Italië. Balkan-Schiereiland. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Eerste Kamer. worden. De directeur der opera heeft de werk- staakster een voor een bij zich ontboden eu heeft haar de keuze gelaten onmiddellijk te vertrekken of zich te onderwerpen, en ten einde in 't vervolg dergelijke ineubordinaties te voor komen heeft hij allen een stuk doen teekeuen. Alle dames hebben aan onderwerping boven wegzending de voorkeur gegeven. De nieuw opgetreden ministers hebben den koning gesteld voor de keus tusschen hunne aftreding of de ontbinding der kamer. De koning heeft de zaak in beraad genomen. Aanstaanden Za terdag wordt waarschijnlijk de officieele mede- deeling aan de kamer gedaan. In de Italiaansche provincie Cuneo heerscht een soort van cholera onder de huisdieren. Zij brak het eerst in de stad Cuneo uitonder de kattenwelke dieren bij honderden er aan stierven evenals ook te Castelleto Stiera. Te Caraglio stierven een groot aantal kippen en eeuden aan cholera. Het gemeentebestuur van Milaan heeft beslotenden vermaarden Dom voortaan elec- trisch te verlichten. Aanleiding tot dat besluit gaf een gasontploffing welke onlangs in een gasthuis daar ter stede plaats had. Sedert den len dezer zijn er onder het garnizoen te Padua 7 gevallen van cholera voor gekomen, waaronder verscheidene met doodelijken afloop. Naar de Standard uit Konstautinopel verneemt, hebben de gezanten na de zitting der conferentie telegraphisch eece gelijkluidende nota naar Athene gezonden ten einde de Grieksche regee ring van het onderteekenen des protocols te verwittigen, en haar ten dringendste te vermanen om aan den huidigen abnormalen toestand in Griekenland een einde te maken. Naar de Standard uit Athene verneemt gelooft men dat de Grieksche regeering, ofschoon van de meerderheid in de kamer verzekerd, niet zal vasthouden aan hare oorlogsplannen indien de oppositie in hare tegenwoordige houding van verzet volhardt. De Standard verneemt uit Pe tersburg, dat de onrustbarende berichten omtrent Rutland's uitgebreide oorlogsmaatregelen tot bezetting van Bulgarije en Oost-Rumelië onge grond zijn. Vermoedelijk sproten zij voort uit eene beursmanoeuvre. Men verwacht integendeel eene vreedzame oplossiug van de Bulgaarsche quaestie. In een telegram uit Sofia van 7 dezer meldt vorst Alexanderden 5en uit Konstanti- nopel te hebben ontvangen een door de geza menlijke groote mogendheden onderteekend documenten dat hij besloten heeft dit stuk hetwelk hij beschouwt, niet als eene Turksch- Bulgaarsche overeenkomst, maar als eene beslissing van Europate erkennenonder voorbehoud zijner rechten en met beroep op artikel 1. Bij gelegenheid van de verjaardag der onaf hankelijkheidsverklaring van Griekenland was Athene met vlaggen versierd. Een groote menigte bewoog zich in de nabijhaid van het koninklijk paleis en van den Dom. De vertegenwoordigers der vreemde mogendheden, de ministers alsmede vele autoriteiten, woonden een Te Deun in den Dom bij. Toen de koning met zijn gevolg voorbijgingwerd hij door de menigte eerbiedig begroet. Des avonds moest een illuminatie plaats hebben en door verscheiden vereenigingen werden feestelijke bijeenkomsten gehouden. Eer.ige bladen hebben in dezen herinneringsdag aaulei- ding gevonden tot het opnemen van oorlogszuch tige artikelen. In het laatst van de vorige maand is te Dorpat eene nihilistische geheime drukkerij ontdekt welke op een der hoog gelegen ver diepingen van een huis aan de groote markt was gevestigd. Een dokter, die een der beneden étages bewoonde hoorde sedert eenigen tijd des nachts een verdacht kloppen boven zich dat zeer geregeld wa3 en overeenkwam met het geruischdat een in werkir.g zijnde drukpers teweeg brengt. Hij gaf ten slotte den kapitein der gendarmerie van Dorpat kennis van zijne waarnemingen en bij een ingestelde huiszoeking vond men een volkomen ingeriehte drukkerij. Vijf studenten vier Russen en een Israëliet werden, zonder dat zij tegenstand boden, gevangen genomen. Waalwijk 10 April 1886. De commissie uit gedeputeerde staten van Noordbrabant, benoemd tot bet aanhooren der bezwaren tegen bet plan van de verleg ging van de rivier de Maas