X Engeland. Italië. Servie. Rusland. De ministerieele crisis blijft zwevende; althans een vergelijk tusschen Chamberlain en Gladstone schijnt er nog niet tot stand gebracht. Al Cham berlain's vrienden verzekeren dat hij besloten is af te treden, terwijl Gladstone, naar het heet, hem wenscht aan te houden. Indien echter Chamberlain's bezwaren slechts op het uitkoopen der landheeren niet op het eigenlijke Homeru- leplan betrekking hebben dan zou er vermoe delijk wel een „modus vivendi" kunnen worden gevonden Op het oogenblik verkeert Gladsto ne's ontwerp in eenen min of meer gelatineusen toestand. Aldus de Pall Mall Gazette, De ./Pall Mall Gazette" meldtdat het plan tot conversie der Daïraleenir.g is goedge keurd door Duitschland welke mogendheid in volkomen overeenstemming is met Engeland en Egypte. Alleen de onderdeelen der conversie blijven nog te regelen over. Het hoogerhuis nam met 7 6 tegen 62 stem men het voorstel Thurlow aan ten gunste van het openstellen der Londensche musea op Zon dag. Onder de leden van het lagerhuis is eene bewegingstrekkende om bij de regeering aan te dringen op de inlijving van Zoeloeland. Door het hof van crim. politie in Bow- street te Londeu is toegewezen het verzoek der Eransche regeering om uitlevering van den on langs te Londen in arrest genomen Russischen prins Georg Eristoff, aan de Parijsche overheden. De prins wordt beschuldigd, in Frankrijk onder valsche voorspiegelingen geld te hebben verkre gen. Bij zijne arrestatie werden bij hem gevon den 4 stuiversverscheiden brieven, zeven lom bardbriefjes een leege portemonaie en een pas, die hem als prins Eristoff legitimeert. Het schijnt dat de algemeene malaise wei nig invloed heeft op de geldmiddelen van het reddiugsleger. De commandant heeft namelijk een der groote booten van de Monarchlijn ge huurd, om daarmede, van uit Londeu met 1000 manschappen van zijn leger naar New-York te stoomen, teneinde daar een.... parade te houden. Na afloop dier parade zou men weer naar huis Te Belfast overleed dezer dagen Charles Rivereeen veteraan van Waterlooin den ou derdom van 102 jaren. Hij was de ordonnance van den hertog van Wellington was bij Sala- manca-Orthes en Victoria tegenwoordignam aan d,e beroemden roarsch over de Pyreneën deel en streed later bij Waterloo en Quatre Bras. Bij La Haye Saiute werd hij aan de knie en aan de borst gewond. Het volgende is eene pas verschenen op gave van de sommen welke in het jaar 1885 van rijkswege voor het openbaar onderwijs in Enge'and en Wales zijn uitgegeven Het totale bedrag was 3,247,603 zijnde 136,690 meer dan in het vorige jaar. Voor dagscholen werd 2,898,829 voor avond scholen .£119,949, voor kweekscholen £115,509 uitgegeven, waarbij 207,572 kwam wegens kosten van beheer. Het bedrag was verdeeld als volgt 1,454,234 aan scholen van de Engelsche staatskerk; 240,224 aan sectelooze scholen; 123,283 aan Wesleyaansche scholen; 154,051 aan katholieke scholen; en 1,063,921 aan Board schools. In het geheel was er schoolruimte voor 4,998,718 kinderen, terwijl er 4.412148 leerlingen op de registers stonden ingeschreven. Het gemiddelde schoolbezoek be- 3.371.325. In het huis der afgevaardigden antwoordde de minister von Puttkammer op eene vraag van den heer Rickert dat hem van maatregelen der Russische regeering ten opzichte der in Rusland gevestigde Duit6chers niets bekend was. Derhalve moestop grond van de bestaande vriendschappelijke verhouding tusschen de Prui sische en de Russische regeeringaangenomen worden dat het in de dagbladen voorkomende bericht uit de lucht gegrepen is. Het te Bremen te huis behoorende 6chip „Auguste" is niet ver van Honkong door ongeveer 150 zeeroovers overvallen. Een bootwelker bemanning allerlei koopwaren te koop aanbood, naderde eerst het schip. Spoedig kwamen nog meer booten opzet»en en eensklaps deden de roovers een aanval. De equipage van het Duiische schip greep naar de wapens en schoot vijf roovers dood. Gelukkig kwam een flinke bries opzetter., zoodat de „Auguste" spoedig buiten het bereik der roovers was. De mau van een der heldinnen van de vrouwen-beweging te Berlijn heeft een verzoek tot echtscheiding bij de rechtbank ingediend omdat zijn wederhelft