ontvangen Waalwijk heeft feest gevierd op waardige wijze. Zeker is dit grootendeels te danken aan de onvermoeide zorgen der feestcom missie in 't algemeen en van den president in t bijzonder, en aan den financieelen steun door den gemeenteraad verleend, maar bovenal aan de eendrachtige en welwillende mede werking van alle ingezetenen. Aan hen daarvoor eer en dank. Ten slotte roepen ook wij Jhr. Van Gro tenhuis een hartelijk welkom toe als burge meester dezer gemeente en sluiten ons aan bij al de welgemeende wenschen dezen dag op zoo welsprekende wijze uitgebracht. Wij houden ons verzekerddat, als er maar een klein gedeelte van in vervulling mag komen, Waalwijk zal groeien en bloeien onder het bestuur van burgemeester Jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis en hij zelve gelukkig zal zijn in alle opzichten. Het zit zoo sulaire ambtenaren is door eenige afgevaardigden aangedrongen. Een door den koning der Belgen ingestelde prijs van 25,000 fr. is, voor de eerste maal, toegekend aan den ingeuieur van bruggen en wegen, De Mey te Brugge voor het beant woorden der uitgeschreven prijsvraag betreffende de middelen tot verbetering van zandachtige zee kusten. Negen en vijftig antwoorden waren in gezonden. Tusscheu den commissaris-generaal der re- geeriug en het uitvoerend comité der Antwerp- sche wereldtentoonstelling heerscht groote on- eenigheidten gevolge van het teekenen van bijzoudere onderscheidingen aan politieke vrienden der regeering. Het comitéwaarin alle staat kundige partijen vertegenwoordigd zijn, heeft zich vruchteloos teg-ra de eenzijdige handelwijze der regeering verzet. Het Ursellnenklooster in de Rue Molenbeek te Laeken bij Brussel is door brand vernield. De 30 nonnen en 105 kinderen, die het bewoonden zijn gered wat niet zonder moeite ging, daar de nonnen den omvaug van het gevaar niet terstond begrepen. Het klooster bestond uit een groot gebouw uit de 16de eeuw en een vleugel, die in 1885 was bijgebouwd. Hst te behouden was onmogelijk, daar de vijvers van den kloostertuin meer modder dan water inhielden. De schade wordt op 3 tot 600,000 fr. begroot. Het comité van het arbeidersverbond te Rou- baix dat uit socialistische werklieden in het Noorder departement en in Pas de Galais, in Reims en in het Maasdal bestaat heeft over de anar chistische denkbeelden van den afgevaardigde Basly den gewezen mijnwerker en herbergier zijne afkeuring uitgesproken en hem uit het ver bond geslooten. De politie te Parijs heeft een Zwitserscb arbeider Frans Kind uit Bern gevangen ge- nemen. Hij wordt beschuldigd zich voor drie weken van nieuwe modellen van Fransche ka- nonuen meester gemaakt en die aan een buiten- landschen staat uitgeleverd te hebben. In het ministerie van oorlog houdt men zich tegenwoordig weder bezig met de oprichting van een groot militair casino te Parijs. Onder het keizerrijk en ook in het jaar 1875 onder de republiek heeft men getracht zulk een vereeni- gingspunt voor officieren die te Parijs en in de omgeving dezer stad in garnizoen zijn, te stich ten. De pogingen stuitten echter af op den tegenstand der keizerin en later op dien der oudste generaalsdie vreesden dat de jongere officieren van den staf te invloedrijk zouden worden wanneer hun gelegenheid gegeven werd ongehinderd met hunne kameraden te kunnen omgaan. Tot het militair casino zullen niet alleen de officieren van het actieve leger, maar ook die der reserve toegang hebben. Ook voor de offi cieren der provincie oie zich slechts tijdelijk te Parijs bevinden en wier aantal gewonlijk 300 bedraagtmoet het casino als plaats van bijeen komst dienen. Het casino zal met allerlei ge makken waarondea ook een bibliotheek