naar den Amer, beeft advies uitgebracht aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid, ten aan zien der bezwaren welke door belangheb benden tegen bedoeld plan zijn uitgebracht. Dit advies is van den volgenden inhoud GEMEENTE WAALWIJK. De ondergeteekenden Jhr. Jos. de la Court en W. P. A. Mutsaers, leden van gedeputeerde staten der provincie Noordbrabant, bij besluit van ,dat college van den 18 Februari 1886 G. no 9i, le afdeeling A, ingevolge het 2e lid van art. 10 der wet van den 28 Augustus 1851 [Staatsblad no 125] benoemd, om zich in dc gemeente Waalwijk te begeven teneinde, bijgestaan door den eerstaan wezend ingenieur voor de verlegging van den Maasmond, daartoe van wege het algemeen bestuur aangewezen, en liet hoofd van het gemeentebestuur, de bezwaren der belanghebbenden aan te hooren tegen het plan van de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer. Na overwogen te hebben de bezwaren tc dier zake ingebracht, omschreven in het daarvan op gemaakt procesverbaalgedagteekend 19 Maart 1886; Hebben de eer het volgende te kennen te geven Ten aanzien van de schriftelijk ingediende be zwaren van lo. Het gemeentebestuur van Waalwijk. Het verzoek tot den bouw eener schutsluis ter verbinding van de haven van Waalwijk met de nieuwe rivier, vermeent de commissie ten sterkste te moeten ondersteunen. Volgens verklaring van den eerstaanwezend ingenieur brengt de bouw der sluis geene veran dering in de ontworpen plannen en bestaat alleen uit een financieel oogpunt daartegen bezwaar. Wellicht zullen de betrokken besturen en be langhebbende niet ongenegen worden bevonden, aan dat bezwaar door het verleenen eener ruime bijdrage in de kosten te gernoet te komen. Wat betreft het bouwen eener brug ter plaatse van het tegenwoordige veer te Drongelen, in stede van te Heusden, vermeent de commissie als haar gevoelen te moeten mededeelen, dat, alhoewel het haar toeschijnt, dat door het leggen eener brug over de nieuwe rivier in eene meer westwaartsche richting dan het thans geprojecteerde stoomboot- veer, het algemeen belang meer zou zijn gebaat, de billijkheid naar hare meening echter mede brengt, dat die overbrugging in de nabijheid van Heusden plaats hebbe, en wel met liet oog op de omstandigheiddat t,e Heusden bij gemis van eene verbinding met den vasten wal, de bestaande toestand vrij aanzienlijk wordt veranderd, in strijd met de voorwaardewaarop door de provincie de belangrijke bijdrage in de kosten van de ver legging van den Maasmond is verleend. Aan het verzoek tot het nemen van voorzienin gen ter voorkoming van verzakking der kaden, die de liaven insluiten, en der muren en beschoei ingen rondom de kom der haven, behoort te wor den voorzien. Volgens verklaring van den eerstaanwezend in genieur is op de uitvoering dier voorzienings- werken gedeeltelijk gerekend, terwijl voor het overige nog onteigeningswetten zullen tot stand komen. Ook aan het bezwaar ten aanzien van de water- verversching in den waterloop »de Loint" behoort, naar de meer.ing der commissie, te worden te gemoet gekomen. De eerstaanwezend ingenieur gaf de toezegging, dat ook daarop was gerekend of daarin zou wor den voorzien. 2o. Het xcaterschapsbestuur van denbinnenpolder van Waalwijk. Voor zooveel betreft het daarbij gedaan verzoek tot waterverversching van den waterloop //de Loint" neemt de commissie de vrijheid naar haar boven uitgebracht advies te verwijzen. 3o. Het waterschapsbestuur van den buitenpolder van Waalwijk. Onder verwijzing naar hare hierboven uitge brachte adviezen, vermeent de commissie nog in liet bijzonder te moeten aandringen, dat voor eene behoorlijke waterlossing en voor gelegenheid tot irrigatie behoort te worden zorg gedragen. 4o. Het gemeentebestuur van Baardwijk en het waterschapsbestuur van den binnen- en buitenpolder van Baardwijk. Het meerendeel der geopperde bezwaren is hier boven reeds herhaaldelijk besproken. Mocht in de thans geprojecteerde richting van de nieuwe Maas geen wijziging kunnen worden gebracht, dan zoude aan het verlangen tot ver sterking van de zuidelijke kade van het Oude Maasje, met den ter beschikking komenden grond wellicht gevoegelijk kunnen worden voldaan. Het verzoek om het gedeelte van het afwate ringskanaal ten oosten der Waalwijksche haven tot de Doeverensche brug mede tot scheepvaart kanaal in te richten, verdient te worden inge willigd. 