Nummer 29. w Zondag 11 April 1886. 9e Jaargang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van 4dolf Stbiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Zooals gehoopt werd hebben Dinsdag de meeste werklieden in het bekken van Charleroi het werk hervat. Van de 10,000, die Maandag nog ledig liepen zijn er thans nog slechts 1100 werkstakers. Woensdag zijn veertig personen voor de rechtbank van Charleroi verschenen beschuldigd van plundering brandstichting enz. in de fabriek van den heer Baudoux. De ver oordeelingen varieeren van 8 dagen tot 6 maandeD gevangenisstraf. Deze zijn de kleine schuldigen; de overigen worden later terechtgesteld. Te Roux zijn nog vijf lijken van grevisten, die niet herkend zijn. Men veronderstelt, dat het lijken van Fransche of Duitsche werklieden zijn diegeen familie in de omstreken van Charleroi hebbendedoor niemand opgevraagd konden worden. Zondag, den laatsten dag van het carnaval, zijn te Brussel eeoige personen, die zich verkleed hadden als inlanders van Congoland, door de politie in verzekerde bewaring genomen, omdat zij eenige voor den koning en de ministers be- leedigende liederen zongen. Woensdag is generaal van der Smissen met zijn staf uit Bergen te Brussel teruggekeerd. Hij heeft eene dagorder uitgevaardigd, waarin gezegd wordtdataangezien de orde hersteld isde troepen geleidelijk teruggeroepen zullen worden. De voorschriften omtrent hel aanhouden van anarchisten in gemeenten, waar de hulp der gewapende macht is ingeroepen worden inge trokken. Aan de troepen wordt de dank van den opperbevelhebber gebracht voor den ijver, door hen aan den dag gelegd. 600 man van de bezetting van Gent hebben Woensdag middag bevel gekregen om met een exprestrein naar Ninove te vertrekkenwaar ongeregeldheden zijn voorgevallen. De aanvraag tot het zenden dier militaire mocht is uitgegaan van het gemeontebestuur te Ninove. 't Is echter rustig gebleven. Bij de vernieling van het kasteel van den heer Baudoux te Roux hebben verscheiden op roermakers zich op schromelijke wijze aan diefstal schuldig gemaakt. Zaterdag kwam de commis saris van politie van Roux in het gehucht Bruaire bij een paardenkooper een Franschman van geboorteten einde alleen de papieren van het gezin na te zien. Op het zieu van den commissaris ontstond eensklaps een groote ier- warring in 't gezin. Een oude vrouw begon over haar geheele lichaam te beven. De commis saris zeide onmiddellijkdat er iets in het huis was verborgen en dat hij het huis kwam door zoeken. Hij toog dan aan 't werk en het duurde niet lang of hij had een aantal effecten en obligatiën gevonden waarvan de bewoners de herkomst niet konden mededeelen. Eindelijk, door de vragen van den commissaris in 't nauw gebracht, bekende de oude vrouw, dat deze papieren uit het huis van den heer Raudoux kwamen en dat zij door haar schoonbroeder die te Dompremy woontin haar huis waren geborgen. Het hoofd van het gezin en genoemde schoonbroeder werden in hechtenis genomen. In de kamer van afgevaardigden werd het leenings ontwerp bestreden door den heer Roche, dewijl het zonder noodzaak aan het krediet van den staat afbreuk doet en voedsel geeft aan de beschuldigingen der vijanden van de republiek. Spreker zegtdat hij zich leiden laat door de gewichtigste belangen des landsdoch zijnen steun niet aan de regeering ontzegt. Vervolgens werd met 293 tegen 229 stemmen besloten tol de beraadslaging over de artikelen over te gaan. Deze werden achtereenvolgens goedgekeurd met aanneming van een amendement van den heer Dreyfuswaarbij de amortisatie verplichtend gesteld werd. De wet werd daarna aangenomen met 292 tegen 933 stemmen. Duc-Quercy en Ernest Roche hebben geweigerd