Duitschland. Oostenrijk, Italië. Bulgarije. BINNENLAND. In een Woensdag te Glasgow door eige naars ran Schotsche ijzersmelterijen gehouden bijeenkomst werd de vraag betreffende de be perking der productie van ruw ijzer behandeld. Men kon lot geene overeenstemming geraken en derhalve is de beperking der Schotsche pro ductie opgegeven. De Standard verneemt uit Hongkong, dat de gouverneur van Yunan versterkingen heeft aangevraagd omdat hij bevreesd is voor ver wikkelingen in verband met de Fransche be zetting der havens van Tonkingalsmede mei de operaties der Engelschen in Burmah. De correspondent der Times in Midden- Aziè houdtnaar aanleiding van tegenspraak voldat de Anglo-Russische onderhandelingen over de regeling der grens in Afghanistan reeds sedert maanden stilstaaD, en dat er geen voor uitzicht is op eene spoedige hervatting. In een opstel over den toestand in Grie kenland zegt de Times, den tijd gekomen te achten om een ultimatum te richten aan de Grieksche regeering, in hetwelk van deze wordt verlangd dat binnen 14 dagen een einde worde gemaakt aan de krijgstoerustingen, dewijl anders aan Turkije de vrije hand zal worden gelaten om de Grieksche dreigementen tc doen ophouden. Op het verongelukken van de mailboot Oregon is een nieuw licht gevallen, doordien de duikers in den achtersteven een groot gat ont dekt hadden voldoende om het schip te doen zinken. Nu de kerkelijke—politieke wei door het Prui sische heererhuis is aangenomen in den vorm zooals zij door den paus gewenscht werd, zal het ontwerp zoo spoedig mogelijk bij het huis van afgevaardigden worden ingediend. Ook daar is de rijkskauselier zeker van eene meerderheid, beslaande uit de conservatieven, het centrum en het grootste gedeelte der vrij-conservatieven. De tegenstand der nationaal-liberalen kan daarom de aanneming van het ontwerp niet verhinderen doch vermoedelijk zal prins Bismarck ook met deze partij wel een vergelijk weten te treffen. Tot dusver bestond de meerderheid, die in het huis van afgevaardigden Bismarcks staatkunde ondersteundeuit de vereenigde conservatieven en nationaal-liberalen. Wanneer nu echter dc laatste partij, door de aanneming der kerkelijke wetten tegen haar zin, van de regeering wordt vervreemd, zijn de conservatieven alleen niet tegen de oppositie, versterkt door een deel der nationaal-liberalenopgewassen. Vandaar dat een vredebreuk met de middenpartij" prins Bismarck zeker niet wenschelijk zal voorkomen. In het huis van afgevaardigden is de be spreking van de interpellatie der conservatieve partij over bescherming van den landbouw ge ëindigd. Het belangrijkste der discussie was de verklaring van den minister van financiën, Von Scholz, dat men zich weer op een nieuwe ver hooging der graanrechten in het volgende jaar kan voorbereiden. De kroonprins heeft de mazelen, en dit bericht verwekt hier groote ontstehenis. Geluk kig, is de prins niet ernstig ziek, en zijn toestand niet bedenkelijk. Ook vier kinderen van den kroonprinsdrie dochters en de tweede zoon, liggen aan de mazelen. Desgelijks eene geheele reeks aanzienlijke personen, behoorende tot den hofadel. Wegens voortdurend geldgebrek in de kabinetskas van den koning van Beieren ver wacht men te München in het begin van Mei groote processen van onbetaalde leveranciers. Het huis van afgevaardigden heeft de gemo tiveerde orde van den dag in zake den landstorm met 235 tegen 45 stemmen verworpen, en besloten over dit onderwerp verder tc beraadslagen, nadat de minister de noodzakelijkheid van den landstorm had uiteengezet. Uit Hirschberg wordt gemeld dat de rivieren Zacken en Bober uit hare oevers gctredeu zijn. Verscheidene plaatsen staan onder water en het water is nog wassende. Depretis heeft in de kamer medegedeeld een kon. besluit, waarbij de zitting van het parlement wordt verdaagd. Men gelooft dat het besluit tot ontbinding zeer spoedig zal volgen en de algemeene verkie zingen