5o. Wagemakers Van Hilstbeurtschippers. Het bezwaar van de adressanten mag als denk beeldig beschouwd worden, wanneer men in aan merking neemtdat de scheepvaart op de Zuid- Willemsvaart die volgens den eerstaanwezend ingenieur met de bedoelde vaart op gelijke lijn kan worden gesteld, in den afgeloopen winter door ijs niet is gestremd. In vele gemeenten werd sterk aangedrongen op het behartigen van de belangen der landerijen wat betreft de irrigatie. Onder irrigatie verstaan de besturen het totaal inundeeren der buitenpolders in den winter en het inlaten van water des zomers in de binnen- en buitenpolders voor verschillende doeleinden. Het eerste vraagstuk is niet zoo eenvoudig als het zich oppervlakkig laat aanzien. De belanghebbenden zeiven schijnen geen juist denkbeeld te hebben van datgene, wat voor eene goede en deugdelijke irrigatie gevorderd wordt. Eene deugdelijke irrigatie bestaat voorzeker niet in het onbeteugeld laten overloopen van land zelfs door Maaswater, ook niet door het kunstmatig onderzetten van wei- er. hooiland en het laten bezinken van de vrucktgevende bestanddeelen van het vette Maaswater. Irrigatie is bevloeien. Het water moet door natuurlijke of kunstmatige helling over het land loopen en oogenblikkelijk weg kunnen vloeien. Zoodanige irrigatie met Maaswater vindt men in de Belgische Kempen en door het heiwater in sommige plaatsen dezer provincie. Langs de Schelde in Oost-Vlaanderen vindt men ook irrigatiën, die het water direct met den vloed uit de rivier ontvangen en bij eb lossen. Goed aangelegd en onderhouden geven zij de beste uitkomsten. Zoodanige irrigatiën, voor hooiland althans, zouden ook in de buitenpolders zeer zeker aan te brengen zijn en daarom ook ondersteunen wij de vraag der belanghebbendendat door eene inlaatsluis aan het Heleind de gelegenheid gegeven wordt tot het inlaten van Maaswater,ook al zoude men zich bepalen tot het eenvoudig onderzetten der polders en het aanvoeren van het noodige water tot verversching. De commissie voornoemd, enz. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit. nummer voorkomende advertentie, betref fende eene door den heer U. L. Brinkman te Amsterdam uitgegeven volledige tabel van het postverkeer. Zcoals met weet is op 1 April jl. het nieuwe internationale postverdrag in werking getreden, zoodat deze lijst groote diensten kan bewijzen. Nog een nieuw amendement op art. 194. De heeren Van der Kaay en Verniers van der Loef stellen voor liet nieuwe regee- ringsontwerp aan te vullen met het volgende, te hechten aan de voorlaatste alinea: „aan de openbare en uit openbare kassen onder steunde bijzondere lagere en middelbare scho len wordt het onderwijs zoo ingericht, dat ieders godsdienstige begrippen daarbij worden geëerbiedigd. Moeten wij daaruit opmaken dat beide heeren behoudens die wijziging, aan het regeeringsontwerp hunne goedkeuring hechten Gelijk men weet zal dezen zomer van 2 tot 15 Augustus te Amsterdam eene bakkerij tentoonstelling worden gehouden. Hoewel beperkt, is zij toch internationaal en het Paleis voor Volksvlijt, dat door de directie op billijke voorwaarden voor de ten toonstelling is afgestaan, zal in dien tijd niet alleen bezocht worden door de vakmannen en andere belangstellendenmaar ook door het groote publiek. Het uitvoerend comité der bakkerijtentoonstelling stelt alle pogingen in het werk, om haar zoo leerrijk en aange naam mogelijk te maken. Verdeeld in twee afdeclingen maalderij en brood-, beschuit-, koek- en banketbakkerij, welke beide weer bare verschillende klassen hebbenzooals grondstoffen, producten, werktuigen, onder deden en gereedschappen en hulpmiddelen, zal deze tentoonstelling aan bakkers uit ver schillende landen gelegenheid geven brood te bakken, waartoe voor ieder een winkeltje wordt gemaakt in den geest van bet geestig huisje „d'Vergulde Craeckeling" op de wereld tentoonstelling van 1883, welke winkeltjes in den tuin van het paleis komen. Reeds