Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. Rusland. Egypte. Bekendmaking. BINNENLAND. UITVOERINGEN. wet uit te maken daar de vreemde staten weien moeten of men al dan niet kosteloos kan deel nemen aan de tentoonstellingen dan meende hijdat de exposanten zelf liever al dan niet betaalden want in het eerste geval zouden zij het recht hebben vrijelijk over de hun afgestane ruimte te beschikken. De heer Lockroyminister van koophandel antwoordde dat de regeering tegen het betalen der ruimten is. Het zou geene aanbevelenswaardige nieuwigheid zijn. Bij geen der internationale tentoonstellingen te Parijs heeft men den expo santen laten betalen. Het behoort tot Frankrijke overleveringen om de ruimste gastvrijheid aan de vreemdelingen en eigen onderdanen te verlee- nen. Meü heeft zich beroepen op de algemeene tentoonstelling te Antwerpen, maar dat was eene tentoonstelling op kleine schaal en eene particuliere onderneming. De staat mag van zoo iets geen geldzaak maken. Buitendien, als men de exposanten laat betalen, dan dient men oek de versiering der afzonderlijke ruimten voor een goed deel voor zijne rekening te nemeu en het te behalen voordeel zou op die wijze slinkenmeer dan P/s millioea zou het niet bedragen. Er is nog ietsmen zou vooraf niet kunnen uitmaken waarvoor al en waarvoor niet betaald zal worden. Men zou b.v. toch kwalijk voor de uitstallingen van geleerde of wetenschappelijke vereenigingen kunnen laten betalen. De verplichting voor de exposanten tot gel delijke vergoeding sluit voor hen het recht van verkoop in. Op die wijze nu zou men van de tentoonstelling eene markt maken, hetgeen slechts schadelijk kan zijn voor het welslagen der on derneming. Door aanneming van het amendement zou men voorts de werklieden, de kleine fabrikanten, de kleine uitviuders, wier belangen men toch wel in het oog mag houdenwegjagen van de ten toonstelling. De heer Steenackers wijzigde hierop zijn amendement in dien zin dat de werklieden verenigingen en de geleerde genootschappen kosteloos kunnen exposeeren. Het amendement werd verworpen met 273 stemmen tegen 242. De heer le Gavrian stelde nu een amendement voorvolgens hetwelk het materieel voor de tentoonstellingsgebouwen in Frankrijk vervaardigd moet zijn en de arbeiders op de werkplaatsen der tentoonstellingmet uitzondering van de afdee- lingen voor het buitenland, uitsluitend Franschen moeten wezen. De minister Lockroy verklaarde dat de kamer rekenen kan op de zorg der regeering voor den nationalen arbeid. Maar het zou gevaarlijk zijn in de wet betreffende de wereldtentoonstelling eene bepaling op te nemen die gelijk zou staan met eene economische oorlogsverklaring aan de andere staten. Het amendement werd hierop verwerpen, het eerste gedeelte met 304 stemmen tegen 202, het tweede met 284 tegen 209. Alzoo werd de wet in haar geheel onveranderd goedgekeurd. De Moniteur de Romehet blad van het Yaticaanspreekt hel bericht tegen volgens hetwelk de paus aan den kardinaal aartsbisschop van Parijs een brief van gelukwensching heeft geschreven naar aanleiding van diens schrijven aan den president der republiek over de vervolging der kerk en der geestelijkheid. De werkstaking te Decazeville duurt than6 reed? 55 dagen en de anarchisten doen hun be6t om de werkstaking tol na den 2deo Mei, den dag der Parijsche verkiezing, uit te houden. Intusschen zetten echter de afgevaardigden Plan- teau en Michelin hunne pogingen voort om eene verzoening tusschen de maatschappij en de mijn- van Barcelona en uit den omtrek, alsmede dele- gatiëo van de republikeinsche partij uit geheel Catalonië wachtten de aankomst af van de heeren Nicolaa6 Salmeron en Laureano Fuguerolade een oud president der republiek en de ander exminister van financiën. Bij de aankomst van den trein werd hun een geestdriftige ovatie gebracht en de kreten werden geuitLeve de republikeinsche coalitie Leve Ruiz Zorrilla! De stoetdoor een groot aantal rijtuigen en eenige duizenden personen gevormd heeft ver scheidene straten doorloopen doeh de orde is niet gestoord. In de kazerne waren de troepen geconsigneerd. Uit Mandalay wordt aan de Times gemeld dat die stad op 15 dezer, den Birmaanschen