BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Amerika. toelichting van deu secretaris komt daarvan niets voor." De heer Zijl mans „mag ik den heer Van der Heijden antwoorden, dat die uitgaaf bij de begrooting is overwogen en vastgesteld zij moet dus worden uitgevoerd. Al jaren hebben wij gezien, dat de inkomsten niet toereikend waren, en daarom hebben wij telkens tijdelijk moeten leeneu er moeien nu maatregelen worden ge nomen om het evenwicht te herstellen, anders krijgen wij weer onregelmatigheden." De heer Van der Heijden: „als daarin bij de begrooting is voorzien dan is 't niet noodig te zeggen dat het uit die f 700 moet worden gevonden dan komt de leening daarbij in het geheel uiet te pas. Er moet dan op de be grooting een post zijn aangewezen tot dekking van die uitgaaf, 't Is mij duister. Ik geef toe dat mijn verstand meer licht te kort komt dan dat van audere heeren maar daarom wensch ik, dat eene commissie alles nauwkeurig ouder- zoeke en mij voorlichte." De heer Zijlmans „de begrooting voor 1886 is teruggekomen, omdat er onregelmatigheden in waren. Ten slotte is ze goedgekeurd, maar 't zal blijken, dat niet alles zal uitkomen, maar dat er kunstmiddelen toe gebruikt zijn verhoo ging is daarom noodig't zal onmisbaar zijn daartoe te besluiten." De heer Van der Heijden „ik heb nog in 't geheel Diet tegengesproken dat het voorstel goed is; alleen verlang ik nu meer licht. Als er nu geen f 5000 geleend werd, zou er van f 700 overschot geen sprake zijn; ik zou nu van den heer Zijlmans wel eens willen vernemen waaruit hij dan de uitgaven voor de Stationsstraat zou betalen De heer Zijlmans„ik zal verder hierover niet discussieeren." Bij stemming wordt het voorstel van burgem. en weth. aangenomen met 6 tegen 3 stemmen, die zich voor een commissie verklaarden, nl. de leden Mombers, Van der Heijden en De Haan. IV. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand, waartoe met algemeene stem- meu gekozen wordt de burgemeester Van Groten huis. De heer De Haan „ik geloof dat het niet overtollig zal zijn de leden indachtig te maken, dat er eene commissie uit gedeputeerde staten hier zal komen om bezwaren in ontvangst te nemen tegen het plan tot verlegging van den Maasmond; ik zou de leden durven verzoeken den burgemeester alle inlichtingen en aanwijzin gen te willen geven, die ieder voor zich weet, daar de burgemeester onmogelijk geheel op de hoogte kan zijn." De voorzitter „ik wenschte u ook mede te deelen, dat wij van daag eenige burgemeesters hier hebben gehad en dat met dezen aanstaanden Vrijdag een vergadering zal worden gehouden, teneinde die aangelegenheid samen te bespreken." De heer Van der Heijden „bij die zaak zijn gewichtige handelsbelangen betrokken ik zou daarom wel in overweging geven den president der kamer van koophandel tot die vergadering uit te noodigen." Nadat de heeren Van Es en Mombers nog eenige bezwaren geopperd hadden omtrent de toekomst onzer haven in verband met het plan tot verlegging van den Maasmond, en de heer Van Es had gereleveerd, dat geen der drie af gevaardigden ter tweede kamer, die door een deel der Langstraat gekozen worden, een enkel woord in ons belang gesproken had, sloot de voorzitter de vergadering. Te Gent is in de voddenfabriek van de firma Langenberge tengevolge van loonverlaging, eene werkstaking uitgebroken. iTe Verviers heeft men op last van het parket eene begrafenis moeten uitstellen. Het schijnt dat men bij de lijkschouwing revolver kogels in den schedel van den overledene ge vonden heeft. De ernstige ongeregeldheden, waarvan in ons vorig nummer sprake washebben plaats gehad te Ronsse (Renaix) in Oost-Vlaanderen. De aanleiding was in 't kort de vclgende. De directie eei.er katoenvervcrij had, krachtens eene overeenkomst met don uitvinderzeker procédé van kleuren toegepast, maar hjt contract als te bezwarend opgezegd, daar niet slechts te Ronsse maar ook elders in verschillende ververijen blijkbaar hetzelfde systeem werd toegepast, maar zonder dat daarvoor het door den gepatenteerde» uilvinder bedoDgen percentage werd uitbetaald. Dientengevolge