beeft bet comité dan ook, behalve een 150- tal toezeggingen om ten toon te stellen uit Nederland, vele uit Frankrijk, Duitscbland, Belgie en Amerika, en men verwacht ze ook uit andere landenbijv. van de Engelsche beschuitfabrikanten. Ook heeft de Pransche regeering zich omtrent de bakkerijtentoon— stelling doen inlichten, en men weet wat het zeggen wil, wanneer zij aan tentoonstellingen hare medewerking verleent. Vele medailles en prijzen werden uitge loofd eene afdeeling der Hollandsche maat schappij van landbouw bijv. heeft eene gouden medaille en f 100 beschikbaar gesteld; het comité heeft voorts beschikking gekregen over fr. 50 voor het uitschrijven van een wedstrijd, opengesteld voor alle banketbakkers, voor een apiece montéep' de heer Couturier loofde een prijs uit voor het omhulsel van een Vol-au-ventbuitendien zijn nog andere belangrijke prijzen uitgeloofd. In ieder geval heeft men reeds genoeg gegevens om te ver moeden, dat de tentoonstelling succes zal hebben. Er zal een congres aan de bakkerij-ten toonstelling verbonden wezenvan welke af deeling de heer Van Marken te Delft president is die o. a. een model zal tentoonstellen van zijne fabriek en verdere stichtingen. De tentoonstelling zal niet alleen nuttig zijn voor onze bakkersvoor wie nog wel het een en ander te leeren is, maar niet het minst kan zij van belang zijn voor onze landbouw en nijverheid. Een inwoner van Baardwijk die gisteren voor den rechter commissaris te 's Boscb moest verschijnen als verdacht van het onder eede afleggen van valsche getuigenis heeft zich wel van huis begeven maar zich niet voor den rech ter vertoond. Voor 't oogenblik is niet bekend waar hij gebleven is. De periodieke verkiezing van de leden der provinciale staten, welke in Juli a.s. aftredeu zal dit jaar plaats hebben Dinsdag 11 Mei e. k. In de distrikten dezer provincie zijn aan de beurt van aftreding le öistrikt 's tiertogenboch L. Van der Hagen te Lith, L. Van Meerwijk, A. G. H. Van Rijckevorsel en R. A. Van der Ven, allen te 's Bosch. 3e distrikt, Tilburg: M. M. Van Dijck te Diessen J. A. H. Diepen W. P. A. Mutsaers en A. A. H. Polletallen te Tilburg. 4e distrikt, Heusden: W. Van Eeten te Uitwijk B. A. Middelkoop te Capelle en A. H. J. Verhoe ven te Heusden. 8e distristZevenbergen: J. Bressers te Don gen A. E. A. Baron van Golstein van Hocken- burg te Oosterhout en A. A. Raaijmaakers te Oudenbosch. Van gedeputeerde stateu zijn aan de beurt van aftreding de leden Jhr. Jos. De la Court te 'sBosch, Mr. P. Van den Heuvel te Eindho ven en W. P. A. Mutsaers te Tilburg, terwijl mede, wegens hun periodieke, aftreding als leden der provinciale statenook als gedeputeerden aftreden Mr. P. H. Maas en Dr. A. Van Der Steen. Men schrijft aan do L. C. De mode heeft voor het aanstaande seizoen weder een sprong gemaaktals maar weinigen zouden gedroomd hebben. Dessin en kleur toch van de damesjaponnen zal nu bestaan uit een witten grond met blauwe bloemen en andere dingen //a la faience de Delftof, om Hol- laudsch te spreken, volgens Delft&ch aardewerk. Deze wijdberoemde pottebakkerskuust streelde er naar Chineesch en Japansch porselein na te boot sen zoodat het niet moeielijk zal vallende bekoorlijkheid van dit kostuum naar waarde te schatten en de vinding met ingenomenheid te be groeten. Er zal een tijd komen dat men zijne vrouw nog voor eene vaas en zijne dochter voor eene pul za) aanzieD, en deze onder den schoor steenmantel zal willen plaatsen om er mee le pronken. Ook onder de heeren is de mode ontstaan zich in een jaquette, voorheen wanbuis genoemd, te gaau steken dat bijzonder veel overeenkomst heeft, wat kleur en snit betreft, met een blauwen hemdrok. Schippers en schuitejagers, zooals aar« den Leidschendam hadden reeds voor jaren de gewoonte over alles heen blauwe hemdrokken te dragen, gelijk bij Hanoveranen, die met hout vlotten de Rijn komen afzakken en ook langs den Vliet worden aangetroffen, veel in zwang is. Deze mode mag derhalve wel als zeer gedistin geerd in aanmerking komen. Als nu de hemel dezen zomer maar niet te spaarzaam is met helder blauwgaat men een „rooskleurigen" tijd tegemoet. In het gesticht voor doofstommen