Nummer 21. Zondag 14 Maart 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. ZEVEN MILLIOEN. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Novelle door MAX RING-. De Echo van net Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per. 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de gemeente Orcq bij Doornik is een groote brand uitgebroken welke eenige boereu- woningen in de asch heeft gelégd. De ramp wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven, daar een der landbouwers kort te voren een brandbrief ontvan gen had. Men heeft vermoeden op bedelaars die niet tevreden waren met de aalmoezen, welke men hun gegeven had. Te Dendermonde heeft een man uit jaloe zie zijn vrouw in bed geworgd. Na het volbrengen van zijn misdaad wilde hij zich het leven be nemen door in een gracht te springen, doch hij werd door een schildwacht verhinderd dit werk uit te voeren. De verontwaardiging onder de bevolking der stad is groot, daar bet slachtoffer als een brave vrouw bekend was. De minister Baihaut antwoordde in de kamer op de interpellatie van Camelinat, betreffende de werkstaking te Decazeville. Hij laakte het daarbij dat sommige leden der uiterste linkerzijde de werkstakers hebben aangemoedigden deed een beroep op aller samenwerking zoo noodig om over de oeconomische crisis te zegepralen. Het leven der iugcnieurs in de mijndistric- ten wordt thans bebreigd. Dinsdagnacht werd te Grand-Combe bij Nimes in het huis van den mijningenieur Laffiite een dynamietbom geworpen die voor de slaapkamer uiteènspronggelukkig zonder iemand te kwetsen. Tegen het huis werd een groot biljet aangeplakt gevondenwaarin loons verhooging voor de 'mijnwerkers te Grand Combe en de vrijlating der te Decazeville gear resteerde werklieden verlangd wordt. De dader XI Bij dezen verrukkelijken aanblik kwamen op nieuw in het hart van Van Bergen herinneringen, wenschen en gedachten boven die hij ondanks zijn onbaatzuchtige liefie niet kon onderdrukken, zoodat hij innerlijk bewogen als in een droom aan de zijde van zijn hem ongemerkt gadeslaan- den geleider de steenen trappen opsteeg naar het terrasvan waar de bekoorlijke villa ale de woning van eene toovergodin op hem neerzag. Voor de deur verliet hem de directeur om de juffrouw te gaan spreken, terwijl Van Bergen door een aansnellenden bediende, wien hij naar de gezelschapsjuffrouw vroeg, naar eene zaal werd gebracht, waar hij de geliefde met een van verlangend kloppend hart wachtte. Daar Flora niet terstond kwam, had hij ruim schoots tijd om in het vertrek rond te zien dat met den fijnsten smaak gemeubileerd en versierd, niet alleen den grooten rijkdom, maar ook den hoog ontwikkelden kunstzin der geluk kige bezitster beweesen door den overvloed van kostbare schilderijen en heerlijke beelden zijne bewondering trok. Uit die bewondering werd hij gewekt door zachte schreden in zijne nabijheid. Diep bewo gen snelde hij de met zoo vurig verlangen ver wachte geliefde te gemoet. Maar hoe groot was zijne teleurstelling, toen hij, in plaats van haar, juffrouw Richter voor zich zag, die hem met haar oud sarkastisch glimlachje ontving, en zich in zijn zichtbare verlegenheid scheen te verlustigen. Welkom in Opper-Silczië, mijnheer Van Bergen riep zij met een spotachtige beantwoor ding van zijn groet. Wat voert u naar het land der u ilden en barbaren Vergeef mij, hernam hij verlegendat ik het gewaagd heb, hier binnen te dringen. Ik dacht dezer moordpoging die men meent te kennen wordt in 't oog gehouden. Jules Verne, de bekende schrijver heeft te Amiens aan