Nummer 36. Donderdag 6 Mei 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van bet Zuiden, Slis- n tanii ii Dub Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiön 17 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per re De algemeene beraadslaagingenover de be grooting van landbouw openbare werken enz. zijn in de kamer voortgezetmaar hebben niets belangrijks opgeleverd. De Courrier de Bruxelles verzekert thans stelligdat generaal Jacmart definitief de onaf hankelijke candidatunr voor de kamerter ver vanging van wijlen den heer Renson, aangenomen heeft. Nog altijd blijft in de omstreken van Char leroi de groote werkstaking der maand Maart nawerken. Nu hier en dan daar weigeren de arbeiders in verschillende takken van nijverheid den arbeid voort te zetten maar ernstige rust verstoringen hebben er nog niets plaats gehad. Donderdag waren het 200 arbeiders in de steen groeven van den heer Pennart te Feluy, die ver hooging van loon met 35 pet. eischten en in afwachting van de inwilliging van hun eisch, het werk staakten. De directeur weigerde niet slechts, maar onts'oeg onmiddellijk alle dagwerkers. Van deze gebeurtenis vreesde men een ongunstigen invloed op dë werklieden aan de t.lrijke kalk ovens in die streek, waarvan reeds 500 niet wer ken. De gendarmerie is aldaar versterkt. Te Marcinelle heeft eene mijr.gas onlploffing plaats gehadwelke aan drie mijnwerkers het leven kost. 4 Een korporaal van het Belgische leger zal nog langen tijd een souvenir van de jongste on geregeldheden hebben. Op een avond had de korperaal Cochvan het 7e linie-regiment zich in beschonken toestand naar een herberg te Mor- lanwel# begeven waar hij met de bezoekers grappen maakte en zich vermaakte met het ver wisselen van hoofddeksels. De grappen liepen uit op een twist en de korperaal werd buiten de deur gezet. Toen de korperaal bij de wacht van het district kwam bemerkte hij dat hij van een pet in plaats van een shako was voorzien. On- middellijk beval hij eenigen soldaten hem te vol gen ten einde zijn hoofddeksel terug te halen, Hij liet ze voor de herberg post vatten beval de geweren te laden en sommeerde den herbergier de deur te openen. Dezedie door het geruisch wakker geworden en opgestaan was had het venster geopend hij weigerde echter de deur te openen en zeide den korperaal dat hij den vol genden dag maar terug moest komen. Tot ant woord nam de korporaal een geweer en gaf op den herbergier vuur. De kogel ging door een ruit en kwetste deu herbergier licht. Dienten gevolge stond Coch te recht wegens poging tot moord en werd tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld met het verbod gedurende tien jaren de militaire wapenen te dragen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Gilly bij Charleroihet fourage magazijn van de Vereeuiging der //Houillères Unies, hetwelk sedert de ongeregeldheden van Maart ingericht was voor het herbergen van een detachement van 17 lansiers, tot de naakte muren afgebrand. Ten gevolge van de groote hoeveelheden stroo en hooiwelke zich in het gebouw bevonden en van het gemis van brandbluschmiddelen in de nabijheid, nam de brand in een korten tijd zulk een omvang aan, dat de manschappen half ont kleed boven uit de vensters moesten springen waarbij twee hunner zich ernstig gewond hebben, dat 14 paarden in de vlammen omkwamen en dat van de harnachemcnteu wapenen en klee deren niets gered kon worden. Uit een verhaal, dat de Gazette de Charleroi van deze ramp geeftblijkt dat er geen wacht uitgezet was wat zeker nog al een zonderling denkbeeld geeft van de waakzaamheid van een detachement militairen hetwelk in de plaats tijdelijk is ingekwartierd om de openbare oide en rust te handhaven. Zaterdagmorgen is de laatste ijzeren knlom van het gebouw der wereldtentoonstelling te Ant werpen afgebroken voor welke gelegenheid de vlag uitgestoken was. Van