Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Turkije. Griekenland. en handen en bracht haar zware wonden toe welke haar zelfs in levensgevaar deden verkeeren. De gewonde is nu genezen maar aan een oog blind. Mme Carpentier is thans door het gerechtshof der Seine tot vijfjaren gevangenisstraf veroordeeld. Bij het Zaterdag gehouden feestmaal van de Royal Academy sprak Roseberry ten opzichte van het Grieksche vraagstuk de hoop uitdat de moeilijkheid nog zou opgelost worden. Mocht het echter anders loopen dan (zeide hij) zou dit niet aan het ontbreken van zorg en toewijding van de zijde der huidige regeering toe te schrijven zyn. De Daily News noemt het antwoord van de Grieksche regeering op het ultimatum onbe vredigend, maar blijft hopen dat eeue vreedzame oplossing niet buitengesloten is. Het blad is overtuigd dat in Griekenlands belang, eene spoedige verandering van ministerie te Athene weuschelijk zou zijn. Den minister van eeredienst deelde den voor zitter van het huis van afgevaarden mede, dat de regeeriug door de nota van 23 April aan de pauselijke curie hare bereidwilligheid tot verdere herziening der kerkelijk politieke wetten heeft uitgesproken. De regeering heeft daarop tot hare levendige bevrediging eene nota van Jacobini vau 25 April ontvangen waarin gezegd wordt, dat om de Pruisische regeering een nieuw en bijzonder bewijs te geven van zijn vertrouwen en zijn goeden wil de Heilige Vader den kardinaalstaats secretaris heeft gemachtigd aan die regeering mede te deelee dat het in zijne bedoeling ligt, dat de kennisgevingen voor de tegenwoordig vacante pastoorsplaatsen reeds van du af zullen beginnen en geregeld voortgaan. „Wanneer zegt de kardinaal staatssecretaris uwe excel lentie aan uwe reg ering deze mededeeling doet, znlt gij wel r.iet verzuimen, de bijzondere waarde daarvan te doen uitkomen, namelijk in betrekking tot het tot standbrengen van den definitieven godsdienstigen vrede." Volgens een te Breslau verschijnend blad is de opdracht van den paus ontvangen, om bij het bezetten van vacante pastoorsplaatsen de namen der te benoemen pastoors aan de regeering mede te deelen. Te Neuszin de Rijnprovincie is een boereukecht door den bliksem getroffen en gedood. In de zelfde streek sloeg de bliksem in een naast een kerk gelegen huis en was de oorzaak, dat twee huizen met stallingen afbrandden. In Galicië is de rust nog niet hersteld. Ten gevolge van de afwezigheid der troepenwelke onmiddellijk uit Krakau werden gezonden zijn ernstige ongeregeldheden voorkomen maar toch heeracht op vele plaatsen nog sterke gisting, ge tuige de vele brandstichtingen, waardoor de Sla vische volken gewoonlijk hun ontevredenheid te kennen geven. Het dorpje Dolbrowlany, iu de na bijheid van Dohobycs en niet ver van Stry, is ge heel afgebrand in het district Zolkiew in het nood-oostenis brand gesticht in meer dan 40 boerderijen en ook uit Sanok en Ghyrow twee meer westelijk liggende plaatsen worden branden gemeld. In het district Crybow kwam het tot een bot sing. De boeren hielden de treinen tegen en moesten door de gendarmes uiteen worden ge dreven. Volgens een mededeeling door de In- dép. Beige uit Krakau ontvangen werden 12 bijeenkomst gehouden fter zake van het bericht omtrent den moord der door het genootschap uitgezondene wetenschappelijke expeditie in Harrar Het bestuur was eenparig van oordeeldat het bericht met eenigen twijfel moest worden ont vangen. De expeditie bestond in het geheel uit omstreeks 168 man namelijk 8 Italianen een gewapend geleide van 100 Somaliërs en omstreeks 60 bedienden en kameeldrijvers. Het overwicht der aanvallers, die gezegd werden 200 man sterk te zijn geweest, was dus niet groot. Ook is het kwalijk aan te nemen dat de Somaliërs die in doodelijke vijandschap leven met de Harrareezen, verraad zouden gepleegd hebben jegens de ex peditie, in wier dienst zij waren. In verband hiermede meldt een telegram uit Rome, dat de regeering den 27sten April bevel naar Massowah heef doen toekomen om een oor logschip naar Zeilah te zenden ten einde ge meenschappelijk met de Eugelsche overheid on derzoek te doen naar het lot van de wetenschappe lijke expeditie onder aanvoering van graaf Porro en met dat doel iemand naar het binnenland af te vaardigen tot het inwinnen van inlichtingen. Prins Roland Bonaparte zet dit jaar zijne militaire reizen voorthij heeft thans Tyrol en Boven-Italië bezocht om er de veldtochten van 17961797 en 1800 te bestudeeren. Hij is te