Nummer 19. Zondag 7 Maart 1886. 9e Jaargang. rn„ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, ZEVEN MILLIOEN. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. lilJUÜ juuj imujinvuj UITGEVER: Waalwijk. 8TAAT VAN BRIEVEN NATIONALE MILITIE. Novelle door MAX RING. MILITIERAAD. De Echo van het Zuiden, Si Atiiita Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. w geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van Jan. Van Waalwijk. Hendrikus Werst. Breda. F. Flipse. 's Hertogenbosch. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekómen worden. De directeur, BAGGERMAN. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend lo. dat, ter voldoening aan art. 10 der wet van 28 .Augustus 1851 (Staatsblad 125),eenecommissie uit gedeputeerde staten der provincie Noordbra bant, bijgestaan door den daartoe door het alge meen bestuur aangewezen ingenieur en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeente huis aldaar zitting zal houden Vrijdag 19 Maart 1886 des voormiddags ten 10 ure, ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen het plan van de verlegging van de uitmon ding van de rivier de Maas naar den Amer en noodigt belanghebbenden uit om hunne bezwaren- ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schuif; telijk aan genoemde commissie mede te deelen 2o. dat de stukken bedoeld bij de eerste alinea van art. 12 en ter voldoening aan de tweede alinea van dat artikel van voornoemde wetter inzage van een ieder worden nedergelegd ter se cretarie dezer gemeente van en met den 1 Maart 1886 tot dat de commissie hare werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht. 3o. dat liet uitgewerkt plan van het geheele werk, bedoeld in de laatste alinea van art. 12 van meergenoemde wet voor een ieder ter inzage zal liggen op de grilïie der provincie Noordbrabant van en met den 28 Februari 1886, totdat de com missie hare werkzaamheden in de betrokken ge meenten zul hebben volbracht. Waalwijk, den 24 Februari 1886. De burgemeester, Dr. DE HAAN l.b. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijkgelet hebbende op Art. 150 der wet van 19'Augustus 1861 [Staatsblad no 72); IX Maar de schoone Bodo bedroog zich iu dit opzicht, daar ook de sluwe secretaris op zijn hoede was, eu weldra dezelfde ontdekking deed. Zonder er met elkander orer te spreken, tracht ten beiden opnieuw elkander de zege te betwis ten, nadat hun gemeenschappelijke medeminnaar zich had teruggetrokken. Zoo dikwijls de graaf zich met het onvermijdelijke bouquet en de mooie woorden oij juffrouw Richter vertoonde, verscheen ook tevens de diplomaat, die hem als zijn schaduw volgde, met zoo mogelijk nog schooner bloemen en nog mooier woorden. Evenmin lieten beiden het ontbreken aan de gebruikelijke attenties en huldebetooningen, waar mee zij het hart der jonge dame hoopten te veroveren. Te barer eere arrangeerde de graaf eene boschpartijeen waar tooverfeest, waarbij zijne nicht, mevrouw von Reibnitz, de honneurs waarnam, en door hem al het mogelijke werd aangewend om te behagen. Maar kort daarna bezorgde de secretaris op een uitsluitend tot dit doel gehuurde, rijk versierde stoomboot, een watertochtje naar een naburig eiland, waar hij aan zijn gasten een luisterrijk diner aanbood dat de bewondering van hei. geheele badgezel- schap opwekte, en verscheidene dagen lang het onderwerp van het gesprek bleef. Natuurlijk moest voor een zoo gevierde jonge dame de keus tusschen die twee even bemin nenswaardige medeminnaars moeielijk zijn, zoodat zij niet spoedig voor den een of -voor den ander kon beslissen, en steeds bleef weifelen, wien van beiden zij de voorkeur geven en met hare hand gelukkig maken zou. Er waren wel oogenblikken, dat de graaf brengen ter kennis van belanghebbenden Dat de lotelingen der nationale militie, die ver langen zich vrijwillig voor de ZEEMILITIE te verbinden, zich tot dat einde voor den eersten April ter secretarie dezergemeente zullen kunnen doen inschrijven. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwiik, den 6 Maart 1886. Burgemeester en wethouders voorn. AHG. VAN GROTENHUIS De secretaris, F. "VV. VAN LIEMPT. EERSTE ZITTING van deu Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, gelet up art. 87 der wet op de natio nale militie van den 19 Augustus 1861 [Staats blad no 72) en op de aanschrijving van den heer militiecommissaris, brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente van de lichting van 1886dat de eerste zitting van den militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden te Tilburg op Maandag den 15 Maart aanstaande des voormiddags ten IOV2 ure. Dat in die zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent De verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen die redenen van vrijstelling heb ben ingediend de lotelingen in de artt. 55 en 56 der wet be doeld alle overige lotelingen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 6 Maart 1886. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het hof van appèl heeft de tegen d.:n vicomte Dupleix de Cadignan in eersten aanleg uitge sproken 8traf van 18 maanden gevangenis tot 30 maanden verhoogd. Te Enghien is Zondag een goudeu bruiloft gevierd. Dit komt meermalen voordoch dat geloofde de begunstigde te zijn eu de overwin ning te zullen behalen maar dan weder kon de secretaris met hetzelfde recht zich voor den gelukkige houden, eu nauwelijks aan zijn succes twijfelen, daar juffrouw Richter met bewonde renswaardige onpartijdigheid hare gunst tusschen hen beiden verdeelde. Daarbij verstond de jonge dame dc kunst, hare vereerders op een afstand te houden, en met groote behendigheid ieder rechlstreeksch aanzoek te ontwijkenzonder hare aanbidders te kwetsen en hun alle hoop te benemen. Op deze wijze werd van dag tot dag de ge- wenschte beslissing verschoven, die niet alleen door de onmiddellijke belanghebbenden maar door al de badgasten met groote spanning werd tegemoet gezien, evenals bij een wedren de toe schouwers zich levendig voor den uitslag inte resseeren en voor den een of den ander ijverig partij trekken. Nu, hoe staan de zaken, Bodo, vroeg de heer Von Reibnitz den graaf. Mag men u nog niet feliciteeren Ben nog zoo ver niet, antwoordde deze verlegen. Ik begrijp niet waarom die geschiedenis zoo lang op het sleeptouw wordt gehouden. De drommel moge weten waar het aan ligt, hernam de graaf verdrietig. Kom geen stap vooruit, ofschoon dame zeer lief, oude tante charmant, en overigens alles in de beste orde is. Dan zou ik mij niet langer bedenken en mijn aanzoek doen. Gij zult toch niet voor een meisje bevreesd ziju. Gij moet maar stoutweg toegrijpen, en u niet laten afschrikken. Is niet zoo gemakkelijk als gij denkt. Glijdt iemand als een aal door de vingers, als men haar reods meent gevat te hebben. Zoo. Ten slotte houdt zij u nog voor den gek en huwt een ander. Ik vertrouw die kalmte niet, en vrees dat Rohr u neg een poets zal speleD, indien gij u niet haast. In uwe plaats de vader van den bruidegom het feest bijwoonde, mag wel eenc groote zeldzaamheid genoemd worden. De Brusselsche politie heeft huiszoeking gedaan in de woning van een Frao9chen deser teur, bij wien een aantrl dynamiet patronen zijn gevonden genoeg om de geheele wijk der Rue du Midi in de lucht te doen springen. Weder is in België een moord ontdekt. Zondagavond om 7 uur i9 een 42 jarig landbouwer te Westerloo op twintig meters afstand van zijne woning vermoord gevonden. Het slachtoffer werd door onbekende personen naar buiten gelokt, nadat zij eerst de luiken van het venster hadden genomen. Verdere inlichtingen ontbreken. Het parket van Turenhout houdt zich met deze zaak bezig. Het slachtoffer laat een weduwe met drie kinderen na. Op de Duitsche stoomboot „Europa" op reis van Montevideo naar Antwerpen is in de afgeloopen maand een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. Het schip bevond zich op 20 gr. Z. en 39 gr. W. toen in een stormachtigen nacht een zware knal weerklonk welke het schip een duchtigen schok gafspoedig was het ruim met een dikken rook gevuld. Oogenblikkelijk was ieder op het dek en wat men vreesde was maar al te waar: de ketel was gesprongen. Een weinig later werden drie stokers afzichtelijk gewond uit de machinekamer gehaaldde wonden waren doodelijk en de drie ongelukkigeo waren aan ook spoedig van uun lijdcD verlost. Volgens zeemans- gebruik werden de lijken aan den Oceaan toe vertrouwd. Nadat de ketel hersteld was, kon men de reis voortzetten. Ten aanzien der voorstellen tot verbanning der prinsen werd Donderdag in de kamer de preala bele quaestie gesteld door Cuneo d'Omanodie ze echter introk na eenige opmerkingen van Paul de Cassagnac. Vervolgens heeft Ernest. Lefè/re het voorstel tot verbanning der prinsen bestreden, op grond dat zij geen gevaar opleveren voor de republiek. zou ik geen minuut verliezen, en liever heden dan morgen mij verklaren, eer de sluwe diplo maat u het goudvischje voor den neus wegkaapt. Raad is goed, neef. Zal ook niet lang wachten, maar er op los gaan als oude Blücher, en met storm den slag winnen. In dit stoute voornemen werd de graaf nog versterkt, toen de bescheiden dokter na de table d'hóte hem ter zijde nam en onder het zegel der diepste geheimhouding het nabijzijnde ver trek der Opper-Silezische dames mededeelde, met een zoo geheimzinnig gelaat cn zulk een sluw lachje, alsof hij door haar belast was hem alleen deze belangrijke tijding te brengen. Maar intusschen verhaalde de gedienstige bad arts ditzelfde nieuwtje ook aan den secretaris en aan andere belangstellende heeren, zoodat wel dra het geheele gezelschap er mee bekend was. Gelijk van zelf spreekt verwekte dit