een moordaanslag bloot gestaan. Een waanzinnige heeft twee tevolverschoten op hem gelost, waarvan een hem aan den linker voet trof. De waanzinnige is een eigen neef van Jules Verne. Met de Fransche pakketboot „Thibet" werd verleden week een prachtige tijger te Marseille aangebracht. Het is een exemplaar van den menschenverslindendcn tijger, die aanmerkelijk van den koningstijger verschilt. Terwijl deze laatste zich vergenoegt met bokken ossen of buffels, aast de eerste bij voorkeur op menschen. Het is dus niet mogelijk hem met stukken vleesch in de val te lokken, doch dit moet altijd door een mensch geschieden. De man, die als lokaas dienst moet doen, loopt echter in werke lijkheid geen gevaar, daar hij zelf in een stevige kooi zit, die hij ongestroord verlaten kan, zoodra de tijger in de val gelokt is. De nu te Mar seille aangebrachte tijger had meer dan 50 slacht offers gemaakt voordat hij gevangen was. Zaterdagavond tusschen zeven en acht nur zijn te Perpignan eenige mannen in een gesticht vao liefdezusters gedrongen en hebben den gees telijke van de inrichting, den heer Malegne, en den pastoor van Rivesaltes terwijl zij hun avondeten gebruikten, vermoord. De moordenaars hadden de dienstbode gebonden, doch deze slaagde er in te ontkomen en de politie te verwittigen. Verscheidene arrestatiën hebben plaats gehad. De beweegreden tot dezen moord is diefstal geweest; de heer Malegne was in 't bezit van een vrij groot fortuin. De dienstmeid van een der twee vermoorde pastoors is iu verzekerde bewaring genomen. Zij, de eenige getuige van de dubbele misdaad, door de moordenaars in het leven gelatendat heeft argwaan gewekt. Ook schenen de banden Dat gij Flora bier zoudt vinden. Het spijt mij, maar voorloopig zult gij het met mij voor liet moeten nemen, daar zij nog verhinderd isen mij heeft opgedragen, vooraf met u te spreken, en u eerst een noodzakelijke verklaring te geven. Bij deze met bijzonderen ernst uitgesproken woorden schrikte Van Bergen onwillekeurig, daar hij nieuwe hinderpalen en bezwaren tegen zijn plannen vreesde. Wat moest deze zonderlinge ontvangst beteekeuen Iu angstige spanning verwachtte hij de beloofde ophelderingen, nadat juffrouw Richter hem met een beleefde bewe ging van de hand had uitgenoodigd, op een kostbaren fauteuil met fluweel bekleed naast haar plaats te nemen. Gelijk gij u misschien nog zult herinneren, begon zij na een korte pauze, had ik in de bad plaats eens een lang gesprek met u over het treurig lot en de smartelijke ervaringen van een veel benijd millionnair. Zeker herinner ik mij dathernam Van Bergen verstrooid. Als ik mij niet vergis, zei ik u toen onder anderen, dat het armste meisje meer te benijden isdan zulk eene millionnaire, die slechts de speculatiewoede der mannen opwekt, en nooit in haar leven de reine, onbaatzuchtige liefde leert kennen. Zoo is het, waarde juffrouwmaar zou ik u mogen vragen, wat Flora daarmede Dat zult gij zoo aanstonds vernemen indien gij mij kalm wilt aanhooreo, en mij eerst nog eene vraag beantwoorden Zoudt gij het onder deze omstandigheden een arme millionaire ten kwade duiden, dat zij zich tracht te bevei ligen voor de strikken en intriges van baar baatzuchtige aanbidders, voor de bijna onver mijdelijke teleurstellingen, kortom, zich de zekere overtuiging tracht te verschaff u dat zij niet om haar geld, maar eenig en alleen om zichzelve wordt bemind? Dat acht ik volkomen gerechtigd. Maar ik begrijp niet Alleen om deze reden ging juffrouw Richter kalm voort, alleen om de lastige ver- waarmede zij verklaarde door