HOTEL VERWIEL GeldleeningT Münchener Kindl. Burgerlijke Stand Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIËN. WAALWIJK. maken bekend OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over de maand Februari 1886. ZOND AG A V ON D en de beide Vasten- avond dagen, 15 CENT PER GLAS, BURGEMEESTER en WETHOUDERS dat van het resteerende gedeelte dier leening wordt opengesteld een bedrag van f5000, verdeeld m 10 aandeelen, ieder groot f500 Aug. VAN GROTENHUIS. F. ff. VAJ LIEIfff. neren, dat er, vooral op het gebied der le derindustrie, nog een uitgebreid veld braak ligt, dat, goed geexploiteerd, zonder twijfel zeer rijke vruchten zou afwerpen; wij bedoe len namelijk het fabriceeren van die leder soorten die de schoenmakerij in ons land veel gebruikt en die nu om zoo te zeggen uitsluitend uit het buitenland moeten betrok ken worden. De Nederlandsche leerlooierij legt zich hoofdzakelijk toe op het vervaardigen van zooilederin dezen tak heeft zij dan ook een welverdiende renommee. Er wordt ook wel overleder gefabriceerd maar niet in de fijne soorten en zeker niet in die mate als zou kunnen geschieden. 't Zou dus een groote aanwinst zijn indien er maatregelen konden getroffen worden om te geraken tot het vervaardigen van die ledersoorten, Reeds meermalen hebben wij dit punt in ons blad besproken en de mid delen aangewezen die daartoe o. i. zouden kunnen leiden. Nogmaals nemen wij de vrijheid er op aan te dringen dat de looiers de zaak eens in ernstige overweging nemenals de eerste stap maar gezet is dan komt men wel verder; ce n'est que le premier pas qui coüte. Ter bespreking dezer gewichtige zaak stellen wij gaarne onze kolommen open. In het weekblad gewijd aan de be langen van spoor- en tramwegen van 3 Maart c. no 22komt het volgende opstel over stalen stoomketels voor van den heer M. L. Laureij, hetwelk wij om het algemeen belang der daarin voorkomende feiten, gaarne in ons blad overnemendaar het der redactie van voornoemd weekblad aangenaam zal zijn wanneer naar aanleiding van dit opstel, des kundigen hunne gevoelens ter zake zullen mededeelen Mijnheer de redacteur „Bedenkelijke onthullingen zijn door den heer Arthur J. Maginnes in Engelsche vakbladen gedaan omtrent de betrouwbaarheid van stalen stoomketels in gebruik op stoomschepen. De door hem geopeubaarde feiten zijn ernstig ge noeg om er de aandacht van iederen deskundige op te vestigen. vermits ook in ons land bij eenige stoomtramwegmaatschappijen stalen stoom ketels in gebruik zijn, zoo dunkt mij dat het de moeite wel waard is, nu de feiten, die de heer Maginnes mededeelt, omtrent de ongevallen voorgekomen aao stalen stoomketels op stoom schepen, bekend zijn, een geval,'twelk voorkwam aan een der stalen stoomketels van eene loco- tief der Noordbrabantsche stoomtramwegmaat schappij, ter algemeene kennis te brengen. Het materiaal der door den heer M. bedoelde stoomketels was Bessemerstaal van eene welbe kende fabriek en werd gebruikt voor twee stel stoomketels elk van drie stuks, die alle de wettelijk voorgeschrevene proeven hadden door staan en geene redenen konden opleveren voor de vreemde verschijnselen, die later plaatsvonder.. Nadat een stel dezer ketels 21/«j jaar met succes in gebruik was geweest, bleek het dat er eene totale verandering in de structuur van het staal was gekomenueze openbaarde zich nl. door een groote scheur in eene der platen van de vuurkast, die plotseling en zonder uitwendige oorzaak ontstond, ongeveer drie weken nadat de ketels buiten werking gesteld en dus ledig waren. Bij het tweede stel ketels ontstond, toen die ketels juist even lang dienst hadden