Nummer 20. Donderdag 11 Maart 1886. 9C Jaargang. L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van WaalwijK. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN A ZEVEN MTLLIOEN. UITGEVER: Waalwijk. Y M I LI TIER A A D. Novelle door MAX RING. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk. f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. EERSTE ZITTING van deu Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, gelet op art. 87 der wet op de natio nale militie van den 19 Augustus 1861 [Staats blad no 72) en op de aanschrijving van den heer militiecomraissarisbrengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente van de lichting van 1886dat de eerste zitting van den militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden te Tilburg op Maandag den 15 Maart aanstaande, des voormiddags ten lO'/a ure. Dat in die zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent De verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen die redenen van vrijstelling heb ben ingediend de lotelingen in de artt. 55 en 56 der wet be doeld alle overige lotelingen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 6 Maart 1886. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. OPENBARE VERGADERING van Vrijdag 5 Maart, nam. 6u. Afwezig de leden Van Heijst en Baijens. Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering en zegt het volgende Edel Achtbare Heeren Alvorens de te behandelen stukken ter tafel te brengen, zij het mij gegund een enkel woord tot u te richten. Echter vooraf, mijne heeren, nogmaals mijn hartelijken dank voor de eervolle en luisterrijke wijze, waarop ik door Waalwijk's ingezetenen, maar ook door u, mijne heeren, werd ontvangen en geinstalleerd. Het is dan voor de eerste maal dat ik de eer heb uwe vergadering te presideeren. Het X Hoe nader hij kwam des te meer trof hem de beweging en het gewoel in dete h<-m geheel nieuwe wereld. Met klimmende belangstelling wandelde hij tusschen bergen van steenkolen en opgestapelde ertsbrokken doorreusachtige schoorsteenen en kolossale werkplaatsen waaruit hem een oor- verdoovend geraas tegenklonk. Met nieuwen moed bezield wendde van Bergen zich tot een voorbijgaanden opzichter die hem op zijn verzoek bij den hem door Flora aan bevolen directeur Martin bracht. Dezebijna een vijftiger, ontving hem, zoodra hij zijn naam had genoemdmet in het oog loopende beleefd heid en voorkomendheid en noodigde hem uit voorloopig als gast bij hem zijn intrek te nemen, totdat hij een geschikter verblijf zou hebben ge vonden. Gij zijt mij, voegde de directeur er glim lachend bijten dringeudste aanbevolen zoodat ik mij beijveren zal alles te doen wat in mijn vermogen isom u het verblijf alhier zoo aan genaam en nuttig mogelijk te maken. Onder zulke omstandigheden kon het niet missen, of de beide mannen moesten spoedig met elkander bevriend worden. Met zijne gewone openhartigheid deelde Van Bergen den directeur zijn eigenaardigen toestand medeen verzocht hem tevens hem met raad en daad bij te staan in de uitvoering van zijn voornemen, waartoe de heer Martin met de meeste welwillendheid zich terstond bereid verklaarde. Nauwelijks uitgerust van de vermoeiende reis is mij eene eer dit te mogen doen, omdat ik in eene vergadering voorzit, bestaande uit weten schappelijke en eervolle mannen. Het is dan ook mei vertrouwen, dat ik de hoop uit, dat in onze vergaderingen steeds een welwillende en vriend schappelijke toon moge heerschen. Al mochten ook soms onze opiniën verschil len, de goede verstandhouding behoeft daaronder niet te lijden. Verder hoop en vertrouw ik, dat ik nimmer van mijn recht als voorzitter zal behoeven ge bruik te maken en ik derhalve nimmer den presidentshamer zal behoeven te gebruiken. Ja, hierop reken ik, daar gij allen, mijne heeren mannen zijt, die uwe wereld te goed kent et. daarnaar weet te leven. Ik beveel mij dan nogmaals in uwe vriend - schap en welwillendheid aan en roep eerbiedig de hulp in van God, opdat Hij ons in onze werkzaamheden moge voorlichten en steunen in 't belang van Waalwijk's bloei. Ik heb gezegd. Na deze toespraak die door de vergadering werd toegejuicht, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en gearresteerd. Aan de orde I. IngekomeD stukken. Adres van den heer A. van Ierscl, in zijne qualiteit van voogd over de minderjarige kinde ren Van Gils, verzoekeude den aanslag dier kinderen in den hoofdelijken omslag te schrappen, op grond dat zij hun werkelijk verblijf niet binnen de gemeente houden. Burgemeester en wethouders stellen voor den aanslag te handhaven op grond dat de kinderen