laatste berichten Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADVERTENTIËN. OPROEPING SCHUTTERIJ. OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over de maand Maart 1886. °«R £Pril> 3' 1731 Mei, 21 Juni, o, 19 Juli, 2, 16, 30 Augustus, 13, 27 September. wet van het strafwetboek het zalmtractaatde wijzigingen der Indische tarieven en de con versie wet. Na het opnieuw samenstellen der afdeelingen is de zitting gesloten. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. De heer Corver Hooft bracht bij de opening der zitting rapport uit over de inlichtingen der regeering op het adres van den heer Huygeu de Raatlandeigenaar te Salatiga die bezwaar maakt tegen de vestiging van opiumkitten op zijne gronden. De rapporteur stelde aan de kamer eene conclusie voor, waarbij de rechten van den landeigeuaar worden gehandhaafd. Alsnu wordt de discussie over de herziening der grondwet heropend. De heer Keuchenius krijgt het woord om zijr. amendement op art. 194 toe te lichten en hij doet dit met de hem eigene breedvoerigheid. Hij bestreed vooral de aanvallen, waaraan zijn amendement in de katholieke pers heeft bloot gestaan en verklaarde, dat zijn amendement juister het antirevoluiioonair beginsel in zake het onderwijs uitdrukte. Minister Heemskerk verdedigde het nieuwe regeeringsvoorstel. Het geheele amendement- Mackay kan hij niet overnemen; het amende- ment-Keuchenius week te zeer af van den ge wonen wetsstijl en het amendement-Beaufort liet te veel over aan den gewonen wetgever. Wat het nieuwe artikel zelf betreft, de eerste alinea eischt vrijbeid van onderwijs de tweede handhaaft het beginsel dat het openbaar onder wijs een voorwerp van staatszorg is; de derde alinea huldigt in de meest algemeene termen het beginsel, dat de gewone wetgever zal bepalen of al dan niet subsidie aan particuliere scholen zal worden gegeven; de vierde alinea eischt openbaar neutraal onderwijs, daar, waar de vrij willige oprichting van scholen onvoldoende in de behoeften der bevolking voorziet. De heer Lohman bleef het amendement der rechterzijde handhaven. De heer Van Houten bestreed de amendementen der rechterzijde en het voorstel der regeeering dat vooral, door het beginsel van schoolgeldhef fing in de grondwet op te nemen vijandig is aan het openbaar onderwijs. Dezerzijds °vas men tot de uiterste inschikkelijkheid gegaan door eene neutrale redactie voor te stellen. Weigert de overzijde die, dan is zij het, die ook eene wijziging van art. 76 onmogelijk maakt. Morgen voortzetting. Zitting van Donderdag. De discussie over art. 194 der Grondwet wordt voortgezet. Door den heer Van der Kaay wordt het amendement toegelicht, dat hij met den heer Verniers Van der Loeff heeft voorgesteld, strek kende om te bepalen, dat het onderwijs aan de opeubare en gesubsidieerde bijzondere scholen zoo wordt ingericht, dat ieders godsdienstige begrippen worden geëerbiedigd. Het regeerings voorstel spreekt wel van toegankelijkheid, niet van bruikbaarheid dier scholen. De heer Schaepman bestreed d j rede, die de heer Van Houten gisteren heeft gehouden en ontkent, dat het amendement der rechterzijde katholiek getiot is zooals door den heer Keu chenius werd beweerd. Hij verdedigde üe be palingen betreffende schoolgeldheffing en subsi diestelsel in het belang van rechtsgelijkheid. Door den heer Goeman Borgesius werd fel de opneming van eenigerlei bepaling omlrent schoolgeldheffing bestreden. Nader verdedigde hij het amendement van de heeren De Beaufort c.s. Het amendement der rechterzijde werd ver dedigd door den heer Van Baar. Door de rechterzijde is thans