eenig antwoord te geven op de door den rechter van instructie hun gedane vragen omtrent de hun ten laste gelegde feiten. Zij hebben daarentegen in 6cherpe bewoordingen geëischtdadelijk op vrije voeten gesteld te worden. De rechter van instructie heeft nu afgezien van alle poging om hen een verhoor te doen ondergaan. De werklieden-afgevaardigden Clovis Hu- gues en Boyer zijn te Decazeville aangekomen. Zij hebben vooraf de werklieden aanbevolen geen manifestatie bij hunne komst aan den dag te leggen. Er waren dientengevolge zeer weinig personen aan het spoorwegstation. Hunne mede afgevaardigden Basly en Camélinatalsook redacteuren van le Cri du Peuple, l'Intransigeant en le Radical, waren te hunner begroeting aan het station gekomen. Clovis Hugueswien de correspondent van den Temps gevraagd hadwat dan toch het eigenlijk doel zijner reis was, heeft het volgende geantwoord „Ik wil dat men wete datzoo wij hier gekomen zijn om dë mijnarbeiders aan te raden te volharden in de werkstakingwij hun ook aanbevelen rustig te blijven. Eene andere beteekenis heeft onze reis niet. Wij ver richten een werk van vrede.'7 De internationale tentoonstelling te Havre van allerlei voorwerpen die betrekking hebben op de scheepvaartzal den lsten Mei var. het volgende jaar geopend en naar gelang van om standigheden den 30 September of den 15 October gesloten worden. Dat wil zeggen dat aan het bestuur de vrijheid is gegeven om de sluiting die in beginsel is bepaald op 30 Sep tember, veertien dagen later te doen plaats hebben. Weder is een der negentien door een dollen wolf gebeten Russen die te Parijs gekomen waren en er zich hebben laten inenten over leden. Dit is thans de derde. De man was afkomstig uit het gouvernement Smolensk. De heer Pasteur heeft in de zitting der Aca demie van wetenschappen medegedeeld, dat hem negen anderedoor een dollen wolf gebeten personen uit het gouvernement Wladimir ter inenting gezonden zijn en dat er nog zeven Russeninsgelijks door een dollen wolf nabij Moscou gebeten eerstdaags te Parijs verwacht worden. Veel opzien wekt een te Parijs pas uitge komen vlugschriftdat een ware oorlogskreet tegen Duitschlaod is. Het is getiteld: Avant la bataille. Ten overvloede is het opgedragen aan Paul Déroulèdevoorzitter van de Ligue dés Patriotesden revanche-man bij uitstek. Uit erkentelijkheid daarvoor heeft hij het met eene gloeiende voorrede „verrijkt." De //Figaro" zegtdat de president der republiek wel degelijk het schrijven van den aartsbisschop van Parijs, over de verdrukking van den godsdienst onder de tegenwoordige regeering, heeft ontvangen. De brief, zegt het blad, is Donderdagmiddag door iemand van wege den aartsbisschop naar het Elysée gebracht. Intus- schen hebben verscheidene Fransche bisschoppen adressen tot den heer Grévy gerichtwaarin zij adhaesie aan de klacht van den aartsbisschop betuigen. Maandag heeft in den loop van de zitting der kamer een man die op de publieke tribune was gezeten een handvol strooibiljetten in de vergaderzaal geworpen waarop een adres aan de republikeinsche meerderheid der kamer was af gedrukt, waarin geklaagd werd over de onrecht matige verkiezing van twintig conservatieve af gevaardigden. Het bleek, toen de man gevat was, dat hij krankzinnig was. De kamerzittingen worden in den laatsten tijd nog al eens door krankzinnigen gestoord. Nooit te voren is misschien de vergaderzaal van het huis der gemeenten zoo vol geweest als in de zitting van Donderdag. Ic het midden der zaal waren stoelen geplaatstom in het gebrek aan zitplaatsen te gemoet te komen. In de di plomaten-loge merkte men graaf Hatzfeld op. Gladstone zette zijne plannen van wetgeving ten opzichte van Ierland