Van Gils, hier een eigen huis hebben, de vacantie hier doorbrengen, en dan dat huis betrekken, alsmede omdat hun voogd hier woont. Conform besloten. II. Aangaan eener geldleening tot dekking van de proceskosten in zake het proces Tak. Burgem. en weth. stellen voor de nog restee- rende f 5000 van eene vroeger toegestane geld leening van f35,000 ad 4 pet. bij openbare iuschrijving open te stellen. Uit door den secretaris voorgelezen stukken blijkt, dat de kosten van bedoeld proces zijn f 4158,36», waarbij nog komen kosten van re gistratie, enz. vergezelde van Bergen den directeur op zijn tocht door het bergwerk dat hem een nog nooit ge zien schouwspel aanboodduizend menschen- handen, die in een wedstrijd met de elementaire krachten van stoom en water om den prijs don gen. Als vuurspuwende vulkanen verhieven zich de reusachtige hoogovens torenhoog, in eeuwigen vuurgloed gloeiende. Het kookte, siste, spatte en borrelde, als een luchtstroom uit de verbazende luchtkokers kwam en met suisende vaart de vlam aanwakkerde. Uit de wijde openingen vloeide als een vuur stroom het gesmolten metaal met zulk een hellen glans dat de oogen dien niet konden verdragen. Zwarte gnomen en met roet bedekte cyclopen schepten met kolossale lepels en emmers het kokende erts uit, en goten het in gereed staande vormen van vochtig zand, waaruit witte wolken van stoom opstegen en verscheiden minuten de geheele ruimte vervulden. In de aangrenzende werkplaatsen waren onaf gebroken de wonderlijkste machines in gang. Hier pakten ijzeren tangen, evenals monsterachtige kreeftscharen het gloeiende metaal en trokken en rekten de vormlooze massa tot zy de ver langde gedaante kreeg. De dikke, onbehouwen blokken veranderden in staven en banden, steeds dunner en fijnersteeds langer en buigzamer. Ginds bewoog zich een stalen monster met een verbazend hoofd en scherpe tanden, dat ijzeren platen van een duim dik als vellen papier door sneed. Daarnaast knarste de geweldige reuzen- boor. Piepende cylinders roiden over den grond, terwijl de centenaarszware stoomhamer als eene lawine op de maat dreunend neerviel. Vol bewondering stapte Van Bergen aan de zijde van zijn leidsman voortdie hem van alles een duidelijker, uitleg gaf, en hem onderrichtte omtrent de eischen van zijn aanstaand beroep Het voorstel van burgem. en weth. wordt goedgekeurd. III. Wijziging van de plaatselijke belas tingen. Burgem. en weth. stellen voor-. o. het maximum vari den hoofdelijken om slag te verhoogen met f 500 en te brengen op f 5500 b. de opcenten van^het personeel te brengen van 2-5 op 40 pet. Door deze verhoogingen zal het evenwicht hersteld worden tusschen de gewone inkomsten en uitgaven, terwijl zij niet van beteekenis zul len drukken op den minderen man. De heer Van Es „het plan is om de per centage van den hoofdelijken omslag te laten op 1.65 dit is mogelijk omdat de f 500 ver hooging dit jaar kan gevonden worden door aanslag van nieuwe ingezetenen, en door ver- hooging van anderen die een flinke erfenis hebben getrokken." De heer Do Haan „In vorige vergaderingen is er al meer over deze zaak gesproken, maar ik ben steeds huiverig geweest als er sprake was van het opieggen van nieawe lasten aan de ingezetenen. Ik ben nog van 'tzelfde gevoelen. Omdat het misschien mogelijk is in een of ander opzicht te bezuinigen, en ook omdat het een zaak is, die veel overweging verdient zou ik durven in overweging geven een commissie te benoemen om de zaak grondig te onderzoeken. Blijkt dan de onvermijdelijkheid der verhoogin gen, dan is er niets aan te doen." De heer Van der Heijden„Ik steun het voorstel van dr. De Haan." De heer Timmermans Van Turenhout „het geldt toch alleen de verhoogicg der opcenten op het personeel?" De heer De Haan „Neenbeidö verhoo- giugen." De heer Timmermans Van Turenhout„Wij kennen nog alleen die van de opcentende percentage van den hoofdelijken omslag blijft onveranderd." De secretaris leest een en ander uit de me morie van toelichting De verhooging van de opcenten op het per waarbij hij t6vens aan het snelle en juiste begrip van zijn metge ,el den hoogsten lof toezwaaide. Bij uwe wetenschappelijke opleiding en uwe schranderheid zei de directeur verplichtend, kunt uij u gemakkelijk in weinige maanden de vak kennis eigen maken, die een degelijk mijnwerker noodig heeft. Ik twijfel geenszins aan het wel- gelukken van uw voornemen, ik ben overtuigd, dat eene schitterende loopbaan voor u openstaat. Tevens wees de directeur op de waarlijk grootsche inrichtingen van weldadigheiddie door het stichten van fondsen voor zieken en gebrekkigen, door het