Nummer 16. Donderdag 25 Februari 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. ZEVEN MILLIOEN. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Novelle door MAX RING. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het gcheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Een 80-jarig grijsaarddie den avond bij eenige vrienden te Leiue had doorgebracht, werd bij het naar huis gaan door drie mannen aan gerand die hem zoo mishandelden, dat hij voor dood bleef liggen. De drie francs, die hij bij zich had ontnamen zij hem waarna zij den grijsaard over den muur van eene boerenwoning wierpen waar hij den volgenden dag gevonden werd. Maandag heeft de trekking plaats gehad van de loterij der Antwerpsche tentoonstelling. Op no. 958191 is het groote lot ter waarde van 100,000 fr. gevallen; op nos. 879670 en 91054 prijzen ter waarde van 25,000 fr. elk op nos. 153892, 603183, 514938, 399042 en 289316 prijzen ter waarde van 10,000 fr. elk, en op nos. 884739, 995676, 198266, 151696, 270516, 648213, 976909, 511908, 973393 en 76707 prijzen ter waarde van 5000 fr. elk. De ministerraad heeft besloten het oorspron kelijke plan betreffende de tentoonstelling van 1889 te handhaven volgens hetwelk deze een universeel karakter zal hebben en voor de voortbrengselen vaa alle volken zal bestemd zijn. In de zitting van den ministerraad van Dinsd..g zal de minister van koophandel het ontwerp van wet ter tafel brenger., waarbij de noodige midd den worden aangevraagd om het plan der tentoon stelling te verwezenlijken. De bijzonderheden der regeling zullen niet aan de goedkeuring der wetgevende macht worden onderworpen maar wel zullen zij in de memorie van toelichting, waarvan het ontwerp zal vergezeld gaan, worden uiteengezet. De kamer heeft met 334 tegen 180 steramen een voorstel verworpen, strekkende om een balans cp te maken van den financieelen toestand van Frankrijk. De commissie die zich met het onderzoek VI Onder deze omstandigheden werden de tee kenuren voor beiden tot een geDotvol onderhoud, tot een wederkeerige wisseling van gedachten en meeningen waardoor zij steeds vertrouwelijker met elkander werden zoodat men inderdaad aan een ernstige genegenheid kon denken en iederen dag een beslissende verklaring mocht verwachten, die evenwel niet zoo spoedig volgde, als de haar opmerkzaam gadeslaande majoors weduwe wel had gewenscht en gehoopt. Des te meer achtte zich de moeder, slechts op het ge'uk van haar zoon bedacht, en die zich zijn aarzelen en dralen niet kon verklaren en deze slechts voor gewone beschroomdheid hield, verplicht, alles aan te wenden om den uitslag te verzekeren en te verhaasten. Met dit doel nam zij elke mogelijke gelegen heid te baat, om de jonge dame te naderen, en met hare taDte op nog vriendschappelijker voet te komen. Zonder haar zoon te vragen of door hem daartoe gemachtigd te zijn, liet zij het in haar moederlijken ijver niet ontbreken aan teedere zinspelingen en bescheiden opmerkingen, meenende hem den besten dienst te bewijzen door zich tot tolk van zijn gevoelens en oogmerken te maken. Aangemoedigd door de vriendelijkheid en welwillendheid, waarmede de waardige oude dame deze uitstortingen des harten opnam, bazuinde de liefhebbende moeder den lof van haar zoon in alle mogelijke toonaarden uit, en prees hem als een model en ideaal van een jong mensch die alle denkbare deugden in zyn persoon ver van het verdrag met Madagascar heeft belast heeft van den heer De Freycinet inlichtingen ingewonnen hoe hij over de uitvoering van het verdrag met de Hovas denkt. Ofschoon het woord //beschermheerschap" niet in den tekst van het verdrag voorkomtzal Frankrijk het toch uitoefenen wanneer buiter.landsche aange legenheden in het spel komen. De Hovas alleen kunnen tot bevordering der orde en rust op het eiland bijdragen; met de Sakolaven en Anlakaven zal men niet kunnen onderhandelen. Tegen den wil der Hovas zal de resident-generaal zich in de binner.landsche aangtlegenheden niet mogen mengen maar het zal van hem afhangen zijn invloed uit te breiden en te zorgen dat alle groote werken aan Fransche ondernemers worden opgedragen. De uitgaven voor het bescherm heerschap zuilen 300.000 francs bedragen die ten laste komen van het ministerie van buiten- landsche zaken. De heer De Freycinet vroeg ten slotte, dat de commissie hare werkzaamheden zou bespoedigen, omdat het parlement het verdrag voor 4 Maart moet goedkeuren, daar anders den 17den Maart dit verdrag niet in werking zou kunnen treden. De minister gaf ook zijn v^r- langen te kennen, dat de heer Bourée, die vroeger te Peking was cn thans te Kopenhagen de republiek vertegenwoordigt tot resident-generaal te Ma dagascar benoemd zou wordeD om bijzondere redenon zou hij echterr.aar hij meendege noodzaakt zijn een afgevaardigde, De Lanessan of Faure, naar Madagascar te zenden. Nadat de commissie voor het voorstel betreffende de verbanning der prinsen zich van de meening der ministers overtuigd had heeft zij het voorstel verworpen. Met 11 tegen 6 stemmen nam zij het voorstel van den heer Rivet aan dat het ministerie eenvoudig machtigt de prinsen te verbannen, zoo spoedig zij door hunne handelingen de republiek iG gevaar brengen. Uit Paiijs komt weer een treurig moord- ve.kaal. Een 17-jarig slachtersleerlingBoet genaamd, heeft zijn geliefde, een meisje van slechte zeden doodgestoken, omdat zij weigerde met hem te trouwen en een beter leven te gaan leiden. De jonkman pleegde, na de bloedige daad een poging tot zelfmoord, welke mislukte. eenigde. Mijn Koen raad zei zij in den loop van het gesprek heeft slechts één gebrek dat hij te bescheiden is en te weinig zelfvertrouwen bezit, anders had hij reeds lang de beste partijen kunnen doen. Daar twijfel ik niet aan, hernam de tante toestemmend. Mijnheer de luitenant heeft iets zoo degelijks en ernstigs in zijn geheele voor komen, als men zelden bij een jong mensch en nog veel minder bij een officier aantreft. Het verwondert mij geenszins, dat hij bij alle dames gezien is. Wat heipt hem dat, zuchtte de bezorgde moeder, als hij er geen gebruik van wil maken? Koenraad zal nooit een meisje huwen dat hij niet waarachtig bemint. Juist als mijne nicht, die ook slechts om haarzelfe wil bemind worden, en alle mannen afwijst, omdat zij gelooft, dat het hun slechts om het groote vermogen te doen is. Dat zou met mijn zoon het geval niet zijn. Nog onlangs zei hij, dat hij iederen man veracht, die bij do keus vau eene echtgenoote slechts op haar geld ziet. Zulke grondbeginselen strekken mijnheer den luitenant tot eer. Er zijn helaas tegen woordig weinig mannen, die zoo denken als uw zoon. Daarom acht en waardeert mijne nicht hem ook zeer. Dat verheugt mij buitengemeen. Koenraad is ook zeer met de jonge dame ingenomen, en bewondert haar geest en haar karakter. Hij is bepaald verrukt en spreekt met den grootsten eerbied van haar. Daar de oude dame deze zinspelingen gaarne scheen te hooren, en in de wenschen der zorg zame moeder scheen te deelen twijfelde de voortvarende majoorsweduwe niet aan een spoe dige vervulling van hare wenschen en verwach- Hij is^ zeer zwaar gewond maar waarschijnlijk zal hij herstellen. MADRID, 