TrenteBassanoMontenotte, Marengo, Arcole en Rivoli geweest. In laatstgenoemde plaats had een zonderling incident plaats. Prins Roland die incognito reisdewas op het punt door de militaire autoriteiten gearresteerd te worden welke hem voor een Oostenrijkscheu spion hadden gehouden. Zoodra de bevelhebber der plaats zijne dwaling bemerkt had, stelde hij zich beleefd ter beschikking van den prins om hem het slagveld in al zijne bijzonderheden t6 laten zien. Naar men zegtis er tusschen Rusland en Turkije eene bijzondere overeenkomst tot stand gekomen, vo'geus welke de sultan de verplichting op zich neemt om aan te dringen op het nako men der Turksch-Bulgaarsche overeenkomst (.vol gens welke vorst Alexander slechts voor vijfjaar tot gouverneur-generaal van Oost-Rumelië be noemd werdj, ook voor het geval dat de natio nale vergadering van Bulgarije en OostrumeHë, die in het laatst vau Mei bijeenkomt, deze door Europa goedgekeurde Purksch Bulgaarsche over eenkomst verwerpt. Rusland neemt daarentegen de verplichting op zich, den sultan in deze aangelegenheid te on dersteunen, en geeft het aanmoedigen der cischen van Griekenlandzooals tot hiertoe geschiedde, op. Door deze overeenstemming tusschen Turkije en Rusland is de weg gebaand voor de vreed zame oplossing der Grieksche crisis daar ook Frankrijk het niet meer waagt Griekenland openlijk te ondersteunen. In diplomatieke en zelfs in officieele kringen drukt men twijfel uit, of de mogendheden het antwoord van Delyanis wel als bevredigend zullen beschouwen omdat het niet gevolgd is door een bevel tot ontwapening. Men verzekertdat bij het ontbreken van een dergelijk bevel.de mogend heden zich eene beslissing voorbehouden omtrent de vraagof zij Griekenland zullen overlaten aan de in het ultimatum aangewezen gevolgen. Volgens inlichtingen uit goede bron, heeft de Russische regeeriDg aan hare legatie te Athene medegedeeld, dat zij het antwoord van Delyannis niet voldoende vindt. De andere legaties verwachten binnen kort iDStructiën. alve de Russischehebben ook de toegegeven anderen zijn weigerachtig gebleven, waarna hunne werklieden onmiddellijk den arbeid staakten. De beweging is het sterkst te Chicago, waar verscheidene duizenden werklieden door de straten loopen. Ongeregeldheden hebben niet plaats^ Blijkens de telegrafische berichten uit New York heerscht er alleawege in dc Noordelijke Uniestaten eene groote verbittering wegens de agitatie der boycotterswaardoor de weder ont luikende verbetering in den toestand des handels wordt tegengegaan, zelfs bedreigd. Het hoofdpunt van de beweging der werkstakers is Chicago. De meeste spoorwegmaatschappijen hebben geweigerd, toe te geven aan den eisch om den werkdag op acht uren te bepalen. Sommige maatschappijen, waaronder de Chicago Northwestern, hebben met de beambten geaccordeerd om het aantal uren op 9 te bepalen als grondslag ter voorkoming van verdere werkstaking. De groote jury te New York heeft de hoofdleiders der werkstaking bij den tramdienst in de derde avenue in staat van beschuldiging gesteld en in hevige bewoor dingen het boycotten stelsel gebrandmerkt als eene vervloekte woekerplant, die Noord Amerka's beste volkskrachten uitzuigtten nadeele zoowel van werklieden als van werkgeverszoodat al het noodige moet worden gedaan om den boycot hydra den kop te verpletteren. Donderdag voor acht dagen is san den oever van het meer van Ontario, in de nabijheid van Rochester (V.S.)een prachtige luchtspie geling (fata morgana) waargenomen. Gedeelten van de stad Rochester en de zuidelijk daarvan gelegen omstreek waren duidelijk in de lucht, ter hoogte van 6 tot 10 mijlen zichtbaar. Men zag spoorwegen rijden locomotieven stoom uit laten, enz. Dergelijke luchtspiegelingen komen om dezen tijd van het jaar zeldzaam voor; meer in den zomerals de zon de meeste kracht ontwikkelt. De ontwikkeling van den telefoon in Amerika grenst aan het ongelooflijkegeen uitvinding verspreidde zich zoo snel. In Augustus 1877 toch waren in de Vereenigde Staten slechts 780 toestellen in gebruik; einde 1885 reeds 400,000. In Januari 1886 waren er reeds 137,223 mijlen telefoondraad gespannen en 5186 personen werkzaam in de centrale kantoren. Gedurende de laatste 6 jaren zijn alleen voor verbeteringen aan den telefoon 1521 patenten genomen. Omtrent den verschrikkelijken orkaan welke de steden St.