oprichten van scholen en het bouwen van gezonde en aaDgename woningen ten be hoeve der werklieden waren in het leven geroe pen, en van de zuiverste menschenliefde getuig den. Dat alleszei Van Bergenvermeerdert slechts mijne achting voor den overleden heer Richter en zijne dochter. Vooral verheugt het mij van u te hooren, dat die dame goed is voor de armen en zulk een edel gebruik maakt van haar groot vermogen. Zij is inderdaad een sieraad van haar ge slacht hernam de directeuren benijdenswaar dig is de man wien zij eerlang hare hand zal schenken. Hoe! riep Van Bergen verrast, is juffrouw Richter verloofd Niet alleen verloofd, maar reeds zoo goed als verbonden. En wie is de gelukkige, die haar hart heeft weten te winnen. Zijn naam is nog een geheim maar naar alles wat men van hem hoort en weetmoet juffrouw Richter een waardigen man tot echt- gen Dot hebben gekozen. Dat wenschte ik haar van ganscher harte toe. Olschoon Van Bergen zijn Flora te zeer be- soneel zal jaarlijks opbrengen (over '86 f700) Van den hoofdelijken omslag f 1100 - 500 Samen f 1600 waardoor het evenwicht tusschen de gewone inkomsten en uitgaven kan worden hersteld. In 1886 zijn nog 3 krankzinnigen in vcrple- giogsgestichten geplaatst, makende voor de ge- meeute eene uitgaaf van f360 Het proces Tak kost f 5000, dus rente - 200 Daarbij komt dat de uitgaven voor 1886 veel te laag zijn geraamd ook is er eece buitenge wone bate van f 1100 ondei de gewone inkom sten gebruikt, zoodat er minstens f 1600 noodig zijn om het evenwicht te herstellen, en dan zal men nog zuinig behooren te werk gaan, daar de trottoirs ten Noorden der straat en de Stations straat nog groote uitgaven zullen vorderen. De heer Van der Heijden „Ik heb het voor stel van dr. De Haan gesteund en ben daarin nog versterkt door hetgeen de secretaris heeft voorgelezen. Daarin wordt gezegd dat du proces kosten Tak bedragen f 5000, dus f 200 rente 's jaars. Uit wat wij vroeger hoorden blijkt, dat die kosten hoogstens f 4300 beloopen. Mei de f700, die daarvan overschieten kan men onge veer 4 jaar rente betalen. Ik weet ook niet wat er tegen eene commissie kan zijn dat zij de zaak nauwkeurig onderzoekt is geen teeken van wantrouwen, maar abuizen zijn menschelijk en als zij bevindt dat de verhoogicg noodza kelijk is dan blijft het hetzelfde als nu is voor gesteld." De heer Van Es„wat de heer Van der Heijden daar zegt is juist er schiet f 700 over, maar voor onderhoud vao wegen is f660 meer uitgetrokken, die moeten van die f700 af en dan zijn zij weg. Ik heb Diets tegen een com missie, alleen ditals men verhooging wil, moet die voor Maart zijn aangenomen, en 't is nu reeds Maart. Het onderzoek der commissie zal allicht 4 a 5 dagen innemen en dan zouden we misschien dit jaar weieens niets hebben alleen dit bezwaar heb ik er tegen." De heer Van der Heijden „de heer Van Es zegt daar, dat die f700 noodig zijn voor de Kloostersteegdit is alweer wat nieuwsdaar van heb ik nog niets gehoordtenminste in de minde, om ook slechts een oogenblik berouw te gevoelen over zijn gedane keus, geraakte hij toch onwillekeurig in zulk eene opgewondenheid, door de onverwachte mededeelingen van den directeur door het gezicht van het verbazende mijnwerk en' de daardoor ontvangen indrukken boven alles echter door de gedachte aan de door hem ver smade erfgenamedat hij in weerwil van zijne vermoeidheid "niet terstond de gewenschte rust kon vinden en eerst lang na middernacht in een door verwarde droomen gestoorden slaap viel. Des morgens verdwenen echter de hem ver volgende gedachten voor zijn vurig verlangen de geliefde te zien en hij besloot haar terstond te gaan bezoeken. Toen hy den vriendelijken directeur dit oog merk meedeelde, verklaarde deze zich terstond bereid, hem naar het landgoed van juffr. Richter dat ongeveer een uur afstands van de Maria mijn lagte vergezellen daar hy haarzooals hij zeitoch ook noodzakelijk over zaken moest spreken. Zoo reden beide in het lichte, open rijtuig van den directeur heen onder zulk een levendig en aangenaam onderhoud, dat zij nauwelijks op den korten weg acht sloegen, tot zij voor een fraaie villa stilhielden. Midden in een schilderachtig aangelegd en goed onderhouden park verhief zich eon gebouw van twee verdiepingen, in renaissance-stijl, ron dom door een groen grastapijt omgeven met marmeren en metalen standbeelden van de be roemdste nieuwere meesters versierd met wijn ranken en klimplanten bedekt, die levende veranda's en prieeltjes vormden en zich als reusachtige kransen om het geheele gebouw slin gerden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1