21 Februari. Het officieele blad bevat eene koninklijke order tot het onder de wapenen roepen van 50.000 man. De infante Eulalia is lijdende aan keelziekte. Het gerucht, dat de r'-geering aarden werken aan de Theems zou laten verrichten ten einde aan de werkeloozen werk te verschaffen wordt tegengesproken. Een groote teleurstelling heeft dit démenti onder de werklieden gebracht en daar ook in de mmisterieele verklaring niets over den nood gezegd wordt waarin de werkende stand tegen woordig verkeertzou men zich niet te zeer verwonderen wanneer opnieuw ongeregeldheden uitbraken. Mocht dit het geval zijn dan kan de politie op eene groote versterking rekenen. De directie van de brandweer heeft namelijk 2000 man aangeboden om als buitengewone politiemacht te fungeeren wanneer hulp noodzakelijk mocht blijken. - Te Leicester duurden verleden week de manifestaties der werklieden die het werk ge staakt hebbensteeds voort. De straten zijn afgezet door een sterke poljtiewacht zoowel te voet als te paard. Men verzekert dat de fabri kanten bereid zijn concessies te doen, tengevolge der herhaalde samenkomsten die zij met den burgemeester van Leicester hebben gehad, welke laatste de overbrenger was van de voorstellen der werklieden. Graaf Aberdeen de nieuwe ouderkoning, heeft Zaterdag te Dublin zijn intocht gedaan. De ontvangst was vriendschappelijkmaar er had een lichte twist plaats tusschen de stude ten van Trinity College en de volksmenigte naar aanlei ding van den kreet„Leve Parnell 1" die uit de volksmentgte opging. Aan weerskanten werden eenige personen licht gekwetst. tingen. Gelijk van zelf sprak haastte zij zichhaar zoon de gunstige meening van de tante en het welwillend oordeel vau de nicht omtrent zijn persoon mede te deelen en hem nogmaals zeer ernstig de voordeelen van zulk een schitterende partij voor oogen te stellen. Na alles, zoo besloot zij hare aanbevelin gen, wat ik van mevrouw Grund heb verno men beu ik vast overtuigd, dat hare nicht u vurig bemint en uw aanzoek verwacht. In uwe plaats zou ik geen oogenblik aarzelen en nog heden met haar spreken. Ik sta er u voor in, dat gij geen blauwtje zult loopen met haar gelukkig zult zijn en uwe geheele familie ge- 'ukkig zult maken. Opnieuw worstelde en streed Vau Bergen tegen de verzoeking die hem toelachte. Het vriendelijke noodlot bood hem hier een vorstelijk vermogen, een schitterend bestaan en een ver zekerde toekomst voor zijne bloedvei wanten, een fijn beschaafde, geestvolle echtgenoote, die hem beminde en voor wie hij wel geen vurige liefde gevoelde, maar toch die achting koesterde die in het huwelijk dikwijls een beteren waarborg geeft voor een duurzaam geluk, dan een ontstui- mige hartstocht. Zeven millioen Die gedachte had iets be- dwelmends, iets zinsverbijsterendsen betooverends. Voor zulk een rijkdom moesten alle bedenkingen zwichten. Voor zulk een prijs had reeds menig man van eer, menig achtenswaardig kameraad gelijk hij zichzelven moest bekennen, zijne vrij heid verkocht, en ijne idealen opgeofferd. Zeven millioen Waar hij ging of stond vervolgde hem het lied der moderne Sirenen die hem alle genoegens van het leren, de ver vulling zijner stoutste droomen, macht, aanzien, vermaken, in onuitputtelijke mate aanboden, en met haar tooverklanken hem verlokten. In het arsenaal te Woolwich is in den nacht van Woensdag op Donderdag een ernstige brand uitgebroken. Het gebouw, waarin de brand ontstond had een oppervlakte van circa 800 vierkante meters, en was twee verdiepingen hoog. De vlammen namen zoo snel toe, dat de hulp der Londensche