nieuwjaarsdag, door vrijbuiters van zes kanten in brand gestoken werd. Verscheidene honderden huizen zijn eene prooi der vlammen geworden. Het paleis werd gered, doch het gebouw der schatkist, dat der posterijen en andere binnen de omheining van het paleis gelegen gebouwen werden in de asch gelegd. Naar het heet, is deze brandstichting hel werk van den troonpretendent Myinzaiug. Naar de Daily News verneemt, beschouwt de Britsche regeering de Grieksche crisis als hoogst ernstigen verwacht zij elk oogenblik de tijding van het uitbreken der vijandelijkheden. De Times verneemt uit Koostanstinopel dat men aldaar gelooft aan eene spoedige blok kade der Grieksche havens door Turkije. De stand van zaken in Turkije blijft nog steeds zeer benard. Aan de ambtenaren is gedurende vele maanden geen tractement uitbetaald. Eene ernstige crisis schijnt onvermijdelijk. Naar de Daily News verneemt uit Kon- stantinopelgelooft men in Turksche kringen dat Rusland zijne troepen samentrekt in Bessa- rabie. Rusland blijft aandringen, dat Alexander onvoorwaardelijk het vijfjarig gouverneurschap over Oost Rumelië aanneme. Uit Durban verneemt de Times, dat de Volksraad van de Zoeloelandsche republiek do bezoldiging der regeeringsbeambten verminderd heeftwaarop dezen hun ontslag namen. Te Wilhemshaven hebben nu ook al de metselaars het werk gestaakten hunne vakge- nooten te Berlijn zullen waarschijnlijk spoedig dat voorbeeld volgen. Te Hamburg had dezer dagen een oploop van zeelieden plaats, wegens een poging tot aanmon steren van scheepsvolk tegen minder loon. Een krachtig optreden van de politie voorkwam on geregeldheden. De woede van de ontevredenen was vooral gericht tegen een «huurbaas'' Klekam genaamd die onder bescherming van 50 politie agenten van en naar zijn woning gebracht moest worden. Het eind was, dat er scheepsvolk werd aan gemonsterd tegen het gewone loon. Dat men te Berlijn de mestoffen ook op prijs weet te stellen, blijkt uit de verpachting6om voor het recht tot het ophalen van mest op de centrale veemarkt. Per jaar bedraagt de hoeveel heid meBt 300.000 centenaarsen de pachter betaalt 23 mark per centenaar. In 't geheel das 7 millioen mark of ruim i 4.000.000 'sj aars. In 1884 is deze verpachting tegen dien prijs voor vijf jaren aangegaan. De beweging onder de veldarbeid ers in Italië breidt zich meer en meer uit. In Monza hebben zijn, zooals wij reeds meldden, van alles beroofd, en zonder onderkomen in het opnieuw guur geworden weer, Van de verwarring werd door losgebroken gevaugenen en landloopers gebruik gemaakt, om te plunderen waar zij kondenen er werd op vele plaatsen gevochten tusschen burgers en plunderaars. Men 6chat de schade, door de ramp veroorzaakt, op f 4.000.000. De ellende in het stadje Stry i« nog door een sneeuwstorm verhoogd. In het Israëlitische weeshuis verbrandden 750,000 florijnen, welke in eene zoogenaamde brandkast geborgen waren. Voor de slachtoffers der ramp worden inzame lingen gshouden. Weenen heeft 8000 florijnen, Pest voorloopig 1000 en het Roode Kruis 1000 florijnen geschonken. De toestand van de brandbluschmiddelen te Stry was zeer treurig. In de geheele stad was maar eene oude stoombrffndspuit, en [er was maar een man op post. Voor deze zijn makkers kon waarschuwen, was er een half uur verloopen en de brand reeds ontzaglijk uitgebreid. De keizer van Oostenrijk zond f 5000 voor de noodlijdenden. Ook van elders kwamen vele giften in. Van alle kanten beijvert men zich, spoedig de ongelukkigen te helpen. De verzekeringmaatschappijen, welke het meest van de schade te dragen hebben, zijn de Oos- tenrijksche Phoenix, de Krakausche assurantie maatschappij, de Rinnione en de Azienda. Uit het Oostenrijksch Museum te Weenen zijn in den nacht van Zondag op Maandag jl. 20 antieke kunstvoorwerpenter gezamenlijke waarde van f 6000door middel van inbraak gestolen. Enkele van die voorwerpen waren van koper of brons en ontleenden hunne waarde voornamelijk aan de bewerkingde meeste voor werpen echter waren van zilver en zullen wel reeds versmolten zijn. ATHENE, 22 April. In den afgeioopen nacht hebben de Turksche en de Grieksche voorposten op de grenzen, bij St. Elias, gedurende