-Cloud en Sank-Rapids, te- genorer elkander aan de Mississippi, in Minesota gelegen, teisterde, schrijft men uit dien om trek onder dagteekening van 16 April den dag na de ramp Men zag eerst in het Zuidwesten der stad St. Cloud zwarte neerhangende wolkenmassa's zich vormen waaruit snelle bliksemstralen r.aar be neden schoten, en de verschrikkelijke nevel begon langzaam met een breedte van van 100 voet zij nen noodlottigen loop. Waar maar eenige waarschuwing gegeven kon worden ontsnapten allen het gevaar, maar in de meeste gevallen was niets van het naderend gevaar bekendtotdat het veischrikkelijk gedonder van den vernielenden wind reeds werd gehoord. Het gedeelte der stad St.-Cloud, dat geteisterd werd, was dat, waar de arme inwoners in schamele houten huisjes woonden in vele gevallen ver scheidene gezinnen iu een huis. De mannen waren bijna allen daglooners en spoorwegwerkers eu aan hun werk, de vrouwen en kinderen waren tc huis. De orkaan, die nu reeds een breedte van 600 voet gekregen had, trok van daar over de Mis- sissipivernielde twee ijzeren spanningen der brug in Sank llapids ontwortelde bijna eiken Noordbr. stoomtramwegmaatschappij ontleenen wij nog het volgende De opbrengst van het personenvervoer was f2187.65 eu dat van het goederenvervoer f 820.94^2 lager dan in 1884, waarbij echter in aanmerking moet genomen worden, dat van 7 Mei af de zijlijn op Capelle buiten exploitatie werd gssteld, waardoor, in plaats van 27.5 ki lometers weg, slechts 22 kilometer overbleef. Over de geheele lijn werden vervoerd 114,524 personenmet eene gemiddelde opbrengst per persoon van 24.2 cent; in 1884 wa3 dit cijfer f 136.693, met eene gemiddelde opbrengst van 22 cent per persoon. De winst- en verliesrekening sloot met een voordeelig saldo van f2614.19. Over 1885 zal een dividend worden uitgekeerd van f 5 per aandeel van f1000. De dezer dagen door burgemeester en wethouders van Kapelle opgemaakte hoofdelijke omslag is door den raad zóózeer gewijzigd dat de eerste wethouderde heer W. Hagoort daarin een blijk van wantrouwen zieten zijn ontslag als lid van den raad heeft genomen. Tijd en Standaard beide ziju alles behalve ingenomen met de oplossing der crisis. Beide zijn van oordeeldat de opdracht tot vorming van een kabinet aan den heer Mackay geen ernstige opdracht is geweest. En een ministerie- Heemskerk heeft bij hen alle sympathie verbeurd. Volgens De Tijd moest de regeericgindien zij waarlijk iets doen wilin den kortst moge lijken tijd bij de staten generaal aanhangig maken: a. een tabel tot verlaging van den census b. een tabel tot herziening der kiesdistricten en aanvulling der kamer met 9 of 10 leden; en c. als noodzakelijke aanvulling van dit alles een ontwerp tot wijziging van art. 100 der kies wet waarbij voor dit jaar de periodieke verkie zingen gesteld worden op den tweeden Dinsdag iu Augustus. Het is dan mogelijk, bij gelegenheid der periodieke verkiezing de kamer te ontbinden en de algemeene verkiezing te doen plaats hebben in de nieuwe districten en volgens den nieuwen census. Ben ik wel ingelicht aldus schrijft de Haagsche correspondent van 't Utr. Dagbl. dan hebben de ministers nadat de koning af wijzend beschikt had op de aanvrage om ontslag, zich beteid verklaard het bewind te blijven voeren mit8 Z. M. bewilligde in een kamer ontbinding, en is namens Z. M. daarop geantwoord, dat van ontbinding der kamer eerst sprake kon zijnnadat de kiestabel zou zijn herzienin dier voegedat bet getal ieden der kamer over eenkomstig den eisch der grondwet in overeen stemming werd gebracht met het tegenwoordige cijfer der bevolking. In den miüisterraad werd daarop besloten zich naar deze beslissing des koniugs te 6chikken en de aanvrage om ontslag teru^ te nemen. In 1881 werden in de gemeente Lith gekozen twee leden van den gemeenteraad die elkander in den tweeden graad van zwagerschap bestondenen alzoo niet beiden in den raad mochten zitting nemen. In een zoodanig geval wordtvolgens art. 22 der gemeentewet, de oudste iD jaren voor den benoemde gehouden. De jongste stelde echter den raad niet in de gelegenheid in deze uitspraak te doen; hij zond zijne geloosbrieven niet in. Eerst thans, 5 jaren na zijne verkiezing, nu tengevolge van het overlijden der vrouw die de zwagerschap veroorzaakte de reden van uitsluiting niet meer bestaat, heeft hij zijne geloofsbrieven aan den raad voorgelegd, ten einde als lid te worden toegelaten. De raad heeft echter tot niet-toelating besloten. Het voornemen bestaat om van deze uitspraak te komen in hooger beroep. liet gemeentebestuur van Hedikhuizen nam,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2