op 16 Mei zullen plaats hebben. Te Milaan is de rustdie aldaar eenige malen is verstoord volkomen hersteld. Daar entegen komen uit verschillende streken van het land dagelijks berichten van werkstakingen en van de toeneming van eene onrustige beweging onder het volk op het platteland. Te Reggto Emilia hadden ongeveer 1500 landbouwers geweigerd voor de loonen, welke tot dusver werden gegeven voort te werken en het is hun gelukt de grondeigenaars over te halen aan hunne eischen gevolg te geven. Zijn hierdoor aan den eenen kant gewelddadigheden vermeden aan de andere zijde is hierdoor een voorbeeld gegeven waarvan het niet aan navolgers zal ontbreken. Ook in het anders zoo ernstige en kalme Piemont wordt onder de boerenarbeiders eene gisting waargenomen. Sociali tiche redenaars, die het land afreizen zaaien door hunne onware ver gelijkingen met rechten en wetten van andere landen outevredenheid onder de onwetende menig te en ruien het volk op, door op het succes te wijzen dat door de ongeregeldheden te Milaan is verkregen. Dj boerenarbeiders in de provincie Pavia hebben het werk gestaakt. Verse'.eidënen zijn gevangen genomen. Te Brindisi hebben zich sporadische ge vallen van cholera voorgedaan, die een goedaardig karakter hebben. Op een dag kwamen vier gevallen voor, maar geen doodelijkc afloop. In de vorige dagen werden er in het geheel 64 personen door de ziekte aangetastwaarvan 10 overleden zijn. Men gelooft dat de cholera is aacgebraeht uit Venetie. Ts Monopoli (een plaatsje van 21,000 inw. in de prov. Bari) zijn verscheiden cholera-gevallen voorgekomenwaarvan een met doodelijken afloop. Er zijn krachtige maatregelen genomen. Mocht het kwaad werkelijk het karakter van eene epidemie aannemen, dan zal op alles, wat uit Brindisi komt, de quarantaine worden toe gepast. van raadsleden en de inhechtenisneming van verscheidene aanzienlijke personen moet aan staande zijn. Volgens eeri telegram uit Boenos-Ayres is Colman de candidaat der regeeriDgspartij, tot president verkozen. Berichten uit Lima wijzen aan dat Caceres benoemd is tot president van Peru. Er heeft een typhoon gewoed over de stad St. Cloud en den omtrek, in den staat Minnesota. Er zijn 67 personen gedood en velen gewond. UITVOERINGEN. WAALWIJK Zondag 18 dezer, 'smidd.12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk 17 April 1886. De verkiezing van een lid van den ge meenteraad, in plaats van den heer P. van Es, zal waarschijnlijk plaats hebben te gelijk met die voor leden der provinciale staten, den 2d en Dinsdag in Mei. De vorst van Bulgarije heeft een telegram van den groot-vizier ontvangenwaarin deze hem mededeelt, dat de sultan met voldoening vernomen heeft dat de vorst in de besluiten der conferentie berust. De groot-vizier wenscht vorst Alexander geluk met de hooge b trekking, welke hem is opgelegd, en zegt, dat spoedig de commissarissen voor de grensregeling benoemd zullen worden. Hij voegt er bij dat Gadban-Effendie belast is om zich met hem te verstaan over de benoeming van de commissiewelke de organieke statuten moet wijzigen. Voor de betrekking van gemeente veldwachter alhier hebben zich 11 sollicitanten aangeboden. De voordracht wordt direct opgemaaktzoodat de benoeming voor Mei kan geschieden. Er bestaat bij ons gemeentebestuur plan, een paar maal in de week met een kar de vuilnis te doen ophalen. Maandag a. s., bij gelegenheid der al gemeene wapenschouwing, zal, in tegenwoor digheid van B. en W., de beeëdiging plaats hebben van den 2e luitenant a Ja suite bij de d.d. schutterij alhier, H. Witlox. Is het Vaderland wel ingelicht, dan is men in de partij-vergadering der rechterzijde niet tot eenig besluit kunnen komen, be treffende de gedragslijn tegenover de ministe- rieele crisis te volgen. Het Rotterdamscb Nieuwsblad acht het hoogstwaarschijnlijkdatwanneer in kamer-ontbinding de oplossing van de mi- nisteriëele crisis wordt gezocht, 's konings