haar amende ment verdeeld in tweeën, en wel een op het eerste en tweede en een op het derde lid van art. 194. De heeren Van Delden Gleichmann en vaq der Sleyden stellen als amendement op het re geeringsvoorstel voor, de verplichte schoolgeld heffing te doen vervallen. De heer De Ranitz verdedigde uitvoerig het amendement der liberalen als het eenige middel tot toenadering. Op humoristischen toon verweet de heer Haffmans den liberalen, dat zij het amendement der rechterzijde niet aannamendat in het voordeel was der opeubare school, méér dan de spreker eigenlijk wel wilde. De heer Buma hield vast aan het bestaande art. 194, De heer A. Mackay verdedigde nader het amendement der rechterzijde. (Zitting van Vrijdag.) Het debat over art. 194 der grondwet wordt voortgezet. De heer Keuchenius lichtte uitvoerig zijn amdendement toe en wijzigde dit, zoodat de woorden /liefde tot God" er uit worden wegge nomen. De heer Lohman verdedigde het amendement der rechterzijde en bleef volhoudenliever geen grondwetsherziening te willen, dan toe te geven aan het behoud eener school zonder God, zonder wettelijke waarborgen dat de bijzondere school in principe gelijk zij met de gemengde. „Wij blijven ook bij 't zinken, der vadren God gewijd," aldus zong hij Da Costa na, onder luid bravogeroep der rechterzijde. De heer Mees hield voldat de linkerzijde met het beginsel van haar amendement gerust voor de natie kon verschijnen. De heer Schaepman meende, dat de linkerzijde alleen recht wil voor zichzelf, terwijl dezerzijds recht voor allen wordt gewenscht. (Bravogeroep rechts.) Door den heer De Beaufort werd daarentegen volgehoudendat de gemengde school zeer goed eene volksschool kan zijn, wat door luide protesten der rechterzijde beantwoord werd. Alsnu wijzigde de heer Mackay bet amendement der rechterzijde door overneming var. het sub amendement van den heer Brouwer. Minister Heemskerk bestreed liet absoluut w non possum us" der rechterzijde waardoor zij oij verwerping van haar amendent herziening van art. 194 voor geruimen tijd onmogelijk zou maken. Hij bleef van meening, dat de openbare school nuttig en noodzakelijk is en zoo ingericht moet zijn dat ieder gerust zijne kinderen er kan heen zenden terwijl tevens het bijzonder onderwijs moet beschermd worden, onder dezelfde voorwaarde als in 1848. De regeering nam daarop een amendement van Jen heer Van Delden strekkende om de bepaling betreffende verplichte schoolgeldheffing uit het regeeringsontwerp te lichten over. Hierop verklaarde de heer Lohman, dat alsdan meegaan met het regeerings-artikel voor zijne partij onmogelijk is. De heer Keuchenius trekt zijD amendement in. De heer Mackay laat zijne twee ameudementen vervallen en vervangt die door het oorspronkelijk amendement der rechterzijde zonder de eerste alinea. Alsnu wordt tot stemming overgegaan. Het contra-voorste' der rechterzijde wordt verworpen met 43 tegen 42 stemmen. Het amendement De Beaufort wordt verwor pen met 64 tegen 22 stemmen. Het amendement Van der Kaay tol handhaving der neutraliteit, ook voor de gesubsidieerde bij zondere scholen, wordt verworpen met 68 tegen 18 stemmen. Het regeeringsartikel wordt daarna verworpen met 56 tegen 30 stemmen. De regeering heeft alsnu het geheele ontwerp tot herziening van hoofdstuk X der grondwet ingetrokken. Na afloop van de zitting is de ministerraad vergaderd geweest. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerkhad daarna een onderhoud met den directeur van het kabinet des koDings. Vanaf 27 Maart tot en met 9 April 1886. WAALWIJK. BEVALLENMargaretha Geertruida Krabben dam, geb. Rietdijk z. Maria Helena Elshout, geb. Kitslaar d. Engelina Hombergen geb. de Rooij d. ^ta,rïa Anna Bergmans, geb. Brouwers d. OVERLEDENAdrianus Verwiel, weduwenaar van Iheodora Maria van de Goor 82 jaren. Pieternella van Laarhoven, echtgenoote van Ja cobus Staal 43 jaren. Johanna Maria van der Kouwelaar, weduwe van Antonius van Iersel, 73 jaren. Anna Manders, echtgenoote van Johannes van Iersel 59 jaren. Petrus van Es, echtgenoot van Maria Allegonda van Hilst 64 jaren. WAALWIJK, 9 April. De aanvoer ter veemarkt was groot en de handel niet zoo vlug als verleden week. Ook in weivee ging weinig om, de prijzen waren flauw, waarschijnlijk ten gevolge van liet aanhoudend gure weder. Kalfkoeien golden f 140 h 220 Dito vaarzen f90 a 165. Jonge varkens f6,f 11,75 per stuk. v Ier botermarkt aangevoerd 583 KG.; van 1.10 a l.x9 per KG. verkocht. Eieren f2.50 a 3.15 per 100 stuks Voor granen is de markt goed gestemd; men J?an gemakkelijk aan iets lioogere prijzen ferme partijtjes opruimen. De huidenmarkt is voortdurend dalende, lengevolge van den ongeanimeerden afloop der veiling te Antwerpen, wordt er, zelfs tegen de veel verminderde prijzen, weinig afgedaan. Men verwacht nog lager markt daar de voorraad nog aanmerkelijk grooter kan wor den. Het inl. artikel is zeer stil met ach teruitgaande prijzen. In leder is de handel over 't algemeen eveneens flauwde prijzen houden zich tot dusver nog al tamelijk goed staandeer gaat echter weinig om. In schors is de handel aan iets betere prijzen wel zoo vlug. Waalwijk, 5 April 1886. Huiden. Van alle voorname markten en uit alle oorden der wereld zijn de berichten eenstemmig omtrent de zwakke houding der huidenmarkt. Sedert jaren zijn de prijzen met zoo in 't belang der koopers geweest ais thans. De groote vraag ishoe zullen zich de prijzen in de naaste toekomst hou- 1eer ^an 00^ verdient deze vraag, hoe moeilijk ook te beantwoorden, serieuse over weging. Uit den aard der zaak is men huiverig zijn opinie bloot te leggen, omdat het niet aangenaam is, als het later blijkt, dat men den bal heeft mis geslagen. Daartegenover staat het recht en de plicht van een verslaggever, om, na een degelijk onderzoek der bestaande symptomen, te over wegen en te redeneeren. Wanneer wij dan de handelsbewegingen nagaanen rekening houden met de tijdsomstandigheden, durven wij het wagen, met de wetenschap, dat er ook eenige gronden zijn om onze stelling tegen te spreken, dat de sedert een halfjaar ingetreden prijsverlaging haar laatste woord nog niet heeft gesproken. Sedert jaren toch was de verhouding abnormaalde looierij kon onmogelijk met succes opereeren. Zulk een toestand kon slechts tijdelijk voortduren, en onbegrijpelijk was het voor ieder, die belang bij het vak heeft, dat die onhoudbare toestand niet veel eerder is verbroken. Intusschen, de feiten zijn niet te loochenen, de toestanden zijn merkelijk veranderd. De markten te LiverpoolLondenHavre en Antwerpen zijn alle ruimer voorzien dan sedert jaren op het correspondeerend tijdstip. Te Havre bedroeg de voorraad op 1 dezer 113,438 diverse en 1333 paardenhuiden, tegen 50,455 stuks diverse en 2045 paarden huiden in 1885. Te Antwerpen bedroeg de stock op 31 Maart jl. 110,125 stuks huiden tegen 31,307 in 1885, 59,778 in 1884, 29,198 in 1883, 6390 in 1882 en 94305 in 1881 op den zelfden datum. In aantocht zijn voor alle markten nog vele en belangrijke partijen. Luidens dépêches vau Buenos Ayres dd. 1 April bedroegen de slachtingen sedert het begin van het seizoen 958,000 stuks, tegen 844,000 in 1885, dus 114,000 stuks meer dan verleden jaar. De gevolgen van onlusten