gedaan als het eerste stel, en wel 13 dagen nadat zij buiten werking wareu gesteld, eene nagenoeg identieke scheur onder gelijke omstandigheden, doch ver gezeld van een oorverdoovenden knal; later kwam in een der andere ketels opuieuw een scheur, en wel terwijl hij in werking was, terwijl bij het eerste stel ketels, toen het stoomschip in behouden haven lag en de stoom reeds twee dagen was afgelaten, na een sterke knal eene groote scheur in een der vuurhaarden ontstond. Ditzelfde verschijnsel heeft zich nu onlangs bij een der stalen stoomketels van ééne locomotief der Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij voorgedaan deze ketel was reeds voor jaren in gebruik en had nog nimmer eenige herstelling behoeven te ondergaan. De machine kwam na haren gewonen dienst te hebben verricht op hare beurt in de werkplaats om schoon gemaakt en nagezien te worden. De ketel was in goeden staat en behoefde slechts gereinigd te worden. Toen na verloop van vier dagen de ketel weder gevuld werd, kwam men bij deze gele genheid, door het uitvloeien van het water, tot de ontdekking, dat er eene scheur in de vuurkast was ontstaan, die op enkele gedeelten pl.m. 2 mM, open stond. De locomotief kwam des avonds nog met 8 atmosferen stoomdruk in de remise, den volgenden morgen, ruim twaalf uren na binnenkomstwerd het water afgelaten en des namiddags de ketel gewasschenvan de scheur was toen nog niets waar te nemen zij is dus vermoedelijk des nachts ontstaan. Evenals de heer MaginDeszouden mij ook eenige op helderingen van dit vreemde veischyuse) zeer welkom zijnde redactie van het tijdschrift, waarin de mededeelingen van den heer M. voorkomen, is van oordeel, dat de verschijnselen te verklaren zijn door de homogeniteit van het staal, 'twelk op sommige plaatsen kristallijn kan worden. Hoe of wat de oorzaak ook moge zijn, met de feiten dient rekening te worden gehouden, want als zulke moleculaire veranderingen bij stalen stoomketels kunnen plaats hebben, dan zijn ook alle ketelbeproevingen en andere vei ligheidsmaatregelen overbodig. Het eenige af doende middel in het belang der algemeene veiligheid, zou voorzeker* zijn, het gebruik van stalen stoomketels bij wettelijke voorschriften te verbieden. Welke vreeselijke gevolgen zou eene ontploffing van een stalen stoomketel kunnen te weeg brengen op een schip in volle zee of op een tramway- locomotief in het midden eener volkrijke stad. Onder dankbetuiging voor de plaatsing van het bovenstaande in uw geacht blad, heb ik de eer mij met de meeste achting te noemen, uw dw dr., Tilburg, Februari 1886. M. L. LAUREY, werktuigkundige en chef v expl. der Noordbr. stoomtramwegm." Evenals de liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Besogen, bereidt ook de harmonie „l'Espérance" alhier haren leden tegen Maandag a. s. een genotvollen avondgelijk beiden trouwens de laatste jaren op vastenavond- Maandag gewoonlijk doen. Bij het door de harmonie te geven concert zullen verschillende artisten medewerken o.a. een gunstig bekend komiek, de heer Boekbinder. Bij besluit van den commissaris des konings is bepaa d dat de inlijving van de lotelingen der nationale militie in dit gewest zal plaats hebben Te 's Hertogenbosch op Maandag 3 Mei des voorm. 