BENOEMD Hl ABTS, Rusland. Amerika. BINNENLAND. LAATSTE BERICHTEN Handelsberichten. ADVERTENTIËN. UITVOE RINGEN. tot secretaris der gemeente Horssen mogelijk is ook de vreemde diplomaten twijfelen daaraan, llusland weigert het Turksch-Bulgaarsche verbond goed te keuren in welk verbond de Porie r.u tracht Griekenland op te nemen. Voor dat doel zendt zij eenen bijzondere gevolmachtigde naar Athene, om de onderhandelingen te voeren. De Daily News verneemt uit St. Petersburg dataldaar in goed onderrichte kringen de toekomst donker wordt ingezien. Men verzekert dat Oos tenrijk in het geheim zich wapent, en het staat vast dat in Rusland oorlogstoerustingen worden gemaakt op gioote schaal, ondanks de vredelie vende wijze, waarop de czaar zich uitgelaten heeft. Der Standard wordt uit Athene geseind dat vreemde kruisers het aan land brengen van oorlogsmateriaal op Creta beletten. Bismarck zegtin zijne dépêche aan Duitschland's gezant te Athenehet volgende Indiër, de verandering van ministerie in Engeland Griekenland's regeering doet hopen op eene verandering in Engeland's staatkunde, zeg dan den president-minister dat het nieuwe kabinet in Engeland volstrekt niet zal afwijken van, maar geheel zal volgen de staatkunde van het vorig kabinet. Volgens de Russische bladen werd onlangs de ontdekking gedaan dat de conducteurs der per sonentreinen van de Duitsche grenzen naar War schau een zeer winstgevenden smokkelhandel drijven met alle mogelijke tolplichtige waren, die zij onder de hooge zittingen der wagens eerste en tweede klasse naar Rusland invoeren. De omvang, waarin deze handel gedreven wordt, wordt duidelijk, wanneer men weet dat een rijk handelaar te Lodz het uitzet voor zijne dochter, ter waarde van 300,000 mark, geheel op deze wijze uit Duitschland liet komen. De zaak is hem echter duur te staan gekomen, want de geschiedenis kwam uit en de goederen werden verbeurd verklaard. Natuurlijk heeft het gerecht oogenblikkelijk een scherp onderzoek ingesteld. Volgens particuliere telegrammen heeft het Petersburger dagblad Swet medegedeeld eene proclamatie van vorst Peter Karageorgewitsch aan de Serviërsnaar het heetgeteekend te Génève op 1 Januari. In die proclamatie spoort hij de Serviërs aan vorst Miilan op zij te zetten. Karageorgewitsch de pretendent naar den troon van Servieis een schoonzoon van den vorst van Montenegrodie dezer dagen met staatkundige bedoelingen een bezoek bracht aan den keizer van Rusland en kortelings hier is gekomen. Verder behelst Kafkow's bekende Moskowski Wjedomosti de volgende opzienbarende nota tegen de diplo matie van Oostenrijk „Een in den nacht van 16 November door Bulgaren onderschepte in het Duitsch geschreven briefdoor den secretaris van het Oostenrijksch diplomatiek agentschap te Sofia gericht aan koning Milan, luidt ongeveer aldus: Uwe Majesteit doe heden of morgen alles wal mogelijk is om Sofia te bezetten, anders zal dit te laat zijn en te moeielijk worden, omdat de troepeu van Ruraelie met versnelden marsch den Bulgaren te hulp komen." Het - baart verwonderingdat deze dépêche door de Russische censuur is toegelaten. De gezant van Oostenrijk te Belgrado, Kbe- venhüllerwerd reeds ter beschikking gesteld. Tengevolge van de sterke regenbuien en van de zachtere temperatuur is in Amerika het ijs in de rivieren losgeraakt en van alle kanten komen berichten van de schade, welke het water aanricht. Te Rouxbury wordt de schade op twee millioen geschat en niet minder dan 500 gezinnen zijn zonder woning. Te Massachusetts moesten de menscher. uit de huizen gehaald worden voor de vloed opkwam, in zes reddingsbooten werden 300 personen in veiligheid gebracht. Spoorwegen werden onder water gezetbruggen weggerukt en elke beek werd een snel vlietende stroom. Van verschillende andere districten komen der gelijke berichten. Te Albany zijn de Mohawk cn de Hudson uit hare oevers getreden, zoodat het water