in Uruguay, de voor name stapelplaats der saladeros, zijn waar schijnlijk oorzaak, dat er nog niet veel meer voorraad is. Al deze gegevens drukken, voor het oogenblik althans, de markt. Bovendien staan wij aan den vooravond van eene zeer belangrijke veiling te Antwer pen op aanstaanden Woensdag 7 dezer. Wij zeggen belangrijke veiling, want niet minder dan 58,000 stuks, meestal goed gestelde huiden, zullen ten verkoop worden aange boden. Is het dan te verwonderen, dat aller oogen daarop zijn gevestigd P Niet alleen is men te Antwerpen benieuwd naar den afloop, maar ook de overige markten zijn onderden indruk, en niet zonder reden. Het geldt hier eene openbare veiling van huiden, hoofdzakelijk der nieuwe slachting; het is dus niét eene opruiming van oude waar of van restanten. Onwille keurig rijst bij ons de vraag wat is de reden van den aanleg dezer kolossale veiling? Hoogstwaarschijnlijk zal men voordeelig kunnen inkoopen, en, voorstanders als wij zijn van huidenveilingen in 't algemeen, zijn wij dat voor de veilingen in Antwerpen in het bijzondermeer dan eens hebben wij de goede zijden daarvan ontvouwd. Maar of men nu juist meer moet koopen dan voor behoefte, durven wij niet aan te bevelen wij zouden haast zeggen, dat er zich waarschijnlijk soort gelijke gelegenheden binnenkort wel meer zullen voordoen. Inlandsche en Oost-Indische huiden volgden geleidelijk de markt der toongevende La Plata en andere soorten; in alles was de handel flauw en onbeduidend, met reculeerende prij zen, evenals inlandsche en buitenlandsche paardenhuiden. Voortdurend wordt de voor raad grooter, en ondanks de prijsconcessies gaat er weinig om. Naar onze opvatting zijn het vooral de inlandsche huiden, zoowel zware als lichte waarvan de prijsnoteering relatief nog mer kelijk hoog staat. Inlandsche nuchtere en vette vellen, zoowel als runderhuiden voor overleder, waren nogal gevraagd tegen tame lijk gesouteneerde prijzen. In leder hield de vraag de eerste helft der maand redelijk goed aan en de prijzen bleven nagenoeg gelijken tred houden met de najaarsnoteeringen. Sedert echter is de landel minder levendig geworden, hoofdza kelijk tengevolge van den meerderen voorraad naar^ aanleiding der in vollen gang zijnde voorjaarstrekkingen. Dat de prijsvermindering der ruwe waar op het gelooid artikel veel invloed uitoefent, behoeven wij ook niet nader te beschrijven; wij hebben dit feit alleen hier te constatee- ren, en onze meening is ook, dat de leder- markt vooreerst nog veel kans heeft van achteruitgang, want, was er de laatste twee jaren reeds meer gelooid, in de prijsreductie van huiden en schors vond de looierij, vooral in de laatste 6 h 9 maanden, veel aanleiding om de ledige kuipen, zoo niet geheel dan toch voor een groot gedeelte vol te werken, en wie zal dit wraken Wij willen hopen, dat de kracht en de moed der looiers niet onbeloond zullen blijvenwaarlijk zij zijn reeds genoeg op de proef gesteld. Als een axioma beschouwen wij in alle geval de ver minderde prijzen der grondstoffen als een be gin van betere tijden. Schors. In de gewone soorten is de handel wel zoo vlijtigde prijzen zijn vaster en de vraag was bevredigend. Vreemde looistoffen waren genoegzaam aan gevoerd en de prijzen voor goede en redelijke waar bleven iets beneden die der vorige maand, waardoor de markt, ook met het oog op het steeds meer en meer toenemeud gebruik, over 3t algemeen een meer levendig aanzien verkreeg. Wij betreuren nog altijd, dat wij die soor ten uit het buitenland moeten trekken, en dat de binnenlandsche markt zich niet op deze producten toelegt. Overgenomen uit het Nieuwsblad voor Neder- landsche Leerlooierijen en aanverwante Vakken. ANTWERPEN, 9 April. Bericht van de makelaars Gr. E. Grisar. Resultaat der veiling op 7 dezer. De veiling had sLchts weinig koopers geloktin vergelijking met de aangeboden hoeveelheid. Van de 57000 zijn verkocht 29000 huiden, meest gezouten aan prijzen ongeveer 5 fr. lager; de goede qualiteiten waren het best gewild. Naar de in veiling betaalde prijzen noteeren wij op 't oogenblik voor gez. zomerhuiden van courante h mooie qualiteit Urug. sal. M.