was door den uitvinder een eisch tot schadevergoeding ingesteld legen een aantal ververijen en ter beoordeeling van den grond slag dezer rechtsvordering zou Donderdag 11. eene expertise plaats hebben in sommige verve rijen te Ronsse. Dit was blijkbaar niet naar den zin der fabrieks-bevolkinghet parket van Audenaarde, vergezeld van den uitvinder en een tweetal deskundigen, werd reeds bij de aankomst per spoor uitgejouwd, maar toen te 12 uur de arbeiders uit de fabrieken kwamen, groeide de menigte met honderden aan en nam zij zulk eene dreigende houding aan dat de ambtenaar van het openbaar ministerie per telegraaf de gendarmerie uit Audenaarde ontbood. Deze bleek echter te zwak om de menigte in bedwang te houdendie het hotel, waarin de vreemde heeren zich bevonden, met steenen bombardeerde en met geweld dreigde binnen te dringen. Een detachement cavalerie, uit Audenaarde ontboden, herstelde wel is waar de orde maar niet zonder van de wapenen gebruik te maken. De bevel hebber van het detachement, de kapitein Lapierre, werd door een steen aan de slaap getroffen, en bewusteloos weggedragen. Te Parijs wordt door de Elzas-Lotharingers een standbeeld van Gambetta opgericht. Het comité heeft zich tot den Parijschen gemeente raad gewend met het verzoek de plaats voor het standbeeld aan te wijzen, liefst in den om trek van het station waar de treinen uit de afgescheurde proviuciëo aankomen. Uit Saint-Quentin wordt gemeld, dat de wohvevers in eene der fabrieken aldaar het werk gestaakt hebben. Zij beweren dat de patroons de door hen bij de vorige werkstaking aange nomen voorwaarden niet nagekomen zijn. Men vreest dat er binnenkort eene algemeene werk staking van Fourmies tot Rheims zal plaats hebben. De volksmenners te Saint-Quentin hebben met dat doel onderhandeld met de ar beiders in de beide genoemde plaatsen. Te Bordeaux is een inbraak gepleegd in... het paleis van justitie. Eenige onbeschaamde dieven hebben zich daar vermoedelijk in een hoek verborgen, laten inslui<en en zich 's nachts door het zagen van gaten in een beschot en een zoldering, toegang verschaft tot het bureel der griffie, waar zij voor ongeveer 8000 francs aan geld en kostbaarheden stalen. Vervolgens moeten zij door een venster uit het geheel gesloten ge bouw zijn gevlucht. Zij zijn bij het een en ander zoo stil tc werk gegaan, dat geen der wachters er iets van be merkt heeft. Eerst den volgenden morgen werd de diefstal ontdekt. Men heeft nog geen spoor van de inbrekers gevonden. Onder een talrijke bende dieven welke de Parijsche politie onlangs in handen heeft gekre gen (alleen te St. Ouen werden er 19 gevat) is ook een, die een zeer voorname rol speelde. Hij gaf zich. uit voor een graaf, huurde een fraaie woning en deed, met een medeplichtige, die als een deftig livreikuecht was gekleed groote be stellingen. Als het gekochte bezorgd werd, was mijnheer dc graaf niet thuis maar de knecht nam het goed in ontvangst met de verzekering, dat hij het den volgenden morgen zou komen betalen. Den volgenden dag waren echter de graaf en zijn knecht met het geleverde verdwenen. De oplichters der bende wisten ook voor goede informatiën te zorgen. Toen te St. Ouen de commissaris van politie een zekeren Barthé in hechtenis kwam nemen ei) aan diens woning de portierster naar hem vroegalsof hij een leverancier was antwoordde de vrouw dat hij de achtenswaardigste huurder was dien zij ooit gekend had. Maar zoo dra bij zich bekend maakteverklaarde zij hem dat Barthé de grootste schurk was dien zij ooit had gezien. De senaat heeft in zijne zitting van Zaterdag na eene korte beraadslaging, het tractaat met Madagascar goedgekeurd. De eerstvolgende zitting is, weget)s de carna valsfeesten als wanneer het parlement gewoon is eene kleine vacantie te nemen, bepaald op Maandag 15 dezer. Het blijkt dat de persoon, die eenige re volverschoten ter beurze gelost heeft, niet Pe- trovitch heet, maar Gallot. Hij heeft verklaard te Nancy gewoond te hebben, nadat bij de ge vangenisstraf had ondergaan, waartoe hij in 1879 veroordeeld was wegens het uitgeven van