Nummer 25. Zondag 28 Maart 1886s 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, N» i taniBui i« ïbi, ffm ïmh* b Dra Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. «on ^VG1ViDgezcm(ien 8tukken> gelden enz., franco te zenden aan aen Uitgever. «es ■Q'ü JUJUJJJJ De vele verwarde berichten uit Belgie doen twee dingen duidelijk zien dat het in de om streken van Luik nog lang niet rustig is en ook elders ^in het land eene bedenkelijke gisting Wij laten hier de voornaamste telegrammen volgen LUIK 24 Maart. De werkstaking aan do kolenmijnen van Gérard Cloes is algemeen. Thans zijn er rondom Luik ongeveer 1500 werkstakendc mijnarbeiders daar hot werk gestaakt is in de mijnen van Marguerite, te Lahaye en Espérance. V°°rde rechtbank zijn 27 personen gedagvaard, die bij de jongste ongeregeldheden betrokken zijn. De garde civique is onder de wapenen het garnizoen Is geconsigneerd. Wagener is tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In de fabrieken van Cockerill hebben 150 man geweigerd te werken. Ook in de staalfabriek van Angleur is eene werkstakin» uitgebroken. Te Tilleul heerscht rust. Overal wordt eene schandelijke brochurede Catechismus van het volk, verspreid. Er zijn vele inhechtenisnemingen bevolen. Men verwacht ongeregeldheden bij de begrafenis van zekeren Jacob, die door een schot gedood werd, terwijl hij in een venster lag dat hij weigerde te sluiten. 10 uur 's avonds. Op bevel van generaal Delooz is de geheele garde civique zonder verwijl opgeroepen. Er doen tegenstrijdige geruchten de ronde. In de kolenmijn Bonne Fin weigerde de avond-ploeg in de mijn af te dalen. De garde civique heeft daarop de mijn afgezet, voor welke tal van lieden samenschoolden. Te Lahaie werden drie liedendie met steenen naar de schildwachten wierpen, zwaar gekwetst. Er zijn tegen Zondag bijeenkomsten aangekondigdigd te Gent, La Louvière, VerviersLeuven en An- denne. BRUSSEK24 Maart. In het blad „La Nation" kondigen de Brusselsche anarchisten tegen morgen, Donderdag eene monster-meeting aan. LUIK, 2 5 Maart. Behalve de mijnarbeiders van de Carolinahebben nu ook die van de mijnen Marie en Collard van Cockerill den arbeid gestaakt. Ook een deel der smelters weigert te werken. Nog vreest men werkstakin gen in de mijnen Val-Benoit en Grand-Bac, waar de avondploegen heden, naar het heet, weigeren zullen in de mijn te gaan. Te Ongrée en ir_ de mijn Six Botimers zijn heden ochtend ook enkele arbeiders niet aan het werk gegaan. 1 uur s nam. Aan de officieren van het leger wordt het recht gegeven proces-verbaal op te maken tegen ieder die verboden wapenen draagt. Het negende linie-regiment is naar St. Nicolaas vertrokken, waar gisteren twee werkstakers doo- delijk gewond werden. Gisteren avond had nog eene botsing plaats tnsschen de militairen en de werkstakers, waarbij twee der laatsten zwaar gewond werden. Een dezer is stervende. De garde civique heeft het stadhuis sedert heden ochtend vroeg bezet. De werkstakingen breiden zich steeds verder uit. In grooten getale loopen de deelnemers daaraan het land afbedelende en de rustige landbe volking bedreigende. Naar een gerucht, zouden er te Ougrée ernstige ongeregeldheden zijn uit gebroken. In den omtrek van Luik worden de brie venbestellers door soldaten begeleid. Troepen uit de garnizoenen van Hasselt en Beverloo zijp. de bezetting komen versterken. In het dorpje St. Nicolas is de woning van den burgemeester door werkstakers aangevallen, die de ruiten hebben ingeworpen. De hoofden der anarchisten partij sporen aldaar openlijk tot plundering aan. De procureur-generaal vertrekt morgen naar "Hasseltten einde een onderzoek in te stellen naar eenen dynamiet-aanslag, welke nabij het station te Hasselt ontdekt is. Men heeft een pakbevattende 35 dynamiet-patronen vinden liggen op zes voet afstands van de rails, Advertentiën 1 7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel