Turkije. Oostenrijk, Duitsehland. Rusland. Amerika. Italië. BINNENLAND. ^8ieD die T=ge dl,™ ïïïïStoÏ1»fWindvorst had hierop UITVOERINGEN. de provinciën is de nood niet minder groot, dan te Londen. Te Liverpool is het aantal zonder werk loopenden nog vermeerderd cioor een menigte matrozen, die geen schip kunnen vinden. De omstandigheid dat de reeders de voorkeur aan buitenlandsohe matrozen geven omdat deze goedkooper en minder aan de dronkenschap verslaafd zijn, verslimmert m de havensteden het kwaad zeer. Over bet bericht van de //Daily New6 dat de Engelscheu thans inderdaad Soedan op geven en Wady-Haifa als grens van Egypte beschouwd zal worden, schrijft het „3erlioer Ta^eblatt:" „A.ls Engeland reeds vier jaar geleden tot°dit besluit gbkomen was, dan had het zich ontelbare millioenen, het leven van vele duizenden dappere soldaten onder welke vooral generaal Gordonen eene reeks smadelijke nederlagen bespaard. Inderdaad een treurig slot van eene met zooveel zelfvertrouwen begonnen onderne ming." Aan boord van een sleepboot te Cardiff is een stoomketel gesprongen. Het vaartuig werd geheel verbrijzeld, en de zes mannen, die er op waren, kwamen om het leven. Voortsi trof een een stuk ijzer van den stoomketel op 300 meter afstand den loods van een Italiaar.sch oorlogschip, die onmiddellijk dood nederviel. De sleepboot „Integrity" begaf zich Zaterdag uit Dublin met een bijzonderen last naar zee; zij had namelijk 48,000 pond snuif aan boord, die de douanen in zee lieten werpen omdat de eigenaars weigerden het invoerrecht er voor te betalen. Te Tarbert verlieten Donderdagavond vijf visschers hun schuit om met hunne boot naar wal te roeien, toen zij eensklaps door een snellen stroom werden meegevoerd. De boot sloeg om en het was den drenkelingen onmogelijK tegen den stroom op te zwemmen, zoodat zij verdronken. Yijf huisgezinnen zijn door dit ongeval in de grootste armoede gedompeld. door het puin gewond. Een hunner, een 12- jarig meisjedoodelijk. Een spoortrein van Keulen naar üusseldorp is Maandagochtend, tengevolge van een verkeerden wisselstand in botsing gekomen met een aantal wagens vol steenkolen. Een der (niet talrijke) passagiers werd gedood vier werden zwaar ge wond, en verscheidene anderen bekwameu minder ernstige kneuzingen. De postwaggon geraakte in brand. De vlammen werden spoedig gebluschtmaar de beambte in den wagen kon zich slechts met moeite redden. De naaimachine-fabriek van Irister Rossmann te Berlijn zal den 20sten dezer bij gelegenheid van de vervaardiging van de 500000ste naaimachiue in die fabriek aan het personeel een feest geven. gemaakte wijziging der Bulgaarsche conventie, en hare uitnoodiging tot het houoen eener nieuwe conferentie te Konstanlmopel hebben aangenomen. In de stad Salonica is de zestienjarige zoon van een Nederlandsch onderdaan, wiens naam, Matatia Beja, echter niet zeer Hollandsch klinkt, door roovers opgelicht. Hij was naar een molen van zijn vader, even buiten de stad gegaan, en keerde niet terug. Toen men den volgenden morgen hem in den molen kwam zoeken vond men" daar een Griekschen brief, welke berichtte, dat de jonkman door de rooverbende van kapitein Vassili, een broeder van den beruchten hoofd man Niko, was medegenomen cn tegen een los geld ontslagen zou worden. Iu afwachting van het rapport der commissie, in wier handen het ontwerp betreffende het brandewijn-monopolie is gesteld werd dooi'den rijksdag het voorstel van den heer Windthorst in behandeling genomen om de afgevaardigden van den dwang om getuigenis af te leggen vrij te stellen. De heer Von Boetticherstaats secretaris verklaarde dat er niets tegen «om het voorstel tot onderzoek naar eene commissie te verzenden doch dat eene eenvoudige ver klaring van de zijde van den rijksdag zonder invloed