tot de eerste verdieping der huizen in den omtrek van den oever drong. Thomas Edison de bekende uitvinder van zoovele merkwaardige toepassingen der eletriciteit, zal weldra in het huwelijk treden met mejuffrouw Mina Millerwier vader een fortuin bezit van tien millioen dollars. Mejuffrouw Miller is nauwelijks 20 jaar oud. Edison heeft drie kin deren uit zijn eerste huwelijk. BUENOS-AYRES, 16 Februari. Berichten uit Montevido melden dat de oproerige beweging in Uruguay zich uitbreidt. WAALWIJK Zondag 21 dezer, 's rnidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk, 20 Februari 1886. Men meldt uit den Haag Woensdag ochtend is juffrouw v. d. H. de in de laatste dagen veel besproken vrouwdie zonder voorkennis van haren man met haar 22- jarigen zoon en twee kinderen een reisje naar Montevideo ondernomen had en naar oeweerd wordtdaarbij tevens een aanzienlijke geldsom mede zou hebben genomenwaardoor andere famielieden benadeeld zouden zijn, alhier terug gekeerd. Zij werd vergezeld door den inspecteur- rechercheur van politie, den heer W. H. Olivier. Deze had iu la3t de familie te Plymouth uit te noodigen naar den huiselijken haard terug te keeren doch bij zijne aankomst iu die haven plaats vernam hij dat de familie die gelijk men weet, te Madera in het voornemen om haar reis te vervolgen belet werd reeds naar Londen was doorgereisd zonder adres achter te laten. Dienzelfden nacht begaf hij zich naar de Engelsche hoofdstad en 't mocht hem gelukken cp aan wijzing van een commissionair aan het station, de reizigers aan te treffen in het Hotel de Paris et de 1' Europe. Op zijne uitnoodiging zijn zij met hem via Vlissiugen naar 's Gravenhage medegegaan. Aldaar werden zij en hun bagage per rijtuig voorloopig naar het hoofdcommissariaat van politie geleid. Het plotseling overlijden van een stalknecht te Sneek gaf den commissaris van politie aldaar aanleiding om te onderzoeken of die persoon zijn natuurlijken dood gestorveu was. Al spoedig rees het vermoedendat zijn baas (teven3 zijn schoonzooc) niet vreemd was aan den val van den zolder, welke de oorzaak was van het plotseling overlijden. Het lijk werd nog niet ter aarde besteld doch in het lijkenhuis opge nomen teneinde aan de rechtbank te Leeuwarden de gelegenheid te geven de zaak te onderzoeken. Dit onderzoek heeft plaats gehadvoorloopig met dit gevolgdat de schoonzoon in hechtenis is genomen en naar Leeuwarden overgebracht. Woensdag avond te 10 uur heeft te Utrecht een moordaanslag plaats gehad. Een jongeman trachtte het meisje, waarmede hij verloofd, was met een revolver dood te schieten. Het slachtoffer werd dan ook inderdaad tot driemaal toe ge troffen zoodat men voor het behoud van haar leven vreest. De dader is gearresteerd. De stoomboot, varende tusschen Walsoorden en Vlake is Maandagmorgenter hoogte van eerstgenoemde plaatsdoor den Engelschen stoomer „Baron Osy" aangevaren waardoor eerstgenoemde boot een gat in het voorschip bekwam van een meter groot liggende een voet boven den waterspiegel. Daar het water kalm was gebeurden geen verdere ongelukken. Donderdag middag omstreeks half een ontstond er braod in het magazijn van mande- werken en aanverwante artikelen der Gebr. Kreikampaan de llezelstraat te Nijmegen. Hoewel het vuur in den grooten voorraad licht brandbare goederen gretig voedsei vond en de vlammen weldra naar buiten sloegen was men den brand die een zeer dreigend aanzien kreeg, met behulp der waterleiding toch spoedig meester. De schade aan magazijngoederen en het gebouw is echter vrij aanzienlijk te noemen. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is alsnog onbekend. Ouder Bokstel heeft een felle brand het woonhuis van H. Dolplein binnen enkele uren in asch gelegd. Van den inboedel is niets gered. Het gebouw was verzekerd bij de Zutfensche brandwaarborg r.aatschappij. De oorzaak vau den brand is niet bekend. Woensdag middag brak door onbekende oorzaak brand uit in den hooiberg van A. S. onder de gem. Leiderdorp. Woning en stal zijn geheel uitgebrand. Het vee is gered. Eene belangrijke vondst ,is gedaan door den landbouwer en winkelier P. Vonk te Amers foort. In een gatdat hij in den grond onder zijne schuur groef, ontdekte hij een hard voor werp, dat bij onderzoek eene roodkoperen tabaks doos b'eek te zijn. Het deksel cu de bodem dezer doos vertoonen onderscheiden wapenen. De inhoud bestond uit 90 guldenstukken die de jaartallen 1698 tot en met 1738 laten zien. Het is opmerkelijk dat al die muntstukken geheel op elkaar gelijken zij vertoonen aan de eene zijde de Hollandsche Maagd met den stok in de hand waarop de hoed, zouder den leeuw, terwijl ze tot randschrift dragen Hanctue Mvr Hancnitimvr. Aan de keerzijde een wapen vertoonenae een veld waarin de leeuw die in de eene klauw een klingin de andere een bos pijlen houdthet wapen wordt gedekt door eene kroon met 3 stuerons en het daaiomslaand randschrift luidt Mo. Arg. Ord. Toe. Belg. D. Gel. C.Z. Verder ontdekte men er in 9 groote zilveren muntstukkeu met de jaartallen 1638 1652 1654, 1663, 1676, 1679, 1689, 1698, en 1708, onderscheiden wapens vertoonende en van ver schillende waarde. (U.D,) De heer P., te Soestdijk, ontving Woens dag op zijn buitengoed een zonderlinge visite. Drie personen, als heeren gekleed schelden aan en eischten van genoemden heer de som van f2000 ter leen. Deze riep koetsier en tuinman te hulp, en het gelukte hun een van de drie te arresteeren. Ze hadden voor dien tijd in het „Hotel Ubbink" aldaar eenige verteringen ge maakt en een pakje achtergelaten dat bij nader inzien slechts eenig hooi bevatte. Het voorstel van de heeren Gudendag en Adrian, om de winkels en hotels der Kalverstiaat te Amsterdam met eleclrisch licht in plaats van door gas te verlichten, vindt, naar men verneemt, bij de bewoners dier straat grooten bijval. Bijna allen hebben zich bereid verklaard de zaaak te steunen, zoodat eene vergadering over deze zaak eerstdaags zal worden gehouden. De werklieden v. W.. d. K. en L. te Eind hoven kwamen deze week te laat op hun werk, en verbeurden daardoor eene boete van 5 ct. Dit wekte zoodanig hun woede op, dat zij den broeder vau den patroon den heer v. M., sigarenfabri kantte lijf gingen. Eene groote verwoesting is door hen in de fabriek aangericht en aanzienlijke schade veroorzaakt. Des avonds togen de woes telingen wederom naar de fabriek en schoten de ramen aan stukken, De politie mocht er in sla gen aan hei schandaal een einde te maken. Woensdagnacht ontdekte te Maastricht de ageDt van politie Baumhouwer dat het kelderluik van den heer v. d. B., likeurstoker aldaar, was opengebroken. Hij wekte den heer v. d. B, en begaf zich met dezen in den kelderwaar hij den inbrekereen man uit Crefeld betrapte en gevaugen nam. Dezelfde agent van politie ont dekte eenige maanden geleden den dief in de L. Y. kerk en ontving daarvoor eene belooning. Een pakhuisknechtreeds sedert jaren bij de firma T. te Harlingen in dienstwerd op heeterdaad betrapt, toen hij met valsche sleutels zich toegang verschafte tot den winkel en de geldlade. Hij is onmiddellijk gevangen genomen en ter beschikking van den officier vau justitie gesteld. De mazelen nemen in de laatste weken ook te Schiedam sterk toe. Ook schijnt het karak ter dier ziekte ditmaal minder goedaardig te zijn dan bij vorige epidemieën daar reeds verschei dene kinderen aan de ziekte of hare gevolgen zijn overleden. Omtrent de vermelde poging tot moord door een barbier te Utrecht op zijn gewezen meisje, een modiste, gepleegd verneemt het U. D. nog het volgendeDe dadereen 30jarig jongmenschdie vijf weken geleden door zijn meisje werd afgeschreven deed in den laatsten tijd herhaalde vruchtelooze pogingen om het engagement weder in orde te brengen, dat afge sprongen was, omdat zijne onlangs opgerichte affaire geheel te niet was