Nummer 31. Zondag 18 April 1886s 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van i ton, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel In de kamer van afgevaardigden heeft de tegen den heer Van der Smissen ingestelde vervolging, den „onafhankelijken" afgevaardigde voor Brussel aanleiding gegeven tot eeue gedachtenwisseling. Eenige leden venveten der regeering, van de inhechtenisneming en de vervolging niet officieel bericht te hebben gegeven aan de kamer. De minister van justitie hield vol dat de regeering en het openbaar ministerie juist hebben gehan deld. Hij verbond zich de stukken aan de kamer over te leggen. Op de beurs te Brussel werd verhaald, dat de regeering door middel eener leening van 3 millioen fr. de firma Baudoux in de gelegenheid zou stellen hare door de oproerlingen vernielde glasblazerij weder op te bouwen. De werkzaam heden zouden dadelijk een aanvang nemen. Met groote plechtigheid is Dinsdag middag te Brussel begraven het lijk van den politieagent Georges Cielen die omgekomen isdoordien hij twea hollende paarden tot stilstand trachtte te brengen. Het gemeentebestuurde politie de schutterij en andere openbare lichamen waren bij de begrafenis vertegenwoordigd. De burge meester, de heer Buis, en de commissaris van politie der sectie brachten op het graf hulde aan den moed en het gedrag van den in de vervulling van zijnen plicht gevallen dienaar van het openbaar gezag. Zijne weduwe en kinderen ontvangen van de stad pensioen. Dinsdag avond zag men op de Boulevards van Brussel een wonderlijken optocht. Vier mannen droegen een hoogen reiskoffer op hunne schouders. Daarachter wandeldehet hoofd ter aarde gebogeneen man gevolgd door een veertigtal vriendentwee aan tweeals eece begrafenis. Deze stoet begaf zich naar het zuider spoorwegstation. Dit stelde den uittocht voor van een Eranschen anarchist, vrien de politie het verblijf in Belgie ontzegd had en die aldns zijne verbanning kenbaar maakte. Een boerenknecht heeft zich te Antwerpen gevangen gegeven zeggende dat hij de boerderij van zijn meesternabij Lokerenin brand had gestoken omdat deze hem uit zijn dienst had ontslagen. Toen het huis in brand stondwas hij naar Antwerpen gevlucht. Naar aanleiding van een werkstaking onder de dok-arbeiders hebben te Antwerpen onge regeldheden plaats gehad, waarbij twaalf onrust stokers in hechtenis genomen werden. In de Belgische gemeente Len Saint Remy zijn drie personen door arsenicum vergiftigd. De vrouw des huizes had voor meel tot bereiding der soep arsenicum genomen waarvan een hoeveelheid in een zakje op den schoorsteen lag. Zij had vooraf het vergif aan den lippen gebracht en zij meende meel te proeven. Een halt uur na het gebruik der soep werden de vrouw en twee zoons ongesteld des avonds was de moeder reeds overleden. Aan den pastoor vertelde de vrouw dat haar man de gewoonte had van tijd tot tijd poeder te koopen tot verdrijving der ratten en dat zij waarschijnlijk een dier poeders genomen had om in de soep te mengen. Wat de beide zoons betrefter blijft weinig hoop dat zij in 't leven zullen blijven. over In de academie van wetenschappen te Parijs heeft Pasteur een verslag voorgelezen over zijne methode tot genezing van hondsdolheid. Tot dusver heeft de geleerde .726 personen onder zijne behandeling gehad waarvan 688 door honden en 38 door wolven gebeten waren. Yan deze 726 patiënten zijn slechts 4 overleiien, één tengevolge van de beeten van een dollen wolf. Rusland levert vooral veel lijders aan het labo ratorium in de Rue d'Ulm te Parijs. Behalve de 9 zieken uit Wladmirdie voor eenige dagen zijn aangekomenzijn weder 6 personen van Helsingfors en 1 van Novgoroddie door dolle honden gebeten zijn op weg. In een bijeenkomst der grevisten te Firmy is besloten de werkstaking voort te zetten. De heer