booswichten in de keuken vastgebonden te zijn niet stevig genoeg om hare vlucht te verhinderen. Men legt haar buitendien te laste, dat zij niet om hulp geroepen heeft toen de moordenaars binnentraden. Zij gaf bij het eerste verhoor te kennen, dat het Spau- jaarden zouden geweest zijn die de misdaad be dreven hebben maar toen men haar vroeg hun signalement op te geven, viel uit haar antwoord weinig op te makeD. Zij was eerst sedert twee maanden bij haren meester in dienst. Zij is van haren man gescheiden is eene zuster van een wegens diefstal veroordeelden persoon bij wien zij 's avonds na den dubbelen moord huisvesting heeft gezochteu heeft een zoon die pas uit de gevangenis is ontslagen. Zondag werd te Parijs bij aankomst van den posttrein uit Marseille een postbeambte ge arresteerd. Hij werd sedert langen tijd verdacht aangeteekende brieven verduisterd te hebben. Bij zijn arrestatie in den postwagen vond men bij hem 440 brieven en een zak met aangeteekende brieven. De oplichtersbende welke de Parijsche politie onlangs op het spoor gekomen istelt naar de Justice meedeelt, niet minder dan 3000 leden. De „zwarte bende" heeft gedurende een geruimen tijd hoe lang weet men nog niet duizenden handelaren van Parijs en omstreken en ook op andere plaatsen, bedrogen en bestolen zonder dat men iets van haar bestaan vermoedde. De bende was in verschillende afdeelingen gesplitst de „fusilleurs," vermogendegepa tenteerde kooplieden die tegen lagen prijs de door oplichterijen verworveD goederen opkochten, de faisans die zich eenigen tijd als winkeliers vestigden zich goederen lieten leveren (om aan de fusilleurs te verkoopen) en die, als de wissels betaald moesten wordenspoorloos verdwenen waren; voorts agenten die den leveranciers goede inlichtingen omtrent de soliditeit der faisans gaven volgingen te ontgaan vertrok ik met Flora en de goede tante naar dat verre Oostzeebad, waar wij mochten hopen geheel onbekend en zonder overlast te leren. Maar helaas verspreidde zich ook hier tegen onzen wil door de babbelzucht van den dokter het gerucht van die ongelukkige millioenen. Weldra waren wij weer de voor werpen var» de algeraeene opmerkzaamheid en het dagelijksch gesprek onder de badgasten. Gij weet zelf zoo goed als ik, hoe de heeren om mij hèen fladderden en mij met hun aanzoeken bestormden, vooral graaf Randau en de gezant schapssecretaris Von Rohr. Het was een er barmelijk schouwspel. Dan is het geen wonder, waarde juffrouw, dat gij de mannen veracht. Niet allen, hernam zij glimlachend daar ik bij deze gelegenheid een schitterende uitzon dering leerde kennen, ten man die zich niet door den glans van het goud liet verblinden die de millionaire versmaadde, en de arme ge zelschapsjuffer verkoos boven de rijke erfgename. O, ik bid u, waarde juffrouw mompelde Van Bergen blozend mijne handelwijze in dit opzicht is geen lof waardig. Den hoogsten En daarom zult gij ook de waarheid vernemen onder voorwaardedat gij niet boos op mij zult zijn en Flora vergif fenis zult schenken, dat wij u uitsluitend tot uw eigen best hebben misleid. Een plotseling vermoeden kwam bij Van Ber gen open deed hem verbleeken de gedachte dat Flora hem kon hebben misleid en slechts een spel met zijne liefde kon hebben gedreveo, trof ziju mannelijk trotsch hart en vervulde zijne borst met onuitsprekelijke smart. Om 's Hemels wi!waarde juffrouw, riep hij ontsteld, spreek, en houd mij niet langer op de pijnbank. Stel u gerust, hernam zij ernstig, ik draag geheel alleen de schuld, daar ik Flora om de genoemde redenen heb aangeraden, op