zal zijn. De bondsraad heeft zich ten opzichte van het voorstel nog niet verklaard, doch de Pru^sche regeering was eenstemmig van oordeel, dat aan gezien het grondwetsartikel 30 betreffende de immuniteit der afgevaardigden de leden van den riiksdag niet bevrijdt van den dwang om ge tuigenis af te leggen slechts door de wet to een andere uitlegging van dat grondwetsartikel kan worden besloten. Het slot der discussie is geweest, dat net voorstel van den heer Windthorst verzonden is naar de commissie voor de regeling der werk- Zaa^ehtCd voor stel van den veldmaarschalk Von Moltke, tot wijziging der wet op de militaire pensioenen werd verzonden naar eene commissie van 21 leden.. De voorsteller had vooraf in zijne toelichting opgemerktdat het onbillijk zou zijn om de pensioen quaestie in verband te brengen met de thaus ter sprake komende onderwerping der officieren aan den „coramunalsteuer." De hand having der verstandige vredespo.itiek van Duitseh land was slechts mogelijkdoor een steeds tot den oorlog bereid leger. Het behoud der leger officieren was een waarborg voor behoud van het le-er zelf. Wil het leger aan zijn doel beantwoorden, krachtig en jeugdig blijven dan behoort verbetering in de pensioeLverhoudinD gebracht te worden. De commissie uit den rijksdag, welke met het onderzoek van het ontwerp tot verlenging der socialistenwet is belastheeft bij de eerste lezing, ondanks de bestrijding van de regeering, de verschillende amendementen door den heer een amendement voorgesteldom den kleinen rtaat van beleg alleen tot de stad Berlijn en hare omgeving te beperken dit amendement werd met 13 tegen 8 stemmen goedgekeurd. Daarop werd zonder discussie en met groote meerderheid het voorstel Windthorst aangenomen om den termijn van geldigheid der socialistenwet met 2 jaar - de regeering vraagt 6 jaar - te verlengen. Alleen de vrijzinnigenen de volkspartij stemden tegen. De Norddeutscheeen artikel van de FSlnische Zeilungover het toenemende chauvi nisme in Frankrijk overnemende, beaamt hetgeen aan het slot daarvan wordt gezegd: dat in het belang der veiligheid van Duitsehland met genoeg de aandacht op dien toestand kan worden ge- vestigd. Te Darmstadt geraakte de kleeding van een arbeider, die zich bij gelegenheid van den vastenavond als beer vermomd had, in brand. Hij kwam met zijne kleeding te dicht bq een gasvlam zoodat hij weldra in vla-tomen stond en daags daarna tengevolge der brandwonden ovudeed. carnaValsfeest te Keulen is een waeen tegen een vervallen muur aangereden waardoor die instortte. Vijf personen werden Uit Temesvar wordt het volgend gemeld: De steeds in aantal toenemende gevallen van vergiftiging uit wraakzucht en de vele zelfmoorden, onder de Serviërs en Rumeliëre in het zuidelijk deel van Hongarije, hebben de aandacht dei- autoriteiten getrokken en een onderzoek wordt ingesteld, wie het vergif verkocht. Het bleek dat de fruitvrouw Tema Ljubisavlyevics op de weekmarkt te Pancsova rattenkruid in het stroo van haar mand had dat zij aan de boerinnen verkocht. Een matroos, die zich te bemlin en de vrouw van een muziekant, die zich tc Pancsova van kant maakten, hadden vergif van genoemde vrouw gekregen. Een kapitein der artillerie te Weenen, Julius Gestel genaamdstond verleden week terecht voor een krijgsraad die hem voor een geringe overtreding twee dagen arrest oplegde. Dit vonnis hoorende haalde de officier een revo ver voor den dag en schoot zich door het hoofd, zoodat hij dood voor zijne rechters nederviel. Dit voorval heeft in militaire kringen aanleiding tot vrij wat opschudding gegeveu. Te Görz kwam den 25steu Februari met den trein uit Italië een ongeveer 30jarig elegant gekleed heer in het hotel „De drie kronen" aan, die later bleek te zijn graaf Savorgiano da Savogna uit Torre