gegaan en hij zelfs zijn huishuur haast niet meer kon verdienen. Acht dagen ongeveer geleden kocht hij eene revolver en liet die geheel laden. Woensdagavond omstreeks 91/3 ure wachtte hij zijne vroegere verloofde, die gewoonlijk om streeks dien tijd huiswaarts keert, in de Zonstr. op. Hij zocht twistdreigde haarliep met haar mede, en vervolgde al twistende met haar de wandeling, totdat hij in de Kruisdwarsstraat nabij hare woning op eene stille plaats genaderd was, alwaar hij onverhoeds haar aangreep,tegen eene muur duwde ea vervolgens eenige revol verschoten op haar loste. Een dier schoten ging achter het oor in, een tweede drong in den rechter schouderterwijl een derde haren rechterarm als een schampschot raakte. Al gillende van pijn en hevig bloedende bereikte het meisje de ouderlijke woning, waar die angst kreten reeds door hare moeder waren gehoord. Zoo snel mogelijk werd genees-en heelkundige hulp ingeroepen en het meisje verpleegd. De radelooze dader gaf zich, na het volvoeren van het feitvrijwillig bij de politie aan, bekende den aanslag te hebben gepleegd met het doel zijn meisje te doodenvan wie hij niet kon zien, dat zij later iemand anders zou toebehooren. De revolvernog gedeeltelijk geladen werd bij den dader bevonden en in beslag genomeo. De toestond van het verwonde meisje is ernstig, doch men hoopt haar in het leven te behouden. De dader is ter beschikking der justitie gesteld en naar de cellulaire gevangenis overgebracht. De Arnh. Ct. verhaalt dat een jongeling te Zevenaar, sedert lang oragaDg hebbende met een meisjena den dood baars vaders eensklaps veranderdeen verliefd werd op de v ij f-e n- tachtigjarige moeder. Na het verstrijken der rouwdagen zal hij met deze laatste in 'thu- welijk te tredentot groote droefheid der te leurgestelde dochter. Deze vurige liefde van een jeugdigden Romeo voor eene vijf-en-tachtigjarige Julia is zeker wel iets, dat „in de krant mag"! De min. van binnenl. zaken heeft aan gedep. staten ^der prov. de volgende aanschrij ving gericht. Ik heb de eer, u te verzoeken mij te doen geworden eene opgave van de heide en woeste gronden (geen boscb) in hectaren, die in eigendom toebehooren aan de gem. uwer prov., met opgave zooveel mogelijk van die welke in der tijd door het domein aan die gem. zijn af gestaan of verkocht, met verplichting om die op eenigerlei wijze in kuituur te brengen. IJs kost menschenvleesch Jl. Woensdag nam. is te Necrasselt, na schooltijd, het lOjarig zoontje Hendrikus, van den kleermaker Jan Thijssen door het ijs op den wiel, nabij den molen gevallen en verdonken. Donderdag is het lijk opgehaald. BAARDWIJK, 19 Februari. Ten huize van den heer A. Mulders werd Maandagavond door den doelen „Soranus" aan de houoraire leden een soirée amusante aangeboden. Een paar blijspelen, waarvan het tweede „een erfdeel op den neus" bijzonder goed gespeeld werd, werden opgevoerd, terwijl de heeren Van Ree en Snijdersleden van de Waalwijksche liedertafel, de eerste met zijne comische voor drachten, de laatste met zijne prachtige bassolo's, het publiek eenen aangenamen avond bezorgden. In de pauze werd den honorairen leden een eenvoudig souper aangeboden. Na afloop van het programma werd nog door den heer L. Van Cromvoirt gezongen „het vergeet mij nietje" door hem zelve gecomponeerd. Wel voldaan gingen allen huiswaarts. HORSSEN 13 Februari 1886. Heden heeft de raad op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer Adr. Arts als secretaris der ge meente Horssen onder dankbetuiging voor de vele door hem gedurende 35 jaren aan de ge meente bewezene diensten, en is in de vergade ring van den 18 Februari 1886 met algemeèné stemmen tot zijn opvolger benoemd zijn zoon, de heer H. Arts brievengaarder. BERLIJN, 19 Februari. Bij de heden in den rijksdag gevoerde beraadslagingen over de socia listenwet werden de hoofden zeer verhit. De vrij zinnige afgevaardigde dr. Th. Barth