Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Vergieten zou uitloopen, indien de regeering den maatscbappelijken toestand der arbeidersklasse niet verbeterde, Er werden resolutiën aange nomen strekkende om de regeering te laken wegens het niet goedkeuren van openbare wer ken ten behoeve der werkeloozen, en bare werken teu behoeve der werkeloozen en tot aanbeveling eener beperking van de werkuren tot 8 in het etmaal. De bijeenkomst duurde een half uur. Daarna werden de karreu naar eene andere plek getrokken en Burns begon de me nigte opnieuw toe te spreken. Toen echter deed de bereden politie eene charge en r.am de kar van Burns in bezitwaarna de menigte zich verstrooide. LONDEN 22 Februari. Bij het ierugkeeren uit het Hyde-park begon het gepeupel glazen in te werpen, en trachtte de Parliamentstreek, waar de ministeriën gelegen zijn binuen te dringen. Dit werd echter door de politie verhinderd. Bij de Westminsterbrug waar het janhagel versterkt werd ontstond eene ernstige botsingvensters werden ingeslagen en andere baldadigheden uit gericht. 'ïen slotte veegde de politie de straat schoon en nam talrijke belhamels gevangen. In het lagerhuis verklaarde Gladstone dat hij niet voornemens is in de zeuding van sir Drummond Wolff in Egypte verandering te bren gen. Childers heeft het verslag overgelegd der com missie van onderzoek betreffende de jongste on geregeldheden te Londen. De slotsom daarvan is dat dringend een onderzoek naar de inrichting eu het beheer der politie ver langd wordt. Henderson opper-comraissaris van politieheeft zijn ontslag gevraagd en ge kregen. De onderkoning van Indië lord Dufferin, is met zijne gemalin bij zijn aankomst te Man- dalayde hoofdstad van het vroegere koningrijk Birma en de tegenwoordige Britsche provincie Opper-Birraa, op plechtige wijze ingehaald. Na tuurlijk hebben al de ambtenareu het hunne bijgedragen om den intocht van den onderkoning zoo schitterend mogelijk te maken doch lord Dufferin moest erkennen dat de ontvangst van de zijde der inboorlingen ook vrij hartelijk was. Aan nieuwsgierigen ontbrak het nietvooral onder het vrouwelijk geslachtdaar om een hooggeplaatste dame als lady Dufferin van aan gezicht te kunnen aanschouwen, een zeldzaamheid geacht werd. Door zijne reis heeft lord Dufferin zich overtuigd dat nog eenige tijd verloopen moet voor de rust in het nieuwe rijk volkomen hersteld zal zijn. Hoog noodig is het dus dat aan den tegenwoor- digen toestand een einde gemaakt en dat een vaste regeeringsvorm ingesteld wordt. De socialisten te Darmstadt hebben van de begrafenis van een hunner leiders gebruik gemaakt om eene manifestatie te houden. Ondanks de tusschenkomst .der politie werden roode vlaggen en kransen op het graf gelegd. Men slaagde er eerst in het kerkhof te ontruimen, toen men met geweld dreigde. Het dorp Hassenbach bij Kissingen dat 300 inwoners telt, is bijna geheel afgebrand. 80 huizen moeten in de asch liggen en verschei dene menschen moeten bij die ramp ongelukken hebben bekomen. BERLIJN 22 Februari. In het huis van afgevaardigden is het debat geopend over de „anti-Poolsche" ontwerpen (wetsvoorstellen ter bevordering van Duitschen geest en Duitsche be schaving is de oostelijke provinciën van Pruisen). De heer Wierzbinsky bestreed ze. De minister Lucius stelde ze voor als eene daad van verde diging tegenover de Polen, die steeds vasthouden aan de hoop op herstel van hun voormalig rijk. Er behoort aldaar een degelijke Duitsche boeren- en arbeidersstand te worden gevormd. Eene daartoe in te stellen commissie behoort niet slechts eene raadplegende stem te hebben maar ook bevoegdheid om practisch te werk te gaan. De re geering wel bedacht op de moeilijkheden van zulk eene taak, tot wier uitvoering een men- schenleeftijd kan worden vereischt, rekent op de ondersteuning van den landdag eu de