brandweer werd ingeroepen, doch toen deze in vliegende vaart op de plaats des onheils verscheen, was het gevaar geweken. Het gebouw is uitgebrand. Een dillettant-beul behoort zeker tot de zeldzaamheden. Zulk een liefhebber trad onlangs te Carlisle op, toen daar drie misdadigers te rechtgesteld werden. Men was zeer voldaan over den jongen beul, die zijn werk met zooveel han digheid had verricht. Later bleek zijn naam Waldon een aangenomen naam, en hij niemand anders dan een jong baronet uit een oud Engelsch geslacht te zijn. Een electrische sloepgemaakt voor den hertog van Bedford werd onlangs te Westmin sterin tegenwoordigheid van tallooee toe schouwers beproefd. De boot is geconstrueerd ten behoeve van het stoomschip „Northumbria", dat sinds eenigen tijd electrisch verlicht is, en zij wordt dan ook evenals de andere booten aan boord genomen. De beweegkracht wordt geleverd door 29 accumulatoren van de Electrical Power Storage Companydie eveneens de stroomen voor de verlichting van het schip leveren als de beweeg kracht niet gevorderd wordt. De cellen worden geladen door denzelfden dynamo die het schip verlicht. Met volle lading der accumulatoren kan de sloep 41/., uur loopen met eene snelheid van 6 knoopen (11.100 M.) Hare lengte is 8.54 M. hare breedte 1,67 M. en de cellen zijn geplaatst in eene kistdie als zitbank dient. De beproeving is tot aller tevredenheid geslaagd. LONDEN, 21 Februari. De socialistische volksvergadering in het Hyde-park heden na middag, werd door een 20,000 personen bijge woond. De socialistische raddraaiers, ook Burns, spraken van drie karren de menigte toe. Van elke kar wapperde eene roode vlag. Desprekers Doemden zich revolutionaire werdlieden en be toogden dat deze reusachtige beweging op bloed- Zeven milüoen herinnerde zijne moeder smeekten zijn broeders en zusters, fluisterde zijne eigenbaat, raadde zijne eerzucht, bad zelfs de stem der kinderlijke liefde en der liefde voor zijn bloedverwenten. En evenwel haastte hij zich niet, het hem aangeboden geluk te grijpen. Den geheelen dag bepeinsde en overwoog hij den gewichtigen stap door de tegenstrijdigste gedachten en gevoelens geslingerd, als door een geheime kracht terug gehouden, niet in staat een vast besluit te nemen. Terwijl de luitenant nog aldus weifelde en talmde leed de arme Flora alle smarten en kwellingen van onbeantwoorde liefde. Sederi het avontuur in de Wolfskloof had zij innige genegenheid voor Van Bergen opgevat, die hare liefde scheen te beantwoorden en in de volste mate scheen te verdienen. Zijn geheele gedrag op de partij moest haar nog,in het geloof aan zijne onbaatzuchtigheid in haar vertrouwen op zijn edel karakter ver sterken. Reeds hoopte zij eindelijk den man te hebben gevonden, die zich niet door de macht van het geld liet verlokkenmaar de arme Ge zelschapsjuffer boven de rijke erfgename verkoos Des te grievender was haar thans de gedachte' dat ook Van Bergen haar misleid, en ha*e hoogste verwachtingen teleurgesteld bad, waarvoor zij de zekerste bewijzen meende te hebben La<r hij niet evenals graaf Randau en de overig? heeren aan de voeten van de rijke erfgename? Was het vooruitzicht op het groote vermogen niet voldoende om al zijn grondbeginselen omver te werpen Had met zijne eigene moeder de ta«te op het aanstaand aanzoek voorbereid en zoo goed als in zijn naam om de hand'van julirouw Richter verzocht. Neen Hij was niet beter maar nog slechter dan de andereu die ten minste niet zooals hij, liefde huichelden, niet logen en bedrogenniet

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1