een half uur geweerschoten gewisseld. Er werden geen verliezen geleden. De Turken trokken zich terug, maar'daar zij gestaan hadden op Turksch grond gebied noodigde de bevelhebber der Grieken hen heel bedaard uithun post weder te be zetten. Volgens dépêches uit St. Petersburg deelt het orgaan der Israëlieten mede, dat de Russische commissie voor de joodscbe quaestie in haar rapport adviseert tot geleidelijke afschaffing der wettelijke voorschriften ter beperking van de vestiging van joden in zekere gedeelten des lands. Te St. Petersburg is er ernstig sprake van het sluiten dsr Duitsche universiteit te Dorpat in de Oostzeeprovinciën en hare overbrenging naar de eene of andere Russische stad. Men is overtuigd, dat alle maatregelen om den Russischeu geest en de Russische taal in die streken te doen wortel schieten, vruchteloos zullen zijn, zoolang dit bolwerk der Duitschers blijft beslaan. De curator Kapustin moet gedurende zijn jongste verblijf in de hoofdstad zelfs het voorstel ge daan hebben, niet om de professoren te bevelen al hunue colleges in het Russisch te houden, maar om de geheele hooge school, met uitzon dering van de godgeleerde faculteit, die in een seminarie veranderd zou worden, eenvoudig te sluiten. De burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de aanschrijving van den commissaris des konings in dit gewest van 22 April jl. A. no 16, le afd., luidende als volgt De commissaris des konings in Noordbrabant, Overwegende dat in deze provincie verschil lende gevallen van hondsdolheid bij honden zijn voorgekomen en uit dien hoofde het raadzaam wordt geacht, de slotzinsnede van artikel 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad no 110) op alle gemeenten van Noordbrabant toe te passen. Gelet op het schrijven van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken van gister, no 1308. Mede gelet op art. 3 der boven aangehaalde wet, Heeft besloten 1. Te bevelen dat in alle gemeenten van Noordbrabant, gedurende vier maanden, te re kenen van de afkondiging van dit besluit, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afge sloten erf aan eea ketting liggen, moeten zijn voorzien van een muilkorf, volgens model door den min. van binnenl. zaken vastgesteld. 2. De burgemeesters in Noordbrabant uitte noodigen, dit besluit na ontvangst in de gemeente te doen afkondigen en gestreng te doen toezien, dat het vastleggen der honden in afgesloten erven geschiede aan stevige halsbanden en kettingen, die behoorlijk bevestigd zijnteneinde het los breken der honden te voorkomen. Afschrift van dit besluit zal gezonden worden aan de burgemeesters in Noordbrabant en aan den districts-veearts. 's Hertogenbosch, 22 April 1886. De commissaris des konings in Noordbrabfnt, (get.) P. J. BOSCH VAN DRAKESTEIN. Voor eensluidend afschrift. SPRENGERS, griffier. Besluit van den minister van binnen landsche zaken van 10 Augustus 1875 (Provinciaal Bijblad No 69). Brengt bovengenoemd besluit ter kennis van de ingezetenen en vestigt de aandacht op de strafbepaling, bij bovengemelde wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad No 110) tegen overtreding of verzet vastgesteld onder mededeeling dat door de gemeentepolitie streDg toezicht op de uit voering zal worden gehouden. Waalwijk, 24 April 1886. De burgemeester voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. De regeering heeft besloten met de opst WAALWIJK Maandag 26 April 1886, 's avonds 8 ure, CONCERT door de liedertafel H Oefening en Vermaak" op de zaal Musis Sacrum. V' Waalwijk, 24 April 1886. Krachtens art. 125 der wet van 19 Augustus 18olbetrekkelijk de Nationale Militie, worden van de militie te land, in 1886 tegen de daartoe door den minister van oorlog te bepalen tijdstippen, opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend: van de lichting van 1883 de verlofgangers, die behooren tot het regiment grenadiers en jagers, de overige regimenten der infanterie, de compagnieën der hospitaalsoldaten, de re gimenten der veld-artilleriehet korps rij dende artillerie, het korps pontonniers en het korps genietroepenuitgezonderd, voor wat ',riede

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2