te St. Michiels-Gestel werden op 1 Januari 1886 ver pleegd 158 kweekelingen waaronder 108 gratis. Voor onderhoud en voeding werd besteed f12631, voor sc'ioolwezen f 1909 voor onderhoud van gebouwen f8660, verschillende uitgaven f22065; totaal der uitgaven f45266. De ODtvang9ten bedroegen: inkomsten van be zittingen f11545; bedrag der inschrijvingen f2605; bedrag der kostgelden voor kweekelingen f4234 subsidie van de provincie f 1000 subsidie van het rijk f2000; verschillende ontvangsten f23902; totaal der ontvangsten f45288. Naar men verneemt, is door de Amster- damsche bankiers een schrijven aan den minister van financiën gericht, waarin wordt opgekomen tegen de voorstellingwelke door ZEx., in de iweede kamer der staten-generaal is gegeven omtrent de beraadslagingen met hen gehouden, en nogmaals uitdrukkelijk wordt verklaard, dat over eene conversie der geheele 4 pet. schuld niet is onderhandeld. Hunnerzijds is destijds aan de regeering in ernstige overweging gegeven de conversie voor hare eigen rekening te bewerkstelligen waarbij zij hunnen ficancieelen steun hebben aangeboden, om haar de noodige kasmiddelen in den ruimsten zin te verschaffen. Men mag verwachten dat de eerste kamer alsuog omtrent, dit punt zal wenschen ingelicht te worden. Nu de gemeenteraad van Schijndel geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek om op het gehucht Wijbosch eene school te bouwen hebben gedeputeerde staten van Noordbrabant bevolen dat het getal openbare scholen in de gemeente Schijudel met eene zal worden ver meerderd. Ondanks de herhaalde waarschuwingen om geen zaken te doen met de leden der wZwarte bende" of het zoogenaamde flesschentrekkers- gild, blijven die lieden voortgaan met pogingen om kooplieden beet te nemen. Dezer dagen ontving weder een sigaren-fabrikant te Dordrecht per briefkaart eene zeer beleefde uitnoodiging van de bekende firma Schoemacher Co., 9 (of 91), Drie Viiendenstraat te Rotterdam, om monsters van sigaren te zeoden. Aan het verzoek werd niet voldaan. Wat rook waard is, blijkt uit hetgeen in de fabrieken van Elk-Rapids, in N. Amerika plaats heeft. Bedoelde fabrieken gebruiken da gelijks 50 ton brandhout en verkrijgen daarbij uit 24 ovens 79,296 M3 rook. Die rook wordt door een aspirator in een houten vergaarbak verzameld en gaat van daar in condensatie- en zuiveringstoestellen. Men wint op die manier alle dag 5000 kg. azijnzure kalk, 900 liter me thylalcohol, teer enz. Uit Enschede wordt gemeld Omtrent de werkstaking valt nieis bijzonders meer te melden. Zij duurt voortmaar heeft zich niet uitgebreid. Maandag li. (de Maandag is aan de fabrieken de algemeene betaaldag) werd te 12 uren 's middags aan de fabrieken bij het uitgaan gecollecteerd voor de noodlijdende arbeiders uit de fabriek der heeren J. F. Sehollen en Zn., welke collecte evenwel eene magere op brengst moet geleverd hebben en dat nog wel voor den eerstee keer na de socialisten-vergade ring daags te voren Woensdag middag zijn de werkeloozen in het socialislenlokaal bijeen geroepen om hunnen onderstand uit genoemde collecte te ontvangen. Alles blijft intusschen rustig; de huzaren en schutterij patrouilleerec sedert Zaterdag niet meer. Tegen Zondag is er weder eene vergadering van socialisten belegd waar Fortuijn zal spreken overde toekomst der arbeiders. De werkstakers zullen echter spoedig, en dan misschien te laathunne verkeerde handelingen inzien, want, naar ik hoor, zijn reeds enkele weefgetouwen door arbeiders van buiten af bezet, terwijl er alle kans op is dat de heeren Schol ten van deze gelegenheid gebruik maken, om eens een honderdtal looms voor een halfjaar te laten stilstaan, hetgeen hun, bij het verlies, dat sommige artikelen opleveren zeer zou te stade komen. Mededeeling wordt gedaan van een aantal regeeringsbescheiden. Voorts van de nota des ministers van mariue omtrent den toestand der rijkswerven, welke nota reeds in druk is rond gedeeld. Verder kwamen in "de sedert de vorige bijeen komst der kamer door de tweede kamer aan genomen wetsontwerpenwaaronder die tot regeling van het gevangeniswezen, de invoerings-

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2