de bad plaats onze namen en onze rollen te verwisselen. Niet ik heet Maria Richter, niet ik ben de erf gename en eigenares der Mariamijn, maar slechts hare gezelschapsjuffer en vriendin Flora Engel. en makelaars, die de faisans in betrekking brach ten met de op te lichten fabrikanten en groot handelaren. Ook werden concierges omgekocht, om goede inlichtingen te geven van de faisans en goederen voer hen in ontvangst te nemen voor leden der bendedie soms niet eens bij hen woonden. Honderd en vijftig der oplichters zijn nu gevat en de politie is nog een aanmerkelijk aantal anderen op het spoor. Een deel der bende moet naar Belgie zijn gevlucht. Het lagerhuis verwierp met 241 tegen 229 stemmen een voorstelling ten gun3te van de opheffing der staatskerk in Wales. In den loop der discussie bestreed de heer Harcourt het voorstel. Hij zeide, dat de kerkelijke quaestie van Wales onafscheidelijk was van de Engelsche, van welke Gladstone tijdens de verkiezingen had g6zegd, dat zij in de parlementszitting niet zou worden behaudeld. Tengevolge van nieuwe instructies, welke Mookhtar-pacha ontvingzijn opnieuw moeie- lijkhedeu ontstaan over de aanstelling van officie ren bij de Egyptische bataljons, welke voor Soeakin bestemd zijn. Moekhtar Pacha dringt er op aan dat het Moharaedanen, sir Edmond Wolff dat althans de hoofdofficieren Eogelschen zullen zijn. Tot dusver is door den lord mayor van Londen voor de behoeftigen der hoofdstad 67000 pd. st. ontvangen waarvan 50000 pd. st. reeds onder de noodlijdenden zijn verdeeld. In de jongste bijeenkomst der commissie verklaarde de lord mayordat een hernieuwd en dringend be roep op de openbare liefdadigheid zal worden gedaan. Dit is noodzakelijkomdat door de strenge koudewelke ook in Engeland heerscht, vele werken zijn gestaakt moeten woiden. In Stom en bleekniet in staat een woord te uiten, staarde Van Bergen de dame aan alsof hij zijn ooren niet vertrouwde, en dit alles slechts meende te droomen. Hoe riep hij, toen hij zich had hersteld, een bedrog, een spel, eene comedie Neenneen viel zij hem in de rede, Marie bemint u oprecht En toch kon zij mij de waarheid verzwij gen mij misleidéu Dit was het eenige zekere middel om u te leeren kennen en zich van de zuiverheid uwer liefde te overtuigen. O gij weet niet wat mijne arme vriendin vroeger heeft geleden, hoe onge lukkig zij zich gevoelde tot op den dag toen wij u in de Wolfskloof ontmoetten. Gij waart de eerste man dien zij vertrouwde van wien zij geloofde dat hij haar om haarzelve beminde. Maar waarom heeft zij mij later niet alles oprecht bekend Daartoe ontbrak haar de moed; zij;vreesde uw trots, uw al te prikkelbaar eergevoel door zulk eene bekentenis te kwetsen. Daarom ver langde zij ook, dat ik eerst met u spreken en u voorbereiden zou. Maar kom nu mede: uwe bruid wacht u. Nog altijd stond Van Bergen onbeweeglijk, als bedwelmd, in smartelijke gedachten verzonken. Opnieuw streed en weifelde hij tusschen zijn trots en zijne liefdetoen de deur zacht open ging en twee zachte en glinsterende duivenoogen zich smeekend op hem vestigden en ook ver giffenis schenen te vragen. Kunt gij mij vergeven vroeg eene be kende, zoete stem, die hem uit zijn somber gepeins wekte. De tooverkracht van die stem kon hij niet weerstaan. Marie Mijne Marie riep hij, terwijl hij op haar toesnelde, en haar in zijn armen sloot. Door haar tranen glimlachende rustte zij aan het hart van den besien man, rijk, niet door haar miljoenen, maar alleen door zijne liefde. EINDE.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1