bij Udine. Hij was naar Görz gekomen om daar zijne gemalin af te wachten die hij verdacht had dat zij zonder zijn voorkennis met advocaat Matiussi van Udine een uitstapje naar Görz wilde maken. De gravin, een geboren gravin Eavetti uit Turijn, had haar gemaal gezegd dat zij naar hare familie te Florence ging, doch door de bedienden was hem gezegddat de koffers aan het station voor Görz waren opge geven. Denzelfden avond oin .10 uur, kwamen dan ook de gravin en Matiussi te Görz aan en namen in hetzelfde hotel „De drie Kronen" hun intrek. Toen de graaf het paar des avonds in de groote zaal van het hotel ontmoette, trok hij ziiti revolver en loste vijf schoten op zijne ge malin en haar begeleider. De gravin werd tweemaal getroffen zij bekwam een ernstige wond aan de hand en een lichte wond aan de borst Ook de advocaat kreeg een schot achter zichtoen hij uit de zaal vluchtte en een schuilplaats zocht in kamer No. 18, welke kamer juist door den graaf was betrokken. Hij bleef echter ongedeerd Men meldt uit Petersburg: Met wijziging der bestaande bepalingen heelt de commissie voor de vaststelling der rechten van vreemdelingen besloten, hun het verwerven van landeigendom in de grensstreken geheel te verbieden en hun na hunne naturalisatie niet dadelijk, maar eerst na een daarop volgend tien jarig verblijf in Rusland de rechten van Russische onderdanen toe te staan. Het ontwerp der commissie zal weldra bij den rijksdag in be handeling komen. Uit Amerika worden een aantal werkstakingen bericht- Zaterdag hebben 9000 arbeiders van de Gould- ZuidWester spoorwegmaatschappij het werk ge staakt, op last van de vereeniging der „Ridders vau den arbeid." De werklieden hebben voor zich zeiven geen bijzondere grieven, maar de o-enoemde vereeniging wil door dezen maatregel de spoorwegmaatschappij dwingen, aan de eischen der beambten van de haar mede behoorende schepen tc voldoen. Deze week sloten de treinbeambten van de Gouldmaatschappij zich bij de werkstakers aan, zoodat het personen- en goederenverkeer op die lijn gestaakt moest worden. Ook hebben te New-York weder 4000 tim merlieden en schrijnwerkers het werk gestaakt. Eenige patroons hebben reeds aanstonds de eischen der arbeiders toegestaan. In Maryland is een werkstaking onder de steeukoleuarbeiders en ook op verscheidene andere plaatsen in de Vereenigde Staten brasen werk stakingen uit. Tusschen Mentone en Monte-Carlo heeft Woensdag een groot spoorwegongeluk plaats gehad ten gevolge van eene botsing tusschen twee treinen. Verscheiden waggons werden verbrijzeld of stortten, langs de steile helling, m de Mul dellandsche zee. In den trein bevonden zich een groot aantal Engelsche reizigers. Het is nog niet bekend hoeveel personen bij de ramp zijn omgekomen het aantal dooden moet meer dan twintig bedragen. Het spoorweg ongeluk waarvan boven gesproken wordtheeft plaats gehad tusschen GabléRoquebrunc en Monte-Carlo, op twee kilometers afstand van het laatste station. De schok was zoo hevig dat het geraas net effect maakte van een kanonschot, dat eenige kilometers in den omtrek werd gehoord. De locomotieven der beide treinen zijn in elkander gedrongen ook de waggons zijn tegen elkander verbrijzeld. Drie wagens, een eerste een tweede en een derde klas rijtuig zijn van de helling, die 60 a 70 meter hoog is, in zee gestort. De machinist van een der treinen is gedood en die van den tweeden trein is tusschen de twee machines geraakt en bevindt zich thans in een betreurens waardiger! toestand. Een Italiaan is eveneens onmiddellijk gedood terwijl een reiziger die van de helling in zee gestort is, slechts een arm heeft gebroken. Een kind van 12 jaren dat ook in zee is gevallen, heeft twee ribben gebroken. VoWens de opgaaf der spoorwegmaatschappij zijn twee personen