Engeland. Duitse,hland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Amerika. uTtvoërïng^fl BINNENLAND. Het hoofdbestuur der mijn maatschappij van Decazeville te Parijsheeft de besluiten der plaatselijke directie goedgekeurd, namelijk dat Zaterdag het werk in de kolenmijnen geheel zal eindigen. Alleen buitenlandsche werklieden zullen aangesteld worden om de vuren te bewaken. In de ijzersmelterijen wordt voortgewerkt; de maat schappij laat Engelsche kolen uit Bordeaux komen. De gevangen genomen mijuwerker Soubrie is naar Villefranche overgebracht. Vele werklieden waren aan het station bij zijn vertrekdoch het bleef rustig. De socialistische afgevaardigden trachten steeds vergaderingen van werklieden te beleggen. Louise Michel is te Nantes ook al niet gelukkig geweest. Bij eene voordracht, die zij daar ter stede hield, bleek het publiek (ongeveer 500 personen) weinig met haar in te stemmen. Na afloop van hare redevoering betrad een der hoorders het spreekgestoeltedie den spot met de anarchisten dreef, en die eindelijk voorstelde de ontvangen toegangsgelden (ongeveer 224 francs) voor de armen der stad te bestemmen welk voorstel onder toejuichingen werd aangenomen en uitgevoerd ondanks hel verzet der anarchisten. Louise Michel ontving 50 francs voor de reiskosten en eing daarna met de haren ten spoedigste heen, tot aan het spoorwegstation achtervolgd door een schreeuwende en jouwende menigte. In het lagerhuis werd beraadslaagd over het voorstel vau den heer Holmes (aitomey-general voor Ierland onder het vorige kabinet) om niet over te gaan tot behandeling der administratieve begrooting voor Ierland, alvorens het huis inge licht zal zijn aangaande de staatkunde der re geering tot handhaving der maatschappelijke orde in Ierland. In den loop der beraadslagingen herhaalde Gladstone dat de quaestiën omtrent de maatschappelijke ordehet grondbezit en het toekomstig bestuur in Ierland zoo zeer aan elkaar verbonden zijn, dat die aangelegenheden niet af zonderlijk beslist kunnen worden. De regeering wil eene verbetering van den maatschappelijken toestand in Ierland niet door repressieve wetten verkrijgen maar door maat regelen op beide laatstgenoemde aange'egenheden betrekkelijk. Overigens dient gezegd dat het //boycotten" verminderd is. Naar van geloofwaardige zijde verzekerd wordt, heeft Gladstone besloten zijne voorstellen omtrent het bestuur in Ierland te gronden op het eenvoudige Home rule, met een afzonderlijk parlement te Dublindaar alleen op die wijze eene oplossing der Iersche quaestie verk'regen kan worden. Men gelooft dat Tievelyan als staatssecretaris voor Schotland wil aftreden. Ook de aftreding van Chamberlain en eenige andere leden van het kabinet is waarschijnlijk. De Times verneemt uit Soeakin dat Osman Digma's troepen in den omtrek der stad dagelijks vermeerderenen thans reeds ongeveer acht duizend man sterk zijn. De eigenaars van Schotsche smederijen heb ben te Glasgow eene bijeenkomst gehouden, waarin men algemeen van gevoelen was dat de productie beperkt moest worden mits ook de Engelsche patroons daarin toestemmen. Men gelooftdat indien de firma BalckonMiddlesborourgh, het voorstel aanneemtde andere Engelsche firma's zullen volgen. De socialisten Williams, Burn3, Champion en Hyndman, die wegens opruiing der werkeloozen tot daden van geweld voor de rechtbank in Bow- street terecht stonden zijn thans naar het hof van assises verwezen. De beschuldigden zijn onder cautietot den dag, waarop zij voor de assises verschijnen zullen op vrije voeten ge steld. Een paar jaren geleden werd op het kasteel van lord Trevar ongeveer 2 millioen francs aan juweelen gestolen. Lord Trevar, die de hoop reeds opgegeven had zijne kostbaarhenen terug te be komen kreeg ze onverwacht weder in handen. In