vaderlands gezinde bevolking des lands. Er hebben zich 19 sprekersvoor en tegen aangemeld. In de kamer sprekende over het geschil met Columbiazeide Robidantde minister van buitenlandsche zaken o.a.: Na alle diplomatieke middelen te hebben uitgeputzal men moeten uitzien naar de wijzeop weike gehandeld zal moeten worden tegenover die republieken van Zuid-Amerikawelke van het geduld van Italië al te veel vergen. Het rechtsgeding wegens hoogverraad tegen de Italianen Augusto en Limello Vecchi eu den Franschen graaf de Dorides zal nu eerlang te Rome in behandeling komen. Door eenige bladen wordt nu een brief open baar gemaakt, welke tot de bewijsstukken tegen den genoemden Franschen graaf behoortcn waaruit blijken zou, dat Dorides met het-Vati- caan tegen de Italiaansche regeering zou hebben samengespaunen. Men is het echter niet eens over de geloof waardigheid van dien brief. In geen land wordt de woeker erger en op grooter schaal gedreven dan in Italië. De senator Vielleschi zegt daaromtrent in on langs openbaar gemaakte stukken o. a. het vol gende. „In de gemeente Cisternaprovincie Yelletrikan de kleine landbouwer alleen geld leeneu als hij 40 a 50 percent rente betaalt. Menig grondeigenaar moet het bebouwen van zijn landen bijna geheel staken uit gebrek aau ka pitaal. Credietbanken zijo daar niet." En van Terracina zegt hij De boer valt er onherroepelijk in handen van de woekeraars, die de opbrengst van zijn arbeid verslinden. Het crediet is een ijdele hersenschim. Eenige mil- lionairs hebben zoogenaamde credietbanken ge sticht, maar aan de kleine laudbouwers wordt geen crediet verleend." Voorts wordt in de genoemde stukken de Inchicsta agraria met een aantal ambtelijke cijfers de ellende aangetoond, overal in het land door den woeker aangericht. In de speelzaal te Monaco is de Italiaan sche consulaire agent in hechtenis genomen, omdat hij onder verdenking staat, vescheidene gevallen var. zelfmoord van ltaliaaüsche onderdanen geheim gehouden te hebben waarvoor hij door den di recteur der speelbank betaald geworden zou zijn. Een onderzoek is ingesteld, waarbij wellicht ver schillende geheime handelingen, die in dit speelhol bedreven worden aan het licht zullen komen. De koetsiers te Rome hebben het voorbeeld hunner Napolitaanschc collega's gevolgd en het werk gestaakt. Zij zijn hiertoe overgegaan, omdat het gemeim-te-bestuur strengere maatregelen tegen hen in 't leven heeft geroepen. Wie ooit te Rome is geweest, zal zich herinneren, dat de koetsier van een huurrijtuig den vreemdeling langen tijd volgt, hem op plaatsen, waar de straat moet overgestoken worden en het zeer vuil is den weg afsnijdt en den vreemdeling door aller hande str.-ken dwingt in te stappen. Een der gelijke handeiwijze zou in andere groote steden als Parijs, Amsterdam of Londen geen succes hebben doch in de nauwe straten van Rome is dit wel het geval. Dit is thans hetgeen door hei gemeente-bestuur is verboden, tegen welken maatregel de huurkoetsiers sterk protesteeren. De politie te Moskou heeft nieuwe proclama- liëu der terroristische partij 'In handen gekregen, waarbij nieuwe aanslagen werden aangekondigd. Deze proclaraatieëa ziju bij duizende exemplaren in de geheele stad verspreid zonder dat de politie tot dusver de verspreiders noch de schrijvers er van heeft kunnen ontdekken. Deze proclamatie is net gedrukt op goed papier. Door de politie is in de Wolga-kama-Bauk te Petersburg een man, Bcno Menkes genaamd, gearresteerd, die verscheidene valsche wissels bij bovengenoemde bank als ook bij andere bankiers op buitenlandsche huizen had afgegeven, geza menlijk ter waarde van 100000 roebel. een arm meisje misleidden en haar gevoelloos aan den suooden mammon opofferden. Daarom vermeed Flora hem zooveel zij kon daarom wilde zij zich thans verwijderen toen zij hem in den tuin zag komen, waar