uiteen. De maatregelen van dwangbetoogde hij, zijn in Ierland geene uitzondering meermaar regel geworden. Hij gelooft, dat men tegenover Engeland of Schot land geen dwang zou willen toepassen zoolang niet alle middelen tot verzoening waren uitgeput. Wat hij voorstelt, is een afzonderlijk parlement te Dublin, tot behandeling der aangelegenheden van wetgeving en bestuur van Ierland welke niet tot rijks vraagstukken in onafscheidelijk ver band staan. Ierland zal dan noch in het huis der gemeenten noch in dat der lords vertegenwoordigd worden tenzij wanneer ingrijpende wijzigingen in de thans ontworpen regeling mochten voorgesteld worden. De belasting-eenheid des rijks blijft behouden. Het Iersche parlement bestaat uit twee klassen, De eerste is samengesteld uit de tegenwoordige 28 pairs en uit 75 anderen, door het volk te verkiezen, volgens een nieuwe kieswet; de tweede bestaat uit 103 volgens het tegenwoordige kies recht gekozen vertegenwoordigers, welke klassen te zamen zitting hebben en beraadslagen maar ieder een afzonderlijke stemming vorderen kun nen. Het Iersche parlement bezit geen recht zich te mengen in het praerogatief der kroop, ten aanzien van liet leger, de "loot, de koloniale en buiten- landsche zaken. Het kan geene kerk in het bij zonder tot staatskerk maken of als zoodanig doteeren. Het bezit geene jurisdictie over handel, scheepvaart, munt- of banknotencirculatiequaes- tien. Het beheer der posterijen wordt overge laten. De onderkoning zal geen partijman zijn hij mag Katholiek wezen. De rechters worden door de Iersche regeering benoemd. De politie blijft voorloopig onder Britsch toezicht. Het aandeel van Ierland in de lasten des rijks, wordt op een vijftiende bepaald; het draagt niet bij in de oor logskosten en oefent geene controle uit over tollen en accijnsen. Na deze mededeeling van den minister verklaarde Parnell dal hij in het algemeen met de voordracht tevreden was behoudens enkele wijzigingen. Het debat werd daarna verdaagd tot Vrijdag. In het proces tegen de socialisten Hynman, Burns enz. heeft de rechtbank de getuigen White, reporter van de „Times", Rcndle, reporter van de „Daily Telegraph" en Edgard Wintett, koop man gehoord. Al de getuigen blijven bij hun ne vroegere verklaringendat de socialisiische woordvoerders het volk hebben opgeruid. De geheimzinnige verdwijning van den rij ken Amerikaan Frederic Nourse van New-York verwekt in Londen veel sensatie. Den 2lsten Februari was de heer Nourse te Londen geko men ter herstelling voor zijne geschokte ge zondheid. Den derden Maart verliet hij het Langhan-hötel en begaf zich naar het station Euston om vandaar naar Liverpool en verder weer naar Amerika terug tekeeren. Hij is echter niet te Liverpool aangekomen zijn reistasch is daar alleen gevonden. Niettegestaande de na sporingen der politie en het plaatsen van adver- tentiëo waarbij groote sommen voor zijn ont dekking toegezegd werden heeft men na dien tijd niets meer van den heer Nourse vernomen. Verleden week heeft een schipper in de Teems het lijk gevonden van een eet gekleed heer. Het gelaat vertoonde ernstige wonden, de tong kwam tusschen de tanden uit en de beide handen wa ren saamgevouwen. Men stond hier klaarblijkelijk voor het slachtoffer eener misdaad. Reeds aanstonds vermoedde men het lijk gevonden te hebben van den heer Nourse, doch wegens onkenbaarheid der gelaatstrekken kon zelfs een broeder van den verdwenen Amerikaan niet beslissen of de doode al of niet zijn broeder was. Inmiddels tracht de politie het geheimzinnig raadsel op te lossen. Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft Woensdag het wetsontwerp lot bevordering van Duitsche nederzettingen in de oostelijke pro vinciën, bij derde lezing ongewijzigd aangenomen. Veivolgeus werd het geheele ontwerp bij siotstem- ming, met 214 tegen 120 stemmen goedgekeurd. In den aanvang üer zitting verklaarde de heer Magazinski namens de fractie der Polen dat deze laatste aan de verdere beraadslaging niet zou deelnemen nu het huis bij tweede lezing deze voordracht bad aangenomen welkenaar haar inzien eene schendii.g is van de beginse len der humaniteit en van de internationale verhouding. Alleen zou zij een afkeurend votum uitbrengen tegen enkele paragrafen en tegen het ontwerp in zijn geheel. De kerkelijke quaestie heeft thans alle an dere binnenlandsche vraagstukken op zijde ge drongen, nu het oogenblik nadert, dat in Pruisen de strijd tusschen kerk en staat zal beslist wor den. Of daardoor werkelijk de vrede zal hersteld worden is nog onzekerwant wel heeft de paus zich bereid verklaard om een deel van Bismarck's wenschen in te willigen doch de volledige er kenning van het recht des staats tot bekrachti ging der kerkelijke benoemingen, gelijk de Prui sische regeering dit verlangtwordt alleen in 't verschiet gesteld. De kommissie uit het Pruisische heerenhuis is namelijk weer bijeengekomen ten einde de verklaring der regeering te hooren over den staat der onderhandelingen met den paus. De minister van eeredienst Von Goszler ver klaarde dat de paus terstond bereid was om den bisschoppen de Anzeigepflicht" voor de nu on bezette plaatsen op te leggen, zoodra het reeee- ringsontwerpmet inbegrip der amendementen van bisschop Kopp, kracht van wet zou verkrijgen. Ook was de paus bereid om de „Anzeigepflicht" uit te breiden tot de plaatsen, welke iu de toekomst open zouden komen en het recht van „veto" van den staat, gelijk dat in Wurtemburg bestaat, te erkennen doch voordat hij hiertoe overging moest de paus eerst zekerheid hebben dat de kerkelijke vrede werkelijk hersteld was. Deze mededeeling zal Maandag door de com missie aan het heerenhuis overgebracht worden. De „Univers" behelst een telegram uit Rome van Woensdag, waarin gemeld wordt dat de overeenstemming tusschen het Yaticaan en Pruisen beschouwd wordt als bereikt te zijn. Alie werklieden van de Berlijnsche gasfabrie ken dreigen met werkstaking en verlangen hooger loon. De vooruitzichten op de aanneming van het ontwerp voor het Rijn-Eemskanaal worden met den dag onzekerdertenzij prins Bismarck door zijn persoonlijken invloed de tot dusver van het ontwerp afkeerige conservatieve fractie voor het ontwerp weet te winnen. De bevelhebber der kanonneerboot „Cy cloop," kapitein-luitenant Stubenrauch, seint uit het Duitsche station op Afrika's westkust, dat hij Bimbia beschoten en troepen aan land heeft ge zet. Van de bemanning der „Cycloop,, werd niemand gewond. De gouverneur van Kameron was bij het gevecht tegenwoordig De Zwitsersche bondsraad heeft besloten een schrijven te richten tot den consul generaal te Brusselom hem van den toestand in den bondstaat op de hoogte te stellen. Door de laatste gebeurtenissen in België wordt in dit schrijven gezpgd is het zeer goed mogelijk dat vele glas- en mijnwerkers naar Zwitserland zouden komen om werk te zoeken. Welnu, de Zwitsersche werklieden moeten zelf naar het buitenland om werk, wanneer zij niet van honger willen omkomen. De Zwitsersche consul wordt verzocht dit den belanghebbenden bekend te maken. Dc werkstakingen zijn aanstekelijk. Te Weenen heeft zich de grève reeds tot het corps de ballet van de opera uitgebreid. De dames wilden niet langer in dienst blijvenomdat de gewoonte ingevoerd is Zondagsmiddags voorstellingen te geven, waarvoor de danseressen nipt extra betaald

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1