een verlaten kelder van bet kasteel werden zij op een hoop oude vodden gevonden. Nog kor telings moet iemand dezen schat bezocht hebben, want een dagblad van vrij jongen datum bedekte hem. Hevige sneeuwstormen hebben in Groot- Brittannië gewoed. In vele districten werd het verkeer en alle arbeid buitenshuis door de ge vallen sneeuw nagenoeg geheel gestremd. In Wales zijn verscheidene spoortreinen in de sneeuw blijven steken en op alle spoorwegen veroorzaakt de sneeuw vertraging. Het rijiuigenverkeer in Londen's straten werd zeer belemmerd. Op de kusten veroorzaakte de storm vele scheepsongelukken. En de toestand der arme werkeloozen wordt door de felle koude veel verergerd. Eene brandende rivierin de echte be- teekenis van het woord, heeft de Clyde vertoond, niet ver van Glasgow. Duizenden hebben het vreemde verschijnsel bewonderd. Reeds lang te voren had men groote luchtblazeö aan de opper vlakte van het water waargenomen, maar er ver der niet over gedachttotdat een visscher die zijne pijp aanstak, eene brandende lucifer in het water wierp en de rivier plotseling in vlam sloeg, met verbreiding van een sterk licht. Men schrijft bet verschijnsel toe aan de ontsnapping van gas uit de spleten'van steenkolenbeddingen onder de rivier. Vroeger reeds was zoo iets voorgekomen te Holms, in 1829 waar eene vlam, die naar willekeur kon worden aangestoken en gebluscht, gedurende verscheiden jaren brandde. Daar was bovengenoemde oorzaak ook de reden van het verschijnsel. In den rijksdag is Donderdag het debat ge opend over het monopolie op sterken drank. De tribune was overvol bezet. Tot aller ver wondering was de rijkskanselier afwezig. De heer Scholzsecretaris van financiëngaf in eene breedvoerige rede die niets nieuws behelsde, eene toe'ichting van het plan. Na hem kwam de heer Huene aan het woord, die namens de centrum partij verklaarde dat zij eenparig het plan ver wierpmaar zou stemmen voor verzending aan eene commissiewaardoor alsdan misschien een andere weg zou te vinden zijn om ait den ster ken drank eene hoogere opbrengst te verkrijgen. Nu het centrum zich tegen het monopolie heeft verklaardwordt het beschouwd als te zijn ge vallen. Bij de afzending van dit bericht is Eugen Richter aan 't woord ook hij is tegen het mo nopolie. Ook in Duitschland hebben de treinen door de sneeuw groote vertraging ondervonden. De trein uit Keulendie om 6.33 te Enskirchen moest zijnkwam er eerst om tien uur aan. Tusschen Weilerswist en Derkum was hij in de sneeuw blijven steken. Een honderdtal werk lieden zijn noodig geweest om den trein vrij te krijgen. Het welslagen der tentoonstelling te Geneve schijnt verzekerd. Een aanzienlijk getal inzenders, onder wie de eerste firma's der stad heeft zich reeds aangemeld. Men verwachtdat do par ticulieren voor 300,000 fr. zullen teekenen en dat men de ontbrekende 700,000 fr. zal ver krijgen van den staathet kanton en de stad. Het college van kardinalen heeft den 2 dezer den pauster gelegenheid van den achtsten verjaardag zijner verheffing tot den stoel van Petrusbij monde van den kardinaal Sacconi deken van het colli-gezijne gelukwenschen aangeboden. De spreker bracht warmen lof aan den paus en herinnerde onder auderen aan het geen hij voor de wetenschappen «n de letteren heeft gedaan. Terwijl hij erkentelijkheid iuoogst van de katholiekendringt hij den onverschil ligenzelfs zijnen vijanden eerbied af. Leo XIII heeft in zijn antwoord dank betuigd voor de hem toegebrachte wenschen. Als be vorderaar der wetenschappen en der letteren volgt hij het voorbeeld zijner roemrijke voor gangers want het is niet waar wat er gezegd wordtdat de kerk eene vijandin is van den vooruitgang der wetenschappen. Hij zou er meer* voor doen indien hij vrijer was in ziju souverein gezag en over