Nummer 24. Donderdag 25 Maart 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Zijdie zich thans op de Echo van het Zuiden abon- neeren, ontvangen de tot 1 April aanst. verschijnende nummers gratis. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Mo van tó Zuiden, ■mi te, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenti®n regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Zonder strijd zijn te St. Nicolaas de heer Maloumet 581 van de 698 uitgebrachte stem men, tot lid van den senaat, en de burgemeester van Naemen met 602 stemmen tot lid vau de kamer gekozen. Te Gent heeft een jongen van 14 jaar een schoolmakker een messteek toegebracht; het leven van den jongen is in gevaar. In een der voorsteden van Luik is eene geheime stokerij ontdekt, welke 100 liters alcohol per dag kon produceeren. Zij werd geëxploiteerd door een Duitscher. Dit is het tweede feit van van dien aarddat zich te Luik binnenkort voordoet. In een hotel te Antwerpen is een persoon gearresteerd, die ten nadeele van een deurwaarder te Parijs, in wiens dienst hij was, op 15 dezer een som van 5000 francs had ontvreemd. Hij had voor 500 wapenen gekochtbeslaande uit jachtgeweeren revolvers en een jachtmes. Voor een karabijn revolver had hij 200 francs besteed. Men heeft nog 3500 francs in zijn bezit gevonden. Hij was voornemens naar de prairiën van Texas te vertrekken om zich met de jacht bezig te houden. Nadat Zaterdag ochtend te Jemeppe, Seraing en omstreken de rust hersteld scheen is in den namiddag de agitatie opnieuw uitgebroken. Bij verscheidene steenkoolmijnen zijn nieuwe werk stakingen begonnen. Te Maquet zijn de werklieden, in plaats van in de mijn af te dalen, ten getale van ongeveer 200 naar de werken te Chant-des- Oiseaux XhoréFlemalle en Marthaye gegaan en hebben er de arbeiders belet het werk voort te zetten. Des namiddags ten 5 ure waren de mijnen te Maquet door 40 gendarmes bezet. Onderwijl waren er «it Luik drie bataljons linietroepeu aangekomen, die verschillende punten in den omtrek hebben bezetterwijl overal de straten door patrouilles te paard werden door kruist en het etablissement Cockerill te Seraing eene sterke militaire wacht verkreeg. Vervolgens kwamen er nog troepen uit Namen, zoodat eenige uren later ook de beide Maasoevers te Seraing en Jemeppe door kavalerie bezet waren. Een berichtgever der Indépendance heeft gisteren avond ten 10 ure uit Luik geseind, dat toen hij per stoomtram uit Jemeppe terugkeerdeer op de brug bij Seraing een groot aantal werklieden stondenen dat toen van het rijtuig le klasse, waarin hij met nog een passagier zatal de glazen zijn ingeworpen waarna er op de tram werd geschoten dat den machinist en den con ducteur de kogels om de ooren vlogen. Beiden hebben toen in het wild eenige schoten gelost maar gelukkig gaf de machinist tevens aan de tram eene grootere snelheid waardoor men aan verder gevaar ontkwam. Te Horloz zijn de gebouwen der mijndirectie aangevallen en wel zóó dat er van weerszijden revolverschoten zijn gelost. Later zijn aldaar verscheiden personen gearresteerd. Te lilleur zijn winkels geplunderd en vele personen in het rumoer gewond. De provinciale gouverneurde procureur des konings en verscheidene andere autoriteiten uit Luik hebben zich des middags naar Seraing begeven doch de gouverneur is tegen den avond teruggekeerd, omdat zijne aanwezigheid te Luik noodig kou zijn. Des avonds was het te Luik rustig en scheen het ook in de genoemde plaatsen rustig te zullen blijven; doch blijkens bericht van Zondag middag hebben er Zaterdag nacht te Jemeppe opnieuw ongeregeldheden plaats gehad en