Nummer 37. Zondag 9 Mei 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De heer Frère heeft bij de kamer een wets voorstel ingediend, waarbij in iedere gemeente, waar zulks coodig wordt bevonden een „raad van nijverheid en arbeid" zal worden ingesteld. Die raden zullen worden samengesteld uit een getal werklieden en patroons, onder voorzitter schap van den burgemeestereen wethouder of een gemeenteraadslid. Het zal de taak zijn, bij iedere werkstaking de middelen te overwegenen op te sporen, om tusschen partijen een vergelijk tot stand te brengen. De leden van den raad zullen vacatiegeld voor iedere zitting ontvangen, dat niet minder zal kunnen bedragen dan het hoogste dagloon van een werkman. Men zegt dat de instructie van de zaak Van der Smissen afgeloopec is, en dat de acte van beschuldiging aan den procureur-generaal in handen is gesteld. Een klein meisje te Luik dat om hare moeder te verrassen het ontbijt wilde gereed maken terwijl deze een boodschap was gaan doen, werdterwijl zij bij het vuur kwam door de vlammen aangetast en is, na gedurende tien uren verschrikkelijke pijnen geleden te hebben, be zweken. Een jong meisje stond voor de deur van een huis in de Rue de la Loi te Brussel te weenen en om hulp te roepen. Zij had verschei dene malen op de deur van haar vader's slaap kamer geklopt en geen antwoord bekomende meende zij dat er een ongeluk moest gebeurd zijn. Toen de buren, vergezeld van de politie, de deur openbraken vonden zij den 80jarigen grijsaard in zijn bloed badende op den grond liggen. Hij had zich met een scheermes den hals afgesneden. gelijk dat de nederlaag van Roche, den journalist, die de belangen der werklieden is komen verde digen, bij de stembus, invloed op de mijnwerkers gehad heeft. Zooals men weet was Roche tijdelijk op vrije voeten gesteldten einde zijne candidatuur voor het lidmaatschap der Kamer te steunen. Nullij de nederlaag heeft geleden en dus niet tol afge vaardigde gekozen is moet hij zich weder in handen der justitie stellen, waartoe hij beden zal overgaan. In afwachting van het oogenblik dat hij weder eens candidaat gesteld wordt voor ka merlid gaat hij dus zijne 15 maanden gevan genisstraf ondergaan. Basly de vroegere mijnwerker en herbergier, thans afgevaardigde, krijgt een concurrent. Een man, die in den laatsten tijd van zich heeft doen spreken in het mijn-district van Decazeville is zekere Carriémijnwerker van beroep en presi dent van delegatie der werkstakers. Hij is on langs door den minister Baihaut in audiëntie ont vangen en men spreekt er zelfs van hem tot raadslid te benoemen. Dan nog een stap en de man is lid der kamer. Het verleden van dezen volksleider is echter niet gunstig. De Figaro verneemtdat burger Caririé 20 jaren geleden werk kwam zoeken iu de mijhen van Brassac. Hij huwde daarna en evenals Basly zette hij een herberg op. De zaken gingen verre van voordeelig, op een goeden dag ver dween hij, zijne vrouw en drie kinderen in diepe armoede achterlatende. Na zijn geluk fn Algerië beproefd te hebben is hij weder naar zijn ge boorteplaats teruggekeerd. De heeren" Rothschild hebben in de Rue Lafhyette te Parijs ruime zalen gehuurd voor de door hen opgerichte maatschappij tot toepassing der ontdekking van den heer Marcel Deprez ter overbrenging van electrische beweegkracht. Het dorpje Saint-Julien, bij Marseille, was verleden Zaterdag in groote opgewondenheid om de volgende reden Vrijdagmorgen om vier uur bracht een rijtuig aldaar een persoon aan met gescheurde kleederen en met bloed bevlekt. Twee initialen waren gesneden. Hierdoor werd de opinie opgezet en men vermoedde een ernstige misdaad. De politie was echter van eene andere raeening en gelooft, dat de gevonden goederen afkomstig zijn van een pokkenlijdcr en in plaats van ver brand in het water geworpcu werden. De i- dentiteit van den gewonde is bewezen. Hij was den vorigen nacht in een koffiehuis gezieD eo vertelt na dien tijd aangevallen te zijn dooreen troep dieven. Intusschen wordt hel onderzoek der politie voortgezet. Bij het te water latea van een stoomboot te Lyon is een treurig ongeluk voorgekomen. De boot schoot te vroeg los; vijftien werklieden hadden nog tijd zich te laten vallen doch de chef en zijn oom werden vermorseli. Hunne lijken welke door de boot medegesleurd waren, werden in stukken uit de Saone opgehaald. De Imparcia! meldt dat de minister Travaue ontdekt heeft, dat bosschen van groote waarde zich onder berusting bevinden var. particulieren, welke echter staatsdomein zijn. Dientengevolge zal de minister van financiën in staat zijn alle uitgaven voor oorlog er. marine, door zijne ambt- genooten voorgesteld, te bestrij len. Maandag worden in het lagerhuis de beraad- slagingen over de lersche wetten hervat. Men verwacht van den premier de concessie dat hij bereid is de lersche leden in het rijks parlement te houden. Mogelijk heeft men hem daarom niét openlijk hiertoe willen uitnoodigen. De toestand in Birma wordt steeds ern stiger. De Dacoits gaan met hunne plunderingen tn brandstichtingen voort. Zij hebber, te Man- dalay een nieuwen brand gesticht. Met de Chi- neesche en Siameesche bazars zijn 4000 woningen een prooi der vlammen geworden. Het Engelsche leger is geheel onmachtig geweest hel vuur te Portsmouth voor de eerste maal de haven uitvoer, om de machines en de kanonnen te beproeven een 43 ton kanon gesprongen. De toren waarop het stond werd vernield en er werd ook verder groote schade aangericht; maar gelukkig bekwam niemand van hen die aan boord waren eenig letsel; weer een bewijs hoe dit dure speelgoed in vre destijd voor den vriend haast nog gevaarlijker is dan in oorlogstijd voor den vijand. Op de London en North Western Raiway weigerde gisternachtbij het binnenkomen van het station Sutton Coldfield bij Birmingham, de rem, waardoor de trein met groote vaart tegen het stopblok aankwam. De machine en twee rijtuigen werden omvergeworpen en verscheidene passagiers werden gewondwaarvan 2 levens gevaarlijk. Het huis van afgevaardigden heeft besloten het kerkelijk—politiek wetsontwerp niet aau eene commissie te verzenden. (De nationaalliberalen en een gedeelte der vrijzinnige partij hebben tegen dit besluit gestemd). De tweede lezing zal alzoo rechtstreeks plaats hebben. Voor acht dagen werden de bewoners van Minden, zoo schrijft het dagblad, dat aldaar het licht zietdoodelijk verschrikt door het bericht, dat de toren van de Martinikerk in brand stond. De brandweer werd gealarmeerd en begaf zich zoo snel mogelijk naar de plaats des onheils. Werkelijk zag men rookwolken om den toren zweven. Wat bleek evenwel bij nader onderzoek? Dat een muggenzwerm die in den glans der avondzon zijnen dans uitvoerde en uit millioenen insecten bestond de geheele stad in beroering gebracht had. In den nacht voor Paaschzondag is de toren in het Duitsehe dorpje Baisweil onder het zoo genaamde Paaschluiden plotseling ingestort. Van de 12 jongelieden die aan het luiden deelnamen, werden er 5 terstond gedood en 6 ernstig ge kwetst. Slechts een die de tegenwoordigheid en balk te grijpen en daaraan te

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1