meer middelen had te beschikken. Hierna sprak de paus van de moeilijkheden van zijn toestand, het hoofd der kerk onwaardig en onvereenigbaar met het opperbestuur der kerk. Vervolgens sprak hij van de boosheden en lasteringen w,aaraan het Vaticaan dezer dagen heeft bloot gestaan en die straffeloos vrij spel hebben gegeven aan de hartstochten en bedrei gingen der menigte. Hiermede wordt een ongeteekendeonlangs in een der dagbladen verschenen blief uit Weenen bedoeld waarin gezegd werd dat het Yaticaan betrokken is bij de zaak van den graaf des Dorides, die beschuldigd wordt de plannen van Lalie's vestingwerken onder anderen die van de militaire haven van Spezzia, aan een buitenlandschen staat bekend gemaakt te hebben, voor welke zaak des Dorides en zijne helpers gerechtelijk vervolgd worden wegens landverraad. Leo XIII heeft naar aanleiding van zijn feestdag 10.000 lire aan de armen te Rome geschonken. Op een gemaskerd bal dat den 24sten Februari aan het hof te Rome plaats gehad, droeg koningin Margaretha een schortje van zwarte kantmet briljanten en smaragden gestikt. De kleine zakjes waren gemaakt van 4 cm. groote smaragden. Tot banden dienden dubbelsnoerige kettingen van echte oostersehe paarlen. Kenners schatten dit kleedingstukje, waarbij de schoonste Savoischejuweelen gebruikt werden, op een waarde van 4 millioen lire. Te Weenen zijn twee voorname fabrikanten van tichels en aardewerk de gebroeders Kohn, in hechtenis genomen onder vendenkingvan verleden jaaroij een brand in hun fabriek, de verzekeringmaatschappij Phönix bedrogen te hebben. De gevangenneming dezer nijverheidsmannen die 500 arbeiders in dienst hebben heeft groot opzien verwekt. Te Borgoin Zuid-Tyrolschoot een 16 jarige jongen op vogels. Dichtbij merkte hij een grooten koningsarend op en trof hem in een vleugel. De vogel viel op den grond en de jongen snelde toe om zich van hem meester te maken zonder te bedenken aan welk gevaar hij zich blootstelde. De arend greep zijn aanvaller vast in de borst en zou hem stellig gedood hebbenals de moedige knaap niet met zijn mes zich wanhopig verdedigd hadzoodat hij ten slotte den dooden arend als ziju buit, naar huis kon slepen. Oostersehe quaestie. De vrede tusschen Servië en Bulgarije is te Bucharest geteed. De vertegenwoordiger van Servië heeft volgens het advies van den minister Garaschanine de redactie van het eenige artikel, waaruit het vredesverdrag bestaatwelke door den vertegenwoordiger van Turkije was voorge steld goedgekeurd. Het [verdrsg luidt aldus vDe vrede tusschen Servië en Bulgarije is, te beginnen op den dagwaarop dit verdrag ge- teekend wordt, hersteld. z/üe ratificatie van het verdrag zal te Bucharest binnen veeitien dagen zoo spoedig mogelijk plaats hebben". In Griekenland ziet het er nog verre van rustig uit. Weldra wordt weder een oprukking van troepen naar de grenzen verwachthetgeen waarschijnlijk de oproeping van nieuwe reserve troepen noodzakelijk zal maken. De koning heeft het arsenaal van Salamina bezocht. De openbare meening is nog steeds voor het bieden van te genstand. In een onderhoud dat de minister Delyaunis met den correspondent van de /Temps" had verklaarde eerstgenoemde dat Griekenlaud on mogelijk de vereenigiug van Bulgarije en Oost- Rumelië kan erkennen. Het ware dwaasheid wanneer de Grieken alleen Turkije aanvielen maar zij zullen gewapend blijven, tot een gunstig oogenblik zich aanbiedt. Niet voor Griekeulands eischen 2iju ingewilligdzal het leger worden gedemobiliseerd. Noch een demonstralie van het internationaal eskader noch zelfs de vernietiging der Grieksche vloot kan dit besluit, veranderen. Zelfs Tricoupisde leider der oppositie, verlangt voortzetting der krijgstoerustingen totdat eene gunstige gelegenheid zich aanbiedt. Ten einde met