8 uur: te Tilburg op Woensdag 5 Mei ten 9 uur te Eindhoven op Vrijdag 7 Mei ten 9 uur; te Bergenopzoom op Maandag 10 Mei teu 10 uur te Breda op Woensdag 12 Mei ten /s uurJ te Grave op Vrijdag 14 Mei ten 10Va uur. De commies ter provinciale griffie A. A. Wen- makers is aangewezen om in genoemde gemeenten de lotelingen aan de militaire autoriteit af te leveren. ijs bedekte vaarten te brengen. Tot dusver heeft echter dit wegruimen weinig gebaat want er was weer een voet ongeveer bijgevallen. Vanaf 12 Febr. tot en met 5 Maart 1886 SPRANG. GEBOREN Willemina, D. van A. Hoefnagel en Maria van Meel. Denis Elibertus Z. van H. W. Ockers en Basti- ana Graaijo. Jenneke Johanna D. van Janus van Vuuren en Maria Iimmermans. Hendrika D. van Jacobus Treffers en W. P V nens. Cornelia Hendrika D. van Wilhelmina Sniiders wed. van Cornelis Klootwijk. Denis Z. van W. C. Geenen en A. W. Timmer mans. Maria Pieternella D. van B. Verschuren en Ardina Wijgaers. Adriaan Gerrit Z. van Bartholomeus Verhoeven en Engehna Maria Ziilmans. OVERLEDENCornelis Rozenbrand 72 jaren. Dems Elibertus Ockers 2 weken. GEHUWD: Justinus Wouter Roelofs 22 jaren met Hendrika Antonia van Rooij 25 jaren. WAALWIJK, 5 Maart. De veemarkt was ruim voorziende handel was daarentegen traag. Kalfkoeien golden f 125 h 245. Dito vaarzen f105 a 180. x Ter botermarkt aangevoerd 816 KG.van 1.04 a 1.11 per KG. verkocht. Eieren f3.00 a 3,50 per 100 stuks Huiden voortdurend aangeboden, de handel is tamelijk vlug tegen onveranderde prijzen. In leder is de markt vast met goede vraag voor zwaar en licht zooileder in coulante waar. Uit Vucht wordt van Donderdag gemeld: Onze nieuw benoemde burgemeester, de heer e' T: van Eijckevorsel werd heden feestelijk ingehaald. Van 's Bosch komende werd hij aan de grens der gemeente opgewacht door de leden van den raad, eene eerewacht te paard verschillende gilaen en tal van corporaties, die hem in optocht naar het raadhuis begeleidden. Na aldaar plechtig geïnstalleerd te zijn, ging de stoet verder door het geheele dorp, dat, dank zij een 25tai eerebogen en de ontelbare vlaggen een recht feestelijk aanzien had. De optocht, be staande uit 27 nummers, was keurig eu getu'igde van veel smaak. Onder de kinderen merkte men vooral op een wagen met bruidjes, meisjes in iet wit gekleed, belast met de aanbieding van het feestlied, bonquelten, enz. verder een praal wagen, vertegenwoordigende de fabriek Bogaerts en voorstellende de boekdrukkunst, alsmede een' wagen der bakkersvereeniging waarop eene in werking zijnde bakkerij te aanschouwen werd gegeven. Vele bewoners van de omliggende gemeenten waren overgekomen om getuige te ziju van het feest, dat 's avonds besloten werd met een rijtoer door de geilluraineerde gemeente en eene muziek uitvoering op het perron van het kasteel Rou- coulere, de woning van den burgemeester. Deze dag is helaas ook door een ooo-eluk ge kenmerkt. De timmerman Sidler had°het plan ter gelegenheid van den feestelijken intocht van den nieuwen burgemeester met een pistool te schieten en wilde het vooraf eens probeeren. Het pistool ging niet af, omdat het wat ver roest was. Toeu had hij de onvoorzichtigheid net pistool met den loop tegen de borst te drukken om er met een mesje den roest wat ar te krabben, onder welke bewerking het wapen plotseling afging, met het treurig gevolg, dat de kogel hem even boven het hart trof. Zijn toe stand moet zeer zorgelijk zijn. Nader meldt men uit Andel De diefstal en inbraak ten nadeele van den heer G. Noorloos landbouwer en ontvanger der gemeenteheeft vermoedelijk 's nachts tusschen 11 en 12 uur plaats gehad. De dieven hebben door middel van eenen beitel of breekijzer de sluiting van een venster vernield hetwelk diende tot afsluiting van een raam, be staande uit drie ruiten (zoogenaamd half schuif raam) en zijn vervolgens door dat raam in de kamer gekomen waar zich de brandkast der gemeente bevindt. Eene in dat vertrek staande secretaire is zonder verbreking geopend en van ai het zich daarin bevindende