Nummer 33. Zondag 25 April 1886. 9e Jaargang:. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. «SS; Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan aen Uitgever. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet op art. 175 der gemeentewet, MAKEN BEKEND Dat het besluit tot heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, be nevens de verordening op de invordering, waarvan de afkondiging op heden heeft plaats gehad, in de vestibule van het raadhuis zijn aaügeplakt, gedurende drie maanden ter secretarie dei ge meente voor eenieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Waalwijk, den 18 April 1886. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS, De secretarie, F. W. VAN LIEMPT. Advertentien 1-7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsine opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gezien het schrijven van den heer ijker, chef van dienst te 's Bosch, van den 20n dezer, No 69,..brengen ter kennis der ingezetenen, dat de herijk van maten en gewichten voor deze ge meente z«l plaats hebben op 3 en 5 Mei van des namiddags 1 tot 6 uur en op 4 en 6 Mei van des vóórmiddags 7 tot 12 uur. Waalwiik, den 21 April 1886. Burgemeester en wethouders voorn. A. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. De burgemeester der gemeente Waalwijk, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat zij, die eeue jachtakte, vischahte of kostelooze vergunning tot uitoefening der risscherij mochten verlangen, zich ter verkrijging daarvan moeten aanmelden op Woensdag den 28 April |a.s, des vóórmid dags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 5 uur. Waalwijk, den 21 April 1886. De burgemeester voorn. AUG. VAN GROTENHUIS. Op eene vraag van den heer Neujean heeft de minister-president, de heer Beernaert, in de kamer medegedeeld dat de kiezers in het arrondissement Brussel ten spoedigste zullen worden opgeroepen. Of het zal zijn voor het vervullen van eene of twee vacatures is nog een geheim ook is het ontslag van den moordenaar zyner echtgenoote nog niet bij de kamer inge komen. 6 De Union liberale heeft Maandagavond onder algemeene instemming den heer Karei Buis, burgemeester van Brussel, candidaat ge steld voor het lidmaatschap der kamer. De can didaat der Association libérale fde radicale partij) is de heer Paul Janson. Na een kort debat, vooral over de ver deeling der rijkssubsidie's, welke volgens de heeren Jacobs en Thonissen op strikt recht vaardige wijze en naar een vast stelsel geschiedt, maar daarentegen volgens den heer Lippens op de schandelijkst willekeurige wijze, heeft de kamer eindelijk de behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken en onderwijs ten einde gebracht. Bij hoofdelijke stemming werd zij aangenomen met 73 tegen 22 stemmen, namelijk rechter- tegen linkerzijde. In Belgie heeft nu de eisch van alge- meenen dienstplicht, tot dusverre voornamelijk door de radicalen voorgestaan, ook onder de andere partijen aanhangers gewonnen groo- tendeels ook tengevolge van de jongste onlusten. Graaf d'Oultremont, van de partij der onafhan- kehjken, heeft in de kamer een voorstel tot afschaffing van de plaatsvervanging ingediend, maar dat weder ingetrokken tot het volgende jaar. De gemeenteraad van Brussel heeft thans, met algemeene stemmen, een door den burge meester Buis voorgestelden „wensch" aangeno men, waarbij aan de regeering verzocht wordt, een wetsontwerp betreffende den dienstplicht voor te stellenwaardoor een einde gemaakt worde aan het tegenwoordige onrechtvaardige stelsel en alle burgers in dit opzicht gelijk gesteld worden Blykens berichten van Donderdag blijft de werkstaking in de kolenmijnen van het bekken van Charleroi, te Jumet, Marchiennes, Monceau, Roux en Gosselies, aanhouden. Van de 3540 mijnwerkers, die in gewone tijden in die plaatsen arbeiden, blijven 2420 weigeren het werk te hervatten, vooraleer hunne eischen ingewilligd zijn. De burgemeesters verzuimen ciets om een vergelijk tusschen de werkgevers en de mijn werkers tot staud ie brengen, maar daarop be staat zeer weinig uitzicht, en als hunne pogingen blijven falen, zijn de werkstakers besloten een tiental gedelegeerden aan te wijzen, die namens hen hunne grieven den koning persoonlijk zullen voordragen. Dinsdag vreesde men te Hoei voor ernstige ongeregeldheden, daar de werklieden der smelt ovens van Dufrénoy den arbeid gestaakt hadden en in andere industrieele inrichtingen de arbeiders tot werkstaking wilden dwingen. Bij eene botsing met de gendarmerie, die dit laatste wilde be letten, werd een der werkstakers door een schot zwaar gewond. De garde civique kwam onder de wapenen, en tegen den avond kwam een bataljon infanterie uit Luik, waardoor waarschijn lijk ernstiger voorvallen voorkomen werden. De berichten van Donderdag melden, dat de werk staking voortduurtmaar de orde niet is ge stoord. Mevrouw van der Smissen is Woensdag ochtend ten 71/* ure gebleven in eene flauwte, welke zij tengevolge van de buitengewone zwakte, nog toegenomen door eene complicatie van ont steking van het borstvlies, niet heeft kunnen doorstaan. Een geheimzinnig feit heeft zich te Brus sel voorgedaan. Een 13jarig meisje, dat in de Rue des Douze Apötres schoolging, is Donderdag spoorloos verdwenen en Maandag laatstl. in de ouderlijke woning teruggekeerd. Daar het kind weigert te zeggen, waar zij die dagen heeft door gebracht, hebben de ouders de hulp der politie ingeroepen Be Bier werd dezer dagen een bakkers knecht door een kat gebeten, bij welke alle teekenen van dolheid voorhanden waren. Het dier werd door een gendarme doodgeschoten. De gekwetste zal voor rekening van het weldadig heidsfonds naar Parijs gezonden worden om door Pasteur te worden behandeld. Den volgenden dag Kwamen verseheideDe personen op het politie bureau verklaren, dat ook zij door de kat gebeten waren. Ter gelegenheid van het proces te Ville- fraDche tegen Duc-Quercy en Ernest Roche heeft men van daar twee telegraafdraden rechtstreeks in verbinding gebracht met Parijs, waarvan een ten dienste der regeering. Langs den anderen draad zijn door de correspondenten der Parijsche bladen zooveel dépêches verzonden, dat de tele grammen die 's avonds te 7 uur aangeboden werdeneerst te drie ure 's nachts te Parijs aankwamen. z/Le Cri du Peuple* en //l'Intransigeant" roe pen natuurlijk ach en wee over het vonnis der rechtbank te Villefranche. Voor beide bladen is het eene uitgemaakte zaak, dat de rechters in gevolge bevel der regeering op de beide journa listen eene zoo zware straf, het maximum, hebben toegepast. Rothschild en Léon. Say hebben het aldus gewild en daar deze beiden Orleanisten zijn, zoo heeft de regeering hun niets kunnen weigeren. Wat thans gedaan is, is zoo goed als een gerechtelijke moord. Er is schande over Frankrijk gekomen en de regeering heeft die op haar geweten, en wat niet al meer, de bur geroorlog vooral als die uitbarst. De beraadslaging over het ontwerp betref fende de wereldtentoonstelling van 1889 is in de kamer van afgevaardigden ten einde gebracht met het aannemen der voordracht (350 stemmen tegen 131). De heer Steenackers stelde een amendement voorom te bepalen dat de exposanten voor de hun toegestane ruimte te betalen zullen hebben. Hij achtte het vooreerst noodig dit punt in de

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1