betrekking tot de overeen komst tusschen Bulgarije en de Porte over Rumelie tot een vergelijk te komen, heeft Rusland vertrouwelijk het voorstel gedaan dat Turkije de overeenkomst in dien geest vcrandere, dat de vorst van Bulgarije alle vijfjaren, met goedkeuring der mogendheden opnieuw tot gouverneur van Oost-Rumelië benoemd wordt en dat het werk der commissie, betreffende de verandering vau de organieke wet, aan de goedkeuring der mogend heden onderworpen worde. Dit voorstel van Rusland sc'iijnt door de overige gezanten aan bevolen te zijn en het schijnt dat ook de groot vizier er zich mede kan vereeuiger.. De opinie van den sultan omtrent dit voorstel is nog onbekend. De koning van Servie heeft de demobilisatie van het actieve veldleger en van de eerste klasse der reserve bevolen. De minister van oorlog heeft reeds de noodzakelijke maatregelen tot uitvoering van dit besluit genomen. Fraukrijk heeft verklaard dat het zijne goedkeuring op de Turk6ch-Bulgaarsche overeen komst verdaagt totdat de quaestie der tollinie tusschen Oost-Rumeli en Turkije geregeld is. De Lesseps en zijne genoodigden zijn uit Pa nama vertrokken, om naar Europa terug te keeren Door de New-York Herald werd een bericht verspreiddat Rousseau de afgevaardigde der Fransche regeering, in zijn verslag over de ka- naalwerken in afwijking van De Lesseps plan een kanaal met schutsluizen zou voorstellen. Maar uit Parijs wordt dat bericht tegengespro ken. De Fransche afgevaardigden, die tegen het eind dezer maand te Parijs terug zulieu zijn hebben zich nog tegen niemand over huone be vindingen uitgelaten, en zullen dat eerst doen in hun advies aan de regeeringwaarvan het zal afhangen of de regeering al dan niet aan De Lesseps den gevraagden steun zal verleenen. De dochter van generaal Grant is nu ver loofd met graaf Caims, den zoon van den over leden Engelschen lord kanselier. Hel huwelijk zal in Juni te Londen worden voltrokken. De bruidegom was vroeger, als burggraaf Carmoyle, jaren lang verloofd met de tooueelspeelster Miss Fortescue; maar bij verbrak, op verlangen zijner ouderszijn verbiulenis met die dame. Miss Fortescue ontving toen als schadevergoeding 10,000 Het spoorwegstation en al de bureelen van den ^Canadian Pacific Railway" te Winipeg zijn met hun inboedel een prooi der vlammen ge worden. Het verlies wordt op 200,000 dollars geschat. Onmiddellijk wordt met het maken van nieuwe gebouwen begonnen. In het noorden der Vereenigde Staten heeft ook een orkaan zoo hevig als men zich herin nert er ooit beleefd te bebben groote schade aangericht en vele ongeiukken teweeggebracht. WAALWIJK Zondag 7 dezers midd. 12 uredoor de liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum Programma ad libitum. Maandag 8 Maart 1886, 's avonds 7 ure, CONCERT door de liedertafel //Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Besoijen in de zaal der vereenigiug //Musis Sacrum." Zie programma's. Maandag 8 Maart 1886 's avonds 7 ure, GRANDE SOIRÉE AMUSANTE door de har monie L'Espérance, met medewerking der heeren M. A. Boekbinder komieken M. Blazer, pianist, in de harmoniezcal van A. N. v. Riel. Waalwijk, 6 Maart 1886. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad is besloten 1. Afwijzend te beschikken op het adres van den heer A. van Iersel, als voogd over de ïninderjarige kinderen van Gilsom den aanslag dier kinderen in den hoofdelijken omslag te schrappen. 2. Aan te gaan eene geldleening van f5000 (resteerend gedeelte eener vroegere leening) tot dekking der kosten van het door de gemeente verloren proces Tak. 3. Het maximum van den hoofdelijken omslag te vermeerderen met f500 en dus te brengen op 5500, hetgeen kan geschieden zonder de percentage ad 1.65 pet. te ver- hoogen. 