Basly heeft zijn vertrek naar Parijs aange kondigdmaar hij heeft beloofd spoedig terug te zullen keeren. De ingenieur der compagnie, de heer Blazy is door den minister van openbare werken naar Parijs ontboden. Er is te Parijs weer eene vergadering van revolutionairen of anarchisten gehouden om te protesteeren tegen het optreden der regeering te Decazeville. Het raadslid Vaillant nam het voorzitterschap waar. Er waren eeD 1500 a 2000 personen bijeen. Achtereenvolgens voerden Vaillant CamélinatBoyer, Ghambert Guesde en eenige anderen het woord. Het waren de bekende deunen die zij opdischten. Aan de kreten: „Dood aan de kapitalisten! Weg met Léon Say en Rothschild!" ontbrak het niet, nadat Camélinat en anderen gesproken hadden. Een der aanwezigen vermeet zich gezonde taal te laten hooren. „Men werpt u zand in de oogen sprak hij„als men een monopolie (de mijnco'cessie; wil afschaffen, dan moet men weten wat er voor in de plaats dient te komen...." De man had nog niet uitgesproken maar het antwoord was reeds gereed men zette hem nl. onder vervaarlijk geschreeuw, waarbij het geluid van verschillende diereu werd nagebootst, de deur uit. Camélinat deelde aan de vergadering mede dat de werkstakers te Decazeville nog 32,000 fr. in kas hadden en er werden hun nu nog uit Parijs 5000 fr. toegezonden. Dank zij deze gaven waartoe ook de Duitsche socialisten, die hunne broeders in Frankrijk niet vergeten hebben, ruim hebben bijgedragen, kunnen de werkstakers nog twee maanden tegenstand bieden, en zij zijn daartoe ook besloten. Er werden twee motien aangenomen in eene waarvan le Cri du. Peuple en l'Intransigeant werden uitgenoodigd zich te verstaan met de socialistische afgevaardigden en gemeenteraads leden, om te Parijs een centraal hulp-comité voor de mijnwerkers le Decazeville op te richten. In de andere motie gaf de vergadering hare verontwaardiging te kennen over „de verfoeilijke kamer, die het er op toegelegd schijnt te hebben de openbare vrijheden op te heffen." Beurtelings komen de werklieden afgevaar digden te Decazeville om de mijnwerkers zooge naamd een riem onder het hart te steken. Thans zijn er Michelin en Planteau gekomen. Aan de arbeiders was intusschen verzocht bij hunue komst aan het spoorwegstation niet tegenwoordig te zijn daar liet raadzaam werd geacht elke manifestatie achterwege te laten totdat de recht bank uitspraak zal hebben gedaan in de zaak van Duc-Quercy en Ernst Roche. In Spanje zijn Maandagnacht op verscheidene plaatsen aardschokken gevoeldonder anderen te 1 oire-del-Mar, te Veler-Malaga en te Nerga, waar geen slachtoffers zijn gevallen. Te Luarca en nog een paar andere plaatsen ziju enkele personen gedood en verscheidene gewond. Een bende roovers heeft schoten gewisseld met een detachement troependat belast was met de bewaking van den tunnel bij Vilches in de Sierra-Morena (Spanje). Een soldaat is gewond. Alle treinen worden door gendarmen vergezeld. In het lagerhuis heeft Gladstone de argumen ten der bestrijders van zijn Homerule-plan weerlegd. Terugkomende op zijne redevoering bij het indienen der billverklaarde hij, niet gezegd te hebben dat het rijkstoezicht op de Iersche inkomende rechten en accijnsen en de uitsluiting der Iersche volksvertegenwoordigers uit het rijksparlement te beschouwen waren als grondbeginselen van de bill. Sedert werd de toelating van Iersche afgevaardigden met beperkte bevoegdheid of in verminderd aantal geopperd. De regeering, zeide hij, had geen recht om zich in het huidige stadium der bill tegen het in overweging nemen dezer punten te verzetten. Het lagerhuis heeft tot de eerste lezing van het ontwerp zonder stemming zijne vergunning gegeven. Op voorstel van den heer Morley is de tweede lezing verdaagd tot den lOen Mei.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1