inge richt worden terwijl gezorgd zal worden dat de officieren er goed en goedkoop zullen kunnen dineeren. Maandag is te Alcbères in het bosch van St. Germainnabij Parijs een wedstrijd gehou den in het boksen tusschen de Engelscher. Greenfield en Smith. Zij waren opzettelijk naar Frankrijk gekomen omdat zij vreesden dat de politie in Engeland tusschenbeide zou komen. Behalve eenige genoodigden en nieuwsgierigen waren een aantal belangstellenden uit Engeland meegekomen. De strijders boksten 40 minuten en ten slotte moest Greenfield het onderspit del ven. De wedstrijd geschiedde om 500 pond sterling. Men begroot dat 30,000 pd. st. verwed zijn. De ministerrad heeft besloten de corte3 in de eerste week der volgende maand te ontbinden. De verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden zullen den tweeden Zondag in de maand April plaats hebben en de kamers zullen in de maand Mei bijeenkomen. Er is een brief bekend gemaakt van Ruiz Zo- rillawaarin hij zijne aanhangers de keus laat om naar eigen goedvinden bij de aanstaande ver kiezingen te handelen; maar tevens geeft hij bun den raad zich te leenen tot eene schikking (met de andere republikeinen zeker), doch alleen op het terrein der verkiezingen. De politie te Madrid heeft in eene der voorsteden alweer eene geheime bewaarplaats van wapenen ontdekt. De kamer heeft de begrooting van buitenland- sche zaken aangenomen. Het consulaat generaal te Luxemburg, waarven de centrale sectie de opheffing had voorgesteld, blijft behouden, even- zoo de diplomatieke vertegenwoordiging van Bel gië in Zwitserland en Servië. Het benoemen van een cocsulgeneraal in den Congostaat heeft de minister beloofd in overweging te zullen ne men. Op eene reorganisatie van het korps con- volk tot oproerdiefstal en handtastelijkheden werd aangehitst. De beklaagden verzochten verdagingomdat de verdediging niet gereed was. Dit verzoek werd door den rechter afge wezen. De procureur opende het requisitoir, en verlangde verwijzing van de zaak naar de assisen. Van de iu aanbouw zijnde gebouwen voor de tentoonstelling van artikelen in verband staande met zeevaartkunde enz., te Liverpool, viel Maandag plotseling het ijzeren lijstwerk naar beneden. Ongeveer 150 man waren om en nabij het lijstwerk aan het werk. Een groot aantal werklieden stonden op den 6teiger waarop de zware lijst viel. Zij werden allen van een hoogte van 50 voet ter aarde geworpen, terwijl van degenen die onder den steiger stonden slechts weinigen ont vluchten konden. Het is verwonderlijk dat niemand gedood werd. Dertien mannen moesten in het gasthuis verbonden worden twee waren zeer gevaarlijk, zeven ernstig en de overigen licht gewond. Een jongmensch van 16 jaren, Michaël Layelle genaamd werd door de rechtbank te Liverpool ter dood veroordeeld wegens moedwil- ligen moord op Michaël Fitzpatrik, een houtzager. Beiden werkten samen en daar Lavelle door den baas wegens luiheid was weggezonden, beschul digde hij zijn makker hiervan de oorzaak te zijn en besloot zich te wreken. Hij wachtte Fitzpa- trick 's avonds af op een weg en mishandelde den ongelukkige op zulk eene wijze dat hij spoedig overleed. In antwoord op zijn schrijveu'heeft lord De Vesci aan den heer Gladstone verzekerd, dat dc Ieren meer hechten aan eene agrarische her vorming waardoor zij in staat gesteld worden grond in bezit te krijgen dan aan een nationaal parlement. Dit is ook de meening van den leider der radicale partijden heer Chamberlain die, naar men zegt, zijn ontslag als minister zal nemen, wanneer de heer Gladstone de quaestie betref fende de wettelijke onafhankelijkheid voor die der agrai ische hervorming uit den weg wil ruimen. In de oogen van