gedood terwijl een derde wordt vermist. In het .geheel zijn er 21 gekwetst, liet is no» niet uitgemaakt wie de schuld van dit ongeluk iszeker is dat de machinisten weder keert den trein niet konden zien aankomen, daar °het ongeluk juist in een bocht heeft plaats gehad. Oostcrsclic quaestie. Er is ten aanzien der douanenaangelegenheid aan Frankrijk de gewenschte voldoening gegeven, oodat nu aile gezanten gemachtigd zijn, deel te nemen aan de conferentie, die Zaterdag bijeen zal komen. Er blijven nog enkele punten van ondergeschikt belang ter regeling over, doch het is waarschijnlijk dat het reeds voor Zaterdag tot een vergelijk zal zijn gekomen. De Times verneemt dat alle groote mo gendheden hebben berust in de door de Porte Te Jersey-city, tegenop r New-York heeft een hevige brand gewoed in de dokken var. de Monarch lijn. Ds Europeesche stoomschepen „Lydian Monarch" en „Egyptian Monarch" wer den zwaar beschadigd, evenals ook de aangren zende gebouwen van den Eriespoorweg. De schade wordt op 300,000 dollars geschat. Een kolossaal slachthuis. Gedurende het laatste jaar slachtten de heeren Armour. Co. in hunne slachthuizen te Chicago en Kansas- city meer dan 1,100,000 varkens en 300,000 stuks vee. Op hunne lijst var. werkloouen vindt men de namen van 4000 knechts, welk getal credurende de wintermaanden dikworf nog wordt overtroffen. De genoemde slachthuizen hebben de capaciteit om 12000 varkens per dag te slachten, terwijl hun dagelijksch quantum geregeld 5000 varkens beloopt. Om verder uog eeu tdee^ van deze groote zaak te geven diene, dat deze firma haar eigen politie, eigen brandweer heeft, als mede restauraties waar zij baar personeel van 4000 of meer man, tot iukoopspnjzeu van het noodige voorziet. Bij den grooten omvang dezer zaak zij nog als eeue bijzonderheid bemerkt, dat de heer P. D. Armour eiken ochtend stipt ten 7 ure zich aan zijn bureau bevindt. De heer Armour drijft zijne zaken, naar men taxeert, met 50 millioen dollars of 125,000,000 guldens. Bij deze duizelingwekkende sommen springt de acti viteit van dezen heer nog meer in het oog. Telegrammen uit New-York melden dat de voornaamste handelswijk te Valparaiso afge brand is, waardoor eene schade van, naar men schat, een millioen dollars wordt geleden. De vergadering werd geopend door den burgemeester van Waalwijk, Jhr» "Van Gro tenhuis die de aanwezigen welkom heette enuit aanmerking dat bij eerst sedert eenige dagen als burgemeester is opgetreden, en met den toestand van de oiiderwerpelijke zaak niet genoegzaam bekend ishet presi dium der vergadering overdroeg aan zijn ambtgenoot van Baardwijkdie welwillend bet voorzitterschap aanvaardde. De voorzitter deelde mede, dat na inzage van bet ter prov. griffie te 's Hertogenbosch ter visie liggende algeineene plan van de verlegging der Maasmonding, -gebleken is, dat aan geen enkel der door de gemeente en waterschapsbesturen in de Langstraat, bij adres van 6 Oct. '85 geopperde bezwaren, is tegemoet gekomen. Er is nu nog eeDe gelegenheid, waarbij andermaal op de bestaande bezwaren kan worden teruggekomen en wel bij de eerlang op de betrokken raadhuizen te houden zit tingen door eene commissie uit gedeputeerde staten van Noordbrabant, tot het aanhooren der bezwaren, die tegen bet werk mochten bestaan. De gemeente- en waterschapsbesturen zul len z. i. wel doen, hunne belangen ditmaal zoo krachtig mogelijk voor te dragen. Ieder gemeente- en waterschapsbestuur zal in zijne gemeente een zelfstandig bezwaar schrift bij de commissie behooren in te dienen, maar nevens de bijzondere belangen, kunnen ook daarin de algemeene belangen worden voorgestaan, en het is hoofdzakelijk het doel, waarom deze vergadering is belegd, om eenheid te verkrijgen in de verschillende in te dienen bezwaarschriftentenopzichte