van van waar het door het toestel tot verwijdering van steenen en andere voorwerpen was afgewor pen. De machinist die het pak wilde onder zoeken, bekwam eene verwonding aan de hand, waardoor hem drie vingers werden afgesneden. CHARLEROI, 25 Maart. Ook in de^e streek schijnt de neiging tot het staken van den arbeid zich uit te breiden. Te Ransart en in verschil lende mijnen van Chatelineau en Fleurus is de arbeid gestaakt. BRUSSEL25 Maart. Een rood biljet is op verschillende plaatsen aangeplakt, waarin het „Brusselsch verbond der arbeiders-partij" de werklieden oproept tot eene groote vergadering op heden avond 8i/2 uur, teneinde zich te ver klaren tegen de houding der regeering ten op zichte van de werkstakingen in en rondom Seraing en tegen het gedrag der overheden tegenover de werkliedenbeweging. Aan de Etoile beige wordt uit Charleroi gemeld dat morgen, zijnde betaalsdag, eene al- gemeene werkstaking gevreesd wordt. Een be- taljon jagers is r.aar Fleurus vertrokken, eene afdeeling gendarmerie bevindt zich te Chatelineau. Volgens een gerucht zou er reeds eene botsing hebben plaats gehud. De garde civique wordt waarschijnlijk heden avond onder de wapenen geroepen. Er zijn voor heden avond omvangrijke politie-maatregeleu genomen en de gendarmerie, alhier in garnizoen is geconsigneerd. Elke optocht voor of na de meeting is verboden. Gedurende de meeting stonden duizenden nieuwsgierigen rustig voor het lokaal. Het plein werd door de politie bewaakt. Bij het uiteen gaan van de meeting hoopte de menigte zich op onder het zingen van de Marseillaise. Men trachtte een optocht te vormendie door de politie uiteengedreven werd. Heftige toespraken werden gehouden in de meeting, waarbij de werklieden opgewekt werden, ondanks alle be letselen, deel te nemen aan de manifestatie op den 13en Juni a. s. De socialistische partij bereidt zooals bekend is, voor den 13en Juni, den dag der periodieke verkiezingen, eene groote manifestatie te Brussel voorzooals hare hoofden zeggen eene „vredelievende", waaraan de werklieden uit alle hoeken des lands verzocht zijn deel te nemen. Wat de strekking dezer „betooging" is, blijkt uit het manifest, hetwelk in de Fransche taal, verspreid is over het geheele Waalsche land. Het luidt ais volgt Aan het Belgische Volk „Sedert vijftig jaren is Belgie een land zoo vruchtbaarzoo rijk door zijne nijverheid zoo groot door zijnen arbeid ter prooi ge geven aan de bevoorrechte klasse, die het zonder schaamte uitzuigt. „Honderd zestien duizend census-kiezers ver kiezen beurtelings liberalen of katholieken tot senatoren en afgevaardigden allen conserva tieven - die in de zes raillioen Belgen, over welke zij gezag voeren, slechts slaven zien die geroepen zijn om in hunne dwaze verkwistingen te voorzien. Zij verbrassen de rijkdommen zij verdeelen ze onder hunne handlangers en doen het volk onder belastingen gebukt gaan. „Den kleinen handelaar, die bescherming vroeg tegen de groote kapitalisten hebben zij geant woord met het vernieuwen van het schreeuwend voorrecht der nationale bank. „Den werkman die arbeid vroeg, hebben zij met raipachtir.g beantwoord. „De arbeider in de kolenmijnendie een billijk loon vroegwordt op geweerschoten ont haald „De gekozenen der behoudende richting heb ben zelfs niet geaarzeld hunne meening te ver loochenen. „Gehoor gevende aan hoogeren invloed die zoowel over ridderkruisen als over baron titels beschikt, hebben zij, de aan het volk gegeven beloften zoowel als hun plechtig afgelegden eed tot vermindering der krijgslasten vergetende eene leger-reserve in het leven geroepen. „Na vijf en twintig jaren van smarteiijke beproevingen, wil het zijn geduld moede gewor den volk aan de censuskiezers het mandaat ontnemen, dat zij zich onwettig hebben toegekend. „De grondwet, uit de omwenteling van 1830

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1