verkreeg de toestand te Seraing een ernstiger aanzien. Te Jemeppe kwam het tusschen werklieden er. gendarmerie tot eene botsingwaarin ver scheiden gendarmen werden gekwetst. Er werden tien personen gearresteerd. In weerwil van den ijver door den bur gerwacht, de politie en de gendarmerie aan den dag gelegd is de schade te Luik veroorzaakt onberekenbaar. Iu de rue Neuvice en de rue du Port zijn tal van winkelruiten ingeworpen. Troepen van anarchisten hebben insgelijks alles stuk geslagen in het Café Continental Café Riche Café du grand Balcon, Grand Hötel des Boulevardsde Trink-Hall de Taverne de Munich, waar een omgeworpen lamp een begin van brand veroorzaakte. In de rue Neuvice zijn verschillende huizeu geplunderdeen bakkers winkel in de rue Féronstréeverscheidene niet gesloten magazijnen in de rue Jean d'Outremeuse enz. Waar de winkels gesloten waren wierp men de ruiten in der hoogere verdiepingen. Uit Brussel wordt getelegrafeerd van Zondag: Heden zullen er in de voorsteden van Brussel verschillende samenkomsten van socialisten plaats hebben. Er is een speciaal corps garde civique opgeroepeu. De politie en de gendarmerie zijn geconsigneerd. Er is formeel bevel gegeven dat elke volkshoop, die de stad zou willen binnen dringen zoo noodig met geweld moet worden uiteengedreven. Een particulier telegram van de N. R. Ct. meldt Daar er verscheidene socialistische bijeenkomsten zijn aangekondigd, heeft de politie uit voorzorg buitengewone maatregelen genomen. Doch het is steeds blijven regenen en als dit aanhoudt kan het misschien een beletsel zijn voor mani- festatiën. Tot nog toe laat het zich ook niet aanzien alsof er wanordelijkheden zijn te ver wachten. BRUSSEL, 21 Maart. De dag en avond zijn rustig voorbijgegaan en de straten hadden hetzelfde kalme aanzien als gewoonlijk. LUIK, 22 Maart. Alles is thans hier rustig. De minister van oorlog is alhier aangekomen en heeft zich naar Seraing begeven. Twee bataljons karabiniers zijn naar Answaar opnieuw eene werkstaking plaats heeftvertrokken om toezicht te houden over de steenkolenmijnen." De senaat heeft aangenomen ait. 17 van het aanhangige wetsontwerp, waarbij bepaald wordt, dat het onderwijs uitsluitend door leeken zal worden gegeven. De kamer heeft aangenomen een ontwerp van wet, strekkende om de stad Parijs te mach tigen eene leening van 250 millioen te sluiten ten einde in het belang der werklieden openbare werken te ondernemen. De commissie voor de suikerquaestie heeft in beginsel zich verklaard voor het heffen van een hoogere belasting op suiker uit vreemde ko loniën en voor terugbetaling daarvan. Donderdag zal zij het cijfer van de hoogere belasting en de wijze van terugbetaling vaststellen. De kamer heeft de commissie benoemd tot onderzoek van het wetsontwerp des ministers van oorlog tegen het spionneeren. Al de leden zijn ten gunste der voordracht eenigen willen zelfs de strafbepalingen verscherpt zien. Een groep industrieelen in de kamer van afgevaardigden zal tot den heer De Freycinet het verzoek richten om de internationale over eenkomst betreffende den industrieelen eigendom op te zeggen. De generaal de Coürcy had als opperbe velhebber der troepen in Tongkin der regeering de benoeming van zuster Marie de la Croix eigenlijk geheeten Marie-Claude Larochedie verbonden was aan den ambulance dienst te Haiphongtot ridder van het Legioen van eer voorgedragen, als bewijs van erkentelijkheid voor hare uitstekende hulp aan choleralijders en ge kwetsten bewezen. De regeering heeft thans aan de voordracht hare goedkeuring gehecht.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1