den heer Chamberlain, evenals in die van vele andere staatslieden is het een punt van belang voor Ierland dat agrarische hervormingen onmiddellijk door het Engelsche parlement tot stand worden gebracht, want wan neer men de zorg hiervoor aan een Iersch par lement overlietzou dit het eigendom der boeren eenvoudig verbeurd verklaren. Men gelooft dat Parnell de prioriteit van de agrarische quaestie zal goedkeurendoch die leden der Iersche deputatie die onlangs tegen hem in opstand zijn gekomen, namelijk de heeren Hcaly en Biggar dringen er op aan dat voor alles^de home-rule-qaaestie geregeld zal worden, en men zegtdat zij den heer John Morley den nieuwen staatssecretaris voor Ierlandop hunne hand hebben. Deze ernstige meeningsverschillen verklaren de poging van den heer Gladstone om de op lossing der teederste punten van bet Iersche vraagstuk zoo lang mogelijk uit te stellen. Echter is het waarschijnlijk dat de conservatieve partij trachten zal het nieuwe kabinet te noodzaken beslist zijne plannen met betrekking tot de Iersche qu estie mede ie deelen. De toestand van het kabinet is derhalve vrij onzeker en het is niet onmogelijk dat het kabinet-Gladstone weldra valt of dat het uit zichtzelf uiteen gaat. De bondsraad heeft het plan voor het mono-» polie op sterken drank aangenomen. Het gerucht loopt dat Frankrijk's gezant, de heer Courcelzijn ontslag heeft aangeboden, omdat bij de onlangs in Duitschland gehoudene processen over landverraad herhaaldelijk officieel melding is gemaakt van het spionneeren van Franschen. In den nacht van den e5den dezariseene handelares in oudheden te Dusseldorf vermoord. Men vond haar 's morgens badend in haar bloed. Met een stomp werktuig was haar schedel ver brijzeld. Vele kostbare zaken al weet men nog niet hoeveelzijn gestolen. Yan den moordenaar is nog niets bekend. De koningin heeft te Windsor Gladstone be noemd tot geheimzegelbewaarder. Het aannemen dezer waardigheid door Gladstone beteekent naar verzekerd wordt, dat aan sir Charles Dilke geene plaats in het kabinet zal worden aange boden. De regeering zal een ontwerp in overweging nemen om werkelooze arbeiders te bezigen tot het verrichten van aarden werken voor de ver sterkingen aan de monden van den Theeras en andere groote rivieren. De socialisten Burns, Hyndman, Champion en Williams zijn Woensdag voor den politierechter in de Bow-street verschenen aangeklaagd van op 8 dezer op het Trafalgar-plein opruiende toespraken te hebben gehoudenwaardoor het De uitvoer van paarden uit Bosnië en de Herzegowina naar het buitenland is verboden. De minister van binuenlandsche zaken heeft de aanwerving verboden van een Hongaarsch legioen dat bestemd zou zijn zich met het Servische leger te vereenigen. Oosterclic quaestie. Naar de Daily News verneemt, zullen terstond na aankomst van de twee oorlogsschepen welke tot versterking der Britsche vloot in de Suda- baai uitgezonden zijnde operatiën beginnen om de Grieksche vloot onschadelijk te maken. Prins Alexander kwam Woensdag middag te Philoppopel met J. Karaveloff. Beiden werden met grooten luister ontvangen, de stad prijkte in teestdosch en werd 's avonds geillumineerd. Onmiddellijk na 's prinsen komst maakten de consuls der verschillende mogendheden uitge nomen die van Ruslandten paleize hunne opwachting. Prins Alexander heeftbij de ontvangst der consuls, zijn vertrouwen uitgesproken in eene spoedige oplossing der Rumelische quaestie en in het herstel der vriendschappelijke betrekkingen met Servië. De Times verneemt uit Bucharestdat de onderhandelaars over den vrede nog niet overtuigd zijn dat het tot stand komen van den vrede

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2