geld beroofd. Met eenen der in gemelde secretaire geborgen sleutels der brandkast is deze daarop geopend en lee»- ^-derd. Men begroot het gestolen bedrag op Door het geopende raam hebben de dieven zich verwijderd, en bij hunne vlucht een zakje met omtrent f150 voor dat raam verloren, hetwelk des morgens onder de sneeuw, welke eerst 'snachts tusschen 12 en 1 uur was gevallen, is terugge vonden. De heer Noorloosdie in eene aangrenzende kamer te bed lagschijnt op het gerucht der dieven ontwaakt te zijn, opende eene in den gaDg uitkomende deur, en ontving toen met een stomp voorwerp een slag of slagen welke hem bewus teloos in den gang deden neerstorten. Des morgens werd hij door een zijner kinde ren aldaar gevonden. Daar oe man nog bewusteloos is en de dieven mets wat eenige aanwijzing kan geven, hebben achtergelaten, zal het der justitiewelke heden een onderzoek heeft ingesteld niet gemakkelijk vallen de daders op te sporen. Zaterdag Zondag en Maandag is er in de provincie Groningen zooveel sneeuw gevallen, dat alleen te Yeendam een honderdtal arbeiders twee dagen bezig geweest zyn de massa in de nu met Waalwijk, 1 Maart 1886. Hoewel de veilingen op het laatst der maand Januari, zoowel te Antwerpen als te Havre, vele looiers en huidenhandelaars ruim schoots en aan billijke prijzen hebben voor zien, bleef de vraag in Februari regelmatig aanhouden, en hoewel men verwacht had, dat de markt, tengevolge dier veilingen, gevoelig zou worden, constateeren wij de prijzen der gezouten La Plata en Rio Grande huiden zelfs iets hooger voor dezelfde kwaliteiten dan in veiling werden aangeboden. -De voorraad op ultimo Februari te Ant werpen wijst dan ook een veel minder cijfer aan dan op 31 Januari 11. De stock bedraagt thans slechts pl.m. 60000 tegen pl.m. 134,000 stuks op 1 Febr. 11. Daarentegen worden er verschillende groote partijen nieuwe slachting uit Buenos Ayres, Montevideo en Uruguay verwacht, die waar schijnlijk reeds gedeeltelijk in Maart ont scheept worden. Naar luid van telegraphische berichten tot 15 Februari uit La Plata en Rio Grande bedroeg de slachting 478.000 koppen tegen 430,000 in 1885 en, zijn wij goed onderricht, dan zullen de Saladero établissementen over 't algemeen niet minder produceeren dan vo rige jaren, zoodat wij beduidend hoogere markt vooreerst niet in 't verschiet hebben. Nog steeds blijft de voorraad en de nieuwe aanvoer in zware huiden 25/32 k. dominee- ren, hoewel er toch den laatsten tijd eenige goede partijtjes 20/25 k. gelost werden. De prijsverhouding is noodwendig in het voordeel der zware wichten. Over 't alge meen blijven lichte huiden, voornamelijk in de soorten zooals Fernambucq, Para, Kaap, enz. enz. hoog in prijs. Daarvandaan dat koehuiden in de beste kwaliteiten ver boven ossen genoteerd zijn. Droge huiden verdienen, naar onze mee ning, wel bijzondere attentie. Men behoeft slechts de berichten uit Havre en Antwerpen na te gaan om tot de conclusie te komen, dat er verschillende kavels worden aange boden tot prijzen, die waarlijk wel de over weging dubbel waardig zijn. Eene detailleering vinden wij overbodig, daar bijna alle partijtjes billijk te bedingen zijn. Voorts schijnen niet onvoordeelig de 733 Uruguay ossen en 463 dito koehuiden, avarie's, welke den 4 dezer ten beurze te Antwerpen ter inschrijving worden aangeboden, hoewel, wij mogen 't ons niet ontveinzen dat bij eene ruimere markt, die wij al zeer spoedig te wachten hebbendergelijke gelegenheden, zoowel tot aankoop bij inschrijving als in publieke vei ling wellicht menigmaal zullen aangeboden worden. Zoodra de zeilschepen voor goed gaan ar- riveeren