zij met hare smart alleen zat. In gedachten verzonken bemerkte de luitenant haar eersttoen zij bij ziju aanblik ontsteld opstond, en wegsnellen wilde. Deze zonderlinge, bijna vijandige handelwijze krenkte hem zoozeer, dat hij al ziju gewichtige voornemens vergaten haar in den weg trad om haar daarover aan te spreken, zoodat zij zich genoodzaakt zag hem aan te hooren. Vergeef mijwaarde juffrouw zei hij zichtbaar opgewonden, dat ik u lastig val, maar ik zie mij h4a&9 door uwe handelwijze genood zaakt u om eene verklaring te verzoeken. Eene verklaring! hernam zij verbleekend. Ik begrijp niet, mijnheer Van Bergen, wat gij daarmee bedoelt. Ik wil u niet ophouden en zal daarom kort zijn. Wat heb ik gedaan, waarom gij boos zijt, en mij op een bijna beleedigende wijze ontwijkt Waardoor heb ik mij uwe vijandschap op den hals gehaaid Dat zal n wel onverschillig zijn. Indien dat het geval wareantwoordde de luitenant teneergeslagen dan zou ik u en mijzelven deze pijnlijke vraag hebben bespaard. Het is mij geenszins onverschillig hoe gij over mij denktdaarom moet ik u Dogmaals dringend verzoekeD mij te willen zeggen, waarmee ik u beletdigd heb. Mijn hemelstamelde zij ontsteld, laat mij Neen, neen, riep hij hartstochtelijk, terwijl hij hare hand valte, gij moogt mij niet weder ontwijken, ik moet eindelijk weten, wat gij tegen mij hebt. Ik kan, ik mag niet. Om gods wil, heb medelijden met mij, en vraag mij niet. Teven» deed Flora een zwakke poging om hem hare handdie hij vast in de zijne gesloten hield, te onttrekken, terwijl zij zich afwendde en de tranen, die langs hare wangen stroomden, trachtte te verbergen. Door een plotselinge aandoening, een nooit gekend gevoel aangegrepen, sloot Van Bergen de weeneude gezelschapsjuffer in zijne armendie door liefde en schaamte overweldigd, eene onmacht Dabij, aan zijne borst zonk. Flora riep bij, haar nog vaster aan zijn hevig kloppend hart drukkende, spreek slechts één woord, één enkel woord, want ik bemin u meer dan mijn leven O mijn God zuchtte zij als in een droom, daar zij nog steeds aan haar geluk twijfelde. En gij vroeg hij. Bemint gij mij niet O zeker fluisterde zij blozend met een zaligen glimlach. Met onbeschrijflijke blijdschap hoorde Flora de onverwachte bekentenis van de lippen van den dierbaren man maar nog meer verheugde het haar, dat de geliefde daar voor haar stond, volkomen gerechtvaardigd, vrij van alle schuld Oostersche quacstie. In de nieuwe Turksche circulaire-nota aan de groote mogendheden wordt gezegd, dat de Porte Donderdag voorgoed van de militaire pa ragrafen in de Turksch-Bulgaarsche overeen komst heeft afgezien. De. Turksche regeering verzoekt thans de mogendheden ten spoedigste hare ver tegen worrdigers van voorschriften te voorzien betreffende het weder bijeenkomen eer.er Europeesche conferentie te Konstantinopel, ten einde de overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije te bekrachtigen. Daily News verneemt uit St. Peterburg dat invloedrijke kringen wederom krachtige po gingen aanwenden om een verbond tusschen Turkije en Rusland tot stand te brengen daar zij dit het eenige geschikte middel achter, om den vrede in het Oosteu van Europa te bewareD. Het Duitsche panlserschip Friedrich Carl is deu 21sten Februari te Sudabaai aangekomen. Er zijn moeielijkbeden ontstaan, tengevolge van de weigering van Servië om schriftelijke voorstellen in te dienen zuoals de Bulgaren aanboden te doen. De moeielijkheden komen uit Belgrado. Men hoopt dat de stappen, door al de vertegenwoordigers der groote mogendheden te doen, te Belgrado gevolg zullen hebben. De Porte heeft aan de regeering te Bel grado eene nota gezonden waarin zij ernstig protest aaoteeker.t tegen de wapeningen van Servië en verklaart, dat in geval van hervatting der vijandelijkheden, Turkije Bulgarije verdedigen zal. Ten