4. Insgelijks te verhoogen de opcenten op het personeel en die te brengen van 25 op 40 pet. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de burgemeester Van Groten huis. Verder werd mededeeling gedaan, dat er Vrijdag a.s. eene vergadering zal gehouden worden van de gemeente- en polderbesturen, belang hebbende bij de verlegging van de uitmonding der Maasten einde de noodige besprekingen te houden met het oog op de komst der commissie uit ged. staten ook de president der kamer van koophandel van Waalwijk zal uitgenoodigd worden aan die conferentie deel te nemen. Het uitvoerig verslag in ons volgend nummer. Wegens de Antwerpsche tentoonstel ling is o.a. benoemd tot ridder der Leopolds orde van België de heer J. B. Timmermans Wz., president der kamer van koophandel en fabrieken alhierzooals men weet was de heer Timmermans jurylid te Antwerpen en vroeger te Amsterdam. Wij wenschen den nieuwen ridder van harte geluk met de hem ten deele gevallen onderscheiding, en vertrouwen dat zij hem een spoorslag zal zijn om zijne beste krachten voortdurend te blijven wijden aan de bevor- deriug van handel en industrie, zooals hij tot dusverre met de grootste belangeloosheid steeds gedaan heeft. Ook de kamer van koophandel feliciteeren wij met de benoeming van haren waardigen president. Bij kon. bes), zijn benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Waal wijk A. H. van Deventer, thans te Zevenaar; te Osch A. van Drooge thans te Beester- zwaag, te Beesterzwaag H. Dolk, thans surnumerair te Leeuwardente Raalte H. Molenaar thans surnumerair; te Oorschot G. J. ten (Jatethans surnumerairte Sittard E. A. JC. Charlierthans surnumerair, en te Zevenaar J. Terpstrathans surnumerair. Het ontwerp der door de regeering aan de tweede kamer aangeboden conversiewet is geschoeid op de leest van de wet van 20 Dec. 1852. De regeering stelt voor gedurende zekeren termijn houders van 4 pCt. N. W. S. in de ge legenheid te stellen om hunne 4 pCt. tegen 3VS pCt. in te ruilen, en vraagt machtiging om na het verstrijken van dien termijn die 4 pCts. af te lossen en daartegenover 31 /a te mogen uitgeven, tegen minstens 97 pCt. terwijl y4 pCt. wegens provisie zal worden uitbetaald. De nieuwe 3V2 pCts. Schuld zal feitelijk dus worden uitgegeven tegen 968/4 pCt. en onder gelijke bepalingen als voor degeldlee- ningen van 1878 1883 en 1884 gelden. De machtiging tot conversie eindigt 31 December 1887. De daardoor te verkrijgen besparing wordt gerekend op ruim 13 ton. De conversie zal niet geschieden in seriën, maar in eens. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der konings in de provinciën medegedeelddat hem uit in gekomen ambtsberichten gebleken is dat o.a. vaak runderen die aan miltvuur hebben ge leden worden begravendaar waar ver branding zeer wel mogelijk zou zijn geweest en ook overeenkomstig 1 le lid van het kon. besl. van 9 Juni zou toegepast zijn, indien de districts veearts omtrent de wijze van vernietiging gehoord ware De ondervinding heeft aan onze veeartsen geleerd, dat door begraving van miltvuur- cadavers de smetstof niet wordt vernietigd maar integendeel in vele gevallen later be smetting optreedt bij dieren,-grazende op de begraafplaatsen. In verband hiermede wordt aangediongen op overleg van burgemeesters met districts veeartsen. rHet (/Nieuwsblad voor Nederlandsche leerlooierijen" het adres der Zwolsche kamer van koophandel besprekende opgenomen in de Echo van 28 Febr.) zegt het volgende: Ontegenzeggelijk zijn er verschillende van die artikelen, die evengoed bij ons als in 't buitenland zouden kunnen vervaardigd wor den. T Ligt echter niet op onzen weg die alle op te sporen. Zonder twijfel zullen de kamers van koophandel zich met die taak bezighouden. Wij wenschen alleen te herin-

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2