Nummer 25. Donderdag 1 April 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. Tweede zitting van den militieraad. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, ■worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, Gelet op Art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad no 72) en op de aanschrijving van den heer militiecommissaris dezes jaars, brengen ter kennis van de lote.liDgen dezer gemeente van de lichting van 1886: Dat de tweede zitting van den militieraad voor deze gemeente tal gehouden worden te 's Bosch op Dinsdag den 13 April aanstaande des vóórmiddags ten lOtyg ure; Dat in die zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden; Wijders dat de door dsn Burgemeester af te geveu bewijzen, benoodigd door hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar wenschen op te treden op de getuigenis van twee bekende, te goeder naam en faam staande ingezetenen zullen worden afgegeven ter Secretarie der ge meente, op Zaterdag den 10 April a.s., van 'smor- gens 9 tot 12 ure. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 30 Maart 1886. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De volgende telegrammen geven een overzicht van den loop der onlusten in Belgie BRUSSEL, 26 Maart. Gisteren avond heeft de ministerraad vergaderd. De burgemeester van Brussel was tegenwoordig. Tengevolge van de genomen besluiten wordt het Brusselsche garni zoen gereed gehouden om naar Charleroi ge zonden te worden. De garde civique zou in dat geval in de hoofdstad den garnizoensdienst gedeeltelijk waarnemen. BRUSSEL27 Maart. Generaal Van der Smissen is met ziju geheelen staf en twee ba taljons infanterie heden ochtencT te 5 uur naar Charleroi vertrokken. Buitengewone politiemaatregelen zijn mei het oog op de meeting van heden avond geno men. Er heerscht hier groote ontsteltenis wegens de treurige voorvaflen in de omstreken van Char leroi. In de Borinage, zoo luiden de berichten, breidt de grève zich ook uit. CHARLEROI, 27 Maart. (9 uur 's ochtends) De wanordelijkheden en vernielingen hebben den ganschen nacht voortgeduurd. Te Roux moesten de troepen van de vuurwapenen gebruik maken, tengevolge waarvan 5 grevisten gedood en een groot aantal hunner gewond werden. Vele bui- ,tenwoningen en kasteelen in deze streken zijn geplunderd en verbrand. Te Marchiennes wordt militaire hulp ingeroepen. Te Roux zijn velen in hechtenis genomen, ouder we'ke vreemdelingen De werkstakers zijn meerendeels met bijlen en stokken gewapenden aanvaarden met doods verachting het gevecht met de troepen. De stad, welke door hen bedreigd wordt wordt door de garde civique bewaakt. De aangerichte schade is ontzettend hier en daar is er petroleum ge bruikt om het vuur aan te wakkeren. (IOY2 uur 's ochtends.) De troepen gaan naar alle richtingen, en voortdurend komen hier nog versterkingen aan. In de stad is eene me nigte vluchtelingen en er heerscht eene alge meens paniek. Alle winkels zijn gesloten. Van alle kanten wordt nog steeds hulp gevraagd. In den afgeloopen nacht zijn 5 kasteelen na ver woest en geplunderd te zijnverbrand. Acht groote glasfabrieken zijn totaal vernield. (Des middags.) Te Chatelet wordt ten spoedigste om hulp gevraagd, De werkstakers doen overal den arbeid ophouden en verwoesten de werkplaatsen. Het kasteel Oultremont is door epne bende in brand gestoken. Tusschen Presles en Marchienne zijn glas- en linnenfabrieken ver nield en wordt de arbeid gestaaktevenals op de pletterijen te Monceau. Op sommige fabjieken werkt men nog, maar zal men genoodzaakt zijn op te houden wegens gebrek aan kolen. Ook te Villette hebben de arbeiders het werk doen sta ken maar op het oogenbljk dat zij het vernie lingswerk gingen aanvangen is de garde civique met artillerie aangerukt, welke de opstandelingen uiteendreef en twee gevangenen medenam. De garde civique is door den generaal, commandant der provincie, met hare houding geluk gewenscht. Ook te Jumet, Lodelidsart en Dampremy wordt hulp gevraagd. Men verwacht 1000 man. Voor morgen en den komenden nacht wordt groote vrees gekoesterd. (nam. 4.30.) Er heeft eene nieuwe bloe dige botsing te Roux plaats gehad tusschen de werkstakers en het tweede regiment jagersdie tweemaal vuur gaven. Tien personen zijn gedood en velen gekwetst. Een klooster in de omstre ken is verbrand. Te Charleroi neemt de paniek toe. Er is eene versterking van 4000 man troe pen aangekomen. (nam. 5 uren.) Tijdens de plundering van de glasbazerijen te Bandoux deden 32 lanciers eene charge, maar werden door de grevisten op de vlucht gejaagd. Een luitenant en eenige sol- dafcn werden gewond. De benden gingen voort 'met rond te trekken, overal dwingende tot sta king van den arbeid. De plunderingen duren voort. De ctablssementeu van Pirmez eu Mou- dron zijn door de werkstakers omsingeld. Men zégt dat de kolenmijn te Mariemont in brand staat. (6 uren des avonds.) De genomen mili taire maatrogeleu zijn van dien aard dat mm zeggen kan dat de stad in werkelijkheid in staat van beleg is verklaard. (8 uren 's avonds.) De grevisten wilden de muren der ijzersmelterij Couillet beklimmen. Zij werden gesommeerd zich terug te trekken, maar weigerden. De troepen gaven daarop bij herha ling vuur. De werkstakers namen de vlucht maar beloofden dat zij later versterkt zouden terugkomen. 28 Maart. (Des ochtends vroegtijdig.) De kachtige houding der troepen heeft veel tot be daring der gemoederen toegebracht. Generaal Van der Smissen heeft in eene proclamatie ieder doen waarschuwen dat elke poging tot rustverstoring zonder genade onderdrukt zou worden. (8 uur in den morgen.) De nacht is hier betrekkelijk rustig voorbijgegaan. De heuvels worden door het leger, de bruggen door de garde civique bewaakt. De gisteren in de stad geko men werkstakers hebben haar niet weder kannen verlatenonder hen bevinden zich vele Duit- schers. Een aantal arrestaties hebben plaats ge had. Dezen Lacht zijn geweerschoten gevallen te ChateletFarciennes en Frameries. De werk stakers zijn overal door de cavalerie uiteenge dreven, waarbij de troepen last gekregen hadden om zonder aarzelen vuur te geven. Tegen middernacht werd uit Manage en Lou- vière om hulp gevraagd terwijl men daar bezig was de werkplaatsen en kolenmijnen te vernie len. Onmiddellijk zijn 500 man derwaarts ge trokken. (11 u. 15 m.) Benden werkstakers begeven zich naar Louvièreswaar heden avond eene meeting gehouden wordt. Er wordt driugend van daar om hulp gevraagd doch men kan te Charleroi geen soldaten missen. Op sommige plaatsen wordt geplunderd onder bedreiging met geweld, ondanks de aanwezigheid der troepen. Eenige vleeschhouwerijen zijn geplunderd. Men verwacht dat het werk morgen overal gestaakt zal worden. BRUSSEL, 28 Maart. (3 u. 20 m.) Alhier heerscht volkomen kalmte. Voor van avond is geen enkele bijzondere politie maatregel geno men. Aan het spoorwegstation is eene groote

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1