meer tijd aan bedoelde beweging besteedtdan aan hare huiselijke aangelegenheden. De veronachtzaamde echtge noot wil nu zijn vrouw laugs gerechtelijken weg de volle vrijheid teruggeven opdat zij al hare krachten onverdeeld aan de vrouwen-beweging zal kunnen wijden. Een zeldzame reden heeft een sigarenfabrikant te Berlijn aan zijne 6chuldei6chers opgegeven, waarom hij gedwongen is zijne betalingen te staken. Per circulaire deelde hij aan zijne leveranciers mededat hij zijne verplichtingen niet kan nakomen omdat zijne vrouw met zijn boekhouder er van door is gegaan en dat zij de kas heeft medegenomen. Werkelijk bleek dat ook het geval te zijn. De echtgenoote42 jaar oud, is met haar bewonderaar, den 26jarigen boekhouder sedert den 14den Maart verdwenen en heeft tot dekkin>fder reiskosten naar Zuid- Europa waarheen het paartje getrokken is, uit de kas van den fabrikant meer dan 6000 mark medegenomen. Uit Napels wordt gemeld dat cr te Castello di Maniace eene bloedige ontmoeting heeft plaats gehad tusschen de troepen en een aantal roovers, die zich meester wilden maken van Victor Hood (zoon van lord Bridportj die te Castello di Maniace het huis bewoontdat de koning van Napels aan lord Nelson ten geschenke had gegeven. Het gevecht was hardnekkig. Aan vankelijk hadden de bewoners van het huis alléén zich te verdedigen tegen de bandietenmaar later kwamen er troepen te hunner hulp. De roovers werden verjaagd en verscheidene hunner gewond ook werden er vier gevangen genomen. Koning Milan heeft in eene proclamatie aan zijn volk medegedeelddat het vredesverdrag dat met Bulgarije is gesloten geratificeerd is. Hij dankt de natie voor hare vaderlandsliefde en toewijding gedurende den laatsten oorlog. De koning eindigt zijne proclamatie met de verzekeringdat de hoedanigheden, waarvan het Servische volk in tijd van oorlog zulke schitterende bewijzen heeft gegevenook grooten invloed zullen uitoefenen op de werkzaamhedendie in tijd van vrede verricht worden. De ,/Polit. Corresp." wordt uit Belgrado gemeld, dat in den Donderdag gehouden minis terraad de minister-president Garaschanine den De Daily News verneemt uit Konstantinopel dat de|diplomatieke staat van zaken onverkwik kelijk is iedereen gelooft dat een groote oorlog in het voorjaar onvermijdelijk is de geldnood der Porte neemt toe; de provinciale gouverneurs zijn aangeschreven alles bijeen te schrapen wat mogelijk is naar Koustautinopel te zenden. Een hongersnood dreigt in de provinciën door de afwezigheid der landbouwersthans als soldaten in dienst. Den 24sten Februari moet in Rusland op de Dunaburg—Witebsker spoorweg tusschen de sta tions Borkowitschi en Barawucha een groot spoorwegongeluk zijn voorgekomen, waarover door het Russische telegraafbureau geen .woord gerept is. Thans meldt de Polozker correspondent der „Russ. Kur." daarover het volgende. Door een tot dusver onbekende oorzaak geraakten twee waggons, een bagage- en een postwagen van den posttrein, in brand en gelijktijdig ontspoorde de locomotief. De trein was bijzonder goed bezet zoodat een vreeselijk gedrang ontstond tusschen de passagiersdie uit de waggons vluchtten waarbij eenige personen het leven verloren. De locomotief is onbruikbaar geworden een stoker is gedood, terwijl de andere zwaar gewond werd. Een gedeelte der brieven in den postwagen is verbrand terwijl een ander gedeelte verscheurd en verloren gegaan is. Een der postambtenaren sprong uit den brandendeu waggon en kwam er ongedeerd af, een tweede, die zijn voorbeeld wilde volgen was niet zoo gelukkig, hij bekwam ern stige brandwonden. In 't geheel verloren 9 per sonen bij dit ongeiuk hun leven en werden 3 zwaar gekwetst. Een reiziger verloor zijn koffer waarin zich 20000 roebel bevond ook andere reizigers hebben min of meer ernstige verliezen door deze ramp geleden. Bij de aanstaande reis van den Russischen keizer en zijn gemalin naar de Krim, half April a. s., worden wederzoo bericht men //de meest omvattende voorzorgsmaatregelen" geno men. Bij de vroegere reizen van den czar werd de spoorweglijn door een driedubbele reeks van posten bewaakt. Langs den eigenlijken spoorweg stonden soldaten, op 100 passen afstands van elkaar, en