het tentoonstellings gebouw staat thans niets meer dan het geraamte van de poort met de tien reuzen, die daar boven als groote spinnen in hun net hangen. Het bosch van Gavre bij Nantes, dat aan den staat behoorde en 30 hectaren groot wa3, is door brand vernield. De brand wordt aan kwaad willigheid toegeschreven. Mestdag de voddenraper uit Antwerpen, die ter dood veroordeeld was in 1876 omdat hij zijne vrouw in 126 stukken had gesneden is in de cellulaire gevangenis te Leuven overle den. Hij was 42 jaar oud. De minister van koophandel is naar Londen vertrokken om er de inrichting van den Board of trade den openbaren gezondheidsdienst en de werking van de arbeiders vcreenigingen te on derzoeken. De minister zal een tiental dagen afwezig blijven. De heer Petitjean administrateur van de maatschappij te Decazevilleheeft den prefect van Aveyron een brief geschreven, waarin hij hem bericht, dat met heden, 1 Mei, de werkplaat sen der metaalgieterij, draaierij afvijling, enz. gesloten worden, daar er geen bestellingen meer zijn. Tot den 27sten April waren er nog 135 werklieden in dienst, tegen 265 die er gewoon lijk waren. t Wij zijn schrijft hij ten gevolge der lang durige werkstaking tot ons leedwezen genoopt onze werkplaatsen te sluiten. üp kolonel Gastinedirecteur van de pyrotechnische school te Bourges, werd Woens dag een aanslag gewaagd. Een onbekende bracht hem met een stalen weAluig een hevigen slag tegen het hoofd toe. De wond is echter niet levensgevaarlijk. Het duel tusschen Dreyfuss en Rochefort heeft nog niet plaats gehadomdat ook de nieuwe secondanten weigerden de scherpe voor waarden van Rochefort aan te nemen. Het Journal officiel behelst een besluit van den minister van koophandelwaarbij een wed strijd wordt opengesteld uitsluitend voor Fran- schen. voor het tentoonstellingsgebouw van 1889. De mededingers moeten hunne plannen uiterlijk den 18 Mei op het raadhuis ingezonden hebben. De plannen zullen vervolgens drie dagen van 19 tot 22 Mei, openlijk ten toon gesteld worden. Onmiddellijk daarna worden zij onderworpen aan eene commissiedoor den minister te beroemen en waarvan hij voorzitter zal zijn. Er kunnen drie prijzen toegekend worden elk van 4000 fr 3 elk van 2000 fr. en 6 ieder van 1000 fr. Alleen zij aan wier plannen wier plannen een dezer prijzen wordt toegekend, kunnen deelnemen aan een tweeden wedstrijd, indien deze mocht worden uitgeschreven. De mededingers hebben bij het maken hunner plannen te rekenen met de plaats voor deji ijzeren toren ter hoogte van 300 meter (waarvan wij reeds gesproken hebben) op het Champ de Mars. De beschikbare ruimte binnen de gebouwen op den beganen grond zal 291,000 vierkante meter zijn, met inbegrip van de eerste verdieping op het Nijverheidspaleis, die op 20,000 vierkante meter gerekend wordt. De begane grond van het Nijverheidspaleis zal bestemd blijven voor feesten receptien en uit- deeling der prijzen. Het Journal officiel der Fransche republiek bevat het decreet voor de inschrijving der leening van 504 milloen in 3 pCt. rente. De inschrijving zal geschieden op 10 Mei tot den prijs van 70 fr. per 3 fr. rente. Bij het decreet worden verdere bepalingen vastgesteld voor de storting en de verdeeling. Bij de verkiezingen voor de kamer (vacature Rochefort) is te Parij6 gekozen Gaulier met 145,274 stemmen. Roche (de veroordeelde op hitser van Decazeville) verkreeg 100,375 stemmen. De wraak door vitriool, welke in Frankrijk geruimen tijd alleen door bedrogen minnaressen werd toegepastwordtbelaas meer en meer algemeen. Voor eenigen tijd gebruikte een weinig zachtzinnige dame te ParijsMme Carpentier dit vreeslijk middelom zich te wreken op de portierster van het huis waar zij woonde met wie zij telkens ruzie bad. Zij goot de arme vrouw onverhoeds een fle.schje vol vitriool over gelaat

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1