valsche munt. Hij was den 15 of 16 Februari te Parijs gekomen, waar hij zich op het register der po litie heeft laten inschrijven onder den naam van Petrovitch „een Pool, komende van Weenen." Eenige dagen later sprak hij in eene vergadering, waar ook Louise Micliel het woord had gevoerd. Hij zeide toen onder anderen woordelijk het volgende „De vrijmaking der proletariërs moet tot stand komen te midden van het donderend rumoer der ineenstortende gebouwen van het parlement en bij den gloed der vlammen van de paleizen der kapitalisten. Gallot is in 1859 geboren te Palais, in het departement Morbihan. De toestand te Decazeville schijnt eenigs- zins te verbeteren. Ondanks de bedreigingen der raddraaierswordt de arbeid voortgezet. Te Bourran neemt het aantal werklieden toe en de maatschappij ontvangt voortdurend nieuwe aanvragen om weder tot het werk te worden toegelaten. Alleen te Combes vermindert het aantal personen, die aan den arbeid deelnemen. Een telegram van Havas van 5 dezer des avonds meldtdat verscheidene vrouwen van mijnwerkers slappen doen om te verkrijgen, dat hunne mannen weder tot de mijnen der maat schappij worden toegelaten. De hertog van Sevilla zal in de volgende week naar het fort Santona in het noorden van Spanje, gezonden worden, waar hij zijn straf zal ondergaan. Wanneer hij gratie bekomt, zal dit niet zijn voor de bevalling der koningin namelijk in de maand Mei. Te Cart'nagena is de republikein Fajardo, die door den krijgsraad wegens den opstand die hij in 't fort 8an-Juüano bewerkt heeft, ter dood veroordeeld was gefusilleerd, ondanks de pogingen zijner vrouw en zoon om gratie voor hem te bekomen. De Madridsche correspondent van de Times, sprekende van de terechtstelling van den hoofd man van het oproer te Carthagena, die bevel eaf op den militairen gouverneur Fajardo te schieten, wijst op de gewetenloosheid der lieden, die te Londen of te Parijs in veiligheid zijnde, dergelijke samenzweringen op touw zetten en leiden. De correspondent zegt dat er een tarief bestaat, waarbij de prijs voor de uitvoering van dergelijke aanslagen bepaald wordt. De prijs is 200,000 pesetas of meer, naar gelang van het gewicht der zaak. Geen daad, hoe schandelijk ook, is dezen ellendelingen te slecht. Dit blijkt onder anderen uit de ontdekking van een plan, dat indertijd aau alle kabinetten in Europa werd medegedeeld en thans in wijder kring bekend is geworden. Het plan bestond in het vermoorden var. koning Alfonso waarvoor eene som van 500.000 pesetas was uitgeloofd en werkelijk werd er een persoon gevonden, die verklaard had deze som te willen verdienen. Hij bevond zich reeds te Madrid waar hij vermomd gekomen wasmaar ten sloite vond hij het gevaar te groot om het te wagen. De koning en de re geering waren voor liet overige bijtijds gewaar schuwd. In het lagerhuis lichtte de heer Labouchère zijn voorstel toe waarin verklaard wordt dat een wetgevend lichaam op den grondslag der erfelijkheid saamgesteld onvereenigbaar is met de beginselen van een representatieve regeering. De heer Gladstone bestreed het voorstel als te ver gaand. Hij zeide, dat eene hervorming van het hoogerhuis van alle kanten als nood zakelijk wordt beschouwd, dat de opheffing van het beginsel der erfelijkheid echter nie* goed ie keurcü is. Het huis mag de toekomstige be handeling van dit groote vraagstuk niet door zulk een motie aan banden leggen. Het voorstel van den heer Labouchère werd daarop met 202 tegen 166 stemmen veruorpen. De acht personen, beschuldigd van deel neming aan de ongeregeldheden van 8 Februari te Londen, zijn heden door het hof van assises gevonnisd. Een hunner is veroordeeld lot vijf jaar dwang arbeid drie tot achttien maanden, de anderen tot verschillende termijnen tusschen twaalf en drie maanden. De sociaal-democratische vereenigingen vau Manchester en Salford vertakkingen van de sociaal-democratische Federatiehebben tegeu aanstaanden Zondag te Manchester eene verga dering van werklieden zonder werk bijeengeroe pen. De werklieden, die wel werk hebben, zijn echter ook uitgenoodigd. Het doel der vergadering