riep den minister Putikammer o, a. toe „Gij zijt een ware comediant", waarop Barth door den voor zitter tot de orde werd geroepen. De verlenging van den duur der socialistenwet door den rijksdag schijnt verzekerd, nadat Windt- horst, als leider van het centrum, zich onder het voorstellen van eenige verzachtende amendemen ten voor eene verlenging met twee jaren heeft verklaard mits aan de socialisten eene beperkte vrijheid van vergadering en van drukpers wordt verleend. De rijksdag heeft beden besloten het voorstel betrekkelijk het verlengen der gel digheid van de socialistenwet voor den tijd van vijf jaren in handen eener commissie te stellen. Do minister Von Puttkammer nam in den loop der beraadslagingen nogmaals het woord, stelde op den voorgrond dat de socialistenwet de behan deling der social, quaestiën in het geheel niet zal verhinderen maar s'echts de agitatorische en re volutionaire wijze waarop zij aan de orde worden gesteld. Tegen het voorstel verklaarden zich de redenaars der socialistischen der Duitsch vrijzin nige pariij. Er vóór spraken de conservatieven en nationaal-liberalen alsmede Windthorst uit naam van het centrum doch deze beval tevens verscheidene amendementen aan welke ten doel hebben de wet te verzachten of te beperken. LONDEN19 Februari. Aan de Standard wordt uit Konstantiuopel geseind dat Rusland naar aanleiding der tusschenkomst van Engeland en Duitschlandheeft afgezien van bet verzet tegen de overeenkomst tusschen Turkije en Bul garije. Duitschland heeft Ruslands bezwaren overwonnen door voor te stellen art. 1 dier overeenkomst, hetwelk handelt over de samen werking van het Bulgaarsche met het Turksche legerte laten vervallen, waartoe de Porte, op raad van Engeland, toestemming gaf. De Timrs meldt uit Bucharest, dat de vredes onderhandelingen ofschoon zij reeds veertien dagen duren, geen vorderingen maken. Uit Durban meldt hetzelfde blad dat de Boeren naar Masjoenaland verhuizen, waar hun lande rijen geschonken zijn tot aan de Zambezi. Het lagerhais heeft zonder stemming de tweede lezing toegestaan van het ontwerp tot het verleer.en van het kiesrecht aan onafhanke lijke, op zichzelf staande vrouwen. Rosebery's en Gladstone's verklaringen met betrekking tot de Grieksche quaestie worden door de ochtendbladen algemeen als hoogst be vredigend en als een waarborg voor het behoud van den vrede beschouwd. In het lagerhuis bij het debat over het adres van antwoord op de troonrede, verklaarde Maccarthy naar aanleiding van de vermelding der geweidplegingen in Ierland, dat Home Rule voor Ierland eene volstrekte noodzakelijkheid is, en dat deze quaestie vóór elke andere moet worden opgelost. LONDEN, 19 Februari. Reuter's Bureau verneemt uit officieele brondat het Russische eskader aangekomen is in de Souda-baai. Het deelnemen van Rusland aan de demonstratie ter zee tegen Griekenland wordt derhalve verzekerd geacht. KONSTANTINOPEL19 Febraari. Naar men verzekert, heeft de Porte eene kennisgeving van Rusland ontvangen inhoudende eene ver klaring van adhaesie aan de overeenkomst tus schen Turkije en Bulgarije, onder voorwaarde van zekere wijzigingen, waarvan de voornaamste bestaat in opheffing der b»palingen aangaande de militaire contingenten. WAALWIJK, 19 Februari. Ter jaarmarkt was bij een zeer druk bezoek de handel tamelijk levendig. Van hoornvee was de markt ruim voorzien de aanvoer bedroeg ruim 300 stuks. Kalfkoeien golden f 130 265. Dito vaarzen f 100 a 180. Bij redelijken aanvoer waren de prijzen der biggen f4.50 h f9.80. Ter botermarkt aangevoerd 1633 KG.; van 1.09 a 1.17 per KG. verkocht. Eieren f3.00 a 4,00 per 100 stuks In huiden was de handel tamelijk vlug, de prijzen schijnen niet verder te reculeeren. Voor leder heerscht goede kooplust, prijzen zijn vast. In granen was de handel voor consumptie levendig. a DE HEER brievengaarder

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3