-V. sal. B.-A. mat. os 20/25 fr. 60-63, fr. 55-60, fr. 60-63. os 25/32 60-63, 55-60, 60-65. os 32/40 57-60, 55-59. 55-57. LONDEN 9 April. Met uitzondering van de Daily News, oordeelen al de ocliteLdbladen zeer ongunstig over Gladstone's voorstel. De meeste houden het er voor dat dit plan Ierland maken zou tot eene kolonie als Canada, en dat het zou moeten uitloopen op eene verbrokkeling van het rijk. De Times betwijfelt het of de Britsche natie bereid is aan Ierland een onafhankelijk politiek bestaan te bezorgen. Het blad verwacht dat het lagerhuis bij de tweede lezing het plan verwerpen zal, of, zoo niet, dat het dan toch onmogelijk de artikelsgewijze behandeling zal kunnen overleven. Het heet dat, de heer Heneage Daar aanlei ding van Gladstone's mededeelingen zijn ontslag heeft ingediend. BRUSSEL9 April. Dezen morgen ver spreidde zich met bliksemsnelheid de mare, dat de advocaat Van der Smissen lid der kamer van afgevaardigden, zijne vrouw vermoord had. Het bleek waar. Mevrouw Van der Smissen was in het bezit van brieven, waaruit overtuigend bleek, dat tusschen de beide echtgenooten eene verzoening plaats had gehad nadat haar man eene rechtsvordering tot echtscheiding had inge steld. Die brieven wilde Van der Smissen terug hebben, en zijne vrouw wilde ze niet afgeven. Heden nacht te êen uur heeft hij zich naar haar begeven en a bout portant verscheidene revolverschoten op haar gelost. De wonden waren doodelijk de vrouw is te 10 uur in den voormiddag bezweken. De kapitein-kommandant der dd. schutterij van Waalwijk roept bij deze op al de actieve leden dier schutterij (dus ook de scherpschut ters of anderen, die tot heden van de oefe ningen tijdelijk waren vrijgesteld) tot het houden der navolgende oefeningenals De^ compagnie zal zich verzamelen in de Stationstraat, nabij den overweg der spoor lijn, telkens des namiddags ten VIJF ure. Nalatigheid zal gestraft worden volgens de wet. Waalwijk, 9 April 1886. De kommandant voornoemd, MARTINUS TIMMERMANS. Wie in verrassend korten tijd VREEMDE TALEN wil leeren lezen s o h r ij v e n en s p r c k 6 n (zonder meester), schaffc zich aan dé methode Langenseheidt-Scrvaas de Bruin voor Fransch, Duitsch, Engelsch Latijn Grieksch, elk compleet in 18 brieven a 60 cent, dus f 10,80. Italiaansch, Spaansch, Zweedsch, Dccnsch-Noorseh, Hollandsch, elk compleet in 12 brieven it 60 cent, dus f 7,20 SCHEIKUNDE door zelfonderricht, bewerkt door Dr. A. J. C. Snijders, leeraar H. B. S. Zutphea compleet in 2 cursussen, elk afzonderlijk verkrijgbaar, versierd met een groot aantal gravures. Ie cursus compleet in 30 brieven a 60 cents (verschenen.) lie cursus compleet in 30 brieven a 60 cent (lc afl. verschenen.) NATUURWETENSCHAPPEN door zelfonderricht en WISKUNDE door zelfonderricht, ,'rï'»' at d""r J V:'", ®atÜ"; n,,t""rk '"Sen. Amsterdam, elk afzonderlijk verkrijgbaar in 12 brieven a 60 cent (9 brieven zijn verschenen.) Uivnmo£SJ,r0CVCn van bewcrki»£ en prospectus alom gratis verkrijgbaar. ZUTPHEN. w> j thieme Cie., uitgevers.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3