met nieuwen voorraad, komen er meestal een macht van avarie's huiden, zoo dat de kans op voordeelige koopen zich waarschijnlijk nog in dit seizoen kan voordoen. Intusschen voor looiers van professie in goed beleerde huiden in de zware wichten is er nu reeds aanleiding genoeg om hunnen smaak te bevredigen, daar er thans daadwer kelijk schoone gedosseerde Buenos Ayres en Montevideo's aan de markten van Antwerpen en Havre te verkrijgen zijn. Inlandsche huiden zijn ruim voorradig; de markt is flauw, hoewel er de laatste da gen eenige min of meer belangrijke vraag vooi t buitenland kwam opdagen. De zware soorten deelen echter het minst in de gunst hoopers en daar het seizoen voor de slachting juist daar is voor die kwaliteit, is het te verwachten, dat de markt nog verder achteruit zal gaan. In Oost-Indische huiden liepen de prijzen ook eenigszins terug; de verkoop gaat niet zoo coulant als verleden jaar. Dit artikel volgt den loop van alle andere nuidensoorten, doch de achteruitgang is min der beduidend en de markt zal zich waar schijnlijk weldra weer ietwat herstellen een verderen belangrijken teruggang verwachten wij althans vooreerst niet. Voor leder blijft in alle soorten goede vraag bestaan. Niet. alleen zwaar zooileder van prima Kwaliteit wordt gevraagd, maar ook 2e en 3e soort is gemakkelijk te plaatsen, terwijl licht zooileder tegen hoogere prijzen grif van de markt wordt genomen. Aanleiding hiertoe bestaat in de geringe aanbiedingende voorraad toch was véor den langdurigen winter slechts middelmatig en deze is tengevolge daarvan zoodanig in gekrompen, dat de behoefte van alle zijden zich openbaart. In mindere mate is dit het geval met overleder, doch ook daarin was de handel vlugger bedingt men betere prijzen. De handel in binnenlandsche schors was met grootzooals meestal in dit seizoen daarentegen neemt het verbruik van Afri- kaansche, Valonea, enz. en van extracten sterk toe. Het gebruik van dergelijke looisoorten schijnt den looiers in vele opzichten bevre digende resultaten te geven. Overgenomen uit het Nieuwsblad voor Neder- Landsche Leerlooierijen en aanverwante Vakken. GENT, 5 Maart, Erge wanordelijkheden hadden gisteren plaats in eene kleine stad, Ronsse. YVol we vera vielen het hotel aan, waar de uitvinder van een bijzonder verfstelsel was afgestapt. Rui- .erij, uit Oudenaarde, door den procureur des koniLgs opgeroepen dreef het volk uiteen. Een gekwetst ^g6rS P3ard W6rd zwaar PARIJS, 5 Maart. Bij het afloopen der beurs begon een persoon in de benedengalerii revolverschoten te lossen op het publiek. Eén beursbezoeker werd licht gekwetst. Het schie tende individu verklaarde een anarchist te zijn die de kapitalisten wilde straffen wegens hun uitzuigen van het volk. Hij weigerde zijnen naam te zeggen. Volgens bericht uit Decazeville begint de toestand aldaar te verbeteren. van Waalwijkgezien hef, door heeren ?e- deputede s^ten goedgekeurde plan eener ?5r»ten laste dezer gebeente van 1882, groot f35.000, De rente bedraagt 4% terwijl de toekenning der aandeelen wordt beheerscht door het hoogste bod. De inschrijvings-biljetten moeten véér of op Zaterdag 13 Maart zijn ingekomen, op welken dagvoormiddags ten elf ure de opening in het openbaar zal plaats hebben.' De stortiDgen moeten geschieden ten kan tore van den gemeente-ontvanger te Waalwijk, véor Of op Zaterdag 20 Maart 1886 op welken datum de rente ingaat. Inlichtingen worden gegeven ter secretarie alhier, alwaar het leenings-plan ter inzage Waalwijk, 6 Maart 1886. Burgemeester en loethouders voorn. Be burgemeester Be secrefari

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3