van de communicatie, scheepvaart, waterlossing en irrigatie. Alsnu werd aan de orde gesteld lo. De communicatie. Volgens het plan zullen worden daargesteld: stoombootveeren te Heusden en te Keizers- veer, en kabelpontveeren te Capelle en nabij Waalwijk. De daaromtrent vroeger geopperde bezwaren zijn der vergadering bekend en ver vat in bet adres van 6 Oct. 1885, waar naar wordt verwezen. Naar aanleiding van den memorie-post, uit getrokken op de staatsbegrooting voor 1886, voor bet bouwen eener brug bij Heusden werd met algemeene stemmen de wenschelijk- beid uitgesproken datingeval de staat tot het 1 AH XTTC1 VI vnAt* WAALWIJK Zondag 14 Maart 1886, zal door de har monie FEspéranca op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 La fête d'hiver, marche.^ Kessels. 2 Scène et choeur de l'opéra „Le Trouvère. Verdi. 3 Les Sirenes, polka pour piston et bugle. Tack. 4 Hommage a l'Union, marche. v. Hemert. Waalwijk, 13 Maart 1886. Gisteren voormiddag elf uur had op Musis Sacrum alhier eene vergadering plaats van gemeente- en waterschapsbesturen in de Langstraat, alsmede de kamer van koophandel te Waalwijk, daartoe opgefoepen door den burgemeester van Waalwijk, naar aanleiding van de op de betrokken secretarieën ter visie liggende stukken, betrekkelijk den gedecreteer- den nieuwen Maasmond, teneinde nader de algemeene belangen te bespreken voor de verschillende gemeente- en waterschapsbestu ren, bij dat werk betrokken. bouwen eener brug over de nieuwe rivier besluit, deze meer westwaarts van Heusden worde daargesteld, en wel ter plaatse van bet tegenwoordige Drongelscbe veer, als zijnde in bet centrum van de Langstraat, waar de drukste communicatie bestaat tusschen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. 2. Scheepvaart. Wordt ten deze besloten de bezwaren, ont wikkeld in bet adres van 6 Oct. '85, nl. dat geen schutsluis aan de Waalwijkscbe haven is geprojecteerd enz., te handhaven, en verder te verzoekenhet af waterings kanaal ten oosten van de Waalwijkscbe haven mede tot scheepvaart in te richten tot de brug bij Doeveren. 3. Waterlossing en irrigatie. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat volgens het ter visie liggende plan te Keizersveer eventueel een stoomgemaal zal worden daargesteld. Ook omtrent dit onder werp werd eenparig besloten de bezwaren in meergenoemd adres omschreven krachtdadig te handhaven. Daarbij werd onder meer gevraagd Ten opzichte van de irrigatie: het bouwen van twee inlaatsluizen, eene tusschen Waal wijk en Baardwijk en eene tusschen Labbegat en Capelle, en ten opzichte van de afwatering bet bouwen van een stoomgemaal te Keizers veer. Daar er verder niets meer aan de orde was, en de voorzitter de aanwezigen had bedaukt voor hun trouwe opkomst, ging de vergadering uiteen. >r- Door de kamer van koophandel alhier fs aan de commissie voor bet onderzoek naar eene betere regeling der invoerrechten de volgende missive met prijslijst verzonden: In de vergadering van schoenfabrikanten met uwe commissie alhier gehouden 9 Febr. jl., werd in overleg met u besloten, dat de schoenfabrikanten uit de verschillende ge meenten een prijslijst zoudeu opmaken van het in de Langstraat gemaakt wordende schoen- en leestklaar schoenwerk. Daaraan is voldaan gecommitteerden uit de gemeenten Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Kaatsheuvel hebben iu eene buitengewone vergadering onzer kamer, met gemeenschap pelijk overleg, eene algemeene prijslijst vast gesteld, die wij de eer hebben hiernevens aan uwe commissie te zenden. Hierbij zij opgemerkt, dat de op de lijst aangegeven prijzen niet de hoogste, noch de laagste, en alzoo de gemiddelde of midden prijzen zijn, bij het stellen waarvan wel is

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2