is aan de re geering te vragen werk te organiseeren voor degenen, die op dit oogenblik van honger om komen, nnttige publieke werken te beginnen en aan de mannen die aan deze werken bezig heid zullen vinden, een voldoend loon te betalen om hun het levensonderhoud te verzekeren. RANGOON 8 Maart. Het 300 man sterke Engelsche garnizoen te Yemethen is omsingeld door ongeveer 9000 opstandelingen. Generaal Prendergast trekt met een honderdtal man naar Yemethen op, en zal waarschijnlijk op zijnen weg zeer hevigen tegenstand vinden zoodat een ernstig treffen verwacht wordt. Als Prendergast te Yemethen zd zijn aangekomen, zal er on verwijld eene kolonne uit Mandalay zich ter versterking van Yemethen op weg begeven. In den rijksdag werd het debat over het mo nopolie op sterken drank voortgezet. Destaats- secretaris von Bötticher drukte uit naim van prins Bismarck diens leedwezen uit, dat de staat zijner gezondheid hem niet toelaat de beraad slaging bij te wonen. De rijkskanselier hoopt in de zitting der commissie, of bij de tweede lezing van het wetsontwerp, het standpunt aan te wijzeD, waarop de regcering zich bij de voordracht ge plaatst heeft. Voorts zeide de staatssecretaris door den rijkskanselier gemachtigd te zijn tot de verklaringdat diens overtuiging aangaande het monopolie inmiddeis geene verandering heeft ondergaan. De dienaangaande verspreide geruch ten missen allen grond. De heer von Bötticher vertrouwde dat het aantal voorstanders van het monopolie bij voortgezette overweging zal toe nemen zoodat de voordracht ten slotte aange nomen zal worden. Van goederhand verzekert men dat bis schop Kopp van Fulda door den paus als eene soort van nuntius in partibus teBerlijn gevestigd is. Een werkelijken officieelen nuntius alhLr te be noemen zooals Bismarck wenschte moet niet in het Vatikaan, maar te Berlijn ter allerhoogste plaatse mislukt zijn. Daarom werd een uitweg gevonden door de benoeming vau bisschop Kopp, die als vertrouwde van den paus hiermede over eenstemmende geheime volmachten ontving en door den keizer als medelid voor het leven „door allerhoogst vertrouwen" in het heerenhuis geroe pen werd. Kopp heeft reeds de veranderingen geformuleerdwelke de curie in het nieuwe Pruisische kerkelijk voorstel verlangtbeperking van het staatstoezicht op de geestelijke seminariën tot een zuiver uitwendig administratief, sanitair en politie oppertoezicht, alsmede een volledig afzieu door de regeering van het recht om een katho liek geestelijke ongeschikt te verklareu voor zijn ambt. De Duitsche rechtbanken treden in den laatsten tijd krachtig op tegen de studenten, die aan tweegevechten deelnemen. Zoo veroordeelde de kamer van strafzaken te Mannheim onlangs acht Heidelbergsche studenten, die deelgenomen hadden aan tweegevechten, tot drie maanden vestingstraf. Zij waren bij eene vorige zitting dezer rechtbank waar een hunner confraters wegens hetzelfde vergrijp gevonnisd werd met hechtpleisters aan het gelaat en versche littce- kenen van sabelwonden onder de toehoorders verschenen en hierin had de politie aanleiding gevonden om teu huunen opzichte een onderzoek in te stellen. De voorzitter gispte in sterke woorden de bij de studenten heerschende gering schatting der weiten en verklaarde, dat de zachte beoordeeling, die tot nu toe omtrent studenten duels was gevolgd, voor eene strengere toepassing der bestaande bepalingen zoude wijken. Er wordt niet gemeld of dit voor het geheele Duitsche rijkdan wel alleen voor het groothertogdom Baden zal gelden bijv. de studenten te Leipzig ter onduiking vau de aldaar heerschende ge strengheid naar het nabij gelegen Halle (in Pruisen) gaan duëlleeren, alwaar het toezicht op die tweegevechten minder scherp is. Donderdagmorgen ora half zeven is op de binnenplaats van het paleis van justitie te Meinz de moordenaar Herbst terechtgesteld. Daar de veroordeelde op het laatste oogenblik met het hoofd draaide, werd de kin verbrijzeld. De hou ding van Herbst in de laatste dagen was gelijk aan die van vroeger; geestelijke bijstand wees hij van de hand. In Lotharingen is in 