slotte verzoekt de Porte, dat de Ser vische regeering duidelijke instructies naar Bu charest zende, opdat bet sluiten des vredes be spoedigd worde. Servië heeft er in toegestemd, schriftelijke voorstellen in te dienenhetgeen morgen ge schieden zal tegelijkertijd met de voorstellen van Bulgarije. De Servisch-Bulgaarsche voorstellen zijn Maandag van weerszijden medegedeeld aan de gezanten, die ze aan hunne respectieve regeeringen zullen overbrengen. Men acht den vrede ver zekerd. De Standard meldt uit Athene, dat aldaar weder oorlogszuchtige volksdemonstratiën hebben plaats gehad. De Grieksche vloot heeft Salamis met onbekende bestemming verlaten. Aan de Daily News wordt uit Athene gemeld dat kentcekenen aanwezig zijn dat de Grieksche regeeriDg gezind is te capituleeren het offibieuse regeeringsorgaan slaat eene vrede- lievenden toon aan. Dientengevolge laten de andere bladen zich heftig uit tegen de regeering, en beschuldigen haar van landverraad. Waalwijk, 24 Februari 1886. De zeer aanzienlijke oplaag van ons laatste nummerwaarin het verslag voorkomt van de installatie van Jhr August van Grotenhuis als burgemeester van Waalwijk, is geheel uitverkocht. Ten einde te kunnen voldoen aan de tal rijke nog dagelijks inkomende aanvragen hebben wij dat verslag doen herdrukken en hetzelve a 5 cent bij onzen uitgever voor iedereen verkrijgbaar gesteld. De Redactie. Maandagavond kwam er ter hoogte van het kasteel te Loonopzand een defect aan de machine van den laatsten tram van Tilburg naar Waalwijk. De heer Laurey, chef van het materieel bij de Noordbr. stoomtramwegmaatschappij die zich te Loonopzand bevond, werd gewaar schuwd. In korten tijd had hij de machine in zoover hersteld, dat de reis naar Waalwijk kon worden vervolgdwaar de trein ten 11.45 aankwam. Dinsdag morgen werd eene andere machine naar Waalwijk gezonden ten einde gelegen heid te hebben de defecte secuur na te zien. en haar hoogste achting ten volle waardig. Maar het is immers niet mogelijk, zei zij nadat zij zich had hersteld hoe zoudt gij mij kuDnen beminnen, terwijl gij weet, dat ik slechts een arm meisje bcD eene verlaten wees, die als gezelschapsjuffer van de genade van hare bloedverwanten leeft. Wat heeft dat alles antwoordde de lui tenant, met onze liefde te maken Ik ben im mers ook maar een arme luitenant, die niets bezit dan mijne soldij. En ik kon gelooven dat gij mij wildet misleiden en om Marie Richter aanzoek doen Dat alleen was de reden, waarom ik boos op u was, en mij van u terugtrok. Kunt gij mij vergeven, dat ik u miskend en u een zoo zwaar onrecht aangedaan heb Van ganscher harte hernam Van Bergen, en voegde er met zijn gewone openhartigheid bij Ik wil mij evenwel echter niet beter voordoen dan ik ben, en moet u, mijn dierbaarste schat, oprecht bekennen dat de wensch van mijne moeder, de glans der millioenen en nog meer uwe mij onveiklaarbare houding mij op een dwaalspoor hadden gebracht, en mij een oogen- blik hebben doen weifelen. En zal u, vroeg zij in een lichten aanval van wantrouwen, zulk een groot offer nooit berouwen. Zult gij het nooit betreuren, dat gij de arme gezelschapsjuffer verkozen hebt boven de rijke erfgename NooitJa, ik verheug mij, dat gij even arm zijt als ik. Waart gij zoo rijk geweest als Bij kon. besl. zijn benoemd: tot burg. der gemeeüte Vuren F. F: baron d'Aulnis de Bourouillder gem. Geervliet, A. J. M. Visser, en der gein. Vucht, A.. M. J. T. van Rijckevorsel. Bij kon. besluit is het aau den burg. van WaspikF. Kamp Az.op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente goedgekeurd. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belangheb bendendat in 1836 de examens ter ver krijging van akten van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onderwijs in de-boven genoemde vakken zullen worden afgenomen: in de Fransche taal: voor het lager onderwijs in de maand Augustusdes noodig ook in het laatst van Juli en het begin van September voor net middelbaar onderwijs in de maand Decemberdes noodig aanvangende in het laatst van November; in de Hoogduitsche taal: zoowel voor het lager als voor het middel baar onderwijs in de maand Augustus; in de Engelse he taal: voor het lager onderwijs in de maand Augustus voor het middelb. onderwijs in de maand Decemberdes noodig aanvangende in het laatst van November; in de gymnastiek: voor het lager onderwijs in de maand Juli; voor het middelbaar onderwijs in de maan den November en December, gelijktijdig met de overige akte-examens voor dien tak van O onderwijs en met de akte-examens voor lager onderwijs in handteekenen en landbouwkunde. Het tijdstipwaarop zijdie zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daar toe zullen behooren aan te meldenzal nader worden bekend gemaakt. In de Reuselsche schoolquaestie, waar het de vraag geldt of artikel 16 der wet op het lager onderwijs vordertdat in iedere gemeente minstens ééne openbare school moet zijn al zou zichzooals te Reusel het geval isgeeu enkele leerling aanmeldenis door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant op nieuw beslist. Gedeputeerde Staten blijven bij hun gevoelen dat die vraag bevestigend moet beantwoord worden, en hebben mitsdien hunne goedkeuring onthouden aan eene re geling tusschen de gemeente Reusel en Hooge Mierde gesloten omdat daaruit de opheffing der eenige te Keusel bestaande openbare school zou voortvloeien. Door de 2e commissie tot aankoop van inlandsche paardensamengesteld uit den majoor Boogaardden kapt. Kromhout en den len luit. De Jonge van der Halen, allen van het 3e reg. veld-artillerie, vergezeld van een paardenarts zal op last van den minister van oorlog den 24 dezer een aanvang worden gemaakt met het aanwenden van pogingen tot aankoop van voor den krijgsdienst ge schikte paarden in verschillende plaatsen der provincie Noordbrabant. Aan de Belgische grens, in de provincie Noordbrabant aldus schrijft men uit Rozendaal nemen de armoede en de zout- smokkelarij sterk toezoodat er bijna dage lijks bekeuringen plaat^ hebben. Mannen vrouwen en kinderen gaan er soms bij twintig en dertigtallen des nachtsdoor weer en windop uiten keeren tegen den morgen terug, ieder met een vracht van ongeveer 50 a 100 pond zout op den rug. Dit zout, waarvoor door hen in België 2 cent per pond wordt betaaldverkoopen zij hier in de om streken voor 5 centszoodat er toch niet juffer Richterdan zou ik u nooit mijn liefde hebben bekend, uit vrees voor een fortuinzoeker te worden gehouden. Deze woorden vermeerderden rog hare achting en hare bewondcriug voor zijne onbaatzuchtigheid en zijn eervol karakter. Met onuitsprekelijke zaligheid gaf Flora zich aan haar nieuw geluk over. Evenwel kon zij een geringe vrees niet onderdrukken. Met den scherpen blik der liefde bemerkte de luitenant hare verlegenheid, die zij te ver geefs voor hem zocht te verbergen. Gij schijnt plotseling ontstemd, zei hij met teedere bezorgdheid. Wat scheelt er aan. Mag ik niet weten wat a verontrust Uwe moeder, hernam Flora zacht. Wat zal die zeggen, als zij uwe keus verneemt. Ik weet, dat uw huwelijk met juffrouw Richter haar vurigste wensch is, en vrees daarom, dat zij boos op mij zal zijn. Dienaangaande, hernam Van Bergen, kunt gij volkomen gerust zijn. Al is ook mijne moeder niet geheel vrij van vooroordeelen en al hecht zij een al te groote waarde aan het geld, dan is zij toch te goed en houdt te veel van mij, om zich ernstig tegen mijne liefde te verzetten. Wij moeten maar een weinig geduld hebben met hare kleine zwakheden cn vooroor deelen. Ik kan haar helaas het verdriet niet besparen, dat mijn verlaten van den krijgsdienst haar zal veroorzaken. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2