be slissing tot bet begin der volgende maand zal worden aangehouden, wat te eer zonder schade kan, daar de beide kamers toch tegen Paschen voor eenigen tijd het werk plegen te laten rusten. De verkiezingen zouden dan kunnen plaats hebben den 8en Juni, den dag, aangewezen voor de gewone tweejaarlijkscbe verkiezingen. Anders zouden de kiezers vlak achter el kander tot tweemaal voor betzelfde werk ter stembus worden geroepen. Wij lezen in de Gelderlander een katholiek blad, het volgende over de houding der rechterzijde in zake het onderwijsartikel: „Het spijt ons en blijft ons spijten, dat het formulier-Heemskerk, laatste lezing, niet werd aangenomen. Naar ons inzien 't is slechts een verschil van opvatting van par lementair beleid had, na de indiening van een regeeringsvoorstel, dat schoolgeldheffing en verdere werken roor het gedeelte Drunen Vlijmen van den spoorweg Zwaluwe's- Ilertogenbosch was de minste inschrijver de heer C.D. Kleijn te Raamsdonk voor, f264000. Men schrijft uit Heusden van 14 April: Indertijd is gemelddat zich hier ter stede eene commissie had gevormd om onzen burgemeester een stoffelijk blijk van hulde aan te bieden voor zijne krachtige bemoei ingen in zake het verkrijgen van eene vaste brug bij Heusden over de Maas. Gisteren werd dat huldeblijk aangeboden. Omstreeks ïalf negen vereenigden zich op de koornbeurs de harmonie „De Eendracht" van Herpt, „bet Heusdens en Herpts Mannenkoor", benevens allen, die deel hadden genomen in iet huldeblijk en begaven zich door fakkel dragers voorafgegaan naar het raadhuis. Daar aangekomen overhandigde de heer D. Duijser, voorzitter der regelings-commissie, onder eenige toepasselijke woordeneen gouden gedenkpenning aan den burgemeester. Op de voorzijde van dien penning is eene vrouwenfiguur gegraveerd.voorstellende de Maaswaarover eene brugMercurius wijst op de brug, aldus bet groote belang te kennen gevende dat de handel bij eene vaste brug heeft. Om die allegorische voorstelling leest men deze woorden//Heusden's dankbare burgerij. Aan Pieter Laurens Honcoop, burgemeester. De keerzijde vertoont ons eerst de woorden„Zitting He kamer" en daaronder de wapens van Heusden en bet land van Heusden door een strik vereenigd, ons op deze wijze latende ziendat nu ver eenigd blijft, wat anders gescheiden zou wor den. En daaronder „voor zijn volharderd streven naar eene brug bij Heusden over den nieuwen Maasmond. XXII December M DCCCLXXX V In enkele gevoelvolle woorden dankte de beer Honcoop de burgerij voor haar hulde betoon en noodigde de aanwezigen uit met hem een glas wijn te ledigen op den bloei van Heusden. Tot laat in den avond bleef men bijeen en menig glas werd geledigd op den voorspoed en den bloei vanHeusden, op den burgemeester, den gemeenteraad en de gemeente-ambtenaren. De Exploitatiemaatschappij liet bij wijze van proef een zg. „blikeemtrein" loopen op de lijn Utrecht's Hertogenbosch. De trein heeft dit traject in 45 minuten afgelegdterwijl een sneltrein er een uur en een gewone trein ander half uur over doet. Men moet hierbij nog in aanmerking nemen dat de bruggen door geen trein met eene snelheid van meer dan 30 kilo meters in het uur mogen bereden worden, en dat bij het overgaan van het dubbel op enkel spoor te Waardenburg eveneens met mindere snelheid moet gereden worden waardoor nog veel tijd verloren gaat. Te Raamsdonkveer kwam bij het wisselen van de tram aan het uiteinde der baaneen vierjarig kind al spdende onder een der wagens, met het noodlottige gevolg dat beide beentjes boven de knie geheel werden afgereden. Aan de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad is bij circulaire kennis gegeven van de gepleegde oneerlijkheden door den ambtenaar F. J. van Wulften, belast met de ontvangst der straatbelasting aldaar. In dat schrijven wordt opgegeven, dat eene som van f43,000 zou verduisterd zijn.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2