op de bruggen en viaducten 2 schildwachts. Op een paar honderd passen afstands ter weerszijden van den weg reden patrouilles van kozakken en nog verder waakten vertrouwde boeren uit de omgelegen plaatsen voor 's keizers veiligheid, terwijl een heirleger van politiebeambten mede daarvoor zorgde. Deze reis zal zeker weer evenveel moeite en geld kosten. Er was eerst sprake van eene reis door het geheele rijk, welke men meende dat een gunstigen invloed zou oefenen op de gezind heid van het volk jegens den czar, maar dat plan is opgegeven, 't zij dat het te veel geld zou ver slinden, 't zij omdat het moeilijk is aan te nemen dat een zoo snel rollende steen mos, in casu de aldus het land doorvliegende czar, populariteit zou verzamelen. Volgens een der nieuwbenoemde Russische belasting inspecteurs zijn in sommige plaatsen van het district Kirsanow (gouv. Tambouw) ongeveer 1500 boeren wegens het niet betalen van verschuldigde belastingdoor de gemeen telijke overheid tot geeselstraffen veroordeeld hoewel het bewezen wasdat zij niet in staat waren te betalen. Zulke gevallen zullen echter naar men hoopt thans bij een strengere con trole van het belastingwezen niet meer voorko men. In sommige jrovinciën van Rusland maken de rivier de Maas naar den Amer, is door het gemeentebestuur van Waalwijk het vol gende bezwaarschrift ingediend Het gemeentebestuur van Waalwijk, inzage genomen hebbende van de ter visie liggende stukken, betreffende den gedecreteerden nieu wen Maasmond, heeft de ervaring opgedaan dat aan de bezwarenvroeger door het ge meentebestuur ten deze geopperdspeciaal bij adressen van 4 September 1883, Juni 1884 en 6 October 1885, waarvan afschriften hiernevens zijn gevoegd, niet is tegemoet ge komen. Onder verwijzing naar die adressen en met krachtige handhaving van de motieven daarin aangevoerd, draagt het gemeentebestuur zijne bezwaren in de onderwerpelijke zaak opnieuw aan uwe commissie voor. Ten opzichte van de scheepvaart heeft het gemeentebestuur geene nieuwe motieven aan te voeren en verwijst mitsdien uwe commissie naar de bezwaren, tendeze in de nevens ge voegde adressen aangevoerd; alleen verzoekt het gemeentebestuur om het afwaterings-ka- naal, ten oosten van de Waalwijksche haven, tot de brug bij Doeveren, voor de scheep vaart dienstbaar te maken. CommunicatieHet besluit der provinciale staten van Noordbrabant, dd. 15 Juli 1880, regelende de voorwaarden, waarop voor de verlegging van den Maasmond uit de pro vinciale kas subsidie wordt verleend, luidt dat de gemeenschap over de nieuwe rivier hetzij door bruggenhetzij door stoombooten verzekerd worde. Het regeeringsplan wijkt echter daarvan af en projecteert nabij Waalwijk een kabel- pontveer, niettegenstaande Waalwijk te Gan- zoijen door eene vaste brug over het Oude Maasje met het Land van Reusden en Altena is verbonden, wélke vaste communi- satie door 't nieuw werk wordt verbroken, terwijl te Heusden en Keizersveer, waar het verkeer ontegenzeggelijk veel minder is dan te Waalwijk, stoombootveeren zijn geprojecteerd. Ofschoon het van algemeene bekendheid isvermeent het gemeentebestuur toch in herinnering te mogen brengen dat door het verkeer tusschen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena, met het oog op de belangrijke jaar- en weekmarkten, die alhier gehouden worden veel omvattende relatien bestaan tusschen de bewoners van de beide landstreken, zoowel op 't gebied van land bouw en veeteelt als op dat van handel en nijverheid, terwijl tal van veehouders in de Langstraat gronden in bezit hebben, gelegen over het Oude Maasje. Het gemeentebestuur meent dus zijn be zwaar te moeten doen kennen, dat ook niet niet te Waalwijk een stoombootveer zal worden daargesteld. Het gemeentebestuur is intusschen tot de ervaring gekomen, dat op de staatsbegrooting voor 1886 een memorie-post is uitgetrokken voor het bouwen eener brug nabij Heusden. Afdoende ware dus fin de gemeenschap te voorzienwanneer het rijk besloot tot over brugging der nieuwe rivieren de plaats bepaalde daar, waar ze niet alleen voor Heus den, maar ook tevens voor de nijvere en "ievende Langstraat kon dienstbaar zijn,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2