bericht de grootste sensatieen vermeerderde nog de reeds bestaande spanning en ongeduld tot den hoogste n graad. Aller oogen waren op de be kende mededingers gevestigd, die hunne onrust zooveel mogelijk trachtten te verbergen. Daar zij echter geen oogenblik meer hadden te ver liezen, haastten beiden zich, onder verschillende voorwendsels, zonder opzien te baren, de zaal te verlaten, terwijl de een den ander zocht te misleiden en te voorkomen. Bijna gelijktijdig verschenen, werden beiden dóór de erfgename, die zij om een kort onder houd verzochten, na elkander met dezelfde on partijdige vriendelijkheid ontvangen, en vertrok ken ook beiden reeds na weinige oogenblikken weer met dezelfde betuiging van leedwezen, waarna ieder afzonderlijk zichtbaar terneergeslagen het nederige visschershuisje den rug keerde, en zelfs voor zijn intiemste vrienden het bekomen antwoord verzweeg. Daar echter noch de ijdele graaf, noch de siuwe secretaris den volgenden morgen met de gewone bloemruikers verschenen om van de De minister president deEreycinet verklaarde dat de regeering maatregelen zou nemen, zoodra de prinsen gevaarlijk mochten worden. De kamer zou op het terrein der uitvoerende macht treden, als zij het voorstel tot verplichte verbanning der prinsen goedkeurde. De regeering kan dit voorstel niet aannemen. Het is thans geen tijd om der republiek die critieke oogenblikken doorleeft moeilijkheden te berokkenen. Clémenceau gaf te kennen dat het voorstel Duché-Crozet (dat de verbanning der prinsen etelt) de beteekenis heeft van een wapen tegen de monarchalen die de republiek willen om verwerpen hetzij door wettige middelen, hetzij door eene revolutie. Nadat de minister president opnieuw geant woord had werd- het voorstel Duché Crozet verworpen met 345 stemmen tegen 195. De kamer heeft vervolgens met 333 stemmen tegen 183 het voorstel-Rivet (dat de verbanning der prinsen wil overlaten aan de regeering) insgelijks verworpen. Eene motiewaarmede de minister president verklaard heeft zich te kunnen vereenigen, werd ten slotte goedgekeurd met 342 stemmen tegen 112. Het wetsontwerp betreffende de wereld tentoonstelling van 1889 zal eerstdaags, misschien Zaterdag a. s. door den minister van koophandel bij de kamer worden ingediend. De waarborg maatschappij die 19 millioen heeft te leveren is zoo goed als tot stand gekomen, en de Parijsche gemeenteraad zal waarschijnlijk wel bereid worden bevonden de acht millioen bij te dragen, zooals de minister heeft voorgesteld. De commissie van deu gemeenteraad is, blijkens de onderhandelingen, gezind een gunstig rapport uit te brengen. Hubertine Auclert, de bekende voorvechtster van de rechten der vrouw heeft nu tot den minister van handel en nijverheid een brief gerichtwaarin zij er op aandringtdat ook vrouwen gekozen zullen worden in de commissie ter voorbereiding der tentoonstelling van 1889. Zij doet daarbij een beroep op '6 minister's moeder, mevr. Lockroydie ook een voorstandster van de rechten der vrouw was. vertrekkende dames afscheid te nemen, en ook aan de table d'höte met geen woord van dat vertrek gewag maakten, hield het scherpzinnige badgezelschap zich gerechtigd tot de onderstel ling, dat beiden van de millioennaire in den behoorlijken vorm den zak gekregen hadden. Eenige weken na het bovenverhaalde vertrok ook Van Bergen naar Opper-Silezië, om, gelijk hij zich had voorgenomen in de hem tot dit doel door Flora aangeraden Mariamijn voor- loopig als volontair werkzaam te zijn, nadat hij zijn eervol ontslag uit den militairen dienst had gekregen, en al zijne zaken zoover had geschikt, dat zijne moeder en zijne broeders en zusters minstens gedurende een jaar voor alle zorgen waren gevrijwaard. Hoezeer hij ook verlangde zijn geliefde, met wie hij een levendige briefwisseling had onder houden, weer te zien, kon bij toch op de laDge, eentonige reis langs den spoorweg niet alle vrees voor de toekomst en alle bezorgdheid over zijn altijd gewaagden stap, van zich weren. Daarbij kwam nog de aanblik der treurige streek en der armoedige bevolking, wier uitzicht maar al te zeer strekte, om de hem bekende beschrijvingen van de slecht befaamde Opper- Sile iische toestanden te bevestigen slecht be bouwde veldenwoeste, dorre zandstreken donkere dennenbosschenhier en daar een ellendig dorp met vervallen huizen, onder welker strooien daken armoede en ziekte schenen te wonen. Des te grooter en aangenamer was daarom zijne verrassing, toen hij, aan het doei zijner reis gekomen, een geheel ander en inderdaad grootsch tooneel vond. Reeds van verre zag hij eene ver zameling van grootere en kleinere gebouwen, een wezenlijke arbeidsstad, die in geenerlei opzicht de vergelijking met de beroemdste Engelsche en Belgische mijnwerken of smelterijen behoefde te vreezen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1