1884/85 voor het neervellen van 40 wolven 379,20 Mark aan premiën betaald. De premie bedraagt vooreen wolf 12, voor een wolvin 9,60 en voor een jonge wolf 4 80 Mark. In 1885/86 werd voor 26 wolven 266,40 Mark aan premie betaald. Oostersclie quacstie. Door Reuter wordt bericht dat de groote mogendheden in tegenspraak met het onlangs verspreide gerucht, nog niet tot overeenstemming zijn gekomen over het aanbieden der collectieve nota aan de Porte waarin zij hunne meening zouden te kennen geven over de circulaire der Porte, betreffende de bezwaren door Rusland op de Turksch Bulgaarsche conveniie gemaakt. Te Weenen is een officieel telegram uit Athene gekomen, meldende, dat hel sluiten van den vrede tusschen Servie en Bulgarije geen in vloed zal hebben op het streven vari Griekenland om zijne rechten te verkrijgen en dat het de oorlogstoebereidselen voortzet. Uit Athene wordt aan de Standard gemeld dat in de toebereidselen tot [oorlog geenerlei vermindering valt waar te nemen. De minister van oorlog heeft de bevelhebbers der legerafdee- lingen in den Peloponnesus gelast zich gereed te houden om naar de grenzen op te rukken, alwaar de Turken nieuwe troepen samentrekken. Ook zendt de Grieksche regeering troepen naar Thes- saliëalwaar eene botsing met de Turken op handen schijnt. De Standard verneemt uit Petersburg, dat de Turksche gezant bij de Russische regeering het voorstel gedeponeerd heeft van eene confe rentie der gezanten van de groote mogendheden te Konstantinopel. Italië heift een nieuw congres te Berlijn voorgesteld wat door Russische re geering gunstig is opgenomen. De vorst van Bulgarije heeft bevel gegeven tot het demobiliseeren van het leger. Aan de Servi sche onderdanen, die ten gevolge van den oorlog uit het lani verjaagd waren is verlof gegeven naar Bulgarije te komen. De Standard verneemt uit Athene, dat de oorlogstoebcreidselen op koortsachtige wijze worden voortgezet. De Grieksche regeering wil de oplossing der Grieksche quaestie gewapender hand afdwingen. Mochten de paltserscheper, der groote mogendheden de Grieksche vloot aan vallen dan zal deze zich tot het uiterste ver dedigen. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard gemeld dat de hoop der vorige week nopens eene overeenstemming tusschen Rusland en Turkije ter zake van de BulgaarschTurksche overeenkomst, weder vervlogen isdaar nieuwe moeilijkheden gerezen zijn. De Times verneemt van daardat de Porte aau de mogendheden eene circulaire gezonden heeftmeldende dat zij berust in de voorstellen der mogendheden lot wijging van de Bulgaarsch Turksche conventie diensvolgens zal eene Bul gaarsch Turksche commissie wijzigingen in de Oost Rumelische constitutie voordragen welke wijzigingen eene conferentie der groote mogend heden binnen vier maandeu zal onderzoeken, en eventueel goedkeuren. Middelei wijl wordt Oost Rumelië beheerd krachtens de Bulgaarsch Turk sche conventie. Aan de Daily News uit Konstantinopel geseind! dat Bulgarije protesteert tegen Ruslands voor stellen tot wijziging. Uit New-York wordt gemeld dat zestienduizend beambteD, uitmakende het dienstdoend personeel van twintig tramwegmaatschappijen gelijktijdig den arbeid gestaaktmaar dien Vrijdagmiddag hervat hebben nadat de directien gedeeltelijk hunne eischen inwilligd hadden. Deze inwilli ging geschiedde naar aanleiding der tusschenkomst van den heer O'Donnell, lid der commissie voor de spoorwegen in New-York, die daarbij gezegd heeftdat de staatscommissie zou onderzoeken of een geschil over de loonen alleen, eene geheele staking van het verkeer wettigde. Werd deze vraag ontkennend beantwoord, dan zou de com missie overwegen of het wenschelijk kon zijn het charter der trammaatschappijen in te trekken. De werkstaking te New-York ging gepaard met onlusten, waarbij ettelijke personen gewond werden. De socialistische pers beschouwt den afloop als een zegepraal voor de socialisten. Dépêches uit New-York melden, dat eene werkstaking, 901)0 spoorwegbeambten omvattend', is uitgebroken welke begonnen is op Gould's.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2